Paylaş

 

KANADA’DA SON DURUM 30 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,869,283, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 103,918, tedavi edilen kişi sayısı 67,178 ve vefat eden kişi sayısı 8,566 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümet olarak potansiyel ikinci dalganın Kanada üzerindeki sosyal ve ekonomik etkilerini azaltmak üzere çeşitli önlemler planladığını söyledi. Trudeau, hükümetin en iyisini umarak en kötüsüne hazırlandığını belirtti.

Trudeau, Kanada – ABD sınırının açılabilmesi için en önemli kriterin sağlık güvencesi olduğunu söyledi. Vaka sayısının 2.5 milyonun üzerinde olduğu ve 125 binden fazla kişinin yaşamını kaybettiği ABD ile sınırları açmadan evvel gözlem yapmaya devam ettiklerini belirten Trudeau, Ağustos ayında atılacak adımların planlandığını açıkladı.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, COVID 19 salgınının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi. Tam, bununla birlikte salgın hastalıkların her an yeniden başgösterme tehlikseinin bulunduğunu belirtti. Aşı bulunana kadar salgının yok edildiğinden bahsedilemeyeceğini söyleyen Tam, fiziksel mesafenin korunmaya devam edilmesini istedi.

COVID 19 salgınının Kanada’da etkileri üzerine yayınlanan federal modelde vaka sayısının %90’ının Quebec ve Ontario’da bulunduğu, diğer yandan salgının şehir bazındaki merkez noktalarının Montreal, Toronto, Saskatchewan ve Windsor olduğu belirtildi.

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, bitişik koltukların da satılacağını duyuran Air Canada ve WestJet yetkililerinden durumun bir sağlık sorunu oluşturmayacağına dair kanıt istedi. Kanada’nın en büyük iki havayolu şirketinin uyguladıkları yeni uçuş politikası hakkında yorum yapan BC Baş Sağlık Memuru Dr. Bonnie Henry ise, bitişik koltukların satılmasının kanuni bir yaptırımı olmasa da durumdan endişe duyduğunu belirtti.

Salgının kontrol altına alındığı gerekçesiyle haftalık güncelleme yapılacağını bildiren Quebec hükümeti geri adım attı. Halkın isteği üzerine 3 günlük bir aradan sonra günlük rapor yayınlamaya devam edilen eyalette 3 gün içinde 239 vaka ve 30 kişinin vefat ettiği gözlemlendi.

Salgının başlangıcından beri hiçbir vakanın gözlemlenmediği Nunavut’ta kısıtlamalar hafifletiliyor. Yakın aile bireylerinin yaşlı bakımevlerindeki büyüklerini ziyaret edebileceği, açık alanda 50 kişinin toplanabileceği ve kapalı alanlarda ise 10 kişinin toplanabileceği bildirildi.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor edilen 257 vakanın 177’sinin Windsor-Essex bölgesinde tespit edildiği bildirildi. Konu hakkında yorum yapan Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, salgının kalabalık ortamlarda daha hızlı yayıldığına dikkat çekerek, yaşlı bakımevleri ve sığınma evlerini örnek gösterdi.

Kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçildikten sonra Kingston’da bulunan iki manikür salonundan yayılan yeni vaka sayısı son 24 saatte eklenen 5 kişiyle birlikte 32 oldu.

Toronto Belediye Meclisi, Toronto Polisi’nin 2021 bütçesini %10 oranında düşürmeyi 8’e 16 oyla reddetti. 2 kişinin katılmadığı oylamada Belediye Başkanı John Tory, bütçeyi kısmak yerine uygulamalrda reform yapılmasını teklif etti. Söz konusu teklifte vücut kameraları alımı için $5 milyon bütçe ayrılması ve olay yeri müdahale ekiplerinin sınırlı silahlandırılması bulunuyor.


KANADA’DA SON DURUM 29 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,815,101, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 103,250, tedavi edilen kişi sayısı 66,191 ve vefat eden kişi sayısı 8,522 olarak bildirildi.

Johns Hopkins Araştırma Hastanesi verilerine göre dünya genelinde COVID 19 pozitif teşhis konulan vaka sayısı 10 milyonun üzerine çıktı. Salgın yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısı ise 500,000’in üzerinde. Raporlar hakkında yorum yapan uzmanlar, asemptomatik vakalar ve test edilmeyen kişiler de hesaplandığında vaka sayısının 10 misli daha fazla olabileceği görüşündeler.

Windsor-Essex bölgesinde 96 sezonluk tarım işçisinin daha COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Sezonluk işçilerin haklarını savunmak amacıyla bir protesto yürüyüşü yapan bölge halkı, olası bir ikinci dalgaya karşı daha fazla önlem alınmasını istedi.

Toronto şehir merkezindeki şantiyelere kimliği belirsiz kişilerce asılan ilmik şekinde düğümlenmiş urganlar inşaat çalışanları ve bölge halkında tedirginlik yaratıyor. Irkçı terörizmle ilişkilendirilen urganlar hakkında yorum yapan Toronto 51’inci bölge Polis Müfettişi  Peter Moreira suçlu ya da suçluları bulmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek konu hakkında bilgisi olan kişilerin polisle temasa geçmelerini istedi.

Cuma günü TTC 2 numaralı hattaki bir trene ırkçı duvar yazıları yazan kadın, olay anında fotoğraf çeken bir yolcunun yardımıyla yakalandı. Kamu malına zarar vermek ve tehdit etmek suçlarından $5000 para cezası alan kadının ismi güvenlik sebebiyle açıklanmadı.

Yaklaşık 1000 kişilik No Pride in Policing Coalition grubu ırkçılığı ve ayrımcılığı protesto etmek amacıyla Toronto şehir merkezinde toplandı. Grubun sözcüsü Beverly Bain, amaçlarının Pride organizasyonunu ve Onur Yürüyüşü’nü ait olduğu politik kökenine döndürmek olduğunu söyledi.

Air Canada ve WestJet 1 Temmuz tarihinden itibaren uçaklarda bitişik koltukların satılacağınu duyurdu. WestJet basın sözcüsü Morgan Bell önceliklerinin güvenlik olduğunu belirterek, durumdan memnun olmayan yolcuların yetkililerle iletişime geçebileceklerini söyledi. Uluslararası Hava Taşımacılığı Kurumu (IATA) ise hastanelerde uygulanan HEPA hava filtreleme sistemi ve yüz koruma metodları ile yolculuğun riskinin çok az olacağını bildirdi.

Konservatif Parti, federal hükümetin Kanada Öğrenci İşleri Bursu aracılığıyla $900 milyon maddi destek sağladığı uluslararası WE Vakfı ile ilişkisinin araştırılmasını istedi. Başbakan Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire Trudeau’nun söz konusu vakıfla bağlarının olduğunu belirten muhalif parti temsilcileri, ay başında ataması yapılan Federal Başdenetçi Karen Hogan’dan durumu araştırmasını istedi.

Başbakan Justin Trudeau’nun Kanadalı iki diplomatı casusluk suçuyla tutuklayan Çin’i kınayan mesajının ardından Çin’in Kanada Büyükelçiliği bir duyuru yayınladı. Duyuruda iki diplomatın suçunun kanıtlandığı bildirilirken, Kanada’da alıkoyulan Huawei telekomünikasyon şirketinin finansal direktörü ve şirketin kurucu başkanının kızı Meng Wanzhou’nun ülkesine iadesi istendi. Başbakan Justin Trudeau önerilen takasın Kanada’nın değerlerini ve adalet sistemini zayıflatacağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 28 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,778,642, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 103,032, tedavi edilen kişi sayısı 65,973 ve vefat eden kişi sayısı 8,516 olarak bildirildi.

Kanada, COVID 19 ile mücadelede uluslararası işbirliği yapılabilmesi için çeşitli kuruluşlara maddi katkılarda bulunuyor. Başbakan Justin Trudeau, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği Komisyonu, Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Fransa tarafından Nisan ayında kurulan COVID 19 Mücadele Araçlarına Erişim (ACT) girişimine $120 milyon; aşının gelişmekte olan ülkelere dağıtılmasına $180 milyon; Global Citizen vakfına ise $9.5 milyar sözü verildiğini açıkladı.

27 vakanın gözlemlendiği Prince Edward Adası’ında eyalet dışından gelenlerin arabalarına zarar verildiği ve müstehcen mesajlar yazıldığı bildirildi. COVID 19 salgınının yayılmasını engellemek amacıyla 17 Nisan – 1 Haziran arasında tüm giriş çıkışların yasaklandığı adada yabancı plakalı araçların tahrip edilmesi hakkında yorum yapan eyalet başlanı Dennis King, yapılanların korkudan kaynaklandığını söyledi.

Ontario’da olağanüstü hal şartları 10 Temmuz tarihine kadar uzatıldı. Eyalet Başkanı Doug Ford, salgının durdurulmasında büyük ilerleme kaydedildiğini belirtirken, kapalı spor salonlarının çok yakında açılacağı sözünü verdi.

Ontario’da tarla ve çiftliklerde çalışan 800’den fazla sezonluk işçinin COVID 19 pozitif test edildiği rapor edildi. Ontario Çalışma Bakanı Monte McNaughton işçilerin sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarının eyalet tarafından güvence altına alındığını söyledi. Diğer yandan Sezonluk Tarım İşçisi Programı aracılığıyla Kanada’da bulunan işçilerin hastalık ve kaza durumlarını sınır dışı edilmek korkusuyla rapor etmedikleri biliniyor.

Toronto Belediyesi, park ve plajlarda alkol kullanmanın ve ateş yakmanın yasak olduğunu hatırlattı. Alkol kullananlara $500, ateş yakanlara ise $300 para cezası verilecek.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Çok Kültürlülük Günü sebebiyle verdiği demeçte çok kültürlülüğün Kanada’nın en büyük güçlerinden biri olarak kutlandığını söyledi. Dini, etnik kökeni, dili ya da kültürü farketmeksizin bütün Kanadalıların barış içinde yaşama hakkı olduğunu belirten Trudeau, pandemi döneminde gösterilen güç birliğine ise teşekkür etti.

Avrupa Birliği delegeleri, hazırladıkları tedbir kriterlerini önümüzdeki hafta sonuçlandıracaklarını bildirdiler. COVID 19 salgınının Avrupa’da tekrar yayılmasını önlemek amaçlı hazırlanan taslakta, vaka sayısı 100,000’in üzerinde olan ülkelerin vatandaşlarına Avrupa’ya giriş izni vermemek gibi maddeler de bulunuyor.


KANADA’DA SON DURUM 27 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,736,900, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 102,794, tedavi edilen kişi sayısı 65,726 ve vefat eden kişi sayısı 8,508 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Acil İşyeri Destek mali programının daha fazla işletmeyi kapsayacak şekilde genişletildiğini duyurdu. COVID 19 salgınından etkilenen küçük işletmeler için hükümet garantili banka kredisi kriterlerinin düşürüldüğünü açıklayan Trudeau, $20,000 altında maaş ödeyen küçük işletme sahiplerinin de programdan yararlanmaya hak kazandıklarını bildirdi.

Trudeau, Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault’nun talebi üzerine, Kanada Kızıl Haç Kurumu’ndan 900 sağlık görevlisinin geleceğini bildirdi. Eyalette Kanada Silahlı Kuvvetler mensubu 1000 kadar sağlık görevlisi bulunuyor. Temmuz ayında göreve başlayacak olan Kızıl Haç sağlık mensupları ise Eylül ayına kadar eyalette kalacaklar.   

Ontario’da COVID 19 teşhis konulan vaka sayısı son 24 saat içerisinde 114 olarak belirlendi. Vakaların 40’ının Toronto’dan, 40’ının Toronto haricindeki GTA bölgesinden ve kalan 34’ünün ise eyaletin diğer bölgelerinden rapor edildiği bildirildi.

Ontario labaratuvarları son 24 saat içerisinde 30,780 kişiye COVID 19 testi yaptılar. Test yapılanların 111’inin COVID 19 pozitif olduğu ve 20 – 59 yaş arası 89 vakanın tespit edildiği bildirildi.

Görevde ikinci yılını dolduran Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, yapılan hatalardan gereken dersi aldığını söyledi. COVID 19 salgını boyunca ana hedefinin Ontario halkının sağlığı ve güvenliği olduğunu belirten Ford, ekonominin iyileşmesi için vargüçleriyle çalışacaklarını belirtti.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, eyaletin ekonomik kalkınmasını hızlandırmak amacıyla yapılan planların Pazartesi günü açıklanacağını söyledi. İddialı stratejik yatırımlar yapılacağını belirten Kenney, uzun vadeli üretimin arttılmasını hedeflediklerini söyledi.

Yargıtay, Uber şöförlerinin serbest meslek sahibi değil, ücretli personel olduğu yönünde karar verdi. Buna göre Uber şöförleri, asgari ücret, ücretli izin ve diğer sosyal yardımlardan faydalanma hakkı elde edebilecekler.

Nova Scotia Eyalet Mahkemesi, Kanada’nın en büyük silahlı saldırısında mahkemeye sunulan delillerin soruşturmanın güvenliği açısından 6 ay boyunca mühürlü tutulmasına karar verdi. Saldırıda yaşamını kaybeden 22 kurbanın yakınları ise bilgi alma haklarının engellenmesi sebebiyle RCMP’ye kamu davası açacaklarını beyan ettiler.

Durham’da 2016 yılında görev başında olmayan iki polis memuru tarafından araba hırsızlığı yaparken yakalanan ve uygulanan şiddet sonucu kör olan Dafonte Miller davası, Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi’nde görüldü. COVID 19 salgını dolayısıyla mahkeme yerine YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanan davada, yargıç Joseph Di Luca, olayın ırkçılık yönünün de bulunduğunu belirterek, polis memurlarını suçlu buldu.

Amazon Kanada teslimat görevlileri, COVID 19 salgını boyunca iş güvenlikleri sağlanmadığı ve fazla mesai ücretleri ödenmediği gerekçesiyle şirkete $200 milyon tazminat davası açtı. Taşeron firma aracılığyla Amazon Kanada’yla çalışan teslimat görevlileri aynı zamanda yemek molası ve tatil haklarının da verilmediğini iddia ettiler.

