Paylaş

Kadın – erkek fark etmeksizin son dönemlerin en büyük problemlerinin başında vücuttaki fazla yağlar geliyor.
Günümüz şartlarında, yoğun çalışma temposu ve stres gibi etkenlere ilaveten diyet ve spor programlarına vakit ayıramamak, çağımızın en etkili kozmetik cerrahi müdahalesi olan Liposuction (yağ aldırma) uygulamasına talebi arttırıyor.
Liposuction, bölgesel yağlarınızdan tamamen kurtulmanızı sağlayan yağ alımı işlemidir. Vücudun her bölgesine uygulanabilen liposuction işlemi, inatçı bölgesel yağlardan hemen kurtulmak için hızlı iyileşme süresi sunan ve hastaların vücut şekillendirme ameliyatları arasında ilk tercih edilen yöntemdir. Liposuction uygulamasında ince mikro kanüller kullanıldığı için ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmaz. Bu uygulama yağ birikimi olan alanda anestezik bir ilaç kullanılarak bölgesel yağlar akışkan bir duruma getirilir. Böylece yağların dışarı çekilmesi çok daha pratik bir hale gelir.
Kimler liposuction tercih etmelidir?
Deri tabakası ince ve sarkmaya müsait olan hastaların yüksek miktarda yağ alımına uygun olmadığını belirtmek gerekir. Böyle bir problem var ise germe operasyonları ile kombine şekilde ameliyatları sonlandırmak mükemmel sonuca ulaşmanızı sağlar. Bu yöntem, spor ve diyetle bir türlü incelmeyen bölgelerinizdeki fazlalıkların alınması ve şekillendirilmesi işlemidir. Bu yüzden en ideal hasta adayı fazla kilosu olmayan ve deri elastikiyeti kaliteli olan hastalardır.
18 yaşından itibaren liposuction işlemi uygulanabilir. Fakat operasyon için çok fazla kilosu olan kişiler uygun değildir. Vücut kitle indeksine göre hastanın liposuctiona uygun olup olmadığını anlamak mümkündür. Bunu bulmak için boyunuzu kendisiyle çarpın ve çıkan sonucu kilonuza bölün. Çıkan sonuç 32’den fazla ise bu operasyon için uygun değilsiniz demektir.
Liposuction nasıl uygulanır?
Liposuction uygulanacak bölge durumuna göre genel anestezi altında hastanede veya sedasyon uygulaması yardımıyla klinik ortamda gerçekleşir. Öncelikle hastanın vücudunda milimetrik kesiler açılır. Bu kesiler ameliyat sonrasında görülemeyecek kadar incedir ve ameliyat sonrası iz bırakmaz. Alınan yağlarınız farklı bir alanda yağ transferi olarak da kullanılabilir. Bu sayede canlı ve etkisi daha kalıcı olan dolgunluğa istediğiniz alanda da ulaşmak mümkündür.
Liposuction ile yağ alımı, ağır bir iyileşme süreci yaşamadan uygulama alanı ile doğru orantılı olarak 4-6 günde tamamen günlük rutininize dönebildiğiniz, 10-15 gün takibinde de denize girebileceğiniz, hafif kardiyo sporlarına başlayabileceğiniz ve en konforlu operasyon sonrası süreci geçirmenizi sağlar.
Liposuction yapılan alanda tekrar yağlanma gerçekleşir mi?
Liposuction işlemi yağ oranının fazla olduğu bölgelerden alınan yağ hücrelerinin etkinliğini sarsar. Bu sayede liposuction operasyonu sonrası aynı bölgede yoğun bir yağlanma tekrarı görülmez. Liposuction’un etkisi kalıcıdır fakat bu ancak işlem uygulanan kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi ve operasyonu günlük rutinlerine eklemesi gereken birkaç güzel alışkanlıkla desteklemesi gerekir.