Paylaş
Surgeon getting ready to operate on a patient

Ontario eyalet hükümeti nihayet hastanelere operasyon harcamaları desteği kararı aldı.

Ontario pandemi döneminde iptal edilen ameliyatların faturasını açıkladı.
Sonbahardan itibaren son 16 aydır bekleme listesine alınan acil olmayan kategorisindeki ameliyatların eyalete maliyetinin $324 milyon tutacağını belirten Sağlık Bakanı Christine Elliot, planlanan fonun en yakın zamanda hizmete gireceğini söyledi.
Ameliyathanelerin çalışma saatlerinin uzatılması, bekleme listesindeki hastalara daha hızlı müdahale edilmesini sağlayacak merkezi bir sistem oluşturulması ve salgının merkez üssü kabul edilen bölgelere daha fazla yoğunlaşılması için detaylı bir plan yapıldığını açıklayan Elliot, henüz teşhis konulmamış hastaların sayısının da artacağı göz önünde bulundurularak hastanelerin operasyon kapasitelerinin %115 oranında arttırılacağını sözlerine ekledi.
Konu hakkında bir açıklama yapan Ontario Financial Accountability Office Başkanı Peter Weltman ise eyalet hükümetinin yanlış hesap yaptığını söyledi. Weltman, öncelikle pandemi nedeniyle ertelenen ameliyatların tamamlanmasının 3 yıl gibi oldukça uzun bir sürede ancak gerçekleşebileceğini söyledi.
Eylül 2021 itibariyle sadece ertelenen ameliyat sayısının 419,000 olduğunu belirten Weltman, pandemi süresince ertelenen teşhis sayısı gözönüne alındığında bu sayının en az 2.5 milyon ameliyata yükselmesinin beklenen bir sonuç olacağını açıkladı.
Weltman, sadece gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılan ameliyat ve diğer tıbbi müdahalelerin eyalete maliyetinin $1.3 milyar olacağını belirtirken, söz konusu rakamın da eyalet hükümetinin belirlediği bütçenin yaklaşık $700 milyon üzerinde olduğunun altını önemle çizdi.
Ontario eyalet hükümetinin hesaplarını denetleyen bağımsız kurumun başkanı Weltman, diğer yandan eyalet hükümetinin yaptığı bütçe hesaplarının ise tam olarak gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. FAO tarafından hazırlanan raporda federal hükümet tarafından sağlık masraflarında kullanılmak üzere verilen $2.7 milyar fonun pandeminin üçüncü dalgasında kullanılmadığı bildirildi. Sağlık Bakanı Christine Elliot ise raporlara henüz yansımasa da durumun söz konusu fonun kullanılmadığı anlamına gelmediğini söylemekle yetindi.
COVID 19 hastalarına yer açmak amacıyla ameliyatları ertelenen hastaların çoğunluğunu ise çocuklar, organ nakli bekleyenler ve kanserle mücadele edenler oluşturuyor.