Paylaş

KANADA’DA SON DURUM 31 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 705, vefat eden kişi sayısı ise 13 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, potansiyel dördüncü dalga hakkında uyarıda bulundu. Ülke genelinde kısıtlamaların çok hızlı kaldırılması sebebiyle vaka sayılarında bir patlama yaşanmasının beklendiğini belirten Tam, dördüncü dalganın Delta varyasyonunun etkisi altında geçeceğini söyledi. Özellikle genç nüfusun aşı olmaya özen göstermesi gerektiğinin altını çizen Tam, 18-29 yaş arası kişilerin sadece %46’sının aşılarının tam olduğunu açıkladı.  

Ontario eyalet başkanı Doug Ford, kısıtlamaların kaldırılmasındaki bir sonraki adım konusunda önemli açıklamalar yaptı. 6 Ağustos tarihinde bir sonraki aşamaya geçilmesi planlanan eyalette, planların daha yavaş işleyebileceğini belirten Ford, hedeflenen aşı oranına mutlaka erişilmesi gerektiğini söyledi. 12 yaş ve üstü kişilerin en az %75’lik kesiminin ikinci doz aşıyı olması gerektiğinin altını çizen Ford, program dahilinde devam edilirse kısıtlamaların çok büyük çoğunluğunun kaldırılacağı sözünü de verdi.

Kanada’ya sahte aşı raporlarıyla girmeye çalışan iki kişi tutuklandı. ABD vatandaşı olduğu tespit edilen kişilerin uçağa biniş öncesi ibraz edilmesi gereken test sonuçlarının yanısıra her iki doz aşıyı olduklarına dair ibraz ettikleri raporların da sahte olduğunu tespit eden Kanada Sınır Güvenliği Kurumu, söz konusu kişileri otelde karantina altına girmeye yönlendirdi. Yolcuların federal karantina programına uymayı reddetmeleri üzerine her birine $19,720 para cezası verildi.

Konservatif Parti Lideri Erin O’Toole, Afgan tercümanların Kanada’ya yerleşmeleri konusunda federal hükümetin tutumunu eleştirdi. Taliban tehdidi altındaki tercümanlar ve ailelerinin Kanada Silahlı Kuvvetleri mensuplarına çok büyük destek sağladıklarını belirten O’Toole, buna karşılık hükümetin hazırladığı planı yetersiz bulduğunu niteledi. O’Toole, Göçmenlik ve Sığınmacıık Bakanlığı tarafından sunulan programa göre tercümanlara Kanada’ya sığınma talebinde bulunmak için sadce 3 gün süre verilmesinin yanısıra, son derece hassas dökümanları dijital platforma taşıyarak başvuru formlarının tamamlanmasını beklemenin özensiz ve gönülsüz bir çalışma olduğunu da sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 30 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 901, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonu Başkanı Dan Kelly, eyalet hükümetinin küçük ve orta çaplı işyerleri için özel bir plan geliştirmesini talep etti. Tüm uzmanların pandeminin dördüncü dalgasının kaçınılmaz olduğunda fikir birliği yaptığını belirten Kelly, vaka sayılarının bir kere daha kontrolden çıkması durumunda, işyerlerinin kapanmaması için oluşturulan Stay Open isimli projeye eyalet hükümetinden destek istedi. Pandeminin küçük ve orta çaplı işletmeler üzerindeki etkilerinin önümüzdeki iki yıl daha devam edeceğinin altını çizen Kelly, bu işletmelerin %18’inin ise iflas duyurusu yapmaya hazırlandıklarını söyledi. Kelly, Ontario hükümetinin bir kez daha maddi destek vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

London Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Christopher Mackie, bölge halkının ikinci doz aşı hakkında daha az seçici olmaya davet etti. Nüfusa göre dağıtılan Moderna aşılarının son kullanma tarihine yaklaştığını belirten Mackie, 12 Ağustos tarihinde kullanım süresi dolacak 21,300 doz aşının ziyan edilmemesi gerektiğini söyledi.

Alberta’da okulların kısıtlamalar uygulanmadan açılacağının açıklanması aileleri harekete geçirdi. Geçtiğimiz günlerde eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw tarafından yapılan açıklamada, okullarda maske takmak mecburiyetinin kaldırılacağı ve vaka takibinin bırakılacağı yönünde yapılan açıklamanın ardından görüş belirten aileler, söz konusu adım için henüz çok erken olduğunu söylediler. Eyalet NDP lideri Rachel Notley ise hükümeti verilen karardan geri adım atmaya davet etti. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların henüz aşı olmak için hazır olmadıklarını belirten Notley, vaka takibi yapılmasının ise hızla yaklaşan dördüncü dalgada mecburi olduğunu söyledi.

British Columbia’da vaka sayıları yükselmeye başladı. Aktif vaka sayısının 1000 kişinin üzerine çıktığı eyalette , özellikle Interior Health bölgesinde bazı kısıtlamalar geri getirildi.


KANADA’DA SON DURUM 29 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 763, vefat eden kişi sayısı ise 10 olarak rapor edildi.

Kanada Ticaret Odası Başkanı Perrin Beatty, eyalet hükümetine aşı pasaportu uygulamasına başlama çağrısında bulundu. Kamu sağlığının korunması için federal hükümet ve eyalet hükümetinin senkronize bir şekilde çalışması gerektiğini belirten Beatty, kaçınılmaz olduğu varsayılan dördüncü dalganın faturasının bir kere daha küçük ve orta çaplı işyerlerine kesilmesinin adil olmadığını söyledi. Benzer bir yorum yapan Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonu Başkanı Dan Kelly ise özellikle geniş çaplı sosyal organizasyonlar ve seyahat gibi sebeplerle vaka sayılarının artacağından korktuğunu ve aşı pasaportunun uygulanmasından yana olduğunu söyledi. Ontario Sağlık Bakanlığı tarafından cevaben yapılan açıklamada eyalette aşı mecburiyeti olmayacağı ve özel durumlarda talep edilmesi halinde aşı olunduğuna dair raporların bireyler tarafından ibraz edilebileceği bildirildi.

Ontario pandemi döneminde iptal edilen ameliyatların faturasını açıkladı. Sonbahardan itibaren son 16 aydır bekleme listesine alınan acil olmayan kategorisindeki ameliyatların eyalete maliyetinin $324 milyon tutacağını belirten Sağlık Bakanı Christine Elliot, planlanan fonun en yakın zamanda hizmete gireceğini söyledi. Ameliyathanelerin çalışma saatlerinin uzatılması, bekleme listesindeki hastalara daha hızlı müdahale edilmesini sağlayacak merkezi bir sistem oluşturulması ve salgının merkez üssü kabul edilen bölgelere daha fazla yoğunlaşılması için detaylı bir plan yapıldığını açıklayan Elliot, henüz teşhis konulmamış hastaların sayısının da artacağı göz önünde bulundurularak hastanelerin operasyon kapasitelerinin %115 oranında arttırılacağını sözlerine ekledi.

Peel Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Lawrence Loh, bölge halkının aşı olmaya gereken önemi vermesini istedi. Son dönemlerde pozitif teşhis konulan hiçbir hastanın aşı olmadığını belirten Loh, 1 Haziran – 9 Temmuz tarihleri arasında hastaneye kaldırılanların sadece dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu açıkladı. Brampton Belediye Başkanı Patrick Brown ise, tüm raporların aşının pozitif etkisini kanıtladığını belirterek, Brampton halkının aşı olmakta tereddüt göstermesine artık gerek olmadığını söyledi.  

Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi, kadın doğum uzmanı Dr Norman Barwin aleyhine açılan toplu davada uzlaşma kararı aldı. Ottawa’da yapay döllenme ve infertilite üzerine çalışan Norman Barwin’in yanlış sperm kullandığını iddia eden 226 ailenin toplu olarak harekete geçmesi üzerine 2016 yılında açılan davada, yaklaşık $14 milyon tazminat ödenmesi yönünde karar verildi. Yapılan DNA testlerinde 226 çocuğun 17’sinin biyolojik babasının ise doktorun kendisi olduğu ortaya çıktı. Ontario Cerrahlar ve Hekimler Odası tarafından 2019 yılında lisansı iptal edilen doktorun ayrıca kuruma $11.000 ve tıbbi işlemler içinse mahkemeye $75.000 ödeme yapacağı bildirildi. Davacıların avukatı Peter Cronyn, doktorun 1973 – 2012 yılları arasında yaklaşık 500 çocuğun doğumuyla bağlantısı olduğunu belirterek davacı sayısının artabileceğini açıkladı.  

Alberta’da maske zorunluluğu büyük ölçüde kaldırılıyor. Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Deena Hinshaw tarafından yapılan açıklamada, 16 Ağustos itibariyle toplu taşıma araçları ve taksilerde maske takmak zorunluluğunun kaldırılacağı; okullar açıldığında ise öğrencilerin maske takmaya mecbur tutulmayacakları bildirildi. Pandemi süresince çok büyük fedakarlıklar yapıldığını belirten Hinshaw, aşı seferberliğinin başlamasıyla birlikte enfekte olma ve ölümcül derecede hasta olma riskinin azaldığını söyledi. Ayın ilk haftasında düzenlenen Calgary Stampede sonrasında katılan 500.000 kişiden 84 kişinin enfekte olduğunu hatırlatan Hinshaw, eyalette vaka sayılarının artmaya başlamasıyla ilgili ise bir yorumda bulunmadı.


KANADA’DA SON DURUM 28 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 575, vefat eden kişi sayısı ise 7 olarak rapor edildi.

