Paylaş

KANADA’DA SON DURUM 28 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2501, vefat eden kişi sayısı ise 40 olarak rapor edildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore, 5- 11 yaş arası çocuklara aşı zorunluluğu getirilmesinin gündemde olduğunu açıkladı. Muhalefet parti liderleri başta olmak üzere kamu sağlığı kurumu başkanları ve eğitim kurullarının destek verdiği aşı mecburiyetine karar vermek için öncelikle aşıların Health Canada tarafından onaylanması gerektiğini söyleyen Moore, eyaletin sağlık güvenliği düşünülerek karar alınacağının altını çizdi. Okullarda yapılması zorunlu olan 9 aşıya muhtemelen COVID 19 aşısının da ekleneceğini belirten eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot ise aşının virüs sebebiyle ölümleri azalttığının yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi.

TTC tarafından yapılan açıklamada sefer sayılarının azalacağı belirtildi. TTC çalışanlarını temsil eden ATU Local 113 sendikasının çalışanları aşı olmamaya ve aşı mecburiyeti kurallarına uymamaya teşvik etmesinin bazı seferlerde aksamaya yol açacağını belirten TTC basın sözcüsü Stuart Green, 21 Kasım itibariyle hizmetlerde kısıtlama yaşanacağını söyledi.

Konservatif Parti lideri Erin O’Toole, federal hükümetin aşı gerekliliklerine uyum sağlayacaklarını açıkladı. Aşı olmayan milletvekillerinin mecliste bulunmamaları kuralına ise halen karşı olduklarını belirten O’Toole, keyfi yaptırımlarda bulunduğunu iddia ettiği Trudeau hükümetinin ancak mecliste ve demoktartik yollarla hesap vereceğini söyledi.

Vatikan tarafından yapılan açıklamada Papa Francis’in Kanada’ya geleceği doğrulandı. Kanada Katolik Piskoposları  Birliği tarafından davet edilen Papa’nın Aralık ayında Kanada’ya gelerek Indigenous halkı liderleriyle görüşeceği öğrenildi.

Alberta’da eyalet hükümeti eski personel şefi Ariella Kimmel eyalet hükümetini mahkemeye verdi. Kimmel, Alberta eyalet hükümeti bakanlarının hükümet binasında aşırı alkol tüketimi, cinsel taciz ve huzursuz çalışma ortamı yaratılması gibi problemlere dikkat çektiği için işten çıkarıldığını iddia etti.


KANADA’DA SON DURUM 27 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1276, vefat eden kişi sayısı ise 33 olarak rapor edildi.

Yenilenen kabinede Savunma Bakanlığı’na getirilen Anita Anand, orduda yaşanan cinsel skandallarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kanada tarihinde Savunma Bakanlığı görevini yürütecek ikinci kadın ve ilk beyaz olmayan kadın olarak anışan Anand, sonuç odaklı çalışma anlayışıyla ordudaki prblemleri çözmeye kararlı olduğunu söyledi. Ordudaki kadın subayların ve sivillerin görev alanlarında kendilerini güvende hissetmelerinin önemine değinen Anand, cinsel tacizlerin aynı zamanda görevi kötüye kullanmak anlamında suç olduğunu da sözlerine ekledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların hafifletilmesinin pandeminin bittiği şeklinde yorumlanmasının hatalı olduğunu açıkladı. Ontario’nun Kuzey Amerika genelinde nüfusa oranla en düşük vaka sayısına sahip olduğunu belirten Ford, durumun Ontario halkının ve sağlık çalışanlarının ortak çabasıyla başarıldığını söyledi. Diğer yandan, birçok işyerinin tam kapasiteyle hizmet vermeye başlamasıyla birlikte vaka sayılarında artış gözlemlenme olasılığının artacağını da söyleyen Ford, pandeminin sonuçlarının henüz öngörülemediğini sözlerine ekledi.

