Paylaş

KANADA’DA SON DURUM 3 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4018, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Ontario’da süresi dolan kimlik kartlarının en geç 22 Şubat 2022 tarihine kadar yenilenmesi gerektiği bildirildi. Pandemi sebebiyle kimliklerin yenilenme zorunluluğunu geçici olarak donduran Ontario Eyalet Hükümeti, geçtiğimiz yılın Mart ayında bireysel hizmete kapatılan Service Ontario bürolarının yeniden açıldığını hatırlattı. Ehliyet, sağlık kartı, plaka pulu, eyalet kimlik kartı ve engelli park izinlerinin yenilenmesi zorunluluğunun tekrar aktif hale getirildiğini belirten hükümet yetkilileri, söz konusu tarihe kadar belgelerini yenilemeyenlerin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak şekilde yenileme ücreti ödemeleri gerekeceğini de duyuruya ekledi.

Ontario’da bazı dini liderler, ibadethanelerin aşı mecburiyetinden muaf tutulmasına negatif yorum yaptılar. Konu hakkında bir açıklama yapan Metropolitan Community Church of Toronto Din Görevlisi Jeff Rock, cemaatin güvenliği için ibadethanelerin de aşı kartı kapsama alanı içine alınması gerektiğini söyledi. McGill Üniversitesi mikrobiyoloji ve bağışıklık bilimi dallarında diplomaları bulunan Rock, eyalet hükümetinin rehberlik etmemesi durumunda 19 Eylül itibariyle yüzyüze servise geçecek olan kilisenin kendi aşı protokolünü uygulamaya koymasının vicdani bir vazife olacağını ifade etti. Toronto Iranian Christian Church din görevlisi Kouroesh Barani ise bilime karşı gelmenin anlamsızlığına değinerek zihinsel huzurun sağlanması için aşı kartı uygulamasının ibadethanelerde de geçerli olması gerektiğinin altını çizdi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott aşı randevularının iki katına çıktığını açıkladı. Eyalet Başkanı Ford tarafından aşı kartı mecburiyetinin ilan edilmesinin randevuların artmasında büyük etkisi olduğunu söyleyen Elliot, bir önceki gün 3500 olan randevu sayısının 7100 kişiye yükseldiğini bildirdi. Gelişmelerden memnun olduklarını belirten Elliot, diğer yandan bu haftasonu düzenlenmesi olası sosyal birliktelikler ve okulların sınıfta eğitime geçmesiyle birlikte vaka sayılarında bir artış gözlemleneceğini tahmin ettiklerini ve sonbahara girilmesiyle birlikte temas zincirinin güçlenmemesi için sosyal toplantıların azaltılması gerekebileceğini sözlerine ekledi.

Ontario Bilim Kurulu üyesi Dr. Beata Sander, eyalet genelinde bir kilitlenme daha yaşanmasının yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi. Yaklaşık 2 milyon yetişkine ilaveten 12 yaş ve altı çocukların da henüz aşı olmadıklarını belirten Sander, bulaşma oranı çok yüksek olan Delta varyasyonuna karşı hastane kapasitelerini muhafaza etmek ve olası bir kilitlenmenin önüne geçebilmek için söz konusu 2 milyon yetişkinin neredeyse tamamının aşı olması gerektiğini söyledi. Sander, Ontario’da %76.4 olarak tespit edilen aşı oranının en az %85 olması gerektiğini ise önemle tekrarladı.

Aşı karşıtı protestocular, bu kez Toronto Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Aşı hakkında bilimsel verilere dayanmayan bildirilerin dağıtıldığı gösteride protestocuların maske ve mesafe kurallarına da riayet etmedikleri gözlemlendi. Emniyet Müdürlüğü çevresindeki caddeleri trafiğe kapatan protesto yürüyüşü hakkında bir açıklama yapan Toronto polis memurlarını temsil eden sendika Toronto Police Association ise aşı mecburiyetine muhalif olmakla birlikte protestolarla bir ilgisinin bulunmadığını duyurdu.


KANADA’DA SON DURUM 2 EYLÜL 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3845, vefat eden kişi sayısı ise 30 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşı pasaportu uygulamasının başlangıç tarihi belli oldu. Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Sağlık Bakanı Christine Elliot, Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore ve Ontario Dijital Hizmetler sorumlusu Kaleed Rasheed ile birlikte yaptığı basın açıklamasında mecburi olmayan tüm işyerlerinde 22 Eylül itibariyle aşı pasaportu uygulamasının başlayacağını duyurdu. Hastaneler, açık hava aktiviteleri, gıda ve ecza ihitiyaçları dışında mecburi olmayan tüm işyerlerinde aşı kartlarının kimlikle birlikte gösterilmesi gerekeceğini bildiren Ford, 22 Ekim itibariyle QR kodu sisteminin de aktif olacağını açıkladı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, olağanüstü hal koşullarının bir kere daha yasakların gündeme gelebileceğini söyledi. Tam doz aşı seviyesinin %85 oranının üzerine çıkması gerektiğini belirten Ford, aksi halde hastanelerin kapasitelerinin bir kere daha aşılma riskiyle karşı karşıya kalacağını ve sonbaharda eyalet genelinde kilitlenme uygulamasına gidilebileceğini açıkladı.

