Paylaş

KANADA’DA SON DURUM 7 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 414, vefat eden kişi sayısı ise 13 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’nın yeni Genel Valisi’ni bildirdi. Indigenous halklarına mensup bir kişi olması beklenen Kanada’nın 30’uncu Genel Valisi Mary Simon oldu. Görevi teslim alırken açılış cümlelerini Inuktitut dilinde kuran Simon, Kanada’nın resmi dillerinden bir iolan Fransızca’ya hakim olmayışını ise etnik kökeni sebebiyle öğretmeninin kendisine Fransızca öğretmeyi reddetmesi şeklinde açıkladı. Kuzey ve Güney arasında bir köprü olamaya çalışacağını belirten Simon, görevini açık fikirlilik ve apolitik bir şekilde yürüteceğine dair söz verdi.

Ontario’da okulların Eylül ayında sınıfta eğitime geçeceği bildirildi. Eğitim Bakanı ve Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı tarafından yapılan açıklamada, aşı seferberliğinin aynı hızla devam etmesi durumunda sınıfta eğitime geçilebileceğine kesin gözüyle bakıldığı söylendi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore, aşı hakkında önemli veriler elde edildiğini açıkladı. Moore, 15 Mayıs- 12 Haziran arasında COVID 19 pozitif teşhis edilen 29,380 kişinin %83’lük diliminin aşı olmayan kişiler olduğunu söyledi. Bu kişilerin %15’inin ilk doz aşı olanlar ve sadece %1’inin her iki doz aşıyı da olduklarını açıklayan Moore, daha fazla işyerinin ay içinde açılacağı ve okullarınsa Eylül ayında açılacağı gerçeği gözönüne alınarak mümkün olduğunca çok kişinin aşı olmalarını önerdi.

Kanada’da COVID 19 virüsünün yeni bir varyasyonu daha gözlemlendi. Lambda varyasyonu olarak adlandırılan türün ilk olarak Peru’da tespit edilmesinin ardından Ekvator, Şili ve Arjantin’de de görüldüğü rapor edildi. Kanada’da ilk belirlemelere göre 11 kişide rapor edilen virüsün henüz Ontario’ya sıçramadığını belirten Sağlık Bakanı Christine Elliot, gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi. Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Ashleigh Tuite ise varyasyonun bulaşma oranının ölçüldüğünü ve yeni oluşan durumun henüz bir panik ortamı yaratmasına sebep olmadığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 6 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 738, vefat eden kişi sayısı ise 8 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların bir sonraki aşaması konusunda bazı açıklamalar yaptı. Eyaletin normal yaşama mümkün olduğunca hızlı dönmesini herkes gibi kendisinin de çok arzu ettiğini belirten Ford, diğer yandan temkinli hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore önderliğinde kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını hatırlatan Ford, üçüncü aşamaya geçilmesi için 20 Temmuz tarihinin beklenilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Delta Plus varyasyonu Ontario’da bir kişinin yaşamına maloldu. Burlington’da bulunan bir yaşlı bakımevinde kalan kişinin ismi belirtilmezken, bakımevinde kalan ya da çalışanlarının yarısından çoğunun halen aşı olmadıkları kaydedildi. Tansley Woods bakımevinde an itibariyle 15’i bakımevinde kalan kişi olmak üzere toplam 16 aktif vakanın olduğu bildirildi.

Ontaro Hawkesbury Hastanesi’nde hastalarını öldürmekle suçlanan Brian Nadler isimli doktorun kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi. İlk kurbanının 89 yaşındaki Albert Poidinger isimli kişi olduğu bilinen Nadler, bakımı altındaki 5 kişinin daha ölümünden sorumlu tutularak birinci cinayet suçlamasıyla tutuklanmış ve Mart ayında mahkemeye verilmişti. Daha önce görev yaptığı Alberta ve Saskatchewan’da görevi kötüye kullanmak suçlarından hakkında çeşitli dosyalar bulunan doktorun masum olduğunu iddia etmesine rağmen, konuyla ilgili bir açıklama yapan Ontario Doktorlar ve Cerrahlar odası ise, şüpheli ölümlerin rapor edilmesi üzerine eyalet polisiyle birlikte uzun süredir araştırmaların sürdüldüğünü bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 5 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 408, vefat eden kişi sayısı ise 17 olarak rapor edildi.

Kanada Federal Karantina uygulaması bugünden itibaren hafifletilmeye başlıyor. 16 ay süren kısıtlamaların ardından, uygulamanın otelde ve evde karantina olarak bilinen iki ayağı bazı yolcular için kaldırılıyor. Uygulamadan sadece Kanada’nın kabul ettiği 4 aşıdan birinin tam doz halinde uygulandığının ispat edilmesi durumunda faydalanmanın mümkün olduğunu bildiren Kanada Sınır Güvenliği Kurumu, diğer yandan son 72 saat içinde alınmış COVID 19 negatif raporunun ArriveCan mobil uygulaması aracılığıyla ibraz edilmesinin mecburi olduğunu hatırlattı.

Kanada Kan Bankası, eşcinsel erkeklerin kan vermesi konusunu bir kez daha gündemine aldı. 1992 yılında eşcinsel erkeklerin kan vermesini ömür boyu yasaklayan yönetmeliğin, 2013 yılında yapılan düzenlemeyle en az 5 yıl cinsel ilişkide bulunmama şartı ve son olarak 2019 yılında da 3 ay cinsel ilişkide bulunmama şartına dönüştürülmesi, Konservatif Partili milletvekili Eric Duncan tarafından geçtiğimiz aylarda meclise taşınmıştı. Sağlık Bakanı Patty Hajdu, ayrımcılık olduğunu kabul ettiği yönetmeliğin büyük ölçüde Kanada Kan Bankası ve Hema-Quebec tarafından değerlendirildiğini açıkladı. Parti bünyesindeki ilk eşcinsel milletvekili olarak tanınan Duncan, meclis açıldığında eşcinsel erkeklere kan verme yasağını bir kere daha gündeme getireceğini söyledi. Konu hakkında bir açıklama yapan Kanada Kan Bankası ise, 2021 yılı sonuna kadar yönetmeliğin tamamen kaldırılmasına dair bir tavsiye mektubu hazırlanacağı sözünü verdi.

Alberta’da müslüman kadınlara yönelik saldırıların artması geniş çaplı tepkiyle karşılandı. Kanada Ulusal Müslümanlar Konseyi tarafından yapılan açıklamada özellikle Somali asıllı siyahi kadınların hedef alındığı bildirildi. Mart ayından bu yana Edmonton’da 9, Calgary’de ise 3 saldırı gerçekleştiğini belirten kurum yetkilileri, olayların nefret suçu olarak tanınmamasının saldırıların önüne geçilmesinde en büyük engel olduğunu belirttiler.

Toronto’da geçtiğimiz hafta öldürülen Polis Memuru Jeffrey Northrup, çeşitli hükümet yetkililerinin de katıldığı cenaze töreninde saygı ve sevgiyle anıldı. Toronto Belediyesi’nin kapalı garajından yapılan araba hırsızlığı ihbarına müdahale ettiği sırada, hırsız Umar Zameer’in arabayla çarpması sonucu ağır yaralanan Northrup, hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamamıştı. Polis memurunun cenazesine katılan Toronto Belediye Başkanı John Tory konusu olayın meslek yaşantısının en zor anlarından biri olduğunu söylerken, merhumun ailesine tüm Toronto halkı adına başsağlığı diledi. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford ise yayınladığı taziye mesajında 31 yıllık meslek yaşamında herkes tarafından sevilip sayılan polis memurunun kaybının acısını paylaştığını iletti.


KANADA’DA SON DURUM 4 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 355, vefat eden kişi sayısı ise 12 olarak rapor edildi.

Ontario’da son açıklanan rapora göre hastanede tedavi gören kişi sayısında önemli miktarda bir düşüş var. Tüm eyalette yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının 243 olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Christine Elliot, suni solunum cihazına bağlı kişi sayısının ise 165 olduğunu açıkladı.

British Columbia Lytton Köyü yangını araştırılmaya başlandı. Yoğun duman yüzünden şimdiye kadar bölgeye giremeyen adli tıp ekibi, ilk belirlemelere göre en az iki kişinin yaşamını kaybettiği açıkladı.

British Columbia’da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor. Ölü sayısının 719’a yükseldiği eyalette hava sıcaklığının ise 49.6 dereceye eriştiği bildirildi. Bölgeden sorumlu Adli Tıp Kurumu mensubu Lisa Lapointe, ölü sayısının mevsim normallerinin üç katı olduğunu açıkladı.

Alberta’da Katolik Okulları mütevelli heyetleri çeşitli kamu binalarının isimlerinin değiştirilmesini oyladılar. Kapalı oylamalayla alınan kararlara göre, Indigenous çocuklarını asimile etmek için kurulan yatılı okul sisteminin ilk sorumlusunun isminin silineceği kesinleşti. Alberta’nın ilk Roma Katolik Piskoposu Vital Grandin’in isminin, Edmonton, Calgay ve St Albert şehirlerindeki çeşitli okul, metro istasyonu ve caddelerden silineceğini bildiren mütevelli heyetleri, aynı zamanda heykel ve büstlerin de kaldırılacağını açıkladılar.


KANADA’DA SON DURUM 3 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 914, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Indigenous şefleri, bulunan toplu mezarların ardından tazminat talebinde bulundular. Federation of Sovereign Indigenous Nations Şefi Bobby Cameron, bu pazar günü Katolik kiliselerinde yapılacak ayinlere gidilmemesini istedi. Katolik Kilisesi’nin 2005 yılında yatılı okullardan kurtulan Indigenous halkı mensuplarına ödeme sözü verdiği $25 milyon ödenene kadar hiçbir Kanadalının kiliseye gitmemesini isteyen Cameron, aynı zamanda Papa Fransis’in Kanada’ya gelerek resmi olarak özür dilemesini ve yatılı okullardan mesul tüm kiliselerin arşivlerini açmasını talep etti. Yaşanan trajedinin şspatlanmasıyla, Katoli inancına saip herkesin başlatılan boyota katılması gerektiğini söyleyen Cameron, diğer şefler tarafından da desteklendi.

Toronto’da bir polis memuru öldürüldü. Belediye binası yakınlarındaki bir kapalı garajdan yapılan hırsızlık ihbarına müdahale eden polis memuru Jeffrey Northrup, hırsızın üreine araba sürmesi sonucu yaşamını yitirdi. 31 yaşındaki katil Umar Zameer ise olay yerinin yakınlarında yakalanarak tutuklandı.

Manitoba’da saldırıya uğrayan Kraliçe Victoria heykelinin kafası sökülerek, yakındaki Assiniboine nehrine atıldı. Olayla ilgili yorum yapan Winnipeg Emniyet Amiri Danny Smyth, yapılan protesto eyleminin amacını aştığını ve suçluların cezalandırılacağını söyledi. Manitoba Eyalet Başkanı Brian Pallister ise bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yukon’da aktif vaka sayısı yükselmeye devam ediyor. 31 yeni vakanın daha eklendiği Yukon’da Kamu Sağlığı Kurumu, tüm sosyal organizasyonların ertelenmesini istedi. Başbakan Just,n Trudeau, 12 yaş ve üstü kişilerin %86’sının ilk doz, %76’sının ise her iki doz aşıyı olduğu Yukon’da gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 2 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 119, vefat eden kişi sayısı ise 4 olarak rapor edildi.

Health Canada, AstraZeneca aşılarının yeni bir yan etkisinin teşhis edildiğini açıkladı. Capillary leak syndrome olarak bilinen kılcal damarlardan sıvı sızmasının aşı sonrası 1 kişide görüldüğü rapor edildi. Hastalığın, nadir olarak görülmesine rağmen AstraZeneca aşısı olmaya engel niteliğinde bulunduğunu açıklayan Health Canada yetkilileri, AstraZeneca aşılarına tedbir konulduğunu ve söz konusu hastalığı bulunanların AstraZeneca aşısı olmaması gerektiğini duyurdu.

British Columbia’da maske kullanma mecburiyeti kaldırıldı. Kısıtlamaların hafifletilmesinde üçüncü aşamaya geçilen eyalette kapalı ve açık alanlarda toplanma sınırı ise tamamen kaldırıldı. Eyalet Başkanı John Horgan, 2020 Mart ayından beri devam eden olağanüstü hal şartlarının nihayet bitmesiyle birlikte her iki doz aşısını olan her Kanadalının eyalete gelebileceğini duyurdu. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry ise maske mecburiyetinin kaldırılmasına rağmen, kapalı alanlarda maske kullanılmasının halen tavsiye edildiğini söyledi.

British Columbia Lytton köyündeki yangın, köyün neredeyse tamaını kül etti. 1000’den fazla kişinin evlerini boşaltmak zorunda kaldığı yangının ardından, RCMP ise kayıp kişi ve evcil hayvanları aramaya devam ediyor. Savunma Bakanı Harjit Sajjan, eyalet hükümetiyle temasa geçildiğini ve federal hükümet olarak her türlü yardımın yapılacağını söyledi.

Manitoba’da aşı seferberliği tüm hızıyla sürüyor. Eyalet halkının %73’ünün ilk doz ve %42’sinin her iki doz aşısını olduğunu belirten Dr. Joss Reimer, aşılama oranı ülke ortalamasının en üstünde olan Manitoba’da kutlanması gereken bir başarıya imza atıldığını söyledi.

