Paylaş

Okul açılmasıyla birlikte birçok aile çocukların derslerdeki başarıya odaklanacaklar. Diyetisyenler ise öğrencilerin okul başarısını etkileyen faktörlerden birinin de beslenme ile ilgili yanlışlar olduğunu söylüyor ve “Öğrencilerin yiyip içtiklerine dikkat!” uyarısında bulunuyorlar.

Çocukların doğru ve düzenli beslenmesinin temelinin aile ortamında atıldığını; zamanla bunun bir alışkanlık haline geldiğini ve aile nasıl besleniyorsa çocuğun da ister istemez ailesi gibi bir beslenme alışkanlığı kazandığını hatırlatan uzmanlar, çocukların günümüzde karbonhidrat ağırlıklı beslendiğine ve “karın doyurmayı” beslenmek zannettiklerine dikkat çekiyorlar. Uzmanlara gore yeterli ve dengeli beslenmek, zihinsel faaliyeti artıran bir etken. Dolayısıyla çocuk ancak bu şekilde dikkatini toplar ve derse konsantre oluyor. Yeterli beslenmek ise protein, vitamin ve minerallerin düzenli alınması anlamına geliyor. Böyle beslenen çocuklar da sadece bedenen değil zihnen de büyüyüp gelişiyor.

Kahvaltı mutlaka yapılmalı!

Öğrencilerin en önemli öğünü hiç kuşkusuz kahvaltı. Kahvaltı eden öğrenci, güne 1-0 önde başlamış demektir. Gereken enerjiyi almış, zihni faaliyete geçmiştir. Zaten araştırmalar da kahvaltı eden öğrencilerin okulda %50 daha başarılı olduğunu gösteriyor. Kahvaltı, öğrencilerin konsantrasyon becerilerini, enerjilerini yükseltir.

Daha geç yorulup sorunlara daha kolay adapte olurlar. Eğer bir öğrenci kahvaltı edemeyecek kadar erken uyanmak zorundaysa, yolda veya ilk ders öncesi okulda yiyeceği bir şeyler hazırlamak yerinde olur. Okul kantininden alınan simit, poğaça, açma ise sadece karbonhidrat, yani boş kaloridir.

Kahvaltıda yenenler de nitelikli olmalı. Yumurta, tam tahılı buğday ekmeği, süt, tereyağı, peynir ve zeytin; protein, yağ ve karbonhidrat açısından dengeli bir beslenme sunacaktır.

 Öğrenciler çaydan uzak dursun!

Uzmanlar sabah kahvaltısında içilen çay konusunda da uyarıyor: Çünkü çay, alınan demiri bloke ederek kansızlığa; kansızlık da beyne giden oksijenin azalmasına, beynin yeterince beslenmemesine ve zihinsel beceride gerilemeye sebep oluyor. Beyin hücreleri arasındaki iletişim yavaşlaması okulda başarısızlık sebebidir. Dolayısıyla öğrencilerin demir zengini beslenmesi şart.

Yumurta, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar demir açısından hayli zengin. Günde bir kaşık pekmez de son derece faydalı. Bu arada iyot da zekâ ve zihinsel işlevler üzerinde etkili bir element. Eksikliği beyni olumsuz etkileyebiliyor. Çaresi ise balık, ıspanak, pazı, kuru fasulye, sarımsak gibi iyot zengini gıdaları tüketmek, yoğurt, süt ve yumurtayı ihmal etmemek.

Diğer “öğrenci dostu” yiyecekler

Süt, peynir, yoğurt gibi sütlü gıdalar.

Protein kaynağı et, tavuk ve balık. Özellikle de yağlı balıkların beyin sağlığı ve fonksiyonu üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmez.

Yine protein zengini kuru baklagiller.

Kış meyvelerinden tüm turunçgiller ve elma.

Bir şeyler atıştırmadan duramayan öğrenciler kurutulmuş meyveler ellerinin altında tutabilirler. Ceviz, fındık ve badem sinir sistemi gelişiminde çok önemlidir. Ayçekirdeği, bir avuç kadar kabak çekirdeği de folik asit zenginidir ve beynin sağlıklı işleyişinde önemli rol oynarlar.

İçeceklerin kralı: Su!

Diyetisyenler, meşrubatları, gazlı içecekleri ve türevlerinin eve sokulmamasını; bir öğrencinin içebileceği yararlı şeylerin ise kış aylarında vücut dirençlerini de arttıracak bitki çayları, süt, ayran ve elbette su olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlara gore ilkokul öğrencilerinin günde 5, ortaokul öğrencilerinin 8-9, lise öğrencilerinin ise 12-15 bardak suya ihtiyacı var. Su, vücut ısısını dengelemeden hücrelere ihtiyaç duydukları besinleri taşımaya kadar pek çok görevi yerine getiriyor. Beyin, beyincik ve omuriliği dış etkenlerden koruyor. Kan dolaşımını dengeleyip zararlı atıkları ter ve idrar olarak vücuttan uzaklaştırıyor. Bir öğrenci istediği kadar dengeli beslensin, su içmiyorsa o beslenme pek bir işe yaramıyor.

Örnek beslenme çantası

  1. Gün: Tavuklu sandviç, 1 su bardağı ayran, 1 adet yeşil elma
  2. Gün: Peynirli yeşillikli tost, 1 avuç fındık veya badem, sütlü ev tatlısı
  3. Gün: Köfte ile hazırlanmış bol yeşillikli sandviç, 1 su bardağı ayran, kuru meyve
  4. Gün: Sebzeli muffin, 1 su bardağı süt, kuru meyve
  5. Gün: 2-3 dilim sebzeli kıymalı börek, 1 kase yoğurt, ceviz içi