Aşı karşıtı protestocular Eğitim Bakanı Stephen Lecce’nin evinin önünde toplandılar. Okullarda aşı mecburiyeti uygulanmasına karşı çıkan protestocuların, Eğitim Bakanı’nın herhangi bir kanun dışı aktivitesini bulmak için aralarında para toplayarak özel dedektif tutmak istedikleri öğrenildi. Sosyal medya platformu Telegram aracılığıyla haberleşen yaklaşık 500 kişilik grubun, Başbakan Trudeau’nun seçim kampanyasını engellemeye çalışan kişilerden oluştuğu ve yakın zamanda Ontario’da uygulamaya konulması beklenen aşı pasaportuna karşı eylem yapmayı planladıkları da grup içi yazışmalarda tespit edildi.

Ontario’da jüri üyelerine aşı mecburiyeti getirildi. 7 Eylül’den itibaren aşı olmayan jüri üyelerinin görevlerinin erteleneceği bildirildi. 8 Ekim’den sonra aşıları tamamlanmamış kişilerin jüri üyeliklerinin ise tamamiyle iptal edileceği açıklandı.

Alberta Indigenous Hizmetleri Sağlık Yetkilisi Dr. Chris Sarin, Delta varyasyonunun endişe verici bir hızla arttığını açıkladı. Pandeminin 35 Alberta First Nations toplumuna yayıldığını belirten Sarin, vakaların yayılmasının önüne geçilmesi için test sayısının ve vaka takibinin mutlaka arttırılması gerektiğinin altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 30 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 998, vefat eden kişi sayısı ise 3 olarak rapor edildi.

Ontario’da hemşirelere kısıtlı miktarda yapılan maaş zammı doktorları harekete geçirdi. 350’den fazla acil ünite hekimi, tüm Ontario halkına hitap eden bir dilekçe kaleme alarak hemşirelere doyurucu oranda bir zam yapılmasını talep etti. Grubun sözcüsü Dr. Christopher Keefer, pandemi süresince insanüstü bir gayretle çalışan hemşirelerin görülmemiş bir oranda işten ayrıldıklarının altını çizdi. Özellikle acil serviste hemşirelere duyulan ihtiyacı önemle belirten Keefer, Ontario halkını eyalet yönetimiyle temasa geçerek hemşirelerin maaşlarının detaylarını belirleyen 124No’lu tasarının yeniden gözden geçirilmesini talep etmeye davet etti.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, eyalette aşıların muhafaza ve teslimatından sorumlu aşı görev ünitesine saygılarını dile getirdi. Kasım 2020’de başlayan ve 31 Ağustos itibariyle kontrat süresi dolacak olan ekibin, Ontario halkının %80’lik diliminin ilk doz aşıyı olmasındaki katkılarının yadsınamaz olduğuna dikkat çeken Ford, kırsalda yaşayan Indigenous halkı başta olmak üzere binlerce Ontariolu’ya aşının ulaştırılması, mobil aşı üniteleri oluşturulmasında kamu sağlığı kurumlarıyla birlikte çalışılması ve salgının merkez üslerine ivedilikle ulaşılması için stratejiler geliştirilmesi gibi konularda verdiği hizmetlerden dolayı ekibe teşekkür etti.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyalette aşı oranlarının arttırılması için son stratejiye başvurduklarını açıkladı. Eyalet halkının %82’sinin ilk doz, %75’inin ise her iki doz aşıyı da olduklarını belirten Elliot, söz konusu son stratejinin aşı oranı düşük bölgelere yoğunlaşmak olduğunu söyledi. Söz konusu bölgelerde ilk dozu olmakla birlikte ikinci doz aşı randevusunu henüz almamış kişilere direkt ulaşılmaya çalışılacağını söyleyen Elliot, GO-VAXX isimli mobil aşı klinikleriyle şu ana kadar 1100 kişiye aşı yapıldığını ve söz konusu rakamın %42’lik dilimini ilk doz aşının oluşturduğunu açıkladı.

Ontario Kültür ve Turizm Bakanı Lisa MacLeod, Ontario Place hakkında düzenlenen ankete tüm eyalet halkının katılmasını istedi. Dünya çapında ilgi görecek ve yıl boyu açık kalacak bir Ontario Place için harekete geçildiğini belirten MacLeod, projenin kumarhane ve yerleşim birimi içermeyeceğine ve Ontario Place arsasından toprak satışı yapılmayacağına dair söz verdi.


KANADA’DA SON DURUM 29 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1190, vefat eden kişi sayısı ise 8 olarak rapor edildi.

Alberta’da doktorlar dördüncü dalganın gidişatından duydukları endişeyi dile getirdiler. Tüm ülkedeki vaka sayılarının %34’ünün Alberta’dan rapor edildiğini söyleyen kamu sağlığı uzmanları, eyalet hükümetinin politik kaygılarla kısıtlamaları vaktinden çok önce hafifletmesinin var olan sıkıntıya yol açtığını söylediler. Hastanede tedavi gören kişi sayısının 74’ü yoğun bakımda olmak üzere 336 kişiye yükseldiğini belirten acil ünite hekimleri, hastane kapasitelerinin yeniden dolmasının eyaletin sağlık sisteminde bir kere daha çöküş yaşanması anlamına geleceğini söylediler. 2 haftalık tatile çıkan Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney ve 13 Ağustos tarihinden bu yana basın bildirisi yapmaktan kaçınan eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw hakkında sorumsuzluk iddiasında bulunan acil ünite hekimleri, okulların açılmak üzere olmasından dolayı duydukları endişeyi de dile getirdiler.   