Kanada Sınır Hizmetleri Kurumu çalışanları grev hazırlığına girdiler. Public Service Alliance of Canada (PSAC) ve Customs and Immigration Sendikaları tarafından temsil edilen yaklaşık 9000 memur, 6 Ağustos tarihinde iş yavaşlatma eylemi yapacaklarını açıkladılarKanada’nın korunmasında en ön saflarda görev yaptıklarını belirten kurum çalışanları, çalışma koşulları ve sorumluluklarının giderek zorlaştığını, buna rağmen aldıkları ücrette ise diğer kanun temsilecileriyle kıyaslanamayacak bir fark bulunduğunu  söylediler. Temsilci sendikalar, çalışma şartlarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini önemle belirtirken, konu hakkında yorum yapan Başbakan Justin Trudeau ise 2017 yılından beri kontratları yenilenmeyen kurum çalışanlarıyla pazarlık masasına oturulduğunda ellerinden gelen desteğin verileceğini söyledi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore, aşı olmayan kişileri uyardı. Enfekte olma oranının aşı olmayan kişiler için 6.5 kat daha fazla olduğunu belirten Moore, özellikle Delta varyasyonunun hızla yükseldiği bir zamanda ikinci dozu olması gereken 1.8 milyon kişi bulunduğunu söyledi. 12- 17 yaş arası aşı olmamış gençlerin ise daha sıkı kısıtlamalarla karşılaşacaklarını söyleyen Moore, okullar açıldığında tüm öğrencilerin test yaptıracaklarını, aşı olmamış öğrencilerin ise ikinci test sonucunu beklemek zorunda kalacakları için en az 10 gün okuldan uzaklaştırılacaklarını açıkladı. 5-12 yaş arası çocuklar içinse Health Canada tarafından aşı onayı beklendiğini belirten Moore, sonbaharın sonu ya da kış aylarında söz konusu yaş diliminde bulunan çocukların aşı olmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Ontario Kamu Sağlığı birimleri 12- 17 yaş arası gençlerin aşı olmaya davet ettiler. Okulların açılmasına çok kısa bir zaman kaldığını hatırlatan sağlık bölgeleri yöneticileri, ortaklaşa yaptıkları açıklamada söz konusu yaş dilimindeki gençlerin %64’ünün ilk doz, %41’inin ise her iki doz aşıyı olduğunu belirtirken, ailelerin diğer yaz aktivitelerine ara vererek aşı olmaya zaman ayırmalarını istediler.  

Saskatchewan First Nations halkalarını temsil eden The Federation of Sovereign Indigenous Nations (FSIN) Başkanı Şef Bobby Cameron, yatılı okul dosyasına bakan Hakim Martel Popescul’un ırkçılık yaptığını iddia ederek istifa etmesini talep etti. Yatılı okullarda soykırım uygulandığı gerekçesiyle mahkemeye verilen ve sağ kalan mağdurlara $25 milyon tazminat ödemesi istenen Katolik kilisesinin ödeme takviminin mahkeme dosyalarında bulunduğunu fakat Regina mahkemesinin evrakları paylaşmadığını belirten Bobby Cameron, Indigenous toplumlarının söz konusu ayrımcılığa sürekli maruz kaldığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 27 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1127, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Kanada’nın 30’uncu Genel Valisi Mary Simon yemin etti. Fransızca bilmemesi sebebiyle seçim komitesi tarafından kuşkuyla yaklaşılan Simon, özellikle son dönemde ayrılıkçı seslerin yükseldiği Kanada’yı birleştirmeye ant içti.

Ontario eyalet başkanı Doug Ford, farklı aşı olan kişilerin uluslararası seyahatlerinin engellenmesi konusunda bir takım çözüm önerileri getirdi. Federal hükümeti Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışmaya davet eden Ford, sunulan tavsiyelerin güncellenebileceğini söyledi.

Quebec eyalet hükümeti AstraZeneca aşısı olanların üçüncü doza hazırlanmalarını önerdi. Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen AstraZEneca Covishield aşısını olanların, mRNA grubundaki Pfizer ya da Moderna aşısı olabileceklerini belirten eyalet sağlık bakanlığı özellikle seyahat planı yapanlar için üçüncü doz aşının gerekli olduğunu açıkladılar.

Disney, Kanada’daki mağazalarını kapatacağını açıkladı. Müşterilerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesi sebebiyle Mart ayında Kuzey Amerka’daki mağazalarının çoğunluğunu kapatacağını bildiren Disney, Kanada’da var olan mağazalarını ise 18 Ağustos itibariyle kapatacağını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 25 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 276, vefat eden kişi sayısı ise 5 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşıların mecburi tutulması konusundaki tartışmalar büyüyor. Başta Ontario Tabipler Odası ve Hemşireler Sendikası olmak üzere birçok kurum, eyalet hükümetinin özellikle sağlık sektöründe çalışanlara aşı mecburiyeti getirmesini talep etti. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford’un, kişinin anayasal haklarını ihlal edeceği gerekçesiyle COVID 19 aşısının mecburi tutulmayacağı yönündeki açıklamasına yanıt veren hekimlerden Dr. Kashif Pirzada, durumun Kanada için yeni bir uygulama olmadığını ve tüm sağlık çalışanlarının yıllardır bulaşıcı hastalıklara karşı aşı olduklarını hatırlattı. Sağlık çalışanlarının herhangi bir mecburiyet olmadan aşı olmaları gerektiğini savunan Ottawa Üniversitesi küresel sağlık uzmanlarından Raywat Deonandan ise hayat kurtaran bir sektörde çalışan herhangi bir kişinin hastalar başta olmak üzere tüm topluma karşı sorumlu olduğunu ve aşı olmayı reddetmesinin tamamen etik dışı olduğunu iddia etti. 

McMaster Üniversitesi bağışıklık uzmanlarından Matthew Miller, Kanada’nın potansiyel dördüncü dalgadan kaçmasının mümkün olmadığıı söyledi. Sınırların turizme açılması, aşı oranının düşmesi ve okulların çok kısa zamanda sınıfta eğitime geçmesine ilaveten çok daha bulaşıcı olan Delta varyasyonunun da hızla ilerlediğini belirten Miller, vaka sayılarında halihazırda yaşanan artışa dikkat çekti. Miller, durumun geçtiğimiz yıl gibi bir kriz ortamına yol açmamasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Toronto ve Peel kamu sağlığı kurumları, Batı Nil humması uyarısı yaptılar. Virüsün enfekte olmuş sivrisinekler aracılığıyla bulaştığını belirten yetkililer, risk oranını ise az olarak nitelediler. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, rampton’da virüse rastlanmasının ardından Toronto’da 22 kapan kurulduğunu açıklarken, yakalanan sivrisineklerin tahlil için labaratuvara gönderildiğini söyledi.

Calgary’de görev yapan RCMP komiseri Dan Martin, yargılandığı cinsel taciz davasında suçlu bulundu. 2019 yılında koçluk yaptığı takımda 16 yaşındaki bir kız oyuncuya cinsel içerikli mesajlar gönderen Martin’in görevinden hemen istifa etmesi istendi. Konu hakkında yorum yapan Alberta RCMP sözcüsü Fraser Logan olayın kurumun içişleri olarak değerlendirilmediğini ve durumdan haberdar olur olmaz yetkilileri bilgilendirdiklerini söyledi. Mahkemede suçu kanıtlanan Martin’e temyiz yoluna gitmesi için 14 gün süre verildi.


KANADA’DA SON DURUM 24 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 606, vefat eden kişi sayısı ise 13 olarak rapor edildi.

Dünya sağlık otoriteleri tüm dünyayı domine eden Delta varyasyonuna karşı en etkili aşıların Pfizer ve AstraZeneca olduğunu tespit ettiler. Alfa varyasyonunda %94 etkili olan Pfizer aşısının Delta varyasyonuna karşı %88 oranında etkili olduğunu belirten uzmanlar, AstraZeneca aşısının ise Alfa varyasyonunda %75, Delta varyasyonunda ise %67 oranında koruma sağladığını açıkladılar. Aşıların karıştırılması durumu hakkında henüz bir çalışma yapılmadığını da belirten uzmanlar, bulguların her iki doz aşıyı olan kişilerde gözlemlendiğini açıkladılar. Konu hakkında bir açıklama yapan McMaster Üniversitesi bağışıklık uzmanlarından Matthew Miller, her iki aşının da Kanada’da kullanılması sebebiyle, duruma Kanada perspektifinden bakıldığında dünyaya hakim olan Delta varyasyonuna karşı doğru yolda ilerlendiğini söyledi.

Seneca College Rektörü David Agnew, kampüslerde aşı mecburiyeti konusunda bir açıklama yaptı. COVID 19 aşısının virüse karşı etkin olduğunun net bir şekilde gözlemlendiğini belirten Agnew, aşıyı mecburi hale getirmenin kamu sağlığını korumak adına tüm yetkilerin kullanılması gereken bir görev olduğunu söyledi. Kolejin rektörlüğünü 12 yıldır üstlenen Agnew, daha önceki görevi UNICEF Canada başkanlığını yürütürken, aşıların insan yaşamını pozitif şekilde etkilediğine birinci elden şahit olduğunun altını çizdi. Varyasyonlardan etkilenmesine rağmen pandeminin bitiş çizgisinin göründüğünü önemle tekrarlayan Agnew, aşıya karşı tereddütü olan azınlığı mümkün olduğunca azaltmak amacıyla, aşı olmayan kişilere bazı kapıların kapalı olacağı mesajının verilmesi gerektiğini ifade etti. Agnew, eyalet hükümetinin de diğer ülkelerin uyguladığı protokolleri takip ederek, okullara sadece aşı olan kişilerin girmesi gibi tüm kamu sağlığını etkileyecek durumlarda aşı mecburiyeti getirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Toronto University Health Network, aşı olmayan çalışanlarına negatif PCR test ibraz etme yükümlülüğü getirdi. İşyerine gelmeden en az 48 saat öncesinden negatif test sonucunun sisteme yüklenmesi gerektiğini belirten UHN yetkilileri, uygulamanın 9 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacağını açıkladılar. Yapılan basın açıklamasında evde kullanılan hızlı test kitlerinin sonuçlarının da kabul edileceği belirtilirken, aşı olmayan çalışanların haftada 3 kez test olmak yerine aşı olmaya yönelmelerinin altı çizildi.


KANADA’DA SON DURUM 23 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 383, vefat eden kişi sayısı ise 14 olarak rapor edildi.

Ontario Bilim Kurulu Üyesi Dr Peter Juni, aşı sertifikalarının zamanla mecburi hale geleceğini söyledi. Dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaya başlanan aşı sertifikalarının, kamu sağlığının güvence altına alınması için en uygulanabilir çözüm olduğunu belirten Juni, Ontario içinde halen uygulanmamasını ise vakit kaybı olarak niteledi. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından geçtiğimiz hafta yapılan basın duyurusunda aşı pasaportlarının eyalette uygulanmayacağı bildirilmesine rağmen, yeni vakaların çok büyük çoğunluğunun aşı olmamış kişilerde tespit edildiğini söyleyen Juni, vaka sayısında artış gözlemlendiğinin altını çizdi. Juni nüfusun en az %90’lık kesiminin aşı olmaması durumunda, yeniden kısıtlama yoluna gidilmesi gerekirse bu kişilerin sağlığı düşünülerek adım atılması gerektiğini sözlerine ekledi.

