Paylaş

Kanada, savaştan kaçan Ukraynalı sığınmacılar için dil eğitimi ve istihdam yaratmakta sıkıntı çekiyor.

Kanada’nın sınırsız sayıda sığınmacı kabul etme taahhüdünün ardından ülkeye ayak basan binlerce Ukraynalı, yerleşim, dil eğitimi, istihdam ve sağlık hizmetleri gibi servislerden mahrum bulunuyor.
Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel (CUAET) programının detaylarını açıklayan Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser, programın sadece 3 yıl boyunca geçerli olacağı bildirdi.
Program aracılığıyla Kanada’ya gelen Ukraynalıların geçici statüyle Kanada’da bulunacakları gerekçesiyle sığınmacı statüsündeki kişilere sunulan hak ve hizmetlerden yararlanamayacaklarını belirten Fraser, diğer yandan federal hükümetin sağlık hizmetlerinde bir istisna yapmak için çalıştığını söyledi. Fraser okul çağındaki çocukların durumu hakkında ise bir açıklama yapmadı.
Ottawa Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörlerinden Christina Clark-Kazak ise özellikle kadın ve çocukların durumuna dikkat çekerek, hükümet desteğinden mahrum kalacak sığınmacıların insan kaçakçılarının hedefi olma veya şiddet mağduru olma riskiyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.