Paylaş

Ontario pandemiyle mücadelede alınan ek tedbirlerin uygulanmasında geri adım attı. Eyalet Başkanı Doug Ford ve Başsavcı Sylvia Jones, başta kimlik kontrolü olmak üzere, seyahat yasağı ve açık hava aktivitelerinin durdurulması kararlarının geri alındığını duyurdular.

Polise tanınan kimlik ve adres kontrol yetkisi geri çekildi

Başsavcı Sylvia Jones tarafından yapılan açıklamada polise verilen kimlik kontrolü yetkisinin geri alındığı bildirildi. Polisin yaya ya da mobil hiçbir vatandaşı durdurarak kimlik ve adres kontrolü yapamayacağını söyleyen Jones, verilen yetkinin, daha önce olduğu gibi, sadece sosyal toplantıların engellenmesinde kullanılacağını açıkladı.

Kararın alınmasında, emniyet güçleri ve sivil toplum kuruluşlarının vakit geçirmeden duruma müdahale etmeleri oldukça önemli bir rol oynadı. Ek tedbirlerin duyurulmasının hemen ardından, konuyla ilgili bir açıklama yapan Kanada Sivil Haklar Vakfı Başkanı Michael Bryant, polise kimlik kontrolü hakkının tanınmasının anayasanın ihlali anlamına geldiğini söylemişti. Ontario eyalet hükümetini mahkemeye vermek için vakit kaybetmeyen kurum, alanının en tecrübeli isimlerinden Avukat Anil Kapoor ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Diğer yandan, Toronto Belediye Başkanı John Tory, polisin keyfi olarak bazı vatandaşları hedef alacağından endişe duyduğunu ifade ederken; Toronto Emniyet Amiri Jim Ramer ibaşta olmak üzere Peel ve diğer bölge emniyet amirleri rastgele çevirme yaparak vatandaşı rahatsız etmeyeceklerini konusunda güvence verdiler. Sosyal medya üzerinden paylaştığı duyurusunda eyalet hükümetinin emirlerine riayet etmeyeceklerini belirten Toronto Emniyet Amiri Jim Ramer, halkın güvenini kırmayacaklarını özellikle ifade etti.

Çocuk parkları açık kalmaya devam edecek

Ontario eyalet başkanı Doug Ford, çocuk parklarının da kapatılmayacağını açıkladı. Alınan bazı ek tedbirlerin, üzerinden 24 saat geçmeden geri çekilmesi ise eyalet halkından sert tepki aldı. Başta muhalif partililer olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve hatta eyalet milletvekilleri dahil olmak üzere konu hakkında açıklama yapan bilinen isimler, eyalet hükümetinin akıl karıştırıcı mesajlar vererek güvensizliğe sebep olduğunu belirttiler.

Seyahat kısıtlamasıyla ilgili önemli güncellemeler var

Ontario eyalet hükümeti seyahat kısıtlamaları hakkında merak edilen soruları cevaplandırdı. 20 Nisan, Pazartesi gününden itibaren başlayacak olan eyalet sınır komşuları Quebec ve Manitoba eyaletlerine seyahat yasağının detayları hakkında önemli açıklamalar yapan hükümet yetkilileri, mecburi seyahat ibaresinin sadece iş ya da tıbbi gerekliliklerle sınırlı olmadığını belirttiler. Buna göre yapılan seyahatin 24 saatten az sürmesi veya varış noktasında 14 günden fazla kalınması, seyahat yasağının kapsamadığı durumlar dahilinde bulunuyor. Söz konusu eyaletlerde yüksek öğrenim gören öğrenclerin, kış sömestrinin bitmesi sebebiyle evlerine geri dönebilecekleri ya da ailelerin çocuklarının taşınmasına yardım edebileceklerinin altı önemle çizildi.