British Columbia’da uygulanan estetik müdahaleye eleştirel yorumda bulunan bir hasta para cezasına çarptırıldı. 2015 yılında olduğu göğüs büyütme ameliyatı sonrasında iki göğsü arasında oluşan fark neticesinde estetik cerrah Brian Peterson hakkında negatif yorum yazan Rosa Campagna Deck, haksız iddialarda bulunduğu gerekçesiyle estetik cerrah tarafından mahkemeye verildi. Mahkemede verdiği ifadesinde, hastasını yanlış seçim yaptığı ve beklenilen sonucu almasının mümkün olmadığı konusunda uyardığını belgelerle ispatlayan Dr Peterson, itibarının zedelendiğini iddia etti.  Davayı kaybeden Deck ise $30.000 para cezasına çarptırıldı.

Muhalefet parti liderleri Cuma günü Başbakan Trudeau’yu sözlü taciz eden protestocuları esefle kınadıklarını açıkladılar. Konservatif Parti Lideri Erin O’Toole, protestocular arasında bulunan Konservatif Parti seçim gönüllülerinin çalışmalarına ivedilikle son verileceğini belirtirken, aşı karşıtı olmak ve güvenlik tehlikesi oluşturmak arasında büyük farklar olduğunu söyledi. Ancak sağlıklı ve pozitif politik tartışmaların ülkenin geleceğine katkıda bulunabileceğini belirten O’Toole, demokrasinin ön planda tutulması gerektiğini ise defalarca tekrarladı. NDP Lideri Jagmeet Singh ise halkın üzüntü ve endişesini anlamakla birlikte, Başbakan’ın seçim gezisini güvenlik endişesi oluşturacak şekilde iptal etmek zorunda bırakan tutumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi.

LGBT haklarını savunan Toronto merkezli dernek Rainbow Railroad, Afganistan’dan yardım çağrısı aldığını bildirdi. Dernek yöneticisi Kimahli Powell, 200’ü aşkın Afgan’ın kendilerinden destek istediğini belirterek, Afganistan’da bulunan LGBT toplum bireylerinin büyük risk altında olduğunu söyledi. Eşcinselliğin suç sayılması sebebiyle söz konusu kişilerin sadece kendilerinin değil, ailelerinin de Taliban yönetimi altında yaşam tehlikesi altında bulunduklarını belirten Powell, Kanada’nın söz konusu kişilere insani yardım göndermesi gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 28 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3751, vefat eden kişi sayısı ise 26 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşı pasaportu uygulaması başlıyor. Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların sıkılaştırılması ve mecburi kategoride bulunmayan işyerlerinin bir kere daha kapatılmasının önüne geçilmesi için daha önce toplumu ikiye böleceği gerekçesiyle karşı çıktığı aşı pasaportu uygulamasında geri adım attı. Başta sağlık otoriteleri olmak üzere, muhalefet parti liderleri ve özel sektör temsilcileri tarafından ısrarla uygulanması tavsiye edilen aşı pasaportunun detaylarının bu haftasonu boyunca eyalet meclisinde netleştirilmesi bekleniyor. Restoran, bar, spor salonları, kişisel bakım merkezleri, sinema, konser ve benzeri kapalı alanlarda geçerli olması planlanan aşı pasaportu uygulamasının başlangıç tarihi ise henüz bildirilmedi.

Toronto’da okul çağındaki çocuklara evde test olma olanağı sağlanması kararlaştırıldı. Okul çağındaki çocuklar ve okullarda çocuk bakım hizmeti alan ailelere yönelik yeni düzenlemede kullanılacak test kitlerinin 24-48 saat arasında sonuç vereceği bildirildi. Eylül ayı sonunda uygulamaya konulması planlanan programın test sayısını arttırmak, test merkezlerindeki bekleme sırasını en aza indirmek ve vaka takibinin kolaylaşmasını sağlamak gibi avantajları olacağını belirten uzmanlar, aynı zamanda çocukları oldukça rahatsız eden burundan test yöntemine de son vereceğini açıkladılar. Bulaşma hızı çok daha yüksek olan Delta varyasyonunun kuluçka süresinin daha az olması ve çocukları daha şiddetli etkilemesi sebebiyle Alfa varyasyonundan daha büyük tehlike oluşturduğunu açıklayan kamu sağlığı uzmanları evde test yapılmasının aynı zamanda okullarda yeni vakaların patlak vermesi ve sınıfların kapatılmasının da önüne geçeceğini belirttiler.  

