Paylaş

1.Adınız, soyadınız. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Öncelikle, derneğimiz Turkish Society of Canada’ya Perfect Gazete’de yer verdiğiniz için Turkish Society of Canada (TSC) ailesi adına teşekkür ederim.
Ben, Nalan Gökgöz, 22 seneden beri ailemle birlikte Kanada’da yaşıyorum. 2009 senesinden beri Turkish Society of Canada’nın yönetim kurulunda görev almaktayım. 2014 senesinden beri iki dönemde Başkan olarak görevdeyim.

2.Derneğiniz hangi tarihten bu yana aktif hizmet veriyor?
Derneğimiz 2006 senesinde 26 üye ile kurulmuş olup, bugün 450 nin üstünde üyesiyle çalışmalarına aktif bir şekilde devam etmektedir.

3.Dernek olarak amaçlarınız neler?
Derneğimizin başlıca amacı sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek, Kanada’daki Türk toplumunu bir araya getirmek, görünürlüğünü arttırmak ve bu çok kültürlü topluma entegre ve adapte olmasını sağlamaktır.
Kanada’ da Türk toplumu olarak söz sahibi olabilmemiz, kuvvetlenmemiz için, kendi kültürel ve sosyal değerlerimizin farkına varmak, yaşatmak ve bunları Kanada toplumu ile paylaşmak çok önemlidir.
Bu ülkede ne kadar çok birlik ve beraberlik içinde kuvvetli bir toplum olursak, o kadar çok bu toplumun bir parçası olarak kabul ediliriz. Bizler de derneğimiz kurulduğundan beri, adım adım bu amacımız doğrultusunda çalıştık, büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz.

4.Yönetimde kaç kişi var?
Derneğimizin yapısını kısaca özetlersek;
Dernek Yönetim Kurulumuzda 9 asil ve 2 yedek üye olmak üzere 11 üyemiz bulunmaktadır. Ayrıca, Etkinlik Organizasyon Komitemiz, Destek Komitemiz ve Telve Yayın Komitemiz gibi etkinliklerimizi en kusursuz şekilde gerçekleştirmek üzere kurulmuş, etkin çalışan komitelerimiz bulunmaktadır.

5.Kuruluştan bugüne devam eden kişiler var mı?
Kuruluş gününden beri yönetim kurulunda devamlı çalışan tek arkadaşımız Rüçhan Akkök’tür.
Cihat Enbatan 2007 senesinden, Cenk Sayın, Erdem Erinç ve ben de 2009 senesinden beri devamlı dernek yönetim kurulunda görev aldık.
Önemle vurgulamak isterim ki, 2006 senesinde kurucu üyelerimiz arasında bulunan ilk başkanımız Aynur İlkay, ilk Telve editörümüz Esra Tokmakçı , Efnan Abacıoğlu, Melek Ökten, Abidin Akkök, Erdem Denizkuşu, Hasan Dinçer, Vedat Abacıoğlu ve Yusuf Tokmakçı’nın derneğimize destek ve katkıları devam etmektedir.
Ayrıca 2009 senesinden beri Hülya Sayın, Meral Altınada, Rüçhan Akkök, Cenk Sayın ve ben etkinlik Organizasyon Komitesi olarak çalışmakta olup, birçok geniş çaplı ve yüksek kalitede etkinlikler gerçekleştirdik.
Finans konularında Erdem Erinç ve hukuki konularda da Avukat Pınar Özyetiş çok uzun zamandır derneğimize destek vermektedirler.Ayrıca kurulduğumuz günden beri bizimle yanyana çalışan ve bize destek veren, şu anda isimlerini tek tek sayamayacağım bir çok değerli gönüllü arkadaşımız bulunmaktadır.
Son olarak ta derneğimiz kurulduğu günden beri maddi desteklerini esirgemeyen bir çok sponsorumuz derneğimizin gelişmesinde çok büyük rol oynamışlardır.

