Paylaş

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlaması sonrasında, Rusya’ya yönelik çeşitli yaptırımlar uygulayan Kanada, son olarak Rus uçaklarına hava trafiğini kapattı.

  
Kanada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlaması sonrasında, Avrupa Birliği ülkeleriyle eş zamanlı olarak, Rusya’ya yönelik çeşitli yaptırımlar uygulamaya başladı.
Başbakan Justin Trudeau, yayınladığı basın bildirisinde Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü tehdit eden Rusya’yı en sert şekilde kınadığını belirterek, Birleşmiş Milletler hukukuna aykırı hareket eden Rusya’nın tutumunun ağır sonuçları olacağını söyledi.
Yazılı olarak yaptığı basın bildirisinde Rusya’nın küstah hareketinin cezasız kalmayacağı ifadelerini kullanan Trudeau, öncelikle Rusya Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresine yönelik direkt yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Trudeau, Belçika kökenli SWIFT sisteminden Putin ve yakın çevresi başta olmak üzere tüm Rus finansal kurumlarının çıkarılmasıyla Rusya’nın finansal dünyadan izole edilmesi ve savaş için ihtiyaç duyacağı mali desteğin kesilmesinin umut edildiğini söyledi.
Başbakan Trudeau’nun açıklamasının hemen ardından harekete geçen Kanada Küresel İlişkiler Kurumu ise Özel Ekonomik Tedbirler isimli bir liste yayınladı. Aralarında Kanada’da faaliyetleri olan askeri nitelikli Wagner Group, askeri misilleme sistemleri üreticisi Tactical Missiles, enerji ve doğalgaz kuruluşu Gazpromneft, çeşitli bankalar ve finansal yatırım kuruluşlarından oluşan 62 kurumun hedef alındığı listede, aynı zamanda 382 isimden oluşan Rus elitleri ve ailelerini de bulunuyor.


Rusya’nın Kanada’daki ekonomik varlığını zayıflatmak amacıyla alınan önlemler ve yaptırımlara son olarak Rus uçaklarına hava trafiğinin kapanması eklendi.
Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra tarafından yapılan açıklamada, G7 ve tüm Avrupa Birliği ülkeleriyle eşzamanlı olarak tüm Rus uçaklarına Kanada hava trafiğinin kapandığını açıkladı.
Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Ukrayna’ya bir kez daha maddi yardımda bulunulacağını açıkladı. Joly, $25 değerinde olacağı açıklanan maddi yardımın Ukrayna’nın işgale karşı savunmasına destek amaçlı gönderileceğini söyledi. Söz konusu yardımın gece görüş malzemeleri, gaz maskeleri, çelik yelek ve kask gibi ekipmanı içerdiğini belirten Joly, Kanada’nın dünya barışındaki rolünün farkında olduklarını sözlerine ekledi.
Kanada Savunma Bakanı Anita Anand ise Ukrayna’ya gönderilecek hava kurtarma araçlarına ilaveten ülkenin siber güvenliğinin sağlanmasına da destek olunacağını açıkladı.
Kanada’da basın ve yayından sorumlu Bakan Pablo Rodriguez ise yaptığı açıklamada, Kanada’da yayın yapan Russia Today ve Sputnik gibi Rusya destekli tüm kurumların yayınlarının durdurulması için tüm opsiyonların değerlendirildiğini söyledi.
Rusya’ya uygulanan yaptırımların bir kısmı, ülkeye destek veren Belarus için de geçerlilik kazandı. Son olarak başkent Minsk ve çevresinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto eden 530 kişinin tutuklanmasıyla harekete geçen çeşitli insan hakları grupları, uluslararası arenada otoriter Belarus hükümetine yönelik girişimler başlattılar.
Kanada ve Avrupa Birliği ülkelerine ilaveten Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkeler arasında Japonya, İsrail, Brezilya, Avustralya, Yeni Zellanda, Tayvan, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri bulunuyor.


Rusya’ya uygulanan küresel yaptırımların ilk neticesi ülke borsasının rekor oranda düşüşüyle kendini göstermeye başladı. Rusya Merkez Bankası’nın telkinlerine rağmen, belli başlı Rus bankalarının rezervlerinin dondurulması üzerine bankalardan paralarını almak için kuyruklar oluşturan Rus halkının birikimlerini yabancı para birimlerine aktardıkları rapor edildi.