Paylaş
Perfect Gazete

KANADA’DA SON DURUM 1 HAZİRAN  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2609, vefat eden kişi sayısı ise 35 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Indigenous çocuklarının toplu mezarının bulunması üzerine yaptığı açıklamada federal hükümetin uzlaşma çalışmalarına aralıksız devam ettiğini söyledi. Trudeau, Indigeneous çocukları asimile etmek üzere kurulmuş olan yatılı okul sisteminin yıkıcı etkilerine çözüm bulmak amacıyla kurulan Truth and Reconciliation Komisyonu’nun bir ekip çalışması olduğunu ve tek adımlık bir çözümün mümkün olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Chrystia Freeland, G7 ülkeleri maliye bakanlarıyla görüşmek üzere İngiltere’ye gidiyor. Pandemi sonrası ekonomik kalkınma ve ABD tarafından teklif edilen küresel minimum kurumsal vergi uygulaması hakkında görüşmelerin yapılacağı toplantı 4 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Toplantının yüzyüze yapılma mecburiyeti bulunduğunu belirten Freeland, ülkeye dönüşte ekibiyle birlikte karantina sürecini tamamlayacağını belirtti.

Ottawa Üniversitesi profesörlerinden Marc-André Langlois, sürekli mutasyona uğrayacak COVID 19 virüsünün uzun süre varlığını koruyacağını açıkladı. Coronavirus Variants Rapid Response Network araştırma ekibine liderlik eden Langlois, yeni varyasyonların çoğalmasının normal olduğunun altını çizerken, asıl amacın aşıların varyasyonlarla da mücedele edecek şekilde geliştirilmesi olduğunu söyledi. Pandeminin endemi haline dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Langlois, her yıl aşı olunması gerekebileceğini de sözlerine ekledi.  

Ontario eyalet hükümeti, yaşlı bakımevlerinde çalışanlar için aşı mecburiyeti getirileceğini açıkladı. Bakımevlerinde çalışacak sağlık ve sosyal hizmet görevlilerinin aşı olmayı reddetmelerinin ancak tıbbi sebeplerle mazur görülebileceğini belirten ilgili bakanlık, aynı zamanda çalışanları aşının gerekliliği hakkında bilgilendirecek bir eğitim programının da mecburi olacağını bildirdi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, şehirdeki aşı seferberliğinin planlanan programın ilerisinde olduğunu açıkladı. Yetişkin nüfusun yaklaşık %70’inin ilk doz aşıyı aldığını belirten DeVilla, 60 yaş ve üstü kişiler için ikinci doz randevularının da verildiğini söyledi.  

Vancouver Kamu Sağlığı Kurumu, yanlış verilen aşılar hakkında özür diledi. Geçtiğimiz haftasonu 12 – 17 yaş arası gençlere Pfizer aşısı yerine Moderna aşısının enjekte edildiğini kabul eden kurum yetkilileri, Kanada’da söz kpnusu yaş grubuna sadece Pfizer aşısının enjekte edilmesinin kabul edilmesi sebebiyle yapılan yanlıştıktan dolayı özür dilediler. Yapılan araştırmalarda Moderna üretimi aşıların da gençlere verilmesinin güvenli ve etkili olduğu tespit edilmesine rağmen, Moderna aşılarının gençlere verilmesi Health Canada tarafından henüz onaylanmamış bulunmamakta.

Quebec Yüksek Eğitim Bakanı Danielle McCann, sonbahar döneminde sınıfta eğitime geçileceğini açıkladı. Kampüslerde fiziksel mesafe uygulanmayacağını belirten McCann, maske ve hijyen kurallarına ise mutlaka uyulması gerekeceğini söyledi. McCann, üniversite ve yüksek okulların sınıfta eğitime geçmelerinin 16 – 29 yaş arası öğrencilerin en az %75’inin aşı olması durumunda gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.


CANADA GREENER HOMES $5000 HİBE PROGRAMI BAŞVURULARI AÇILDI

 

KANADA’DA SON DURUM 31 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2337, vefat eden kişi sayısı ise 34 olarak rapor edildi.

Kanada Kültürel Miras Bakanlığı, British Columbia Kamloops Yatılı Okulu’nda 215 Indigenous çocuğun kalıntılarının bulunmasının ardından, çeşitli hükümet binalarında bayrakların yarıya indirileceğini açıkladı. Şef Rosanne Casimir, yaşanan trajediyi vurgulayan konuşmasında hükümet yetkililerinin üzüntülerini paylaşmasının pozitif bir gelişme olmakla birlikte, hesap verme yükümlülüğünü azaltmadığını söyledi. Kanada’da 1876 yılından itibaren Katolik Kilisesi tarafından yönetilen yatılı okullarda asimile edilmeye çalışılan 150.000’den fazla Indigenous halkları mensubu çocuğun yaklaşık 6000’inin okul bağlantılı sebeplerle yaşamını yitirdiği rapor edilmişti. Son yatılı okul ise 1996 yılında kapatıldı.

Federal hükümet evlerde enerji tasarrufu için $2.6 milyar tutarında bir fon açıldığını duyurdu. Başbakan Justin Trudeau Canada Greener Homes Grants programı aracılığıyla yaklaşık 700.000 evde enerji tasarrufuna gidileceğini açıkladı. Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Seamus O’Regan ise programa kayıt olanlara $5000 hibe edileceğini söyledi.  Evlerinde enerji tasarrufu yapmak isteyen Kanadalılara güneş enerjisi paneli, izolasyonlu kapı ve pencere montajında mali destek sağlanması amacıyla oluşturulan programın başvuruları bakanlığın sayfasından bugün itibariyle alınmaya başlandı.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu yeni başkan adayını belirledi. Kingston, Frontenac ve Lennox kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Kieren Moore, 26 Haziran itibariyle kurumun başına geçecek. Görev süresi geçtiğimiz yıl Kasım ayında dolan ve pandemi şartlarında uzatılan Dr David Williams ise önümüzdeki haftalarda da Moore ile birlikte çalışmaya devam edecek.

Manitoba’da vaka sayıları ciddiyetini koruyor. Son 24 saatte 292 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 7 kişininse yaşamını yitirdiği eyalette, vakaların pozitif çıkma oranının ise %12.3 olduğu rapor edildi.

Alberta’da bir kadının ölümünden sorumlu tutulan boz ayının öldürüleceği bildirildi. Eyalet Doğal Yaşamı Koruma Kurumu yetkilileri tarafından yakalanan ayıdan alınan DNA örneklerinin, geçtiğimiz hafta kendi özel mülkünde yürüyüşe çıktığı esnada saldırıya uğrayıp öldürülen kadınla eşleşmesi sonucu, ayının öldürüleceği bildirildi.

Leger tarafından yapılan bir araştırmada Kanadalıların evden çalışmaktan memnun oldukları rapor edildi. Araştırmaya katılanların %82’si pandemi döneminde evden çalışmanın pozitif etkilerini tecrübe ettiklerini söylediler. İşyerine tam zamanlı dönmek isteyenler %20 oranında bulunurken, yarı zamanlı çalışmak isteyenlerin oranının ise %60 olduğu belirlendi.


KANADA’DA SON DURUM 30 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2459, vefat eden kişi sayısı ise 38 olarak rapor edildi.

Health Canada, tarihi geçen AstraZeneca aşılarının son kullanma tarihi hakkında kritik kararlar aldı. Aşıların son kullanma tarihi 31 Mayıs’tan 1 Temmuz tarihine ertelendi. Konu hakkında bir açıklama yapan Ontario Eczacılar Odası Başkanı Justin Bates, binlerce aşının 72 saat içinde kullanılmaması durumunda zayi olacağı bilgisinin eczacılar üzerinde çok büyük bir baskı oluşturduğunu açıkladı.

Ontario Bilim Kurulu, okulların açılması konusunda bazı tavsiyelerde bulundu. Sınıfta eğitime ancak bölgesel veriler baz alınarak geçilebileceğini açıklayan kurul, eyalet hükümetine yönelik kaleme aldığı dilekçede prensipte okulların en son kapanması ve ilk önce açılması gereken enstitüler olması gerektiğini tekrarladı. Pandeminin kısa ve uzun dönem zararlarının detaylı şekilde açıkladığı tavsiye mektubunda, okulların kapanmasına 1 ay kalmasına rağmen sınıfta eğitime geçilmesinin, öğrencilerin eğitim sistemiyle bağlarını tazelemesi kadar sosyalleşmeleri için de faydalı olacağını belirten kurul, yerel kamu sağlığı kurumların verilerine göre hareket edilmesini tavsiye etti. Ontario Eyalet hükümeti, aralarında Sick Kids, Ontario Tıp Kurulu ve Ontario Pediatri Odası’nın da bulunduğu 11 sağlık oraganizasyonu tarafından imzalanan tavsiye mektubuna henüz bir yanıt vermedi.

Toronto’da 16-19 yaş arası gençlerin aşıları önemli ölçüde ilerleme gösterdi. Belediye tarafından işletilen toplu aşı tesislerinde 2 milyondan fazla gencin aşı olduğunu açıklayan John Tory, söz konusu oranın genç nüfusun yarından fazlasına denk geldiğini söyledi.

Toronto’da 2011 yılından bu yana devam eden Cindy Ali davası temyiz mahkemesinin beraat kararıyla sonuçlandı. 16 yaşındaki engelli kızını öldürmekten birinci derece cinayetle suçlanan 4 çocuk annesi Ali, 2016 yılından bu yana ömür boyu hapis cezasıyla yargılanmaktaydı. İfadesinde kızının evlerine saldıran iki kişi tarafından öldürüldüğünü tekrarlayan Ali, temyiz mahkemesinin kararından memnun olduğunu söyledi

Newmarketbölge polisi, bir alışveriş merkezinde ayı görüldüğü ihbarı aldı. Sabah saatlerinde oldukça yoğun olan bölgede bir süpermarketin önünde yakalanan ayı, kimseye zarar vermeden doğaya döndürüldü. Ayıların kış uykusundan uyanma mevsiminde bulunulduğunu belirten bölge polisi,  ayılar için 1-866-514-2327 no’lu telefona ihbar yapılabileceğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 29 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3200, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, Federal Karantina Programı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Federal Karantina Programı ana hatlarıyla, ülkeye giriş ve çıkışta test yapılması, 3 gün otelde karantina altında kalınması ve sonrasında vaka takip sistemine girilmesi şeklinde yürütülmeye devam ediyor. Programın çeşitli şikayetlere konu olmakla birlikte oldukça işlevsel olduğunu belirten Hajdu, uygulamanın ne zaman biteceği hakkında net bir tarih verilmesinin ise henüz söz konusu olmadığını söyledi. Kara sınırının 21 Haziran tarihine kadar mecburi olmayan tüm seyahatlere kapalı kalacağını hatırlatan Hajdu, havayolu seyahatleri hakkında ise eyaletlerden daha fazla veri toplanmasına ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, Federal Karantina Programı’nın işlevselliğin tartışıldığı panel hakkında bazı yorumlarda bulundu. Çeşitli alanlarda uzman panelistler,dün yaptıkları açıklamada seyahat bağlantılı vaka oranının sadece %2 olması ve virüsün kuluçka dönemine doğrudan etki etmemesi başta olmak üzere, kara sınırının hariç tutulması sebebiyle geniş kapsamlı olmayan ve yolcular tarafından oldukça pahalı bulunan programın kaldırılmasını tavsiye ettiler. Panelistlere cevaben kamu sağlığının farklı katmanlarda koruma altına alınması gerektiğini belirten Tam, programın kaldırılmasının ancak birkaç hafta sonra değerlendirileceğini söyledi.

Toronto’da aşı olan kişi sayısının artmasının vakalar üzerinde önemli katkısı olduğu rapor edildi. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu verilerine göre son bir haftada vaka ortalaması yaklaşık %30 oranında 653 kişiden 462 kişiye düştü. Kurum Başkanı Dr Eileen DeVilla, yetişkin nüfusun %70 oranında aşı olduğunu belirtirken, hastanede tedavi gören kişi sayısının halen çok yüksek olması sebebiyle kamu sağlığı protokollerine mutlaka uyulmaya devam edilmesini istedi.

Peel bölge polisi, ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı bir komite oluşturulması kararı aldı. Emniyet hizmetlerinin söz konusu komiteden tavsiye alarak daha adil servis sunması amacıyla hazırlanan insan hakları projesinin siyahi bir Kanadalı olan Müfettiş Joy Edwards tarafından yönetileceği açıklandı. İşe alım prosedürü başta olmak üzere, eğitici kurslar ve mesleki eğitimlerle organizasyon içinde güncellemeler yapılacağını belirten Edwards, projenin önümüzdeki yılın başında hayata geçeceğini söyledi.

Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie, sayısı gittikçe artan protestolar hakkında endişelendiğini açıkladı. Protestoların önemli çoğunluğunun yasal temellere dayandığını belirten Crombie, bölge polisini duyarlı davranarak protestoculara müdahale etmedği için takdir ettiğini söyledi. Halkın toplanma ve ifade özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunun altını önemle çizen Crombie, diğer yandan özellikle Evde Kal emri devam ettiği pandemi şartlarında daha duyarlı olunmasını beklediğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 28 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2967, vefat eden kişi sayısı ise 50 olarak rapor edildi.

Kanada’da aşıların muhafaza ve dağıtımından sorumlu Tuğgeneral Krista Brodie, Moderna aşılarının eksik miktarda teslim edileceğini açıkladı. Brodie, Haziran sonuna kadar 48 ila 50 milyon doz arası teslim alınması üzerine yapılan anlaşmanın, üretim tesislerinde kaynaklanan bir sorundan ötürü 40 milyon doz şeklinde olacağını söyledi. Planlarda bir takım değişiklikler yapılmasının olası göründüğünü belirten Brodie, diğer yandan haftalık 2 ila 2.4 milyon doz şeklinde teslim alınan Pfizer aşılarının toplamının ise Eylül ayı sonunda 48 milyon doz olacağının altını çizdi.

