Paylaş
General audience of Pope Francis in the San Damaso courtyard, with the presence of a small group of faithful in masks after the long pause due to the coronavirus pandemic. Vatican City (Vatican), May 19th, 2021. (Photo by Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)

Papa Fransis Kanada’ya gelmeyi kabul etti.

Vatikan tarafından yapılan açıklamada Papa Francis’in Kanada’ya geleceği doğrulandı.
Kanada Katolik Piskoposları Birliği tarafından davet edilen Papa’nın Aralık ayında Kanada’ya gelerek Indigenous halkı liderleriyle görüşeceği öğrenildi.
Kanada’nın farklı yerlerinde Katolik Kilisesi tarafından yönetilen yatılı okulların alanlarında yapılan araştırmalarda Indigenous çocuklarına ait yüzlerce toplu mezarın bulunmasının ardından, uzlaşma görüşmeleri yapmak üzere Kanada’ya gelecek olan Papa Fransis’in resmi olarak özür dilemesinin de söz konusu olduğu bildirildi.
Kanada Katolik Piskoposları Birliği Başkanı Peder Raymond Poisson tarafından yapılan açıklamada yatılı okullardaki insanlık dışı tutum ve davranışların mağdurları ile yapılan görüşmelerin ardından Papa Fransis’in Kanada’ya gelmesinin uzlaşma yolunda önemli bir adım olacağının altı çizildi.
Indigenous halklarıyla yapılan görüşmelerde yakın tarih boyunca yaşanan trajedilerin halen hayatta olan kişiler tarafından söz döküldüğünü belirten Poisson, Papa Fransis’in Kanada ziyaretinin yaraları sarması için dua ettiğini de sözlerine ekledi.
Kanada First Nations Birliği Şefi RoseAnne Archibald ise uzlaşmanın ancak Indigenus halklarına soykırım uygulandığının kabul edilmesi ve resmi bir özür dilenmesinin ardından mümkün olabileceğini söyledi.
Kanada Indigeneous Hizmetleri Bakanı Marc Miller da uygulanan asimilasyonun resmi olarak tanınmasının ikili ilişkilerin gelişmesindeki önemine değindi.