Paylaş

Yaptığı basın toplantısında bu zor zamanlarda fiyatlarını gereğinin çok üstünde tutup fırsatçılık yapan kişi ve işletmeleri kınayan Ontario Başbakanı Doug Ford, yapanlara hiçbir şekilde hoşgörü ve anlayış gösterilmemekle birlikte para ve hapis cezası uygulanacağını söyledi.

Koruyucu maskeler başta olmak üzere, el dezenfektanları, sabun, eldivenler ya da virüs salgınının yayılmasını engellemekte kullanılan diğer temel malzemeleri stoklayıp, bunları halka fahiş fiyatla satan kişi ve işletmelere para cezasının yanısıra hapis cezası da uyugulanacak.

Buna göre temel ihtiyaç maddelerini stoklayıp değerinden çok yüksek fiyata satan

kişilere $100,000 para cezası ve 1 yıl hapis,

küçük işletmelere $500,000 para cezası ve 1 yıl hapis,

büyük kurumlara ise $10,000,000’a kadar para cezası uygulanacak.

Bilindiği üzere bir aile şirketi olan Pusateri Marketleri hafta içinde bir paket dezenfektan mendili neredeyse bir düzine fiyatından satışa koymuş, gelen şikayetler üzerine şirketin başında bulunan Frank Luchetta basına yolladığı açıklamada ürün fiyatlandırmasında bir hata yapıldığını ve isteyenlere paralarının iade edileceğini bildirmişti.

Doug Ford, internet üzerinden ya da dükkanlarda bu tip fırsatçılık yapanların aşağıdaki iletişim araçlarından biriyle yetkililere mutlaka rapor edilmesini istedi.

1.800.889.9768

https://www.ontario.ca/form/report-price-gouging-related-covid-19

COVID 19 ile ilgili sürekli güvenli kaynaklardan sürekli güncellenen bilgilere burada erişebilirsiniz.

COVID 19 KANADA MART – NİSAN 2020