Angus Reid tarafından yürütülen ankette, Kanadalı’ların %53’ünün 4 günlük iş günü uygulamasına sıcak baktığı tespit edildi. Konu hakkında yorumda bulunan Başbakan Trudeau ise COVID 19 salgını sonrası yaratıcı fikirlere açık olunması gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 26 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,694,194, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 102,622, tedavi edilen kişi sayısı 65,425 ve vefat eden kişi sayısı 8,504 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümet tarafından 15 – 30 yaş arası gençler için yaz döneminde 10.000 yeni pozisyon açılacağını duyurdu. Trudeau, kolej ve üniversite öğrencileri içinse 20.000 staj imkanı yaratılacağını söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, sosyal ve ekonomik sorunlar yaşayan ailelere destek olunması amacıyla, gençlerin yürüteceği toplumsal ihtiyaçların karşılanacağı projelere $13 milyon bütçe ayrıldığını bildirdi.

Doug Ford, Ontario eyaletinin henüz hazır olmadığı gerekçesiyle federal hükümetten Kanada – ABD sınırının kapalı tutmaya devam etmesini istedi.

Ontario Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 57 vakanın rapor edilmesine dayanarak yaşlı bakımevlerinde COVID 19 salgınının önelenmesinde ilerleme kaydedildiğini belirtti. Diğer yandan vakaların 44’ünün yeni vaka olduğu gözlemlendi.

Ontario’da ehliyet sınav merkezleri bu haftasonu açılıyor. Öncelikle G1 ve M1 testlerinin yapılacağı, ehliyetlerin yenileneceği ve ticari plaka başvurularının yapılacağı sınav merkezlerinde sürüş testleri 4 Ağustos’ta başlayacak.

Quebec Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Horacio Arruda, eyalette salgının kontrol altına alınmasını gerekçe göstererek, bundan böyle günlük COVID 19 rakamlarının açıklanmayacağını söyledi. Güncellemelerin haftalık olarak yapılacağını bildiren Arruda, diğer yandan virüsün ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Kanada İhracat Gelişim Kurumu, Kanada’nın ihracat güvenilirliği kredi puanının 56 olduğunu bildirdi. Geçtiğimiz yıl 69.3 olan ihracat kredi puanının düşmesinde COVID 19 salgını dolayısıyla otomotiv sektörü başta olmak üzere mecburi olmayan iş yerlerinin kapatılmasının etkili olduğu belirtildi.

Air Canada, COVID 19 salgını yüzünden iptal edilen Avrupa ülkeleri kalkışlı Kanada uçuşlarında Avrupa Birliği seyahat düzenlemeleri gereği, bilet ücreti iadesi yapmaya başladı. Diğer yandan Kanada’dan kalkan tek yön ya da gidiş dönüş biletlerin iadesi hakkında beklenileceği öğrenildi.

Kuzey Amerika’nın en büyük kapalı oyun parkı Chuck E. Cheese ve Peter Piper Pizza’nın sahibi Teksas kökenli CEC Entertainment iflas duyurusunu yayınladı. 600 fazla şubesi bulunan Chuck E. Cheese ve 120 şubeli Peter Piper Pizza, Teksas İflas Mahkemesi’nin kararını bekliyor.


KANADA’DA SON DURUM 25 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,651,617, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 102,242, tedavi edilen kişi sayısı 65,091 ve vefat eden kişi sayısı 8,484 olarak bildirildi.

Atlantik Bölgesindeki 4 eyalet kendi aralarında seyahat kısıtlamalarını hafifletme kararı aldılar. Buna göre 3 Temmuz’dan itibaren Atlantik eyaletlerinde yaşayanlar karantina sürecine gerek duymadan bölgede seyahat edebilecekler.

Ontario’da olağanüstü hal 15 Temmuz’a kadar uzatıldı. Bunun yapılan son uzatma olmasını istediğini belirten Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, olağanüstü hal bitse bile sağlık yetkililerinden onay almadan olağanüstü hal şartlarının uygulanmaya deva edeceğini söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Windsor – Essex bölgesinin kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçebileceğini söyledi. Sezonluk işçilerin önemli bir kısmının COVID 19 pozitif test edildiği bölgede, Leamington ve Kingsville ilçeleri birinci aşamada kalmaya devam ediyor.  

Kanada Sivil Haklar Vakfı başkanı Michael Bryant, 1 Nisan – 15 Haziran tarihleri arasında COVID 19 olağanüstü hal şartlarının ihlal edilmesi sebebiyle 10,000’den fazla ceza makbuzu kesildiğini bildirdi. Hazırlanan 37 sayfalık raporda, ceza tutarının bulunulan eyalete bağlı olarak $697 – $1546 arasında olduğu ve sadece Quebec’teki cezaların toplamının $13 milyon olduğu bildirildi. Bryant, kimlik kontrolü yapan ve ceza yazan polis memurlarının ise ırkçılık yaptıklarını söyledi.

Toronto Adası feribot seferleri bu Cumartesi günü başlıyor. Bilet satışlarının online yapılacağı ve yarı kapasiteyle hizmet verecek olan seferlerde koruyucu ekipman kullanılması gerekiyor. Adada bulunan Centreville Lunaparkı ise kapalı olacak.

Toronto Uluslararası Film Festivali, bu yıl daha farklı bir uygulamaya gidilerek kırmızı halı seromonisinin sanal ortamda, filmlerin ise araba sinemalarında gösterimde olacağını bildirdi. Festival 10 – 19 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Geçtğimiz yıl özelleştirilen WestJet Airlines Ltd yeniden yapılanmaya gidiyor. Çağrı merkezini Alberta’ya taşıma kararı alan firmada yaklaşık 3,300 çalışanın işten çıkarılacağı ve Kanada’da 4’ü haricinde 34 havaalanında operasyonlarını durduracağı bildirildi.

Girişimci Elon Musk, sahibi oladuğu Starlink aracılığıyla Kanada’nın kırsal bölgelerindeki internet erişimi sorununu çözmek üzere Kanada Radyo Televizyon ve Telekomünikasyon Kurumu’na başvuru yaptı. Başvurunun kabul edilmesi için yaklaşık 2100 Kanadalının kuruma dilekçe yazdığı öğrenildi.

ABD Başkanı Donal Trump, COVID 19 salgını dolayısıyla yabancı ülke vatandaşlarına verilen çalışma vizelerinde kısıtlama yapılacağını bildirdi. Yerli halka iş imkanı yaratmak amacıyla verilen karar H-1B, H-2B, L ve J tipi vizeler için yıl sonuna kadar geçerli olacak. ABD’de çalışmak için göçmenlik başvurusu yapmasına gerek olayan Kanada vatandaşlarının durumu ise henüz kesinleşmedi.


KANADA’DA SON DURUM 24 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,613,214, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 101,963, tedavi edilen kişi sayısı 64,704 ve vefat eden kişi sayısı 8,454 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau Terör Kurbanları Anma Günü sebebiyle verdiği demeçte, 35 yıl önce patlatılan Hindistan Havayolları’na ait uçakta yaşamını kaybeden 280’i Kanadalı toplam 329 kişiyi rahmetle andığını söyledi. Olayın, Kanada tarihinin en büyük terörist saldırısı olduğunu belirten Trudeau, korku yaratmaya ve halkı bölmeye yönelik terör faaliyetlerinin Kanada’da başarılı olamayacağını; dünyada ise terör mağdurlarıyla dayanışma içinde bulunduğunu söyledi. Trudeau, Kanada’nın tüm dünyada barış ve adaleti savunduğunu sözlerine ekledi.

Kanada Satın Alma Bakanı Anita Anand, koruyucu ekipman alımının daha önce olduğu gibi ihale sistemiyle yapılacağını duyurdu. Salgın boyunca ihalelerde rekabete ayıracak zaman olmadığını belirten Anand, koruyucu ekipman yüklü 9 kargo uçağının daha yolda olduğunu söyledi.

Canadian Centre for Policy Alternatives tarafından verilen bilgiye göre Ontario’da yaşlı bakımevlerinin durumunun düzelmesi için yılda $1.8 milyar bütçe ayrılması gerekiyor. COVID 19 sebebiyle eyalette bulunan 626 bakımevinde yaklaşık 5400 mukim ve 2205 çalışanın enfekte olduğu, 1803 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen raporda, 35,000 kişinin ise yaşlıevlerine kayıt olmak için sırada beklediği bildirildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, Toronto’da 0 – 9 yaş grubunda COVID 19 pozitif teşhis edilen bir kız çocuğunun yaşamını yitirdiğini duyurdu. Şüpheli bulunan ölümü araştıran Dr. Dirk Huyer vaka hakkında yaptığı ilk açıklamada, ismi belirtilmeyen çocuğun ölüm sebebinin COVID 19 olmayabileceğini söyledi.

Ontario Eğitim Bakanlığı ilkokul 1’nci sınıftan başlamak üzere matematik müfredatına kodlama ve finansal okur yazarlık konularının da ekleneceğini açıkladı. Eğitim Bakanı Stephen Lecce, yeni uygulamanın öğrencilere matematiği hayatın her alanında kullanma imkanı verdiği kadar,  hızla değişen iş dünyasına da hazırlayacağını söyledi.

Windsor Belediye Başkanı Drew Dilkens tüm çiftlik sahiplerinden kendileri için çalışan sezonluk işçileri test olmaya davet etmelerini istedi. Ontario’da ikinci aşamaya geçemeyen tek bölge olan Windsor’da yüzlerce sezonluk işçinin COVID 19 pozitif olduğu ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği biliniyor.

South Bruce Peninsula’da bulunan Sauble Plajı bölge dışından gelenler tarafından istismar edildiği için kapatıldı. Bölge Belediye Başkanı Janice Jackson, Toronto’dan 3 saat uzaklıkta bulunan plajın kontrol altında tutulabilmesi için Ontario Eyalet Polisi’nden yardım istedi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, kısıtlamalar kaldırılırken sosyal güvencesi olmayan kişilere destek olmak amacıyla $4.97 milyon ayrıldığını söyledi. Tory, söz konusu fonun yaklaşık 50 kurum tarafından akıl ve ruh sağlığı hizmetlerinin yanısıra, hijyen, koruyucu malzeme ve gıda gibi mecburi ihtiyaçların karşılanmasında kullanılacağını belirtti.

Toronto’da 21 yıldır düzenlenen International BuskerFest iptal edildi. Epilepsy Toronto yararına 4 – 7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan etkinlikten elde edilen gelir epilepsi için çeşitli destek programlarına aktarılmaktaydı.

Toronto Hayvanat Bahçesi bu haftasonu açılıyor. Hayvanat bahçesi yetkilileri, önceliğin yıllık üyelik kartı sahiplerine verileceğini, turların tek yönlü olacağını ve kapalı alanlarda koruyucu ekipman kullanılması gerektiğini bildirdiler.

Agha Khan Müzesi 27 Haziran, Cumartesi günü kapılarını açıyor. Girişlerin limitli tutulacağı müzede teması mümkün olduğunca azaltmak amacıyla giriş ve otopark biletlerinin online satılacağı bildirildi.

Ontario Sanat Galerisi (AGO) 2 Temmuz, Perşembe günü itibariyle açılıyor. Önceliğin yıllık üyelere verileceği müzede girişler randevuyla yapılacak. Perşembe – Pazar günleri, 10:30 – 17:00 arasında açık olacak müzede umumi bilet satışı ancak 23 Temmuz, Perşembe günü başlayacak.

Leger tarafından fiziksel mesafenin boyutu üzerine düzenlenen ankete göre Kanadalıların %66’sı fiziksel mesafenin 2 metre olması gerektiğini düşünüyor. Ankete katılanların %12’si Avrupa’nın birçok ülkesinde uygulandığı gibi 1,5 metre olmasını ve %10’u ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edildiği gibi 1 metre olmasını uygun görüyor.


KANADA’DA SON DURUM 23 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,569,228, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 101,637, tedavi edilen kişi sayısı 64,334 ve vefat eden kişi sayısı 8,436 olarak bildirildi.

Kanada, ülke genelinde kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırılmasıyla federal kurum servislerini açmaya hazırlanıyor. Hazine Dairesi Başkanı Jean-Yves Duclos, yaklaşık 250.000 federal kurum çalışanına iletilen 30 sayfalık hazırlık kılavuzunda her departmanın uyması gereken farklı koşullar olduğunu ve teknolojinin yardımıyla uzaktan yapılabilecek işlerin aynı şekilde devam ettirileceğini söyledi.

Toronto ve Peel bölgeleri Çarşamba günü kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçiyor. 14 hafta süren olağanüstü hal şartlarının ardından geçilen aşamada restoranların bahçeleri, alışveriş merkezleri ve kuaför salonları yeniden hizmet vermeye başlayacak.

Ontario Çalışma Bakanlığı federal hükümet yetkilileriyle birlikte sezonluk işçilerin çalıştığı çiftlik ve ekim alanlarını teftiş etmeye başladı. Windsor – Essex bölgesinde Meksika’dan gelen bir çiftlik çalışanının daha COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirmesinin ardından bir açıklama yapan Ontario Çalışma Bakanı Monte McNaughton, salgının yayılmasını durdurmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Quebec’te salgının başladığı Mart ayından bu yana ilk kez ölüm vakası rapor edilmedi. COVID 19 sebebiyle 5417 kişinin yaşamını yitirdiği eyalette, Montreal dahil tüm bölgeler yeniden açıldı.

Başbakan Justin Trudeau, 2018 yılından bu yana Çin’de gözaltında tutulan iki Kanadalı diplomatın tutuklanıp hapsedilmesinin ardından yaptığı konuşmada Çin’i kınadığını söyledi. Michael Kovrig ve Michael Spavor’un tutuklanmasını, Kanada’da ev hapsinde tutulan Huawei telekomünikasyon şirketinin finansal direktörü ve şirketin kurucu başkanının kızı Meng Wanzhou’ya karşılık politik bir baskı aracı olarak nitelendiren Trudeau, Kanadalı diplomatların acilen serbest bırakılmalarını istedi ve pazarlık yapılmayacağını söyledi.

Federal Uluslararası Kalkınma Bakanı Karina Gould, kadınların cinsel sağlık ve üreme haklarıyla ilgili düzenlenen She Decides Now konferansına katıldı. Gould, cinsiyet temelli şiddeti önlemek için Kanada’nın $94 milyar katkıda bulunacağını söyledi.