British Columbia’da COVID 19 vaka sayılarında artış gözlemlendiği rapor edildi. Son 24 saatte 89 yeni vakanın teşhis edildiğini belirten eyalet kamu sağlığı kurumu, Fraser sağlık bölgesinde iki yaşlı bakımevinde ise yeni vakaların patlak verdiğini açıkladı.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu, hastanede tedavi gören kişilerin büyük çoğunluğunu henüz aşı olmamış kişilerin oluşturduğunu açıkladı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, COVID 19 pozitif teşhis edilen kişilerin %96’sının aşı olmamış kişilerden meydana geldiğini açıkladı. Pfizer ve Moderna aşılarının ise AstraZeneca aşılarına göre daha iyi koruma sağladığının gözlemlendiğini söyleyen Hinshaw, diğer yandan tüm aşıların virüsün hayati tehlikesine karşı etkili olduğunu da belirtti.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dube, eyaletin Kanada’nın diğer kesimlerine kıyasla çok daha az Delta varyasyonu rapor ettiğini açıkladı. Eyalet sınırlarının kapatılması, aşı sferberliğine gösterilen özen ve uygulanan kısıtlamaların en önemli etkenler olduğunu belirten Dube, bununla birlikte, diğer türlere göre çok daha bulaşıcı olan Delta varyasyonuna karşı eyalet halkının tamamen koruma altında bulunmadığının da altını çizdi.

Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün kaynağının araştırılması için bir kere daha harekete geçmesine soğuk yaklaştı. Dünya Sağlık Örgütü ekibinin özellikle Wuhan bölgesinde yeterince araştırma yaptığını belirten Çinli bilim insanları, virüsün bir hayvandan aracı bir organizma vasıtasıyla insanlara bulaştığını önemle tekrarladılar. Dünya Sağlık Örgütü ekibine eşlik eden Çinli bulaşıcı hastalıklar uzmanı Liang Wannian ise virüsün Wuhan bölgesindeki labaratuvardan sızdığı teorisinin ise imkansız olduğunun altını çizerek, labaratuvarda bir araştırma daha yapılmasının gereksiz olduğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 21 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 316, vefat eden kişi sayısı ise 4 olarak rapor edildi.

Hükümetlerarası ilişkilerden sorumlu Bakan Dominic LeBlanc, farklı aşıları olan kişilere uygulanan seyahat kısıtlaması hakkında bazı açıklamalar yaptı. ABD Bulaşıcı Hastalıklar Önleme Merkezi (CDC) tarafından dün yapılan açıklamada farklı aşıları olan kişilerin tamamen aşılanmış sayılmayacakları ifadesine yer verilmesini, geçici bir sorun olarak niteleyen LeBlanc, Kanadalıların ABD sınırında bir problem yaşamayacağını umut ettiğini söylemekle yetindi. LeBlanc, Avrupa’da Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen AstraZeneca Covishield aşısının kabul görmemesi sebebiyle, AstraZeneca aşısı olan Kanadalıların girişlerine izin verilmemesi riski hakkında ise sağlık otoritelerinin bir takım düzenlemeler yapması gerektiğine değinmek dışında bir yorum yapmadı.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore, eyalette aşı oranlarının artması için bazı öneriler getirdi. Eyalette aşı olmaya hak kazanan her 10 kişiden 8’inin en az ilk doz aşısını olduğunu belirten Moore, diğer yandan halen 2.5 milyon yetişkinin daha aşı olması gerektiğini söyledi. Okulların sınıfta eğitime açılmasına 6 hafta zaman kaldığını belirten Moore, aşıya karşı tereddütü azaltmak ve aşı oranlarını arttırmak için bir takım teşvik edici uygulamalara da gidilebileceğini söyledi.

British Columbia’da olağanüstü hal ilan edildi. Eyaletin birçok bölgesinde çıkan yangınların kontrol edilmekte zorluk yaşandığını belirten Kamu Güvenliği Bakanı Mike Farnworth, hava koşullarının daha fazla yangını tetiklediğini ve birçok meskenin boşaltılma emrinin ivedilikle uygulanması için olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere, acil durumlara komuta etme yetkisinin itfaiye ve RCMP görevlilerine verildiğini açıklayan Farnworth, yetkililerin hareket kabiliyetini hızlandırmak için eyaletin bazı bölgelerine ise seyahat yasağı getirileceğini sözlerine ekledi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu yetkilileri, Eyalet Başkanı Jason Kenney tarafından Calgary Stampede açılış töreninde yapılan açılış konuşmasının halk üzerinde oldukça negatif etki yarattığını açıkladılar. Konuşmasında ‘pandemiden sonra’ ifadesine yer veren eyalet başkanının sözlerinin birçok kişi tarafından pandeminin sona erdiği şeklinde yorumlandığını belirten uzmanlar, tedbirin elden bırakılmamasını istediler.


KANADA’DA SON DURUM 20 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 712, vefat eden kişi sayısı ise 5 olarak rapor edildi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, Kanada’nın sınırlarını açacağı tarihleri açıkladı. Her iki doz aşısını da olmuş ABD vatandaşları ve Yeşil Kart sahipleri için Kanada sınırlarının 9 Ağustos tarihinde mecburi olmayan seyahatlere açılacağını belirten Hajdu, uluslararası seyahatler içinse söz konusu tarihin 7 Eylül olarak belirlendiğini açıkladı. Dünya genelinde pandeminin halen etkili olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Hajdu, aşı mecburiyeti ve PCR testi uygulamalarının uzun bir süre daha aktif olacağını söyledi.

Ontario’da aşı seferberliği hızını yitirmeye başladı. University Health Network hekimlerinden Dr. Andrew Boozary, konuyla ilgili gözlemlerine dayanarak aşı çalışmalarının yavaşlamasının en büyük sebebinin aşıların markalarının değişmesi olduğunu açıkladı. Birçok kişinin toplu aşı merkezlerine geldiğini fakat uygulanacak aşının ilk aşıdan farklı bir marka olduğunu öğrendiklerinde randevularını iptal ettiklerini söyleyen Boozary, halk arasında ciddi bir yanlış bilgilendirme olduğunu söyledi. Geçtiğimiz Pazar günü, 24 Mayıs tarihinden bu yana bir günde yapılan en düşük aşı miktarının kaydedildiği Ontario’da nüfusun %60’ı her iki doz aşıyı olduğu bildirildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, şehirde yaşamın normale bir adım daha yaklaştığını söyledi. Rekreasyon ve toplum merkezlerinin Pazartesi günü itibariyle kapalı alanda da hizmet vermeye başlayacağını belirten Tory, bir takım kısıtlamaların ise mecburi olarak uygulanacağını söyledi. Kapalı alanlarda toplanma sınırının 25 kişi ya da %50 kapasiteyle sınırlı olacağını hatırlatan Tory, fiziksel aktiviteler haricinde maske kullanımının ise halen mecburi olduğunu açıkladı.

ABD merkezli Royal Caribbean International cruise firması, aşı gerekliliklerinde bir takım değişiklikler yaptığını açıkladı. İlk ve ikinci doz aşıların aynı olmaması durumunda, yolcuların tümüyle aşılanmış sayılmayacaklarına hükmeden firma yetkilileri, söz konusu durumda seyahatlerin iptal edileceğini açıkladı. ABD Bulaşıcı Hastalıklar ve Önleme Merkezi direktifleri uyarınca yönetmeliklerin kısa aralıklarla değişebildiğini açıklayan Royal Caribbean International, aynı uygulamanın diğer cruise şirketleri Princess Cruises ve Carnival yolcuları için de geçerli olduğunu söyledi. Konu hakkında bir açıklama yapan CDC sözcüsü ise vektör aşı olan AstraZeneca ile mRNA aşıları Pfizer ve Moderna’nın karışımının eksik aşı olarak nitelendirildiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 19 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 259, vefat eden kişi sayısı ise 7 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aşı seferberliğine hız verilmesi gerektiğini söyledi. Aşının virüsün yayılmasının önüne geçtiğinin geçtiğimiz aylarda kanıtlandığına dikkat çeken Tam, halen tereddütte olan kişilerin bir an önce aşı yaptırmalarını istedi. Özellikle Delta varyasyonunun hızla yayıldığının gözlemlendiğini belirten Tam, olası dördüncü dalgadan sakınmak için daha fazla kişinin aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

British Columbia, yaşlı bakımevlerindeki kısıtlamaların daha da hafifletileceğini açıkladı. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere ziyaretçilerin önceden randevu almalarına gerek olmadığını belirten eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, aşı olduklarını ispatlamaları durumunda ziyaretçi sayısındaki kısıtlamaların da tamamen kaldırılacağını söyledi.

Waterloo bölgesinde bir camiye saldırı düzenlendi. Waterloo Polis sözcüsü Cherri Greeno, Beytül Kerim camisine giren ve içeride ciddi oranda tahribat yapan 35 yaşındaki bir kişinin tutuklandığını açıkladı. Greeno, olayın nefret suçu olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını da söylerken, Waterloo Emniyet Amiri Bryan Larkin ise bölgede ayrımcılık ve nefret suçlarına geçit vermeyeceklerini söyledi.

Tokyo Olimpiyatları’ndan yeni vaka haberleri gelmeye devam ediyor. İki atletin COVID 19 pozitif teşhis edildiğini belirten olimpiyat yetkilileri, atletlerin dahil olduğu Güney Afrika Futbol takımı’nın tamamının test sonuçları gelene kadar karantinada kalacağını bildirdiler.

Global sağlık uzmanları aşı dağılımı konusunda endişelerini dile getirdiler. Son hazırlanan raporlara göre dünyanın en fakir ülkelerinin %1’lik diliminden az kısmının COVID 19 aşısının sadece ilk dozuna eriştiği gözlemlendi. Zengin ve fakir ülkeler arasındaki eşitsizliğin tüm dünyayı ilgilendiren bir sağlık problemi olduğu hususunda birleşen uzmanlar, aşının ancak 2023 yılında tüm dünyayı kapsayacak hale gelebileceğini belirtirken, yeni varyasyonların yayılmasıyla pandeminin uzun bir süre daha etkili olacağı gerçeğini hatırlattılar.


KANADA’DA SON DURUM 18 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 292, vefat eden kişi sayısı ise 4 olarak rapor edildi.