Kanadalı uzmanlar Federal Karantina Programı’nın kaldırılmasını tavsiye etti. Panelde tartışılan raporda, ülkeye giriş yapan yolcuların en az 3 gün otelde karantinada kalmalarının sağlam temellere dayanmadığı bildirildi. Yeni varyasyonlara karşı oluşturulan program hizmete girene kadar birçok yolcunun ülkeye giriş yaptığını belirten uzmanlar, aynı zamanda bazı yolcuların programdaki açıkları kullandığını açıkladılar. Panelde tartışılan bir diğer konu ise genel bir karantina programı yerine vaka sayısına göre ülke bazlı kısıtlamaların uygulanması oldu.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Howard Njoo, AstraZeneca aşısı sebebiyle kanda pıhtılaşma sorunu yaşayanlar hakkında bir açıklama yaptı. Yaklaşık 2.2 milyon kişiye AstraZeneca aşısı enjekte edildiğini belirten Njoo, an itibariyle 27 kişide kanda pıhtılaşma vakası tespit edildiğini, 14 vakanın ise halen inceleme altında bulunduğunu açıkladı. Ülke genelinde 5 kişinin AstraZeneca aşısından sonra kanda pıhtılaşma sebebiyle yaşamını kaybettiğini söyleyen Njoo, son raporlara göre kanda pıhtılaşma oranının her 50.000 kişide 1 kişi olduğunu açıkladı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamalar konusunda uzmanların fikir birliğine varmasını istedi. Bilim insanları, sağlık uzmanları ve sağlık organizasyonlarının tek ve net bir tavsiye vermesini talep eden Ford, özellikle yeni varyasyonlar konusunda endişe duyduğunu söyledi. Ford, yaz tatiline girilmesine 1 ay kalmasına rağmen okulların açılmasının öğrenciler başta olmak üzere eğitimciler ve aileler için yaratacağı risk oranının tespit edilmesi için 7 sorudan oluşan bir liste hazırladığını açıkladı.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, yazdan yana ümitli olduğunu söyledi. Son 24 saatte 513 yeni vaka teşhis edilirken 1 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirten Hinshaw, vakaların pozitif çıkma oranının ise %6.1’e düştüğünü açıkladı.  

Nüfusun %57’sinin ilk doz aşıyı olduğu Quebec’te iki doz arası bekleme zamanı 8 haftaya düşürüldü. Eyalette son 24 saatte 436 pozitif vaka teşhis edilirken, 10 kişinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı. Ocak ayından bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı dahil birçok kısıtlamanın bugün itibariyle kaldırıldığını açıklayan Quebec Eyalet Başkanı François Legault, bir sonraki aşamada ise lise ve dengi okullarda sınıfta eğitime geçileceğini söyledi.

Manitoba’da pandemi ciddiyetini koruyor. Eyalet Sağlık Kurumu Başkanı Dr Brent Roussin, bu haftasonu bitmesi planlanan kısıtlamaların iki hafta daha uzatılarak 12 Haziran’a ertelendiğini açıkladı. Winnipeg ve Brandon bölge okullarının ise 7 Haziran tarihine kadar uzaktan eğitim metoduna geçeceğini belirten Roussin, vaka sayısının halen oldukça yüksek olduğunu söyledi.

British Columbia’da iki dozun arası 8 haftaya düşürüldü. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry tarafından yapılan açıklamada ikinci dozu da yapacak şekilde yeterli aşı bulunduğu ifade edildi. Henry, ikinci dozun da ilk doz gibi risk oranına göre sıralanacağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 27 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2590, vefat eden kişi sayısı ise 37 olarak rapor edildi.

Federal Başdenetçi Karen Hogan, Indigenous halklarının tıbbi ihtiyacının yarısından azının karşılanabildiğini rapor etti. Hogan, özellikle hemşire ve tıp teknisyenlerinin pandemi süresince en çok ihtiyaç duyulan kişiler olduğunu belirtti. Federal Indigenous Hizmetleri kurumunun ise pandeminin başından itibaren söz konusu eksiklikleri rapor etmediğinin altını çizen Hogan, çeşitli Indigenous oraganizasyonları tarafından 963 kez hizmet alma başvurusu yapıldığını açıkladı. Hogan, denetleme döneminde ise pandeminin başlangıcından bu yana olduğundan çok daha fazla sağlık görevlisini işe alındığını sözlerine ekleyerek, artık kemikleşmiş olan bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, şehirde uygulamaya konulan VaxTO programının detaylarını açıkladı. Salgının merkez üsleri olarak rapor edilen 18 sağlık bölgesinde 150.000 ev ve işyerine mesajla ulaşıldığını belirten Tory, 32 dilde aşının yararları konusunda çalışmalar hazırlandığını söyledi.  

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Eileen De Villa, Moderna aşılarına karşı tereddüt gösterilmesine anlam veremediğini söyledi. Kanadalılara sunulan tüm aşıların test edilmekle kalmayıp sürekli olarak kontrol edildiğinin altını çizen DeVilla, güvenle aşı olunabileceğini açıkladı. Toronto’da 80 yaş ve üstü kişilerin %28’inin halen ilk doz aşılarını dahi olmadıklarını belirten DeVilla, diğer yandan gençlerin aşıya karşı tutumlarını ise takdirle karşıladığını belirtti.

Peel bölge polisi, evinde kreş işleten Adam Khan isimli bir kişinin çocuk pornografisi bulundurmaktan tutuklandığını açıkladı. Ocak ayından bu yana farklı isimlerle çeşitli sosyal medya platformaları üzerinden çocuk pornografisi paylaşımları yapan 25 yaşındaki Khan’ı takip eden bölge polisi, Khan’ın Brampton’da yaşadığı evde ChildSpec isimli lisanslı bir kreşin de kayıtlı bulunduğu tespit etti. Süregelen araştırmaya katkıda bulunabilecek kişilerin 905-453-2121 no’lu telefondan bölge polisiyle acilen irtibata geçmesi istendi.  

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, mümkün olduğunca az sosyalleşilmesini istedi. Enfekte olma riski yüksek olan kişiler düşünülerek bir süre daha temkinli davranılması gerektiğini belirten Dix, halkı aşı olmaya çağırdı. Dix, son 24 saatte pozitif teşhis konulan kişi sayısının 250 olarak rapor edildiği eyalette, yeniden açılma planlarının en önemli maddesinin ise daha çok kişinin aşılanması olduğunu söyledi.

Manitoba’dan Ontario’ya transfer edilen bir hasta COVID 19 bağlantılı sebeplerle yaşamını yitirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan eyalet NDP lideri Wab Kinew, eyalet hükümetinin transferler esnasında hastaların yaşamlarını daha büyük riske attığını iddia etti. Eyalet Başkanı Brian Pallister ise bir önceki NDP hükümetine kıyasla, yoğun bakım yatak kapasitesinin iki katına çıkarıldığını söylemekle yetindi.

Alberta Eyalet Başkanı kısıtlamaların durumu hakkında önemli açıklamalar yaptı. Bu Cuma gününden itibaren ibadethanelerin %15 kapasiteyle hizmete başlabileceklerini belirten Kenney, önümüzdeki Salı günü ise kişisel bakım salonları ve restoranların açılabileceğini söyledi. Kütüphaneler, müzeler, sinemalar, spor salonları ve içerde hizmet verecek restoranların ise ancak Haziran ayı ortalarında açılabileceğini söyleyen Kenney, Temmuz ayında kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırılacağı sözünü verdi.


KANADA’DA SON DURUM 26 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3663, vefat eden kişi sayısı ise 58 olarak rapor edildi.

Ontario’da AstraZeneca aşısı sonrası ilk can kaybı yaşandı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Eşbaşkanı Dr. Barbara Yaffe tarafından yapılan açıklamada, Nisan sonlarında AstraZeneca aşısı olan 40’lı yaşlardaki merhumun kanda pıhtılaşma sebebiyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

British Columbia eyalet hükümeti yeniden açılım planlarını açıkladı. Eyalet Başkanı John Horgan tarafından yapılan açıklamada, bugünden itibaren geçerli olmak üzere 4 aşamalı bir planın uygulanacağı bildirildi. Planın hedeflendiği şekilde gerçekleşmesinin vaka sayısı ve hastanede tedavi gören kişi sayısı azalırken, aşı olan kişi sayısının artmasına bağlı olduğunu belirten Horgan, Eylül ayı itibariyle yaşamın normale dönmesi üzerine çalıştıklarını söyledi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, kısıtlamaların hafifletileceği tarihi açıkladı. Legault, 10 sağlık bölgesinin 5’inin kırmızı risk kodunda bulunduğu eyalette 31 Mayıs itibariyle iki bölge hariç tüm eyaletin turuncu risk koduna geçirileceğini bildirdi. Montreal  bölgesindeki sokağa çıkma yasağının akşam 9:30’a çekildiğini söyleyen Legault, Montreal ve Laval bölgelerinin de 7 Haziran itibariyle turuncu koda geçeceklerini sözlerine ekledi.

Manitoba’da bazı kısıtlamaların daha da sıkılaştırıldığı bildirildi. Geçtiğimiz günlerde federal hükümetten destek isteyen Eyalet Başkanı Brian Pallister, kısıtlamaların hafta sonuna kadar aktif kalacağını söyledi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Brent Roussin ise yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının pandemi öncesine göre iki katı yükseldiğini belirtirken, Ontario’ya transfer edilen hastaların ise bu rakama dahil edilmediğinin altını çizdi.  

Federal hükümet Manitoba’ya destek hazırlıkları yaptığını açıkladı. Kuzey Amerika’nın en yüksek vaka oranına sahip eyalete, sağlık personelinin yanısıra tıbbi malzeme de yollanacağını açıklayan Winnipeg Milletvekili Jim Carr, aynı zamanda askeri personelin de destek ekibinde yer alacağını söyledi.

Savunma Bakanlığı, bir harp okulu öğrencisinin başkaldırı suçuyla mahkemeye sevkedildiğini açıkladı. Geçtiğimiz Aralık ayında Toronto’da kısıtlamalar aleyhine yapılan bir protesto gösterisi esnasında Silahlı Kuvvetler mensuplarına aşıların dağıtılmaması çağrısında bulunan Ladislas Kenderesi isimli gencin askeri polis tarafından tutuklanarak görevinden uzaklaştırıldığı açıklandı.


KANADA’DA SON DURUM 25 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3440, vefat eden kişi sayısı ise 32 olarak rapor edildi.

British Columbia’da kısıtlamalar hafifletiliyor. Detayların gün içinde açıklanacağını söyleyen eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, yaz aylarının daha güvenli geçmesi için kamu sağlığı protokollerine mutlaka uyulması gerektiğinin altını çizdi. Yaklaşık 2.9 milyon kişinin ilk doz aşısını olduğu eyalette hastanede tedavi gören kişi sayısında da belirli bir azalma gözlemlendi. 

Saskatchewan’da kısıtlamaların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçiliyor. Nüfusun %70’inin aşı olduğu eyalette ikinci aşamaya geçişin 30 Haziran tarihi itibariyle gerçekleşeceği bildirildi. 

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dubé, kısıtlamaların ancak kamu sağlığı protokollerine uyulması durumunda hafifletileceğini açıkladı. Haftasonu boyunca eyaletin farklı bögelerinde yüzlerce kişinin maske ve mesafe kurallarına uymadığının gözlemlendiğini söyleyen Dube, bölge polislerinin bazı kişileri tutuklamak zorunda kaldığını da dile getirdi. 

Toronto’da yüzelerce kişi eyalet meclis binası önünde toplanarak polisin sebep olduğu insan haklarına aykırı eylemleri protesto etti. Protestocular, polis olay yerindeyken 24’üncü kattaki dairesinden atlayarak intihar eden Regis Korchinski-Paquet isimli merhumeyi ölümünün birinci yılında andılar. Özel Araştırma Ünitesi tarafından yapılan araştırmada hiçbir polis memurunun suçlu bulunmamasına rağmen, Korchinski-Paquet olayında adaletin sağlanmadığını belirten grup, polise sağlanan fonun kesilmesini talep etti. 

Dünya Sağlık Örgütü, aşı dağıtımında eşit davranılmadığını açıkladı. Kurum Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVAX tarafından temin edilen aşıların yaklaşık %75’inin sadece 10 ülkede dağıtıldığını açıkladı. Pandemiyle mücadelede global olarak hareket edilmediği takdirde hiçbir gelişmiş ülkenin güvende olamayacağını belirten Ghebreyesus, özellikle gelişmiş ülkelerin daha fazla aşı bağışında bulunmalarını istedi.


KANADA’DA SON DURUM 24 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3415, vefat eden kişi sayısı ise 28 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağığı Kurumu Başkan Yardımcısı Howard Njoo, ABD- Kanada sınırının açılmasıyla ilgili kayda değer açıklamalar yaptı. Sınırın ancak sürü bağışıklığı kazanılmasından sonra açılmasının mümkün olabileceğini söyleyen Njoo, söz konusu durumun Kanadalıların %75’inin aşı olmasıyla sağlanabileceğinin altını çizdi. Njoo, ABD tarafında yaşamın büyük öçüde normale dönmesine rağmen Kanada’da kısıtlamaların halen olağanüstü hal şartlarında yaşanması konusunda ise bir yorum yapmadı. 

Ontario’da aşı seferberliği tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz hafta Eyalet Başkanı Doug Ford’un eyalet nüfusunun ancak %60’lık kesiminin aşı olması durumunda kısıtlamaların hafifletilmeye başlatılacağı açıklamasından sonra haftasonu boyunca birçok toplu aşı merkezinde uzun kuyruklar oluştuğu gözlemlendi. Aşı olan yetişkin nüfusunun %51.1 olarak rapor edildiği eyalette ikinci dozu da olan kişi sayısı ise 531.000 şeklinde rapor edildi. 

Ontario şarap üreticileri önemli ölçüde gelir kaybı yaşandığını belirttiler. Yaklaşık 180 aile işletmesi tarafından yapılan açıklamada elirlerinin yaklaık %50’sinin perakende satışlar ve restoranlardan oluştuğunu belirten üreticiler, kısıtlamalar sebebiyle bir yaz mevsiminin daha ciddi bir kayıpla kapanmasından endişe ettiklerini söylediler. Hasat zamanında çoğunlukla göçmen işçilerle çalıştıklarını belirten üretici firmalar, pandemi sebebiyle kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarının da altını çizdiler. 

