Paylaş

Ontario Hükümeti 2020 Yaz ve Güz dönemlerinde öğrencilerin güvenle kampüslere dönebilmeleri için Eyalet Baş Sağlık Memuru Dr David Williams eşliğinde bir hareket planı oluşturdu.

2020 Yaz döneminde sınıfta eğitim ve staj imkanında öncelik COVID 19 salgınında kampüsler kapatıldığı için mezun olamayanlara verilecek.

İlk aşamada açılacak sınıflara öğrenci kabul edecek olan bölümler eyaletin mecburi işler ve işgücü talebinin yoğun görüldüğü meslekler kategorisine giren departmanlar olacak. Binlerce yüksek öğrenim kurumu öğrencisinin yeniden sınıflarına dönüp mezun olmalarına olanak tanıyacak söz konusu bölümler, Eyalet Yüksek Öğrenim Bakanı Ross Romano tarafından hemşirelik, sosyal hizmetler, mühendislik veya kritik önem taşıyan meslekler olarak örneklendirildi.

2020 Güz döneminde ise tüm öğrenciler sınıf derslerine geri dönebilecekler.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, COVID 19 salgınında yüksek öğrenim kurumlarının büyük desteğini aldıklarını belirtirken, geleceğin kahramanları, mucitleri ve toplum mühendisleri için kampüslerin yeniden açılmasının zamanı geldiğini söyledi.

Ford, yaz döneminde kısıtlı bir şekilde gelişecek yeniden açılmaların güz dönemine güvenle geçmek için gerekli hazırlıkların yapılmasına imkan vereceğini ve eyaletin önümüzdeki günlerde kolej ve üniversitelere yeniden açılım için bir kılavuz sunacağını söyledi.

Ontario Yüksek Öğrenim Bakanı Ross Romano, yeniden açılacak bölümlerin kolej ve üniversitelerin inisiyatifinde olduğunu, eyalet yönetimi olarak okullara gerekli altyapının hazırlanmasında mümkün olan tüm desteği vereceklerini söyledi. Ontario’nun yüksek öğretimde ve araştırmada dünya liderleri arasındaki yerini koruması için hükümetin dijital ve akademik modernleşme çalışmaları yaptığını belirten Romano, bu çerçeveye göre yüksek öğretim kurumlarının bazı fiziksel ve dijital altyapı değişiklikleri yapabileceğini söyledi.

2018 – 19 döneminde yaklaşık 800.000 öğrencinin kayıtlı olduğu Ontario kolej ve üniversitelerinde yapılacak olan değişiklikler öğrencileri değişen market değerlerine cevap verecek donanımlarla desteklemeyi amaçlıyor.

Ontario Kolejleri CEO’su Linda Franklin, yaratıcı ve etkili bulduğunu söylediği uzaktan eğitim metodunun daha aktif kullanılması dahil olmak üzere, yüksek talep olan iş alanlarında daha fazla mezun verebilmekten mutlu olacağını belirtti

Ontario Üniversiteler Konseyi CEO’su David Lindsay ise öğrencilerin sağlık ve güvenliğinin her şeyden önce geldiğini ve bu amaçla yaz ve güz döneminde kampüslerine dönecek öğrenciler için ellerindeki tüm imkanları kullanarak Ontario’yu yeniden inşa etmek için çalışacaklarını söyledi.

Kanada’da COVID 19 ile ilgili güvenilir kaynaklardan derlenen tüm güncel haberler için 

KANADA HABER – HAZİRAN 2020