Paylaş
1) Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Merhaba, ben Figen Musabay.Turkish Community Heritage Centre Of Canada vakfının kurucuları arasında yer alıyorum ve Başkanıyım. 
47 yıldır Kanada’da yaşıyorum. Çok uzun yıllar global bir otomotiv firmasında yöneticilik yaptım. Emekli olduktan sonra kendi danışmanlik firmami  kurdum. Evliyim Bu yıl 50. evlilik yıldönümüzü kutlayacağız. 1 çocuğum var. 
2) TCHCC hangi tarihten bu yana aktif hizmet veriyor?
Kurumumuz 23 Mayıs 2007 tarihinde Ontario da resmi olarak kuruldu. 
TCHCC, 2008 yılı itibariyle ise Kanada Hükümeti nezdinde federal düzeyde kayıtlı resmi bir bağış organizasyonu oldu. Kurulus tarihinden itibaren her yil gelir beyaninda bulunmaktayiz   CPR tarafindan denetlen kurumumuza yapılan bağışlar resmi makbuz ile vergi iadesine imkan saglamaktadir. Arzu edilirse CPR sitesine girerek her yıla ait income tax return kayıtlarımız görülebilir.
 
3) TCHCC olarak amaçlarınız neler?
Vakfımızın öncelikli amaçları arasında toplumumuza sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında danışma ve yönlendirme hizmetleri vermek geliyor. Bunlar arasında, Kanada’ya yeni gelen toplum üyelerimizin Kanada’nın iş, eğitim ve sosyal yaşamına daha kolay uyum sağlayıp entegre olabilmelerine yardımcı olmak. Toplum üyelerimizin acil ihtiyaçlarına çözüm bulabilmek; ve topluma artı değer katacağı inancıyla, burada yaşayan gençlerimiz, çocuklarımız ve yaşlılarımızın yeni uğraşılar edinmelerine yardımcı olabilmek sayılabilir. 
 
Toplumsal birlikteliği ön planda tutmak amacıyla kurulu derneklerimizle birlikte faaliyetler düzenlemeye önem veriyoruz. 
En büyük hedeflerimizden biri, toplumumuza, birbirlerini tanıyacakları, boş zamanlarında beraberce iyi ve kaliteli vakit geçirebilecekleri bir toplum merkezi kazandırmak.  
 
4) Yönetimde kaç kişi var?
Yönetim Kurulu şu anda altı kişiden oluşmaktadır. İleride yönetim kurulumuzda hizmet edecek üyeler  şu anki yönetim kurulu tarafından tayin edilecektir. 
 
5) Kuruluştan bugüne devam eden kişiler var mı?
Nur Erkoç, Ertugrul Alp, Sule Alp,  Aylin Doyle ve ben Figen Musabay bu kategorideki üyeler arasındayız. Elbette yönetim kurulunda olmasa da uzun zamandır bizlerle gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımız da var 
 
6) TCHCC olarak bugüne kadar neler yaptınız?
Toplumumuza yeni katılan bireyler uyum ve entegrasyon süreçlerine yardımcı olabilmek için alanlarında uzman kişileri davet ederek çeşitli seminerler ve bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. 
Çeşitli el sanatları, spor ve drama kursları açıyoruz ya da var olanları tanıtıp destekleyecek çalışmalar yapıyoruz. 
Lisans ve lisanüstü eğitim alan öğrencilerimizi desteklemek ve teşvik etmek için çeşitli burslar verdik. 
Yaz döneminde çocuklara yönelik bir futbol takımı kurduk. 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kanada Günü gibi gerek Türkiye’de gerekse Kanada’da kutlanan önemli gün ve haftalarda ücretsiz birçok etkinlik ve aktiviteler düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz. 
Benzer şekilde, özellikle 10 Kasım ve 29 Ekim gibi günlerde birlik ve beraberlik ruhunu güçlendirecek şekilde cocuklarimiza bu gunlerin onemini tanimalari icin anma törenleri düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz. 
 