Alberta Üniversitesi ve Angus Reid Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, COVID 19 salgını sebebiyle Çin kökenli Kanadalıların en az yarısının ayrımcılık, aşağılama ve ırkçı davranışlara maruz kaldığı rapor edildi. Araştırmaya katılan Uzak Doğu Asyalıların %43’ü bireysel olarak tehdit edildiklerini ve korku içinde yaşadıklarını söylereken, %8’i fiziksel tacize uğradıklarını belirtti.

Ontario, dünyanın en büyük teknoloji konferansı Collision 2020’ye evsahipliği yapacak. Aralarında Google ve Microsoft gibi firmaların da bulunduğu dünya genelinde yaklaşık 500 firmanın katılacağı konferans hakkında bilgi veren Ontario Ticaret ve Ekonomik Gelişme Bakanı Vic Fedeli, sanal ortamda gerçekleşecek 22 farklı oturumda bilişim alanında çeşitli yatırımcılarla görüşüleceğini söyledi. Konferansın 2021 yılı etkinliği Toronto’da fiziki olarak gerçekleşecek.

Mississauga, Brampton ve Caledon bölgelerinden sorumlu Peel İl Eğitim Müdürlüğü’ne eski Eğitim Bakanlığı Yardımcısı Bruce Rodrigues atandı. Bölge okullarındaki ırkçı ve ayrımcı tutuma son verilmesi amacıyla Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 27 maddelik direktifle harkete edecek olan Rodrigues, mütevelli heyetinin daha fonksiyonel çalışmasından da sorumlu olacak.


KANADA’DA SON DURUM 22 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,536,436, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 101,337, tedavi edilen kişi sayısı 63,886 ve vefat eden kişi sayısı 8,430 olarak bildirildi.

Meksika hükümeti yapılan ikili görüşmeler sonucunda Kanada’ya işçi göndermeye devam etme kararı aldı. Federal Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tarım sektörünün yabancı işçilere önemli ölçüde ihtiyaç duyduğu belirtilirken, Kanada’nın gıda güvenliğini sağlamak amacıyla sezonluk işçilerin çalışma ve barınma koşullarında güvenliği sağlama sözü verildiği bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, eyalet yöneticileriyle yaptıkları görüşmeler sonrasında Kanada – ABD sınır uygulamalarının uzatılabileceğini söyledi. Özellikle ABD sınırında bulunan New Brunswick ve Ontario eyalet başkanlarının sınırın kapalı kalması konusunda ısrarlı olduklarını belirten Freeland, salgının gelişimine göre karar alınacağını söyledi.

Alberta RCMP memurları geçtiğimiz hafta Kanada – ABD sınırını turistik amaçla illegal olarak geçen 7 ABD vatandaşına $1200 para cezası verildiğini bildirdi. Sınırın sadece mecburi sebeplerle geçilebileceğini hatırlatan CBSA ise cezanın $750.000 ve 6 ay hapis cezasına varabileceğini bildirdi.

Kanada Merkez Bankası müdürü Tiff Macklem, COVID 19 tarafından yaratılan ekonomik koşulları gözönüne alarak faiz oranlarını yükseltmeyeceklerini söyledi. Macklem, ev ve işyerlerinin borçlarını azaltmak amacıyla fazilerin bir süre daha %0.25 oranında tutulacağını bildirdi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, COVID 19 vakalarında kaydedilen düşüş sonucunda Toronto’nun bu hafta kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçebileceğine dair umutlu olduğunu söyledi. Tory, işyerleri açıldıktan sonra da hijyen ve fiziksel mesafe kurallarına uyulmasının önemine dikkat çekti.

Başbakan Justin Trudeau, Ulusal Indigenous Günü sebebiyle yayınladığı demeçte, Kanada’nın bir bütün olarak uzlaşma yolunda ilerlediğini söyledi. Sistemsel ayrımcılık ve eşitsizliğin yüzyıllardır Indigenous halkı üzerinde bıraktığı etkiye dikkat çeken Trudeau, 2007 yılında kurulan Yüzleşme ve Uzlaşma Komisyonu’nun önemli çalışmalar yaptığını ve geçmiş hataların düzeltilerek daha aydınlık bir geleceğe adım atıldığını söyledi.

Ontario’da Indigenous Kadınlar Danışma Konseyi kuruldu. Şiddet, insan kaçakçılığı ve aile sağlığı konularında hizmet verecek olan konsey 9 üyeden oluşuyor.

Oxfam tarafından 1500’ü Kanadalı olmak üzere 6300 kişi arasında yapılan ankette erkeklerin ev işlerinde görev almalarına rağmen, yükün önemli kısmının kadınların üzerinde olduğu gözlemlendi. Ankete katılan 10 Kanadalı kadından 7’si karantina süresinde kendilerinden bakım hizmetlerinin beklendiğini fakat sundukları hizmetlere ücret ödenmediği için depresyon, yorgunluk ve endişe sorunları yaşadıklarını söylediler.

Aktivist Greta Thunberg, COVID 19 virüsünün iklim değişikliğiyle mücadeleye engel olmaması gerektiğini söyledi. Thunberg, virüs sebebiyle Fridays for Future protesto eylemleri gerçekleşmese de eğitim anlamında yapılacak çok şey olduğunu belirtti.

Nisan ayında Kanada’nın en büyük silahlı saldırısını gerçekleştiren Gabriel Wortman isimli katilin, saldırıdan önce özel bir kurum aracılığıyla $475.000 nakit çektiği öğrenildi. RCMP mifettişi  Darren Campbell olayın kurumla hiçbir ilgisinin olmadığını ve katilin COVID 19 sebebiyle parasını elinde tutmak istemiş olabileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 21 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,503,563, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 101,019, tedavi edilen kişi sayısı 63,488 ve vefat eden kişi sayısı 8,410 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, 27 dev şirketin başkanlarının ortaklaşa kaleme aldığı mektup hakkında yaptığı yorumda, iş dünyası tarafından Başbakan Trudeau ve eyalet başkanlarına seyahat kısıtlamlarının hafifletilmesi yönünde baskı uygulandığının farkında olduğunu söyledi. Tam seyahat engellerinin hafifletilmesinin Kanadalıların sağlığını tehlikeye atabileceğini belirtti.

COVID 19 virüsünün ölümcül potansiyelini kaybettiği iddialarına açıklık getiren Kanada Acil Servis Hekimleri Birliği üyelerinden Dr. Alan Drummond, virüsün potansiyelini kaybettiğine dair bilimsel bir kanıt olmadığını söyledi. Drummond, diğer yandan ikinci dalga hakkında yorum yapmak için erken olduğunu ve global olarak hala bilinmeyenle karşı karşıya durulduğunu belirtti.  

Federal hükümet tarafından $41 milyon araştırma desteği alan Genome Canada, COVID 19 virüsünün genetik takibini yapmaya başladı. Toronto Sunnybrook Hastanesi mikrobiyologlarından Dr Samira Mubareka, D614G geninin belirlendiğini ve çalışmalara devam edildiğini söyledi.

Kanada İstatistik Bürosu verileri 15 Mart – 25 Nisan tarihleri arasında yaşamını kaybeden özellikle 85 yaş üstü kişilerin oranının geçtiğimiz yıl aynı döneme kıyasla çok daha fazla olduğunu belirledi. Eyaletlerden alınan COVID 19 raporlarını ölüm sayısıyla kıyaslayan büro, ölümlerin önemli bir kısmında COVID 19 bağlantısı olmadığını gözlemledi.  

Dünya Sığınmacı Günü sebebiyle Toronto şehir meydanında toplanan yüzlerce kişi, dünya genelinde sığınmacıların yaşadıkları problemlere dikkat çekti. Kanada’nın , insani temellerde adil bir sistemi olduğunu vurgulayan Justin Trudeau, sığınmacılara kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi. BM Sığınmacı Yardım Teşkilatı 2019 verilerine göre Kanada sığınmacı kabulünde 26 ülke arasında ilk sırada.

Haiti’li yetim çocukların koruyucu aileleriyle birlikte Kanada’ya gelmelerine izin verildi. Çocuklar aileleriyle birlikte 14 gün bireysel karantinada kalma kuralına uymak zorundalar.

Ukrayna Kiev’den Toronto’ya gelen uçağa bindirilen yaklaşık 500 kadar Fransız Buldog köpek yavrusu videosunun yayınlanması üzerine bir araştırma başlatan CFIA, Toronto Pearson Havaalanı’nda yavrulara ulaştı. 38 yavrunun öldüğü bildirilirken, birçoğunun ise susuzluktan ciddi ölçüde hasta olduğu gözlemlendi.

29 Nisan’da İyon Denizi’nde düşen Kanada’ya ait askeri helikopterdeki tüm kayıp askerlerin kimlikleri doğrulandı. Kanada Silahlı Kuvvetleri’nden verilen bilgiye göre, cenazeler önümüzdeki hafta ailelere teslim edilecek.


KANADA’DA SON DURUM 20 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,339,563, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 100,629, tedavi edilen kişi sayısı 62,984 ve vefat eden kişi sayısı 8,3046olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, salgın sonrasında hareketlenmeye başlayan ekonominin federal hükümet tarafından desteklenmeye devam edeceğini söyledi. Özellikle gençler için iş imkanları yaratmaya çalıştıklarını belirten Trudeau, enerji, madencilik, doğa bilimleri, ve bilişim teknolojisi alanlarında gençlere güvendiğini söyledi.

Trudeau, süpermarketlerde çalışanlara geçici olarak yapılan maaş zammını durduran iş sahiplerine, çalışanlarına gerektiği şekilde tazminat ödemeleri çağrısında bulundu.  

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Eğitim Bakanı Stephen Lecce ile birlikte yaptığı basın toplantısında, sonbaharda açılması planlanan okullarda uygulanacak yeni düzenlemeleri açıkladı. Ford, uzaktan eğitim, sınıfta eğitim ve karma düzen şeklinde planlanan sonbahar döneminin il eğitim müdürlükleri tarafından bölgelere uygun şekilde düzenleneceğini söyledi.

Ontario Uzun Süreli Bakım Vakfı Başkanı Donna Duncan, yaşlı bakımevlerinde yaşanan trajedilerin tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin acilen alınmasını istedi. COVID 19 sebebiyle yaşamını kaybeden yaşlı sayısının yaklaşık 1800 olduğunu söyleyen Duncan, eyaletten enfeksiyonu önleme konusunda tecrübeli uzmanları tayin etmesini talep etti.

Toronto Sağlık Memuru Dr. Eileen de Villa, şehirde COVID 19 vakalarında son iki haftadır önemli bir düşüş yaşandığını belirtti. De Villa, vakaların seyrinin bu yönde ilerlemesi durumunda kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçilmesinin çok yakın olduğunu söyledi.

Toronto’da evlilik lisansları 22 Haziran itibariyle randevuyla verilmeye başlanacak. Geçtiğimiz yıl Mart – Haziran ayları arasında yaklaşık 7000 lisans verilirken, bu sene COVID 19 sebebiyle aynı dönem için bu rakam 421’de kalmıştı.

Black Lives Matter Toronto grubu ırkçılığa maruz kalan Kanadalılar için bir protesto gösterisi daha düzenledi. Toronto Polis Merkezi’nin bulunduğu caddeye polise ödenen fonun kesilmesi mesajını yazan binlerce kişilik grup, 27 maddelik taleplerinin yerine getirilmesini istedi.  

Toronto’da aralarında bir polis memurunun da olduğu 10 kişi insan kaçakçılığı suçuyla tutuklandı. 51’inci bölge memurlarından 49 yaşındaki Peter Roberts ve diğer çete üyeleri bu ay sonunda mahkemeye çıkarılacaklar. Geçtiğimiz Kasım ayında 16 yaşındaki bir kızın şikayeti üzerine araştırmaların başlatıldığını belirten Toronto Polisi, fuhuş için ödeme yapanların da ceza alacaklarını bildirdi.

Kanada Sivil Haklar Vakfı başkanı Michael Bryant, COVID 19 salgını sebebiyle uygulanan kısıtlamaların gereğinden çok daha fazla uzatıldığını söyledi. Ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmemesine rağmen, eyaletler bazında uygulanan olağanüstü hal şartlarının temel hak ve özgürlükleri savaş koşullarında kısıtladığını belirten Bryant, süregelen durumun anayasaya aykırı olduğunu hatırlattı.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum ve Müdahele ekibinden Dr Michael Ryan, Çin’de başgösteren ikinci dalganın genetik takibinin yapıldığını söyledi. COVID 19 virüsünün bu kez New York ya da Avrupa üzerinden Çin’e ulaştığını söyleyen Ryan, söz konusu bölgelerin virüsün kaynağı olarak algılanmaması gerektiğini belirtti.


KANADA’DA SON DURUM 19 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,295,440, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 100,220, tedavi edilen kişi sayısı 62,496 ve vefat eden kişi sayısı 8,300 olarak bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü Başuzmanı Dr. Soumya Swaminathan çeşitli COVID 19 aşılarının test aşamasında bulunduğunu ve 2020 sonuna kadar yaklaşık 2 milyar dozun hazır olacağını umduğunu söyledi. Öncelikli olarak risk faktörü fazla olan gruplara aşı yapılacağını açıklayan Swaminathan, aşının global dağılımının nasıl yapılacağına henüz karar verilmediğini, bununla birlikte gelişmiş ülkelerin bazı ilaç şirketleriyle anlaşma durumunda bulunduğunu belirtti.

Ontario’da an itibariyle COVID 19 sebebiyle hastanede yatan kişi sayısı 351 olarak rapor edildi. Bu kişilerin 84’ü yoğun bakımda, 60’ı ise solunum cihazına bağlı bulunuyor.

Haldimand-Norfolk bölgesinde bulunan Scotlynn Group çiftliğinde 216 sezonluk çalışanın 169’unun enfekte olduğu bildirildi. Bölge savcısı Paula Boutis, salgının yayılmasının en önemli iki sebebinin işçilerin bireysel karantinada kalmamaları ve yatakhanelerin yoğunluğu olduğunu söyledi.