Kanada’da COVID 19 aşılarının muhafaza ve teslimatından sorumlu Tuğgeneral Krista Brodie, yaklaşık 2 milyon doz aşının iade edildiğini açıkladı. Brodie, aşı seferberliğinde dünya genelinde üst sıralarda bulunan Kanada’da aşı olan kişi sayısının azaldığının gözlemlendiğini belirtti. Kaynaklar arttıkça Kanada’nın dahili ihtiyacından artan aşıların COVAX aracılığıyla gelişmekte olan ülkelere bağışlanmaya devam edeceğini söyleyen Brodie, elde kalan aşıların son kullanma tarihi hakkında ise bir açıklama yapmadı. Önümüzdeki aylarda teslimatının yapılması beklenen Pfizer ve Moderna aşılarının, tüm ülke halkının aşı olması durumunda bile en az 20 milyon fazla doz olacağının hesaplandığını belirten Brodie, konu hakkındaki kararın federal hükümete ait olduğunu sözlerine ekledi.

Ontario’da aşı pasaportu tartışmaları sürüyor. Eyalet Başkanı Doug Ford, aşı pasaportuna taraf olmadığını ve aşı mecburiyeti getirilmeyeceğini açıkladı. Ford hükümetini bir an önce işler bir sistem kurmaya davet eden Toronto Ticaret Odası Başkanı Jan De Silva ise özellikle mecburi kategoride bulunmayan işyerleri için standart bir sistemin uygulanmasının mecburi olduğunu açıkladı. Ontario’da ticari yaşamın güvenli ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için eyalet hükümetinin rehberlik yapması gerektiğini söyleyen De Silva, aksi halde potansiyel bir dördüncü dalganın ticari etkilerinin çok daha yıkıcı olacağının altını çizdi.

Barrie bölgesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen kasırganın bilançosu belli oldu. Etkili olduğu 5 km’lik alanda 150 evin hasar görmesine sebep olan EF-2 isimli kasırganın bazı yerlerde 100 metre çapında genişlediği rapor edildi. 71 evin kullanılamayacak durumda hasar gördüğünü belirten Barrie Belediye Başkanı Jeff Lehman, ev sahiplerinin güvenli bir yere transfer edildiklerini söyledi. Hastaneye kaldırılan 10 kişiden 2’sinin ise hayati bir tehlike olmaksızın tedavilerine devam edildiğini belirten Lehman, yaşam kaybı olmamasını ise bir mucize olarak değerlendirdi.

GoodLife Fitness, aşı pasaportu istemeyeceğini beyan etti. Yapılan açıklamanın ardından binlerce kişi üyeliklerinin iptalini talep etti. Ülke genelinde 300’den fazla şubesi bulunan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Jane Riddell, çalışanlara ya da üyelere aşı mecburiyeti getirilmesinin şimdilik plan dahilinde olmadığını açıkladı. Kanadalıların aşı olmaları gerektiğinin altını önemle çizen Riddell, diğer yandan ülke çapında bir firma olarak her eyalette, mahremiyet hakları da dahil olmak üzere çeşitli yasal prosedürlerin sözkonusu olduğunu hatırlattı.


KANADA’DA SON DURUM 17 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 314, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada – ABD sınırın Ağustos ayı ortasında her iki dozu da almış ABD vatandaşları için açılacağını belirtirken aşı pasaportları konusunda kesin bir yorum yapmadı. Trudeau, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında uygulanmaya başlanan aşı pasaportlarının, aşı olmayanlar için seyahat engeline ilaveten günlük yaşamda da bazı kısıtlamalar getirdiğinin bilincinde olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde Fransa ve Yunanistan’da bazı meslek grupları için aşı mecburiti getirildiğini sözlerine ekleyen Trudeau, Kanada için halen net bir planın olmadığını belirtti.

Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanı Marco Mendicino, Taliban tehdidi altında bulunan tercümanlar için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. ABD ve Nato kuvvetlerinin Afganistan’dan tamamen çekilmesiyle söz konusu tercümanların savunmasız kaldıklarını belirten Mendicino, bakanlık olarak en yakın zamanda yeni bir program hazırlayacaklarını söyledi.

Tokyo Olimpiyatları’nda ilk COVID 19 vakası rapor edildi. Atletlerin bulunduğu bölgede 1 çalışanın COVID 19 pozitif teşhis edildiği olimpiyatlarda, genel olarak ise toplamda 45 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi.   

Mississauga’da bir evde çıkan yangında 3 yetişkin ve 4 çocuk hastaneye kaldırıldı. Bölge itfaiye ekiplerince 12 kişinin çıkarıldığı evde yangının çıkış sebebi ise henüz bilinmiyor.


KANADA’DA SON DURUM 16 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 416, vefat eden kişi sayısı ise 14 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, aşı pasaportlarına karşı olduğunu açıkladı. Ford, bugün itibariyle kısıtlamaların kaldırılmasında bir sonraki aşamaya geçen eyalette, aşı pasaportu uygulanmasının halkı ikiye böleceğini söyledi. Sınır güvenliğini sağlamak amacıyla aşı pasaportu uygulamasına geçilmesinin fereal hükümetin kararı olacağını belirten Ford, Ontario’da aşı mecburiyetş uygulamasına gidilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ontario Çalışma Bakanı Monte McNaughton, işyerlerinde sağlık güvenliğinin sağlanması için eyalet hükümetinin yaklaşık $10 milyon değerinde bir eğitim bütçesi oluşturduğunu açıkladı. Bakan McNaughton, küçük işletmelerde çalışanların sağlık güvenliği sağlanması konusunda uzaktan eğitim almalarını sağlayacak olan programın tamamen ücretsiz olduğunu söyledi. Eğitimlerin önümüzdeki 3 yılda yaklaşık 60.000 işyerine kapsayacak şekilde verileceğini belirten McNaughton, kursların 6-8 saat aralığında olacağını sözlerine ekledi. 

Barrie bölgesinde dün öğleden sonra saatlerinde çıkan kasırgada 8 kişi yaralandı, birçok ev ağır hasar gördü. Barrie Belediye Başkanı Jeff Lehman, kasırgada can kaybı yaşanmamasını bir mucize olarak değerlendirdi. Kanada Çevre Kurumu’nda görev alan meteoroloji uzmanı Geoff Coulson tarafından bölge polisi ve halkının zamanında uyarılmasının, can kaybını önlediğini belirten Lehman, kasırgadan etkilenen bölgedeki evlerin tekar teker ziyaret edildiğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, cruise gemilerinin Kanada’ya en erken Kasım ayında gelebileceklerini açıkladı. İlk etapta 2022 yılına kadar uzatılan yasağın Kasım ayında kaldırıbileceğini belirten Alghabra, bununla birlikte cruise gemilerinin bazı kamu sağlığı protokollerine mutlaka uymaları gerektiğini söyledi. Söz konusu protokolleri net olarak açıklamayan Bakan Alghabra, Kanada turizmine yaklaşık $4milyarlık katkı sağlayan cruise sektörünün, her yıl en az 30.000 kişiye iş olanağı sunduğunu da sözlerine ekledi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri eski Başkanı Jonathan Vance, adaletin yerine getirilmesine engel olmakla suçlandı. Görev süresinde cinsel taciz uygulamakla suçlanan Vance, şikayetçilerden bir kişiyi yalan söylemeye teşvik etmekten suçlu bulundu. Vance davası askeri mahemeden çıkara sivil mahkemeye devredildi.


KANADA’DA SON DURUM 15 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 386, vefat eden kişi sayısı ise 8 olarak rapor edildi.

Toronto Belediye Meclisi Dundas Caddesi’nin isminin değiştilmesi için oylama yaptı. 1700’lü yıllarda yaşamış Henry Dundas isminin onurlandırılmasına artık gerek olmadığına karar veren belediye meclisi, Dundas Meydanı ve metro istasyonu da dahil olmak üzere, Dundas isminin verildiği kamuya açık alanların isminin değiştirileceğini açıkladı. 17-7 oyla alınan karar sonucu söz konusu alanların yeni isimlerinin belirlenmesi içinse Nisan ayı son karar verme tarihi olarak belirlendi. Toronto’da 25 km uzunluğundaki Dundas Caddesi’nin isminin değiştirilmesinin Mississauga ve Durham belediyelerinı kapsamadığını belirten Toronto Belediye Başkanı John Tory, yaklaşık 60 caddenin isminin daha değiştirilmesinin söz konusu olduğunu açıkladı.

Toronto’da güvercinleri besleme yasağı gündeme alındı. Toronto Merkez belediye encümenlerinden Kristyn Wong-Tam tarafından sunulan dilekçede, halka açık alanlarda sayısı oldukça artan güvercinlerin kamu sağlığına tehlike oluşturduğu dile getirildi. Güvercinleri beslemenin, dışkıları sebebiyle sosyal ve fiziksel zararları olduğunu belirten Tam, aynı zamanda güvercinlerden arta kalan yemeklerin fareleri cezbettiğini ve problemin daha da büyümesine yol açtığını iddia etti. Belediye meclisinde yapılan oylamada ise konu hakkında bir rapor hazırlanması ve güvercin besleme yasağının önümüzdeki Mart ayında yeniden görüşülmesine karar verildi.

Quebec hastanelerinin acil bakım ünitelerinin ciddi bir krize girmek üzere olduğu iddia edildi. Pandemi dolayısıyla birçok hemşirenin görevden ayrıldığını belirten Maisonneuve-Rosemont Hastanesi Acil Ünitesi hekimlerinden Dr. Bernard Mathieu, durumun her geçen gün kötüleştiğini söyledi. Hastanelerde, hemşirelere ilaveten farklı kadrolarda görev alan diğer çalışanların da eksiksiliğinin duyulduğunu açıklayan Mathieu, durumun en büyük dezavantajının tıbbi hataların sıklaşması ve bekleme sürelerinin artması olduğunu belirtti. Hemşirelerin önemli bir bölümünün çok daha iyi çalışma şartları sunan özel sektöre transfer olduklarını söyleyen Mathieu, durumun acil servislerin çalışma saatlerini de etkilediğini sözlerine ekledi.

