Paylaş

Kanada 2020 yılı başından itibaren tarım ve gıda sektöründe uzmanlaşmış göçmenlere kapısını açacak.
Kanada Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Kanada’nın tarım ve gıda alanlarındaki kalifiye çalışan ihtiyacını karşılamak amacıyla 2020 yılı başında faaliyete geçmesi planlanan pilot proje özellikle işlenmiş et ve mantar üretimi alanlarını kapsayacak.
Tarım sektöründeki göçmenlik başvurularının genellikle sezonluk işçilik statüsünden yapıldığı gözönüne alındığında pilot projenin Kanada’da kalıcı oturma ve çalışma izni almaya geçit olacağı düşünülüyor.
Sezonluk işçilerein başvuru yapmalarına da olanak sağlayacak pilot projenin özellikle Kanada’da kalıcı olarak yerleşip ülkenin tarım ve gıda sektörüne ekonomik katkıda bulunacak alanlarında tecrübeli kişileri hedeflediği biliniyor.
Pilot projenin hedefi tecrübeli kasaplar, endüstiyel kasaplar, et işleme işçileri, hasatçılar, çiftlik işçileri ve çiftlik hayvanlarıyla ilgili alanlarda uzmanlar olacak.
Başvuracak adaylarda istenilen özellikler:
Kanada’da Yabancı Geçici İşçi Statüsü’nde en az 12 aylık iş tecrübesi,
CLB 4 ve dengi düzeyde İngilizce ya da Fransızca dil bilgisi,
En az lise ve dengi okul diploması,
Kanada’da Quebec harici herhangi bir eyaletten iş teklifi

Göçmenlerin bu alanda kalıcı oturma iznine başvuru detayları 2020 yılının başlarında açıklanacak.
Pilot projeye katkıda bulunmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Gelişim Kurumu da et işleyicilerine yönelik bazı değişimleri gündeme getirdi.
Kurum, tarım ve gıda alanında hizmet veren işverenlere katkıda bulunmak amacıyla 2 yıllık iş gücü ve piyasa değerlendirmesi sunacak.
Söz konusu alanlarda hizmet vermek isteyen kurumların çalıştırdıkları yabancı işçilerin kalıcı istihdamı için bir iş planı sunmaları gerekecek. Ayrıca sendikalaşmamış işverenlerin gerekli düzenlemeleri yeniden yapmaları ya da ek dökümanlar ibraz etmeleri beklenmekte.
Başvuruların diğer sektörlerde olduğu gibi düşük ücretli işçi alımı sayısıyla sınırlandırılması ise gündemde.