Paylaş

1. Adınız, soyadınız. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Merhaba, Münire Armstrong ve Berrin Çalkavur. Project North 44 gönüllülerindeniz.

2. Hangi tarihten bu yana aktif hizmet veriyor?

Grubumuz “Project North 44”, 2014 yılında Türkiye’den Kanada’ya değişik nedenlerle ve zamanlarda gelmiş bir grup kadının kurduğu, gönüllülüğü temel alan bir organizasyondur. Göçmen kadınların yaşadığı sorunların ailenin diğer bireylerinden farklılık gösterdiği ve uyum sürecinin çok daha uzun bir zamana yayıldığını fark eden grup üyeleri, kadın için çok sancılı olan bu süreci kısaltmaya ve kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yapmak amacıyla yola çıktılar.

3. Amaçlarınız neler?
Temel amacımız Türkiyeli göçmen ve mülteci kadınların Kanada’ya uyum sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak. Kanada’ya yeni gelenler için çok sayıda olanaklar var fakat bir çoğumuz bunları çok geç öğreniyor. Grubumuz bu servislerle kadınlar arasında köprü oluşturmayı amaçlıyor.
Buna ek olarak kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılmasında en büyük engel olan dil sorunu ile ilgili çalışmalar yapmak, bazı temel servislerin Türkçe verilmesi için kurumları teşvik etmek, kadınların ekonomik hayata aktif olarak katılması için çalışmalar yapmak ve göç sürecinde artan aile içi şiddet ile ilgili olarak destek sağlamak gibi konularda çalışmalar yapıyoruz.

4. Yönetimde kaç kişi var?
Project North 44 kurulduğu günden beri esnek bir yönetim ilkesi ile çalışıyor. Kurucu birkaç kişi dışında aramıza katılan arkadaşlar ya var olan projelerde ya da kendi getirdikleri projelerde çalışıyorlar. Bu anlamda son dört senedir klasik bir dernek yapımız olmadı, çok daha akışkan ve değişken bir yapımız var, böyle bir yapı ile daha çok insana ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

5. Kuruluştan bugüne devam eden kişiler var mı?
İlk kuruculardan Nuriye Kılınç ve Münire Armstrong çalışmalara devam ediyor. Ayrıca Prof. Aysan Sev’er gruba kurulduğu günden beri her tür desteği sağlıyor. Gruba birkaç ay sonra katılan Berrin Çalkavur ve Fulya Vekiloğlu’nun yanı sıra bu sene aramıza katılan Gökkuşağı facebook grubu kurucularından Azize Çelik Topal, geçen sene Yokluklardan Var Kılan Kadın ödülünü alan arkadaşımız Evren Merve, Yıldız Özaydemir, genç arkadaşlarımız Seden Ergül ve Nil Şendil de bu dönemde gruba düzenli katkı sağlayan arkadaşlarımız. Her yıl bu çekirdek ekipte değişiklikler oluyor, örneğin Süha Vekil, Meylin Günel, Gülşen Demirel, Elif Barut, Ayşegül Birol grubun bu günlere gelmesinde önemli çalışmalar yapmış arkadaşlarımızdan sadece birkaçı.

6. Bugüne kadar neler yaptınız?
Kurulduğumuzdan beri düzenli olarak gerçeşleştirdiğimiz birkaç etkinlik var. Bunlar Grand Bazaar, Aylık Seminerler ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri.

Grand Bazaar:
Entegrasyon açısından kadının ekonomik bağımsızlığının önemli olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla her yıl evde profesyonel boyutta el ürünleri üreten (takı, keçe, el örgüsü vb) kadınlarımızın ürünlerini, tüketiciye ulaştırarak, kazanç sağlamalarına katkıda bulunan Grand Bazaar etkinliklerini düzenliyoruz.
Bu projemizden, Creative Women adlı işi profesyonel boyuta taşıyan farklı bir grup ortaya çıktı. Bu grup geçtiğimiz yıl Toronto merkezinde bir Pop-up store açarak ürünlerini daha geniş bir tüketici kitlesine ulaştırdı.
Grand Bazaar etkinliğine katılan yaratıcı kadınlarımıza; ürünlerin nasıl sergileneceği, hangi fuarlara katılacabileckleri, sergilemenin nasıl olacağı gibi konularda seminerler aracılığyla destek verildi. Böylelikle Grand Bazaar dışında da ürünlerini pazarlamaları için yollar gösterildi.