Manitoba Indigenous İlişkileri Bakanı Eileen Clarke istifa etti. Eyalet Başkanı Brian Pallister tarafından geçtiğimiz hafta dile getirilen sömürgeciliği savunan yorumların karar vermesinde önemli bir etkisi olduğunu Clarke, Indigenous halklarına duyduğu saygıdan dolayı daha fazla yorum yapmayacağını söyledi. Manitoba’da Kraliçe Elizabeth ve Kraliçe Victoria heykellerinin 1 Temmuz Kanada Günü bazı protestocularca devrilmesini kınayan Eyalet Başkanı Pallister, Kanada’yı bir bütün yapan tüm halkların kültürel miraslarına saygı duyulmasını istemişti. Heykellerin tamir edilerek yerlerine konulacağını söyleyen Pallister, aynı zamanda Kanada’ya ilk gelen Avrupalıların amaçlarının ise var olan hiçbir şeyi yok etmek değil, daha iyisini inşa etmek olduğunu iddia etmişti.


KANADA’DA SON DURUM 14 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 320, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore, kısıtlamaların hafifletilmesi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Moore, bu Cuma günü bir sonraki aşamaya geçecek olan eyalette, restoran, bar ve spor salonlarının aylardan sonra ilk kez kapalı alanda servise açılmasıyla birlikte vaka sayılarında artış olacağını açıkladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Delta varyasyonunun Ontario bünyesinde de en sık görülen varyasyon olduğunu belirten Moore, aşı seferberliğine hız verilmesi gerektiğini söyledi. Eylül ayıyla birlikte okulların açılacağı ve kapalı alanda geçirilen zamanın artacağına da dikkat çeken Moore, kısıtlamaların daha ileri boyutta hafifletilmesi için ilk doz aşıların en az %80, ikinci dozun ise en az %75 oranında olması gerektiğinin altını çizdi. Ontario’da an itibariyle ilk doz aşıyı olan kişi oranı %78, her iki dozu da olan kişi oranı ise %55 seviyesinde bulunuyor.

Ontario’da genç nüfusun önemli bölümün aşı olmadığı açıklandı. Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore, geçtiğimiz aylarda enfekte olan kişilerin çok büyük kısmını aşı olmamış gençlerin oluşturduğunu söyledi. Moore, son 3 ayda COVID 19 pozitif teşhis edilen gençlerden 19-29 yaş arası grubun %96’sının, 12-17 yaş arası grubun ise %99’unun aşı olmadığını açıkladı. Söz konusu gençlerin, çok kısa bir zaman içinde eğitim ve iş yaşantısına döneceklerini belirten Moore, tüm eyaletin sağlık güvenliği için genç nüfusun aşı olması gerektiğini önemle belirtti.

Hamilton Ancaster bölgesinde Müslüman bir kadın ve kızı saldırıya uğradı. İsmi açıklanmayan 40’lı yaşlardaki kişinin, alışverişten dönen anne kızın üzerine arabasını sürdüğünü ve müslüman oldukları için küfür ederek ölümle tehdit ettiğini açıklayan bölge polisi, söz konusu kişinin yakalanarak mahkemeye sevkedildiğini bildirdi. Başbakan Justin Trudeau, olaydan duyduğu derin rahatsızlığı dile getirirken, Kanada Ulusal Müslümanlar Konseyi ise saldırıyı kınadığını açıkladı.

Hamilton St. Joseph’s Villa bakımevinde yeni vakaların patlak vermesinin kaynağı belirlendi. Bakımevinde görev yapan ve henüz aşı olmamış bir kuaförün, biri ziyaretçi olmak üzere toplam 5 kişiyi enfekte ettiği bildirildi. Söz konusu kuaförede çalışan 4 kişinin de enfekte olduğunu açıklayan Hamilton Belediyesi, 30 Haziran’da hizmet vermeye başlayan salonun yeniden kapatıldığını bildirdi.

Waterloo Sağlık Bölgesi, kısıtlamaların kaldırılmasında üçüncü aşamaya eyaletin diğer sağlık bölgeleriyle birlikte geçileceğini açıkladı. Bölge Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Hsiu-Li Wang, vaka sayılarındaki iyileşme ve aşı oranındaki artış gözönüne alındığında, eyaletin diğer bölgeleriyle birlikte bir sonraki aşamaya geçilmesinde bir sakınca olmadığını söyledi.

Seneca College, aşı mecburiyetine onay verdi. Eylül ayında okulların açılmasıyla sadece aşı olanların kampüslere girebileceğini belirten kolej sözcüsü Caroline Grech, kararın tüm öğrenciler için olduğu kadar eğitmenler ve çalışanlar için de geçerli olduğunu açıkladı. Aşı olmayan ya da olmayı reddeden öğrencilerin uzaktan eğitim metoduna başvurabileceklerini belirten Grech, bununla birlikte aşıların kısmi ya da tam doz uygulanması konusunda nihai kararın ise henüz verilmediğini açıkladı.

Vancouver Kongre Merkez binasında geçici olarak açılan COVID 19 hastanesi kapatıldı. Eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, ek tedbir olarak hastaneye dönüştürülen binanın, hiçbir hastanın yatışı yapılmadan kapatılmasının eyalet için bir başarı olduğunu söyledi. Son 24 saatte 33 yeni vakanın teşhis edildiği British Columbia’da hastanede tedavi gören kişi sayısı ise 14’ü yoğun bakımda olmak üzere toplam 66 kişi olarak rapor edildi.

Canadian Women & Sport and E-Alliance tarafından hazırlanan bir rapora göre, kız çocuklarının pandemi sonrası spor aktivitelerini terkettiği gözlemlendi. Pandemi öncesine kıyasla her 4 kızdan birinin spor faaliyetlerinde yer almadığını belirten organizasyon yetkilileri, söz konusu oranın toplamda 350.000 kız çocuğuna denk geldiğini açıkladı. Organizasyon Başkanı Allison Sandmeyer-Graves, kız çocuklarının aktivitelerden çekilmesinin en önemli sebebinin depresyon olduğunu açıkladı. Çocuklar ve aileleriyle yapılan görüşmelerde, ders notlarında düşüş ve yeme bozuklukları gibi bulgular elde edildiğini söyleyen Sandmeyer-Graves, spordan mahrum kalan çocukların fiziksel olduğu kadar akıl ve ruh sağlıklarının da son derece negatif etkilendiğini belirtti. Sandmeyer-Graves durumun ayrıca kar topu etkisi yaratarak diğer kız çocuklarının da spor faaliyetlerinden uzaklaşmasına sebep olacağının altını çizdi. Pandemi öncesinde de kız çocuklarının spor faaliyetlerinde yer almasının önünde özgüven eksikliği, tesis yetersizliği ve mali sorunlar gibi önemli engellerin bulunduğunu önemle tekrarlayan Sandmeyer-Graves, duruma mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 13 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 454, vefat eden kişi sayısı ise 7 olarak rapor edildi.

Kanada’da ulusal düzeyde gerçekleşecek İslamofobi ve AntiSemitizm zirvelerinin tarihleri belli oldu. 21 Temmuz tarihinde AntiSemitizm zirvesinin gerçekleşeceğini belirten ÇokKültürlülük Bakanı Bardish Chagger, İslamofobi zirvesinin ise bir sonraki gün, 22 Temmuz tarihinde yapılacağını açıkladı. Zirvelere bakanlar, akademisyenler ve Yahudi ve Müslüman toplum liderlerinin katılacağını belirten Bakan Chagger, atılacak adımların belirleneceği yapıcı bir tartışma ortamının yaratılması için çalıştıklarını söyledi.

Satın Alma Bakanı Anita Anand, yaklaşık 18 milyon doz AstraZeneca aşısının bağışlanacağını açıkladı. Anand, Kanada’da yan etkileri sebebiyle uygulanması durdurulan aşıların, COVAX aracılığıyla düşük gelirli ülkelere bağışlanacağını söyledi. Eyaletlerden ihtiyaç fazlası aşıların toplandığnı belirten Anand, aşıların son kullanma tarihleri geçmeden kullanılması için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, ecza şirketlerini uyardı. Üretilen COVID 19 aşılarının mümkün olduğunca düşük gelirli ülkelere gönderilmesini isteyen Ghebreyesus, pandemiden daha sağlıklı çıkılmasının tek yolunun daha fazla ihtiyacı olan ülkelere yardım etmek olduğunu söyledi. Ghebreyesus, Pfizer ve Moderna başta olmak üzere, COVID 19 aşısı üreten ecza şirketlerinin gelir düzeyi yüksek ülkelere üçüncü doz aşı satmak yerine COVAX ya da Afrika Aşı Edinme Ekibi’ne aşı tedarik etmelerini önerdi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, aşı pasaportlarına sıcak bakmadığını açıkladı. Quebec ve Manitoba’da uygulanacak aşı pasaportlarının, mahremiyet haklarını ihlal ettiğini belirten Kenney, Alberta’da söz konusu uygulamaya gidilmeyeceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 12 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 253, vefat eden kişi sayısı ise 8 olarak rapor edildi.

Ontario aile hekimleri, aşı seferberliğinde üzerlerine düşecek rolün net bir şekilde belirtilmesini talep ettiler. Ontario Aile Hekimleri Odası Başkanı Dr. Liz Muggah, aile hekimlerinin aşı yapabileceğini kendilerinin de yapılan basın duyurusuyla öğrendiklerini açıkladı. Toplu aşı kliniklerinin kapatılması planlanan eyalette, aşı yapılması sorumluluğunun aile hekimlerine verilmesine rağmen, henüz net bir yol haritası çizilmediğini belirten Muggah, aile hekimlerinin yüklenecekleri yeni rol için hiçbir hazırlığının olmadığını sözlerine ekledi.

Burlington Village of Tansley Woods Bakımevi’nde 1 kişi daha COVID 19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Bir hafta içinde ikinci kaybın yaşandığı bakımevinin yöneticisi Kristian Partington, yaşamını yitiren kişinin ismini açıklamamakla birlikte, ölüm sebebinin Delta varyasyonu olduğunu söyledi. Partington, bakımevinde kalanların %97’sinin ilk doz, %89’unun ise her iki doz aşılarını olduğunu sözlerine ekledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, aşı seferberliğinin gidişatından oldukça memnun olduğunu söyledi. Şehirde 12 yaş ve üstü kişilerin %60’ının aşılarının her iki dozunun da tamamlandığını belirten Tory, henüz aşı olmamış kişilerin ise mutlaka harekete geçmelerini istedi. Tory, aşı seferberliğinde yoğunlaşılacak bölgelerin Elms-Old Rexdale, Kingsview Village-The Westway, Mount Dennis, Mount Olive-Silverstone-Jamestown, Weston ve Englemount-Lawrence olduğunu sözlerine ekledi. Toronto Congress Centre, Cloverdale Mall, The Hangar ve Metro Toronto Convention Centre olmak üzere 4 toplu aşı kliniğinde ise randevu alınmasına gerek bulunmuyor.