Manitoba’da Kanada Günü protestoların gölgesinde geçti. Eyalet hükümeti bahçesinde bulunan Kraliçe Victoria ve Kraliçe Elizabeth heykelleri protestocular tarafından halatlarla bağlanarak devrildi. Şok tabancası taşıyan bir kişiyi tutuklayan bölge polisi, resmi açıklamanın gün içinde yapılacağını bildirdi.

Alberta bugün itibariyle kısıtlamaların büyük çoğunluğunu kaldırıyor. Calgary ve yakın çevresi dışında, kapalı ve açık alanlarda toplanma sınırının kaldırıldığı eyalette, maske kullanma mecburiyeti de son buldu.


KANADA’DA SON DURUM 1 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 538, vefat eden kişi sayısı ise 21 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarihi hataların farkına varılması gerektiğini söyledi. Ottawa Peace Tower önünde, Indigenous çocuklarının onuruna  bayrağın yarıya indirilmesini öneren Trudeau, bu yıl Kanada Günü’nde Kanada’nın tam bir birlik ruhu içinde olması gerektiğini söyledi.

Kanada’da görev yapan eski Genel Valiler, 1 Temmuz Kanada Günü kutalamaları hakkında görüşlerini bildirdiler. 1999 – 2005 yılları arasında görev yapan Adrienne Clarkson sağlıklı bir ulus için geçmiş hatalarla yüzleşilmesinin yanısıra sorumluluk yüklenmek gerektiğini söylerken; halefi 2005- 210 yılları arasında görev yapmış Michaelle Jean ise Kanada Günü’nü bir dönüm noktası olarak niteledi. Bu yılın, kutlama ya da iptal gibi durumları tartışmak yerine, harekete geçmek için cesaret göstermenin yılı olması gerektiğini belirten Jean, yüzyıllar boyunca yok sayılan acıların paylaşılmasının zamanı geldiğini söyledi.

Maliye Bakanı Chrystia Freeland, pandemi dönemi hükümet yardımlarının devam edebileceğini açıkladı. Pandeminin ne zaman ve hangi şartlar altında sona ereceğinin kestirilmesinin henüz mümkün görünmediğini belirten Freeland, federal hükümetin destek programlarını uzatma hakkı bulunduğunu söyledi. Freeland, Eylül ayına uzatılan işyeri kira yarımı, işsizlik yardımı ve maaş sübvansiyonu gibi birçok programın Kasım ayına kadar uzatılabileceğini de sözlerine ekledi.

Alberta’da bir kilise kundaklandı. Olaya müdahele eden bölge itfaiyesi, Edmonton yakınlarındaki St. Jean Baptiste Roma Katolik Kilisesi’nin kullanılamaz hale geldiğini açıkladı. Eyalet Başkanı Jason Kenney, olayı nefret suçu olarak niteledi. Katolik toplumuna yönelik saldırıların sadece Alberta’da değil, Kanada’nın hiçbir yerinde kabul edilemez olduğunu belirten Kenney, Katolik inancını Indigenous bireylerin de paylaştığını hatırlattı. Ülke genelinde birçok kilisenin kundaklanmasının, Indigenous çocuklarına ait isimsiz mezarların bulunmasının ardından gerçekleşmesi ise manidar olarak yorumlandı.

Quebec’te kamu çalışanlarının ofislerine dönebilecekleri açıklandı. Eylül ayından itibaren kademeli olarak kamu kurumlarının yüzyüze hizmete geçeceğini bildiren Maliye Bakanlığı’ndan Sonia LeBel, 7 Ekim itibariyle kamu çalışanlarının en az %50’sinin haftada 3 ila 4 gün ofiste bulunacaklarını açıkladı. LeBel, 15 Kasım’a kadar tüm kamu çalışanlarının haftada 1 ila 2 gün uzaktan çalışacak şekilde görev yapacaklarını da sözlerine ekledi. Quebec Çalışma Bakanı Jean Boulet ise benzer bir çalışma programının özel sektör tarafından da uygulanmasını tavsiye etti.

Yukon’da pandeminin etkisi artarak devam ediyor. Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Brendan Hanley, temas zincirinin giderek kuvvetlendiği Yukon’da hastanelerin kapasitelerinin dolmak üzere olduğunu açıkladı. İlk olarak Brezilya’da görülen Gamma varyasyonunun Yukon’u etkisi altına aldığını söyleyen Hanley, ancak kısıtlamalara riayet edilmesi durumunda, salgının kontrol altına alınabileceğinin altını çizdi.

Avrupa Birliği, Kanada’ya uygulanan tüm seyahat kısıtlamalarını kaldırdı. Kararın, Avrupa Birliği tarafından onaylanmayan AstraZeneca Covishield aşısını olan yaklaşık 270.000 Kanadalıyı da kapsadığı bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 30 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 578, vefat eden kişi sayısı ise 35 olarak rapor edildi.

Kanada Indigenous liderleri Papa’dan özür bekliyor. Yıl sonunda Vatikan’da Papa Francis’i ziyaret edecek olan liderler, iyileşmenin ancak dialog yoluyla mümkün olduğunu söylediler. Gruba liderlik edecek olan Manitoba Métis Federasyonu Başkanı David Chartrand, 17 -20 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek görüşmenin kendisine ayrılan 1 saatlik diliminde, Papa’nın Kanada’ya gelerek Indigenous halklarından özür dilemesini talep edeceğini söyledi. 

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore, restoran, bar ve spor salonlarının hizmete başlama tarihiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz hafta Dr David Williams’tan görevi devralan Moore, tehlike işaretleri veren Delta varyasyonuna karşı tetikte olmak gerektiğini söyledi. Restoran, bar ve spor salonlarının kapalı alanda hizmet vermeye başlamalarının en erken 3 hafta sonra gerçekleşebileceğini belirten Moore, her aşamanın değerlendirilmesi için gereken 21 günlük sürenin bilimsel veriler göz önüne alınarak kararlaştırıldığını hatırlattı. 

Ontario eyalet hükümeti araştırma ve geliştirme için yüklü miktarda bir fon ayrıldığını açıkladı. Uzun zamandır açıklanması beklenen fonun $70 milyon olacağını beliten Ontario Kolej ve Üniversiteler Bakanı Jill Dunlop, fonun eyaletin kolej ve üniversitelerinin yanısıra araştırma merkezleri ve araştırma hastanelerinde 176 proje arasında paylaştırılacağını söyledi. 

Ontario’da engelli park izinleri internet üzerinden yenilenebilecek. Ontario.ca adresinden Accessible Parking Permit sekmesinden yenilenebilecek olan izin belgeleri hakkında yorum yapan eyalet Tüketici Hizmetleri Bakanı Ross Romano, Ontario hükümeti tarafından tüm vatandaşların erişebileceği bir ağ yaratıldığını söyledi. 

British Columbia’yı etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgası onlarca kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. Geçtiğimiz hafta Cuma gününden itibaren aşırı sıcak nedeniyle 65 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklayan Vancouver Polisi, söz konusu kişilerin 20’sinin ise son 24 saatte vefat ettiğini bildirdi. 

General Motors, Kanada’da Cherolet Equinox üretimini durduracağını açıkladı. Ingersoll Ontario’da bulunan üretim tesisinin, Nisan ayı itibariyle Equinox üretimi yapmayacağını bildirildi. Tesisin EV600 model elektrikli araç üretiminde değerlendirileceğini açıklayan GM, üretime 2022 yılı Kasım ayında başlayacağını duyurdu.


KANADA’DA SON DURUM 29 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 955, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, ilk dozu AstraZeneca aşısı olanlar için önemli açıklamalar yaptı. Oxford Üniveristesi’nde yürütülen çalışmayı referans gösteren kurum, ilk dozu AstraZeneca aşısı olanların ikinci dozu 4 hafta sonra Pfizer aşısı olarak almalarının, her iki dozu da AstraZeneca aşısı alanlara göre daha yüksek bağışıklık gösterdiğini açıkladı. Benzer çalışmaların Almanya ve İspanya’da da yapıldığını ve aynı sonucun alındığını açıklayan kurum yetkilileri, ilk dozu AstraZeneca aşısı olanların ikinci dozu mutlaka mRNA aşıları Pfizer ya da Moderna olarak almalarını tavsiye etti.

Toronto Belediyesi, sömürgecilik, ırkçılık ve ayrımcılığı yansıtan cadde, meydan ve binaların isimlerinin değiştirilmesini tavsiye etti. Belediye meclisine sunulan ilk raporda, Dundas ismi başta olmak üzere, 60 caddenin daha isminin değiştirilmesi gündeme getirildi. Ontario’da Dundas şehri dahil olmak üzere, birçok park, meydan, cadde ve okula isminin verildiği İskoç avukat Henry Dundas, tarihe, köle ticaretinin sonlandırılmasını yavaşlatması ve Indigenous halklarına zarar veren sömürgeciliği benimsemesiyle geçmiş bulunuyor. Toronto Belediyesi, tanınmış kişi ya da olayların anıldığı isimlerin ne şekilde değiştirileceği konusundaki raporunu önümüzdeki yıl Nisan ayında tamamlayacağını açıkladı. Konu hakkında bir açıklama yapan Toronto Belediye Başkanı John Tory ise söz konusu isimlerin değiştirilmesinin tarihi silmek anlamına gelmediğini söyledi. Sadece Toronto’da yaklaşık 100.000 kişinin ve 5000 işyerinin etkileneceği tahmin edilen projenin maliyeti ise ilk belirlemelere göre $6 milyon olarak hesaplandı.

The Northwest Territories, maske maske mecburiyetini kaldırdı. Bugünden itibaren geçerli olacak yeni uygulamada, halka açık alanlarda maske kullanılması kişinin inisiyatifine bırakılırken, bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Kami Kandola, yetersiz havalandırma, aşırı kalabalık ya da konser gibi durumlarda maske kullanılmasının en doğru hareket olacağını söyledi.

Conservative Party Lideri Erin O’Toole, Kanada Günü kutlamalarının iptal edilmesinden federal hükümeti sorumlu tuttu. O’Toole, yatılı okullarda yaşanan trajedi ve First Nations çocuklarının isimsiz mezarlarının bulunmasının ardından birçok şehrin Kanada Günü kutlamalarını iptal etmesinin Kanadalı kimliğinin parçalanmasına yol açtığını söyledi. İptal ve yok etme kültürü yerine, geçmiş hatalardan ders alınarak daha iyi bir gelecek yaratmak için yola çıkılması metodunun benimsenmesi gerektiğini söyleyen O’Toole, Kanada Günü’nün politikaya malzeme yapılmamasını istedi.

KANADA’DA SON DURUM 28 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 435, vefat eden kişi sayısı ise 13 olarak rapor edildi.

Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller, federal hükümetin tüm kademelerinde yatılı okullarla ilgili araştırmaların devam ettiğini söyledi. Indigenous halklarının çilesinin tarih boyunca inkar edildiğinin farkında olduklarını belirten Miller, vahşet olarak tanımladığı durumun Kanada topraklarında yaşanmasının ise kollektif olarak gözardı edildiğini de sözlerine ekledi.

Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, Ukrayna Havayolları uçağının düşürülmesinden sorumlu olan İran’ı kınadı. Uluslararası Sivil Havacılık Konseyi’nde konuşmacı olarak bulunan Alghabra, 752 uçuş sayılı uçağın düşürülmesinden 17 ay sonra ilk kez alenen yorum yaptı. İran İslam Cumhuriyeti’nin 176 masum insanın ölümünün ardından, yaşanan trajedinin ele alınış biçimi ve delillerin kapatılmaya çalışılmasından sorumlu olduğunu söyleyen Bakan Alghabra, İran hava sahasının güvenliğinden kuşku duyduğunu da sözlerine ekledi.

British Columbia’da hava sıcaklığı rekor kırdı. Kanada’da rapor edilmiş en yüksek sıcaklığın, 1937 yılında Saskatchewan’da 45 derece olarak kaydedildiğini belirten Kanada Çevre Kurumu, British Columbia’da son kaydedilen hava durumunun ise 46.6 derece olduğunu açıkladı.

Toronto’da aşı seferberliği Kuzey Amerika rekorunu kırdı. Tek bir klinikte uygulanan en yüksek doz sayısı olarak, şehir merkezindeki Scotiabank Arena’da yaklaşık 25.000 doz aşının enjekte edildiği bildirildi.

Manitoba’da bir kız çocuğunun COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirdiği bildirildi. İsmi açıklanmamakla birlikte 10 yaşın altında olduğu belirtilen çocuğun başka bir sağlık probleminin olup olmadığı konusunda da bilgi verilmedi. Son 24 saatte 97 kişinin daha enfekte olduğu belirtilen eyalette, vakaların pozitif çıkma oranının ise %6.5 olduğu rapor edildi.