Parlemento Bütçe Ofisi, 2020 yılının bütçe açığının yaklaşık $256 milyar olduğunu açıkladı. COVID 19 salgını yüzünden ekonominin %6.8 oranında küçüldüğünü belirten Ofis yetkilisi Yves Giroux, yılın ikinci yarısında daha olumlu bir ekonomik tablo öngmrdüğünü söyledi.

Leger tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kanada’daki en yüksek COVID 19 rakamlarına ulaşmasına rağmen Quebec halkı virüsün ilk dalgasının bittiğine inanıyor. Araştırmaya katılanların %54’ü ilk dalganın bittiğine ve %67’si ikinci bir dalganın olmayacağına inanıyor. Ontario’da ise oranlar, %39 ilk dalganın bittiği ve %78’i ise ikinci dalganın oluşmayacağı yönünde rapor edildi.

Kanada ve ABD’nin Pasifik kıyısında liman çalışanları sistemsel ırkçılığı protesto etmek amacıyla bugün 8 saat iş bırakma eylemi yapacak. Yaklaşık 35 limanda gerçekleşecek eylem hakkında bilgi veren liman çalışanları sendikası (ILWU) başkanı Rob Ashton, insan yaşamını ekonmiden üstün tuttuklarını söyledi.

York bölgesinde isminin verildiği bir parkta bulunan Pierre Elliott Trudeau heykelinin yüzü siyaha boyanmış olarak bulundu. Olayı vandallık olarak değerlendiren York Polisi, araştırma dosyasını nefret suçu olarak açtı.

Telekomünikasyon firması Telus, bugünden başlayarak Kanada’da 5 bölgede 5G ağını aktif hale getireceğini açıkladı. Vancouver, Montreal, Calgary, Edmonton ve GTA bölgelerini kapsayacak 5G ağı, yıl sonuna kadar 26 bölgede daha aktif olacak.

Toronto’da çalınan 40 araba Kanada Sınır Güvenliği Ajansı’nın araştırmaları sonucunda İtalya’nın Salerno ve Tauro limanlarında konteynırların içinde ele geçirildi. Yaklaşık $1.5 milyon değerinde olan lüks arabaların Libya ve Türkiye’ye gönderileceği öğrenildi.


KANADA’DA SON DURUM 18 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,254,481, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 99,853, tedavi edilen kişi sayısı 62,017 ve vefat eden kişi sayısı 8,254 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümetin finansal tablosunun 8 Temmuz’da meclise sunulacağı sözünü verdi. Trudeau, Mart ayında sunulması planlanan bütçenin, 3 ve 5 yıllık öngörüler gözönüne alınarak mümkün olduğunca gerçekçi bir sonuç verebilecek şekilde hazırlanacağını söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, sezonluk işçileri COVID 19 testi olmaya çağırdı. 9 Haziran’dan bu yana 8000 sezonluk işçiden sadece 724 kişinin test yaptırdığını belirten Ford, çiftliklerde salgının yayılmasını engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. Ford, durumun bölge halkı için de adil olmadığını sözlerine ekledi.

Sezonluk işçilerin test yaptırmaktaki isteksizliklerinin sınırdışı edilme korkusundan kaynakladığını söyleyen NDP Ontario lideri Andrea Horwath, eyaletin test sonucu pozitif çıkan işçilerin iyileştikten sonra işlerine devam edecekleri güvencesi vermesini istedi.

Ontario’da küçük çaplı işletmelerin kira ödeme zorluğu yüzünden tahliye edilmesinin geçici olarak yasaklanması kararı kesinleşti. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kararın Acil Ticari Kira Yardımı Programı almaya hak kazanan işletmeler için 3 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacağını söyledi.

Kanada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği seçimlerinde kaybetti. Kanada’nın eski BM elçilerinden Allan Rock, kararın sebeplerini Kanada’nın tutarlı bir dış politikasının olmaması, temel müzakerelerde yeterince aktif olmaması ve gelişmekte olan ülkelere yeterli katkıda bulunamaması olarak değerlendirdi.

New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, Mart ayında Çin’de yapılan A Grubu kan sahiplerinin COVID 19 salgınında diğer kan gruplarına kıyasla dezavantajlı durumda olduklarını doğruladı. Kanada Kan Bankası yöneticilerinden Dana Devine, araştırmanın güvenilir patolojik verilere dayanmadığını ve itibar edilmemesini söylemişti.

Meridian Sanat Merkezleri’nin işletmecisi Toronto Live, pandemi sebebiyle daha önce işten çıkarılan 480 kişiye ilaveten 115 kişiyi daha çıkarmak zorunda olduklarını bildirdi. Organizasyon firmasının başkanı Clyde Wagner, federal hükümetin maaş sübvansiyonu programından faydalanamadıkları için bu kararı almak zorunda kaldıklarını söyledi.

Toronto Sick Kids Hastanesi uzmanları, Eylül ayında çocukların sınıflara dönmelerini tavsiye ettiler. Yaşları itibariyle çocukların virüsü taşıma riskinin düşük olduğunu belirten doktorlar, salgının devam etmesi durumunda dahi okulların açılması gerektiğini söylediler.

Toronto’da düzenlenecek Rogers Kupası Erkekler Turnuvası’nın iptal edildiği açıklandı. Diğer yandan Quebec’te düzenlenecek Kadınlar Turnuvası ise önümüzdeki yıla ertelendi.

The Redpath Waterfront Festival, dünyanın en büyük şişme ördeği etkinliğini iptal ettiğini açıkladı. Şişme ördeğin Eylül ayında Toronto’da olması bekleniyordu.


KANADA’DA SON DURUM 17 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,216,730, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 99,467, tedavi edilen kişi sayısı 61,443 ve vefat eden kişi sayısı 8,213 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Acil Yardım Programı’nın işine geri dönemeyen Kanadalılar için 2 ay daha uzatılacağını açıkladı. Ekonominin düzelmesinin zaman alacağını belirten Trudeau, hükümet olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, havaalanlarında kızıl ötesi cihazlarla ateş ölçmenin salgının yayılmasını önlemekte etkisiz bir adım olacağını söyledi. SARS salgınının ardından 2005 yılında yapılan çalışmada yer aldığını hatırlatan Tam, harcanan milyonlarca dolara karşılık ateş ölçerlerin etkili bir saptama yapamadığını söyledi.

Kanada – ABD sınırı 1 ay daha kapalı kalacak. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla iki ülke tarafından ortaklaşa alınan kararda, sınırın 21 Temmuz’a kadar ticari ve mecburi geçişler dışında kapalı kalacağı bildirildi.

Federal bütçe ofisinden verilen bilgiye göre, hükümetin COVID 19 sebebiyle yaptığı tahmini harcamalar farklı kaynaklardan elde edildiği için net bir rakam ortaya koyamıyor. Federal bütçeden tıbbi tedarik için harcanan miktarın $81 milyar olduğu belirtilirken, yaklaşık $6 milyar daha harcanacağı öngörülüyor. Diğer yandan maaş sübvansiyonu için harcanan $45 milyarın vergi sisteminden ve işyerleri için garantilenen kredilerin ise bankalarla yapılan anlaşmalar sonucu elde edildiği rapor edildi.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor edilen vakaların 187 olduğu bildirildi. Toronto’da ise son 5 gündür görülen COVID 19 vaka sayısı 100’ün altında seyrediyor.

Scarborough Extendicare Bakımevi, Scarborough Health Network tarafından 90 gün yönetilmek üzere devralındı. 169 yatak kapasiteli bakımevinde 54 kişinin COVID 19 dolayısıyla yaşamını yitirdiği, 26 kişinin ve 27 çalışanın pozitif teşhis edildiği bildirildi.

Windsor Belediyesi karantina ünitesini genişleteceğin açıkladı. Yaklaşık 400 sezonluk işçinin COVID 19 pozitif test edildiği bölgede en büyük sorunun yatakhaneler olduğu belirlenirken, Konsolos Albert Bernal, Kanada hükümetinin gerekli düzenlemeleri yapacağına inandığını söyledi.

Quebec’te tüm ilk ve orta dereceli okulların sonbahar döneminde tam kapasiteyle açılacağı bildirildi. COVID 19 salgınının yeniden başgöstermesi durumunda fiziksel mesafe ve hijyenin sağlanması için planlarının hazır olduğunu belirten eyalet eğitim bakanı, alanlarında uzman birçok yetkiliyle yaptıkları görüşmelerin ardından okula gitmemenin öğrenciler için virüsten daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Prince Edward Island, eyalette bakıma muthaç akrabaları bulunan kişiler için bir istisna yaparak giriş yasağını kaldıracağını duyurdu. İnsani sebeplerin gözardı edilemeyeceğini belirten eyalet sağlık bakanlığı, oluşturacakları online başvuru sistemiyle ailelerin birleştirileceğini açıkladı.

Kuzeyli İşleri Bakanı Dan Vandal, Meclis komite toplantısında yaptığı konuşmada polis şiddetine isyan etti. Vandal, Kanada’nın kökleri sömürgeciliğe dayanan kurucu hükümetinin öncelikli hedefinin, Indigenous halkını medenileştirme, Hırisyanlaştırma ve Kanada yaşamına zorla asimile etme olduğunu söyledi. Vandal, tüm bu tutumların ırkçılığın temelini oluşturduğunu ve artık bir son verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Norwegian Cruise Line Holdings Ltd uluslararası seyahatlerini Eylül sonuna kadar erteledeiğini açıkladı. Sadece Seattle – Alaska seferlerini gerçekleştirecek olan cruise şirketi, Ekim ayında gerçekleştirmeyi planladığı Kanada seferlerini ise ileri bir tarihe erteledi.

Tokyo Olimpiyat Komitesi 2021 yazına ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nın COVID 19 salgınının ikinci dalgasının oluşması durumunda bir kere daha ertelenebileceğini belirtti. Komite, yaklaşık 80.000 kişinin birarada bulunacağı gözönüne alındığında tüm olasılıkların değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 16 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,264,791, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 99,147, tedavi edilen kişi sayısı 61,042 ve vefat eden kişi sayısı 8,175 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen COVID 19 salgını yüzünden işine dönemeyenler için Kanada Acil Yardım Programı’nın uzatılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Gerekli düzenlemelerin hafta içinde yapılacağını açıklayan Trudeau, planın ne kadar uzatılacağı hakkında bilgi vermedi.

Kanada Maliye Bakanı Bill Morneau, salgın sonrasında ekonomik kalkınma planları yapılırken, salgından etkilenenlerin cinsiyet, ırk ve gelir düzeyi gibi farklılıklarının gözönüne alınması gerektiğini söyledi. Morneau, federal hükümetin gerekli değişikliklerin yapılması için yaklaşık $154 milyar bütçe ayrılmasını hedeflediğini belirtti.

Quebec 22 Haziran itibariyle kapalı alanlardaki toplantıların limitinin 50 kişiye yükseltileceğini duyurdu. Eyalette ayrıca 16 yaş ve altındaki çocuklar için fiziksel mesafe 1 metreye düşürülürken; sinema ya da tiyatro salonu gibi temasın az olduğu alanlarda ise bu mesafenin 1.5 metreye düşürüleceği açıklandı.  

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Toronto, Peel ve Windsor – Essex bölgeleri haricinde tüm GTA bölgelerinin kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçebileceğini söyledi. Buna göre Durham, Haldimand-Norfolk, Halton, Hamilton, Lambton, Niagara ve York bölgeleri bu Cuma günü itibariyle ikinci aşamaya geçecekler.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, eyaletteki COVID 19 verilerinin ırk ve gelir düzeyi bazında rapor edilmesinin hazırlıklarının yapıldığını söyledi. Elliot, verilerin salgının tamamen yokedilmesi amacıyla kullanılacağını belirtti.

Hamilton’da bulunan Rosslyn Emekli Evi’nin lisansı yetkili büro tarafından iptal edildi. Martino Ailesi tarafından işletilen 7 özel emekli evinden biri olan Rosslyn Emekli Evi’nde 14 kişi yaşamını kaybetmiş 60 kişi ise yoğun bakımda tedavi görmekteydi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, belediye tarafından işletilen 10 yaşlı bakımevi için yaklaşık $14 milyon tutacak bir iyileştirme planı hazırladıklarını söyledi. Yaklaşık 26.000 Toronto’luya evsahipliği yapan bakımevlerinde yatakhaneler, yemekhaneler ve grup oturma alanları fiziksel mesafeyi koruyacak şekilde değiştirilecek.

Dünya Sağlık Örgütü genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’de başlayan ikinci dalga COVID 19 vakalarının 100’den fazla olduğunu doğruladı. Çin’in Beijing eyaletinde bir pazardan yayıldığı tahmin edilen vakaların ardından şehir tamamiyle karantina altına alındı.

Meksika Hükümeti, Kanada’ya sezonluk işçi gönderme planlarını askıya aldı. Meksika’nın Kanada Büyükelçisi Juan Jose Gomez Camacho, geçtiğimiz haftalarda COVID 19 sebebiyle vefat eden iki kişinin durumu hakkında ayrıntılı bilgi istedi. Gomez Camacho ayrıca Kanada’da COVID 19 teşhisi konulan 300 Meksikalı başta olmak üzere tüm vatandaşlarının sağlık güvenceleri sağlanmadıkça Kanada’ya sezonluk işçi göndermelerinin mümkün olmadığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 15 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,152,776, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 98,787, tedavi edilen kişi sayısı 60,272 ve vefat eden kişi sayısı 8,146 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, 14 -20 Haziran arasında kutlanan Kanada Kamu Çalışanları Haftası’na dair verdiği demeçte COVID 19 salgınında kamu çalışanlarının gösterdiği fedakarlık ve çalışma azmine teşekkür etti. Trudeau, Kanada’nın tüm kamu çalışanlarına vefa borcu olduğunu söyledi.

Kanada Ulaştırma Bakanı Marc Garneau, Eylül ayından itibaren 15 uluslararası havaalanında kızılötesi cihazlarla ateş ölçümü yapılacağını söyledi. Yeni kurallara göre yolcular ve çalışanlar arasındaki fiziksel temasın minimum dereceye indirilmesi amacıyla, aynı aileden olmayanlara bitişik koltukların satılmaması, yolculuklarda sadece su servisi yapılması ya da yiyeceklerin önceden hazırlanmış kutularda sunulması gibi uygulamalar bulunacak.