British Columbia Sağlık Bakanı Adrian Dix, aşı olmayı reddeden sağlık görevlilerinin ücretsiz mecburi izne çıkarılmaya başladıklarını açıkladı. İlk belirlemelere göre 4090 sağlık çalışanının aşı olmak için son tarihi geçirdiklerini belirten Dix, yaklaşık 126.000 sağlık çalışanının iş yüklerinin artmasını beklediklerini söyledi.

British Columbia, 12 yaş ve üstü herkes için takviye aşı randevusu vermeye başladı. Projenin Kuzey Amerika’da bir ilk olduğunun altını çizen eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, Ocak ayından itibaren ikinci doz aşısının üzerinden 6 ay geçmiş herkesin aşı olabileceğini söyledi.

Quebec, Nunavik bölgesine mecburi olmayan seyahatlerin kısıtlandığını açıkladı. Bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Marie Rochette tarafından yapılan açıklamada, son haftalardaki vaka sayısının ciddi miktarda arttığına dikkat çekilerek, eyaletin en kuzey noktasında bulunan bölgeye hava yoluyla erişimin de kısıtlanacağı belirtildi.

Nova Scotia, hastane önlerinde protesto yapılmasını yasakladı. Hastane ve diğer sağlık kuruluşlarının önnde yapılan aşı karşıtı protestoların özellikle söz konusu kurumlara erişimi engellediğini belirten eyalet hükümeti, herhangi bir sağlık kuruluşunun en az 50 metre yakınında protesto yapılmasını yasakladı.

Abacus Data tarafından yapılan bir araştırma pandeminin başından bu yana evcil hayvan sahiplenmede ciddi miktarda artış tespit edildi. Hayvan barınakları başta olmak üzere terkedilen hayvanları kurtarma ve koruma alanlarında hizmet veren derneklerin raporlarının da dahil edildiği araştırma, yaklaşık 900.000 Kanadalının pandemi süresince bir evcil hayvan sahiplendiğini ortaya koydu.


KANADA’DA SON DURUM 26 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5398, vefat eden kişi sayısı ise 62 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşı olmayan sağlık görevlilerine uygulanacak yaptırımlar bir kez daha ertelendi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot tarafından yapılan açıklamada sağlık görevlilerinin aşı olma şartı devam etmekle birlikte, hastanelerde personel sıkıntısı yaşanmaması amacıyla, aşı mecburiyeti uygulamasının önümüzdeki haftaya kadar bekletileceği bildirildi.

Toronto Belediyesi bu haftasonuna kadar tüm okullarda hızlandırılmış test kitlerinin hazır olacağını açıkladı. COVID 19 semptomları gösteren öğrencilere evde test yapabilmeleri için PCR kitleri dağıtılacağını açıklayan belediye yetkilileri, burun ya da ağız içinden yapılabilecek test sonuçlarının 24 ila 48 saat içinde belirleneceğini bildirdiler.

Toronto Halk Kütüphanesi, güvenlik için $2 milyon ek bütçe talebine onay verdi. Pandemi süresince özellikle akıl ve ruh sağlığı problemlerinde misli görülmemiş bir artış yaşandığını belirten Halk Kütüphanesi İnsan Kaynakları Departmanı Başkanı Brian Daly, tam kapasite hizmet verilebilmesinin ön şartının güvenliğin sağlanması olduğunu söyledi.

Alberta NDP lideri Rachel Notley, eyalet meclisinin yeni yasama yılında yaptığı konuşmasında eyalet Başkanı Jason Kenney ve kabinesini sorumsuzlukla suçladı. Tatile giden Kenney başta olmak üzere başkan yardımcısı ve maliye bakanı hakkında da salgının dördüncü dalgası süresince kifayetsiz liderler ifadesini kullanan Notley, sağlık sisteminin kırılma noktasına gelmesinin eyalet hükümeti liderlerinin suçu olduğunu söyledi. Kenney ise Avustralya’dakine benzer bir yasaklama ve kısıtlama sisteminin polis devleti anlamına geldiğini belirterek, Alberta halkının özgürlüğüne müdahale etmenin bir sınırı olması gerektiğini söyledi.