ABD; Florida’da çöken apartmanda yaşamını kaybedenlerin arasında Kanadalıların da olduğu öğrenildi. Geçtiğimiz hafta kısmi olarak çöken 12 katlı apartmanda 9 kişinin yaşamını yitirdiği kesinleşirken, 4’ü Kanadalı olmak üzere 152 kişinin akıbetinin ise meçhul olduğu bildirildi. Bölge Belediye Başkanı Daniella Levine Cava, gün geçtikçe yaşam ümidinin de azaldığını söyledi. Cava, NASA tarafından kullanılan solunum ve kalp atışı tarama cihazlarıyla sürdürülen çalışmaların, arama kurtarmanın doğası gereği oldukça yavaş olduğunu da sözlerine ekledi. Binanın çökme sebebinin henüz kesinleşmediğini belirten bölge itfaiyesi, diğer yandan 2018 yılında binayı teftiş eden bir mühendisin havuz çevresindeki betoda bozulma rapor ettiğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 26 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 604, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu yeni sağlık protokollerini açıkladı. Risk oranının renk koduyla belirlendiği tabloda, yeşil güvenli, sarı dikkat ve kırmızı uyarı anlamını taşımakta. Buna göre açık havada belirli sayıda kişinin toplandığı organizasyonlarda ve kapalı alanda her iki doz aşısını da olmuş kişilerin bulunduğu küçük çaplı organizasyonlarda maske ve mesafe zorunluluğu kaldırılırken; fiziksel mesafenin korunmasının mümkün olmadığı kapalı alanlarda tek doz aşısını olan kişilerin maske ve mesafe konusunda tedbir almaları; ve aşı durumu belirsiz birçok kişinin bulunduğu kapalı ya da açık alanlarda maske ve mesafe kurallarına uyulması gerekmekte.

Federal modelleme uzmanları pandeminin potansiyel dördüncü dalgası hakkında önemli açıklamalar yaptılar. Delta varyasyonu ve alt kategorilerinin olası dördüncü dalgayı domine edeceğini belirten yetkililer, birçok eyalette kısıtlamaların hafifletilmesinin varyasyonun bulaşma hızını arttırabileceğini söylediler. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, Delta varyasyonunun şu ana kadar görülen en bulaşıcı tip olduğunu belirtirken, aynı zamanda Kanada’da varlığı en çok hissedilen varyasyon olduğunu da söyledi. Delta varyasyonunu Kanada’nın önündeki yeni engel olarak tanımlayan Tam, varyasyonun etkisini sonbaharda da sürdürmesi durumunda, hastanelerin kapasitesinin tekrar aşılabileceğini sözlerine ekledi.

British Columbia’da sıcak hava dalgası uyarısı ciddiyetini koruyor. Eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix ve Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry tarafından yapılan açıklamada, özellikle aşı kliniklerinin bekleme sıralarında hava koşullarına uygun önlemlerin alınması istendi. Geçici aşı kliniklerinin kapalı alanlarda kurulduğunu ve içeride gerekli tedbirlerin alındığını belirten Henry, yüksek hava sıcaklığının haftasonu boyunca etkili olacağının göz önünde tutulmasını istediler.

Quebec’te kapalı alanlarda maske kullanılması mecburiyeti yeniden düzenlendi. Her iki doz aşısını da olan kişilerin özel toplantılarda maske kullanmalarına gerek olmadığı açıklandı. Pazartesi günü itibariyle tamamı yeşil risk koduna geçecek eyalette, 88 yeni vakanın teşhis edildiği belirtilirken, vefat eden kişi ise bulunmadığı rapor edildi.


KANADA’DA SON DURUM 25 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 703, vefat eden kişi sayısı ise 16 olarak rapor edildi.

Indigenous halkına uygulanan soykırımın detayları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Saskatchewan’da Indigenous çocuklarına ait 751 isimsiz mezarın bulunmasının ardından bir açıklama yapan Cowessess First Nation Şefi Cadmus Delorme, Indigenous toplumunun yatılı okullarda uygulanan zulümün her zaman farkında olduğunu söyledi. The Federation of Sovereign Indigenous Nations Şefi Bobby Cameron ise Kanada’nın uyguladığı soykırımın ispatı olarak nitelediği isimsiz mezarların devamının geleceğinden emin olduğunu söyledi. Tüm kayıp çocukların mezar yerlerini bulmadan durmayacaklarını belirten Cameron, okullar başta olmak üzere hastane ve sanatoryumlarda terkedilen ve işkence gören Kanada’nın yerli halkının dehşet verici öyküsünü tüm dünyanın ibretle izlemesini istedi.  

Mississauga Merciful Redeemer Katolik Kilisesi papazı Owen Keenan, Indigenous çocuklara işkence yapıldığı kanıtlanan yatılı okullarda iyi işlerin de yapıldığını söyledi. British Columbia Kamloops okulunu kastederek yapılan iyi işlere teşekkür etmek yerine ülkenin üçte ikisinin kiliseyi suçladığını belirten Keenan, gelen tepkiler üzerine kilisenin YouTube kanalından yayınladığı videoyu sildi. Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie, bir Katolik olarak kelimelerle tarif edilemeyecek kadar üzgün olduğunu belirtirken papazın yaşanan trajedinin büyüklüğünü anlamadığını ifade etti. Crombie, ailelerinden zorla koparılan çocukların acısını ne federal hükümetin ne de kilisenin özür dilemesinin affettiremeyeceğini ise sözlerine ekledi. Diğer yandan, videonun yayınlanmasından sonra kilise duvarlarına çeşitli mesajlar yazanlar hakkında ise nefret suçlamasıyla arama kararı çıkarıdı.

Ontario’da vaka sayısının halen oldukça yüksek olduğu Waterloo bölgesinin ikinci aşamaya geç gireceği açıklandı. Bölgedeki vaka sayısının eyalet ortalamasının 5 katı olduğunu açıklayan kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Hsiu-Li Wang, kısıtlamaların hafifletilmesinde ikinci aşamaya en erken Temmuz ayı ortalarında girilebileceğini söyledi.

Kısıtlamaların hafifletilmesinde ikinci adımı 30 Haziran itibariyle atacak olan Ontario’da son 24 saatte rapor edilen vaka sayısının 296 olduğu bildirildi. Kişisel bakım salonları, restoran ve barlar, spor salonlarının açık hava aktiviteleri, festivaller ve alışveriş merkezlerinin kısıtlı da olsa hizmet vermeye başlayabileceklerini açıklayan Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, 1 Temmuz Kanada Günü’ne hazırlanmak için halen yeterli zaman olduğunu söyledi.

Ottawa’da iki polis yolsuzluk suçlamasıyla mahkemeye verildi. RCMP tarafından yürütülen soruşturmada polis memurları 29 yaşındaki Haidar El Badray ve 45 yaşındaki Mohamed Mohamed, adaletin sağlanmasını engellemek, sahtecilik ve sahte evrakla çalışmaya zorlamakla suçlandılar. RCMP Şeflerinden Matt Peggs tarafından yapılan açıklamada, Ottawa Emniyet Müdürlüğü’nün araştırma için kendilerine başvurduğu ve Yolsuzlukla Mücadele Birimi’nin araştırmalarının ardından iki polisin tutuklandığı belirtildi.

Nova Scotia ve New Brunswick sınır yasakları kalkıyor. Eyalet Başkanları Iain Rankin ve Blaine Higgs tarafından yapılan açıklamada, yapılan telefon görüşmesi sonucunda her iki eyaletin vaka sayılarının da stabil olduğu ve kısıtlamaların öngörülenden daha erken hafifletilebileceği bildirildi. Trans-Canada Otoyolu’nun trafiğe kapandığı protesto gösterisinin ardından söz konusu kararı alan başkanlar, 30 Haziran tarihinden itibaren her iki eyalet halkının da seyahatlerinde özgür olacağını bildirdiler.

Quebec hastanelerinde tedavi gören kişi sayısı 150’nin altına düştü. Geçtiğimiz yıl Eylül ayından beri hastanede tedavi gören kişi sayısının ilk kez bu kadar düştüğünü belirten eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Horacio Aruda, 12 yaş ve üstü kişilerin %80’inin ilk doz aşılarının tamamlandığını açıkladı. Aşı olan kişilerin bir kısmında bağışıklığın baskılandığının gözlemlendiğini belirten Aruda, söz konusu kişilerin üçüncü doz aşıya ihtiyacının olabileceğini de sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 24 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 713, vefat eden kişi sayısı ise 20 olarak rapor edildi.

Saskatchewan’da Indigenous çocuklarına ait yüzlerce isimsiz mezar bulundu. 1899 – 1997 yılları arasında açık olan Marieval Indian Residential School alanında dehşet verici bulgulara rastlandığını belirten The Federation of Sovereign Indigenous Nations, gün içinde resmi bir açıklamanın yapılacağını bildirdi.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanları Delta varyasyonunun genişleyerek çoğaldığını açıkladı. İlk olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyasyonunun, bir alt çeşidinin görülmeye başladığını belirten uzmanlar yeni türe Delta Plus isminin verildiğini açıkladılar. Hindistan’da 40 kişide tespit edilen varyasyonun Kanada’ya da sıçradığı ve an itibariyle 1 kişinin Delta Plus pozitif teşhis edildiği açıklandı. Konunun halen araştırma ve takip aşamasında olduğunu belirten Health Canada, önümüzdeki günlerde net bir açıklamanın yapılacağını bildirdi.

New Brunswick ve Nova Scotia sınırlarının kapatılması iki eyalet halkı tarafından protesto edildi. Trans-Canada otoyolunu trafiğe kapatan protestocular, amaçlarının maske ya da aşı uygulamasına karşı çıkmaktan ziyade, ailelerin birleşmesi olduğunu açıkladılar. RCMP tarafından dağıtılan protestocuların sözcüsü Brie Scott, iki eyalet arasında kalan Cumberland County halkının 2020 yılının Mart ayından bu yana çok ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi. New Brunswick Eyalet Başkanı Blaine Higgs ve Liberal Nova Scotia Eyalet Başkanı Iain Rankin ise sınırın en kısa zamanda güvenli bir biçimde açılmasını umut ettiklerini söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 23 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 607, vefat eden kişi sayısı ise 68 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, yeni kamu sağlığı protokolleri üzerine çalışıldığını açıkladı. Daha fazla kişinin aşı olmasıyla enfekte olma riskinin de düştüğünü belirten Tam, bireysel olması beklenen bir değerlendirme sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Tam, kişinin aşı durumuna ilaveten sağlık, iş ve yaşam koşullarının da dikkate alınarak hazırlandığı yeni değerlendirme tablosunun önümüzdeki haftalarda kamuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Kanada’nın kendi aşısını üretmesine evsahipliği yapacak Biologics Manufacturing Centre binasının inşaatı tamamlandı. Federal İnovasyon Bakanı François-Philippe Champagne tarafından yapılan açıklamada, Novavax aşılarını üretecek olan tesisin yıllık kapasitesinin 24 milyon doz olacağı belirtildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, kısıtlamaların hafifletilmesinde ikinci aşamaya geçilebileceğini açıkladı. Görev süresi bu hafta dolacak olan Williams, eyaletteki aşı seferberliğinin planlanandan daha hızlı ilerlediğini belirtirken, ikinci aşamaya birkaç gün erken geçilmesi konusunda optimistik olduğunu söyledi. Diğer yandan Ontario Başsavcısı Sylvia Jones ise, yaklaşık 7 aydır kısıtlamaların hakim olduğu eyalette, normal yaşama dönülmesini çok istemekle birlikte, hükümetin henüz net bir tarih vermek için hazır olmadığını söyledi.

Ontario’da ikinci doz aşıların Moderna etiketli olması kuşkuyla karşılanmaya devam ediyor. Ontario Eczacılar Odası Başkanı Justin Bates tarafından yapılan açıklamada, birçok kişinin randevusunu iptal ettiği bildirildi. İlk olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyasyonunun yayılmasının önüne geçmek için ikinci doz aşıların tamamlanmasının önemine değinen Bates, mRNA aşıları Pfizer ve Moderna arasında koruma oranlarında bir farklılık olmadığını tekrarladı. Halk arasında oluşan tedirginliğin ancak Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi tarafından yapılacak net bir açıklamayla giderilebileceğini belirten Bates, yetkililerin bir an önce harekete geçmelerini istedi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, tüm eyaletin yeşil risk koduna geçmeye hazırlanabileceğini açıkladı. Montreal, Quebec City ve Laval dahil olmak üzere önümüzdeki hafta itibariyle yeşil risk koduna geçilecek eyalette, kapalı alanlarda toplanma sınırı arttırılırken, açık havada düzenlenecek festival gibi aktivitelerin ise 3500 kişiye evsahipliği yapabileceği bildirildi.

Yukon’da virüsün yayılmaya devam ettiği bildirildi. Kyukon Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Brendan Hanley tarafından yapılan açıklamada, ilk olarak Brezilya’da tespit edilen Gamma varyasyonunun özellikle henüz aşı olmamış kişiler arasında hakim olduğu ve aktif vaka sayısının 92 olduğu belirtildi.


KANADA’DA SON DURUM 22 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 772, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Federal Karantina Programı’nda beklenen gelişmeler nihayet açıklandı. Sağlık Bakanı Patty Hajdu, 5 Temmuz itibariyle, her iki doz aşısını da olmuş Kanada vatandaşları ve daimi oturma kartı sahipleri için otelde konaklama ve karantina sürecinin sona ereceğini açıkladı. Yeni uygulamanın, Health Canada tarafından kabul edilen 4 aşıdan herhangi birinin sertifikasını ibraz edebilen diğer yolcular için de geçerli olacağını bildiren Hajdu, diğer yandan seyahat öncesi ve sonrası test yapılması mecburiyetinin devam edeceğini söyledi. Federal hükümetten yapılan açıklamada ise evrakta sahtecilik yapanlara $750,000 para cezası ve 6 aya kadar hapis cezası yaptırımının olduğu önemle belirtildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, ikinci doz aşı randevularının geciktirilmemesini istedi. Pfizer aşılarının teslimatında yaşanan gecikmenin birkaç gün süreceğini belirten Elliot, an itibariyle ikinci doz aşıların Moderna aşıları olacağını belirtirken, aşıların karıştırılmasının hiçbir sağlık riski oluşturmadığınınsa altını önemle çizdi.