Quebec’te geçtiğimiz Eylül ayından bu yana kaydedilen en düşük vaka sayısı gözlemlendi. Sn 24 saatte 505 yeni vakanın teşhis edildiği eyalette aşı olan kişi sayısının ise 4.84 milyon kişiye ulaştığı bildirildi. 

British Columbia’da haftasonu boyunca ABD tarafına geçmek isteyen çok sayıda kişi sınırdan geri çerildi. Mecburi kategoride seyahat etmediği tespit edilen 103 aracın sınırdan geçmesine izin verilmezken, polis kontrolüne itiraz eden bazı araçlara da +230 para cezası verildi.


KANADA’DA SON DURUM 23 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3415, vefat eden kişi sayısı ise 28 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağığı Kurumu Başkan Yardımcısı Howard Njoo, ABD- Kanada sınırının açılmasıyla ilgili kayda değer açıklamalar yaptı. Sınırın ancak sürü bağışıklığı kazanılmasından sonra açılmasının mümkün olabileceğini söyleyen Njoo, söz konusu durumun Kanadalıların %75’inin aşı olmasıyla sağlanabileceğinin altını çizdi. Njoo, ABD tarafında yaşamın büyük öçüde normale dönmesine rağmen Kanada’da kısıtlamaların halen olağanüstü hal şartlarında yaşanması konusunda ise bir yorum yapmadı. 

Ontario’da aşı seferberliği tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz hafta Eyalet Başkanı Doug Ford’un eyalet nüfusunun ancak %60’lık kesiminin aşı olması durumunda kısıtlamaların hafifletilmeye başlatılacağı açıklamasından sonra haftasonu boyunca birçok toplu aşı merkezinde uzun kuyruklar oluştuğu gözlemlendi. Aşı olan yetişkin nüfusunun %51.1 olarak rapor edildiği eyalette ikinci dozu da olan kişi sayısı ise 531.000 şeklinde rapor edildi. 

Ontario şarap üreticileri önemli ölçüde gelir kaybı yaşandığını belirttiler. Yaklaşık 180 aile işletmesi tarafından yapılan açıklamada elirlerinin yaklaık %50’sinin perakende satışlar ve restoranlardan oluştuğunu belirten üreticiler, kısıtlamalar sebebiyle bir yaz mevsiminin daha ciddi bir kayıpla kapanmasından endişe ettiklerini söylediler. Hasat zamanında çoğunlukla göçmen işçilerle çalıştıklarını belirten üretici firmalar, pandemi sebebiyle kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarının da altını çizdiler. 

Quebec’te geçtiğimiz Eylül ayından bu yana kaydedilen en düşük vaka sayısı gözlemlendi. Sn 24 saatte 505 yeni vakanın teşhis edildiği eyalette aşı olan kişi sayısının ise 4.84 milyon kişiye ulaştığı bildirildi. 


KANADA’DA SON DURUM 23 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3644, vefat eden kişi sayısı ise 41 olarak rapor edildi.

Kanada Aşı Takip ekibi tarafından yayınlanan rapora göre ülkedeki yetişkin nüfusun yarısının ilk doz aşısı tamamlandı. Yaklaşık 20 milyon Kanadalının aşı olduğu belirtilen raporda, Ontario’da %50.2, Quebec’te %52.7, %BC’da %50.5 ve Alberta’da %47.7 oranında aşı yapıldığı bildirildi. 

Ontario’da vaka sayılarının düşmesine rağmen yoğun bakım kapasitesinin halen sınırda olduğu bildirildi. Ontario Health Başkan Yardımcısı Dr Chris Simpson tarafından yapılan açıklamaya göre yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısı pandemi öncesi dönemle kıyaslanamayacak düzeyde bulunuyor. Pandemi öncesi dönemde yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının ortalama 200 olduğunu söyleyen Simpson, günde yaklaşık 20 hastanın taburcu olduğu hesaba katıldığında, hastanelerin normal düzene dönmeleri için oldukça uzun bir zaman gerektiğini söyledi. Konu hakkında yorum yapan Michale Garron Hastanesi yoğun bakım hekimlerinden Dr. Michael Warner ise yoğun bakımda yaşamını yitiren 50 yaş altı kişi sayısının ikinci dalgada 36 olduğunu ve bu rakamın üçüncü dalgada 60 kişiye yükseldiğine dikkat çekti. 

Toronto’da erkek arkadaşını öldürmekten suçlanan Chelsey Arkarakas davası beraatle sonuçlandı. 16 Kasım 2020 gecesinde kendisine saatlerce şiddet uygulayan erkek arkadaşı tarafından boğulmaya çalışıldığı esnada bulduğu bıçağı kullanan Arkarakas, evden uzaklaşarak polisten yardım istemişt. Olay yerine gelen polis ekibinden erkek arkadaşının ölüdüğünü öğrenen Arkarakas polis tarafından götürüldüğü hastanede ilk tedavisi yapıldıktan sonra ikinci dereceden cinayet suçuyla hapsedilmişti. Olayın kesinlikle nefsi müdafaa olduğunu belirten Savcı Andrew Pilla, davanın düşürülmesini isterken, 25 yaşındaki Arkarakas’ın avukatı Nadir Sachak ise olayın 30 yıllık kariyeri boyunca şahit olduğu en muazzam dava olduğunu söyleyerek Kanada adalet sistemine teşekkür etti.

İsrail ve Hamas arasında yapılan ateşkes anlaşmasının ardından, Toronto, Montreal, Ottawa ve Vancouver’da Filistin asıllı Knadanalılar tarafından düzenlenen protestolar devam ediyor. Son olarak İsrail Konsolosluğu ve 401 üzerindeki çeşitli köprülerde devam eden protestolarda Filistin’e özgürlük yazılı pankartlar açıldı. Polis tarafından müdahale edilmeyen protesto yürüyüşlerinde öncekilerin aksine kamu güvenliğini tehdit eden bir durum oluşmadığı için kimsenin tutuklanmadığı bildirildi. 


KANADA’DA SON DURUM 22 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4675, vefat eden kişi sayısı ise 51 olarak rapor edildi. 

Ontario’da ikinci doz AstraZeneca aşılarının tatbik edilmesi kararı alındı. AstraZeneca aşıları, ilk dozu olan ve ikinci dozda da diğer aşılar yerine aynı aşıyı olmak isteyenler için kullanılacak. Ontario’da pandemiyle mücadele ekibi uzmanlarından Dr. Dick Huyer, AstraZeneca aşılarında ikinci doza gösterilen yoğun talep ve yaklaşık 55.000 aşının son kullanma tarihinin yaklaşmakta olduğu gerçeği göz önüne alınarak karar verildiğini açıkladı. Konu hakkında bir açıklama yapan eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr David Williams ise enfekte olma riskinin çok daha tehlikeli olduğunu tekrar etmekle yetindi.

Ontario’da yakılan cenazelerin 2020 yılı verilerine göre %13 arttığı rapor edildi. İstatistiklerin 2017 yılında tutulmaya başlanmasından itibaren her yıl ortalama 71.500 cenazenin yakıldığı eyalette 2020 raporunda ise bu sayının yaklaşık 81.000 cenaze olduğu bildirildi.

Kanada Pediatri Kurumu, okulların açılması için net bir tarih verilmesini talep etti. Okul çağındaki çocukların akıl ve ruh sağlığı düşünülerek, okulların açılmasına öncelik verilmesi gerektiğini belirten kurum yetkilileri, öğrencilerin ve ailelerin okulların hangi durumda ve ne zaman açılacağını bilmeye hakkı olduğunu söylediler. Okulların Haziran ayı sonunda kapanacak olmasına rağmen, birkaç haftalık sosyalleşmenin bile çocuklar üzerinde son derece yapıcı etkisi olacağını söyleyen kurum yetkilileri, Ontario hükümetinin daha şeffaf olması gerektiği görüşünde birleştiler.

Manitoba federal hükümetten tıbbi personel desteği istedi. Son 24 saatte 595 yeni vakanın teşhis edildiği ve 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği eyalette, vakaların pozitif çıkma oranı eyalet genelinde %14.1, Winnipeg bölgesinde ise %16.1 olarak rapor edildi. Eyalet Başkanı Brian Pallister, Başbakan Trudeau ile yaptığı görüşmede çeşitli birimlerden tıbbi personele ihtiyaç duyduklarını belirtirken, söz konusu ihtiyacın kısa dönem için geçerli olmasını umduğunu söyledi. Pallister, en az 50 yoğun bakım hemşiresi, 20 solunum cihazı uzmanı ve 50 vaka takip görevlisine ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi.

New Brunswick Kamu Sağlığı Kurumu, AstraZeneca aşısı sonrası bir kişinin daha kanda pıhtılaşma sebebiyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. Kurum Başkanı Dr. Jennifer Russell 11 Nisan tarihinde aşı olan kişinin 50’li yaşlarda olduğunu belirtirken, semptomların ise aşı olduktan 17 gün ortaya çıktığını söyledi. Russell,  eyalette AstraZeneca aşılarının ikinci dozuna devam edilmesi için federal hükümetten bir yönlendirme beklediklerini de sözlerine ekledi.

Ulaştırma Bakanlığı, Hindistan ve Pakistan uçuşlarındaki kısıtlamanın uzatıldığını açıkladı. Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra tarafından yapılan açıklamada kamu sağlığını korumak amacıyla kısıtlamaların 1 ay daha uzatılmasının elzem olduğu bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 21 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5057, vefat eden kişi sayısı ise 45 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Howard Njoo, AstraZeneca aşıları hakkında net bir kararın halen alınmadığını açıkladı. Teslim alınan aşıların nüfus bazında eyaletlere dağıtımının devam ettiğini söyleyen Njoo, son kullanma tarihi yaklaşan aşıların zayi edilmesi kararının ise eyaletlerin inisiyatifinde olduğunun altını çizdi.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, Kanada – ABD sınırındaki kısıtlamaların bir kez daha uzatıldığını açıkladı. 21 Haziran tarihine kadar kapalı kalacak olan sınırdan sadece mecburi geçişlere izin verileceğini söyleyen Blair, geçtiğimiz günlerde ABD Sınır Güvenliği Hizmetleri tarafından aşı olmak için ülkeye girişlerin kabul edilmeyeceği yönündeki beyana ise bir açıklama getirmedi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, yeniden açılımın yol haritasını açıkladı. Sosyal toplantılar dahil olmak üzere açık hava aktivitelerinin büyük çoğunluğuna bu haftasonu itibariyle geri dönülebileceğini söyleyen Ford, diğer yandan takım oyunlarınn halen yasak kapsamında olduğunu söyledi. Daha önce uygulanan renk kodu sistemininden farklı olarak bu kez açılımın üç kademede gerçekleşeceğini söyleyen Ford, ilk adımın 14 Haziran tarihinde atılacağını açıkladı. Aşamaların aşı olan kişi oranına göre belirleneceği Ontario’da ilk adımda ilk doz aşı olanlarının %60, ikinci adımda %70 ve üçüncü adımda %80 oranına erişmesi gerekiyor. An itibariyle aşı olan kişi oranının %58.5 olarak rapor edildiği Ontario’da Toronto’nun ise söz konusu alt limiti halihazırda aştığı bildirildi.

Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi, İran tarafından düşürülen PS752 sefer sayılı uçağa bilinçli bir terör saldırısı düzenlendiği yönünde karar verdi. 8 Ocak 2020 tarihinde Ukrayna Havayolları’na ait uçağın İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından atılan füzeyle düşürülmesi sonucu aralarında Kanadalıların da bulunduğu 176 kişiden 138’i yaşamını yitirmişti. Kanada Ceza Kanunu’na göre saldırının terör kapsamında değerlendirilmesi yönünde karar veren Hakim Edward Belobaba, hazırladığı raporda bölgede hiçbir silahlı çatışma yaşanmadığı halde uçağa yapılan saldırının aynı zamanda Dokunulmazlık Yasası ve Terör Mağdurlarını Koruma Yasası’nın da kapsamına girdiğini belirtti. Saldırı hakkında federal hükümet tarafından da bir adli tıp raporu hazırlanacağını belirten Dışişleri Bakanı Marc Garneau, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü isimli özel kuvvetlerin de terör örgütü listesine alındığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 20 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4246, vefat eden kişi sayısı ise 48 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda gün içinde net bir açıklamanın yapılacağını söyledi. Ontario Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri dikkate alınarak hareket edileceğini belirten Ford, planların henüz bir neticeye eriştirilmemekle birlikte, renk kodu sistemine geri dönülmeyeceğinin sinyalini verdi. Ontario’da yer alan 34 sağlık bölgesinde eşzamanlı olarak hareket edileceğini belirten Eyalet Başsavcısı Sylvia Jones ise bu kez sektör bazında kademeli bir açılış planıyla hareket edileceğini açıkladı. Restoran, bar, spor salonları ve kişisel bakım merkezlerine hazırlanmak için yeterli zaman tanınacağını da söyleyen Jones, üzerinde çalıştıkları planın net bir zaman çizelgesiyle detaylandırılacağını da sözlerine ekledi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, eyalet hastanelerinde kademeli olarak ameliyatların başlayacağını açıkladı. Pandeminin ikinci dalgasında da askıya alınan acil olmayan kategorisindeki ameliyatların uzun bir bekleme listesi yarattığının farkında olduğunu belirten Williams, diğer yandan ancak hastanelerin kapasitesine göre hareket edilebileceğinin altını çizdi.

Pandeminin üçüncü dalgasının etkilerinin sürdüğü Manitoba’da bazı hastalar Ontario’ya transfer edildi. Thunder Bay bölgesine transfer edilen COVID 19 hastalarının yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüğü belirtilirken, Manitoba hastanelerinin kapasitelerinin ise kritik derecede olduğu bildirildi.

Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller, rezervlerde yaşayanların %74’ünün ilk doz aşıyı olduklarını açıkladı. Pfizer aşılarının çeşitli lojistik sıkıntılardan dolayı Indigenous halklarına erişmediğini belirten Bakan Miller, First Nations halkalrına şimdiye kadar Moderna aşısı yapıldığını söyledi. Diğer yandan Kanada Ulusal Aşı Komitesi’nin 12 yaş ve üstü kişilere Pfizer aşısının uygulanabileceği yönünde tavsiye vermesinin ardından, gençler için farklı bir plan geliştirmek durumunda oldauklarını söyledi. Bakan Miller, Manitoba’nın Haziran ayı ortasına kadar yaklaşık 18.000 gence aşı yapmayı planladığını, Yukon’un ise okullar açılmadan evvel 18 yaş altı çocukların aşısını tamamlamayı planladığını da sözlerine ekledi.

Kanada Ulusal Havayolları Konseyi, federal hükümetin seyahat kısıtlamaları hakkında net bir plan sunması talebini yineledi. Air Canada, Air Transat, Jazz Aviation LP ve WestJet hava taşıma kurumlarını temsil eden konsey başkanı Mike McNaney, seyahat kısıtlamalarının bilimsel temelli bir yaklaşımla belirlenmesi gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği ülkelerinin aşı olan kişiler için kısıtlamaları oldukça azalttığını ya da tamamen kaldırdığını belirten McNaney, Kanada’nın da benzer bir uygulamaya gitmesi gerektiğinin altını çizdi. Mayıs ayı başında G7 ülkelerinin ortak bir yürütmelik hazırladığını açıklayan Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra ise pandemi şartlarının işbirliği gerektirdiği dışında bir açıklama yapmadı.  

Aşı olmak için ABD’ye gidecek Kanadalıların sınırdan geri çevrilecekleri bildirildi. ABD Sınır Güvenliği Kurumu, doktor raporu olan kişiler için de aynı seyahat kısıtlamaların geçerli olacağını açıkladı. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu tarafından söz konusu seyahatlerin mecburi kategoride değerlendirileceğinin belirtilmesine rağmen, ABD tarafı yürürlükte olan yönetmelikte aşı olmanın mecburi kategoriye girmediği; diğer yandan mecburi kategoride seyahat edenlerin ise seyahatleri süresince aşı olmalarında bir sakında olmadığını açıkladı.

Japonya’da düzenlenecek 2021 Yaz Olimpiyatları’nın bir kez daha ertelenmesi gündeme geldi. Ülkedeki vaka sayılarında ciddi bir artış gözlemlendiğini belirten Tokyo Tıp Kurumu, özellikle Tokyo hastanelerinin kapasitesinin dolmak üzere olduğunun altını çizdi. Japonya’da düzenlenen bir ankette ise halkın %83’ünün olipiyatların ertelenmesi ya da tamamen iptal edilmesi yönünde oy kullandıkları bildirildi. Konu hakkında bir açıklama yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, olimpiyatların pandemiye rağmen tamamen güvenli bir ortamda düzenleneceğini belirtirken, beyanı hakkında açıklayıcı bir detay vermedi.


KANADA’DA SON DURUM 19 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4033, vefat eden kişi sayısı ise 36 olarak rapor edildi.

Kanada’da COVID 19 sebebiyle yaşamını yitiren kişi sayısı 25.000 rakamına ulaştı. İlk kaybın yaşandığı 9 Mart 2020 tarihinden bu yana Kanada’nın oldukça zor ve acı zamanlar geçirdiğini belirten Başbakan Justin Trudeau, kamu sağlığı protokollerini takip eden herkese tekrar teşekkür etti. COVID 19 aşısının ise pandemiyle mücadelede en etkin silah olduğunu söyleyen Trudeau, Haziran ayı içinde 9 milyon Pfizer aşısının daha Kanada’da olacağını açıkladı.  

Başbakan Justin Trudeau, Kanada – ABD sınırının açılması hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Trudeau, geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana mecburi seyahatler dışında kapalı olan sınırın açılma tarihi hakkında net bir tarih verilmesinin an itibariyle mümkün olmadığını söyledi. Sınırın durumu hakkında ikili görüşmelerin devam ettiğini belirten Trudeau, Kanada’nın halen üçüncü dalganın etkisinde olduğunu hatırlatarak, planlanan hedefin Kanadalıların %75’inin aşı olması olduğunu sözlerine ekledi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Theresa Tam, AstraZeneca aşısının ikinci dozu hakkında önemli bilgiler verdi. İlk dozu olanların ikinci doz için seçim hakkı bulunacağını belirten Tam, kısıtlı bir bilimsel araştırmaya dayanarak aşıların karıştırılmasının ciddi bir sağlık problemine sebep olmayacağını söyledi. Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi ise net bir bilgi vermeden önce Oxford Üniversitesi’nde yürütülen araştırmanın tamamlanmasını beklediğini açıkladı.

Çevre Bakanı Jonathan Wilkinson yaz kamplarına azami dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Kanada’nın pandeminin etkisi altında ikinci yazını geçireceğini belirten Wilkinson, özellikle ulusal parklarda kamp yapmayı planlayanların, her park için farklı olabilecek kamu sağlığı kurallarına hakim olmaları gerektiğini söyledi.

Ontario’da işyerlerinin büyük çoğunluğunun kamu sağlığı protokollerine riayet ettiği rapor edildi. Çalışma Bakanı Monte McNaughton tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta 700’den fazla işyerinin teftiş edildiği ve müfettişlerin hazırladığı raporlara göre işyerlerinin %85’inin ikinci bir teftişe ihtiyacının olmadığı belirtildi. Bakan McNaughton, işyerlerinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilmesine rağmen halen 297 işyerinde aktif vakaların bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Quebec’te kısıtlamaların kaldırılacağı tarih açıklandı. Eyalet Başkanı Francois Legault, 4 aydan fazla süren kısıtlamaları 28 Mayıs tarihinden itibaren kademeli olarak kaldırmaya başlayacaklarını açıkladı. 12 yaş ve üstü kişilerin %75’inin Ağustos ayına kadar aşı olmasını hedeflediklerini söyleyen Legault, restoran ve barların dışarıda servise açılamalarından kendisinin de mutluluk duyduğunun altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 18 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5530, vefat eden kişi sayısı ise 34 olarak rapor edildi.

Kanada’da COVID 19 aşılarının muhafaza ve dağıtım görevinin başına Tuğgeneral Krista Brodie getirildi. Geçtiğimiz günlerde görevinden ayrılan Tümgeneral Dany Fortin’in yerine atanan Brodie, Kasım ayında da aşıların dağıtımı görevinde önemli rol oynamıştı. Brodie’nin görevini layıkıyla yapacağını ve aşıların dağıtımında bir aksama yaşanmayacağını söyleyen Başbakan Justin Trudeau, Fortin’in ani ayrılışı hakkındaki soruları ise yanıtsız bıraktı.

Ontario ve Alberta’da antigen testleri satışa sunuldu. Shoppers Drug Mart ve Loblaws eczenelerinden temin edilebilecek testlerden 15 – 20 dakika içinde sonuç alınabilecek. COVID 19 belirtileri göstermeyen ve son 14 gün içinde enfekte olmuş vakalarla kontakta bulunmayan kişiler için önerilen testlerin ücretlerinin ise $40 olacağı bildirildi. Test ücretlerini eleştiren Credit Valley Hastenesi acil ünite hekimlerinden Dr. Gaibrie Stephen, test ücretinin düşük maaşlı işlerde çalışan ya da hükümet desteğiyle geçinenler için bir engel oluşturacağını belirtirken, söz konusu grubun testlere erişiminin zor olacağının altını çizdi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, şehirdeki aşı kampanyasının beklendiğinden daha iyi gelişme görsterdiğini söyledi. Toronto halkının yaklaşık %60’ının aşı olduğunu belirten Tory, kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda da olumlu konuştu. Diğer yandan 18 yaş ve üstü herkesin ugün itibariyle aşı olmaya hak kazanmasının ardından, eldeki kaynakların yeterli olmayacağını söyleyen Tory, eyalet hükümetinden aşı takviyesi yapılmasını talep etti.

Markham’da Project Endgame baskınıyla tespit edilen yasadışı kumarhane davasında önemli gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz Temmuz ayında Wei Wei isimli kişinin sahibi olduğu $9 milyon değerindeki evinde yasadışı kumarhaneye baskın yapan York Polisi, evde çeşitli kumar araçları, alkol, yüklü miktarda nakit para ve çeşitli boylarda ateşli silah ele geçirmiş ve evsahibi ve ailesi aleyhine dava açılmıştı. Şartlı tahliyeyle serbest bırakılan Wei, avukatı Danielle Robitaille aracılığyla açtığı davada York Bölge Polisi’nin evinde bulunan $450.000 değerindeki iki saati çaldığını ve baskın esnasında yatak odasına silah kılıfı yerleştirdiğini iddia etti. Bölge polisinin meslekdaşlarının menfaatini düşünerek hareket edeceğini iddia eden Robitaille, olayın bağımsız bir kurum olan Polis İnceleme Ünitesi tarafından araştırılmasını talep etti. Konu hakkında bir açıklama yapan York Emniyet Amiri Jim MacSween, operasyon esnasında hatalı davranış sonucu bu yıl ikinci kez davaların kapanmak zorunda olduğunu belirtirken, organize suç örgütleriyle mücadelelerinin ise devam ettiğini ve 33 kişinin tutuklandığını söyledi.

Alberta tarihinin en büyük sağlık krizini yaşıyor. Alberta Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Verna Yiu, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören 240 kişinin 186’sının COVID 19 pozitif teşhis edilmiş kişiler olduğunu açıkladı. Eyaletteki tüm yoğun bakım kapasitesinin 170 kişi olduğunu ve geçtiğimiz haftalarda 106 ek yatak açılmak zorunda kalındığını belirten Yiu, durumun eyalet tarihinde görülmemiş bir ciddiyet taşıdığını söyledi.

Quebec’te Eylül ayından bu yana rapor edilen en düşük vaka sayısına erişildiği bildirildi. Son 24 saatte 551 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiğini bildiren eyalet Sağlık Bakanı Christian Dubé, halkın %75’inin aşı olduğunu da sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 17 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3761, vefat eden kişi sayısı ise 37 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, çocuklar için yaz kamplarının açılağı sözünü verdi. Yaz kampları açılmadan önce mümkün olduğunca çok kişinin aşı olması gerektiğini söyleyen Ford, kampların daha önceki yıllarda olduğu gibi 3 Temmuz tarihinde açılacağını söyledi. Ford, hangi yaz kamplarının açılacağı ya da işlemler hakkında detaylı bir bilgi vermedi.

Ontario’da aşı olan kişi sayısı 7 milyonu geçti. Haftasonu boyunca eyaletin çeşitli bölgelerinde gece geç saate kadar hizmet veren kliniklerde uzun kuyruklar oluştuğu gözlemlendi. AstraZeneca aşılarının ilk dozunun enjekte edilmesinin durdurulduğu eyalette Pfizer aşılarının uygulanmasına devam edilirken, Michale Garron Hastanesi enfeksiyon ünitesi direktörlerinden Dr. Jeff Powis, aşı seferberliğine katılımın pozitif sonuçlarının rapor edilmeye başlandığını söyledi.

Toronto Belediye Binası önünde İsrail’i protesto etmek amacıyla toplanan gruptan 3 kişi tutuklandı. Evde Kal emri dolayısıyla protesto eylemlerinin de yasadığı sayıldığının altını çizen Toronto polisi, eyleme yaklaşık 5000 kişinin katıldığını açıkladı. Protestoculardan 1 kişinin polise mukavemet suçundan, 1 kişinin fiili saldırıdan ve 1 kişinin ise protesto alanına silah getirmekten tutuklandığı rapor edildi.   

Alberta’da haftasonu boyunca iki önemli isim kamu sağlığı protokollerini ihlal etmekten tutuklandı. Calgary belediye başkanı adayı Kevin J. Johnston, Cumartesi akşamı katıldığı kalabalık bir toplantı sonrası tutuklanırken, Fairview Baptist Kilisesi Papazı Tim Stephens ise Pazar günü düzenlediği dini toplantı neticesinde tutuklandı.

Alberta’da vaka sayıları ciddiyetini koruyor. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, son 24 saatte 1140 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği eyalette vakaların pozitif çıkma oranının %9.6 olduğunu açıkladı. Hinshaw, yaklaşık 4.3 milyon nüfuslu eyalette aşı olan kişi sayısının ise 2 milyonun üzerine çıktığını söyledi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, eyalette Fransızca’nın hakimiyetini koruması için yasal çalışmalara başladıklarını açıkladı. Eyalette Fransızca kullanılmasının azadığını gözlemlediklerini belirten Quebec Anadil Bakanı Simon Jolin-Barrette, Bill 96 isimli kanun tasarısının, anadili korumak yönünde atılacak en önemli adım olduğunu söyledi. Eyaletin Kuzey Amerika’daki durumu göz önüne alındığında Fransızca’nın her zaman dikkatle korunması gereken bir dil olduğunu vurgulayan Jolin-Barrette, anadilin korunmasının aynı zamanda önceki nesillere karşı bir borç olduğunu da sözlerine ekledi. Hazırlanan kanun tasarısının meclisten geçmesi durumunda işyerlerinde Fransızca konuşulmasına ağırlık verilirken, kamu kurumu çalışanları yazılı ve sözlü iletişimde Fransızca kullanacak; yol ve yön tabelaları ise tamamen Fransızca olacak.


KANADA’DA SON DURUM 16 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5275, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Health Canada, milyonlarca aşının yolda olduğunu açıkladı. Mayıs ve Haziran aylarında teslimatı yapılmak üzere yaklaşık 37 milyon aşı beklediklerini söyleyen Health Canada yetkilileri, aşıların büyük çoğunluğunun Pfizer üretimi olduğunu açıkladı. Henüz net bir tarih verilmemekle birlikte, anlaşmaları önceden yapılmış 4 milyon doz AstraZeneca aşısının ise dondurucularda bekletileceği belirlendi.