Başbakan Justin Trudeau, protestolar sebebiyle iptal edilen Bolton seçim kampanyasının ardından yaptığı ilk açıklamada üzüntüsünü dile getirdi. Öncelikle Liberal Parti gönüllü çalışanlarının can güvenliğinden endişe duyduğunu belirten Trudeau, bazı protestocuların British Columbia’dan beri kendisini takip ettiklerini söyledi. Aşı karşıtı protestoculara yönelik ifadesinde, Kanadalı olmanın kızgınlık ve korku gibi anlaşılabilir duygulara şefkat ve merhametle yaklaşmak anlamına gelmesi gerektiğini belirten Trudeau, aşı mecburiyeti konusunda eyaletlere $1 milyar destek verileceğini beyan ederken, aşı protokollerini politikleştirmeden sadece bilimsel verilerle hareket edilmesi gerekliliğinin altını ise önemle çizdi. Konu hakkında bir açıklama yapan Konservatif Parti ise Başbakan Trudeau’ya yöneltilen müstehcen dil ve tavırları kınadı.

Quebec’te politikacıların aşı pasaportlarının sanal korsanların saldırısına uğradığı rapor edildi. Eyalet Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, QR kodu çalınan politikacıların kimlik bilgilerine erişim sağlandığı ve durumun polise şikayet edildiği bildirildi. Bir başkasına ait kodu kullanmanın çok ciddi yaptırımı olacağının altını çizen bakanlık, 1 Eylül itibariyle başlayacak olan uygulamada işyeri sahiplerinden kimlik ve kod eşleştirmesi yapılmasını ve şüpheli her durumun polise rapor edilmesini istedi.

Alberta Sağlık Bakanlığı bir kere daha acil olmayan tıbbi müdahalelerin erteleneceğini açıkladı. COVID 19 teşhisi konmuş hastalara yer ayrılması amacıyla acil olmayan ameliyatların ertelendiğini açıklayan bakanlık, hastanelerin kapasitesinin aşılmaması gerektiğini belirtti. Pandeminin ilk 3 dalgasında ertelenen ameliyatların ise %96’sının tamamlandığı ayrıca belirtildi. Konu hakkında bir açıklama yapan Alberta NDP Sağlık Eleştirmeni David Shepherd, günlük vaka sayısının 1000 kişinin üzerinde seyrettiği eyalette, kısıtlamaların vaktinden önce ve tedbirsizce kaldırılmasına onay veren Eyalet Başkanı Jason Kenney ve Sağlık Bakanı Tyler Shandro’nun Alberta halkına karşı sorumlu olduklarını ve hesap vermeleri gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 27 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3358, vefat eden kişi sayısı ise 9 olarak rapor edildi.

Ontario’da yerel sağlık bölgelerinde aşı kartı uygulanmasına beklenen katılım sağlanmadı. Peel bölgesi kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Lawrence Loh tarafından getirilen öneriye başta Toronto kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Eileen DeVilla olmak üzere birçok bölge negatif yaklaştı. Aşı kartının gereğine inanmakla birlikte, uygulamanın ancak tüm eyalet geneline yayılması durumunda başarılı olacağını belirten DeVilla, standard bir servis verilmediği sürece salgının yayılmasının önüne geçmenin mümkün olmayacağını söyledi.

Ontario’nun 34 sağlık bölgesi eyalet genelinde aşı pasaportu uygulamasına geçilmesi için ortak bir dilekçe kaleme aldı. Eyalet kamu sağlığı kurumuna hitaben aşı pasaportu uygulamasının kaçınılmaz olduğuna değinilen dilekçede, halihazırda özel sektör, kolej ve üniversiteler, hastaneler, toplu taşıma kurumları ve diğer birçok kurumun kendi bünyelerinde mecburi hale getirdikleri aşı kartının, eyalet geneline yayılması talep edildi. Dilekçede ayrıca, eyalet hükümetinin politik ya da başka kaygılarla harekete geçmemesi durumunda bölgesel çözümler aranacağının da altı çizildi.

Quebec’te aşı olmak istemeyen yüzlerce sağlık çalışanı işten ayrıldı. 1 Eylül itibariyle aşı pasaportu uygulanmasının başlayacağı eyalette, sağlık çalışanlarının işten ayrılmasının sunulan sağlık hizmetlerinin iptal edilmesi ya da ertelenmesi anlamına gelme ihitimaline değinen eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, ilk belirlemelere göre yaklaşık 30.000 sağlık çalışanının daha aşı olması gerektiğini söyledi.

İngiltere, Kanada’yı karantina gerektiren ülkeler listesinden çıkaracağını açıkladı. Pazartesi gününden itibaren Kanada’dan gelecek olan yolcuların aşılarının tam olması durumunda karantinada kalmalarına gerek olmayacağını belirten Sağlık Bakanlığı, diğer yandan yolculuk öncesi ve ülkeye girişten 2 gün sonrasında PCR testi yapılmasının ise halen gerekli protokoller arasında bulunduğunu açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 26 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3151, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Cinsiyetler Arası Eşitlik ve Kadından sorumlu Bakan Maryam Monsef, Taliban’a kardeş sıfatıyla hitap etti. Düzenlediği basın toplantısında, Kanada’nın terrorist organizasyonlar listesinde bulunan Taliban’a Afganistan’dan ayrılmak isteyenlere güvenli bir çıkış olanağı sağlaması çağrısında bulunan Monsef’e başta Başbakan Justin Trudeau olmak üzere birçok kesimden tepkiler yöneltildi. Konu hakkında bir açıklama yapan Afgan asıllı Bakan Monsef, Taliban’ın bir terör örgütü olduğunu kabul etmekle birlikte İslami terminolojide kardeş ifadesinin mescide giden herkesi kapsadığını söyledi. Monsef, resmi olarak tanınma isteyen Taliban’ın, kadın cinayetleri, tecavüz, yağma ve soykırım başta olmak üzere şiddet içeren tüm aktivitelerine son vererek barış görüşmeleri yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Peel bölgesi Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Lawrence Loh, yerel bir aşı kartı uygulamasının yollarının araştırıldığını açıkladı. Aşı olmayan kişilerin mecburi olmayan hareketlerine kısıtlama getirilmesi gerektiğini belirten Loh, eyalet hükümetine genel bir uygulamaya gidilmesi çağrısını yineledi.