Toronto Western Hastanesi’nde yeni vakaların patlak verdiği bildirildi. 5 hasta ve 3 çalışanın enfekte olduğunu açıklayan yetkililer, söz konusu kişilerin Delta varyasyonuna maruz kaldığını söylediler. Bulaşma oranın daha yüksek olduğu bilinen Delta varyasyonunun, tüm vakaların aşılarının tam olması sebebiyle yaşamsal tehlike yaratmadığının altı çizildi.  

Nova Scotia’da vaka sayısı ilk kez sıfırlandı. Eyalet Başkanı Iain Rankin, 29 Mart tarihinden bu yana ilk kez vaka rapor edilmediğini belirtirken, eyalet halkının güzel bir yaz geçirmesini umut ettiğini söyledi.

Son 24 saatte 90 pozitif vakanın rapor edildiği Quebec’ten ilk kez vefat haberi gelmedi. Eyalette 12 yaş ve üstü kişilerin %80’inin ilk doz, %19’unun ise her iki dozu da olduğunu açıklayan eyalet başkanı François Legault, gelişmeleri mutlulukla karşıladığını belirtirken, tedbirin elden bırakılmamasını ise özellikle rica etti.

British Columbia’da iki Katolik kilisesi yandı. St. Gregory’s ve Sacred Heart Kiliselerinde çıkan yangınların şüpheli olduğunu açıklayan RCMP yetkilileri, 1900’lü yılların başlarında inşa edilen iki kilisenin de tamamen küle dönüştüğünü açıkladılar. Aralarında yaklaşık 40 km bulunan kiliselerin yıkıntılarının yanında pozitif katalizör bulunduğunu açıklayan RCMP Komiseri Jason Bayda, kundaklama olayıyla ilgili bilgisi olanların yerel polisle temasa geçmelerini istedi.


KANADA’DA SON DURUM 21 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 725, vefat eden kişi sayısı ise 14 olarak rapor edildi.

Ontario Başsavcısı Sylvia Jones, 135 gardiyan ve ıslah görevlisinin işe alındığını duyurdu. Eyaletteki 5 bölgede 16 ceza ve ıslahevinde çalışacak yeni mezun görevlinin, adalet sistemine önemli katkısının olacağını belirten Jones, sunulacak kamu hizmetinin ırkçılık ve ayrımcılıktan uzak bir yaklaşım sergileyeceğini ise önemle tekrarladı.  Jones, eyalet hükümetinin konu hakkında gerekli desteğin sağlanması amacıyla önümüzdeki 3 yıla yayılacak şekilde $500 milyon bütçe ayırdığını da sözlerine ekledi.

Toronto’da 4 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırı gizemini koruyor. Polis şefi Kelly Skinner tarafından yapılan açıklamada, yaralanan çocukların seçilmiş hedefler olmadığının altı çizildi. 1 yaşındaki bebeğin doğumgününün kutlandığı partide başından yaralanan bebek dahil, 5 ve 11 yaşlarındaki iki çocuk ve 23 yaşında ismi belirtilmeyen bir kişi daha yaralanmıştı. 11 yaşındaki çocuğun durumunun iyiye gittiğini ve 23 yaşındaki kişinin bacağından yaralandığını belirten bölge polisi, 5 yaşındaki çocuğun durumunun ise kritik olduğunu açıkladı. Olayla ilgili yorum yapan Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, sorumlu ya da sorumluların bir an önce adalet karşısında hesap vereceklerini söyledi.

Saskatchewan kısıtlamaların tamamen son bulacağı tarihi açıkladı. Eyalet Başkanı Scott Moe tarafından yapılan açıklamada eyalet nüfusunun %70’inin aşı olduğu belirtilirken, kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya güvenle geçilebileceğin altı çizildi. 11 Temmuz itibariyle sosyal toplantılar ve etkinliklere getirilen sınırın kaldırılacağını açıklayan Moe, aynı zamanda mecburi maske kullanılmasına da gerek duyulmayacağını söyledi.

Quebec Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Christian Dubé, aşı kartları hakkında bazı açıklamalar yaptı. Aşı olan kişilerin gerekli sertifikaları edinmelerini tavsiye eden Dubé, söz konusu sertifikaların eyalet hükümetinin aşı sitesinden alınabileceğini bildirdi.

Kanada Anayasa Mahkemesi eski başkanı Morris Fish, askeri adalet sistemi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Kanada’nın askeri adalet sisteminde acilen ciddi bir reform yapılması gerektiğini ifade eden Fish, özellikle cinsel taciz davalarının çözülmesi gerektiğini söyledi. Emir komuta zincirinin suç teşkil edecek derecede yıpratıldığını belirten Fish, gerekli düzenlemelerin tavsiye niteliğinden çıkarak mecburi duruma geldiğini söyledi.

Golden Rescue golden retriever kurtarma ekibi, 30 köpeği Kanada’ya getirdi. Mısır, Türkiye ve Meksika’dan getirilen köpekler, Kanada’nın çeşitli yerlerinden gelen sahipleriyle Toronto Pearson Havaalanı’nda buluştu.


KANADA’DA SON DURUM 20 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 102, vefat eden kişi sayısı ise 14 olarak rapor edildi.

Toronto ve Peel sağlık bölgelerinde ikinci dozun Moderna aşısı olacağı bildirildi. İlk doz aşıların hangisi olduğu farketmeksizin hafta boyunca tüm ikinci doz aşıların Moderna olacağını bildiren yetkililer, karara yaklaşık 162.000 doz Pfizer üretimi aşıların teslimatının gecikmesinin neden olduğunu açıkladılar. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, mümkün olduğunca çok kişinin aşısının tamamlanması amacaıyla, uygulamanın Toronto’da bugünden itibaren başlayacağını açıkladı. Benzer bir açıklamada bulunan Peel Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Lawrence Loh ise, 12-17 yaş arası gençlere halen Pfizer aşısının tatbik edileceğini bildirdi.  

Toronto’da meydana gelen silahlı saldırı sonucu aralarında 1 yaşında bir bebeğin de bulunduğu 4 kişi yaralandı. 1 yaşındaki bebeğin doğumgününün kutlandığı partide, 23, 11 ve 5 yaşındaki 3 kişinin yaralandığı bildirildi. Bölge polisi açılan silahlı saldırının sebebininin henüz bilinmediğini ve birkaç süphelinin gözaltında bulunduğunu bildirdi. Olayla ilgili bir açıklama yapan Toronto Belediye Başkanı John Tory ise olayı çok büyük bir sorumsuzluk olarak niteleyerek, çocukların bulunduğu bir partide silah taşımanın bir anlamı olmadığını söyledi.

Global Reporting Centre tarafından yayınlanan bir araştırma Kanada’da ihtalatın önemli bir kısmının etik yollarla yapılmadığını ortaya koydu. Özellikle Etiyopya, Hindistan, Myanmar ve Honduras’ta zincir mağazalar için üretim yapan konfeksiyonlarda çalışanların ücretlerinde önemli miktarda kesinti yapıldığı açıklandı. Söz konusu ülkelerde günlük $1 karşılında çalışanların ücretlerinin yaklaşık %30 oranında kesintiye uğradığının belirtildiği rapor, mevcut çalışma şartlarının, pandeminin etkisini daha da arttırdığını ortaya koydu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uluslararsı İşçi Hakları Konsorsiyum’u ise, maddi zorluklara ilaveten, işyeri güvenliğinin olmaması, taciz ve sözlü şiddet gibi durumların da çalışma şartlarını zorlaştırdığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 19 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1023, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Kanada – ABD sınırının 1 ay daha kapalı kalacağı açıklandı. Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair tarafından yapılan açıklamada, yeni tarihin 21 Temmuz olacağı bildirildi. Sınırdaki kısıtlamarın hafifletilmesi beklenirken, mecburi olmayan seyahat yasağının uzatılması şaşkınlıkla karşılandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Justin Trudesu, daha fazla kişinin aşı olmasının beklendiği için sınırın kapalı kalmaya devam edeceğini söyledi.

Anayasa mMahkemesi, Federal Karantina Programı’nın lehinde karar verdi. Kamu sağlığını tehdit eden durumların olağanüstü uygulamalar gerektirebileceği yönünde karar veren Hakim Paul Crampton; pandemi gibi durumların savaş koşullarıyla eşdeğer nitelikte olduğunu söyledi. Crampton, kamu sağlığını tehdit eden ya da riske atan kişilerinse eyaletlerin vatandaşlarını koruma sorumluluğunu anayasaya dayanarak engelleyemeyeceklerini sözlerine ekledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, sürpriz bir şekilde kabineyi değiştirdi. Ford hükümetinin pandemiyi yönetme sürecini ve atılan adımları açıkça eleştiren bakanlardan, Doğal Kaynaklar Bakanı John Yakabuski, Çevre Bakanı Jeff Yurek, Altyapı Geliştirme Bakanı Laurie Scott, Enerji Bakanı Bill Walker ve Tarım Bakanı Ernie Hardeman görevlerinden uzaklaştılar. Pandeminin en sert geçtiği Noel döneminde Karayiplerdeki St Barts adasında tatil yapan eski Maliye Bakanı Rod Phillips ise Uzun Dönem Bakım görevine getirildi.

Waterloo bölgesinde yeni vakaların patlak verdiği bildirildi. Özellikle evsizler arasında Delta varyasyonunun hakim olduğunu açıklayan bölge kamu sağlığı kurumu, 94 kişinin enfekte olduğunu rapor etti. St Joseph Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar uzmanlarından Dr. Zain Chagla, bölgede salgının kontrol altına alınmasının ancak sığınma evlerindeki salgınla mücadele stratejisinin etkin bir biçimde geliştirilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

British Columbia Eyalet Başkanı John Horgan, ikinci aşısını  olduğunu açıkladı. İlk dozda olduğu gibi ikinci doz aşısının da AstraZeneca olduğunu belirten Horgan, Health Canada tarafından onaylanan aşıların güvenli olduğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 18 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1091, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, Kanada’nın sadece 4 tane aşıyı resmi olarak tanıyacağını açıkladı. Alghabra, planlanan aşı pasaportunun Health Canada tarafından onaylanan aşıların için geçerli olacağını söyledi. Henüz sonuçlandırılmamakla birlikte, sadece Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını olanların Federal Karantina Programı’ndan muaf tutulacağını söyleyen Alghabra, diğer aşıları olanların bazı seyahat kısıtlamalarına maruz kalabileceklerini sözlerine ekledi.

Ontario’da ikinci doz aşılara hız verildi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, Delta varyasyonunun hakim olduğu Durham, Halton, Hamilton, Peel, Porcupine, Simcoe-Muskoka, Toronto, Waterloo, Wellington-Dufferin-Guelph ve York sağlık bölgelerinde yaşayan ya da çalışanların ikinci doz aşı için başvurabileceklerini söyledi. Söz konusu bölgeler için 9 Mayıs ve öncesinde ilk dozu alanların 21 Haziran, 30 Mayıs ve öncesi için 23 Haziran tarihlerinden itibaren randevu alınabileceğini belirten Elliot, 28 Haziran’dan itibaren 18 yaş üstü herkesin ikinci doz aşı randevularını alabileceğini açıkladı.

British Columbia Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, ikinci doz aşıların güvenliği hakkında bazı açıklamalar yaptı. Henry, ilk doz aşısını AstraZeneca alanların ikinci dozu Pfizer ya da Moderna üretimi aşılarla almalarında sağlık yönünden bir sakınca olmadığını açıkladı. Yapılan araştırmaların küçük bir grubu baz almasına rağmen her iki aşının da etkin koruma sağladığını belirten Henry, diğer yandan AstraZeneca aşısı olanların da kendilerini güvende hissedebileceklerini söyledi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu iki kişinin Delta varyasyonu sebebiyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. 80’lerinde olduğu belirtilen kişilerin ilkinin her iki doz aşısını da olduğunu, diğer kişinin ise henüz aşı olmadığını bildiren kurum yetkilileri, her iki kişinin de Calgary Foothiils Hastanesi’nde enfekte olduğunu açıkladılar. Virüs öncesi ciddi sağlık sorunları bulunan kişilerin isimleri ise açıklanmadı.


KANADA’DA SON DURUM 17 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1069, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Ontario’nun kuzeyinde bulunan James Bay bölgesinde salgın kontrol altına alınamıyor. Bölgeden sorumlu Şef Leo Friday tarafından verilen bilgiye göre, aktif 232 vakanın yarısından fazlasını 12 yaş ve altı çocuklar oluşturmakta. Vakaların tespit edildiği evlerin aşırı kalabalık olmasına ilaveten bireysel izolasyon sığınma evlerinin de yok denecek derecede bulunduğunu açıklayan Şef Friday, hükümet yardımlarının ise salgının kontrol altına alınmasını imkansız kılacak bir yavaşlıkta olduğunu söyledi. Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller tarafından yapılan açıklamada bölgeye yardımın yönlendirildiğinin bildirilmesine cevaben, Mart ayından bu yana bir yardım almadıklarını belirten Şef Friday, bölgedeki mevsim şartları dolayısıyla oluşan sellerin de durumu gittikçe zorlaştırdığını söyledi.