6.Dernek olarak bugüne kadar neler yaptınız?
Dernek olarak bugüne kadar amaçlarımız doğrultusunda birçok başarılı etkinliğe imza attık.Etkinliklerimizi üç ana grupta özetlemek istiyorum:
Birincisi, Kanada’da, anavatanımızdan uzakta, Türk toplumunu biraraya getirmeye, aynı değerler altında toplamaya, birlik ve beraberlik altında çalışmaya yönelik etkinliklerimiz:
Bu etkinliklerin başında, 120’den fazla gönüllümüzün ve sevgili Sunay Akın’ın destek verdiği “10 Kasım- Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Günü” etkinliğimiz gelmektedir. Ebedi Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaya, ama en önemlisi onun ilkelerini, öğretilerini ve düşüncelerini anlatmaya yönelik olan “Anma Günü” etkinliğimiz seneden seneye büyümekte olup, gerek Kanada’da gerekse anavatanımızda çok büyük ilgi ile karşılanmaktadır.
Bu grup altında gerçekleştirdiğimiz diğer etkinlikler arasında Bayram Yemeklerimiz ve Toronto’ya davet ettiğimiz sanatçı, tarihçi ve yazar misafirlerimizin (Hikmet Çetinkaya, Trio Tanini, Hande Dalkılıç, Mehmet Perinçek, Ali Türkşen, Ahmet Yavuz..) verdiği seminerler ve konferanslar bulunmaktadır.
Tüm bu etkinliklerimiz Toronto’da yaşayan Türk toplumu tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır.
İkinci grup etkinliklerimiz ise, Türkiye’yi, Türk Kültürünü ve Türk insanını tanıtmak amacıyla yaptığımız kültürel ve sosyal etkinliklerdir:
Bunların başında 3 ayrı etkinlikten oluşan, gene 170’den fazla gönüllü arkadaşımızın destek verdiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” gelmektedir. Toronto’da yaşayan bir çok etnik grubun, Federal, Bölgesel ve Yerel politikacıların da ilgisini çeken etkinliklerimiz şu şekildedir:
I. Toronto Belediyesi’nin katkıları ile düzenlediğimiz, Toronto’da, “Nathan Phillips Square” Belediye Binasi Meydanı’nda, Türk Bayrağı’nı göndere çektiğimiz, 22’den fazla etnik grubun, bir çok parlemento üyesinin ve 1500’e yakın izleyicinin katıldığı “23 April-Turkish National Sovereignty and International Children’s Day” etkinliğidir. Bu etkinliğimiz de seneden seneye büyümüş olup, gerek Toronto’da gerekse Türkiye’de çok büyük ilgi görmektedir.
II.Toronto Hospital for Sick Children hastanesinde, hasta çocuklara öğretmek üzere gerçekleştirdiğimiz Kilim Dokuma etkinliği.
III. Special Olympics Ontario ile birlikte Zihinsel Engelli Çocuklar için düzenlediğimiz, 20’den fazla okulun, 200’ün üstünde öğrenci ile katıldığı bir çok spor dalının yer aldığı Spor Olimpiyatları.
Ayrıca, 2011 senesinde düzenlediğimiz “Turkish Cuisine” etkinliği, Türk Mutfağının inceliklerini, Kanada’lı yazar, öğretim üyesi ve misafirlere tanıtan çok başarılı bir etkinlik olmuştur.
Her sene Nisan ayında York Bölgesi Polis Teşkilatı tarafından düzenlenen ve dernek olarak davet edildiğimiz,1000’in üstünde katılımcının olduğu “International Day for the Elimination of Racial Discrimination” etkinliğinde Türk masasında sunduğumuz el işlerimiz ve Türkiye tanıtım broşürlerimiz çok ilgi çekmektedir.
Son üç yıldan beri York Bölgesi Polis Teşkilatı’nın Aralık ayı başında düzenlediği “Holidays in the Village” etkinliğine de katılıyoruz ve bize ayrılan mini okul binasını Türk motiflerini içeren süslemelerle donatmamız ve Türk misafirperverliğini gösteren ikramlarımızla büyük övgü almaktayız.
Ayrıca geçtiğimiz yıllarda Toronto Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiğimiz kilim dokuma etkinlikleri, her sene 1 Temmuz’da Kanada Günü’nü kutladığımız pikniğimiz, “Atilla Altıkat -Run for Peace” gibi etkinliklerimiz de çok başarılı olmuş etkinliklerimiz arasındadır.