Ontario’da son 24 saat içinde 179 vaka rapor edildi. Bu rakamın COVID 19 salgınında son 80 günün en düşük rakamı olduğu belirlendi. Vakaların 142’si Toronto ve Brampton başta olmak üzere GTA bölgesinden rapor edildi.

Ontario Lise Öğretmenleri Federasyonu, Eylül ayında okulların güvenle açılması için eyalet hükümetinin ciddi bir fon ayırması gerektiğini açıkladı. Federasyon Başkanı Harvey Bischof, fiziksel olarak sınıflarda bulunmanın, koruyucu ekipman ve temizlik malzemeleri gibi giderlerin yanısıra, öğrencileri gözetecek daha fazla çalışanın işe alınması gibi büyük maddi kaynak gerektirdiğini söyledi. Bischof, Eyalet Eğitim Bakanlığı’ndan Haziran sonunda sonbahar dönemine dair prosedürleri açıklamadan önce federasyonun hazırlayacağı raporu dikkate almasını istedi.

Kanada’da COVID 19 ve hamilelik bağlantısını inceleyecek olan bir akademik çalışma başlatıldı. Çalışmayı yütüren British Columbia Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr. Deborah Money, an itibariyle oldukça kısıtlı verilerle çalışmalarına rağmen, ilk bulgularının cenin ve annenin yaşı ve bebeğin kilosunun önemli etkenler olduğunu, diğer yandan emzirmenin virüsün bulaşmasında geçerli etken olmadığı yönünde olduğunu söyledi.  

British Columbia Yüce Divan’ı, Irene Thomas Düşkünlerevi’nde  doktor destekli ötanazi uygulanması görüşmelerini iptal etti. Dini inançlarına uymadığı gerekçesiyle doktor destekli ötanazi uygulamasını reddeden düşkünlerevinin Başkanı Angelina Ireland, kararı kurum adına bir zafer olarak nitelendirirken, arzu edenlerin bir başka kurumdan hizmet alabileceklerini söyledi. Kuruma sağlanan yıllık $1.5 milyon fon ise eyalet kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle BC Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl iptal edilmişti.

Quebec’te bir grup, eyaletin geçtiğimiz yıl onayladığı kamu kuruluşlarında dini sembol kullanılmasını yasaklayan kanunun kaldırılması için protesto gösterisi yaptı. Dini sembollerin kullanılmasının özellikle kadınları ötekileştirdiğini vurgulayan grup, Quebec Eyalet Başkanı François Legault’nun Montreal’deki ofisinin önünde bir basın açıklaması yaparak ayrımcılığa karşı olan herkesi imza vermeye davet etti.

Ontario, Nova Scotia ve Alberta’da nefret sembolü olduğu gerekçesiyle Konfederasyon bayraklarının asılmasının yasaklanması için çeşitli imza kampanyaları başlatıldı. Kanada Ceza Kanunu’na göre satılması, alınması ya da kullanılması yasak değil. Diğer yandan sözkonusu sembollerin bulunduğu ürünlerin kullanılma şekline getirilen yaptırımlar ise eyaletlerin ceza hukukuna göre farklılık gösterebiliyor.

Ham petrol sızıntısı yüzünden durdurulan Trans Mountain petrol boru hattında inceleme yapan Ulaşım Güvenliği Kurulu yaklaşık 190.000 litre sızıntı olduğu bildirdi. Kaza hakkında yorum yapan Sumas First Nation Şefi Dalton Silver, 15 yıldır gerçekleşen olayların yerli kültüründe önemli yer tutan topraklarda vuku bulmasını manidar bulduğunu söyledi.

KANADA’DA SON DURUM 14 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,113,924, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 98,410, tedavi edilen kişi sayısı 59,354 ve vefat eden kişi sayısı 8,107 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, fazladan güvenlik önlemi olarak havaalanlarında ateş ölçülmesinin şart olacağını söyledi. Ateşi olan yolcuların uçağa alınmayacağını belirten Trudeau aynı zamanda havaalanı çalışanlarının da sürekli sağlık kontrolünde olacaklarını açıkladı.

Ontario hükümeti tüm eyalette geçerli olmak üzere evlilik ve cenaze törenlerinin kapasitesini arttırma kararı aldı. Buna göre tüm törenler kapalı alanlarda binanın kapasitenin maksimum %30’u, açık alanlarda ise 50 kişi katılacak şekilde gerçekleşebilecek. Resepsiyonlarda ise 10 kişi sınırının korunması gerekiyor.

Ontario’da göçmen tarım ve çiflik çalışanları arasında büyüyen COVID 19 salgınından etkilenen kişi sayısı 629 olarak belirlendi. Göçmen İşçiler Sendikası Başkanı Syed Hussan, Ontario Tarım Bakanı Ernie Hardeman’ın açıkladığı $15 milyon fondan çiflik başına sadece $7500 düştüğünü söyledi. Göçmen İşçiler İçin Adalet Grubu sözcüsü Chris Ramsaroop ise salgınla başa çıkabilmek için sera, çiftlik ve yatakhanelerdeki hijyen ve fiziksel mesafe koşullarının acilen iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.  

Toronto Belediye Başkanı John Tory, 2018’de planlanan düşük kiralı ev projesinin COVID 19 salgını yüzünden ertelendiğini açıkladı. Yapımı başlayan 11 inşaatın tamamlanması için öncelikle çevredeki altyapı çalışmalarının tamamlanması gerektiğini belirten Tory, planın 6 ay ile 2 yıl gerisinde olduklarını söyledi.

Toronto’da ırkçılık ve polis şiddetini protesto eden yaklaşık 1000 kişilik bir grup Amerika kıtasında köleliğin başlamasının 400’üncü yılı sebebiyle 4 dakika boyunca diz çökme eylemi yaptı.

Anayasa Mahkemesi Baş Yargıcı Richard Wagner, Adalet Bakanı David Lametti’nin de katıldığı COVID 19 salgınının mahkemelere yansımasının konu edildiği komite toplantısında ülke genelinde mahkemelerin işleyiş sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ceza kanununun uygulanmasına yönelik yasa değişikliği yapılmasını öneren Wagner, tanıkların video konferans yoluyla dinlenmesi ya da kanıtların sanal ortamda sunulması gibi yöntemlerle teknolojiden faydalanmanın zamanı geldiğini söyledi.

Konservatif Party lideri Andrew Scheer, Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne tarafından Londra’da satın alınan iki mülkün Bank of China kredisiyle satın alınmış olmasının açıklanmasını istedi. Mülklerin değerinin yaklaşık $1.2 milyon olduğunu belirten Scheer, bir Kanadalının Çin bankalarından mortgage almasıyla Kanada’lı bir diplomatın Çin’li bankalara borcunun olması  arasında önemli bir fark olduğunu söyledi.

Trans Mountain petrol boru hattı çalışması ham petrol sızıntısı yüzünden durduruldu. Sızıntının miktarının tespiti için bölgeye gönderilen ekiplerin raporunun beklendiğini bildiren Ulaşım Güvenliği Kurulu, sızıntının halihazırda durdurulduğunu açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 13 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,702,096, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 97,943, tedavi edilen kişi sayısı 58,523 ve vefat eden kişi sayısı 8,049 olarak bildirildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyalette COVID 19 rakamlarının son 10 haftanın en düşük oranı olarak belirlendiğini ve buna göre ailelerin sosyalleşme kapasitesinin 10 kişiye çıkarıldığını duyurdu. Görüşmeler arasına belirli bir zaman dilimi konulması gerektiğini söyleyen Elliot, COVID 19 riskinin hala aktif olduğunu hatırlattı.

Ontario’da Sienna Senior Living tarafından işletilen 37 özel yaşlı bakımevinde yaklaşık 300 COVID 19 ölüm vakası yaşandıktan sonra istifasını veren CEO Lois Cormack, istifasına ailevi sebepleri gösterdi. Cormack’ın yerini alan kurumun muhasebe müdürü Nitin Jain yaptığı yazılı açıklamada kararlı ve bilgili bir ekiple kurumun eski itibarını kazanacaklarına inandığını söyledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory 12 Haziran itibariyle belediyenin yönettiği 46 çocuk bakım servisinin yeniden açılma çalışmaları yapmaya başladığını duyurdu. Eyalet hükümetinden gelen finansal destekle çalışmaların güvenle yürütüldüğünü fakat sınırlı kapasiteyle hizmet verileceğini belirten Tory, önceliğin ön saflarda çalışanların çocuklarına verileceğini söyledi.

Toronto Belediyesi Baş Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa salgının şehirdeki durumunu gösteren dijital bir gösterge oluşturduklarını söyledi. Halka açık olan dijital panoda salgının bulaşma hızı, labaratuvar sonuçları ve sağlık sisteminin kapasitesi gibi bilgiler yer alıyor.

Toronto’da yerel üreticilerin ürünlerinin satıldığı çiftlik marketlerinin yakında açılacağı duyuruldu. Aralarında St. Lawrence Market’in de olduğu pazarlar 13 Haziran – 14 Kasım arasında halka açık olacaklar.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 130 COVID 19 aşısı geliştiriliyor. ABD merkezli Johnson and Johnson firması Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren insanlar üzerinde aşının denenmeye başlanacağını duyurdu.

Kanada’da sistemik ırkçılık yapıldığını reddeden Alberta RCMP Komiser Yardımcısı Curtis Zablocki, Şef Allan Adam ve eşinin RCMP memurları tarafından darp edildiğini kanıtlayan videonun halka açık bir şekilde yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, toplum üyeleri ve yerli halkla yaptığı görüşmeler sonucu durumu daha iyi kavradığını belirtti.

Başbakan Justin Trudeau, Ulusal Kan Bağışı Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada Kanada’da eşcinsel erkeklerin kan bağışı yapmalarını engelleyen yasağın yakında kaldırılacağı sözünü verdi. Sözkonusu yasağı ayrımcılık olarak niteleyen Trudeau, Kanada Kan Bankası ve Hema Quebec’e bilimsel araştırmaların tamamlanması için milyonlarca dolar fon ayrıldığını söyledi.

Süpermarket zinciri Sobeys, çalışanlarına geçici olarak verdiği saatlik $2 zamma bugün itibariyle son verildiğini duyurdu. Sobeys çalışanlara son kez bir teşekkür primi ödeneceğini ve alışverişlerinde indirim uygulayanağını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 12 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 2,028,496, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 97,230, tedavi edilen kişi sayısı 57,658 ve vefat eden kişi sayısı 7,994 olarak bildirildi.

Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bürosu tarafından yapılan açıklamada COVID 19 salgını dolayısıyla bireysel teması azaltmak amacıyla dijital sisteme geçmeye hazırlanıldığı duyuruldu. IRCC Basın Sözcüsü Nancy Caron, seyahat kısıtlamaları kalktıkça işlem sayısının artacağını ve birikmiş iş yüküyle birlikte işlemlerin tamamlanmasının hedeflenenden çok daha uzun zaman alacağını belirterek, yeni stratejileri uygulamak için en uygun zaman olduğunu söyledi. Sadece ululararası öğrencilerin Kanada ekonomisine katkılarının yıllık $6 milyar tutarında olduğu biliniyor..

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford 18 Haziran itibariyle yaşlı bakımevleri ve emekli evlerindeki ziyaret kısıtlamasının kaldırılacağını bildirdi. Ziyaretler, salgın uyarısının aktif olmadığı bakımevlerinde haftada bir kez ve bina dışında gerçekleşebilecek. Emekli evlerinde ise kurumun kapasitesine göre ziyaretçi kabulü yapılacak.

Ontario’da tedarik sıkıntısı ve stokçuluğu önlemek amacıyla 30 güne düşürülen reçeteli ilaç alma limiti kalkıyor. Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot tarafından yapılan açıklamada geçici olarak uygulanan limitin kalktığı ve reçeteli ilaçların alımının yeniden 90 günlük sınıra yükseltildiği bildirildi.

Ontario’da COVID 19 teşhis konulan vaka sayısı son 24 saat içerisinde 238 olarak belirlendi. Bu rakamın salgının başladığı Mart ayı oranlarına denk olduğu gözlemlendi.

TTC tarafından yapılan açıklamada 2 Temmuz itibariyle tüm toplu taşıma araçlarında koruyucu maske kullanılmasının zorunlu hale getirileceği, diğer yandan ön kapıdan binişlerin ve bilet ücretlerinin nakit olarak ödenmesinin yeniden uygulanacağı bildirildi. CEO Rick Leary 2 yaşın altındaki çocukların, engellilerin ve diğer sağlık problemi olanların maske kullanmak zorunda olmadıklarını ve maske kullanmayanların seyahat hakkının engellenmeyeceğini belirtti.

Loblaw Companies Ltd. ve Metro süpermarket zincirleri geçici olarak uyguladıkları saatlik $2 zam uygulamasını bugün itibariyle kaldırıyorlar. Loblaw şirket başkanı Sarah Davis tarafından yapılan açıklamada, uygulamanın geçici olduğu hatırlatılarak, ekonominin normal akışına geri dönmeye başlamasıyla birlikte standart ücretlere geçiş döneminin zamanlamasının doğru olduğu bildirildi. Metro Basın sözcüsü Marie-Claude Bacon ise tam zamanlı çalışanlarına $200, yarı zamanlılara ise $100 bonus vererek saat ücretindeki zamma son vereceklerini söyledi.

Air Transat uçuşlarını gerçekleştiren Transat AT, bilet ücretlerinin iadesi için federal hükümetten yardım istedi. Kurumun CEO’su Jean-Marc Eustache, Nisan sonu itibariyle yaklaşık $180 milyon kayıpları olduğunu ve uluslararası uçuşlarına en erken 23 Temmuz itibariyle başlayabileceklerini söyledi.

KOLEJ VE ÜNİVERSİTELER İÇİN YENİ DÖNEM PLANI


KANADA’DA SON DURUM 11 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1,989,255, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 97,125, tedavi edilen kişi sayısı 56,639 ve vefat eden kişi sayısı 7,960 olarak bildirildi.