Alberta hükümeti aşı piyangolarına bir yenisini ekledi. Her iki dozu da olan kişiler arasında yapılacak çekilişte $1 milyon verileceğini açıklayan eyalet hükümeti, halkı aşı olmaya teşvik etmek için bu kez 40 kişiye seyahat paketi imkanı sunulacağını duyurdu.

Yukon’da öncelikli aşı sıralamasına haksız yollarla girmeye çalışan Baker Ailesi davası sonuçlandı. British Columbia’da ikamet ettikleri halde Ocak ayında Yukon’da aşı olmak için yakalanan çift, mahkemede suçlu olduklarını kabul ettiler. Çiftin, Hakim Michael Cozens tarafından, kamu sağlığı protokollerini ihlal etmeleri sebebiyle sadece $2300 para cezasına ilaveten ve mahkeme masraflarının ödenmesiyle cezalandırılması halkın tepkisiyle karşılaştı. Çiftin avukatı Jennifer Cunningham tarafından açıklamada, yıllık kazancı yaklaşık $10 milyon olan Rodney Baker’ın hatasından dolayı Great Canadian Gaming başkanlığından istifa etmek zorunda kaldığı ve mahkeme öncesi COVAX aşı bankasına $10.000 bağışta bulunduğu belirtildi.

Kanada sahil temizleme ekibi, The Great Canadian Shoreline Cleanup, 2020 raporunu açıkladı. Gönüllü bir organizasyon olan kurumun sözcüsü Julia Wakeling, 2020 yılında tek kullanımlık kapların yarattığı çöpün bir önceki yıla göre neredeyse iki kat arttığını söyledi. Pandemi nedeniyle gıda sektörünün paket servise yönelmesiyle plastik çöplerin Kanada sahillerinin çöp oranının %27’sini oluşturduğunu belirten Wakeling, aynı zamanda maske ve eldivenlerin de sahilleri kirleten diğer maddeler olduğunu açıkladı. Wakeling, yaklaşık 15.000 kişilik bir ekip tarafından toplanan sigara izmaritlerinin ise 41 tonu geçtiğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 16 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1005, vefat eden kişi sayısı ise 27 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, eyalet yatılı okullarında yaşamını yitiren Indigenous halkı mensubu çocukların mezarları hakkında araştırılma yapılacağını açıkladı. Durumu, sancılı fakat harekete geçilmesi gereken bir süreç olarak değerlendiren Ford, Ontario hükümetinin Indigenous toplumlarıyla sürekli işbirliği içinde olduğunu vurguladı. Indigenous kültürüne özgü bir yaklaşım tarzı benimsenerek, yaşanan travma başta olmak üzere, çeşitli sosyal hizmet kurumlarına ve araştırmalara $10 milyon bütçe ayrılacağını belirten Ford, söz konusu bütçenin önümüzdeki üç yıla yayılacağını sözlerine ekledi. Konuyla ilgili yorum yapan Ontario Indigenous Hizmetleri Bakanı Greg Rickford ise Ontario’da yaklaşık 1 düzine isimsiz mezarlık bulunduğunu ve buralaradaki mezarların 426’sının çocuklara ait olduğunu açıkladı.  

Toronto üniversiteleri sonbahar dönemi aşı planlarını açıkladılar. Toronto Üniversitesi ve Ryerson Üniversitesi, Eylül ayında yurtlarda kalacak öğrencilerin en az 1 doz aşı olmasının şart olduğunu bildirdiler. Toplum yaşamının doğası ve yeni varyasyonların gençlerde daha sık tespit edilmesi sebebiyle aşı zorunluluğunun uygulanacağını belirten üniversite yetkilileri, aşıların yurtlara yerleşmeden en az 14 gün önce yapılması gerektiğini bildirdiler.

Toronto’da bir camiye saldırmakla tehdit eden iki kişi tutuklandı. İsimleri belirtilmeyen bir kadın ve erkeğin, kilitli bulunan Islamic Institute of Toronto in Scarborough binasına girememeleri sonucu, binayı bombalamakla tehdit ettikleri öğrenildi. Toronto Polisi tarafından verilen bilgiye göre, uyuşturucu madde etkisi altında bulunan kişiler tutuklandı. Üzerlerinde hiçbir patlayıcı madde bulunmayan kişiler nefret suçu işlemekten mahkemeye verildiler.

Quebec Kamu Sağlığı Kurumu, yaşlı bakımevlerinde hiçbir aktif vakanın bulunmadığını bildirdiler. Son olarak Montreal’den COVID 19 vakası rapor edildiğini bildiren yetkililer, son 1 kişinin de iyileşmesiyle eyaletteki bakımevlerinde durumun tamamen kontrol altına alındığını açıkladılar. Eyalet yaşlı bakımevlerinde kalanların %95’inin ilk doz, %84’ünün ise tamamen aşı olduğu eyalette, yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısı ise 50 olarak rapor edildi.

Türkiye’de tutuklu bulunan Carleton Üniversitesi doktora öğrencisi Cihan Erdal beraat etti. 2014 yılında gerçekleşen hükümet aleyhtarı bir gösteriyi organize etmek ve terör örgütüyle bağlantılı olmakla suçlanan Erdal, geçtiğimiz yıl Eylül ayından bu yana Ankara’da tutuklu bulunmaktaydı. Ottawa Barosu’ndan insan hakları davalarına bakan Paul Champ tarafından savunması yapılan Erdal’ın, olaylar esnasında başka bir şehirde bulunduğunun ispat edilmesi üzerine suçsuzluğu kabul edildi. Erdal’ın yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasının ardından Kanada’ya dönüş yapacağı bildirildi. Partneri Ömer Ongun tarafından yapılan açıklamada ise eşcinsel hakları ve çevre kirliliği aktivisti Erdal’ın aktif bir politik yaşantısı olmadığının ve Türkiye’de gençler tarafından başlatılan sosyal hareketler üzerine doktora tezi için araştırma yapmak amacıyla bulunduğunun altı çizildi.


KANADA’DA SON DURUM 15 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1082, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, virüsün çıkış noktasının çok daha ciddi bir şekilde araştırılacağını söyledi. G7 zirvesi sonucu yayınlanan resmi bildiride de virüsün başlama noktası ve yerinin sağlam kaynaklar elde edecek şekilde araştırılmasının talep edildiğini tekrarlayan Hajdu, söz konusu bilgiye sadece Kanadalıların değil, tüm dünyanın erişme hakkı olduğunu söyledi. 2019 yılında Winnipeg National Microbiology Labaratuvarı’ndan istihbarat ekiplerince uzaklaştırılan Çin asıllı bilim insanları Xiangguo Qiu ve eşi Kending Cheng hakkında sorulan soruları da yanıtlayan Hajdu, iki olayın bir bağlantısı bulunmadığını söyledi. Labaratuvarlar arası örnek paylaşımının alışılmış bir durum olduğunu belirten Hajdu, Winnipeg National Microbiology Labaratuvarı hakkındaki dosyanın oluşturulan özel ekibe aktarılacağını açıkladı.

Uluslararası Kalkınma Bakanı Karina Gould, Kanada’nın COVAX aracılığıyla ülkeye getirdiği aşıların aşı bankasına iade edileceğini açıkladı. Yapılan 13 milyon doz aşı bağışının ise daha önce yapılacağı sözü verilen 251 milyon aşıya ilave edileceğini belirten Gould, Kanada’nın yaptığı bağışların toplamının yaklaşık $600 milyon değerinde olduğunu açıkladı.

Satın Alma Bakanı Anita Anand, Haziran ayı içerisinde yapılacak Moderna teslimatının artacağını açıkladı. Teslimatlarında sürekli gecikme yaşanan ecza firmasının, bundan böyle Avrupa yerine ABD üstünden Kanada’ya hizmet vereceğini belirten Anand, önümüzdeki hafta 7 milyon dozun alınacağını söyledi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aşıların Delta varyasyonu üzerinde de etkili olduğunu açıkladı. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına dayanarak yorum yapan Tam, Pfizer ve AstraZeneca aşılarının ilk dozlarının dahi yüksek koruma oranı sağladığını bildirdi. Tam, 14.000 kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, her iki dozun da tatbik edilmesi durumunda, Pfizer aşısının %94, AstraZeneca aşısının ise %71 oranında koruma sağladığının rapor edildiğini açıkladı.

British Columbia’da kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçiliyor. Eyalet halkının %75’inin ilk doz aşıyı olduğunu belirten Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, bugün itibariyle kapalı alanlardaki aktivitelerin bir kısmına da izin verildiğini söyledi. BC Eyalet Başkanı John Horgan ise, kamu sağlığı protokollerine sadık kalınması durumunda 7 Eylül itibariyle maske kullanma zorunluluğunun da kaldırılmasının planlandığını söyledi.

Quebec, kısıtlamaların sarı risk koduna geçmesinin ardından Ontario sınırının da açılacağını bildirdi. Eyalet Kamu Sağlığı Departmanı tarafından yapılan açıklamada, münferit sınır kontrollerinin bu Çarşamba günü itibariyle son bulacağı bildirildi.

York Kamu Sağlığı Kurumu, Wonderland otoparkında sunulan araca aşı hizmetinin sona ermek üzere olduğunu açıkladı. Mevsim şartları ve eğlence parkının açılması sebebiyle, bu Pazar günü itibariyle hizmetin sona ereceğini açıklayan kurum yetkilileri, bir başka arabada aşı servisi konusunda ise bilgi vermediler.

London Ontario’da İslamofobi sebebiyle Afzaal ailesine saldıran Nathaniel Veltman, terör suçlamasıyla yargılanıyor. 6 Haziran’da 5 kişilik ailenin 4 bireyinin ölümüne, 9 yaşındaki çocuklarının ise yoğun bakımda tedavi görmesine sebep olan Veltman, aynı zamanda birinci dereceden cinayetle yargılanıyor. Konuyla ilgili yorum yapan Toronto Üniversitesi hukuk profesörlerinden Kent Roach, davanın tüm aşırı sağcı hareketler için emsal niteliğinde olduğunu söyledi. Kanada’da şimdiye kadar terör suçuyla yargılanan aşırı sağcıların büyük çoğunluğunun İslami terör örgütleriyle ilişkilendirildiğini belirten Roach, Veltman davasının ülkedeki çifte standarta da farklı bir açı getireceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 14 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1120, vefat eden kişi sayısı ise 17 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, aşı bağışı miktarının arttırılacağını açıkladı. G7 zirvesi sonucu yaptığı basın açıklamasında, daha önce teslim edilen 87 milyon doza ilaveten 13 milyon daha aşı bağışlanacağını belirten Trudeau, aşının tüm dünyanın sağlık güvenliği için önemine bir kere daha değindi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, eyalet halkını daha temkinli davranmaya davet etti. Kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte, eyaletin birçok bölgesinde kalabalkık toplantılar ve partiler yapıldığının farkında olduğunu belirten Legault, sorumsuzca atılacak adımların yaptırımı olacağını söyledi. Bugünden ititbaren turuncu risk kodundaki tüm bölgelerin sarıya geçeceğini açıklayan Legault, yıl boyunca verilen emeklere saygılı davranılmasını istedi.

Canadians in Support of Refugees in Dire Need organizasyonu Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden gelen ürünlere ithalat yasağı uygulanmasını talep etti. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kanada Sınır Hizmetleri Kurumu’na başvuru yapan organizasyon yetkilileri, Sincan’da Uygur halkının zorla çalıştırıldığı gerekçesiyle, bölgeden alınan tüm ithalatın aksi ispatlanana kadar durdurulmasını istedi. Gelen talebin kurumun yetkisi dışında olduğunun belirtilmesi üzerine, Kanada Sınır Hizmetleri, organizasyon yetkilileri tarafından federal mahkemeye verildi. Kanada’nın zorla ya da kısmen zorla çalıştırılan işçilerin ürettiği ürünlerin ithalinin yasaklaması temelindeki davanın 10 gün sonra görüleceği açıklandı.


KANADA’DA SON DURUM 12 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1438, vefat eden kişi sayısı ise 13 olarak rapor edildi.

Health Canada, 300.000 Johnson & Johnson aşısının kullanımına onay vermedi. Nisan ayında ABD Baltimore’da bulunan Emergent BioSolutions tesislerinde üretilen aşıların, aynı tesisi kullanan AstraZeneca aşılarının içeriğiyle karıştırıldığını belirten ecza firması yetkilileri, üretilen yaklaşık 15 milyon dozun imha edileceğini bildirdiler. Kanada’ya gelen 300.000 doz aşının da söz konusu tesiste aynı zaman diliminde üretilmesi gerekçesiyle tek dozluk Johnson & Johnson aşılarının kullanılmamasına karar verildi.

Başbakan Justin Trudeau, gelişmekte olan ülkelere aşı bağışında bulunulacağını açıkladı. Yaklaşık 100.000 doz aşının COVX aracılığıyla dağıtılacağını bildiren Trudeau, Kanada’nın global düzeyde aşı seferberliğine katkısının $440 milyon olduğunu söyledi.

