Paylaş

Kanada’ya sığınma başvurularında büyük adaletsizlik getiren Belirlenmiş Güvenli Ülkeler politikasına Liberai Hükümetin Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen tarafından son verildi.

2012 yılında Harper hükümeti tarafından Jason Kenney’in Göçmenlik Bakanı olduğu dönemde belirli ülkelerden Kanada’ya sığınma talep edilmesini engelleyen Belirlenmiş Güvenli Ülkeler (DCO/ Designated Country of Origin) uygulaması Justin Trudeau yönetimindeki Liberal hükümet tarafından kaldırıldı.
Avrupa Birliği ülkelerinin haricinde aralarında Avustralya, İzlanda, Japonya, İsrail, Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, Kıbrıs ve ABD gibi ülkelerinde bulunduğu bir listeyi baz alan Kanada Göçmenlik Bakanlığı, bu ülkelerden siyasi sığınma talebinde bulunan kişilerin görüşmelerini 30- 45 gibi çok hızlı bir şekilde tamamlayıp, sonucu başvuru sahibinin aleyhine olacak şekilde değerlendirmekteydi.

Belirlenmiş Güvenli Ülkeler uygulaması siyası sığınma sisteminde adaletsizlik yarattığı gerekçesiyle Kanada’nın göçmenlik bakanı Ahmed Hussen tarafından kaldırıldı.

Kanada’nın siyasi sisteminin kötüye kullanıldığı gerekçesiyle uygulanan bu politika sözkonusu ülkelerin vatandaşlarının insan hakları ihlali ya da yaşamsal güvenlik problemi gibi sorunları olmadığını esas almaktaydı.
Toplam 42 ülkenin bulunduğu liste dahilinde yapılan sığınma başvuruları Kanada göçmenlik bakanlığı tarafından reddedilmekle kalmayıp, temyiz aşaması da kapalı bulunmaktaydı. Ayrıca sözkonusu ülkelerden sığınma talebinde bulunan kişilerin sağlık hizmeti ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmıyor ve çalışma izinleri de bulunmuyordu.

17 Mayıs günü bir basin toplantısı düzenleyen Bakan Hussen, Bakan Hussen bu politikanın kaldırılmasıyla devlet korumasına ihtiyacı olanları hangi ülkeden geldiklerine bakılmaksızın koruyan mülteci sisteminin restore edildiğini belirtti.