Federal hükümetin acil yardım planını istismar edenlere para ve hapis cezası verilmesini de kapsayan torba yasa teklifi muhalif oylarla reddedildi. Yenilen teklifte söz konusu yaptırımlar ve engellilere maddi yardım yapılması iki ayrı tasarı şeklinde meclisin 17 Haziran’daki bir sonraki toplantısında tekrar değerlendirilecek.

Başbakan Justin Trudeau, Carleton Üniversitesi’nde sanal olarak düzenlenen diploma töreninde yaptığı konuşmada yeni mezun gençlere seslenerek 2020 yılının nesiller boyunca görülmemiş büyük değişikliklere sebep olduğunu, diğer yandan bu değişikliklerin dünyayı daha yaşanılır bir hale getirmek için bir uyandırma çağrısı sayılacağını söyledi.

Sienna Senior Living tarafından işletilen Woodbridge Vista Care Community sakinlerinden 1 kişinin açlıktan öldüğünün belirlenmesi üzerine ilgili  bakanlık tarafından söz konusu yaşlı bakımevine bir araştırma ekibi yönlendirildi. Kanada Silahlı Kuvvetler sağlık personelinin insanlık dışı yaşam koşullarını belgelediği 5 bakımevinden biri olan merkezde 21 kişi yaşamını kaybetmişti.

COVID 9 pozitif teşhis konulan göçmen tarım ve çiftlik işçilerinin sayısı 200’ü geçti. Windsor-Essex County Sağlık Memuru Dr Wajid Ahmed, buna ilaveten enfekte olmuş kişi sayısının 500 olarak tahmin edildiğini söyledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, belediyenin kamp ve yüzme kurslarının güvenli bir şekilde açılacağını duyurdu. 6 – 12 yaş grubu için yaz kamplarının önceki yıllara göre daha düşük kapasiteyle 13 Temmuz itibariyle başlayacağını açıklayan Tory, havuz ve plajların Toronto’nun ikinci aşamaya geçeceği 19 Haziran itibariyle hizmete başlayacağını söyledi.

Mississauga Belediyesi 2 Temmuz itibariyle toplu taşıma araçlarında maske kullanma zorunluluğu getirdi. Salgının yayılmasını engellemek amacıyla başlatılan uygulamada 2 yaşın altındaki çocuklar, engelliler ve maske kullanılmasını engelleyecek başka sağlık problemleri olan kişiler muaf tutuldular.

Montreal’de bir grup Place du Canada Park’ta Kanada’nın ilk başbakanı Sir John A. Macdonald heykelinin kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Heykelin, Kanada’nın ırkçı, sömürgeci ve beyaz milliyetçi geçmişini simgelediğini belirten imza kampanyasına 9000 kişi katıldı.

Toronto’da ise 18’inci yüzyıl politikacılarından Henry Dundas’ın adının verildiği Dundas Caddesi’nin isminin değiştirilmesi için imza kampanyası başlatıldı. Yaklaşık 3000 imzanın toplandığı kampanyada Dundas isminin, görevde olduğu dönemde köleliğin kaldırılmasını 15 yıl boyunca ertelediği için Kanada değerlerini yansıtmadığı belirtildi.

ABD Seattle temelli Starbucks, Kanada’da yaklaşık 200 şubesini kapatma kararı aldı. COVID 19 salgını yüzünden müşteri alışkanlıklarının değiştiği belirtilen açıklamada, şubelerin kapanmasının 2 yıla yayılacağı bildirildi.

CERB İSTİSMARI İÇİN ORANTISIZ CEZA TEKLİFİ


KANADA’DA SON DURUM 10 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1,955,719, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 96,653, tedavi edilen kişi sayısı 55,571 ve vefat eden kişi sayısı 7,897 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau Kanada’da iş hayatının güvenle normal düzenine dönebilmesi için, çoğunluğu Kanadalı üreticilerle olmak üzere çeşitli kimyasal ürünler ve koruyucu ekipman alımı anlaşmalarının imzalandığını duyurdu. Trudeau ayrıca bu haftasonu 160.000 litre el dezenfektanının da Kanada’ya ulaşacağını söyledi.

COVID 19 sebebiyle maddi zorluk yaşayanlar için Kanada Acil Yardım Programı’nı daha esnek bir hale getirmenin planlandığını açıklayan Trudeau, aynı zamanda programı bilerek istismar edenler için de bir takım yaptırım ve cezalar üzerinde çalışıldığını söyledi.

Trudeau bir kere daha federal hükümetin mali tablosunu açıklamayı reddetti. Muhalefetin çağrısı üzerine bir açıklama yapan Trudeau, COVID 19 salgını yüzünden yapılan harcamaların kesinleşmediğini belirterek, açıklanacak herhangi bir hazine güncellemesinin güvenilir olamayacağını söyledi.

Quebec’te COVID 19 sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 5029 olarak rapor edildi. Vefat edenlerin 4500’den fazlasının yaşlı bakımevlerinde bulunması sebebiyle halktan özür dileyen Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, son 20 yılda alınması gereken kararlar ihmal edildiği için bu sonuca ulaşıldığını ve çok üzgün olduğunu söyledi.

Alberta’da COVID 19 rakamlarının geçtiğimiz aya göre %70 oranında azalması üzerine bir açıklama yapan Eyalet Başkanı Jason Kenney, planlanandan 1 hafta önce ikinci aşamaya geçilerek, sinemalar, spor salonları, havuzlar ve kumarhanelerin açılacağını; ayrıca kapalı alanlarda 50, açık alanlarda ise 100 kişinin toplanabileceğini bildirdi.

Ontario’da tüm çocuk bakım servisleri 12 Haziran 2020 itibariyle hizmet vermeye başlayacak. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, ebeveynlerin iş hayatına geri dönmeleri için çocuklarının güvenliğinden emin olmaları gerektiğinin bilincinde olduklarını belirterek, çocuk bakım servisi sunan tüm kurumların sıkı denetleme altında olacaklarını söyledi.

Ontario’da ibadethaneler 12 Haziran 2020, Cuma günü itibariyle açılıyor. Fiziksel mesafenin korunması ve her ibadethanenin 10 kişi ya da kapasitesinin maksimum %30’u kadar kişiye hizmet vermesinin şart koşulduğu karar GTA bölgesi dahil olmak üzere tüm eyalet için geçerli olacak.

Ontario’da göçmen tarım ve çiftlik işçileri arasında COVID 19 salgınının yayılma hızı artıyor. Son 24 saatte Lake Erie bölgesinde 34, Windsor-Essex bölgesinde ise 43 yeni vaka tespit edildi. Göçmen İşçiler Birliği’nin açıklamalarına göre işçilerin yaşam ve çalışma koşulları salgından korunmalarına olanak tanımıyor.

Toronto Belediyesi Encümenlerinden Michael Ford COVID 19 pozitif teşhis edildi. Eyalet Başkanı Doug Ford’un yeğeni olan 26 yaşındaki Michael Ford evinde karantinada olduğunu bildirdi.

ONTARIO KREŞ VE ANAOKULLARI AÇILIYOR


KANADA’DA SON DURUM 9 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1,930,141, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 96,244, tedavi edilen kişi sayısı 54,833 ve vefat eden kişi sayısı 7,835 olarak bildirildi.

Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kanada vatandaşlarının ya da kalıcı oturum sahiplerinin birinci derecede yakınları için seyahat kısıtlamasının kaldırılacağı bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, ailelerin birleşmesindeki engellerin kaldırılmasına mutlu olduğunu, bununla birlikte Kanada’ya gelen aile bireylerinin mutlaka 14 gün karantinada kalmalarını gerektiğini söyledi.

Ontario bu Cuma gününden itibaren GTA dışındaki bölgelerde kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçiyor. Buna göre restoran ve barlar, güzellik salonları, havuzlar, alışveriş merkezleri ve plajlar açılıyor. Toplanma sınırı ise düğün ve cenazeler dahil 10 kişiye yükseltildi.

Kısıtlamaların ilk aşamasında kalacak olan bölgeler Toronto başta olmak üzere, Durham, Halton, Peel, York, Haldimand-Norfolk, Hamilton, Niagara, ve Windsor-Essex olarak belirlendi. Bu bölgeler için ikinci aşamaya en erken 19 Haziran’dan sonra geçileceği öngörülüyor. Başkent Ottawa’da ise ikinci aşamaya geçiliyor.

Ontario’da küçük çaplı işletmelerin kira ödeme zorluğu yüzünden tahliye edilmesi geçici olarak yasaklandı. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kararın Acil Ticari Kira Yardımı Programı almaya hak kazanan işletmeler için 3 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacağını söyledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, ticari kiracıları çıkarma yasağını desteklediğini söyledi. Birçok ticari mesken sahibinin kira yardımı programına başvurmayı reddettiğini söyleyen Tory, küçük işletmeleri korumanın başka yolu kalmadığını belirtti.

Toronto Emniyet Müdürü Mark Saunders emeklilik gerekçesiyle istifa etti. 31 Temmuz 2020 itibariyle görevini bıracak olan 37 yıllık polis Saunders, 2015 yılından bu yana Toronto Emniyet Müdürü olarak hizmet vermekteydi. Saunders’ın görevi geçtiğimiz yıl Toronto’da düzenlenen saldırılar sonucunda Nisan 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.

Başbakan Justin Trudeau, halka hitaben yaptığı basın açıklamasında Toronto ve Montreal’deki haritaralara bakıldığında COVID 19 salgınından Siyahi Kanadalıların daha mağdur durumda olduklarını söyledi.

Irkçılık ve ayrımcılık konularına da değinen Trudeau, birçok Kanadalı’nın kendini polisin korumasında değil, tam tersine polis korkusu hissettiğinin altını çizerek, çözüm amaçlı olarak Siyahi Kanadalılar için sosyal servis hizmetlerinin oluşturulduğunu ve geçtiğimiz yıl bu amaçla kurulan bakanlığın aralıksız çalıştığını söyledi.  

Kanada Kan Bankası COVID 19 bağlantılı olmayan ameliyatların ve diğer operasyonların yeniden başlamasıyla ülke olarak tedarik sıkıntısı yaşandığını bildirdi. Kan Bankası direktörü Peter MacDonald, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına azami özen gösterildiğini belirterek, Kanadalıları kan vermeye davet etti. Kan bankasının haftalık kullanımının 24.000 ünite olduğu, stoklarında ise 18.000 ünite kan bulunduğu bildirildi.   

Kanada İstatistik Kurumu, çalışan Kanadalıların %40’ının işlerine evden devam edebileceklerini rapor etti. Raporda bekar kadınların yarısının, bekar erkeklerin ise 1/3’ünün evden çalıştığı; diğer yandan çift gelirli ailelerde kadınların %62’sinin, erkeklerin ise %38’inin evden çalıştığı bildirildi.

AİLELER İÇİN SINIRLAR AÇILIYOR

 


KANADA’DA SON DURUM 8 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1,896,746, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 95,699, tedavi edilen kişi sayısı 54,233 ve vefat eden kişi sayısı 7,800 olarak bildirildi.

Ontario’da Health Data Platform ismiyle COVID 19 virüsünün gelişimini takip etmek ve önlenmesini sağlamak amacıyla bir sağlık veri sistemi kuruldu. Virüsün daha hızlı tespit edilmesi, risk faktörlerinin incelenmesi, riskli gruplara destek oluşturulması, koruyucu ekipman kaynaklarının bulunması ve bir sonraki dalganın erken tespit edilmesi görevlerini yapacak olan platformun yönetiminde Dr. Jane Philpott bulunacak.  

Ontario’da Nisan ve Mayıs aylarında bir sağlık kurumunun daha vakaları rapor etmekte geciktiği öğrenildi. William Osler Health System tarafından 267 vakanın eyalete zamanında rapor etmediği test sonuçlarıyla birlikte, Ontario’da son 24 saat içinde gözlemlenen COVID 19 vaka sayısı 476 olarak belirlendi.

William Osler Health System, önümüzdeki 90 gün boyunca Woodbridge Vista Care Community yaşlı bakımevinin yönetimini devraldı. 17 kişinin yaşamını titirdiği, 80 mukim ve 20 çalışanın ise pozitif test edildiği 224 yatak kapasiteli bakımevinde aynı zamanda Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne mensup sağlık çalışanları da görev yapacak.

Toronto temelli hukuk firması Thomson Rogers, özel hizmet veren Sienna Senior Living aleyhine $20 milyon toplu tazminat davası açtı. 37 bakımevi ve 27 emeklilere özel konut işleten kuruluşun bünyesinde bulunan Altamont bakımevinde 53 kişi yaşamını yitirdiği Kanada Silahlı Kuvvetler raporuyla tespit edilmişti.

Health Canada sanayi sınıfı etil alkol içeren bazı el dezenfektanlarının toplatılmasını istedi. Eltraderm, Gel 700, Sanilabs, Contract Packaging Distributions ve Walker Emulsions tarafından üretilen el dezenfektanlarının kullanılmasının hemen durdurulması ve en yakın eczaneye teslim edilmesi istendi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasında tüm Kanadalı askerlere teşekkür etti. Silahlı Kuvvetler mensuplarının ülke dışında ve özellikle COVID 19 salgınında ülke içinde yaptıkları görevleri azmin, şefkatin ve cesaretin simgesi olarak tabir eden Trudeau, Kanada değerlerini canları pahasına savundukları için federal hükümet adına şükran duyduğunu belirtti.  

Şef Allan Adam ve eşine RCMP tarafından açılan davanın 2 Temmuz tarihinde görüleceği bildirildi. Mart ayında Alberta’da bir kumarhane çıkışında süresi uzatılmamış plaka pulu yüzünden RCMP memurlarıyla sorun yaşayan Şef Adam darp edilmesine rağmen polise mukavemetten ceza almıştı. Konu hakkında bir açıklama yapan Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair olayı endişe verici olarak tanımlarken, olayı özel bir birimin araştıracağını söyledi.

Toronto Halk Kütüphanesi 53 şubesini daha alınan ürünlerin iadesi için hizmete sokuyor.

Mayıs ayının son haftasında olağanüstü hal şartlarını ihlal etmekten 56 farklı ceza yazıldığını belirten Brampton Belediye Başkanı Patrick Brown, halktan sorumsuzca toplanmaya son vermelerini istedi. Brown, sözkonusu cezaların 19’unun parti verilen evlere kesildiğini belirterek, COVID 19 virüsünün hala devam ettiğini hatırlattı.


