Paylaş

Literatürümüzün zenginleştiği, COVID’in değişik varyasyonlarıyla dilimize ve yaşamımıza iyice yerleştiği geride bıraktığımız sıkıntılı bir yılın ardından, yaşamın ne olursa olsun yine de güzel olduğu düşüncesiyle ve yatırımcı okuyuculara yararlı olacağını ümit ederek, bu ay duran varlıklardan oluşan vergi kazançları/zararları hakkında bir yazı yazmayı düşündüm.
Bu konuyu önemli buluyorum çünkü her yıl bu zamanlarda insanlar tatil alışverişiyle (veya en azından bugünlerde online alışverişle) meşgul olup portföylerindeki “zarar eden varlıkları” satmayı unuturlar. Sonuç olarak Nisan ayında gereksiz şekilde sermaye kazançları üzerinden gelir vergisi öderler. Buna çözüm olarak, belirli durumlarda, gerçekleşmemiş kazançlarla hisse senedi satmak vergi amaçları için faydalı olabilir düşüncesindeyim.
Umarım hem 2020 hem de 2021’deki güçlü borsalara dayanarak, gerçekleşmemiş (yani hala portföyünüzde duran) çok fazla sermaye kaybınız olmamıştır. Ancak 2021’in son yarısı oldukça sektör odaklı geçtiğinden, sektör rotasyonunda darbe alan hisseleriniz oluşmuş olabilir. Her halükârda, bir danışmanınız varsa, gerçekleşen sermaye kazanç/kayıp durumunuzu ve diğer planlama seçeneklerini görüşmek üzere yıl sonuna kadar iletişime geçip 2021’inizi gözden geçirmek için bir süre ayırmanız yararlı olacaktır. Sakin, metodik bir şekilde sermaye kazancı / kaybı durumunuzu gözden geçirip, daha sonra, vergi kazanç/kayıp satışınızla ilgili tüm değişkenleri göz önünde bulundurduğunuzu bilerek, işlemlerinizi zamanında gerçekleştirebilirsiniz.
Bu yazımda genellikle dahil ettiğim ayrıntılı adım adım sermaye kazancı/kaybı metodolojisini hariç tutacağım. 2021’de gerçekleşen sermaye kayıpları için üç seçeneğiniz vardır:

1. 2021 sermaye kayıplarınızı, 2021 gerçekleşen sermaye kazançlarınızı dengelemek için kullanabilirsiniz.
2. 2021 net sermaye kaybınızı, önceki üç yıldan herhangi birinde gerçekleşen vergilendirilebilir net sermaye kazançlarını mahsup etmek için geri alabilirsiniz.
3. Yukarıdaki iki yoldan herhangi birinde zararı tam olarak kullanamıyorsanız, kalan sermaye kaybınızı, gelecekteki sermaye kazançlarınızda (veya ölüm yılında, muhtemelen diğer gelirlerde) kullanmak üzere süresiz olarak ileriye taşıyabilirsiniz.

Vergi-Zararı Satışı
Vergi kaybı satışı konusunda bir uyarıda bulunmak istiyorum. Sattığınız hisse senetlerini geri almayı planlıyorsanız çok dikkatli olmalısınız (aşağıdaki yüzeysel zarar tartışmasında bu konuyu açıkladım). Bunun nedeni ise 30 gün boyunca piyasa dalgalanmalarına maruz kalmanızdır. İnsanların, bu hisse senetlerini yeniden satın almak amacıyla vergi kaybı amacıyla hisse sattıklarını ve bir veya iki hissenin 30 günlük bekleme süresi boyunca çıkış yaptığını gördüm. Bu durum yeniden satın alma maliyetini vergi tasarruflarından çok daha fazla arttırır. Bu nedenle, öncelikle sizin veya danışmanınızın artık sahip olmak istemediği “zarar eden stoklarınızı” satmayı düşünmelisiniz. Daha sonra hala sahip olmak istediğiniz hisse senetlerinde ek zararları kristalize etmeniz gerekiyorsa, aynı hisse senedini satıp geri almayı planlıyorsanız dikkatli olmanızı öneririm. Danışmanınız, benzer menkul kıymetlerle 30 günlük veya daha uzun süre sattığınız hisse senetlerini “taklit edebilir” veya başka stratejiler kullanabilir, ancak bu, danışmanınızla yaptığınız vergi zararı satış görüşmenizin konularından biri olmalıdır.