People’s Party of Canada lideri Maxime Bernier tutuklandı. Manitoba’da kısıtlamaların aleyhinde yapılan protestoya katılan Bernier, toplanma sınırının aşılması ve eyalete girişte 14 günlük bireysel karantina sürecine girmediği için RCMP tarafından tutuklandı.

Kanada’da aşıların muhafaza ve teslimatından sorumlu Tuğgeneral Krista Brodie, kuzey bölgelerine gönderilen aşı miktarının bu hafta yeterli doza ulaşacağını söyledi. Northwest Territories, Nunavut ve Yukon’da 12 yaş ve üstü herkesin iki doz aşı olacağını belirten Brodie, federal aşı dağıtım sistemi verilerine göre, söz konusu bölgelerde ikamet edenlerin %71’inin ilk doza, %60’ının ise ikinci doza erişiminin sağlanacağını açıkladı.

Kanada, tüm G20 ülkeleri arasında aşı sıralamasında birinci oldu. Ülke nüfusunun %71’inin ilk doz aşıyı olduğunu belirten Sağlık Bakanı Patty Hajdu, Kanada’nın aynı zamanda tüm G7 ve OECD ülkeleri arasında da ilk sırada olduğunu vurguladı.

Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanı Marco Mendicino, inşaat sektöründe çalışan ve Kanada’da yasal statüsü bulunmayan kişiler için bir istisna yapılacağını açıkladı. Kanada İşçi Kongresi raporunun tavsiyesine uyulduğunu belirten Mendicino, sadece GTA bölgesinde ikamet eden kişilerin göçmenlik başvuruluarını 30 Temmuz itibariyle yapabileceğini açıkladı. Bir kereye mahsus olacak uygulamadan sadece ilk 500 kişinin faydalanabileceğini belirten Mendicino, başvuru kriterlerinin ise GTA bölgesinde en az 5 yıl süreyle ikamet etmeleri, inşaat sektöründe tecrübeli olmaları ve Kanada’da aile bireylerinin bulunması ve Kanada’ya yasal yollardan giriş yapmış olmaları şeklinde sıraladı.


KANADA’DA SON DURUM 11 HAZİRAN 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1478, vefat eden kişi sayısı ise 30 olarak rapor edildi.

Zero Covid Canada isimli, çeşitli sağlık uzmanlarından oluşan bir gönüllü grup, Kanada’da kısıtlamaların hafifletilmesi için çok erken olduğunu açıkladı. Organizasyon yetkilileri, Ontario ve Quebec başta olmak üzere, British Columbia, Alberta, Saskatchewan ve Manitoba eyalet hükümetlerine yönelik kaleme alınan bir dilekçeyle kısıtlamaların bir süre daha aktif kalmasını tavsiye etti. Dilekçede, Delta varyasyonunun bulaşma oranının yüksekliği sebebiyle, üçüncü dalganın başından bu yana kaydedilen ilerlemenin yitirilmesi riskine dikkat çekildi. İlk doz aşıların Delta varyasyonuna karşı sadece %30 oranında bir koruma sağladığını çeşitli raporlarla ibraz eden organizasyon, kısıtlamaların ancak ülke nüfusunun en az %70’lik kısmının her iki doz aşıyı olmaları durumunda hafifletilmesi gerektiğini belirtti.

Ontario hükümeti, Delta varyasyonunun yayılmasını engellemek için ikinci doz aşılara hız verdi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, ilk olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyasyonunun merkez üsleri olarak görülen Halton, Peel, Porcupine, Toronto, Waterloo, Wellington-Dufferin-Guelph ve York sağlık bölgelerinde ikinci dozun hızlandırıldığını söyledi. Elliot, 14 Haziran Pazartesi günü itibariyle, belirtilen bölgelerde yaşayan ya da çalışan ve 9 Mayıs ve öncesinde ilk dozu alan kişilerin ikinci doz randevularını eyalet sağlık sisteminden alabileceklerini açıkladı. Delta Bölgesi olarak isimlendirilen sağlık bölgelerinde ilk dozu AstraZeneca ya da Covishield aşısından alanlar içinse 12 haftalık bekleme süresinin devam ettiği bildirildi.

Ontario Bilim Kurulu, eyalette aktif vaka sayısının çoğunu Delta varyasyonunun oluşturduğunu açıkladı. Kurul başkanı Dr. Steini Brown, eyalet hükümetine sunduğu modellemede yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının, pandeminin ekinci dalgasının en yüksek olduğu seviyeyle eşit olduğunu açıkladı. Brown, diğer yandan aşılarda ikinci doz seferberliğinin merkez üslerine yoğunlaşmasıyla Delta varyasyonunun kontrol altında tutulabileceğini belirtti. Son 10 günde enfekte olan kişi sayısında önemli bir miktarda düşüş gözlemlenmesini ise umut verici olarak niteledi.

Manitoba’da God Restoration kilisesi mahkemeye verildi. Eyalet hükümeti tarafından sağlık protokollerinin ihlal edilmesi sebebiyle kapatılma ve $1 milyon para cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya bulunan kilisenin papazı Tobias Tissen, ibadet özgürlüğünün kısıtlanamayacağını söyledi. Geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana kamu sağlığı protokollerini sürekli protesto eden ve Pazar ayinlerini sürdüren kilise cemaatine RCMP tarafından kişi başı $1296 para cezası verilmesinin ise caydırıcı bir etkisi olmadı.

Alberta’da geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana görülen en düşük aktif vaka sayısının rapor edildiği bildirildi. Toplam 3810 aktif vaka sayısının bulunduğu eyalette 178 kişi ise son 24 saatte COVID 19 pozitif teşhis edildi. Eyalet Başkanı Jason Kenney, ilk dozu alan yaklaşık 650.000 kişinin ikinci dozu alabileceklerini belirtirken, kısıtlamaların hafifletilmesinde ikinci aşamaya güvenle geçilebileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 10 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1386, vefat eden kişi sayısı ise 52 olarak rapor edildi.

Kanada İstatistik Kurumu, pandemi sebebiyle ölüm oranının en yüksek olduğu grubun göçmenler olduğunu açıkladı. Yapılan araştırmaya göre, göçmenlerin yaşam koşullarının temas zincirinin artmasına sebep olduğu, dolayısıyla ölüm riskinin %25 oranında daha yüksek olduğu belirlendi.

Kanadalı doktorlar, pandeminin havadan bulaştığının Kabul edilerek, kısıtlamaların  buna göre düzenlenmesini talep ettiler. Kanada Tıp Kurumu Dergisi’nde yayınlanan rapora göre, COVID 19 virüsünün havadan da bulaşabileceğinin altı çizilirken, alınacak tedbirlerin bilimsel gerçekliklere göre yeniden düzenlenmesinin hayati önemi olduğu belirtildi. Araştırmayı yayınlayan bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr Victor Leung, virüsün sadece solunum yoluyla değil, havada asılı kalan aerosollarla da bulaşabileceğinin kamu sağlığı kurumlarınca Kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Leung, etkili bir çözümün ise ancak N95 gibi koruma oranı çok daha yüksek maskeler ve yeterli havalandırma olacağını açıkladı.

Ontario Perakende Satış Konseyi, kısıtlamaların hafifletilmesinde ikinci aşamadan başlanmasını talep etti. Cuma günü atılması planlanan ilk adımda sadece ayrı girişi olan perakende satış mağazalarına açılma izni verilmesinin bilimsel bir temele dayanmadığını belirten konsey başkanı Diane J. Brisebois, söz konusu uygulamanın daha fazla işyerinin kapanması anlamına geldiğini söyledi. Öneriyi destekleyen konsey üyesi zincir mağaza sahipleri de tüm diğer eyaletler dahil Kuzey Amerika’da güvenle çalışıldığı halde Ontario’da uygulanan ek kısıtlamaların anlamsız olduğunu vurguladılar. Aralarında Yorkdale gibi büyük alışveriş merkezleri de olmak üzere, Kanada’nın en geniş ticari ağına sahip Oxford Properties, Harry Rosen ve Aldo gibi kuruluşların yöneticileri, söz konusu kararı Ford hükümeti tarafından alınan bir başka politik saçmalık şeklinde değerlendirdiler.

Toronto’da pandemi tedbirleri yönetmeliği uzatıldı. Belediye meclisi tarafından yapılan oylamada, halka açık alanlarda maske kullanımı ve 2 metre mesafe zorunluluğu kuralları Ekim ayına kadar uzatıldı. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, ayrıca restoran ve barlarda sistem günlüğü tutulması, müşteri limiti ve çalışanların teftiş edilmesinin de uzatıldığını açıkladı. Şeir halkının %72’sinin ilk doz, %11’inin ise iki doz aşı olduklarını bildiren DeVilla, yönetmeliklerin bundan böyle her ay gözden geçirilerek gerekli düzenlemelerin yapılacağını söyledi. 

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney özür diledi. Geçtiğimiz günlerde hükümete ait bir binanın terasında maske ve mesafe kurallarını ihlal ederek katıldığı yemek sonrasında kabinedeki iki bakan tarafından kamu sağlığı protokollerini saygı göstermediği için kınanan ve özür dilemesi istenen Kenney, davranışının hatalı olduğunu kabul ederek özür diledi. Son 16 ay boyunca yaptığı gibi, halka örnek olacak davranış sergilemesi gerektiğini söyleyen Kenney, diğer yandan durumun her zaman kontrol altında tutulamayacağının tüm Alberta halkının tecrübe ettiği bir durum olduğunu  hatırlattı.


KANADA’DA SON DURUM 9 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1265, vefat eden kişi sayısı ise 30 olarak rapor edildi.

Çocuklar için COVID 19 aşısı çalışmalarında önemli gelişmeler kaydedildi. Aşı üreticileri Pfizer ve Moderna, 12 yaş altı çocuklarla yaptıkları testlerde aşının etkili olduğunu açıkladılar. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, an itibariyle 5-12 yaş arası çocuklar üzerinde testler yapıldığı, önümüzdeki birkaç hafta içinde ise 6 ay ve üstü çocuklarla da çalışılacağı bildirildi. Çalışmaların sonuçlarının Eylül ayı itibariyle alınacağını belirten Pfizer, çocukların enfekte olma oranı yetişkinlere göre düşük olsa da aşının 6 ay ve üstü tüm çocukları kapsayacak şekilde geliştirileceğini açıkladı.  

Başbakan Justin Trudeau, maske kullanımının hedeflenmemiş pozitif sosyal etkilerinin olabileceğini söyledi. Quebec eyaletinde geçerli olan Bill 21 isimli kanuna işaret eden Trudeau, maske aracılığıyla, peçe ya da türban kullanan Quebec sakinlerine karşı önyargının yerini anlayışa bırakabileceğini belirtti. Trudeau, eyalette Haziran 2019 tarihinde kabul edilen Sekülarizm Yasası’yla kamuda çalışan kişilerin dini semboller kullanmasının yasaklanmasını, ayrımcılık ve nefreti körüklediği gerekçesiyle doğru bulmadığının altını çizdi.

Başbakanlık İstihbarat Danışmanı Vincent Rigby, ulusal güvenlik tanımlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Centre for International Governance Innovation tarafından organize edilen panelde yaptığı konuşmasında tüm dünyada geçerli olan politik ve ekonomik gelişmelerin deprem etkisi yarattığını belirten Rigby, söz konusu değişimlerin yeni güvenlik sorunları oluşturduğuna değindi. Rigby, pandemi, iklim değişikliği ve siber atakların yarattığı devasa güvenlik sorunlarıyla başa çıkmak için atılması gereken adımları ise bilgi işlem donanımının yenilenmesi, yetki alanlarının yeniden tanımlanması, hükümetlerarası ve hükümetler ötesi çalışılması olarak sıraladı. İstihbarat danışmanı ayrıca Kanadalılara karşı şeffaflık ve dialog kültürünün geliştirilmesinin ise gözardı edilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manitoba aşı pasaportlarını uygulamaya koydu. Eyalet Başkanı Brian Pallister, iki doz aşısını da olanlar için eyalet hükümeti tarafından bir aşı kartı verileceğini açıkladı. Söz konusu aşı kartıyla Kanada içinde seyahat edecek Manitobalıların eyalete döndüklerinde 14 günlük karantina sürecinden muaf tutulacaklarını belirten Pallister, aşı kartına sahip olanların ayrıca hastane ziyaretleri ve bakımevlerinde de bir takım öncelikleri olacağını söyledi. Pallister, federal düzeyde bir önlem alınana kadar eyalet halkı için uygulanacak aşı kartının geçici olmasını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

Quebec eyalet hükümeti, bu sene mezuniyet balolarının yapılabileceğini müjdeledi. Eyalet Başkanı François Legault, 8 Temmuz’dan itibaren açık alanda olması kaydıyla mezuniyet törenlerinin ve kutlamalarının yapılabileceğini belirtirken, katılımcı sayısının ise en fazla 250 kişi olabileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 8 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1582, vefat eden kişi sayısı ise 37 olarak rapor edildi.

