Paylaş

Başta maske mecburiyeti olmak üzere
pandemi kısıtlamalarının birer birer kaldırılması özellikle akademik çevrede tereddütle karşılandı.

Kuzey Amerika’da maske mecburiyetini kaldıran son eyaletlerden biri olan Ontario’da vaka sayılarının halen yükselişte olması dikkat çekiyor.
Eyalet hükümeti tarafından yüksek eğitim kurumlarına gönderilen maske ve aşı mecburiyetinin gevşetilmesi tavsiyesine rağmen birçok akademik kurum en azından kış sömestr sonuna kadar yürürlükte olan kuralları uygulamayı planlıyor.
Waterloo Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi aşı olmayı reddeden eğitim görevlileri ve diğer personele işten çıkarmaya kadar varan disiplin cezaları vermeye devam ederken, Wilfrid Laurier Üniversitesi ve Guelph Üniversitesi ise aşı kartı ibraz etme kuralı tamamen kalktığında ücretsiz izne ayırdıkları çalışanlarını tekrar göreve davet etmeyi planlıyorlar.
Konu hakkında yorum yapan Ontario Yüksek Öğrenim Bakanlığı basın sözcüsü James Tinajero, üniversite ve kolejlerin tüzel kişiliğe sahip kurumlar olduğunu belirterek, kampüslerde uygulanacak sağlık ve güvenlik tedbirlerinin kararının alınmasında bağımsız olduklarını ve eyalet hükümetinin müdahale etmeyeceğini söyledi.
Yaklaşık 17.000 eğitim personelini temsil eden Ontario Üniversite Eğitimcileri Federasyonu, kısıtlamaların kaldırılmasında kendilerine danışılmadığını belirterek, akademik hayatın bir kere daha sekteye uğramaması için kampüslerdeki sağlık ve güvenlik tedbirlerine devam edilmesinden yana olduğunu açıkladı.
Waterloo Üniversitesi, Wilfrid Laurier Üniversitesi, McMaster Üniversitesi ve Guelph Üniversitesi, 1 Mayıs 2022 itibariyle maske ve aşı mecburiyetinin geçici olarak dondurulacağını açıklarken, Queen’s Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, Western Üniversitesi, Ryerson Üniversitesi ve York Üniversitesi ise henüz bir açıklama yapmadılar.