Verdiğimiz hizmetlerin en önemlilerinden biri ise 7 gün 24 saat hizmet veren bir yardım telefon hattı ile toplum üyelerimizin acil ihtiyaçları halinde kendilerini yönlendirmek, tercümelerini yapmak, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlamak.
 
Faaliyetlerimizin en önemli amacı toplumu bir araya getirmek. 10 senedir hizmet veren bir kurum olarak yukarıda saydığım amaçlar doğrultusunda birçok hizmet verdik ve vermeye devam ediyoruz. 
 
7) Yıllar boyunca karşılaştığınız zorluklar neler?
Genellikle toplum üyelerimizin kişisel bağışlari ile faaliyet gösteren bir kurum olarak, mali konular her zaman ajandamızın başında olmuştur. Yapılan faaliyetlerin ve sunulan hizmetlerin çoğunun ücretsiz olduğu gözönüne alınırsa bağış yoluyla sağlanan mali katkıya  erişmek en buyuk zorluğumuzdur diyebilirim. 
Bunun yanında aktif gönüllü sayısındaki azlık ve alanında uzman gönüllü çalışacak kişilerin desteğinin yetersizliği de bizim için önemli zorluk teşkil etmekte. 
 
8) TCHCC bünyesinde görev yapmanın en mutluluk verici yanı nedir?
Bu soruya kişisel olarak yanıt vermem gerekirse, karşılık beklemeden yardımcı olabilmek, bir kişi bile olsa onun mutluluğunu görebilmek, sayısı azımsanmayacak kadar çok büyüklerimizin ve diğer toplum üyelerimizin yalnızlığını birkaç saat için bile olsa gidebilmek diyebilirim. 
 
Kısacası topluma sadece kültürel, eğitimsel ve ekonomik alanlarda değil, insani ve vicdani alanlarda da faydalı hizmetlerde bulunmak TCHCC de görev alan her birimize mutluluk ve gurur vermektedir.
 
9) TCHCC olarak bu yılki planlarınız neler?
Bu yıl topluma hizmetlerimizin 10 ncu yılını büyük bir gurur ve mutlulukla kutlayacağız. Var olan faaliyetlerimize ek olarak yeni projelerimiz de var. Fakat şu anda bunların detaylarını paylaşmak için henüz erken. Mümkün olan en kısa zamanda  sürprizlerimizle gündeme geleceğiz.
 
10) TCHCC bünyesine yeni üye Kabul ediyor musunuz? Katılım şartları nelerdir? En çok hangi alanda desteğe ihtiyacınız var?
 
Kurumumuz bir dernek değil, bu sebeble butun toplum  intiyaclari oldugu zaman uyemiz sayilir bu sebeble gönüllü çalışmak isteyenlerin herhangi bir seçim işleminden geçmelerine de gerek yok. Bizlerle çalışmak isteyenlerin internet sitemizden ya da etkinliklerimizin herhangi birine katılarak kişisel olarak sadece müracaat etmeleri yeterli. Katılım şartlarımız ise gönüllü çalışmanın temel ilkelerinin bilinciyle, TCHCC vizyon, misyon ve prensiplerine uyumlu çalışılması.  Her alanda gönüllü çalışanlara kapımız açık. Bilgisayardan el sanatlarına, hesap uzmanlarından yemek uzmanlarına, reklamcılardan sosyal hizmet görevlilerine vs  her yaştan herkes TCHCC bünyesinde kendine bir yer bulabilir.  
 
Ayrıca bize yeni projelerle gelen toplum üyelerini de elimizden geldiğince destekliyoruz.  
 
Bu vesile ile öncelikle toplumumuza bizlerle birlikte bu 10 yıl içinde göstermiş oldukları ilgi ve yardımları icin, Perfect Gazete’ye ise bizlere sayfalarında yer verdikleri için çok teşekkür ederiz.