Ontario hükümeti yeniden açılma tarihini öne çekti. Aşı seferberliğinde önemli bir ilerleme kaydedildiğini belirten Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kademeli açılışın ilk adımının 11 Haziran, Cuma günü itibariyle atılacağını açıkladı. Buna göre restoranlarda açık alanda 10 kişilik sosyal toplanma izni verilirken, perakende mağazalarda ürün satışı yasağı da kalkıyor. Spor salonlarında ise açık alanda ve 10 kişiyle sınırlı olması kaydıyla aktivitelere izin verildiğini söyleyen Ford, bir sonraki adımın ise 2 hafta sonra değerlendirileceğini açıkladı.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, pandemi dolayısıyla akıl ve ruh sağlığı etkilenen çocuk ve gençlere yönelik yeni programlar oluşturulduğunu açıkladı. Elliot, eyalet hükümetinin yaklaşık $32 milyon katkıda bulunacağı rehberlik ve dayanışma programlarından mümkün olduğunca fazla kişinin yararlanmasını hedeflediklerini söyledi. Söz konusu bütçenin yaklaık $20 milyonluk kısmının çocuk ve gençlerin akıl ve ruh sağlıkları için hizmet veren kurumlara aktarılacağını belirten Elliot, böylelikle bekleme listelerinin de kısaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Toronto Belediyesi gündüz yaz kamplarının açıldığını açıkladı. Toronto Belediye Başkanı John Tory, belediye tarafından işletilen 160 kamp alanında planlandığı gibi 5 Temmuz – 27 Ağustos arasında hizmet verileceğini açıkladı. 4- 12 yaş arası çocukların kaydının bugün itibariyle alınmaya başlandığı yaz kamplarında, tiyatro, müzik, dans ve diğer sanat alanlarına yönelik eğitici çalışmaların yanısıra çeşitli spor aktiviteleri de yer alıyor. Belediye Başkanı Tory, herkesi kapsayan gündüz kamplarının özel ihtiyacı olan çocuklara da hitap ettiğini önemle belirtti.

İslamofobi, London Ontario’da aynı aileden 4 kişinin ölümüne yol açtı. İsminin Nathaniel Veltman olduğu belirlenen 20 yaşındaki kişi, yürüyüşe çıkan aile bireylerine aracıyla çarparak, 5 kişiden 4’ünün yaşamını yitirmesine, sebep oldu. London polisi, ailenin ismini paylaşmazken, 14 yıl önce Pakistan’dan göç eden aileden 74 yaşındaki aile büyüğü kadının olay yerinde, 46 yaşındaki baba, 44 yaşındaki anne ve 15 yaşındaki genç kızın hastanede vefat ettiklerini; 9 yaşındaki oğullarının ise yoğun bakımda bulunduğunu bildirdi. İlk sorgusunda bilinçli hareket ettiğini belirten Veltman, sebebini sebebini açıklamazken; soruşturmayı yürüten eminiyet amiri Steve Williams, sebebin İslam düşmanlığı olduğuna inandıklarını söyledi. Olay hakkında bir açıklama yapan Başbakan Justin Trudeau, İslam düşmanlığının Kanada’da yeri olmadığını söylerken, Kanada Ulusal Müslümanlar Konseyi Başkanı Mustafa Farooq ise olayı Kanada topraklarında bir terör saldırısı olarak niteledi.


KANADA’DA SON DURUM 7 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1389, vefat eden kişi sayısı ise 12 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Ontario Eyalet Başkanı Ford’u politik oyunlar oynamakla suçladı. Sınırlarda uygulanan Federal Karantina Programı’nı eleştirmekle birlikte, Ford hükümetinin kendi üzerine düşeni ise kesinlikle yerine getirmekte eksik kaldığını vurgulayan Trudeau, pandmei döneminin politik oyunlar için uygun bir zemin olmadığını söyledi. Ontario halkının ise eyalet başkanı ve hükümetini yakından izlediğine emin olduğunu söyleyen Trudeau, halkın sağduyusunu takdirle karşıladığını ifade etti.  

Ontario eyalet hükümeti yaşlı bakımevlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Eyalette yaşlılardan sorumlu bakan Merrilee Fullerton, davranış problemleri olan yaşılar için özel bir birimde 62 yatak ve özel ihtiyacı olan yaşlılar içinse 82 yatak ek kapasitesi oluşturulması için çalışmalara başlandığını açıkladı. Fullerton, Whitby, Mississauga ve St. Catharines bölgelerinde hizmete girecek olan yeni programlar için eyalet hükümetinin $9 milyon bütçe ayırdığını söyledi.

Ontario hükümeti, eyalette Fransızca servislerinin arttırılması için halktan görüş alınacağını açıkladı. Eyalet Fransızca İşleri Bakanı Caroline Mulroney, hukuki bariyerlerin aşılması, eğitim, ve yenilikçi servis modellerinin geliştirilmesi için 3 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında internet üzerinden doldurulacak bir anketaçıldığını bildirdi. Ontario’da 622.000’i anadil olmak üzere toplam 1.5 milyon kişinin Fransızca iletişim kurduğunu belirten Bakan Mulroney, Fransızca’nın işgücünde daha fazla yer alması için çalışmalara aralıksız devam edildiğini de sözlerine ekledi.

https://www.ontario.ca/form/survey-improving-access-french-language-services?utm_medium=email&utm_campaign=%2Fen%2Frelease%2F1000260%2Fontario-seeks-input-from-the-francophone-community&utm_term=media&utm_source=newsroom

Ryerson Üniversitesi’nin kurucusu Egerton Ryerson heykeli protestocular tarafından yıkıldı. Kanada’da Indigenous yatılı okullarının mimarlarından olan Ryerson, Toronto şehir merkezinde düzenlenen protesto yürüyüşünde nefretle anıldı. Okul öğrenci birlikleri, oluşumlarındaki Ryerson ismini X harfiyle değiştirirken, Indigenous halklarına mensup öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından yapılan çağrıda ise Ryerson Üniversitesi isminin değiştirilmesi istendi. Heykele yapılan saldırı hakkında araştırılmaların sürdürüldüğünü belirten Toronto Polisi, olay anıyla ilgili kayıtlara henüz ulaşılamadığını bildirdi.  215 çocuğun toplu mezarının bulunmasının yarattığı travmanın anlaşılır olduğunu belirten polis yetkilileri, diğer yandan vandalizme ise geçit verilemeyeceğinin altını önemle çizdi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, kısıtlamaları gözardı etmekle eleştirildi. İki bakan, Rajan Sawhney ve Leela Aheer, hükümete ait bir binanın terasında düzenlenen yemeğe katılan eyalet başkanını ciddi bir dille eleştirdiler. Eyalet Kültür Bakanlığı görevini yürüten Aheer, kamu sağlığı protokollerini ihlal eden eyalet başkanının halktan özür dilemesini istedi. Sosyal Hizmetler Bakanı Sawhney ise, kamu sağlığının güvenliği için halka kısıtlama getiren eyalet başkanının, maske ve mesafe kurallarını ihlal etmesinin akıllarda soru işaretleri oluşturduğunu söyledi. Konu hakkında yorum yapan Jason Kenney, kişi limitinin aşılmadığını belirtmekle birlikte, maske ve mesafe kurallarının ihlal edilmesi hakkında bir açıklama yapmadı.

Federal hükümet, NHL takımları için federal karantina programının esnetileceğini açıkladı. Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanlığı sözcüsü Alexander Cohen tarafından yapılan açıklamada, söz konusu istisnanın Kanada ve ABD takımları için geçerli olduğu bildirildi. North Divison finalleri için Ontario, Quebec, Alberta ve Manitoba eyaletlerinin de onayının alındığını açıklayan Cohen, diğer yandan alınan tüm önlemlerin yeterli olmaması durumunda ise kamu sağlığının tehlikeye atılmayarak programın iptal edileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 6 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1672, vefat eden kişi sayısı ise 35 olarak rapor edildi.

Alberta’da vaka sayıları düşmeye devam ediyor. Son 24 saatte 229 pozitif vakanın rapor edildiği eyalette, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı ise 97 kişiye düştü. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, vakaların pozitif çıkma oranının %4.5’e düştüğünü açıkladı.

Alberta Fairview Baptist Kilisesi kapatıldı. Kamu sağlığı protokollerinin sürekli ihlal edildiği kilisenin tutuklu bulunan papazı Tim Stephens hakkındaki suçlamalar ise geri çekildi. Alberta Kamu Sağlığı Kurumu güvenlik güçlerince kilisenin kilidinin değiştirildi. Bildirildi. Papaz Tim Stephens, kamu sağlığı protokollerine uymayı kabul edene kadar kilisenin kapalı kalacağını belirten yetkililer, cemaat tarafından şiddetle kınandı.

Kanada’da pandeminin en yoğun şekilde yaşandığı Ontario ve Quebec’te vaka sayıları 900’ün altında rapor edildi. Sonbahardan bu yana gözlemlenen en düşük vaka sayılarının kaydeildiğini açıklayan eyalet sağlık bakanları, bununla birlikte tedbirin elden bırakılmamasını istediler.   

Ontario eyalet hükümeti, James Bartleman Genç Indigenous Yazarlar Ödülü törenini video konferans yoluyla yaptı. Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Lisa MacLeod tarafından yönetilen törenin onur konuğu ise Ontario Kraliyet Temsilcisi Elizabeth Dowdeswell oldu. 2018 ve 2019 yıllarının ödül kazanan genç yazarlarının onurlandırıldığı törende, 3 kategoride 6 yazara $2500 para ödülü takdim edildi. Bir sonraki James Bartleman Genç Indigenous Yazarlar Ödülü için son başvuru tarihi 30 Haziran olarak bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 5 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2063, vefat eden kişi sayısı ise 35 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, British Columbia’da bulunan toplu çocuk mezarları hakkında Katolik Kilisesi’nden bir açıklama istedi. Açık olduğu dönemde kilise tarafından idare edilen okulun kayıtlarının federal hükümetle paylaşılmasını isteyen Trudeau, aksi halde durumun yasal yollardan takip edileceğini açıkladı. Trudeau, Kanadalı Katoliklerden de bağlı bulundukları kiliseler aracılığıyla harekete geçmelerini istedi. 2017 yılında Vatikan’dan yaşanan trajediler için resmi bir özür yayınlamasını talep ettiğini hatırlatan Başbakan Trudeau, Papa Fransis’in 2018 yılında özür dilemeyi reddettiğini de sözlerine ekledi. Konu hakkında yorum yapan Toronto Başpiskoposu Kardinal Thomas Collins ise Papa’nın özür dilemeyi reddetme sebebinin anlaşılır olduğunu açıkladı. Yaptığı yazılı açıklamada, Kanada’nın tek bir Katolik Kilisesi altında toplanmadığını belirten Collins, 70 piskoposluk bölgesinin sadece 16’sının yatılı okullarla doğrudan bağlantılı olduğunu ve her bölgenin ise kendi yasal sorumlulukları olduğunu belirtmekle yetindi.  

Federal Satın Alma Bakanı Anita Anand, Moderna aşılarının daha hızlı ülkeye giriş yapabilmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Aşıların Avrupa’daki üretim tesisleri yerine, doğrudan ABD’den alınmasının çok daha kolay ve hızlı olduğunu belirten Bakan Anand, benzer bir uygulamanın Pfizer aşıları için de yapıldığını söyledi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, ülke genelinde kısıtlamaların hafifletilmesinin bazı şartlara bağlı olduğunu açıkladı. İlk doz aşıyı alanların en az %75 oranına ulaşması gerektiğini belirten Tam, olası bir dalgadan daha korunmanın en etkin yolunun mümkün olduğunca fazla kişinin aşılanması olduğunu söyledi. Tam, an itibariyle yaklaşık 23 milyon Kanadalının ilk doz aşısını olduğunu hatırlatarak, 2 milyon kişinin daha aşı olması durumunda arzu edilen hedefe varılacağını sözlerine ekledi.

Ontario eyalet hükümeti, bugün yaptığı açıklamada ikinci doz aşı tarihlerinin öne çekildiğini bildirdi. Eyalet Sağlık Bakanı Christina Elliot, 70 yaş ve üzeri kişilerin mRNA aşıları Pfizer ve Moderna için randevu alabileceklerini açıkladı. İlk doz aşılarını 18 Nisan 2021 ve öncesinde alanlara 7 Haziran 2021 tarihinden itibaren ikinci doz aşının yapılabileceğini

söyleyen Elliot, arzu edenlerin eyalet aşı sisteminden randevularını Pazartesi gününden itibaren yapabileceklerini belirtti. Ontario aşı programına göre Haziran ayında 4.7 milyon ve Temmuz ayında ise 3.5 milyon daha Pfizer aşısının teslim alınması bekleniyor.

Ontario Bilim Kurulu Üyesi Dr. Peter Juni ikinci doz aşılarda önceliğin merkez üslerine verilmesi gerektiğini söyledi. Juni, ikinci dozun tüm eyalete eşzamanlı açılmasını doğru bulmadığını söyledi. Özellikle Delta varyasyonunun ciddi ölçüde yaygın olduğu Peel ve Waterloo bölgelerine ilaveten Toronto’nun da bazı kesimlerinde ikamet edenlere öncelik verilmesi gerektiğini belirten Juni, en mantıklı stratejinin uygulanmasını istedi.  

Toronto devlet ve Katolik okulları mezuniyet törenlerinin yüzyüze yapılmayacağını açıkladı. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından yapılan açıklamada, açık havada düzenlenmesi şartıyla tüm öğrencilerin katılabileceği mezuniyet törenlerinin planlarında bulunmadığını belirten eğitim kurumları, pandemi devam ettiği sürece fiziksel temasın artacağı herhangi bir kutlamanın söz konusu olmadığının altını çizdiler.