KANADA’DA SON DURUM 7 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.874.557, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 95,057, tedavi edilen kişi sayısı 53,614 ve vefat eden kişi sayısı 7,773 olarak bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü COVID 19 salgınından korunma tavsiyelerini genişletti. Dünyadaki tedarik sıkıntısının farkında olduklarını belirten yetkililer, bununla birlikte ulaşım ve alışveriş dahil insan temasının olduğu tüm alanlarda en azından kumaş maske kullanılmasını tavsiye ettiler.

Ontario’da olağanüstü hal şartları 19 Haziran’a kadar uzatıldı. Buna göre restoran ve barlar, çocuk parkları ve kütüphaneler kapalı kalmaya devam ederken, 5 kişiden fazlasının toplanma yasağı da aktif kalacak.

Ontario Windsor’da bir göçmen işçi daha COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirdi. Meksika’dan çiftlik işçisi olarak gelen 24 yaşındaki kişinin bölgede bulunan bir otelde karantinada bulunduğu rapor edildi. Ontario her yıl Meksika, Guatemala ve Karayipler’den yaklaşık 20.000 göçmen işçi alırken, bu yıl gelen işçi sayısının 8000 olduğu bildirildi.

Bölge Sağlık Memuru Dr. Wajid Ahmed, tüm göçmen işçilere anadillerinde rehberlik hizmetlerinin verildiğini, tercüman sağlandığını ve test kapasitesinin arttırıldığını; bununla birlikte tarım ve çiftlik işlerinin fiziksel mesafenin korunmasına olanak sağlamadığını söyledi.

Toronto Polisi yönetim kuruluyla Temmuz ayı toplantısında saha hizmeti veren tüm polislerin vücut kamerası kullanmalarını teklif edeceğini söyleyen Toronto Belediye Başkanı John Tory, güvenliğin sağlanmasının en emin yolunun bu olduğunu belirtti.

Başbakan Justin Trudea Normandiya Çıkarması’nın 76’ıncı yıldönümü sebebiyle yazılı olarak paylaştığı demecinde savaşta yaşamını feda eden Kanada askerlerini saygıyla andığını belirtti. Kanada’nın katkıları sayesinde İkinci Dünya Savaşı’nın kaderinin değiştiğini beyan eden Trudeau, D Day anma gününün aynı zamanda özgürlük, insan hakları ve demokrasinin bedelinin ne kadar ağır olduğunu hatırlattığını ifade etti.   

Kanada’da COVID 19 salgınında sağlık sektöründe çalışan ve kalıcı oturum hakkı kazanmayı bekleyen bir grup sığınmacı, Başbakan Justin Trudeau’nun Montreal’de bulunan seçim ofisinin önünde bir gösteri daha yaptı. Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault’un Göçmenlik Departmanı’yla görüşme önerisini reddeden ‘Standing for Dignity’ isimli grubun başında olan Wilner Cayo isimli kişi, oturum hakkı başvurularının kişi bazında değil, tüm grubu kapsamasını talep etti.

Japonya’da yapılacak olan 2021 Olimpiyatları’nda atletlerin olimpiyat süresince karantinada kalacağı ve olimpiyatlara minimal sayıda izleyicinin katılacağı bildirildi. Bununla birlikte hem uluslararası olimpiyat komitesinin hem de Japonya’nın başta atletler olmak üzere, görevliler, gönüllüler ve medya mensuplarıyla birlikte yaklaşık 80.000 kişi olacakları göz önünde bulundurularak alacakları önlemler değerlendiriliyor.


KANADA’DA SON DURUM 6 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.824.857, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 94.070, tedavi edilen kişi sayısı 52,568 ve vefat eden kişi sayısı 7.652 olarak bildirildi.

Ontario’da son 24 saat içinde rapor redilen COVID 19 vakalarının 416 olduğu bildirildi. Bu rakamın %90’lık kısmı GTA bölgesinde tespit edildi.

Yaşlı bakımevlerindeki COVID 19 bağlantılı vefat sayısı 1700’e yaklaşırken bir açıklama yapan Ontario Devlet Hemşireleri Odası, tüm yaşlı bakımevlerinde enfeksiyon kontrolünde uzman olan bir hemşire bulundurulmasını teklif etti.

Başbakan Justin Trudeau eyaletlerin ekonomik kalkınmalarına destek olmak için federal hükümetin $14 milyar yardımda bulunabileceğini söyledi. Eyaletlerden başta test kapasitesini arttırmaları ve sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamaları olmak üzere, ücretli hastalık izni, çocuk bakımı hizmetleri ve belediyelere destek olmalarını isteyen Trudeau, söz konusu bütçenin aynı zamanda yaşlıların ihtiyaçlarının da karşılanmasında da kullanılmasını istedi.

Trudeau aynı zamanda Disability Tax Credit sertifikası bulunan engelli vatandaşlara 1 Haziran 2020 itibariyle bir kereye mahsus olmak üzere $600 maddi destek sağlanacağını söyledi. Ödemeler, herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmadan otomatik olarak banka hesabına yatırılacak.

Ontario Ekonomik Gelişim Bakanı Vic Fedeli kısa dönem kiralık servis sunan tesislerin gerekli işyerleri kategorisine girdiğini açıkladı. Buna göre AIRBNB başta olmak üzere kabin, yazlık ve pansiyonlar bugün itibariyle yeniden hizmet vermeye başlayacaklar. Eyalet Turizm Bakanlığı ise yaptığı açıklamada COVID 19 öncesi rakamlara ancak 2014 yılında erişileceğinin öngörüldüğünü belirtti.  

Başbakan Trudeau’nun açıkladığı $14 milyar desteğin sadece bir başlangıç olabileceğini belirten Ontario Eyalet Bakanı Doug Ford, sadece Ontario’nun ekonomik iyileşmesini sağlamak için $23 milyara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Federal hükümet ve eyalet hükümetinin gerekli finansal yardımı sağlamakta oldukça geç kaldığını söyleyen John Tory, belediyelerin önünde emlak vergisini arttırmak ya da hizmetlerde büyük ölçüde kesinti sağlamak olarak sadece iki opsiyon kaldığını belirterek, her iki opsiyonun da halk üzerinde önemli negative etkileri olacağını söyledi.

Kısıtlamaların hafifletilmesiyle ilgili olarak bir açıklama yapan John Tory, restoranların, güzellik salonlarının ve dövmecilerin belediyenin sağlık rehberi üzerinde çalışarak yeniden açılmaya hazırlanmalarını istedi. Şehirde her gün ortalama 200 vakanın kaydedildiğini belirten Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa ise, yeniden açılmanın zaman alacağını fakat ekonomik baskının farkında olduklarını söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, Ottawa’da yaklaşık 4000 kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı gösteriye katıldı. ABD’de Minneapolis polis memurunun 8 dakika 46 saniye boyunca boğazına diziyle bastırarak ölümüne sebep olduğu George Floyd isimli siyahi Amerikalının anısına aynı süre boyunca diz çökerek duran Truduau, iktidar sahiplerinin sistemik ırkçılığa karşı durmaları gerektiğini söyledi.

Kanada’da ırkçılık karşıtı protesto gösterileri, Toronto, Montreal, Ottawa, Halifax, Regina, BC, Moncton, Charlottetown, Iqaluit, Thunder Bay, Winnipeg, Edmonton, Saskatoon, Sydney, N.S., Burlington ve Quebec bölgelerinde binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, ırkçılık karşıtı protestoları şiddet içermediği sürece desteklediğini söyledi. Farklı kültürlere evsahipliği yapan Toronto’nun aynı zamanda en kapsayıcı şehirlerden biri olması gerektiğini söyleyen Tory, söylenmesi gereken şeylerin barışçıl yollarla ifade edilmesi gerektiğini belirtti.

Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa, protestolara katılan herkesin maske kullanmasını ve mümkün olduğunca fiziksel mesafelerini korumalarını tavsiye etti.

Diğer yandan özellikle Toronto şehir merkezinde ayaklanma ve yağmadan korunmak amacıyla birçok mağazanın camlarını tahta plaklarla kapattığı gözlemlendi. York Bölgesi Polisi suç oranının %45 arttığını rapor ederken, Toronto Polisi özellikle şehir merkezini yakın takibe aldığını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 5 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.791.106, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 93.726, tedavi edilen kişi sayısı 51,739 ve vefat eden kişi sayısı 7.637 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, yaşlılık maaşı alan Kanadalılara Temmuz ayının ikinci haftasında bir kereye mahsus olmak üzere $300, gelir desteği alanlara ise ilaveten $200 ödeneceğini duyurdu. Trudeau, toplam $2.5 milyar olan finansal desteğin COVID 19 salgını dolayısıyla artan yaşam giderleri için verileceğini söyledi. Ödemeler yurtdışında yaşayan Kanadalılara da posta yoluyla gönderilecek.

Trudeau, ataması gerçekleşen Federal Başdenetçi Karen Hogan’a yeni görevinde başarılar diledi. Hogan 8 Haziran 2020 itibariyle federal hükümetin operasyonlarını denetleme görevine başlayacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi zirvesinde bir konuşma yapan Trudeau, aşının bulunması durumunda salgının tüm dünyadan yokedildiğine emin olmak için tüm ülkelerle paylaşılması gerektiğini söyledi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Thresa Tam, Kanada’nın salgının yavaşlatılmasında oldukça başarılı olduğunu, bununla birlikte tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini söyledi. Tam’in hazırladığı son rapora göre önümüzdeki 11 gün içinde Kanada’da COVID 19 salgını dolayısıyla yaşamını yitirecek kişi sayısı 157 ila 1,857 arasında olacak.

Federal hapishanelerin vaizleri, salgın dolayısıyla daha da yalnızlaşan tutukluların ruhani ihtiyaçlarının arttığını söylediler. İsimlerinin gizli kalmasını isteyen vaizler, tüm ziyaretlerin yasaklanması sonrasında telefonla izmet vermenin yeterli olmadığını söylediler.  

Ontario Hükümeti COVID 19 salgınından etkilenen siyahi vatandaşlara destek  için $1.5 milyon bütçe ayrıldığını duyurdu.

GO Transit ve UP Express trenlerinin operasyonunu yürüten Bombardier, 21 Haziran 2020 itibariyle 196 çalışanının işine son vereceğini duyurdu. Salgın dolayısıyla her iki hattın yolcularının %90 oranında azalması sonucu bu kararı almak zorunda kaldıklarını belirten yetkililer durumun geçici olmasını umduklarını ilave ettiler.

Vaughan bölgesinde bulunan Woodbridge Vista Care Community bakımevi William Osler Health System tarafından 90 gün yönetilmek üzere devralındı. 224 yatak kapasiteli bakımevinde 17 kişinin COVID 19 dolayısıyla yaşamını yitirdiği, 65 kişinin ve 20 çalışanın pozitif teşhis edildiği bildirildi.

Brampton Belediyesi COVID 19 salgını dolayısıyla toplu taşıma araçlarında uyguladığı kısıtlamaları kaldırıyor. 2 Temmuz itibariyle otobüslere ön kapıdan binmek ve bilet ücretini nakit ödemek mümkün olacak. Toplu taşıma araçları operatörleri ve yolcularının koruyucu ekipman kullanmaları gerekiyor.


KANADA’DA SON DURUM 4 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.755.926, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 93.085, tedavi edilen kişi sayısı 51,048 ve vefat eden kişi sayısı 7.498 olarak bildirildi.

Kanada Ulaştırma Bakanı Marc Garneau bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm uçak, tren, gemi ve karayolu araçlarında hizmet verenlerin maske ya da siperlik takması gerektiğini bildirdi. Garneau, kararın COVID 19 salgınının yayılmasını engellemek için olduğu kadar ulaşım hizmetlerinde çalışanların sağlıklarını korumak için alındığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, COVID 19 salgınından en çok göçmen ve sığınmacıların etkilendiğini söyledi. Guterres, söz konusu grubun fiziksel mesafeyi sağlamakta zorluk çektiğini, sosyal güvenlik imkanlarından mahrum olduğunu ve ayrımcılığa maruz kaldığını belirterek, 150 ülkede milyonlarca göçmenin en korunmasız grup olduğunu söyledi.

McGill Üniversitesi Sağlık Araştırmaları Enstitüsü doktorları Todd Lee ve Emily McDonald tarafından yönetilen araştırma sonuçlarına göre Hydroxychloroquine, COVID 19 oluşmasının engellenmesinde etkili bir yöntem değil. Quebec, Manitoba ve Alberta’nın yanısıra ABD’den yaklaşık 800 asemptomatik hasta üzerinde yapılan deney sonucu kinin içerikli sıtma ilacının COVID 19 enfeksiyonunu önlemediği belirlendi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, yeniden açılımda ikinci adıma geçmek üzere sağlık otoritelerinden onay beklendiğini söyledi.  

Ontario Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada eyaletin kırsal bölgelerinde internet servisinin sağlanması için $150 milyon yatırım yapılacak. Bakan Stephen Lecce COVID 19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim metodunun sonbahar döneminde de devam etmesi ihtimaline karşı tüm öğrencilerin internete erişiminin sağlanmasını istediklerini söyledi.  

Toronto Belediye Başkanı John Tory, sokak yiyecek satışlarının ve dondurma arabalarının yeniden hizmete başlayabileceklerini söyledi. Hijyen kurallarına uyulması gerektiğini hatırlatan Tory, bekleme sırasında 2 metre aralık bırakılması gerektiğini söyledi.

Toronto Belediyesi tarafından oluşturulan Modular Housing projesinin ilk etabında belediyenin sahip olduğu 2 arsada 100 evsiz için prefabrik ev yapılacak. Evsizlik sorununa son vermek amacıyla 2030 yılına kadar 40.000 adet yapılması planlanan dairelerin ilk etabının bu sonbaharda teslim edilmesi planlanıyor.

Toronto Belediyesi ve Ontario Sağlık Bakanlığı ortaklığıyla geliştirilen gezici COVID 19 test merkezi bugün 9 – 5 arasında Scarborough, Lester B. Pearson Meslek Okulu’nda bulunacak. Testler ücretsizdir ve randevu alınmadan gidilebilir.

