Paylaş

Kendi tarihi Paleo-Kızılderililer zamanına dayanan Kanada’nın en kalabalık eyaleti Ontario’da müzeler sadece tarihin tozlu koridorlarında açılan kapılar değil; 7’den 70’e herkesin gezmekten keyif alacağı, toplumun ve gelişimin hem tanığı hem hizmetlisi, halka açık ve kar düşüncesinden bağımsız yerlerdir.
Ontario, toplumun belleğini oluşturan, bilgi ve deneyimlerinin artmasını sağlayan müzecilik anlayışıyla sanata ve bilime katkılarını sürdürüyor.
Kanada’da ayakkabının da, tütünün de, akçaağaç şerbetinin de müzesi olabiliyor.

The Canadian Canoe Museum
910 Monaghan Rd, Peterborough, ON K9J 5K4

1957 yılında Kanawa Museum ismiyle kano tarihi ve kültürünün korunup paylaşılması amacıyla kurulan The Canadian Canoe Museum 600’den fazla kano ve kano gereçlerine evsahipliği yapıyor. Alanındaki en büyük kurum sayılan müze 2006 yılında Kraliyet Ailesi bireylerinden Prens Andrew tarafından da ziyaret edilerek onurlandırıldı.

Bata Shoe Museum
327 Bloor St W, Toronto, ON M5S 1W7

Aslında her kadının gardırobu bir nevi ayakkabı müzesidir ama Sonja Bata hayali gerçeğe dönüştürmüş. 1940’lı yıllardan beri kocası Bata ayakkabı firmasının sahibi Thomas J. Bata ile çıktığı iş seyahatlerinde ayakkabı koleksiyonu yapmaya başlayan Sonja Bata’nın ayakkabıları sonunda kendi özel alanına sığamaz olmuş ve 1970’lerde ayak giyimi araştırmalarına maddi destek sağlamak amacıyla özel gösterimlerle başlayan ayakkabı sergileri 1995 yılında nihayet kendi evlerine taşınmış. Toronto’nun kalbindeki Bata Ayakkabı Müzesi’nde tarihi 4500 yıl öncesine dayanan terliklerden Elvis Presley’in ünlü mavi süet botlarına kadar yaklaşık 13bin değişik parça bulmak mümkün.

Canadian Automotive Museum
99 Simcoe St S, Oshawa, ON L1H 4G7

Toronto’dan sadece 45 dakika mesafede bulunan Oshawa’da 1902 yılında yapılan Orient isimli arabayla Arabalar filminden tanıdığımız Şimşek Mac Queen isimli, konuşan kırmızı animasyon arabayı yanyana görmek mümkün. Bir zamanlar sadece Oshawa değil, tüm Ontario ekonomisinde önemli bir rol oynayan General Motors Canada şirketinin çevresinde gelişen araba endüstrisinin kültürel yansıması olan Canadian Automotive Museum, 1962 yılında Oshawa İşadamları Derneği tarafından kurulmuş.

Maple Syrup Museum of Ontario
1441 King St. N St. Jacobs, ON N0B 2N0

Türkçeye akçaağaç şerbeti olarak tercüme edebileceğimiz Maple Syrup Kanada’dan dünyaya yayılan bir lezzet. Dünyada üretilen tüm akçaağaç şerbetinin %85’lik kısmı Kanada’ya ait olunca ve tarihi 1700’lü yıllara kadar uzanınca Akçaağaç Şerbeti Müzesi’nin açılması da olağan bir gelişmedir.

Delhi Tobacco Museum and Heritage Centre
200 Talbot Rd, Delhi, ON N4B 2A2

Norfolk County Belediyesi’ne bağlı Delhi Kasabası Kanada’nın tek tütün müzesi ve Delhi’yi görmek için Hindistan’a kadar gitmenize gerek yok.
1979 yılında kurulan Tütün
Müzesi’nde sadece tütün ve tütün ürünleri değil, kapısından giren neredeyse tüm ziyaretçileri şaşırtacak şekilde ginseng sergileri de yapılıyor.

Mackenzie Printery & Newspaper Museum
1 Queenston St, Queenston, ON L0S 1L0
Muhalif yayıncı William Lyon Mackenzie’nin evi restore edilerek oluşturulan Mackenzie Basım ve Gazete Müzesi’nde basın yayının son 500 yılına şahit olacaksınız.
Müzede dünyada sadece birkaç tanesi ayakta kalabilmiş, Kanada’nın ise en eski ahşap pres makinesini görüp, kendi ellerinizle eski usül bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.
Havaların pek de açık havada gezmeye izin vermediği Kasım ayında kapalı mekanları gezerek aktif olmaya ve Kanada hakkındaki genel kültürünüzü arttırmaya devam edebilirsiniz. Müze gezileriniz Perfect olsun.