Quebec’te bugünden itibaren kısıtlamalar büyük ölçüde hafifletiliyor. Fiziksel mesafe sınırının 1 metreye düşürüldüğü eyalette, sadece fiziksel aktivitenin yoğun olduğu yerler ve canlı müzik mekanlarında iki metre sınırının uygulanmaya devam edeceği bildirildi. Quebec işyeri sağlık ve güvenliği komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise birçok işyerinin yüzyüze hizmete geçmesinde bir engel bulunmadığı bildirildi. Eyalette yeni uygulanacak yönetmeliğe göre, kapalı alanlarda toplanma sınırı 50, açık alanlarda ise 100 kişiye yükseltildi. Halka açık kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu ise devam ediyor.

Kanada Sınır Güvenliği Kurumu, federal karantina programının ciddi sayıda kişi tarafından halen idrak edilemediğini açıkladı. Kurum yetkilileri, federal karantina programı uyarınca otelde konaklama ve 14 günlük karantina uygulamasının sadece Kanada vatandaşları ya da Kanada’da dimi oturma iznine sahip olanlar için geçerli olduğunu hatırlattı. Ülkeye giriş izninin ise Kanada’nın kabul ettiği 4 aşıdan birinin iki doz halinde uygulandığını ibraz edecek birinci derecede yakınlara ya da uluslararası öğrencilere verildiğini belirten kurum sözcüsü Denis Vinette, gereklilikleri yerine getirmeyenlerin ülkeye giriş yaplarına izin verilmediğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 11 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 309, vefat eden kişi sayısı ise 9 olarak rapor edildi.

Ontario Sinemacılar Birliği (MTAC), kısıtlamaların kaldırılmasında keyfi davranıldığını iddia etti. Birlik yönetim kurulu, planlanandan 5 gün öncesinde üçüncü aşamaya geçilecek olmasına rağmen, sinemaların, binada 1000 kişiyi aşmamak üzere %50 kapasiteyle hizmet vermesi mecburiyetinin dayandırıldığı bilimsel temelin açıklanmasını talep etti. Konu hakkında bir açıklama yapan Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore ise, kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen Delta ve Lambda varyasyonlarının halen ciddi bir tehlike oluşturduğunun altını önemle çizdi.

Toronto Üniversitesi Biyoetik profesörlerinden Kerry Bowman, aşı pasaportlarına karşı olduğunu açıkladı. Bowman, geçtiğimiz hafta Quebec eyalet hükümeti tarafından Eylül ayından itibaren uygulamaya konulacağı açıklanan aşı pasaportlarının mahremiyet haklarını ihlal ettiğini söyledi. Hareket özgürlüğünün kişinin demokratik haklarının temel taşlarından biri olduğunu dile getiren Bowman, aşı pasaportu sayesinde halkın takip edilmesinin ise tamamiyle etik dışı olduğunu önemle vurguladı.

British Columbia Kamu Sağlığı Kurumu, yaşlı bakımevlerinde tüm kısıtlamaların kaldırılacağını açıkladı. 19 Temmuz itibariyle her iki doz aşısını da olan kişiler için maske ve mesafe dahil olmak üzere tüm kısıtlamaların kaldırılacağını açıklayan Dr Bonnie Henry, yaşlı bakımevlerinde kalanların sadece aile bireyleri tarafından değil, arkadaşları tarafından da ziyaret edilebileceğini söyledi.

Alberta’da Lambda vakaları tespit edildi. İlk olarak Peru’da görülen varyasyonun iki kişide tespit edildiğini açıklayan eyalet kamu sağlığı kurumu, seyahat bağlantılı olduğu tespit edilen durumun henüz takip aşamasında olduğunun ve kontrol altında bulunduğunun altını çizdi.

Global Affairs Canada, ABD Miami yakınlarında çöken binadan ikinci Kanadalının cesedinin çıkarıldığını bildirdi. Ailevi sebeplerle ismi paylaşılmayan kişinin ailesi başta olmak üzere, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileyen Global Affairs Canada sözcüsü Grantly Franklin, yaşanan trajediden dolayı üzgünlüğünü dile getirdi. 24 Haziran’da kısmi olarak çöken 12 katlı apartmanda yaşamını kaybedenlerin sayısı 86’ya yükselirken, 43 kişinin akıbeti ise halen belirsizliğini koruyor.


KANADA’DA SON DURUM 10 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 760, vefat eden kişi sayısı ise 14 olarak rapor edildi.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesinde üçüncü aşamaya 16 Temmuz itibariyle geçileceği bildirildi. Henüz resmileşmeyen tabloya göre, planlanandan 1 hafta öncesinde yeni aşamaya geçecek olan eyalette, kapalı alnlarda toplanma sınırı 25, açık alanlarda ise 100 kişiye yükseltiliyor. Spor salonları, sinema, tiyatro ve müzelerde %50 kapasiteye izin verilecek yeni adımda; alışveriş merkezleri dahil olmak üzere tüm perakende satış mağazalarında ise fiziksel mesafe sağlanması koşuluyla kişi limiti ise tamamen kaldırılıyor. Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Dr Kieran Moore tarafından yapılan açıklamada, bir sonraki aşamaya geçilmesine yeşil ışık yakıldığı ve kararın açıklanmasının ise Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından yapılacağı bildirildi.

Toronto’da bugünden itibaren aşı randevusu almaya gerek kalmayacak. Şehirdeki 4 toplu aşı merkezinde 18 yaş ve üstü herkesin randevusuz aşı olabileceğini bildiren Toronto Belediyesi, aynı zamanda sağlık kartı ibraz edilmesinin ise mecburi olmayacağını bildirdi. Toronto Congress Centre, Cloverdale Mall, The Hangar ve Metro Toronto Convention Centre olmak üzere, ilk ya da ikinci doz mRNA aşılarının enjekte edileceği toplu aşı klinikleri öğlen 12:00 akşam 7:00 saatleri arasında hizmet verecekler.

Toronto Belediyesi Scarborough bölgesi encümeni Jim Karygiannis hakkındaki rapor tamamlandı. Belediye seçimlerinde harcama limitini aştığı için görevinden azledilen Karygiannis, Ontario Eyalet Hükümeti Etik Komisyonu Başkanı Jonathan Batty tarafından hazırlanan raporda, seçmenlere etik dışı davranmakla da suçlandı. Seçimlerde kazanmak için, bölgesindeki birçok vatandaşın evine izinsiz girerek fotoğraf çeken ve seçmenleri uygunsuz bir dille tehdit eden Karygiannis, geçtiğimiz Eylül ayında görevinden azledilmişti. Etik Komisyonu Başkanı Batty, Karygiannis için herhangi bir yaptırım ya da ceza uygulanmasına ise gerek olmadığını raporunda ayrıca belirtti. Bir daha seçilmesine imkan bulunmayan Karygiannis ise, 32 yıllık görev bölgesi Agincourt halkına tesşekkür ederek aktif politikadan tamamen çekildiğini açıkladı.

Toronto merkezli müteahhitlik firması Conservatory Group, mahkeme kararıyla satışa çıkarıldı. Maddi değeri $ 2.5 ila $4 milyar olarak belirlenen dev şirketin, babalarının vefatı sonucu şirketin varisi 4 oğul arasındaki ilişkilerin onarılamaz derecede bozulması ve şirketi yönetmeye engel teşkil etmesi sebebiyle satılacağı bildirildi. Auschwitz Kampı’ndan kurtularak Kanada’ya gelen Teddy Libfeld tarafından 1960 yılında kurulan şirketin satışına karar veren Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi Hakimi Thomas McEwen, oğullar arasındaki kişisel ve profesyonel ilişkilerin saygı ve güven kavramlarından tamamen mahrum olmaları sebebiyle satışa mahkemenin gözetmenlik yapacağını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 9 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 565, vefat eden kişi sayısı ise 18 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, aşı olmayanlara Kanada sınırlarını açmayı henüz planlamadıklarını söyledi. Kanadalıların yaşamlarını riske atmayacaklarını belirten Trudeau, Kanada vatandaşı ya da daimi oturum hakkı olmayan aşı olmamış kişiler için seyahat kısıtlamalarının uzun bir süre devam edeceğine dair söz verdi. Trudeau, 5 Temmuz itibariyle tüm aşılarını olmuş Kanadalılar için seyahat kısıtlamalarının kalkmasının ardından, sıradaki hedefin Kanadalı olmayan fakat aşı olmuş kişiler için sınır yasaklarının hafifletilmesi olduğunu sözlerine eklerken, net bir tarih ise vermedi.

Ontario Başsavcısı Sylvia Jones, toplu aşı kliniklerinin kapanmaya başlamasının gündemde olduğunu açıkladı. Hastaneler, fuar merkezleri ve spor salonlarının asli görevlerine döneceklerini hatırlatan Jones, henüz aşı olmayan kişileri bir an önce harekete geçmeye davet etti. Jones, nüfusun yarısından fazlasının aşı olduğu Ontario’da aşıların bundan böyle aile hekimleri ya da eczaneler tarafından yapılacağını söyledi.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dubé aşı pasaportu hakkında tarih verdi. Delta varyasyonu ve alt kategorilerinin ülke çapında tehlike yarattığını belirten Dubé, vaka sayılarının artması durumunda Eylül ayından itibaren aşı pasaportu uygulamasının yürürlüğe konulacağını bildirdi. Geçtiğimiz 16 ay boyunca yaşanan kısıtlamaların tekrarlanmasını kimsenin arzu etmediğinden emin olduğunu belirten Dubé, aşı pasaportunun tüm halkın menfaatine olduğunu sözlerine ekledi.

Kanada’nın Afganistan’da görev alan 3 eski tümgenerali, yerel tercümanların ülkeye kabulü için dilekçe verdi. Tümgeneraller, Denis Thompson, Dean Milner ve Dave Fraser, Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanlığı’na yönelik kaleme alınan dilekçede, Afganistan’da bulundukları sürece kendilerine yardım eden 115 tercüman ve ailelerinin Kanada’ya göçmen olarak gelmeleri için bir program oluşturulmasını talep ettiler. Tercümanların Taliban tarafından ele geçirilmeleri durumunda işkence görmeleri ve yaşamlarını kaybetmelerinin oldukça yüksek bir ihtimal olduğunu belirten tümgeneraller, söz konusu tercümanlara silah arkadaşı gözüyle bakılmasını tavsiye ettiler.