Walmart Canada ülke genelindeki 106 şubesinde oto lastik ve yağ değişimi hizmetlerine son verme kararı aldı. 30 Haziran 2020 itibariyle geçerli olacak plandan yaklaşık 550 çalışan etkilenecek. Walmart Canada sözcüsü Adam Grachnik, sözkonusu kişilere şirketin başka departmanlarında pozisyon yaratılmaya çalışılacağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 3 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.724.250, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 92.410, tedavi edilen kişi sayısı 50,357 ve vefat eden kişi sayısı 7.395 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, sistemik ayrımcılığın reddedilemez bir gerçeklik olduğunu dile getirdi. ABD’de olan olayları korkuyla izlediğini açıklayan Trudeau, hükümetin öncelikle Kanadalılara karşı sorumlu olduğunu hatırlatarak, gelişmelere ragmen adaletsizliğin var olduğunu ve hep birlikte öğrenilecek çok şeyin olduğunu söyledi.

Çin’in Hong Kong’a yönelik açıklamalarının ardından süregelen protestolar üzerine yorum yapan Trudeau, Hong Kong’da yaklaşık 300,000 Kanadalının yaşadığını ve Kanada’nın adalet ve barışın sağlanmasından yana olduğunu söyledi.  

Kanada Kamusal Hizmetler ve Satın Alma Bakanı Anita Anand, COVID 19 aşısında kullanılmak üzere tıbbi teknoloji devi Becton Dickinson ile 37 milyon şırınga alımı kontratı imzaladı. Teslimat zamanı hakkında bilgi vermeyen Anand, aşı hazır olduğunda Kanada’nın da hazır olacağını söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, gerekli olan siperliklerin yarısından fazlasının Kanadalı şirketler tarafından üretildiğini, bununla birlikte Kanada’nın ihtitacı olan koruyucu malzemeleri tüm dünyadan temin etmeye devam ettiklerini söyledi.

Ontario’da Olağanüstü Hal 30 Haziran’a kadar uzatıldı. Kararı açıklayan Doug Ford, olağanüstü hal durumunun uzatılmasının kısıtlamaların hafifletilmesiyle ilgili olmadığını söyledi.

Ontario Health Basın Sözcüsü Gillian Wansbrough en az 485 pozitif teşhis konulmuş vakanın ilgili labaratuvarlar tarafından yerel sağlık kurumlarına rapor edilmediğini söyledi. Wansbrough , test yapılan kişilerin büyük çoğunluğunun eyaletin oluşturduğu online platform sayesinde sonuçları öğrendiğini, fakat yerel sağlık kurumlarının vaka takibi yapmakta geciktiğini açıkladı.

Toronto’dan yaklaşık 130 km uzakta buunan Haldimand-Norfolk bölgesinde geçici işçi statüsündeki çiftlik çalışanları arasında patlak veren COVID 19 salgınında vaka sayısı 164’e yükseldi. 24 saat içerisinde yaklaşık iki katına yükselen vakalarda, 7 kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Ontario Kamu Denetçisi Paul Dube, kendisine iletilen 150’den fazla şikayeti de dikkate alarak, yaşlı bakımevlerindeki teftiş çalışmalarını yeterli kalifiye eleman çalıştırılması, virus önleme, ziyaretçi kısıtlamaları, control hassaiyeti ve iletişim ihtiyaçları başlıkları altında yürüteceini söyledi.  

Kitchener’da bulunan Forest Heights bakımevi, St. Mary’s General Hospital tarafından 90 gün yönetilmek üzere devralındı. 240 yatak kapasiteli bakımevinde 51 kişinin COVID 19 dolayısıyla yaşamını yitirdiği, 55 kişinin ve 69 çalışanın pozitif teşhis edildiği bildirildi.

COVID 19 salgınının hafiflemesiyle ilköğretim okullarını açan Britsih Columbia’da Eğitim Bakanı Rob Fleming’in yaptığı açıklamaya göre öğrencilerin sadece üçte biri sınıflara geri döndü. Bakan Fleeming, okulların yarı zamanlı açık olduğunu ve devam zorunluluğu olmadığını belirtirken, güven duygusu tazelendikçe daha fazla öğrencinin katılacağını umduğunu söyledi.

New Brunswick’te 4 günlük bir Quebec seyahati yapan Jean Robert Ngola isimli doktorun seyahat sonrasında kendini karantinaya almayarak, hastalarına birçok kişiye enfeksiyon bulaştırdığı tespit edildi. Doktorun çalıştığı hastaneden uzaklaştırma almasının ardından başlatılan soruşturmayı RCMP yetkilileri sürdürüyor.

Formula 1 organizatörleri 7 – 12 Temmuz arasında Avusturya Grand Prix ile Avrupa yarışlarının başlayacağını duyurdu. İzleyicisiz gerçekleşecek olan yarışların Avrupa ayağı 8 etaptan oluşacak.


KANADA’DA SON DURUM 2 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.695.918, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 91.705, tedavi edilen kişi sayısı 49,726 ve vefat eden kişi sayısı 7.326 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, $2.2 milyar değerindeki Gaz Vergisi Fonu’nun belediyelerin altyapı çalışmalarını hızlandırmak amacıyla hedeflenenden 2 ay önce ödeneceğini söyledi. İki taksit halinde belediyelere verilmesi planlanan Gaz Vergisi Fonu’nun belediyelerin nakit sıkıntısı nedeniyle tamamlayamadığı projelere tek seferde yönlendirileceğini belirten Trudeau, elele vererek yapılacak çok iş olduğunun altını çizdi.

Kanada Belediyeler Federasyonu COVID 19 salgınının belediyelerin operasyon bütçelerine verdiği zararın sadece 2020 yılı içerisinde $10 – $15 milyar arasında olduğunu bildirdi. Toronto’da ise bu rakamın $1.5 milyar olduğu rapor edildi.

Başbakan Trudeau, haftasonu boyunca ülkenin çeşitli yerlerinde yapılan ırkçılık karşıtı gösterilerin ardından COVID 19 verilerinin ırk bazında toplanıp değerlendirilmesinin, ırkçılığa maruz kalan toplumlara daha etkili yardım yapılabilmesi için gerekli olduğunu söyledi. Trudeau, COVID 19 salgınının her toplumu farklı etkilediği göz önüne alınarak daha detaylı veri toplamanın ülke olarak ileriye gitmeye önemli olduğunun altını çizdi.   

Kanada Sağlık Bakanı Patty Hajdu ve Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, protesto gösterilerinde dikkatli olunması gerektiğini ve bağırmanın daha fazla parçacık yayacağını söylediler. Dr Tam, bağırmak yerine yüksek ses çıkaran bir alet kullanılmasını tavsiye etti.

British Columbia Baş Sağlık Memuru Dr. Bonnie Henry, eyalette haftasonunda yapılan yaklaşık 3500 kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı protesto gösterisinin ardından, toplumun hislerini protesto yoluyla ifade etme hakkının olmasıyla birlikte pandemi süresince yapılan kalabalık toplantıların halk sağlığı için büyük bir tehlike oluşturduğunu söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, salgının ilerleyişini durdurmak için daha hızlı karar verilmesini ve uygulanmasını sağlayan olağanüstü hal durumunun 30 Haziran tarihine uzatılmasını istedi. Bağımsız Milletvekili Randy Hillier ise olağanüstü hal ile acil durum kuralları arasında fark olduğunu söyleyerek talebe itiraz etti. Hillier, Ford hükümetinin şeffaflık ve hesap verme sorumluluğunun ertelenmemesi için itiraz talebini bugün eyalet meclisine sunacak.

Ontario Kamu Denetçisi Paul Dube, yaklaşık 1700 kişinin yaşamını kaybettiği Ontario yaşlı bakımevlerindeki araştırma görevine başladı. Dube, çalışmalarına Kanada Silahlı Kuvvetler raporunun değindiği 5 yaşlı bakımevinden başlayacak.

Quebec’te Montreal’deki alışveriş ve kişisel bakım merkezleri haricindeki tüm mekanlar yeniden hizmete açılıyor. Mahkeme binaları, çocuk bakımevleri, özel sağlık merkezleri, konser salonları ve kamp alanlarının fiziksel mesafe ve hijyen kuraları uygulanmak şartıyla hizmet vermesine izin veren Quebec Hükümeti, yeterli korumayı sağlamak amacıyla plastic cam kullanılmasını istedi.

Toronto’da geçtiğimiz Cumartesi günü yaklaşık 4000 kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı protesto eylemini düzenleyen Not Another Black Life grubu sözcüleri yürüyüşe katılan herkese teşekkür ederek, yakın zamanda bir başka gösteri düzenlenmeyeceğini bildirdiler. Grup sözcüleri aynı zamanda protesto gösterisine katılanların pandemi kurallarına uyarak, bireysel karantinaya girmeleri ve birkaç gün içinde COVID 19 testi yaptırmalarını istediler.

Ontario’da son 24 saat içerisinde rapor edilen 458 COVID 19 vakasının 120’sinin Haldimand-Norfolk bölgesinde geçici işçi statüsündeki çiftlik çalışanları arasında gözlemlendiği bildirildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, haftasonu boyunca iki parktaki lavabo ve tuvaletlerin hizmet vermeye başladığını ve bu hafta 50 tuvaletin daha açılacağını duyurdu. Tuvaletleri kullanmadan önce ve sonra mutlaka ellerin yıkanmasını isteyen Tory, su sebillerinin de açılacağını söyledi. Toronto parklarındaki tuvaletler haftada 1 kere temizlenecekler.

Toronto Belediyesi ve Ontario Sağlık Bakanlığı ortaklığıyla geliştirilen gezici COVID 19 test merkezleri ilk testini Scarborugh’da bulunan Islamic Institute of Toronto binasında gerçekleştirdi. Gezici test merkezi bugün 9 – 5 arasında Global Kingdom Ministries binasında bulunacak. Testler ücretsizdir ve randevu alınmadan gidilebilir.


KANADA’DA SON DURUM 1 HAZİRAN 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.665.831, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 90.947, tedavi edilen kişi sayısı 48,879 ve vefat eden kişi sayısı 7.295 olarak bildirildi.

Kanada Sağlık Bakanı Patty Hajdu, tütün ve elektronik sigara kullanımını azaltmak amacıyla çeşitli program ve servisler geliştirecek organizasyonlara federal hükümet tarafından $4.8 milyon maddi destek sağlacağını söyledi. Hajdu, 2035 yılına kadar Kanada’da tütün kullanımını %5’in altına indirmek için oluşturulan Kanada Tütün Stratejisi’ne ise $330 milyon bütçe ayrıldığını hatırlattı.

Kanada Ulaştırma Bakanı Marc Garneau, COVID 19 salgını sebebiyle iptal edilen uçuşların ücret iadesinin hemen yapılması durumunda birçok havayolu şirketinin iflas tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olarak havayolu sektörüne büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten Garneau, milyarlarca dolar tutarındaki ücret iadesinin ertelenerek sektörün ayakta tutulması gerektiğini söyledi.

Turizm Haftası sebebiyle yazılı bir basın açıklaması yapan Kanada Ekonomik Gelişim ve Resmi Diller Bakanı Mélanie Joly, Kuzey Ontario’da turizmin geliştirilmesi için federal hükümet tarafından $7.6 milyon yatırım yapılacağını sözünü verdi. Salgın dolayısıyla turizm sektörünün ve sektörde çalışan yaklaşık 2 milyon kişinin negative etkilendiğini belirten Joly, FedNor olarak isimlendirilen girişim sayesinde yeni iş imkanlarının yaratılacağını söyledi.

Turizm şirketlerinin COVID 19 salgını dolayısıyla yurtiçi turizmin hareketleneceği öngörülerine  rağmen birçok eyalette seyahat engeli bulunuyor. Newfoundland ve Labrador, Prince Edward Island, New Brunswick, Northwest Territories, Yukon ve Nunavut ikinci bir anonsa kadar başka eyaletlerden ziyaretçi gelmesini yasakladılar. Manitoba ve Nova Scotia’da ise ziyaretçilerin ilk olarak 14 günlük bir karantina sürecinde kalmaları gerekiyor. Saskatchewan, Alberta, British Columbia, Ontario ve Quebec eyaletleri herhangi bir yasak uygulamazken, mecburi olmayan ziyaretlerin ertelenmesini istiyor.  

Kanada Engelliler Komisyonu, Başbakan Justin Trudeau’ya hitaben yazdığı dilekçede COVID 19 salgınından en çok zarar gören grubun engelliler olmasına rağmen, federal hükümet tarafından sunulan hiçbir desteğe engellilerin dahil edilmediğini belirtti. 65 organizasyonun dahil olduğu koalisyon, federal hükümetin oluşturduğu en düşük acil yardım programının dahi engellilere verilen ödenekten daha yüksek olduğunu ve salgın yüzünden artan yaşam masrafları göz önüne alınarak konunun acilen değerlendirilmesini istedi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, salgın süresince ertelenmek zorunda kalan sağlıkla ilgili randevuların yenilenmesi gerektiğini hatırlattı. Fiziksel mesafenin korunmasından endişe eden hastalar için, birçok aile hekiminin ve tıbbi kurumun teknolojiden faydalandığını belirten Tam, sağlık hizmetlerinin aksatılmaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce ve Altyapı Hizmetleri Bakanı Laurie Scott, uzaktan eğitim metodunun tüm öğrencilere kesintisiz erişebilmesi için federal hükümetten destek istediler. Kuzey Ontario’da bulunan öğrencilerin internet erişimindeki eşitsizlik nedeniyle diğer öğrencilerle aralarında fark oluştuğunu bildiren bakanlar, eyalette bulunan 3000 okuldan 99’unun internet hızından dolayı eğitim sorunu yaşadığını söylediler.

Toronto Polis Şefi Mark Saunders, Regis Korchinski-Paquet dosyasının sivil bir kurum olan Özel Tahkikat Birimi tarafından araştırılacağını bildirdi. Araştırma sonuçlanmadan polisin yasal olarak yorum yapma hakkı olmadığını söyleyen Saunders, halktan yanlış bilgilendirme üzerine fevri hareket etmemelerini rica etti.

Toronto COVID 19 Haritası

TORONTO COVID 19 HARİTASI