Kanada Bağışıklı Görev Grubu Eşbaşkanı Dr. David Naylor, Kanada’nın pandemiyle mücadelesinin gözden geçirilmesi gereken bir konu olduğunu açıkladı. Naylor, tarafsız bir görüş almak için, pandemi sonrasında uluslararası uzmanların ülkeye davet edilerek, Kanada’nın doğru ve yanlışlarının tespit edilmesinin oldukça gerekli olduğunu söyledi. Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanlarından olan ve 2003 yılında ülkedeki SARS krizini yöneten Naylor, ülkenin durumunu bilmenin ve eksikleri tamamlamanın bir sonraki pandemi için hayati önemi olduğunu ifade etti.

Ontario Bilim Kurulu yöneticilerinden Dr. Peter Juni, aşı seferberliği konusunda daha esnek olunması gerektiğini söyledi. Ontario’da belirlenen 114 bölgede ay başında başlayan aşı seferberliğinin son bulmak üzere olduğunu hatırlatan Juni, söz konusu bölgelerde ihtiyaç devam ettikçe fazladan aşı gönderilmeye devam edilmesi gerektiğini söyledi. Aşı stoklarının %50’sini salgının merkez üsleri olarak belirlenen 114 bölgeye yollayan Ontario Hükümeti ise Pazartesi günü itibariyle ilk plana geri dönüleceğini açıkladı. Hükümetin kararını eleştiren Juni, risk oranı en az bölgelerde nüfusun %50’sinin aşı olduğu eyalette, en yüksek risk oranı olan blgelerde yaşayanların sadece %60’ının aşı olmasının adaletsiz bir durum olduğu kadar, kamu sağlığı güvenliği için de büyük bir risk oluşturduğunu söyledi.

Ontario Eğitim Bakanlığı yeni dönemde okullarda işaret dili öğretileceğini açıkladı. Sonbahar dönemiyle birlikte lise ve dengi okulların müfredatına girecek olan işaret dili, ilk etapta seçmeli ders olarak sunulacak. Konu hakkında yorum yapan Silent Voice Canada yöneticilerinden Wanda Blackett, dersler sayesinde toplumda engellilerin ayrıştırılmasının bir nebze önüne geçilebileceğini söyledi. İşaret dilinin dünya dilleri arasında bulunması gerektiğini söyleyen araştırmacı yazar Katie Booth ise, işaret dilinin şimdiye kadar değer görmemesinin sebebini telefonun mucidi ve işitme engelliler için en geniş çaplı çalışmaları yapan Graham Bell tarafından ortaya konulan oralizm kavramının işaret dilinin üstünde tutulması olduğunu söyledi.

British Columbia’da AstraZeneca aşısı olan bir kişinin kanda pıhtılaşma sonrası çok ciddi sağlık sorunları yaşadığı belirlendi. Langley’de yaşayan Shaun Mulldoon isimli kişi AstraZeneca aşısı sonrası kanda pıhtılaşma ile başlayan sağlık problemlerinin bağırsaklarından 2 metre kaybetmesiyle devam ettiğini açıklayarak, halkın dikkatli olmasını istedi. Eyalette aşı sonrası kanda pıhtılaşma yaşayan iki kişiden biri olan Mulldoon isimli kişinin doktor kontrolünde olduğunu doğrulayan BC Kamu Sağlığı Kurumu ise iddialara herhangi bir yanıt vermedi.


KANADA’DA SON DURUM 15 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5989, vefat eden kişi sayısı ise 44 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Theresa Tam, üçüncü dalgada zirvenin aşıldığını söyledi. Nisan ayından bu yana rakamların ilk kez 7000 kişinin altında seyrettiğini belirten Tam, yaz ayları için ümitli konuştur. Diğer yandan, Ontario başta olmak üzere vaka sayısının azaldığı rapor edilen birçok eyalette test sayısının da azaldığı gözlemlendi.

Kanada’da aşıların güvenliği ve dağıtımından sorumlu Tümgeneral Dany Fortin, görevinden azledildi. Savunma Bakanlığı Tarafından yapılan açıklamada, Fortin’in askeri bir inceleme sebebiyle görevinden ayrıldığı belirtilirken, konu hakkında net bir bilgi paylaşılmadı. Kanada’da aşı seferberliğinin aksamadan devam edeceğini belirtmekle yetinen Savunma Bakanı Harjit Sajjan, her hafta milyonlarca aşının ülkeye geleceğini ve Kanada Silahlı Kuvvetler personelinin aşıların korunması ve teslimatında yardımcı olmaya devam edeceğini söyledi.  

Toronto Üniversitesi profesötlerinden Dr. Irfan Dhalla, Kanada’nın AstraZeneca aşılarıyla ilgili bir an önce net bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Perşembe günü Tümgeneral Dany Fortin tarafından, aşıların şimdilik depoda tutulacağı yönünde yapılan açıklamadan sonra görüş beyan eden Dhalla, aşıya acil ihtiyacı olan ülkeler bulunurken, binlerce aşının depoda bekletilmesini vicdansızlık olarak yorumladı. Konu hakkında bir açıklama yapan Kanada Sağlık Bakanı Patty Hajdu ise uluslararası aşı paylaşım kurumu COVAX üzerinden temin edilen aşıların, ikinci doz hakkında karar verilene kadar elde tutulmasının şimdilik en mantıklı çözüm olduğunu söyledi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu, okul çağındaki çocukların aşı olması hakkında önemli açıklamalar yaptı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, 31 Mayıs itibariyle başlayacak toplu aşı kampanyaları için tüm bölge sağlık müdürlüklerinin okullarla bir an önce temasa geçerek etkin bir plan hazırlamalarını istedi. 12 – 17 yaş arası öğrencilerin aileleriyle de temasa geçilerek, aşı olmamış aile bireylerinin de sağlık güvenliklerinin sağlanması gerektiğini söyleyen Williams, Eylül ayında sınıfta eğitime açılacak okulların herkes için sağlıklı ve güvenli yerler olması gerektiğinin altını çizdi.

British Columbia’da 25 yaş ve üstü herkesin aşı olmaya hak kazandığı bildirildi. Eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, önümüzdeki hafta yaş sınırınn 18’e çekilmesini planladıklarını açıkladı. Aşının pozitif etkisini farkeden vatandaşların, aşı olmakta ciddi bir tereddüt göstermediklerini belirten Dix, an itibariyle eyalette ilk dozu olan kişi sayısının 2.4 milyon kişiye yükseldiğini söyledi.

Quebec’te yeniden açılmanın planları yapılmaya başlandı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu ve Quebec İşverenler Konseyi tarafından ortaklaşa kaleme alınan basın duyurusunda, eyalette ekonominin yeniden canlanmasının aşı oranları temelinde gelişmesi gerektiği açıklandı. Konsey Başkanı Karl Blackburn, belirli bir açılma tarihi yerine, hedef bazında ilerlenmesinin daha uygulanabilir bir plan olduğunu söyledi. Yaşamın nispeten normale dönmesi için aşı olan kişi sayısının artması gerektiğinin altını önemle çizen eyalet başkanı François Legault ise böyleleikle aşıya karşı tereddütün de bir ölçüde yenileceğini söyledi. Halkın yaklaşık %56’sının ilk doz aşıyo olduğu eyalette 18 yaş ve üstü herkesin aşı olma hakkı bulunuyor.


KANADA’DA SON DURUM 14 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6637, vefat eden kişi sayısı ise 57 olarak rapor edildi.

Kanada’da aşıların korunması ve dağıtımından sorumlu Tümgeneral Dany Fortin, son yapılan 655.000 doz aşının Toronto yakınlarındaki Innomar Strategies tesisinde bekletildiğini, daha fazla teslimat alımı içinse federal hükümetten talimat beklediklerini açıkladı. Şimdiye kadar nüfus bazında yapılan aşıların dağıtımı için eyalet hükümetlerinden henüz bir yanıt almadıklarını belirten Fortin, aşıların son kullanma tarihinin ise Ağustos ayı olduğunu söyledi.

AstraZeneca aşılarının Kanada’da kullanımı konusunda bir açıklama yapan Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Howard Njoo, ulusal düzeyde bir adım atılması için Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi’nden bir yanıt almayı beklediklerini söyledi. Kanıt bazlı hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Njoo, Oxfors Üniversitesi’nde sürdürülen aşıların karıştırılması çalışmasının önemine değindi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, hedeflerinin 22 Eylül tarihine kadar tüm yetişkinlerin ikinci doz aşılarının tamamlanması olduğunu açıkladı. Evde Kal emrinin ise beklendiği şekilde 2 hafta daha uzatılmasının sebebinin hastanelerin yükünü azaltmak ve vaka sayılarının azalmasını sağlamak olduğunu belirten Ford, kısıtlamaların hafifletilme kararının ancak bilim insanların tavsiyeleriyle mümkün olduğunu belirtti. Konu hakkında bir açıklama yapan Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams ise olası dördüncü dalgaya mahal vermeyecek şekilde yeniden açılım hedeflendiği için beklentilerinin günlük vaka sayısının 1000 kişinin oldukça altına düşmesi olduğunu söyledi.

Alberta’da maske kullanmayanlara doktor raporu ibraz etme mecburiyeti getirildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, çeşitli sağlık sorunlarından dolayı maske kullanamayan kişilerin en kısa zamanda ilgili hekimlerle temasa geçerek, durumlarını kanıtlayan bir rapor elde etmelerini istedi. Maske kullanmanın bir tercih değil, mecburiyet olduğunu belirten Hinshaw, güvenlik kuvvetlerinin maske kullanmayanlar üzerinde yaptırım gücü olacağını açıkladı. Alberta’da son 24 saat içinde 1558 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiğini ve 9 kişinin daha yaşamını yitirdiğini bildiren Hinshaw, yeni uygulamanın bugün itibariyle geçerli olacağını da sözlerine ekledi.

British Columbia’da kısıtlamaların kademeli olarak hafifletileceği açıklandı. Aşı olan kişi sayısının artmasıyla birlikte temas zincirinin de hafiflediğini belirten eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, Victoria Day haftasonundan önce herhangi bir gelişmenin beklenmemesini, kalabalık toplanmaların ise en erken 1 Temmuz Canada Day itibariyle gündeme alınacağını açıkladı. Henry, AstraZeneca aşısı olan 1 kişinin daha kanda pıhtılaşma sebebiyle hastanede tedavi gördüğünü de bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 13 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6198, vefat eden kişi sayısı ise 54 olarak rapor edildi.

Health Canada, aşıların karıştırılması hakkında önemli açıklamalar yaptı. AstraZeneca aşılarının taşıdığı ciddi riskten dolayı durdurulmasının ardından, ikinci dozun uygulanması hakkında çalışmalar yapan kurum yetkilileri, şimdilik İngiltere’de yapılan araştırmaların baz alınacağını açıkladılar. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, COVID 19 aşılarının karıştırılmasında bir risk bulunmadığı kaydedilirken, yan etkisinin ise ne dereceye kadar olacağı kesin oranlarla rapor edilmedi.

AstraZeneca aşısının durdurulmasının ardından, ilk dozu alan siyasiler ikinci doz için görüş beyan ettiler. Başbakan Justin Trudeau, doktorunun ikinci dozu da aynı aşıdan almasını tavsiye  ettiğini söyledi. NDP Lideri Jagmeet Singh ise belirli bir tercih yapmak yerine, kamu sağlığı protokolleri gereğince sunulan ilk aşıyı olacağını söyledi.

Ontario Tıp Kurumu açık hava aktivitelerindeki kısıtlamaların daha fazla vakit yitirilmeden kaldırılması talebini yineledi. Yaklaşık 43.000 doktoru temsil eden kurum, kısıtlamaların genel olarak kaldırılması için henüz çok erken olduğunu kabul etmekle birlikte, golf gibi kamu sağlığını tehdit etmeyen aktivitelerin yasak olmasını ise anlamsız bulduğunu açıkladı.

Alberta’da pozitif vaka oranları ülkenin en yükse sırasındaki yerini koruyor. Son 24 saatte 1799 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği eyalette 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği rapor edildi. Eyaletteki aktif vaka sayısının ise 24,962 olduğu bildirildi.

Manitoba’da aşı olmak için iş bırakmak zorunda kalan işçilere ödeme yapılması planlanıyor. Yaklaşık 3 saat sürdüğü belirlenen aşı prosedürünün çalışanların maaşlarından kesilmesinin adil olmadığını belirten, işçi temsilcileri, aşı izninin ücretli olmasını talep ettiler. Kararı prensipte onaylayan eyalet Maliye Bakanlığı ise yürütmeliğin değiştirilmesi için zaman istedi.

British Columbia, AstraZeneca aşılarının ikinci dozunu imha etmeyeceğini açıkladı. İkinci dozu da aynı aşıdan olmak isteyen kişiler için aşı stoklarını tutacağını açıklayan eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, aşı randevularının kaynaklarla sınırlı olacağını belirtirken, daha fazla randevu alınmayacağını da sözlerine ekledi.

NDP Lideri Jagmeet Singh, Canada federal hükümetinden İsrail’e silah satışını durdurmasını istedi. İsrail – Filistin çatışmasında, Liberal hükümetin tek bir tarafı desteklemesini doğru bulmadığını söyleyen Singh, söz konusu tutumla barış sağlanması ihtimalinin daha fazla riske atıldığının altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 12 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5384, vefat eden kişi sayısı ise 32 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’da yaz aylarınında neler beklenmesi konusunda bazı açıklamalar yaptı. Trudeau, üçüncü dalga sonrasında ekonominin yeniden açılması için ulusal bir strateji izlenmesine gerek olmadığını söyledi. Salgının her eyalette farklı etkileri olduğuna dikkat çeken Trudeau; aşı hızı, hastanelerin kapasitesi ve vaka durumuna bağlı olarak her eyaletin kendi stratejisini belirleme hakkı olduğunu söyledi. Aşı seferberliği konusunda da bir açıklama yapan Trudeau, yaz bitmeden ilk doz aşıların, sonbaharda ise ikinci doz aşıların yapılarak okullar açıldığında mümkün olduğunca normal düzene geri dönülmesinin hedeflendiğini söyledi.