Özdeş Paylar
Birçok kişi aynı şirketin hisselerini (bu örnek için Bell Canada diyelim) farklı kayıtlı olmayan hesaplarda satın alır veya işveren hissesi satın alma planlarına sahiptir. İnsanların kayıtlı olmayan hesaplarından birindeki Bell Canada hisselerinin satışından kazanç veya kayıp talep ettiklerini, ancak başka bir hesapta Bell Canada’nın sahip oldukları hisseleri görmezden geldiklerini sık sık görüyorum. Unutmayın, kayıtlı olmayan tüm hesaplarınızda sahip olduğunuz tüm aynı hisseler üzerinden düzeltilmiş maliyet tabanınızı hesaplamanız ve Bell Canada hisselerinizin toplam maliyetini tüm hesaplarınızdaki hisseler üzerinden ortalamanız gerekir. Bir hesabınızda Bell’deki hisselerinizin maliyeti daha yüksekse, o hesapta bir kazanç veya kayıp gerçekleştirmeyi seçemezsiniz; Kazanç veya kaybı, tüm Bell hisselerinizin ortalama düzeltilmiş maliyet tabanına dayalı olarak rapor etmelisiniz.
Yüzeysel Kayıplar
Kişi her zaman yüzeysel kayıp kurallarının farkında olmalıdır. Esasen, siz veya eşiniz (doğrudan veya bir RRSP aracılığıyla) bir hisse satışından 30 takvim günü önce veya 30 gün sonra aynı hisseyi satın alırsanız, sermaye kaybı reddedilir ve edinilen yeni hisselerin maliyet tabanına eklenir.

Vergi Kazanç Satışı
Çoğu insan genellikle yılın bu zamanında vergi kaybı satışına bakıyor olsa da aşağıda tartışılan nedenlerden dolayı hisse senetlerini kazançlarla satmayı da düşünebilirsiniz.
Menkul Kıymet Bağışı
Bir hayır kurumuna bağış yapmak istiyorsanız, hayırsever olmanın ve vergiden tasarruf etmenin harika bir yolu, değeri artan pazarlanabilir bir menkul kıymeti bu kuruma bağışlamaktır. Bu nitelikli menkul kıymetleri bağışladığınızda, sermaye kazancı vergiye tabi değildir ancak karşılığında bağış vergi kredisi alırsınız.
2022 Bütçesi
Söylentiler ve varsayımlar hakkında yorum yapmasam da sermaye kazançları katılım oranının gelecekteki bir bütçede %50’den daha yüksek bir orana çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünen birçok vergi yorumcusu vardır. Eğer o kamptaysanız, daha düşük oranda sermaye kazancı elde etmek isteyebilirsiniz. Sermaye kazancı oranının değişip değişmeyeceğini kimse bilemediği için, aynı menkul kıymeti geri alsanız bile satış anında vergilendirileceğinden bunu danışmanınızla gözden geçirmeniz gerekir (bu durumda yüzeysel kazanç kuralları yoktur).
Tahakkuk tarihi
Herhangi bir 2021 vergi planlaması ticaretinin, anlaşma tarihine kadar yapılması önemlidir, bu durumda alim/satım tarihi artı iki gün (ABD borsaları farklı olabilir) esas alınmalıdır.
Şirketler- Pasif Gelir Kuralları
Kurumunuzda vergi kazanç/zarar satışı yapmayı düşünüyorsanız, pasif gelir kurallarını göz önünde bulundurun. Bu muhtemelen, gerçekleşen bir kazanç veya kaybın gelecek bir yılda (potansiyel küçük işletme kesintisinin geri alınmasını azaltmak için) cari yıla göre daha etkili olup olmayacağını belirlemek için mali müşavirinizle konuşmanızı gerektirecektir. Özet Yukarıda tartışıldığı gibi, vergi kazancı/zararı satarken göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda faktör vardır. Bu nedenle, son anda çılgınca satmak yerine tüm seçeneklerinizi değerlendirebilmeniz için danışmanlarınızla şimdiden planlamaya başlamanız akıllıca olacaktır.
Hepinize bol kazançlı ve az vergili, tasasız bir yeni yıl dileklerimle.