Paylaş

Hoşgeldiniz. Sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, ben Yekta İbrahimoğlu. Kanada’ya 17 Ağustos 2001 tarihinde geldim. Organizatörüm.
Sizi Kanada’ya getiren ne oldu?
Babam gelmemi çok istiyordu. Hem onu kıramadım hem de geleceğimin burada daha iyi olacağını düşündüm. Ama doğrusunu isterseniz aklım hep orada kaldı, acaba gelmese miydim sorusu hep aklımda.
Türkiye’de ne yapıyordunuz?
Ben Hatay’lıyım. Liseyi bitirir bitirmez amatör bir takım olan Kırıkhanspor’da futbol oynamaya başlamıştım. O klüpten beni Kilis Belediyespor’a gönderdiler, üçüncü lige. O dönemde bu benim için büyük başarıydı. Çünkü benim etrafımda bu konuda bana yardım edecek kimse yoktu.
Buradaki ilk zamanlarınız nasıl geçti?
İlk zamanlarda çok sıkıldım, bana kabus gibi geldi. Ama şimdi çok seviyorum Kanada’yı.
Geldiğinizde İngilizce biliyor muydunuz?
Liseye kadar ne öğrendiysem o, yani İngilizce bilmiyordum. Dolayısıyla kimseyle iletişim kuramıyordum. Bu yüzden fazla vakit kaybetmeden dil eğitimi almaya başladım.
Organizatörlük nasıl başladı?
Doğrusu ilk organizasyonumda ben sadece posterleri dağıtan kişiydim. Abim, ben ve bir arkadaş daha 2003 yılında rahmetli Yusuf Hayaloğlu ve Onur Akın’ı getirdik Kanada’ya. O organizasyondan çok şey öğrendim. Sonra yine abime Arif Sağ ve Tolga Sağ konserlerinde yardım ettim.


Kendime ait ilk organizasyonum İlyas Salman’ı Kanada’ya getirmek oldu.


Futbol krallarından Tanju Çolak’ı getirdim.

Bir dönem Fenerbahçe forması giyen Ariel Ortega’yı getirdim. Sonra Küçük İbo’yu getirdim. Mahzuni Şerif’in oğlu Ali Mahzuni’yi getirdim.


Bu arada kendim de futbolcu olduğum için bir futbol okulu kurdum ve futbol turnuvası düzenledim.
Türkiye’ye 2 seneliğine döndüm. Orada da boş durmadım. Buraya yerleşmeye gelen birçok ünlü kişiye destek oldum.


Bu dönemde bir yandan futsal da oynadım.

Fonex sponsorluğunda Fatih Terim’den Volkan Demirel’e birçok futbol devinin de ödül aldığı törende Futsal dalında Futbol Oscarı kazandım.


Kanada’ya tekrar döndüğümde ise organizatörlüğü özlediğimi farkedip, bu kez daha büyük bir ismi, Vartolu olarak bilinen Erkan Kolçak Köstendil’i Kanada’lı izleyiciyle buluşturdum.

Çok başarılı bir organizasyon oldu. Sabah uyandığımda hala rüya görüyorum sandım.
Şimdi Kanada’ya Sermiyan Midyat’ı getirmeye hazırlanıyoruz.
İşinizin en zor tarafı ne?
En büyük zorluk Türkiye’yle burası arasındaki coğrafi uzaklık. Tabi iyi bir bütçenin olması gerek, bilet satışlarına güvenerek işe girilmemeli. İnsanın yaşamını etkileyecek kadar da çok stresli.
En keyifli yanı ne peki?
İnanılmaz bir keyfi var. Bu maddi kazançla anlatılamayacak birşey. Çünkü organizasyonlara verdiğim emeği başka bir işe verseydim çok büyük paralar kazanırdım. Ama harika dostlar edindim. Bunu başka yerde kazanamazdım.


Organizasyon dışında neler yapıyorsunuz?
İnşaat sektörüyle ilgiliyim.
Uzun yıllar Canada Soccer Lig’inde profesyonel futbolcu olarak oynadım.
Onun dışında uzun yıllar hayal ettiğim bir futbol takımı kurdum. Eski takım arkadaşlarımın teknik direktörü oldum. En büyük isteklerimden biri o takımı büyütmek.


Çok teşekkür ederiz.
Sermiyan Midyat organizasyonunda başarılar dileriz.