AstraZeneca aşılarının enjekte edilmesi durduruldu. Şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon kişiye enjekte edilen ve 3 kişinin ölümüne sebep olan aşıların riskinin giderek artması sonucu söz konusu kararın alındığı bildirildi. Alberta’nın ardından Ontario’da da durdurulan aşının kanda pıhtılaşma yaratması riskinin düşük olmakla birlikte ölümcül etkisinin olabileceği tekrarlandı.  Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, ilk dozu olan kişilerin ikinci dozda Pfizer ya da Moderna aşısı alabileceklerini açıkladı. Health Canada tarafından yapılan açıklamada ise İngiltere’de yapılan araştırmalarda aşının yan etkisinin çok daha düşük olduğunun gözlemlendiğinin altı çizildi.

Ontario’da aşı seferberliğinin ikinci fazı itibariyle bu hafta tüm ön saflarda çalışanların aşı olmaya hak kazandıkları açıklandı. Eczacılar, market çalışanları, madenciler ya da gıda sektöründe hizmet verenler gibi evden çalışmasının mümkün olmadığı kişileri kapsayan ikinci faz uygulamasında aşı randevusu hemen alınabilecek.

Ontario’da sınıfta eğitime geçilmesi değerlendirilmeye başlandı. Ontario Pediatri Odası, sınıfta eğitime geçilmesinin, sosyal izolasyona maruz kalan çocukların akıl ve ruh sağlığı üzerinde pozitif etki edeceğini açıklayarak, en azından güvenli olan bölgelerde sınıfta eğitime geçilmesini talep etti. Eğitim Bakanlığı, kararın büyük ölçüde Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams tarafından verileceğini belirtirken, konu hakkında yorum yapan Williams ise potansiyel risklerin değerlendirildiğini söyledi.  

Alberta’da kaçak rodeo organize eden iki kişi tutuklandı. Calgary’de yüzlerce kişinin katıldığı organizasyonda kamu sağlığı protokollerinin tamamen ihlal edildiğini belirten RCMP yetkilileri, söz konusu organizasyona ilaveten, kalabalık toplantılar ve maske karşıtı protestolar gibi durumların artık alışılageldik vakalar haline geldiğini açıkladılar. Alberta eyalet Başkanı Jason Kenney ise Alberta’nın pozitif vaka oranı itibariyle Kanada ve ABD’de en üst sıralarda yer aldığını belirterek, uyum sorununun artık aşılması gerektiğini söyledi.

British Columbia’da vaka sayıları önemli ölçüde azalmaya başladı. Son 24 saatte 515 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 2 kişinin de yaşamını yitirdiği eyalette, hatanede tedavi gören kişi sayısı ise 141’i yoğun bakımda olmak üzere toplam 426  kişi olarak rapor edildi. Gelişmelerin beklenenden yavaş olmakla birlikte olumlu yönde ilerlediğini belirten eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, aşı olan kişi sayısının ise yaklaşık 2.2 milyon kişi olduğunu açıkladı.

British Columbia’da eyalet hükümetinin pandemi stratejisine karşı görüş belirten doktorlar uyarı aldılar. Bağlı bulundukları oda tarafından cezalandırılma ve haklarında tahkikat yürütme gibi durumlarla karşılaşabilecekleri söylenen doktorlar, Hekim ve Cerrahlar Odası ve First Nations Sağlık Kurumu tarafından ortaklaşa kaleme alınan bir bildiriyle, aşı ve maske karşıtı görüş beyan etmemeleri konusunda ciddi bir dille uyarıldılar. Konu hakkında yorum yapan Hekim ve Cerrahlar Odası Başkanı Dr. Heidi Oetter, doktorların aşı ve maske karşıtı görüş beyan etmesinin halk arasında tereddüte sebep olduğunu ve etik sorumluluk gereği herhani bir yanlış bilgilendirmenin ciddi yaptırımları olacağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 11 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 7527, vefat eden kişi sayısı ise 58 olarak rapor edildi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, açıkhava aktivitelerindeki kısıtlamaların uzatılma yüksek ihtimalle uzatılacağını açıkladı. Ontario Pediatri Kurumu tarafından açıkhava aktivitelerinin acilen kısıtlamalar haricinde tutulmasını talep eden dilekçeye rağmen, vaka sayılarının halen çok yüksek olduğunu belirten Elliot, Evde Kal emrinin de 2 Haziran tarihine uzatılmasının gündemde olduğunu söyledi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, Evde Kal emrinin kaldırılması için belirlenen rakamın halen oldukça üstünde bulunulduğunu açıkladı. Kısıtlamaların hafifletilmesi için günlük vaka sayısının 1000 kişinin altına inmesi gerektiğini belirten Williams, Ontario’da haftalık vaka sayısı ortalamasının günde 3000 kişi civarında bulunduğunu söyledi. Bulaşma riski oldukça yüksek olan yeni varyasyonların halen büyük bir tehlike yarattığının altını çizen Williams, küçük işletme sahiplerinin çağrısına rağmen, kısıtlamaların hafifletilmesinin henüz söz konusu olmadığını tekrarladı.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, kısıtlamaların mutlaka uzatılmasını istedi. Toronto’da günlük vaka sayısının 1 Haziran tarihine kadar günlük 400 kişiye düşmesini öngördüklerini belirten DeVilla,, kısıtlamaların zamansız hafifletilmesi durumunda ise vaka sayılarının günlük 800 kişiye yükselebileceğini açıkladı. Victoria Day haftasonu dolayısıyla artması olası sosyal birlikteliklerin vaka sayılarında ani bir yükseliş kaydetmesine sebep olacağını belirten DeVilla, Toronto halkından duyarlı olmalarını rica etti.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, üçüncü dalganın ölümcül etkisi devam ederken eğlence düzenleyen kişileri ciddi bir dille eleştirdi. Geçtiğimiz haftasonu Toronto şehir merkezinde bulunan ticari bir binada 150’den fazla kişinin toplanmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Tory, bazı Toronto’luların sorumsuzluk sınırını aştıklarını belirtti. Haftasonu sadece Toronto’da pandemi sebebiyle 37 kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyen Tory, düzenlenen eğlencede maske ve mesafe kurallarının hiçe sayılmasına ise anlam veremediğinin altını çizdi. Polis tarafından yapılan baskın sonucu dağıtılan partide 24 kişi ise ceza aldı.

Federal karantina programı uyarınca, hükümetle anlaşmalı bir otelde daha yeni vakaların patlak verdiği bildirildi. Toronto Pearson Havaalanı yakınlarında bulunan Holiday Inn Oteli’nde 7 çalışan COVID 19 pozitif teşhis edildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan bölge kamu sağlığı kurumu, otelin mecburi hizmet sunması sebebiyle kapatılmayacağını belirtirken, oteldeki durumun halka geç duyurulmasının sebebini ise açıklamadı.


KANADA’DA SON DURUM 10 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6695, vefat eden kişi sayısı ise 58 olarak rapor edildi.

Ontario Bilim Kurulu kısıtlamaların hafifletilmesinde en önemli etkenin doğru zamanlama olduğunu bildirdi. Kurul üyelerinden Dr. Peter Juni, kısıtlamaların zamanından erken hafifletilmesi durumunda yaşanacak dördüncü dalganın kaçınılmaz olacağını açıkladı. Sonbaharın önemli bir geçiş dönemi olacağını belirten Juni, dünyada çeşitli ülkelerden örnekler vererek, 2022 yılı içerisinde pandeminin endemi şekline dönüşmesinin beklendiğini söyledi.

Saskatchewan kısıtlamaların hafifletilmesi için ilk yol haritasını açıkladı. Eyaşet Başkanı Scott Moe, ilk adım olarak 30 Mayıs tarihinin belirlendiğini söyledi. Restoran ve barların fiziksel mesafe korunacak şekilde bir masada en fazla 6 kişi olacak düzende hizmete başlayabileceğini belirten Moe, ibadethanelerin ise %30 kapasiteyle servis verebileceklerini söyledi. Aşı oranının 40 yaş üstü kişilerde %70’e yükseldiği eyalette, okulların maske ve mesafe kuralına riayet ederek eğitime devam edebileceğini belirten Moe, spor salonlarında ise mutlaka 3 metre mesafe bulunacak şekilde bir düzenleme yapılması gerektiğini açıkladı.

Manitoba’da son 24 saatte 532 yeni vakanın kaydedilmesinin ardından Winnipeg ve Brandon bölge okullarının uzaktan eğitime geçmesi kararı alındı. Geçtiğimiz haftasonundan itibaren kısıtlamaların sıkılaştırıldığı eyalette enfeksiyon yaşının okul çağındaki çocuklarda artış gösterdiğini belirten eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Brent Roussin, Çarşamba günü itibariyle okul dışı aktivitelerin de durdurulacağını açıkladı. Muhalif partililerce haftalardır talep edilen okulların kapanması emrinin 30 Mayıs tarihine kadar geçerli olacağı bildirildi.

Oracle Araştırma Grubu tarafından yapılan bir araştırma, Ontario hemşirelerinin psikolojik yıpranma oranının sınırda olduğunu ortaya koydu. Eyalet genelinde 2600 hemşire arasında yapılan anket sonuçlarına göre, hemşirelerin %70’i hasta ve hasta yakınlarından şiddet gördüğünü ifade etti. Ankete katılanların %90’lık kısmı ailelerinin sağlık güvenliği için endişe ettiklerini belirtirken, %30’u ise mesleğini bırakmayı düşündüğünü söyledi. Araştırma hakkında yorum yapan Ontario Hemşireler Odası ise yeterli sayıda destek personeli bulunmadığı için hemşirelerin iş yükünün devasa boyutta olduğuna dikkat çekti.

Kanada üniversiteleri uluslararası öğrencilerden aşı pasaportu talep edilmesi konusunda fikir ayrılığına düştü. Eylül ayından itibaren uluslararası öğrencilerin sınıfta eğitime geçebileceğinin bildirilmesini takip eden görüşmelerde bazı üniversiteler aşı pasaportunun uluslarası düzeyde karar verilmesi gereken bir konu olduğunu belirtirken, Kanada Sivil Haklar Organizasyonu aşı pasaportunun ayrımcılığa yol açabileceğinin altını çizdi. Konu hakkında bir açıklama yapan Başbakan Justin Trudeau, G20 üyesi ülkelerle uygulanabilir ve sürdürülebilir bir aşı pasaportu üzerine çalışmaların devam ettiğini ve yakında ortak bir karar alınacağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 9 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6802, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aşıların bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Tam, her iki doz aşının tamamlanması durumunda dahi virüse karşı tam bağışıklık kazanılmasına henüz kesin gözüyle bakılamayacağını söyledi. Asemptomatik enfeksiyon riskinin devam ettiğini belirten Tam, diğer yandan aşıların tamamlanması durumunda temas zincirinin güçsüzleşeceğini ise sözlerine ekledi.

Ontario’da yeni vaka sayısında azalma kaydedilmeye devam ediyor. Yaşlı bakımevlerinde uzun zamandan bu yana ilk kez yaşam kaybı rapor edilmezken, varyasyonların sayısı ise ciddiyetini koruyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre an itibariyle 89.614 kişide İngiltere varyasyonu, 1212 kişide Brezilya varyasyonu ve 395 kişide Güney Afrika varyasyonu tespit edilmiş bulunuyor.  

Toronto’da yetişkin nüfusun %50’sinin aşılarının ilk dozunun tamamlandığı bildirildi. Salgının merkez üssü olan bölgelerde ise aşı hızı üç katına yükseldi. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu başta olmak üzere, şehir hastaneleri, eczaneler ve diğer sivil toplum kuruluşlarından oluşan Team Toronto aşı grubu adına konuşan Joe Cressy, an itibariyle yaklaşık 1.5 milyon kişinin aşı olduğunu söyledi.  

Manitoba’da son 24 saatte 488 yni COVID 19 vakası teşhis edilirken, üç kişinin daha yaşamını yitirdiği bildirildi. Kısıtlamaların bugün itibariyle azami düzeyde sıkılaştırıldığı eyalette yaşamını kaybedenler arasında 20’li yaşlarda bir kadının da bulunduğu bildirildi.

Quebec’te 14 yaş üstü kişilerin aşı olmak için ebeveynlerinden izin almasına gerek olmadığı yönünde karar alındı. Ailelerin bazılarının aşıya karşı tereddütü olması nedeniyle çocuklarının aşı olmasına izin vermediğini belirten eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Horacio Arruda, sağlık güvenliğinin sağlanması için 14 yaş ve üstü gençlerin ailelerinin onayına ihtiyaçları olmadığını açıkladı. Aşıya karşı tereddütlü yaklaşan aileleri bilgilendirmekten mutluluk duyacaklarını belirten Arruda, diğer yandan rızası olmayan ailelere, çocuklarının aşı olduğunu bildirmek gibi bir mecburiyetlerinin olmadığının altını çizdi.

Hindistan’a ilk yardım paketi yola çıktı. Pandeminin üçüncü dalgasından en çok etkilenen ülkelerden biri olan Hindistan’a gönderilen yardım Kanada Silahlı Kuvvetleri uçağında suni solunum cihazları başta olmak üzere birçok tıbbi araç gerecin de bulunduğunu belirten Uluslararası Gelişim Bakanı Karina Gold, vaka sayısı günlük 400.000’in üzerinde olan Hindistan için ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 8 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 7848, vefat eden kişi sayısı ise 40 olarak rapor edildi.

Kanada’da aşı olan kişi sayısı 14 milyonun üzerine çıktı. Sonra 24 saatte 400.000 kişinin aşı olmasıyla ülke genelinde bir günde en fazla kişinaşı rekoru kırıldı.

Başbakan Justin Trudeau, hızlı test kitlerinin doğrudan işyerlerine gönderileceğini açıkladı. Trudeau, federal hükümetin satın aldığı yaklaşık 40 milyon hızlı test kitinin 26 milyonunu eyaletlere dağıtmasına rağmen, elde edilen son raporlara göre şimdiye kadar sadece 2 milyon test kitinin kullanılmasının amaca hizmet etmediğini söyledi. İşsizlik oranının %8.1’e yükseldiğini belirten Trudeau, eyaletlere yardıma hazır olduklarını yineledi. Konu hakkında görüş bildiren Ontario Ticaret Odası Başkanı Rocco Rossi ise işyerlerinde sağlık güvenliğinin sağlanmasının kısıtlamaların çok daha hızlı bir şekilde hafifletileceği anlamına geleceğini söyledi.  