Alberta’da bazı hekimler eyalet kamu sağlığı kurumunu mahkemeye verdi. Sağlık çalışanlarına aşı olma mecburiyeti getirilmesini protesto eden hekimler, bireysel sağlık uygulamalarında kişinin kendi isteği dışında yapılan tüm müdahalelerin saldırı niteliğinde olduğunu iddia ettiler.


KANADA’DA SON DURUM 21 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2663, vefat eden kişi sayısı ise 41 olarak rapor edildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, göçmenler hakkında yaptığı yorumundan dolayı özür dilemeyi reddetti. Geçtiğimiz günlerde Windsor bölgesinde yaptığı bir basın açıklamasında eyaletin özellikle inşaat sektöründe çalışacak kişilere ihtiyacı olduğunu belirtirken, devlet yardımıyla geçinen ve çalışmayan göçmenlerin ise başka bir yere gitmelerini söyleyen Ford, sözlerinin halen arkasında olduğunu beyan etti. Konu hakkında yorum yapan Ontario Göçmen Hizmetleri Konseyi ise eyalet başkanının yabancı düşmanlığını tetikleyecek beyanını esefle kınadı.

Kingston Queen’s Üniversitesi öğrencileri kamu sağlığı protokollerini ihlal eden partiler sebebiyle ciddi cezalar aldılar. Geçtiğimiz haftasonu okul yönetimi tarafından aksi talep edildiği halde birçok ev ve müzikli mekanda yeni dönem başlangıcı partisi yapan öğrencilerden 36’sının tutuklandığı, 100’den fazlasının ise para cezasına çarptırıldığı bildirildi.

British Columbia’da kapasite sınırlaması bir kere daha hafifletiliyor. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, 25 Ekim itibariyle kapalı alanlarda toplanma kapasitesinin kaldırılacağını açıkladı.

Manitoba’da kamu sağlığı protokollerini defalarca ihlal eden papaz Tobias Tissen tutuklandı. Winnipeg yakınlarındaki Protestan God Restoration Kilisesi’nin papazı Tissen, Mayıs ayından bu yana kamu sağlığı protokollerini ihlal etmekle suçlandığı 7 ayrı davadan yargılanacağı bildirildi.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, eyalette süregelen olağanüstü hal emirleri hakkında önemli açıklamalar yaptı. Health Canada tarafından onay verildiği takdirde, 5-11 yaş arası çocukların aşılarının tamamlanması için hazırlıkların yapıldığını belirten Legault, eyalet halkının çoğunluğunun aşı olmasıyla birlikte olağanüstü hal emirlerinin de yürürlükten kaldırılacağını açıkladı. Net bir tarih vermemekle birlikte gelişmelerin yeni yılın ilk aylarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyleyen Legault, söz konusu süreçte hükümetin verilen yetkiyi ancak mecburi durumlarda kullandığını hatırlattı.

KANADA’DA SON DURUM 19 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 6627, vefat eden kişi sayısı ise 77 olarak rapor edildi.

Health Canada, Pfizer tarafından çocuklar için COVID 19 aşısının resmi başvurusunun yapıldığını doğruladı. 5-11 yaş arası çocuklara COVID 19 aşısı yapılmasının, okullarda yeni vakaların patlak vermesinin önüne geçilmesi için en etken çözüm olduğunu belirten Health Canada yetkilileri, aşısının onaylanma süresi hakkında ise net bir bilgi paylaşmadılar.