British Columbia’da aşı olan kişi sayısında gözle görülür ölçüde artış kaydedildiği bildirildi. Aşı kartı uygulamasının başlayacağının duyurulmasının ardından özellikle 40 yaş altı kişilerin aşı randevusu aldığı rapor edildi.

Quebec Sağlık Bakanlığı, özel sektörün işyerlerini açmasını geciktirmesini önerdi. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, Haziran ayında sunulan raporda, işyerlerinin Ekim ayı ortasından itibaren kademeli olarak açılmasının öngörülmesine rağmen, vaka sayıları gözönüne alınarak işyerlerinin fiziki olarak hizmete başlamasının bir süre daha ertelenmesi gerektiğini söyledi. Son 1 haftada rapor edilen vakaların %50’den fazlasını Delta varyasyonunun oluşturduğunu belirten Dube, işyerlerinde enfekte olma oranının yüksekliğine de dikkat çekti.

Air Canada aşı protokollerine uymayan çalışanlara ciddi yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Tüm çalışanlara aşı zorunluluğu getirildiğini açıklayan kurum yetkilileri, 30 Ekim tarihine kadar tam doz aşı olmayan kişilerin zorunlu ücretsiz izin ya da tamamen işten çıkarılmayla karşılaşacaklarını bildirdi. Tıbbi zorunluluk sebebiyle aşı olamayan kişilerin söz konusu yaptırımlardan muaf tutulacağı belirtilen basın bildirisinde, federal hükümetle aynı çizgide ilerlenildiğinin ise altı önemle çizildi.

Kanada imamları müslüman toplum bireylerini aşı olmaya davet etti. Ortak bir basın bildirisi yayınlayan 25 müslüman toplum lideri, aşı olmayan kişilerin enfekte olma riskinin reddedilemez bilimsel verilerle kanıtlandığını beyan ettiler. Aşı olmayı reddetmenin yaşamsal risk taşıması sebebiyle İslam öğretisine ters düştüğünün altını çizen liderler, aşı olmayı teşvif etmek amacıyla Kanada İslam Konsey’i tarafından düzenlenecek bir çekilişle, 2 kişinin hac bileti kazanacağını bildirdiler.


KANADA’DA SON DURUM 25 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2511, vefat eden kişi sayısı ise 34 olarak rapor edildi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore, pandeminin gidişatı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Dalgalar halinde ilerleyen pandeminin halkın en az %90’ının aşı olması durumunda 6-8 ay gibi bir sürede tehlike sınırlarından çıkabileceğini belirten Moore, virüsle yaşamanın öğrenilmesi gereken bir yaşam tarzı olduğunu söyledi. Moore, toplum bağışıklığının sağlanması durumunda ise pandeminin dalgalar halinde ilerlemek yerine, bölgesel salgınlar şekline dönüşeceğini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili ortak bir açıklama yapan bulaşıcı hastalıklar uzmanları ise pandeminin durdurulmasında aşı oranının artması olduğu kadar etkin stratejilerin ve kamu sağlığı protokollerinin uygulanmasının da önemine değindiler.

Toronto Emniyet’i aşı protokollerini açıkladı. Kurumun insan hakları düzenlemeleri gereğince herkesin aşı olması gerektiğini belirten Toronto Emniyet Amiri James Ramer, 13 Eylül’e kadar 7400 personelinin aşı bildirimi yapması gerektiğini açıkladı. Gerek kurum içinde gerekse hizmet verilen toplum içinde kau sağlığı protokollerine uyulması gerektiğini söyleyen Ramer, aşı olmayı reddeden personele uygulanacak yaptırımlar hakkında ise bir açıklama yapmadı.  

British Columbia Revelstoke bölgesinde aşı olan kişilerin aşılarının tekrarlanması gerektiği açıklandı. Aşıların -80 derece yerine – 20 derecede muhafaza edilmesi sonucu 15 kişinin ilk doz ve 501 kişininse ikinci doz aşılarının yenilenmesi gerektiğini açıklayan Interior Health bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Carol Fenton, yapılan hatanın sağlık açısından herhangi bir risk taşımadığını söyledi.

