Paylaş

1. Adınız, soyadınız. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Yalçın Süer. ODTU Alumni Association Canada’nın kurucu başkanı olarak şu anda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum. 1971, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Yine aynı bölümden Master derecem var.

2. Derneğiniz hangi tarihten bu yana aktif hizmet veriyor?

Derneğimiz 13 Mayıs 2017 tarihinde kuruldu ve o tarihten bugüne çabalarına devam ediyor. ODTU Alumni Association Canada ülke çapında yani Federal bir kar amacı gütmeyen (not-for-profit) organizasyondur.

3. Amaçlarınız neler?

Amaçlarımız Tüzüğümüzde şöyle belirtiliyor:
A. Kanada’da yaşayan ODTÜ mezunlarının kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayacak bir platform yaratmak; yanı sıra, bu platform sayesinde ODTÜ ile iletişimi sürdürmek,

B. ODTÜ’nün ve mezunlarının bilimsel ve akademik başarılarını duyurarak, ODTÜ’nün kurumsal itibarına katkıda bulunmak,

C. Kanada’da yaşayan ODTÜ mezunlarına, gerek ODTÜ gerekse dünyanın diğer yerlerindeki ODTÜ mezunları ile ilgili haber ve konuları duyurmak,

D. ODTÜ’nün itibarını geliştirmek için etkinlikler düzenleyen kişi ve gruplara destek vermek; böylece, dünya çapında bir yüksek öğretim kurumu olan ODTÜ hakkında daha geniş bir ilgi oluşturmak,

E. Üyelerinin desteğiyle kaynak yaratarak; 1) OAAC’nin tüzüğünde belirtilen faaliyetleri yürütmek, 2) ODTÜ’nün verdiği burslara katkı sağlamak,

F. Kanada’da yaşayan ODTÜ mezunlarının Kanada’ya yaptıkları katkılar hakkında farkındalık yaratacak etkinlikler yürütmek ve

G. Derneğimizin faaliyetleri, Genel Kurul kararıyla değiştirilmediği sürece, yukarıda tanımlanan konularla sınırlı olacaktır.

4. Yönetimde kaç kişi var?

Şu anda 5 kişiyiz yönetim kurulunda: Yalçın Süer (Başkan), Haluk Mesci (Başkan Yardımcısı), Berna Gülmisal (Genel Sekreter), Berker Adıgüzel (Muhasebe) ve Sevil Zeynep Lüleç (Üyelerden Sorumlu Direktor).

5. Kuruluştan bugüne devam eden kişiler var mı?
Hepimiz kurucu üyeyiz ve bugüne kadar devam ettik, ediyoruz.

6. Bugüne kadar neler yaptınız?

İlk amacımız kurumlaşmaktı, bunu başardık.
Amaçlarımız doğrultusunda 8 ODTÜ öğrencisine burs veriyoruz.
Kanada’nın çeşitli eyaletlerinde temsilciler kurduk. Mentoring, Fund Raising gibi komitelerimiz faal bir şekilde çalışıp yararlı işler yapıyorlar. Temsilciliklerimiz fund raising konusunda faaller.
Kanada’da yaşayan tüm ODTÜ mezunlarını derneğimiz altında birleştirmeye çalışıyoruz. Şu anda 300’e yakın üyemiz var.
“Share your Knowledge” serilerimizle bilgi paylaşımı yapıyoruz.
Ayrıca Kantin-Drop In toplantılarımız düzenli olarak her ay üyelerimizi bir araya getiriyor.

7. Geçen zaman boyunca karşılaştığınız zorluklar neler?

Fund raising konusunda başarılı olmamıza rağmen senelik üye aidatını toplamakta zorlanıyoruz. Bir de internet sitemizi istediğimiz hale getirememiştik ama şimdi onu da çözduk; bir arkadaşımız bu işi severek ele aldı ve ilerlemeye başladık.

8. Bu dernekte görev yapmanın en mutluluk verici yanı nedir?

Derneğimizin başarılarını görmek, büyümesine şahit olmak en büyük mutluluk. Öyle ki ODTÜ mezunu olmayan arkadaşlarımız bile bize katılmak için başvuruyorlar. Demek ki bazı başarılarımız duyuluyor.

9. Bu yılki planlarınız neler?

Şimdi 20 Ocak 2019 Genel Kurul ve Resepsiyon toplantımıza hazırlanıyoruz. Genel kurul ve diğer tüm duyurularımızı odtualumnicanada.ca sayfamızdan da takip edebilirsiniz.
Ayrıca yeni yönetim kurulu seçimi var tabii ki.

10. Yeni üye kabul ediyor musunuz? Katılım şartları nedir? En çok hangi alanda desteğe ihtiyacınız var?

Gayet tabii yeni üye kabul ediyoruz, şartlarımızı sağlaması koşuluyla.
Ayrıca eger ODTÜ mezunu degillerse associate member olarak da üye olmak mümkün. Ancak o üyelerimizin de amaçlarımıza uygun olarak hizmet etmek isteyen kişiler olmasını istiyoruz.
En çok ihtiyacımız olan şey burs havuzumuzun desteklenmesi tabii ki. Bu amaçla bizimle beraber büyümeyi isteyen üyelere ulaşmaya çalışıyoruz.

ODTU Alumni Association of Canada
info@odtualumnicanada.ca