Bilgilendirme seminerleri:
Yaklaşık iki yıldır düzenli olarak -yaz mevsimi dışında- her ay bir seminer düzenliyoruz. Aylık seminerlerimizde özellikle Kanada’ya yeni gelmiş kadınların uyum sürecini hızlandıracak ekonomik, sosyal ve psikolojik konulara yer veriyoruz. Uzman ve/veya uzun süredir Kanada da yaşayan göçmen kadınların bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları bir ortam yaratarak hem yeni gelenlere bilgi aktarıyoruz hem de networking için ortam sağlıyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri:
Kurulduğumuz günden beri Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde her yıl geniş kapsamlı bir etkinlik düzenliyoruz. Her yıl etkinliğimizin konusu değişiyor. Kadın Cinayetleri, Kadının Ekonomik Güçlenmesi, Göçmen Kadının Hakları ve Kadının Kanada’daki Hukuki hakları konularında etkinlikler düzenledik. Bu yıl Dünya Kadınlar Günü için belirlenmiş olan BALANCE for BETTER teması çerçevesinde bir çalışma yapacağız. Ama bu sene sadece seminer, panel yapmakla kalmıyacağız, bazı sürprizlerimiz olacak. Bizi takip edin!
Ayrıca hocamız Aysan Sev’er’in önerisi ile son iki senedir Yokluklardan Var Kılan Kadın Ödülü vermeye başladık. İlk sene kocasının ani ölümünden sonra hiç İngilizce bilmediği halde çalışma hayatına atılan ve altı çocuğunu büyütüp okutan Aynur İlkay, ikinci yıl aile içi şiddeti birçok boyutta yaşamış ama yılmayıp kendi ayakları üzerinde durmuş Evren Merve’ye verdik.

7. Geçen zaman boyunca karşılaştığınız zorluklar neler?
Karşılaştğımız en büyük sorunlardan biri yer konusu. Özellikle toplantı ve seminerleri düzenlerken yer bulmakta zorluklar yaşıyoruz.
Ayrıca bu yıla kadar gönüllü katılımlarının düşüklüğü nedeniyle etkinliklerimizi düzenlerken zorluklar yaşıyorduk.
Bu yıl gönüllü sayımızda ciddi bir artış var ve bu bizi hem çok mutlu ediyor hem de güçlendiriyor.

8. Bu dernekte görev yapmanın en mutluluk verici yanı nedir?
Bir kadın olarak bize çocukluğumuzdan itibaren kendimizi hep geri plana atmamız ve başkalarına öncelik vermemiz öğretiliyor; geri plana atılma özellikle yeni bir ülkede yaşamaya başlayınca daha da belirgin hale geliyor.
Biz PN44 olarak bunu ters yüz edip ‘kadınlar da ailenin diğer bütün üyeleri kadar önemlidir ve toplumsal hayattaki yerini almalıdır’ diyoruz. Bu ilke doğrultusunda çalışmak bizi çok mutlu ediyor.

9. Bu yılki planlarınız neler?
Bu yıl geçmiş yıllarda başlattığımız projelerimize devam etmenin yanı sıra yeni katılımcıların projelerinden birkaçını hayata geçirmek istiyoruz. Yer konusunu ve organizasyonda olan bazı sorunları da gidermeyi amaçlıyoruz.
Ek olarak mümkün olduğunca farklı sosyo-ekonomik gruplardan kadınlara ulaşmak ve birlikte çalışmalar yapmak istiyoruz.

10. Yeni üye kabul ediyor musunuz? Katılım şartları nedir? En çok hangi alanda desteğe ihtiyacınız var?
Kapımız her zaman yeni gönüllülere açık, şartlarımız projelerde gönüllü çalışmayı ve grubumuzun kadını temel alan amacını kabul ediyor olmalarıdır.
Bu dönemde farklı kesimlerden kadınlara ulaşmak için yardıma ihtiyacımız var. Özellikle dil konusunda sorun yaşayan kadınlarımıza ulaşmak istiyoruz. Bazı önemli servislerin Türkçe verilmesini sağlamak için çalışmalarımıza katıkıda bulunabilecek gönüllülere ihtiyaç duyuyoruz.
Onun dışında kadını her anlamda geliştirecek projeler yapmak isteyen kadınları her zaman aramıza almak istiyoruz.
Grubumuza katılmak isteyenler facebook sayfamızdan ve web sitemizden bize ulaşabilirler. Ayrıca her ay bir caféde yeni gönüllü adayları ile tanışma toplantıları düzenlemeye başladık.
Web sitemiz ve facebook sayfamızda duyurularını paylaşacağız. Bütün kadın arkadaşlarımızı bekleriz.

WEB: https://projectnorth44.com
FB: facebook / Project North 44
Email: projectnorth44@gmail.com