Quebec aşı kartı uygulamasının geçerli olacağı alanların genişletileceğini açıkladı. 1 Eylül itibariyle başlayacak olan aşı kartı ibraz etme mecburiyetinin ilk olarak restoran, bar ve spor salonlarını kapsayacağı açıklanmasına rağmen, Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube tarafından  yapılan yeni basın açıklamasında kısıtlamaların daha fazla alanı kapsayacak şekilde genişletildiği bildirildi. Delta varyasyonunun oldukça ciddi bir tehlike olmasına ilaveten vaka sayılarının da gün geçtikçe arttığına değinen Dube, aşı pasaportunun mecburi bir uygulama olduğunu tekrarladı. Dube, aşı pasaportlarının sinema, tiyatro, müze, kütüphane, hayvanat bahçesi, su parkları, stadyumlar ve festivaller gibi bulunulması aciliyet taşımayan fakat kamu sağlığını etkileyecek tüm alanlarda geçerli olacağını sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 24 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 5924, vefat eden kişi sayısı ise 22 olarak rapor edildi.

Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr. David Fisman, Ontario Bilim Kurulu’ndan istifa etti. Pandeminin negatif gidişatının politik sebeplerle halktan gizlenmesi sebebiyle istifa ettiğini belirten Fisman, Delta varyasyonunun geçtiğimiz yıla göre 6 kez daha fazla bulaşıcı olduğunu söyledi. Virüsün havadan bulaştığı gerçeği gözönüne alındığında okullarda havalandırma sistemi tamamen yenilenmeden okulların açılmasına karşı çıkan Fisman’a, yine Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından olan Diego Bassani  de destek verdi.Hükümetin öngörülen risk karşısında sessiz kalmasını bir mucize beklemesi ya da okulların açılmayacağı şeklinde yorumlayan Bassani, sağduyusu olan herkesin durumun ciddiyetinin farkına varacağını söyledi. İddiaları reddeden kurul direktörü Dr Peter Juni ise tablonun henüz hazır olmadığını ve önümüzdeki hafta daha net bir açıklamanın halka açıklanacağını söylemekle yetindi. Eyalet Başkanı Doug Ford ise henüz hiçbir açıklama yapmadı.

Ontario’da kurulan People for Education isimli sivil toplum kuruluşu COVID 19 aşısının okullarda mecburi olmasını talep etti. Kurum Başkanı Annie Kidder, Eğitim Bakanlığı’na yönelik bir dilekçe kaleme alındığını ve COVID 19 aşısının diğer birçok aşıyla aynı kategoride değerlendirilerek mecburi tutulmasını önerdi.

Toronto Uluslararası Film Festivali (TIFF) aşı mecburiyeti protokolünü açıkladı. Organizasyon yetkilileri, 9 – 18 Eylül arası gerçekleşecek olan festivalde, medya mensupları dahil olmak üzere festival alanında bulunacak herkesin aşı olduğunu ispat etmesi ya da negatif COVID 19 test sonucu ibraz etmesi gerekeceğini bildirdiler. Sadece açık hava araba sinemalarında aşı ya da test mecburiyeti gerekmeyeceğini belirten yetkililer, aynı zamanda biletlerin önceden satin alınması ya da kuyruk oluşturulmaması gibi ek tedbirlerin de alınacağını söylediler.

British Columbia aşı kartı uygulamasının başlatılacağını açıkladı. Quebec ve Manitoba’nın ardından aşı kartı uygulamasının uygulanacağı üçüncü eyalet olan British Columbia’da kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, ülkenin en sıkı sisteminin yaratıldığını açıkladı. Henry, Delta varyasyonunun hızla yayılmaya başladığı eyalette, aşı olmayan kişilerin hareketlerine bazı kısıtlamalar getirmenin kamu sağlığını korumak için mecburi bir adım olduğunu söyledi. 13 Eylül itibariyle en azından ilk doz aşıyı olmayan kişilerin restoran, bar ve spor salonu gibi kapalı alanlara erişiminin durdurulacağını belirten Henry, 24 Ekim itibariyle tam doz aşı yaptırılması gerektiğini söyledi. Henry, dini servisler, mecburi gıda alışverişi ya da sağlık hizmetleri gibi konularda ise aşı kartına ihtiyaç duyulmayacağını sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 23 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 942, vefat eden kişi sayısı ise 2 olarak rapor edildi.

20 Eylül’de gerçekleşecek genel seçimde, federal partiler kampanyalarına yaşlıları da eklediler. Başbakan Justin Trudeau, lideri olduğu Liberal Parti’nin yeniden seçilmesi durumunda Kanada’nın kronikleşmiş sorunlarından bir olan yaşlı bakımevlerine $9 milyar bütçe ayrılacağı sözünü verdi. Konservatif Parti, oluşturulacak Canada Seniors Care programı aracılığıyla yaşlı bakımevlerinde yaşamaya mecbur kalınmasını önlemek için her ay $200 ek ödenek sağlanacağını açıklarken, NDP ise eyaletlerle birlikte oluşturulacak bir program aracılığıyla yaşlıların gelir garantisinin sağlanacağını bildirdi. Bloc Québécois her ay minimum $110 gelir desteği sağlanacağını beyan ederken, Green Parti ise henüz seçim programını açıklamadı.