KANADA’DA SON DURUM 8 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 542, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, kısıtlamaların hafifletilmesinde bir sonraki adım hakkında bazı açıklamalar yaptı. Elliot, aşı seferberliğinin programın oldukça ilerisinde olmasına ve Ekim ayından bu yana ilk kez can kaybı yaşanmamasına rağmen, Delta varyasyonunun halen ciddi bir tehlike olduğunu söyledi. Daha önce olduğu gibi geri adım atmak yerine potansiyel bir dördüncü dalgadan sakınmak için üçüncü aşamaya son derece temkinli geçilmesini gerektiğini belirten Elliot, ilerlemenin son derece yavaş gelişeceğini sözlerine ekledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, işyerlerinin yüzyüze hizmete başlaması amacıyla belediyenin özel sektörle işbirliği yaptığını açıkladı. Tory, Toronto Ticaret Odası ve diğer özel sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucu We Are Ready Toronto isimli yeni bir program hazırlandığını açıkladı. Kanada’nın finansal nabzının attığı Toronto’nun güvenli bir şekilde turizm ve ticarete yeniden açılmasının önemine değinen Tory, eyalet ve federal hükümetlerin de programa destek vermelerini istedi.

Niagara bölgesi Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mustafa Hirji, Kanada – ABD sınırının çok erken açıldığını iddia etti. Delta varyasyonunun ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirten Hirji, yerel ticari kurumların ekonomik kaygılarına rağmen, alınan riskin büyüklüğüne dikkat çekti. Sezonun turizm sektörü için öneminin farkında olduğunu söyleyen Hirji, diğer yandan kamu sağlığının güvenliği için sınırın en az 1 ay daha kapalı kalması gerektiğini tekrarladı.

Quebec’te yaşam Pazartesi günü itibariyle büyük ölçüde normale dönüyor. Eyalet Başkanı Francois Legault tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni kriterler, vaka sayısındaki düşüş ve aşı seferberliğindeki ilerleme göz önüne alınarak belirlendi. Toplanma sınırının Pazartesi günü tamamen kaldırılacağı eyalette, fiziksel mesafe sınırı 1 metreye indirilirken, maske mecburiyetinin ise halka açık tüm kapalı alanlarda devam edeceği açıklandı.

Yukon’da vakaların pozitif çıkma oranı yükselmeye devam ediyor. Yukon Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Brendan Hanley, son raporlara göre vakaların pozitif çıkma oranının %15’e yükseldiğini belirtirken, test yaptırmayan kişi sayısının yüksekliğinden de endişe duyduğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 7 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 414, vefat eden kişi sayısı ise 13 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’nın yeni Genel Valisi’ni bildirdi. Indigenous halklarına mensup bir kişi olması beklenen Kanada’nın 30’uncu Genel Valisi Mary Simon oldu. Görevi teslim alırken açılış cümlelerini Inuktitut dilinde kuran Simon, Kanada’nın resmi dillerinden bir iolan Fransızca’ya hakim olmayışını ise etnik kökeni sebebiyle öğretmeninin kendisine Fransızca öğretmeyi reddetmesi şeklinde açıkladı. Kuzey ve Güney arasında bir köprü olamaya çalışacağını belirten Simon, görevini açık fikirlilik ve apolitik bir şekilde yürüteceğine dair söz verdi.

Ontario’da okulların Eylül ayında sınıfta eğitime geçeceği bildirildi. Eğitim Bakanı ve Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı tarafından yapılan açıklamada, aşı seferberliğinin aynı hızla devam etmesi durumunda sınıfta eğitime geçilebileceğine kesin gözüyle bakıldığı söylendi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore, aşı hakkında önemli veriler elde edildiğini açıkladı. Moore, 15 Mayıs- 12 Haziran arasında COVID 19 pozitif teşhis edilen 29,380 kişinin %83’lük diliminin aşı olmayan kişiler olduğunu söyledi. Bu kişilerin %15’inin ilk doz aşı olanlar ve sadece %1’inin her iki doz aşıyı da olduklarını açıklayan Moore, daha fazla işyerinin ay içinde açılacağı ve okullarınsa Eylül ayında açılacağı gerçeği gözönüne alınarak mümkün olduğunca çok kişinin aşı olmalarını önerdi.

Kanada’da COVID 19 virüsünün yeni bir varyasyonu daha gözlemlendi. Lambda varyasyonu olarak adlandırılan türün ilk olarak Peru’da tespit edilmesinin ardından Ekvator, Şili ve Arjantin’de de görüldüğü rapor edildi. Kanada’da ilk belirlemelere göre 11 kişide rapor edilen virüsün henüz Ontario’ya sıçramadığını belirten Sağlık Bakanı Christine Elliot, gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi. Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Ashleigh Tuite ise varyasyonun bulaşma oranının ölçüldüğünü ve yeni oluşan durumun henüz bir panik ortamı yaratmasına sebep olmadığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 6 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 738, vefat eden kişi sayısı ise 8 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların bir sonraki aşaması konusunda bazı açıklamalar yaptı. Eyaletin normal yaşama mümkün olduğunca hızlı dönmesini herkes gibi kendisinin de çok arzu ettiğini belirten Ford, diğer yandan temkinli hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore önderliğinde kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını hatırlatan Ford, üçüncü aşamaya geçilmesi için 20 Temmuz tarihinin beklenilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Delta Plus varyasyonu Ontario’da bir kişinin yaşamına maloldu. Burlington’da bulunan bir yaşlı bakımevinde kalan kişinin ismi belirtilmezken, bakımevinde kalan ya da çalışanlarının yarısından çoğunun halen aşı olmadıkları kaydedildi. Tansley Woods bakımevinde an itibariyle 15’i bakımevinde kalan kişi olmak üzere toplam 16 aktif vakanın olduğu bildirildi.

Ontaro Hawkesbury Hastanesi’nde hastalarını öldürmekle suçlanan Brian Nadler isimli doktorun kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi. İlk kurbanının 89 yaşındaki Albert Poidinger isimli kişi olduğu bilinen Nadler, bakımı altındaki 5 kişinin daha ölümünden sorumlu tutularak birinci cinayet suçlamasıyla tutuklanmış ve Mart ayında mahkemeye verilmişti. Daha önce görev yaptığı Alberta ve Saskatchewan’da görevi kötüye kullanmak suçlarından hakkında çeşitli dosyalar bulunan doktorun masum olduğunu iddia etmesine rağmen, konuyla ilgili bir açıklama yapan Ontario Doktorlar ve Cerrahlar odası ise, şüpheli ölümlerin rapor edilmesi üzerine eyalet polisiyle birlikte uzun süredir araştırmaların sürdüldüğünü bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 5 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 408, vefat eden kişi sayısı ise 17 olarak rapor edildi.

Kanada Federal Karantina uygulaması bugünden itibaren hafifletilmeye başlıyor. 16 ay süren kısıtlamaların ardından, uygulamanın otelde ve evde karantina olarak bilinen iki ayağı bazı yolcular için kaldırılıyor. Uygulamadan sadece Kanada’nın kabul ettiği 4 aşıdan birinin tam doz halinde uygulandığının ispat edilmesi durumunda faydalanmanın mümkün olduğunu bildiren Kanada Sınır Güvenliği Kurumu, diğer yandan son 72 saat içinde alınmış COVID 19 negatif raporunun ArriveCan mobil uygulaması aracılığıyla ibraz edilmesinin mecburi olduğunu hatırlattı.

Kanada Kan Bankası, eşcinsel erkeklerin kan vermesi konusunu bir kez daha gündemine aldı. 1992 yılında eşcinsel erkeklerin kan vermesini ömür boyu yasaklayan yönetmeliğin, 2013 yılında yapılan düzenlemeyle en az 5 yıl cinsel ilişkide bulunmama şartı ve son olarak 2019 yılında da 3 ay cinsel ilişkide bulunmama şartına dönüştürülmesi, Konservatif Partili milletvekili Eric Duncan tarafından geçtiğimiz aylarda meclise taşınmıştı. Sağlık Bakanı Patty Hajdu, ayrımcılık olduğunu kabul ettiği yönetmeliğin büyük ölçüde Kanada Kan Bankası ve Hema-Quebec tarafından değerlendirildiğini açıkladı. Parti bünyesindeki ilk eşcinsel milletvekili olarak tanınan Duncan, meclis açıldığında eşcinsel erkeklere kan verme yasağını bir kere daha gündeme getireceğini söyledi. Konu hakkında bir açıklama yapan Kanada Kan Bankası ise, 2021 yılı sonuna kadar yönetmeliğin tamamen kaldırılmasına dair bir tavsiye mektubu hazırlanacağı sözünü verdi.

Alberta’da müslüman kadınlara yönelik saldırıların artması geniş çaplı tepkiyle karşılandı. Kanada Ulusal Müslümanlar Konseyi tarafından yapılan açıklamada özellikle Somali asıllı siyahi kadınların hedef alındığı bildirildi. Mart ayından bu yana Edmonton’da 9, Calgary’de ise 3 saldırı gerçekleştiğini belirten kurum yetkilileri, olayların nefret suçu olarak tanınmamasının saldırıların önüne geçilmesinde en büyük engel olduğunu belirttiler.

Toronto’da geçtiğimiz hafta öldürülen Polis Memuru Jeffrey Northrup, çeşitli hükümet yetkililerinin de katıldığı cenaze töreninde saygı ve sevgiyle anıldı. Toronto Belediyesi’nin kapalı garajından yapılan araba hırsızlığı ihbarına müdahale ettiği sırada, hırsız Umar Zameer’in arabayla çarpması sonucu ağır yaralanan Northrup, hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamamıştı. Polis memurunun cenazesine katılan Toronto Belediye Başkanı John Tory konusu olayın meslek yaşantısının en zor anlarından biri olduğunu söylerken, merhumun ailesine tüm Toronto halkı adına başsağlığı diledi. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford ise yayınladığı taziye mesajında 31 yıllık meslek yaşamında herkes tarafından sevilip sayılan polis memurunun kaybının acısını paylaştığını iletti.


KANADA’DA SON DURUM 4 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 355, vefat eden kişi sayısı ise 12 olarak rapor edildi.

