Paylaş

Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Kurumu IRCC, geçtiğimiz yıldan yaklaşık 1.8 milyon başvuru dosyasının henüz işleme alınmadığını açıkladı.

Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Kurumu IRCC, 1.8 milyon başvuru formunun işlem görmek için beklediğini açıkladı.
Her ay ortalama 21.000 başvurunun eklendiği bekleme listesinin tamamlanmasının ise pandemi koşulları göz önüne alındığında gerektiğinden en az 6 ay uzun süreceği öngörülüyor.
2021 yılı itibariyle 401.000 kişiye daimi oturma ve çalışma izni verildiğini belirten IRCC, başvuruların işleme konulmasının gecikmesinin ailelerin birleşmesinin gecikmesi ve ekonomik iyileşmenin sağlanamaması kadar insan haklarına saygı çerçevesinde değerlendirildiğinde Kanada’nın imajına ters düştüğünü açıkladı.
Marco Mendicino’nun yerine geçen Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser, yaptığı basın açıklamasında pandemi sebebiyle uzayan işlem süresinin kısaltılması için var güçleriyle çalışacaklarına dair söz verdi.
Pandeminin işlemlerin gecikmesi için artık bir bahane olamayacağını belirten Fraser, federal hükümet tarafından verilecek $85 milyon destekle işlem süresinin yarı yarıya kısaltılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.