Yüksek öğrenim için Kanada’ya gelmek isteyen uluslararası öğrencilerin birçok zorlukla karşılaştıkları rapor edildi. Pandemi sebebiyle vize işlemlerinin tamamen durdurulması ya da geciktirilmesi başta olmak üzere, aşıların markalarının kabul edilmemesi, karantina şartları ve uçak seferlerinin azaltılması öğrencilerin en çok zorlandıkları konular olarak öne çıktı. Konu hakkında bir açıklama yapan Kanada Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanlığı, uluslararası öğrencilere vize verilmeye devam edildiğini açıkladı. 15 Mayıs’a kadar yapılan başvuruların 6 Ağustos itibariyle tamamen işlemden geçtiğini belirten Bakanlık Sözcüsü Nancy Caron, vize sıkıntısı yaşayan birçok öğrencinin dosyalarını tamamlamadıklarının altını çizdi.

Kanada’da her gün 17 kişinin opioid kullanımı yüzünden yaşamını yitirdiği rapor edildi. Konu hakkında yorum yapan Konservatif Parti lideri Erin O’Toole, her gün yaşanan kayıpların önüne geçilmesi için etkin bir hükümet politikası oluşturulması gerektiğini söyledi. Uyuşturucu madde kullanımına suç olarak yaklaşılmasının etkin bir çözüm olmadığının geçtiğimiz yıllarda defalarca kanıtlandığının altını çizen O’Toole, sorunun bir sağlık sorunu olduğunu sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 22 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 876, vefat eden kişi sayısı ise 1 olarak rapor edildi.

Environment Canada, aşırı sıcak uyarısı yaptı. Tüm GTA bölgesinde önümüzdeki haftanın ilk yarısı boyunca aktif kalacak sıcak hava dalgasında, nemle birlikte hava sıcaklığının 40 dereceye varabileceği belirtildi. Toplum merkezleri havuzlarının geç saate kadar açık kalacağını bildiren Toronto Belediyesi ise, özellikle yaşlılar, bebekler, hamile kadınlar ve kronik hastalığı olanların açık hava aktivitelerini hava durumuna göre ayarlaması gerektiğinin altını çizdi.

Ottawa’da faaliyete geçen Afganistan İçin Barış isimli bir sivil toplum kuruluşu, seçim ajandasına Afganistan’a yardım maddesinin de dahil edilmesini talep etti. NDP tarafından desteklenen kuruluş, kaleme aldığı açık mektupta Kanada’nın Afgan sığınmacılar için oluşturduğu sığınma programını daha fazla kişiyi kapsayacak şekilde genişletmesini; Afganistan’la diplomatik ilişki kurmaya çalışmasını; kadın hakları başta olmak üzere azınlıklar ve diğer etnik grupların hakları için destek vermesini ve Afganistan’a acilen insani yardım göndermesini istedi.

Alberta’da sağlık sisteminin ciddi bir baskı altına girdiği bildirildi. Aktif vaka sayısının 6709’a yükseldiği eyalette vakaların pozitif teşhis edilme oranının ise %8’in üzerine çıktığı rapor edildi. Sağlık personeli açığının kronikleştiği Alberta’da hastaneye kaldırılan kişi sayısının hızla artması neticesinde, eyalet kamu sağlığı kurumu tarafından hemşirelerin kontratlarında bulunan mecburi fazla mesai yapılması ve tüm tatillerin iptal edilmesi maddesinin devreye sokulması gündeme getirildi. Alberta Hemşireler Birliği direktörlerinden David Harrigan, öngörülemeyen acil durumları kapsayan maddenin söz konusu durumla hiçbir şekilde uyuşmadığını söyledi. Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw haricindeki her sağlık çalışanının içinde bulunulan durumu öngördüğünü belirten Harrigan, politik sebeplerle alınan kararların yükünün sağlık personeline yüklendiğini sözlerine ekledi.

Kanada Seçim Kurulu, British Columbia’da yangınlar sebebiyle evlerinden olan vatandaşların oy vermeleri konusunda bazı tavsiyelerde bulundu. Yaz boyunca 260 yangının yaşandığı eyalette evlerini boşaltmak zorunda kalan binlerce kişinin posta yoluyla oy kullanmalarını tavsiye eden kurul, yangınların devam ettiği bölgeler içinse acil durum hazırlıkları yaptığını duyurdu.


KANADA’DA SON DURUM 21 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2922, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Kanada’da önemli sayıda kurum ve kuruluş aşı mecburiyeti kararını açıkladı. Ottawa’nın federal kurum çalışanlarının büyük çoğunluğuna aşı mecburiyeti getirmesinin ardından özel sektör de harekete geçti. Kanada’nın en büyük bankaları RBC, TD, CIBC, Bank of Montreal ve Bank of Nova Scotia iç yazışmalarla aşı mecburiyeti uygulamasının başladığını ve en geç sonbaharda söz konusu mecburiyetin tamamlanması gerekeceğini duyurdular.