Ontario’da iki aile hekiminin COVID 19 aşısından muaf belgesi vermeleri yasaklandı. Aşı konusundaki çekincelerini çeşitli sosyal medya platformlarında da paylaşan Windsor’dan Dr Mark Trozzi ve Owen Sound bölgesinden Dr Rochagne Kilian tarafından verilen belgelerin bir kısmının geçersiz sayılacağı bildirildi. Ontario Hekimler ve Cerrahlar Odası tarafından iki doktorun maskeden muaftır raporu vermelerinin de yasaklanmasının ardından yorum yapan Dr Trozzi, Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam hakkında uydurulmuş bir pandemi sürecinde çifte ajanlık suçlaması yaparken; Dr Kilian ise tıbbi zorbalığa karşı olduğunu beyan ederek istifasını sundu.

Sudbury Hapishanesi geçici olarak kapatıldı. 145 tutuklunun başka hapishanelerde izole edileceklerini söyleyen savcılık sözcüsü Andrew Morrison, hapishanenin en az 2 hafta süresince kapalı kalacağını bildirdi.

Ontario’da bir estetik cerrah dolandırıcılık suçlamasıyla mahkemeye verildi. Dr. Mahmood Kara’nın sahibi olduğu Toronto, Scarborough, Vaughan ve Whitby bölgelerindeki 4 kliniğe ilaveten Guelph ve Burlington bölgelerinde de iki konsültasyon ofisi bulunan Kara Plastik Cerrahi, hastalardan aldığı yüzbinlerce dolarlık ön ödemeyi iade etmeden tüm ofislerini kapattı. Ontario Plastik Cerrahlar Odası tarafından yapılan açıklamada söz konusu doktorun lisansının 2018 yılında iptal edildiği bildirilirken, Kara Plastik Cerrahi’nin aynı zamanda toplamı 1 milyon doları geçen kira borcunun da olduğu öğrenildi.


KANADA’DA SON DURUM 9 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4088, vefat eden kişi sayısı ise 45 olarak rapor edildi.

Kanada genelinde pandeminin dördüncü dalgasının hafiflemeye başladığı açıklandı. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam tarafından verilen bilgiye göre, Temmuz ayı ortasından bu yana ilk kez vaka sayılarında artış kaydedilmediği belirtilirken; aşı olmamış kişilerin enfekte olma riskinin aşı olanlara göre 10 kat daha fazla olduğu, hastanede tedavi görme riskinin ise 36 kat daha fazla olduğunun altı çizildi. Aşı olma oranının düşük olduğu bölgelerde kısıtlamaların gereğinden erken kaldırılmasının yol açtığı sorunların altını çizen Tam, uzun bir süre daha tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ulusal Polis Federasyonu, federal hükümet çalışanlarına getirilen aşı zorunluluğu uygulamasına tepki gösterdi. Kurum Başkanı Brian Sauve, aralarında yedek subaylar ve atlı birliklerin de bulunduğu yaklaşık 20.000 RCMP mensubunun aşı hakkındaki kararına saygı gösterileceğini söyledi. Hükümetin bir bildiriyle kararını beyan etmeden önce sendikayla anlamlı ve gerçekçi bir diyaloğa geçmesi gerektiğini belirten Sauve, kendilerinin onayı olmadan alınan karardan duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