Ontario’da şehirlerde yaşayan Indigenous halkı mensuplarının ikinci doz aşılarına öncelik verileceği açıklandı. Aşıların ikinci dozunun üreticiler tarafından tavsiye edildiği şekilde 21-28 gün aralığında yapılacağını açıklayan eyalet Aşı Görev Grubu, böylelikle hastanelerin üzerindeki yükün de hafifletilmesinin hedeflendiğini belirtti. Aşı Görev Grubu’nda hizmet veren Şef RoseAnne Archibald, özellikle Toronto’da yaşayan First Nations halklarının pandemi sebebiyle hastanedeye kaldırılma oranının genel halka göre üç kat fazla olduğunun altını çizdi.    

Manitoba’da son 24 saatte 502 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edilmesi ve 1 kişinin daha yaşamını yitirmesinin ardından, kısıtlamaların sıkılaştırılması kararı alındı. Eyalet Başkanı Brian Pallister, bu gece yarısından itibaren tüm ibadethanelerin kapalı alanda hizmete kapatılacağını; restoranlar ve barların içeride ve dışarıda servise kapatılacağını; spor salonu, müze, kütüphane ve sanat galerinin ise tamamen kapatılacağını açıkladı. Açıkhava toplanma sınırının 5 kişiye düşürüldüğü eyalette, sıkılaştırılan kısıtlamaların iki hafta sonra yeniden değerlendirileceği bildirildi.

Edmonton’da bir kadın 5 yaşındaki kızını öldürme suçuyla tutuklandı. Kemer ve spatulayla dövdüğü kızının uyanmaması üzerine acil servisi arayan 30’lu yaşlardaki kadın suçsuz olduğunu iddia ederken, bilirkişi raporu ise çocuğun beynine ölümcül darbeler aldığını, böbreklerinin hasar gördüğünü ve yüzünün ve vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar bulunduğunu gösterdi. Kadının diğer çocuklarında da benzer durumlar görülmesine rağmen, davaya bakan hakim Avril Inglis, olayın kazara adam öldürme suçu olduğu yönünde karar verdi.


KANADA’DA SON DURUM 7 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 7977, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Kanada’da aşıların teslimatı ve güvenliğinden sorumlu Tümgeneral Dany Fortin, yeni aşıların yolda olduğunu bildirdi. 655,000 doz AstraZeneca aşısının önümüzdeki haftalarda eyaletlere dağıtılacağını belirten Fortin, teslimatın COVAX tesislerinden yapılacağını açıkladı.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Eşbaşkanı Dr Barbara Yaffe, Ontario’da Evde Kal emrinin bir süre daha devam etmesini talep etti. Yaffe, 19 Mayıs’ta sona ermesi planlanan olağanüstü hal koşullarının, hastanelerin yükü hafifletilmeden terkedilmesi durumunda üçüncü dalgaya yeniden hayat verileceğini söyledi. Kısıtlamaların hafifletilmesi için en azından 2 Haziran tarihine kadar beklenilmesi gerektiğini belirten Yaffe, Ford hükümetinin aksi bir karar vermesinin kendisine sürpriz olacağını da sözlerine ekledi.

Toronto Belediyesi, dün açılan TDSB davasının düşürülmesini istedi. Belediye yetkilileri, York Memorial Lisesi’nde çıkan yangından dolayı açılan $90 milyon tazminat davasının temelsiz iddialara dayandığını belirterek, özellikle Toronto İtfaiyesi Matthew Pegg’den özür dilenmesini talep etti.

CanadaPost Mississauga tesislerinde, yeni vakalar patlak vermeden hemen önce çalışanlar arasında parti verildiği ortaya çıktı. Emekli olan bir çalışana düzenlenen veda yemeği yaklaşık 100 kişinin katıldığını belirten Mississauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie, söz konusu sorumsuz davranıştan dolayı oldukça kızgın olduğunu söyledi. Crombie, çalışanların düşüncesizliği yüzünden yüzlerce kişinin enfekte olduğunu ve tesisin kapanmak durumunda kaldığının altını çizerken, CanadaPost sözcüsü Phil Legault ise yaşananları bir talihsizlik olarak niteledi.

British Columbia’da bir kişide daha aşı sebebiyle kanda pıhtılaşma sorunu yaşadığı bildirildi. Eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, kimliği açıklanmayan kişinin AstraZeneca aşısı olduktan sonra bazı problemler yaşadığını belirterek, söz konusu kişinin an itibariyle hastanede gözetim aldında bulunduğunu bildirdi.

Edmonton’da AstraZeneca aşısı olduktan sonra kanda pıhtılaşma sebebiyle hastanenin acil servisinde yaşamını yitiren Lisa Stonehouse dosyası incelemeye alındı. Kanada’da aşı sonrası beyinde kan pıhtılaşması sebebiyle yaşamını yitiren üçüncü kişi olan Lisa Stonehouse, ilk olarak gittiği Grey Nuns bölge hastanesinde evde istirahat etmesi tavsiyesi almış, durumunun kötüleşmesi üzerine kaldırıldığı diğer hastanede ise komaya girerek yaşamını yitirmişti.


KANADA’DA SON DURUM 6 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6707, vefat eden kişi sayısı ise 54 olarak rapor edildi.

Health Canada çocukların COVID 19 aşısı olmalarını onayladı. 12 – 15 yaş arası çocukların Pfizer üretimi aşıyı olabileceklerini belirten kurum yetkilileri, aşıların söz konusu yaş grubu için dağıtımı görevinin ise eyaletlerin sorumluluğunda olduğunu açıkladı. Çocukların aşılarının en azından ilk dozlarının okulların açılacağı zamana yetişmesi konusunda ise bir yorum yapılmadı.

Ontario hükümeti ay sonuna kadar eyalet nüfusunun %65’lik kısmının aşı olmasını hedeflediğini açıkladı. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot tarafından yapılan açıklamada haftada yaklaşık 940.000 doz Pfizer aşısının enjekte edileceği belirtildi. Eczanelerin de desteğiyle küçük işletmelere mobil aşı ekiplerinin yönlendirilmesini hedeflediklerini belirten Elliot, bu hafta içinde ortak çalışma yürütülen eczane sayısının ise 2500’e çıkacağını söyledi.

Ontario’da çocukların emniyetinden sorumlu Children’s Aid Society, ailelerden acil durumda temasa geçmek üzere bir kişiyi atamalarını istedi. Çocukların acil durumda emanet edebilecekleri bir bağlantı kurulmasını öneren Children’s Aid Society of Ottawa direktörü Kelly Raymond, ebeveynleri hastanede olan çocukların yalnız bırakılmasının tehlikeli durumlar oluşturabileceğini söyledi. Raymond, pandeminin ancak üçüncü dalgasında söz konusu gerekliliği dile getirmesi konusunu ise vakalarının gitgide artması şeklinde açıkladı.

Peel kamu sağlığı kurumu,18 yaş ve üstü herkesin aşı olabileceğini açıkladı. 6 Mayıs itibariyle başlayacak olan uygulamaya bugünden itibaren randevu alınabileceğini belirten kurum yetkilileri, programın tüm Peel bölgesini kapsadığını açıkladılar.

Toronto’da aşı randevuları Haziran ayına kadar doldu. Şehirde aşıların dağıtımı ve güvenliğinden sorumlu Toronto İtfaiye Şefi Matthew Pegg, 7 – 13 Haziran tarihleri arasında 60.000 kişilik daha yer açılacağını söyledi. Hareket kabiliyetlerinin kaynaklar arttıkça güçleneceğini belirten Pegg, daha fazla aşı gelmesi durumunda programı genişletme kapasitelerinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Toronto Eğitim Kurulu (TDSB), York Memorial Lisesi’nde çıkan yangından dolayı $90 milyon tazminat davası açtı. Tarihi miras kategorisindeki binada 2019 yılında çıkan yangından Toronto İtfaiyesi, Toronto Polisi ve Toronto Belediyesi’ni suçlayan kurum, söz konusu gkurumların görevlerini yerine getirmediğini iddia etti. Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi’ne verilen dilekçede, 9 Mayıs gecesi çıkan küçük yangının söndürülmesinin ardından itfaiye ve polis ekiplerinin olay yerini terketmesi sonrası tüm binayı etkileyen büyük yangının söz konusu kurumların ihmalkarlığından kaynaklandığı ifade edildi. Raporların üzerinde değiştirilme yapıldığını da iddia eden TDSB, Toronto Belediyesi’nin ise İtfaiye ve Polis Departmanlarına arka çıktığını iddia etti. Toronto Belediyesi, konu hakkında sadece mahkemede ifade verileceğini belirtirken, Toronto İtfaiyesi ve Toronto Polisi ise kendilerini de belediye yetkililerinin temsil edeceğini açıkladılar.

British Columbia’da 12 – 17 arası gençlerin aşı olabilecekleri açıklandı. Okulların açılmasından önce söz konusu yaş grubundaki öğrencilerin aşılarının tamamlanmasını planladıklarını belirten eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, okullarda aşı klinikleri açılmasının da gündemde olduğunu söyledi.

Yukon hükümeti aşılarının tam olduğunu gösteren kişilerin karantina mecburiyetinden muaf tutulacağını açıkladı. 25 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni kamu sağlığı protokollerine göre, bar ve restoranların tam kapasiteyle hizmete girmeleri de aynı tarihte başlayacak.


KANADA’DA SON DURUM 5 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6707, vefat eden kişi sayısı ise 54 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’da uygulanan aşılar hakkında bir takım açıklamalar yaptı. Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi tarafından AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarının taşıdığı riske özellikle dikkat çekilmesi ve Pfizer ve Moderna aşılarının ise tercih edilmesi gereken aşılar olduğu yönündeki basın duyurularına açıklık getiren Trudeau, en iyi aşının en hızlı ulaşılabilir aşı olduğunu yineledi. Federal hükümetin bilim insanlarının önerileriyle hareket ettiğini belirten Truduau, diğer yandan Kanada’da uygulanmakta olan tüm aşıların Helath Canada tarafından onaylandığının altını çizdi.

Alberta’da pozitif teşhis edilen vakalar, tüm Kuzey Amerika’nın en yüksek orandaki eyaletleri arasına girdi. Ekonomik sebeplerle kısıtlamaların daha fazla arttırılmayacağını beyan etmesine rağmen, hemen akabinde farklı beyanatta bulunan Jason Kenny, Alberta’da olağanüstü hal koşullarını andıran yeni kısıtlamaları açıkladı. Okulların ardından, restoran ve barların kapanma emrini veren Kenney, ibadethanelerin ise 15 kişi kapasitesinde hizmet verebileceklerini açıkladı. Basın mensuplarına soru sorma izni vermeyen Kenney, Alberta’da vakaların her 100.000 kişide 308 kişinin pozitif teşhis edildiğini ve kamu sağlığı protokollerini ihlal edenlere $2000 para cezası verileceğini söyledi.

British Columbia hamile gençlerin de aşı randevusu alabileceklerini duyurdu. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, enfekte olan hamile kadınlardaki semptomların 50’li yaşlardaki kişilerle benzerlik gösterdiğini açıkladı. Henry, 16 yaş ve üstü hamile gençlerin aşı önceliği kazanmalarının, kendileri ve bebekleri için olduğu kadar toplum sağlığını korumanın da önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Ontario eyalet hükümeti, devlet okullarına yüklü miktarda COVID 19 fonu ayrıldığını duyurdu. Bir sonraki eğitim öğretim dönemi için $1.6 milyar bütçe ayrıldığını söyleyen Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, söz konusu bütçenin okulların havalandırma sistemlerinin yenilenmesi, geçici personel alımı ve teknik gereksinimler için harcanacağını söyledi. Sonbahar döneminden başlamak üzere tüm derslerin uzaktan alınmasının da mümkün olacağını belirten Lecce,  öğrencilerin sınıfta eğitime geri dönmeleri hakkındaki soruları ise cevapsız bıraktı.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, Pearson Havaalanı yakınlarındaki Crowne Plaza oteli ve artan vaka sayısı arasında bir bağ bulunduğu konusundaki incelemelerin sürdüğünü açıkladı. Otelde çalışan 13 kişinin de COVID 19 pozitif teşhis edildiğini açıklayan kurum başkanı Dr. Eileen de Villa, genel kamu sağlığı için ciddi oranda bir risk oluşmadığını söyledi. Ontario Sağlık Güvenliği Yasası 22’inci madde gereğinde otelin tamamının kapatılmasının söz konusu olmadığını belirten De Villa, kısmi kapanmanın ise henüz karar bağlanmadığını söyledi.  

Ecza devi Pfizer, COVID 19 aşılarının uzun soluklu bir iş kolu haline geleceğini açıkladı. Aşı üretiminin yanısıra, aşı için gerekli diğer tıbbi gerekliliklerin de karşılanması için çalışmalarını sürdüren Pfizer CEO’su Albert Bourla, şirket kazancının $15 milyar artarak $26 milyara yükseldiğini açıkladı. RNA teknoloji aaştırmaları için $500 milyon ayrıldığını duyuran Bourla, an itibariyle çocuklar için aşı geliştirilmesi başta olmak üzere, daha kolay muhafaza edilebilecek ve yeni varyasyonlarla başa çıkacak güçte aşı üretimi için de araştırmaların devam ettiğini söyledi. Bourla, pandeminin önümüzdeki yıllarda endemi şekline dönüşeceğine inanmakla birlikte, aşıların her yıl tekrarlanması gereken bir prosedüre dönüşme ihtimalinin yüksek olduğunu öngördüğünü söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 4 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 9051, vefat eden kişi sayısı ise 42 olarak rapor edildi.

Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, Johnson & Johnson aşılarının alt limitinin 30 yaş olması gerektiğini açıkladı. Tek doz halinde enjekte edilmesi sebebiyle tercih sebebi olan Johnson & Johnson aşılarının da AstraZeneca aşıları gibi kanda pıhtılaşma riski taşıdığı bildirildi. Komite eşbaşkanı Dr. Shelley Deeks, mRNA aşı sırası beklemek istemeyenler için bir alternatif oluşturacak aşının kanda pıhtılaşma yaratma riskinin az olmakla birlikte oldukça ciddi olduğunu açıkladı.