Quebec eyalet hükümeti yaşlı bakımevlerindeki kısıtlamaların hafifletileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Ontario’da günlük geziler ve fiziksel temasa da izin verilen hafifletilmiş tedbirlerin benzerinin uygulanacağı eyalette, ayrıca kapalı alanlarda 9 kişiye kadar ziyaretçi izninin de verileceği açıklandı.


KANADA’DA SON DURUM 4 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2165, vefat eden kişi sayısı ise 32 olarak rapor edildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, son günlerde yükselen vaka sayısından endişe duyduğunu söyledi. Vakaların yükselişinin yeni varyasyonlar ya da Victoria Günü haftasonu boyunca artan sosyal birliklerden kaynaklandığını belirten Williams, söz konusu durumda yeniden açılma tarihinin kesin olarak belli olmadığını açıkladı. Williams, son 24 saatte 870 yeni vakanın teşhis edildiği eyalette, önümüzdeki hafta durumun yeniden değerlendirileceğini sözlerine ekledi. Konu hakkında yorum yapan NDP Lideri Andrea Horwath, yeniden açılmak için henüz çok erken olduğunu belirtirken, potansiyel dördüncü dalganın oluşmasından endişe duyduğunu söyledi.

Toronto Başpiskoposu Kardinal Thomas Collins, British Columbia’da bulunan toplu çocuk mezarları hakkında bir açıklama yayınladı. Collins, yazılı basın bildirisinde yatılı okullarda yaşamını yitiren çocuklar için dua edeceğini belirtti. Tarihi gerçekleri silmenin mümkün olmadığını belirten Collins, bununla birlikte işlenen günahların tekrarlanmaması için geçmişteki hatalarla yüzleşilmesi gerektiğinin altını çizdi.

British Columbia, ilk doz COVID 19 AstraZeneca aşısını alanlar için alternatifler getirdi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, ikinci doz aşılarını da AstraZeneca üretimi aşı almak isteyenlerin, stoklar yeninleninceye kadar bekleyebileceklerini belirtirken, alternatif olarak Pfizer ya da Moderna aşılarını da alabileceklerini açıkladı. AstraZeneca aşısı olanların özellikle eyaletteki vaka sayılarının azalmasında önemli katkıları olduğunun da altını çizen Henry, yapılan seçimin doğru olduğunu önemle tekrarladı.

Quebec’te iki doz aşı arası bekleme süresi kısaltıldı. Eyalet Başkanı Francois Legault tarafından yapılan açıklamada, ilk dozunun uygulanmasının durdurulduğu AstraZeneca aşılarının ikinci dozu da dahil olmak üzere, Pfizer ve Moderna aşılarının ikinci dozu için bekleme süresinin 8 haftaya düşürüldüğü bildirildi.

Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Air Canada hakkında görüşünü beyan etti. Hükümetten maddi destek alırken, üst düzey yöneticilere $10 milyon prim ve mükafat verilmesini son derece yakışıksız bir durum olarak değerlendiren Freeland, söz konusu kurumlara verilen devlet desteğinin ise halkın vergileriyle oluştuğunu hatırlattı. Hükümetin çeşitli destek programlarından $80 milyon tutarında yardım alan Air Canada yöneticilerinin acilen bir açıklama yapmasını isteyen Başbakan Justin Trudeau ise kurumun federal hükümeti de töhmet altında bıraktığını söyledi.

Dünya Sağlık Organizasyonu, COVID 19 varyasyonlarını sınıflandırarak yeniden isimlendirdi. Endişe oluşturan varyasyonlar ve takipte tutulan varyasyonlar şeklinde iki kategoriye ayrılan varyasyonlar; bundan böyle ilk görüldükleri ülkelerin isimleri yerine kendi isimleriyle anılacaklar. Buna göre İngiltere varyasyonu için Alfa, Güney Afrika için Beta, Brezilya için Gama ve Hindistan için Delta isimleri geçerli olacak.


KANADA’DA SON DURUM 3 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2067, vefat eden kişi sayısı ise 46 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, yeni yol haritasında ilk adımın beklenenden önce atılabileceğini söyledi. Ford, kısıtlamaların hafifletilmesinin alk aşamasının 14 Haziran’da gerçekleşmesi beklenen Ontario’da, vaka sayılarının sürekli bir düşüş göstermesi sebebiyle erken açılımdan yanan umutlu olduğunu söyledi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu’nun tavsiyeleri yönünde hareket edileceğinin altını çizen Ford, son 24 saatte 733 olarak kaydedilen vaka sayısının 550 – 600 ortalamasına düşmesinin beklenildiğini hatırlattı.

Ontario’da okulların dönem sonuna kadar sınıfta eğitime açılmayacağını açıklayan Ford, eyalet başkanı olarak öğrenci ve öğretmenleri riske atamayacağını söyledi. Ford, sınıfta eğitimden mahrum olan öğrencilere teselli olması amacıyla mezuniyet törenlerinin açık havada yapılabileceğini ve törenlere sadece mezun olanların değil, tüm öğrencilerin katılabileceğini açıkladı.

Ontario NDP Lideri Andrea Horwath, Eyalet Başkanı Ford’u akıl karıştırıcı mesajlar vermekle suçladı. Horwath, yeni varyasyonlar sebebiyle okulların dönem sonuna kadar sınıfta eğitime geçmemesine rağmen, mecburi kategoride olmayan işyerlerinin açılmasına anlam veremediğini söyledi. Plana sadık kalınmamasının birçok sektörü de etkilediğini belirten Horwath, restoran ve benzeri sektörlere yeteri kadar hazırlık zamanı tanınmadığının altını çizdi.

Ontario kiracı temsilcileri mahkemelerde kişilerin gıyabında tahliye emirleri verildiğini açıkladı. Evde Kal emri geçerli olduğu sürece kiracıların evlerinden çıkarılmasının durdurulmasına rağmen, davaların devam ettiğini belirten kiracı hakları temsilcileri, eyalet hükümetine konuya müdahil olması için çağrıda bulundu. Düşük gelirli aileleri temsil eden ACORN Canada ve Downtown Legal Services gibi sivil hukuk kuruluşları, söz konusu ailelerin evlerinden çıkarılmalarının mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini açıkladılar. Eyalet hükümetinden konu hakkında bir yorum henüz gelmedi.

Pandeminin üçüncü dalgasının etkilerinin sürdüğü Manitoba’dan Ontario’ya transfer edilen bir hasta daha COVID 19 bağlantılı sebeplerle yaşamını yitirdi. 30’lu yaşlardaki kişinin Mayıs ayından bu yana Ottawa’da tedavi görmekte olduğu bildirildi. Manitoba’dan şu ana kadar çevre eyaletlere toplam 46 hastanın transfer edildiği, bunlardan sadece 7’sinin geri döndüğü rapor edildi.


KANADA’DA SON DURUM 2 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1636, vefat eden kişi sayısı ise 19 olarak rapor edildi.

Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, aşıların birinci ve ikinci dozlarının farklı olabileceğini açıkladı. Farklı firmalarca üretilmiş aşıların karıştırılmasının, aşının etkinliğine etki etmeyeceği yönünde tavsiye veren komite, kararına İspanya ve İngiltere’de yapılan araştırmaları baz aldığını açıkladı. Konu hakkında yorum yapan Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, üretici firmaların ya da aşı programlarının değişmesi durumunda aşıların karıştırılmasının alışılmış bir durum olduğunu belirtirken, mRNA aşıları olan Pfizer ve Moderna üretimi aşıların karıştırılmasının da bir sorun oluşturmaması gerektiğini söyledi. Tam, diğer yandan, farklı bir sınıfta bulunan AstraZeneca aşılarının diğer aşılarla karıştırılmasının ancak kaynak sıkıntısı yaşanması durumunda uygulamaya sokulmasını önerdi. Her iki dozu da aynı markadan talep etme hakkı ise devam ediyor.

Ontario’da okulların sınıfta eğitime geçmeyecekleri iddia edildi. Dün başlayan parti genel kurulunda okulların açılmasının, ekonominin iyileşmesini geciktireceğini belirten Ford, okulların kapanmasına birkaç hafta kala risk alınmasını doğru bulmadığını söyledi. Bugün sona ermesi planlanan kurul sonrası, gün içinde bir açıklama yapılacağı bildirildi. Konu hakkında yorum yapan pediatri uzmanları ise Ontario’nun okulların açılmadığı tek eyalet olduğunun altını çizdiler. Öğrencilerin sağlık ve eğitim haklarının ekonominin ön plana alınmasıyla çiğnendiğini belirten pediatri uzmanları, federal hükümetin duruma müdahale etmesini talep ettiler.

British Columbia, aşı seferberliğinde planların ötesine geçildiğini açıkladı. Yetişkin nüfusun %70’inin aşı olduğunu açıklayan eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi’nin direktiflerini takip ederek ilk ve ikinci doz aşıların karıştırılacağını söyledi. Son 24 saatte 184 yeni vakanın tespit edildiği eyalette virüs bağlantılı sebeplerle herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Manitoba’da vaka sayıları düşüş kaydetmeye başladı. Son 24 saatte 232 kişinin pozitif teşhis edildiği eyalette, yaşamını yitiren kişi sayısının ise 3 olduğu bildirildi. Eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Deena Hinshaw, vakaların pozitif çıkma oranının %12 olduğunu açıkladı.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, restoran ve spor salonlarının Pazartesi gününden itibaren açılabileceğini söyledi. Montreal ve Laval bölgelerinde olduğu kadar kısıtlamaların hafifletildiği diğer bölgelerde de önümüzdeki birkaç hafta vaka sayısında artış gözlemlenebileceğini vurgulayan Legault, bununla birlikte eyalet sağlık sisteminin durumu kontrol altında tutabilecek güçte olduğunu ifade etti.


KANADA’DA SON DURUM 1 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2609, vefat eden kişi sayısı ise 35 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Indigenous çocuklarının toplu mezarının bulunması üzerine yaptığı açıklamada federal hükümetin uzlaşma çalışmalarına aralıksız devam ettiğini söyledi. Trudeau, Indigeneous çocukları asimile etmek üzere kurulmuş olan yatılı okul sisteminin yıkıcı etkilerine çözüm bulmak amacıyla kurulan Truth and Reconciliation Komisyonu’nun bir ekip çalışması olduğunu ve tek adımlık bir çözümün mümkün olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Chrystia Freeland, G7 ülkeleri maliye bakanlarıyla görüşmek üzere İngiltere’ye gidiyor. Pandemi sonrası ekonomik kalkınma ve ABD tarafından teklif edilen küresel minimum kurumsal vergi uygulaması hakkında görüşmelerin yapılacağı toplantı 4 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Toplantının yüzyüze yapılma mecburiyeti bulunduğunu belirten Freeland, ülkeye dönüşte ekibiyle birlikte karantina sürecini tamamlayacağını belirtti.

Ottawa Üniversitesi profesörlerinden Marc-André Langlois, sürekli mutasyona uğrayacak COVID 19 virüsünün uzun süre varlığını koruyacağını açıkladı. Coronavirus Variants Rapid Response Network araştırma ekibine liderlik eden Langlois, yeni varyasyonların çoğalmasının normal olduğunun altını çizerken, asıl amacın aşıların varyasyonlarla da mücedele edecek şekilde geliştirilmesi olduğunu söyledi. Pandeminin endemi haline dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Langlois, her yıl aşı olunması gerekebileceğini de sözlerine ekledi.  

Ontario eyalet hükümeti, yaşlı bakımevlerinde çalışanlar için aşı mecburiyeti getirileceğini açıkladı. Bakımevlerinde çalışacak sağlık ve sosyal hizmet görevlilerinin aşı olmayı reddetmelerinin ancak tıbbi sebeplerle mazur görülebileceğini belirten ilgili bakanlık, aynı zamanda çalışanları aşının gerekliliği hakkında bilgilendirecek bir eğitim programının da mecburi olacağını bildirdi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, şehirdeki aşı seferberliğinin planlanan programın ilerisinde olduğunu açıkladı. Yetişkin nüfusun yaklaşık %70’inin ilk doz aşıyı aldığını belirten DeVilla, 60 yaş ve üstü kişiler için ikinci doz randevularının da verildiğini söyledi.  

Vancouver Kamu Sağlığı Kurumu, yanlış verilen aşılar hakkında özür diledi. Geçtiğimiz haftasonu 12 – 17 yaş arası gençlere Pfizer aşısı yerine Moderna aşısının enjekte edildiğini kabul eden kurum yetkilileri, Kanada’da söz kpnusu yaş grubuna sadece Pfizer aşısının enjekte edilmesinin kabul edilmesi sebebiyle yapılan yanlıştıktan dolayı özür dilediler. Yapılan araştırmalarda Moderna üretimi aşıların da gençlere verilmesinin güvenli ve etkili olduğu tespit edilmesine rağmen, Moderna aşılarının gençlere verilmesi Health Canada tarafından henüz onaylanmamış bulunmamakta.

Quebec Yüksek Eğitim Bakanı Danielle McCann, sonbahar döneminde sınıfta eğitime geçileceğini açıkladı. Kampüslerde fiziksel mesafe uygulanmayacağını belirten McCann, maske ve hijyen kurallarına ise mutlaka uyulması gerekeceğini söyledi. McCann, üniversite ve yüksek okulların sınıfta eğitime geçmelerinin 16 – 29 yaş arası öğrencilerin en az %75’inin aşı olması durumunda gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.