Paylaş

İnsanın yürüyüşünden duygularını çözebilen yapay zeka

Bilim insanları, sadece kişinin yürüme biçimine bakarak duygularını tespit edebilen bir yapay zeka yöntemi geliştirdi.
Yürüme şekliniz, o an ne hissettiğinize dair çok şey söylüyor. Mesela mutsuz ya da mağdur hissediyorsanız, omuzlarınız aşağı doğru çökme eğilimi gösteriyor.
Toronto Üniversitesi ve Maryland Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada; sadece kişinin yürüme biçimine bakarak duygularını tespit edebilen bir makine öğrenimi yöntemi geliştirdi.
Türünün ilk örneği olduğunu savunan araştırmacılara göre bu yaklaşım, ilk denemelerde yüzde 80 oranında başarı gösterdi.
Araştırmanın yazarları “Günlük hayatımızda büyük rol oynayan duygular, tecrübelerimizi, dünyayı nasıl gördüğümüzü, diğer insanlarla nasıl etkileşim kurduğumuzu şekillendiriyor. Bu yüzden de otomatik duygu tespit sistemleri oyun, eğlence, güvenlik, kanun yürütme, alışveriş, insan-bilgisayar etkileşimi ve insan-robot etkileşimi gibi pek çok alanda önem arz ediyor.” şeklinde ifadeler kullanıyorlar.
Diğer sistemlere göre yüzde 13,85 daha başarılı
Geliştirilen yapay zeka sistemi, bir üniversite kampüsünde hem iç hem dış mekanlarda yürüyen 24 kişinin videolarından oluşan ve bin 384 yürüme şekli içeren veri seti EWalk’tan (Emotion Walk) alınan örneklerle eğitildi.
Amazon Mechanical ekibinden yaklaşık 700 katılımcı, videolardaki duyguları adlandırdı. Sonrasında araştırmacılar da bu adlandırmaları kullanarak kişilerin olumlu mu olumsuz mu, sakin mi enerjik mi olduğunu belirledi.
Ekip, duygu tespit yaklaşımlarının halihazırda kullanılan sistemlere kıyasla yüzde 13,85 daha başarılı olduğunu belirtti.
Yapay zeka sistemi, kişilerin yürüyüş hareketine göre; soldaki kişiyi kızgın, ortadaki kişiyi üzgün, sağdaki kişiyi ise mutlu olarak tanımlıyor.