Paylaş

Ontario’da tüm çocuk bakım servisleri 12 Haziran 2020 itibariyle hizmet vermeye başlayacak.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, ebeveynlerin iş hayatına geri dönmeleri için çocuklarının güvenliğinden emin olmaları gerektiğinin bilincinde olduklarını belirterek, çocuk bakım servisi sunan tüm kurumların açılmadan önce ve hizmet esnasında sıkı denetleme altında olacaklarını söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Sağlık Bakanı Christine Elliott ve Eğitim Bakanı Stephen Lecce tarafından yapılan açıklamada çocuk bakımı hizmetlerinin yeniden sunulmasının uzmanlara danışılarak alınan bir karar olduğu bildirildi.

Hizmetlere kalındığı yerden geri dönülmeden önce başta Ontario Baş Sağlık Memuru Dr David Williams ve Sick Children Hastanesi yetkilileri olmak üzere, eyaletin birçok sağlık uzmanlarına danışarak bir stratejik plan oluşturulduğunu belirten Ford, alanda çalışanların gerekli hazırlıklara hemen başlayabileceklerini söyledi.

Ontario’da bulunan yaklaşık 5500 çocuk bakım servisi ve 124 evde bakım hizmeti sunan organizasyonun uyması gereken kriterler 7 ana başlık altında toplandı.

Buna göre;

  • Sınıf mevcudu: İkinci bir anonsa kadar çocuk ve çalışanlar için en fazla 10 kişi olabilecek,
  • COVID 19 mücadele planı: Tüm bakım servislerinin sözkonusu çocuk, ailesi ya da hizmet verenlerin virüse maruz kalmaları durumunda uyulması gereken bir eylem planı hazırlanacak,
  • Tedbir: Tüm çocuk ve çalışanların binaya girilmeden önce taramaya tabi tutulmaları ve kendisini iyi hissetmeyen çocuğun evde kalması sağlanacak,
  • Günlük kayıt: Tüm çocuk bakım hizmeti sunan kurumların günlük sınıf mevcudu kaydı tutmaları ve gerektiğinde hasta takibi için bu kaydı paylaşmaları gerekecek,
  • Ziyaretçi: Mecburi kategoride olmayan hiçbir ziyaretçinin kabul edilmeyecek,
  • Giriş- Çıkış: Fiziksel mesafenin korunması amacıyla çocukların giriş çıkışlarında iletişim kurallarının belirlenmesi ve uygulanması esasları tüm çocuk bakımevlerinde uygulanacak.

Ontario Eğitim Bakanı Lecce, işyerlerine dönecek ebeveynlerin çocuk bakım hizmetlerinin sağlıklı ve güvenli bir ortamda sağlandığından emin olabileceklerini söyledi. Bakan Lecce, ebeveynlere bu güveni verebilmek için Ontario Çalışma Bakanlığı’yla ortak bir çalışma yürüterek çocuk bakım hizmeti sunan herkesin yerel tıbbi uzmanlardan eğitim almalarının şart koşulacağını, gereklilikleri yerine getirmeyen kurumların açılmasına izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Sick Children Hastanesi CEO’su ve Başkanı Dr. Ronald Cohn ise çocukların yaş gruplarına uygun bir ortamda eğitim, oyun ve sosyal aktivitelere katılmalarının duygusal, mental ve davranışsal gelişimleri için büyük yararının olacağını söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise eyalet genelinde ön saflarda hizmet veren ebeveynlerin çocuklarına hizmet veren Acil Durum çocuk bakım servisleri ise lisanslı merkezler hizmete başlayacakları için 26 Haziran 2020 tarihi itibariyle son bulacak. Sözkonusu servisten yararlanan ebeveynlerle sistemin yöneticileri temasa geçerek, normal hizmetlerin verileceği merkezler hakkında bilgi verecekler.  

Ontario’da aynı zamanda Baş Sağlık Memuru Dr Williams’ın tavsiyeleriyle yaz kampları da günübirlik olmak üzere hizmete başlayacak. 2020 yazı için gecelik kamplara izin verilmeyecek.

Kanada’da COVID 19 ile ilgili güvenilir kaynaklardan yorumsuz haberler için

KANADA HABER – HAZİRAN 2020