Kanada Bağışıklık Görev Grubu, kamu sağlığı protokolleri gereğince uygulanan kısıtlamaların bir kısmının hafifletilebileceğini açıkladı. Geçtiğimiz Nisan ayında Dr Timothy Evans başkanlığında kurulan Bağışıklık Görev Grubu, nüfusun %50 ila %60’lık kısmının aşı olması durumunda kamu sağlığı protokollerinin yeniden gözden geçirileceğini açıkladı. An itibariyle nüfusun %33’lük kısmının ilk doz aşılarını olduğu Kanada’da ikinci doz aşının geciktirilmesini ise normal olarak tanımlayan Evans, ülke genelindeki aşı stratejisinin İngiltere’de yapılan araştırmaların baz alınarak hazırlandığını açıkladı.

Ontario’da yaşlı bakımevlerinden sorumlu Bakan Merrilee Fullerton, bakımevlerinde yaşanan trajediden dolayı özür dilemeyi reddetti. Bakımevlerinde yaşayan 4000 kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan koşulların önceki hükümet döneminde de ele alınmadığını dile getiren Fullerton, sorumluluk alma ve hesap verme yükümlüğünün tüm topluma ait olduğunu söyledi. Bağımsız komisyon tarafından bakımevlerinde yapılan inceleme sonucu hükümete sunulan 85 maddelik tavsiye listesinin değerlendirilmeye alınacağını ve ancak uygulanabilir nitelikteki önerilerin dikkate alınacağını sözlerine ekleyen Fullerton, hükümetin harekete geçmekte oldukça geç kaldığını da kabul etmedi. Kendisi de bir aile hekimi olan Bakan Fullerton, sadece bir bakımevinde 26 kişinin ölümünün, pandemiden tamamen bağımsız olarak, susuzluk ve hijyen yoksunluğundan kaynaklanmasının hatırlatılmasına ise tamamen sessiz kaldı.

Alberta’da varyasyonlardan oluşan vaka sayısı hızla artıyor. Eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Deena Hinshaw, son 24 saatte tespit edilen 2012 vakanın 1900’ünün yeni vakalardan oluştuğunu açıkladı. Söz konusu rakamın toplam vaka sayısının %64’lük dilimini oluşturduğunu belirten Hinshaw, eyalet genelinde kısıtlamaların arttırılması gerektiğinde ısrar etti.

Alberta’da öğretmenler nihayet aşı olmaya hak kazandı. Eyalet Başkanı Jason Kenney, anaokulları da dahil olmak üzere tüm öğretmenlerin ve diğer destek çalışanlarının bugünden itibaren aşı randevusu alabileceklerini söyledi. Politikacıların sağlık güvenliklerini sağlamak amacıyla eyalet meclisini geçici bir süreliğine tatil eden Kenney, aşı öncelik sırasının bilim insanlarının tavsiyeleriyle belirlendiğinin altını çizdi.

British Columbia’da aşıların daha kısa aralıklarla verilmesi planları yapılmaya başlandı. İki doz arasındaki 16 haftalık zaman diliminin kısaltılması için hazırlıklara başlandığını belirten eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, planların gerçekleşmesinin ise önümüzdeki hafta teslim alınacak 1 milyon dozun zamanında ellerine geçmesine bağlı olduğunu söyledi. Eyalette yetişkin nüfusun %41’lik diliminin aşı olduğunu belirten Henry, vaka sayısının merkez üsleri de dahil olmak üzere alçalma kaydetmeye başladığını sözlerine ekledi.

KANADA’DA SON DURUM 3 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 7158, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Ontario’da virüsün merkez üsleri olarak belirlenen bölgelerde aşı alt sınırı 18 yaşa indirildi. Eyalete gelen aşıların %50’sinin yönlendirildiği 114 bölgede bugünden itibaren 2 hafta boyunca toplu aşı kliniklerinden randevu almak mümkün olacak.

Ontario’da açık hava aktivitelerine izin verilmesi için imza kampanyası başlatıldı. İlk iki günde binlerce kişinin imzaladığı kampanyaya uzmanlar da katıldı. Ontario Bilim Kurulu üyeleri başta olmak üzere, Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr. Isaac Bogoch ve palyatif bakım uzmanlarından Dr. Naheed Dosani, açıkhava aktivitelerine uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılmasını talep etti. Konu hakkında yorum yapan Ontario Başsacısı Sylvia Jones ise, önümüzdeki günlerde hükümet tarafından bir açıklama yapılacağını söylemekle yetindi.

Ontario hava ambulansı tıbbi teknisyenleri grev oylaması yaptı. Çalışanları temsil eden Unifor Sendikası %94 oranında evet oyu verilen grevin ancak çalışanların eyalet kamu çalışanı ücretlendirme tablosundan muaf tutulmasıyla engellenebileceğini açıkladı. Doug Ford yönetimindeki Ontario Hükümeti’nin 2019 yılında kamu personelinin ücret arttırımının her yıl %1 oranında olmasını öngören yürütmeliğin, enflasyon oranının çok altında kaldığını belirten Unifor, Ornge Hava Ambulansı şirketiyle ikili görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz ay Ontario’da aşıların dağıtımı görevine atanan Ornge Hava Ambulans CEO’su Dr. Homer Tien ise henüz bir açıklama yapmadı.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, Toronto Pearson Havaalanı yakınlarındaki Crowne Plaza oteli ve artan vaka sayısı arasında bir bağ bulunduğunu tespit etti. Federal hükümet tarafından uygulanan otelde mecburi karantina programının bir parçası olan Crowne Plaza otelde kaç kişinin enfekte olduğu ise belirtilmedi. Otelde bir inceleme başlatıldığını bildiren kamu sağlığı kurumu, mahremiyet haklarının korunarak, gerekli adımların atılacağını açıkladı.

Peel bölgesinde bir Amazon tesisi daha geçici olarak kapatıldı. İki hafta içerisinde 5 kişiden fazlasının enfekte olması durumunda işyerini kapatma hakkını elinde bulunduran Peel kamu sağlığı kurumu, kısmi kapanmanın vakaların tespit edildiği vardiyaların iptal edilmesi ya da değiştirilmesi anlamına geldiğini açıkladı. Peel bölgesinde şimdiye kadar toplam 16 işyeri, söz konusu 22’inci madde uyarınca kapatıldı.

Alberta Eyalet Meclisi iki haftalık bir ara aldı. Eyalet Başkanı Jason Kenny tarafından yapılan duyuruda, söz konusu karara pozitif vaka sayısının aşırı hızla artması sebep olarak gösterildi. Muhalefet parti liderleri ise eyalet başkanının tutumunu cesaretten yoksun ve tutarsız olarak değerlendirdiler. NDP Alberta Lideri Rachel Notley, ücretli hastalık izninin onaylanması için eyalet meclisinin mutlaka açılması gerektiğini belirterek, hükümet yetkililerinin pandemide oynadıkları kritik rolün önemini halen kavrayamadıklarını iddia etti.

Quebec pandeminin kontrol altına alınmaya başlandığını duyurdu. Vaka sayılarının stabil gale geldiğini belirten eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, diğer yandan hastanede tedavi görenlerin sayısında ise halen bir yükseliş kaydedildiğini söyledi. Dube, özellikle Quebec City ve Montreal bölgelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının da vaka sayısını kontrol altına almakta etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, çalışanların ücretlerinin arttırılmasının mümkün görünmediğini söyledi. Pandemi sebebiyle yıllarca sürecek bütçe açığıyla karşı karşıya olduklarını belirten Legaut, emeklerini takdir etmekle birlikte, hemşireler, öğretmenler ve sosyal hizmet görevlilerinin maaşlarına enflasyon oranının üstünde zam yapmak için yeterli kaynak bulunmadığını söyledi.

Kayıp ve Katledilmiş Indigenous Kadınları organizasyonu (MMIWG), federal hükümetin bir kere daha Indigenous kadınlarını gözardı ettiğini açıkladı. Organizasyon sözcülerinden Meggie Cywink, sayı bazında hazırlanan raporlara göre, Indigenous kadınlarına soykırım uygulandığı Başbakan Trudeau tarafından da kabul edildiği halde, hükümetin halen bir eylem planının olmadığını söyledi. Geçtiğimiz hafta Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland tarafından açıklanan bütçede, Indigenous halkları için oldukça cömert bir pay ayrıldığını belirten Cywink, yıllardır farkındalık yaratmak için uğraş verildiğinin, ancak önlem alma ve hesap verme yükümlülüğünün ise bilinçli bir şekilde gündeme alınmadığının altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 2 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 7610, vefat eden kişi sayısı ise 42 olarak rapor edildi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, federal hükümetin aşı pasaportu konusunu gündeme aldığını açıkladı. Hajdu, sağlık bilgilerinin kimlik bilgileriyle eşleştirilmesi suretiyle, aşı olan Kanadalıların yeniden güvenle seyahat etmelerine olanak tanıyacağını söyledi. ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin de benzer çalışmalar içinde olduğunu belirten Hajdu, pasaportların çoğunun dijital olmasının işlemi kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

Alberta’da yeni vaka sayısı endişe verici bir hızla artıyor. Son 24 saatte 2433 kişinin pozitif teşhis edildiğini belirten eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Deena Hinshaw, vakaların pozitif çıkma oranının %12’ye yükseldiğini açıkladı. Hastanede tedavi gören kişi sayısının ise 152’si yoğun bakımda olmak üzere 646 kişiye yükseldiğini belirten Hinshaw, mutlaka ek tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Montreal’de kamu sağlığı protokolleri karşıtı yüzlerce kişilik grup, yaklaşık 2 km’lik bir yürüyüş düzenledi. Protestocu gruba hak veren People’s Party Lideri Maxime Bernier, Quebec halkının özgürlüğünü geri istediğini söyledi. Polis korkusu olmadan yaşamın normale dönmesi ve ekonominin yeniden canlanmasını talep eden grup sözcüleri, kendi yaşamlarının sorumluluğunu almak hakkı istediklerini ifade ettiler.

Ontario aşı olan kişi sayısında hedefini yakaladı. Eyalet başkanı Doug Ford, 6 Mayıs tarihine kadar eyaletteki yetişkin nüfusun en az %40’ının ilk doz aşılarının tamamlanacağı sözünü tuttu. Ford, yaklaşık 4.9 milyon kişinin aşı olduğu eyalette, özellikle Toronto ve Peel sağlık bölgeleri için çok daha fazla aşıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Pandeminin merkez üsleri olan depo ve fabrikalarda aşı klinikleri kurulacağını söyleyen Ford, hafta içinde Maple Lodge Farms ve Maple Leaf Foods tesislerinde başlayan çalışmanın, önümüzdeki hafta Amazon tesislerinde de uygulamaya konulacağını açıkladı.

York Kamu Sağlığı Kurumu 3 aşı kliniğinin geçici olarak kapatılacağını açıkladı. Stokların yetersizliği sebebiyle Canada’s Wonderland, Georgina Ice Palace ve Richmond Green kliniklerinin Pazartesi günü kapalı olacağını bildiren kurum yetkilileri, Salı günü tekrar işbaşı yapmayı umduklarını söylediler.

Toronto Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma virüsün bulaşma hızının aynı evi paylaşan kişi sayısına göre değiştiğini ortaya koydu. Ontario’da pandeminin merkez üsleri olarak değerlendirilen bölgelerde yapılan araştırmada, aynı evi paylaşan yetişkin sayısının artmasının virüsün bulaşma riskini %37 arttırdığı belirlendi.


KANADA’DA SON DURUM 1 MAYIS  2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 8340, vefat eden kişi sayısı ise 50 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal otelde karantina uygulamasının kara sınırını da kapsayacak şekilde genişletilmesini kabul etmedi. Ontario eyalet başkanı Doug Ford tarafından ABD kara sınırından yaya ya da mobilize olarak geçenler için otelde karantina uygulaması ya da negatif PCR testi ibraz etme mecburiyeti getirilmesi önerisini reddeden Trudeau, söz konusu uygulamayı eyaletlerin kendi içlerinde yapabileceklerini söyledi.

Johnson & Johnson aşılarının dağıtımı beklemeye alındı. ABD Maryland üretim tesislerinde sterilizasyon protokolüne uyulmaması sonucu yaklaşık 15 milyon doz aşının içeriğinin bozulduğu rapor edilmiş ve aşılar imha edilmişti. Hafta içinde 300.000 doz olarak teslim alınan aşıların aynı tesiste üretildiğinin ortaya çıkması üzerine aşıların bir kısmının steril olmaması endişesi doğduğunu belirten Health Canada, aşıların imha edilme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.  

British Columbia’da pandeminin zapt altına alınmaya başlandığı rapor edildi. British Columbia ve Simon Fraser üniversiteleri ve Pacific Institute for the Mathematical Sciences ortaklığında yapılan araştırmada, virüsün bulaşma hızının %30 ila 40 oranında yavaşladığı belirlendi. Özellikle merkez üslerinde aşı seferberliğinin hızla sürdürülmesi ve kısıtlamaların büyük bir ciddiyetle ele alınmasının, pandeminin yavaşlatılmasında en büyük etken olduğu açıklandı.

Quebec eyalet hükümeti, Olimpiyat Stadyumu’nda aşı olmak için randevu alan kişileri diğer tesislere yönlendirdi. Gün içinde kamu sağlığı protokolleri karşıtı bir grubun stadyumda protesto gösterisi yapacağı bilgisine eriştiklerini açıklayan eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, aşı randevusu olanlardan stadyuma gitmemelerini istedi. Kısıtlamaların aşırı ve adaletsiz biçimde uygulanması sebebiyle protesto yapacak olan gruba yönelik duyurusunda, herkesin demokratik haklarını kullanabileceğini belirten Dube, diğer yandan stadyum kapasitesinde bir alanda aşı yapılmasının öneminin de göz önüne alınması gerektiğini söyledi.