Paylaş

Leonardo Da Vinci Son Akşam Yemeği isimli çalışmasına hazırlanırken büyük bir güçlükle karşılaşır. İyi’yi İsa’nın bedeninde, Kötü’yü de İsa’nın arkadaşı ve havarisi olan ve son akşam yemeğinde O’na ihanet etmeye karar veren Yahuda’nın bedeninde tasvir etmesi gerekmektedir.
Bu amaçla bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başlar.
Bir gün bir koronun konseri sırasında korodokilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark eder. Hemen O’nu poz vermesi için atölyesine davet eder; sayısız eskiz çizer.
Aradan yaklaşık 3 yıl geçer. Son Akşam Yemeği neredeyse tamamlanmıştır fakat Da Vinci henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştır. Bir gece tesadüfen geçtiği bir sokakta vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam görür. Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş, bir kaldırıma yığılmıştır.
Da Vinci yardımcılarına adamı atölyesine getirmelerini söyler. Genç adam ne olup bittiğini anlayamadan Da Vinci adamın yüzünde gördüğü inançsızlığı, günahı ve bencilliği çizmeye başlar.
O işini bitirdiğinde artık kendine gelmeye başlayan genç adam Da Vinci’nin arkasındaki freski görür ve bunu daha önce gördüğünü söyler. Kendisine inanmayan Da Vinci’ye yemin ederek hikayesini anlatmaya başlar:
” 3 yıl önce, elimde avucumda olan herşeyi, umudumu, paramı ve sağlığımı kaybetmeden önce size çok benzeyen bir ressam beni İsa’nın modeli olmam için davet etmişti.”

İyinin ve kötünün yüzü aynıdır.


LEONARDO DA VINCI

15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519 tarihleri arasında Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği’dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir.
Leonardo, genç bir noter olan Messer/Ser (Üstad anlamında) Piero da Vinci’nin ve muhtemelen bir çiftçi kızı olan Caterina’nın evlilik dışı çocuğu olarak Vinci kasabası yakınlarındaki Anchiano’da dünyaya geldi. Avrupa’daki modern isimlendirme kurallarının yerleşmesinden önce dünyaya tam ismi, “Vincili Üstad Piero’nun oğlu Leonardo” manasına gelen Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. Eserlerini “Leonardo” ya da “Io, Leonardo (Ben, Leonardo)” olarak imzalamıştır.