Ontario eyalet hükümeti, bazı kapalı alanlarda toplanma limitinin kaldırıldığını açıkladı. Sinema, tiyatro, konser salonu, yarış pistleri, çekim stüdyoları ve spor salonlarında her iki doz aşısını olmuş kişilerin toplanma sınırının kaldırıldığını bildiren eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, uygulamanın bugünden itibaren başlayacağını açıkladı. Elliot, pandeminin dördüncü dalgasının kontrol altında bulunmasına rağmen, restoran, bar, spor salonları ve yoga stüdyolarında ise kapasite sınırlamasının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kanadalı diplomatlar Taliban temsilcileriyle buluştu. Katar’da Taliban sözcüsü Suhail Shaheen ile gerçekleşen buluşmaya Kanada’nın 2005 – 2007 dönemi Afganistan Büyükelçisi David William Sproule Kanada’yı temsilen katılırken, toplantıda ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’nin temsilcileri de hazır bulundular. Shaheen tarafından paylaşılan sosyal medya mesajında Afganistan İslam Emirliği’nin artık bir gerçek olduğunun altı çizilirken, uluslararası camiaya katılmaya hazır oldukları, ilişkilerin devamının sağlanmasında ortak çıkarlarda birleşilmesi gerektiği ve katılımcı ülkelerin Afganistan’a insani yardımlara devam edeceklerine dair söz verdikleri beyan edildi. Konu hakkında yorum yapan hükümetlerarası ilişkilerden sorumlu bakan Dominic LeBlanc ise, Birleşmiş Milletler aracılığıyla Afgan halkına yardım gönderileceğini kabul ederken, Taliban’a doğrudan bir yardımın söz konusu olmadığını söyledi. LeBlanc, terörist organiasyonlar listesinde bulunan Taliban’ın Afganistan’ın meşru hükümeti olarak tanınmasının söz konusu olmadığını özellikle tekrarladı.


KANADA’DA SON DURUM 8 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4025, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Truedau yurtiçi seyahat kısıtlamaları konusunda önemli açıklamalar yaptı. Hava, kara ve deniz yolculuklarında 30 Ekim tarihinden itibaren aşı olmayan yolcuların seyahat edemeyeceklerini bildiren Trudeau, bazı istisnai durumlar dışında, 12 yaş ve üzeri yolcuların aşılarının her iki dozunun da yolculuktan en az 2 hafta önce tamamlanmış olması gerektiğini söyledi. Konu hakkında yorum yapan Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr İsaac Bogoch ise söz konusu kararın aşı potansiyelinin artmasında büyük bir adım olduğunu belirtirken, yurtiçi yolculukların güvenle gerçekleşmesine yardımcı olacağını da söyledi.

Federal hükümet, yurtiçi seyahat kısıtlamalarında bazı Indigenous yerleşim birimlerinde yaşayanlar için muafiyetler üzerinde çalışmaya başladı. Ulaştırma Bakanı Omar Alghebra tarafından yapılan açıklamada, sadece hava yoluyla erişim sağlanan bazı yerleşim birimlerinde ikamet edenler için aşı kartı ibrazı yerine negatif PCR testi uygulamasının planlandığı bildirildi.

TTC, aşı mecburiyeti uygulamasının çalışanlar için ön koşul olduğunu hatırlattı. Yaklaşık 12.000 çalışanı temsil eden ATU Local 113 sendikasını geçtiğimiz ay mahkemeye veren TTC, aşı olmayan çalışanların ilk etapta geçici olarak açığa alınacağını açıkladı. Sendikanın talebiyle aşı durumlarını rapor etmeyen TTC çalışanlarının en geç 3 Kasım tarihine kadar harekete geçmeleri gerektiğini belirten kurum başkanı Rick Leary, eleman eksikliğine karşı önlem alındığını açıkladı.

Nova Scotia kamu sağlığı kurumu, hastanelerde aşı kartı ibraz etme mecburiyeti uygulanacağını açıkladı. Kurum başkanı Dr. Robert Strang tarafından yapılan basın duyurusunda, 13 Ekim tarihinden itibaren hastabakıcılar, refakatçiler ya da ziyaretçilerin tam doz aşılarını olduklarını kanıtlamaları gerektiği bildirildi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, Şükran Günü için uygulanacak kısıtlamaları açıkladı. Aşı olmamış kişiler için kapalı alanlarda toplanmanın kesinlikle yasak olduğunu bildiren Kenney, diğer yandan aşı olan kişiler için toplanma sınırının ise 10 kişi olduğunu açıkladı. Eyaletteki aktif vaka sayısının 19.000 kişinin üzerinde, yoğun bakımda tedavi gören kişi sayısının ise 247 olduğunu önemle hatırlatan Kenney, hastanelerin kapasitesinin daha fazla zorlanmaması gerektiğinin altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 6 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2667, vefat eden kişi sayısı ise 48 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümet çalışanları için aşı mecburiyeti uygulamasının detaylarını açıkladı. Trudeau ve Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, aşı mecburiyetinin öğrenciler, stajyerler ve geçici çalışanlar da dahil olmak üzere tüm federal hükümet çalışanlarını kapsayacağını duyurdu.

