Paylaş

Türkiye Kanada arasında ticari girişimlerin sayısını ve kalitesini arttırmak, Kanada’daki toplumumuzun göçmen kimliğinin değerini yükseltmek ve kazancını ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak amacıyla kurulan World 17 yetkilileri Adam Evren Garipoğlu ve Fatih Taşçı’yla sizler için görüştük.

Sizleri tanıyabilir miyiz?
Adam Evren Garipoğlu: İlk lisansımı İthalat- İhracat alanında, ikincisini Turizm ve Otelcilik alanında, yüksek lisansımı ise Göçmenlik Hukuku üzerine aldım.
Fatih Taşçı: 2004 yılından beri Kanada’da yaşıyorum. Altın ve gümüş başta olmak üzere ticaretle uğraşıyorum.
Sizleri biraraya getiren nedir?
World 17 çatısı altında birleşen vizyonumuz. World 17 olarak, birçok farklı yatırım stratejisi kullanarak ortaklarımıza ticaretin altın kuralı olan ‘minimum risk – maksimum kazanç’ felsefesini temel alarak yardımcı olmaktayız.
World 17 hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Uluslararası iş danışmanlığı olarak tanımlayabileceğimiz hizmetlerimizi birkaç başlık altında toplayabiliriz. Homojenik bir yapıya sahip olan kurumumuzun hizmet alanı Kanada, Türkiye, Çin ve Rusya’yı kapsıyor.
Öncelikle yurtdışından Kanada’ya gelmek isteyen şirketlere birleşik bir irtibat ofisi sağlıyoruz. Bu ne demek? Yurtdışına açılmak isteyen şirketler deneme-yanılma dediğimiz standart usüllerle çalıştıklarında genellikle bir bilinmeze doğru yelken açarlar. Biz ‘soft-landing’ dediğimiz sistemle, çalıştığımız şirketlere bir irtibat ofisi kurup, pazarlama araştırmaları, risk ve gelişim analizi, medya- tanıtım ve insan kaynakları gibi ihtiyaçlarını karşılayarak yeni girişimlerinde daha başarılı olmalarına destek oluyoruz. Verdiğimiz bu desteği daha kapsamlı hale getirmek içinse buradaki çalışanlarımızı örneğin Türkiye’ye gönderip, söz konusu iş hakkında eğitim aldırıyoruz. Böylelikle Kanada pazarına açılmak isteyen kurum buraya geldiğinde ne ile karşılaşacağını çok daha net görebiliyor.
İkinci olarak, Kanada’da bayilik açmak isteyen kuruluşlarla buradaki namzetler arasında bir köprü kuruyoruz. Uygun koşulların oluşması durumunda ise World 17 olarak biz aday oluyoruz.
Üçüncü hizmetimiz, Kanada’da yatırım yapmak isteyen fakat alanını henüz belirlememiş yatırımcılarla bir iş fikri olan ve yatırımcı desteğine ihtiyaç duyan kişiler arasında bağlantı noktası olmak.
Dördüncü hizmet alanımız Kanada’dan Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenlere destek olmak.
Türkiye’den Kanada’ya yatırım yapmak büyük bir mali risk olsa gerek.
Doğrusu bu tam olarak böyle değil. Şu anda dünyada yatırımcısını en çok destekleyen ülkelerden biri Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bilindiği gibi, Türkiye Devleti ihracat ve ithalat yapan bütün firmaları tek bir ProGroup şemsiyesi altında topladı. Buna göre 150 milyon TL’nin üzerinde iş hacmi olan herhangi bir kuruluş yurtdışına açılmak istediğinde ProGroup desteği almak durumunda. World 17 olarak biz Türkiye’de ProGroup ile çözüm ortaklığı içerisinde, TurQuality isimli, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programının Kanada ayağını temsil etmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, yurtdışında markalaşmak isteyen ProGroup üyesi şirketlerin pazar araştırması için 100bin ila 600bin USD hibe sunuyor. Örneğin Kanada’da bir irtibat ofisi olan TurQuality bünyesindeki bir firmaya Türk hükümeti kiranın yarısını, insan kaynakları giderlerinin bir kısmını, hukuki giderlerin tamamını ödemekle kalmayıp, pazar araştırmalarının 600bin USD kadarını ödüyor. Tüm bunlar ihracat desteğini arttırmak için yapılıyor.
Bir de Kanada’dan Türkiye’ye yatırım yapmaktan bahsetmiştiniz.
Evet. World 17 olarak bizi asıl mutlu edecek olan maden sektörünün haricinde Kanada’dan Türkiye’ye yatırımcı götürmek. Örnekler üzerinden anlatmak gerekirse şu anda Jackman isimli maple syrup üretimi yapan bir Kanada firmasının Türkiye pazarına açılmasına destek oluyoruz. Kanada’da birçoklarımızın tercihi olan Tim Horton’s, şirketimiz üzerinden İspanya’da ilk şubesini açtı; şu anda Türkiye’ye açılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. Uçak hangarları yapan bir firma da destek verdiğimiz kuruluşlar arasında.
Türkiye’den Kanada’ya kişisel yatırım yaparken neden sizi seçmeliyiz?
Çünkü World 17 olarak sizin kazancınızı kendi kazancımız olarak görüp, tüm desteğimizi va mali tavsiyelerimizi bu doğrultuda yapıyoruz. Örneğin, Kanada emlak piyasasında an itibariyle yabancı alıcılar ekstra ev alım vergisi ve kardan büyük bir kısım ödemek zorundalar. Biz, yatırımcının işini zorlaştıran bu hususa tamamen yasal bir şekilde bir çözüm bulduk.
Sizi güvenilir yapan destekleriniz neler?
30 Nisan 2018 tarihinde Türk Ekonomi Bakanı ve İhracatçılar Birliği’yle buluştuk. İstanbul’a ilaveten, Tekirdağ, Bursa, İzmir ve Hatay Belediyelerinin kent konseylerinde ücretsiz yatırım ve eğitim seminerleri düzenledik. Ulusal basın-yayın kanallarında oldukça detaylı bir şekilde görünür durumdayız. Hep altını çizdiğimiz gibi, şirketimizin marka değeri $5.8 Milyon. Dolayısıyla hem kendi prestijimizi korumak hem de kazancımızı arttırmak adına son derece detaylı bir çalışma sergilemeye özen gösteriyoruz.
Alanda sizi farklı kılan nedir?
Bizler enerjisi yüksek ve genç insanlarız. Ekibimiz ise üç kıtada çok prestijli üniversitelerden eğitim almış, alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Şanslı olduğumuz bir konu da maddi kaygılarımızı geride bırakmış olmamız. World 17 olarak agresif bir tutum sergilemek yerine kazandığımızı paylaşmayı çok önemsiyoruz. Örneğin, kazancımızın gerçekten önemli bir bölümünü Fas, Kenya gibi ülkelerde kurulan SOS Village olarak bilinen bir sosyal sorumluluk projesinin organizasyonunu fiili olarak üstlenmeye ayırıyoruz.
Son olarak Perfect Gazete okuyucularına ne söylemek istersiniz?
World 17 ekibi olarak güvenebileceğimiz, desteklerimizle büyütebileceğimiz, sosyal projeler içerisinde de yer almak isteyecek partnerlere kapımız her zaman açık. Aklınızda kesinleşmiş bir amaç ya da fikir olmasa da arayın, tanışalım. Birlikte büyüyerek güçlenelim.

WORLD 17 İLETİŞİM
Adam Evren Garipoğlu
647.923.8783
Fatih Taşçı
647.282.1549
İZMİR OFİS
90.533.597.9288
info@world17kanada.com
www.world17kanada.com