Ontario’da son açıklanan rapora göre hastanede tedavi gören kişi sayısında önemli miktarda bir düşüş var. Tüm eyalette yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının 243 olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Christine Elliot, suni solunum cihazına bağlı kişi sayısının ise 165 olduğunu açıkladı.

British Columbia Lytton Köyü yangını araştırılmaya başlandı. Yoğun duman yüzünden şimdiye kadar bölgeye giremeyen adli tıp ekibi, ilk belirlemelere göre en az iki kişinin yaşamını kaybettiği açıkladı.

British Columbia’da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor. Ölü sayısının 719’a yükseldiği eyalette hava sıcaklığının ise 49.6 dereceye eriştiği bildirildi. Bölgeden sorumlu Adli Tıp Kurumu mensubu Lisa Lapointe, ölü sayısının mevsim normallerinin üç katı olduğunu açıkladı.

Alberta’da Katolik Okulları mütevelli heyetleri çeşitli kamu binalarının isimlerinin değiştirilmesini oyladılar. Kapalı oylamalayla alınan kararlara göre, Indigenous çocuklarını asimile etmek için kurulan yatılı okul sisteminin ilk sorumlusunun isminin silineceği kesinleşti. Alberta’nın ilk Roma Katolik Piskoposu Vital Grandin’in isminin, Edmonton, Calgay ve St Albert şehirlerindeki çeşitli okul, metro istasyonu ve caddelerden silineceğini bildiren mütevelli heyetleri, aynı zamanda heykel ve büstlerin de kaldırılacağını açıkladılar.


KANADA’DA SON DURUM 3 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 914, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Indigenous şefleri, bulunan toplu mezarların ardından tazminat talebinde bulundular. Federation of Sovereign Indigenous Nations Şefi Bobby Cameron, bu pazar günü Katolik kiliselerinde yapılacak ayinlere gidilmemesini istedi. Katolik Kilisesi’nin 2005 yılında yatılı okullardan kurtulan Indigenous halkı mensuplarına ödeme sözü verdiği $25 milyon ödenene kadar hiçbir Kanadalının kiliseye gitmemesini isteyen Cameron, aynı zamanda Papa Fransis’in Kanada’ya gelerek resmi olarak özür dilemesini ve yatılı okullardan mesul tüm kiliselerin arşivlerini açmasını talep etti. Yaşanan trajedinin şspatlanmasıyla, Katoli inancına saip herkesin başlatılan boyota katılması gerektiğini söyleyen Cameron, diğer şefler tarafından da desteklendi.

Toronto’da bir polis memuru öldürüldü. Belediye binası yakınlarındaki bir kapalı garajdan yapılan hırsızlık ihbarına müdahale eden polis memuru Jeffrey Northrup, hırsızın üreine araba sürmesi sonucu yaşamını yitirdi. 31 yaşındaki katil Umar Zameer ise olay yerinin yakınlarında yakalanarak tutuklandı.

Manitoba’da saldırıya uğrayan Kraliçe Victoria heykelinin kafası sökülerek, yakındaki Assiniboine nehrine atıldı. Olayla ilgili yorum yapan Winnipeg Emniyet Amiri Danny Smyth, yapılan protesto eyleminin amacını aştığını ve suçluların cezalandırılacağını söyledi. Manitoba Eyalet Başkanı Brian Pallister ise bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yukon’da aktif vaka sayısı yükselmeye devam ediyor. 31 yeni vakanın daha eklendiği Yukon’da Kamu Sağlığı Kurumu, tüm sosyal organizasyonların ertelenmesini istedi. Başbakan Just,n Trudeau, 12 yaş ve üstü kişilerin %86’sının ilk doz, %76’sının ise her iki doz aşıyı olduğu Yukon’da gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 2 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 119, vefat eden kişi sayısı ise 4 olarak rapor edildi.

Health Canada, AstraZeneca aşılarının yeni bir yan etkisinin teşhis edildiğini açıkladı. Capillary leak syndrome olarak bilinen kılcal damarlardan sıvı sızmasının aşı sonrası 1 kişide görüldüğü rapor edildi. Hastalığın, nadir olarak görülmesine rağmen AstraZeneca aşısı olmaya engel niteliğinde bulunduğunu açıklayan Health Canada yetkilileri, AstraZeneca aşılarına tedbir konulduğunu ve söz konusu hastalığı bulunanların AstraZeneca aşısı olmaması gerektiğini duyurdu.

British Columbia’da maske kullanma mecburiyeti kaldırıldı. Kısıtlamaların hafifletilmesinde üçüncü aşamaya geçilen eyalette kapalı ve açık alanlarda toplanma sınırı ise tamamen kaldırıldı. Eyalet Başkanı John Horgan, 2020 Mart ayından beri devam eden olağanüstü hal şartlarının nihayet bitmesiyle birlikte her iki doz aşısını olan her Kanadalının eyalete gelebileceğini duyurdu. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry ise maske mecburiyetinin kaldırılmasına rağmen, kapalı alanlarda maske kullanılmasının halen tavsiye edildiğini söyledi.

British Columbia Lytton köyündeki yangın, köyün neredeyse tamaını kül etti. 1000’den fazla kişinin evlerini boşaltmak zorunda kaldığı yangının ardından, RCMP ise kayıp kişi ve evcil hayvanları aramaya devam ediyor. Savunma Bakanı Harjit Sajjan, eyalet hükümetiyle temasa geçildiğini ve federal hükümet olarak her türlü yardımın yapılacağını söyledi.

Manitoba’da aşı seferberliği tüm hızıyla sürüyor. Eyalet halkının %73’ünün ilk doz ve %42’sinin her iki doz aşısını olduğunu belirten Dr. Joss Reimer, aşılama oranı ülke ortalamasının en üstünde olan Manitoba’da kutlanması gereken bir başarıya imza atıldığını söyledi.

Manitoba’da Kanada Günü protestoların gölgesinde geçti. Eyalet hükümeti bahçesinde bulunan Kraliçe Victoria ve Kraliçe Elizabeth heykelleri protestocular tarafından halatlarla bağlanarak devrildi. Şok tabancası taşıyan bir kişiyi tutuklayan bölge polisi, resmi açıklamanın gün içinde yapılacağını bildirdi.

Alberta bugün itibariyle kısıtlamaların büyük çoğunluğunu kaldırıyor. Calgary ve yakın çevresi dışında, kapalı ve açık alanlarda toplanma sınırının kaldırıldığı eyalette, maske kullanma mecburiyeti de son buldu.


KANADA’DA SON DURUM 1 TEMMUZ 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 538, vefat eden kişi sayısı ise 21 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarihi hataların farkına varılması gerektiğini söyledi. Ottawa Peace Tower önünde, Indigenous çocuklarının onuruna  bayrağın yarıya indirilmesini öneren Trudeau, bu yıl Kanada Günü’nde Kanada’nın tam bir birlik ruhu içinde olması gerektiğini söyledi.

Kanada’da görev yapan eski Genel Valiler, 1 Temmuz Kanada Günü kutalamaları hakkında görüşlerini bildirdiler. 1999 – 2005 yılları arasında görev yapan Adrienne Clarkson sağlıklı bir ulus için geçmiş hatalarla yüzleşilmesinin yanısıra sorumluluk yüklenmek gerektiğini söylerken; halefi 2005- 210 yılları arasında görev yapmış Michaelle Jean ise Kanada Günü’nü bir dönüm noktası olarak niteledi. Bu yılın, kutlama ya da iptal gibi durumları tartışmak yerine, harekete geçmek için cesaret göstermenin yılı olması gerektiğini belirten Jean, yüzyıllar boyunca yok sayılan acıların paylaşılmasının zamanı geldiğini söyledi.

Maliye Bakanı Chrystia Freeland, pandemi dönemi hükümet yardımlarının devam edebileceğini açıkladı. Pandeminin ne zaman ve hangi şartlar altında sona ereceğinin kestirilmesinin henüz mümkün görünmediğini belirten Freeland, federal hükümetin destek programlarını uzatma hakkı bulunduğunu söyledi. Freeland, Eylül ayına uzatılan işyeri kira yarımı, işsizlik yardımı ve maaş sübvansiyonu gibi birçok programın Kasım ayına kadar uzatılabileceğini de sözlerine ekledi.

Alberta’da bir kilise kundaklandı. Olaya müdahele eden bölge itfaiyesi, Edmonton yakınlarındaki St. Jean Baptiste Roma Katolik Kilisesi’nin kullanılamaz hale geldiğini açıkladı. Eyalet Başkanı Jason Kenney, olayı nefret suçu olarak niteledi. Katolik toplumuna yönelik saldırıların sadece Alberta’da değil, Kanada’nın hiçbir yerinde kabul edilemez olduğunu belirten Kenney, Katolik inancını Indigenous bireylerin de paylaştığını hatırlattı. Ülke genelinde birçok kilisenin kundaklanmasının, Indigenous çocuklarına ait isimsiz mezarların bulunmasının ardından gerçekleşmesi ise manidar olarak yorumlandı.

Quebec’te kamu çalışanlarının ofislerine dönebilecekleri açıklandı. Eylül ayından itibaren kademeli olarak kamu kurumlarının yüzyüze hizmete geçeceğini bildiren Maliye Bakanlığı’ndan Sonia LeBel, 7 Ekim itibariyle kamu çalışanlarının en az %50’sinin haftada 3 ila 4 gün ofiste bulunacaklarını açıkladı. LeBel, 15 Kasım’a kadar tüm kamu çalışanlarının haftada 1 ila 2 gün uzaktan çalışacak şekilde görev yapacaklarını da sözlerine ekledi. Quebec Çalışma Bakanı Jean Boulet ise benzer bir çalışma programının özel sektör tarafından da uygulanmasını tavsiye etti.

Yukon’da pandeminin etkisi artarak devam ediyor. Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Brendan Hanley, temas zincirinin giderek kuvvetlendiği Yukon’da hastanelerin kapasitelerinin dolmak üzere olduğunu açıkladı. İlk olarak Brezilya’da görülen Gamma varyasyonunun Yukon’u etkisi altına aldığını söyleyen Hanley, ancak kısıtlamalara riayet edilmesi durumunda, salgının kontrol altına alınabileceğinin altını çizdi.

Avrupa Birliği, Kanada’ya uygulanan tüm seyahat kısıtlamalarını kaldırdı. Kararın, Avrupa Birliği tarafından onaylanmayan AstraZeneca Covishield aşısını olan yaklaşık 270.000 Kanadalıyı da kapsadığı bildirildi.