Federal hükümet çalışanlarını temsil eden sendika, Professional Institute of the Public Service of Canada (PIPSC), aşı mecburiyetinin detayları konusunda hükümetle mutabakata varıldığını açıkladı. Kurum başkan yardımcısı Stéphane Aubry tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 60.000 çalışanı temsil eden sendikanın, aşı mecburiyetinin yurtdışında hizmet verenler ve evden çalışanları kapsamaması için mücadele verdiği bildirildi.

Ontario’da aşı kartı ibraz etme mecburiyeti bazı karışıklıklara yol açmaya devam ediyor. Aşı kartıyla birlikte fotoğraflı kimlik ibrazı prensibine dayanan uygulama, 18 yaş altındaki kişiler için önemli derecede zorluk yaratıyor. Ehliyet, sağlık kartı, doğum sertifikası ya da pasaport gibi belgelerin geçerli kimlik kategorisinde bulunduğu uygulamada, bazı dökümanların her zaman kişinin yanında bulunamayacağını ya da kişinin yaşı sebebiyle erişiminin olamayacağını kabul eden eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, söz konusu durumlarda işletme sahibinin inisiyatif kullanabileceğini söyledi.

Alberta eyalet hükümeti bazı kamu sağlığı protokollerine geri dönüş yaptı. Eyalet Başkanı Jason Kenney tarafından yapılan açıklamada Temmuz ayından bu yana ara verilen vaka takibi uygulamasına şimdilik okullarda devam edileceği bildirildi. Özellikle 5-11 yaş arası öğrenciler arasında pozitif vaka oranının hızla artması sebebiyle okullarda hızlı test kitlerinin kullanılmasına ağırlık verileceğini belirten Kenney, eğitim kurullarının uygun yaş aralığındaki öğrenciler için COVID 19 aşısını mecburi kılmalarının önünün açık olduğunu da sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 1 EKİM 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3102, vefat eden kişi sayısı ise 34 olarak rapor edildi.

Ontario’da bir kişi daha pandemi yardımlarını zimmetine geçirmekle suçlandı. Geçtiğimiz yıl Ontario eyalet hükümeti tarafından yapılan $11 milyon değerinde çocuk yardımını kişisel hesaplarına aktaran Madan ailesi ve Vidhan Singh’in yanısıra, söz konusu kişilerle bağlantısı kesinleşen Manish Gambhir isimli kişi de eyalet hükümeti tarafından mahkemeye verildi. Brampton’da ikamet eden 41 yaşındaki Gambhir’in sahte kimlik ve ikametgah adresleri beyan etmek suretiyle suça ortak olduğu rapor edildi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, eyaletin pandemiyle mücadelede yardıma ihtiyacı olduğunu resmi olarak açıkladı. Kanada Kızıl Haç Kurumu ve Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne yardım çağrısında bulunulduğunu bildiren Kenney, aynı zamanda Labrador ve Newfoundland sağlık görevlilerinin de yardıma geleceğini açıkladı.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dube, kapalı alanlarda toplanma sınırıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Dube, aşı kartı ibraz edildiği ve maske kullanıldığı sürece, sinema, tiyatro, konser salonu ve benzeri alanlarda 8 Ekim tarihinden itibaren kapasite limitinin kaldırılacağını açıkladı. Pandemiye karşı henüz bir zafer kazanılmadığının altını çizen Dube, son 24 saatte 655 kişinin pozitif teşhis edildiği ve 2 kişininse yaşamını yitirdiği eyalette tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.