Üçüncü grup etkinliklerimiz, yardıma muhtaç toplum, kurum ve kuruluşlara maddi destek toplamaya yönelik etkinlikler:
Örnek verecek olursak: Haiti Depremi için yardım kampanyası, Van Depremi Yardım Kermesi , Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne Yardım Kermesi, Heart and Stroke “Big Bike” etkinliği cok ses getirmiş etkinliklerimizdir.
İlaveten, gençlere yönelik programlarımız olmuştur. Bunlar arasında 3 sene süresince York Üniversitesi öğrencilerine verdiğimiz eğitim bursu, üyemiz Mehmet Danış’ın katkısı ile:”Be Unreasonable” komposizyon yarışması bulunmaktadır.
2016 yılında Ryerson Üniversitesi Sosyoloji Departmanı, Göçmenlik ve Yerleştirme Bölümü ve RCIS Göçmenlik ve Yerleştirme Merkezi işbirliğiyle “Kariyer Tanıtım ve Networking Etkinliği” düzenledik. Bu etkinliğin amacı Kanada’da çalışmakta olan meslek sahipleri ile Kanada’ya yeni gelen, yabancı ülkelerde eğitim görmüş meslek sahiplerini aynı çatı altında toplayarak meslek dalları hakkında bilgi, tecrübe paylaşımını ve meslektaşlar arasında “networking” (iletişim ağı) kurmayı sağlamaktı.
Bizim için diğer sevindirici bir gelişme de, etkinliklerimiz ve gönüllü sayımız büyüyüp de, Toronto’da görünür hale geldikçe, maliyeti çok yüksek olan etkinliklerimiz için Kanada Hükümeti’nden mali destek alabilmemiz.
Derneğimizin diğer büyük bir başarısı da, gönüllü arkadaşlarımızın editörlüğünü üstlendiği, bir çok değerli toplum üyemizin yazı katkıları ile destek verdiği online yayın organımız TELVE dir.
Ayrıca dernek olarak, interaktif web sitesimiz ve aktif sosyal medya kanalları ile çok büyük sayıda toplum üyemize ulaşabiliyoruz.

7.Yıllar boyunca karşılaştığınız zorluklar neler?
Bizler gönüllü olarak çalışıyoruz ve sırasında iş, aile, sağlık sorunlarımızı bir tarafa bırakıp büyük fedakarlıklarla toplumumuza faydalı TSC.
olacak işleri başarıyla ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. Yaptığımız etkinliklerin yüksek kaliteli olmalarından dolayı maliyeti çok yüksek. Bu bazen bir zorluk olarak karşımıza çıksa da, çok değerli sponsorlarımız sayesinde bu zorluğu aşabiliyoruz.
Karşılaştığımız diğer bir zorluk da insan gücü. Etkinlik Komitesi ve Destek Komitesindeki arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar, ama etkinliklerimizin çapı her geçen yıl daha da büyüdüğü için, daha fazla sayıda gönüllüye ihtiyaç duyuyoruz. Sevgili Hülya Sayın’ın gayreti ile gönüllü sayımız yüksek olmakla birlikte, gönüllü arkadaşlarımızın çalışma devamlılığı konusunda zorlukla karşılaşıyoruz. Bir etkinlikte çalışan arkadaşımız, bir sene sonraki aynı etkinlikte çalışamayınca gönüllü arayışına eğitimine tekrar zaman ayırmak gerekiyor.

8.Bu dernekte görev yapmanın en mutluluk verici yani nedir?
Dernekte görev almanın en mutluluk verici yanı, takım ruhu ile, birlik, beraberlik ve uyum içinde çalışarak,toplumumuzun yararına bir çok başarılı etkinliği ortaya çıkarmak. Günün sonunda tüm yorgunluk ve özverilerden sonra ortaya güzel bir etkinlik çıkınca, tüm sıkıntıları unutuyorsunuz ve tekrardan motive oluyorsunuz.
Her geçen yıl artan sayıda gençlerimizin aramıza katıldığını görmek ve yapılan etkinlikler sayesinde üyesi bulundukları Türk Toplumu ile gurur duyduklarına tanık olmak bizim için en büyük motivasyon kaynaklarından biri diyebiliriz.
9.Derneğe yeni üye kabul ediyor musunuz? Katılım şartları nedir? En çok hangi alanda desteğe ihtiyacınız var?
Derneğe yeni üye kabul ediyoruz. 16 yaşını doldurmuş, TSC üyeliğini herhangi siyasi, dini ve ticari amaç için kullanmayan herkes üyemiz olabilir.Gönüllülük derneklerin aktif bir şekilde hareket edebilmesi açısından çok önemli bir kavram. Gönüllülük işini ciddiye alan, takım ruhu ile çalışabilecek, bundan herhangi bir şahsi çıkar amaçlamayacak herkesin desteğine ihtiyacımız var.
Ben son olarak, TSC Yönetim Kurulu adına tüm üyelerimize, sponsorlarımıza ve de gönüllülerimize bize verdikleri destek için çok teşekkürler ederim.