Paylaş

Health Canada sağlığa ciddi ölçüde zarar verdiği gerekçesiyle U Dream uyku haplarının toplatılması kararını aldı.

Health Canada, bitki özlü U-Dream Lite ve U-Dream Full Night isimli uyku haplarının reçetesiz satılma lisanslarını feshederek toplatma kararı aldı.
Söz konusu ilaçları kendi labaratuarlarında tekrar test eden Health Canada uzmanları ilaçlarda kronik uykusuzluk çekenlere reçeteli olarak verilen zopiclone isimli etkin maddeye rastlandığını belirlediler.
Bu maddenin bağımlılık yapma özelliğine dikkat çeken yetkililer, doktor kontrolü olmadan alındığında yan etkilerinin sağlığa ciddi ölçüde zarar verebileceğini söylediler.
Bitki özlü olduğu iddia edilen U-Dream Lite ve U-Dream Full Night isimli uyku haplarının yan etkilerinin baş dönmesi, uyuşukluk hissi, hafıza kaybı, halüsünasyon ve uyku düzeninin tamamen bozulması olduğu bildirildi.
İlaçların en büyük yan etkisinin ise sleepdriving olarak bilinen uykuda araba kullanma olabileceği ve dolayısıyla ölümle sonuçlanabilecek ciddi boyutlara varabileceği beyan edildi.
Health Canada yetkilileri, bağımlılık yapan uyku ilaçlarının aniden kesilmesinin kaslarda kramp, titreme ve kusma olabileceğini belirtirken; hamile, yaşlı ve çocukların bu ilaca reçetesiz ulaşmalarının tehlikesinin altını önemle çizdiler.
Söz konusu ilaçların sahibi olan Biotrade Canada Ltd. şirketi ise bu ilaçların sadece Kanada’da satıldığını beyan ederken, karara saygıyla uyacaklarını açıkladı.