Ontario’da tüm belediyeler eyalet düzeyinde aşı pasaportu uygulanmasını talep ettiler. Eyaletin 444 belediyesini temsil eden Ontario Belediyeler Birliği, Eyalet Başkanı Doug Ford, Sağlık bakanı Christine Elliot, ve Ontario’da belediye işlerinden sorumlu Bakan Steve Clark’a yönelik ortak bir dilekçe kaleme aldılar. Eyalet genelinde aşı pasaportu uygulamasının kamu sağlığını olduğu kadar eyalet ekonomisini de korumanın en ideal yolu olduğu belirtilen dilekçede, aşı pasaportunun ayrıca sağlık sisteminin de bir kere daha çökme riskiyle karşı karşıya kalmaması için gerekli olduğu ifade edildi.

University Health Network tarafından yapılan açıklamada aşı mecburiyetinin sınırları belirlendi. Toronto Western, Toronto General ve Princess Margaret Kanser hastanelerinde sıkı tedbirler alındığını belirten UHN, tüm çalışanlarının tam doz aşı olmaya mecbur olduklarını açıkladı. Yaklaşık 900 çalışanın aşı durumunu rapor etmediğini ya da aşı olmadığını bildiren UHN, söz konusu kişilerin 8 Eylül tarihine kadar ilk doz, 8 Ekim tarihine kadar da ikinci doz aşılarını yaptırmaları gerektiğini; aksi halde 2 hafta ücretsiz izne çıkarılacaklarını açıkladı. Belirlenen 2 haftalık sürenin ardından halen aşı olmamış kişilerin işten çıkarılacağını söyleyen UHN sözcüsü Gillian Howard, sağlık durumları son derece kırılgan hastaların tedavisini hiçbir şekilde riske atamayacaklarının altını çizdi.

British Columbia’da bir takım kısıtlamaların yeniden aktif olacağı bildirildi. Eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, Eylül ayında geçilmesi planlanan 4’üncü kademenin şimdilik beklemeye alındığını duyurdu. Henry, Okanagan bölgesine ilaveten Interior Health bölgesinde de aktif olan maske kullanma mecburiyeti ve kapalı alanlarda bulunan kişi sayısının sınırlanması düzenlemelerinin eyaletin diğer bölgelerinde de uygulanmaya başlanmasının büyük bir sürpriz sayılamayacağını söyledi.

Alberta’da vaka sayılarının tehlike sinyalleri verdiği bildirildi. Son 24 saatte 817 kişinin daha COVID 19 pozitif teşhis edildiği eyalette enfekte olma oranının ise %43’e yükseldiği açıklandı. Muhalefet partili sağlık eleştirmeni David Shepherd tarafından yapılan açıklamada ise Jason Kenney yönetimindeki Konservatif Parti hükümetinin, önümüzdeki aylarda meydana gelmesi muhtemel durumu belirten bir tabloya sahip olduğu, fakat Alberta halkından bilgileri gizlediği iddia edildi. Shepherd ayrıca eyalet hükümetini bir an evvel gerekli kısıtlamları aktif kılmaya davet etti.


KANADA’DA SON DURUM 20 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2724, vefat eden kişi sayısı ise 22 olarak rapor edildi.

Toronto Belediyesi, aşı mecburiyeti kararını açıkladı. Toronto Belediye Başkanı John Tory, Delta varyasyonunun kaydedilen tüm ilerlemeyi tehdit ettiğini belirterek Toronto’nun pandemiyle mücadeleye devam etmek için tüm araçları kullanacağını açıkladı. Tüm belediye çalışanlarının 30 Ekim tarihine kadar tam doz aşı olmaya mecbur tutulacaklarını söyleyen Tory, 13 Eylül tarihine kadar çalışanların aşı durumlarını bildirmelerini istedi. Tory, TTC çalışanlarının ve Toronto polisinin ise farklı idari kurullara tabi olmaları sebebiyle aşı mecburiyetinden şimdilik muaf tutulmakla birlikte söz konusu kurumların yetkilileriyle iletişime geçilerek aşı mecburiyeti talebinin iletildiğini de sözlerine ekledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory tarafından belediye çalışanlarına aşı mecburiyeti getirilmesinin ardından TTC, Toronto Halk Kütüphanesi ve Toronto polisi de harekete geçti. TTC yönetim kurulu başkanı Rick Leary, tıbbi bir maruzat gösterilmediği sürece, 16.000 çalışana aşı mecburiyeti getirilebileceği söylerken, yaklaşık 12.000 TTC çalışanını temsil eden sendika The Amalgamated Transit Union Local 113 ise çalışanların haklarınıın ihlal edilmesine karşı çıkacağını açıkladı. Toronto Halk Kütüphanesi, Toronto Belediyesi’yle aynı düzenlemelerin uygulanacağını açıklarken, Toronto Polis Teşkilatı ise konunun değerlendirildiğini ve en yakın zamanda bir basın duyurusunun yapılacağını bildirdi.  

Chatham-Kent-Leamington bölgesi milletvekili Rick Nicholls Ontario eyalet başkanı Doug Ford tarafından ihraç edildi. COVID 19 aşısı olmayı reddeden milletvekili Nicholls yaptığı basın açıklamasında kendisi dahil olmak üzere hiçbir Ontario’lunun iradesi dışında hareket etmeye zorlanamayacağını ve kobay olarak kullanılmayı reddettiğini söyledi. İhraç riskiyle karşı karşıya kalan Scarborough Centre milletvekili Christina Mitas ise tıbbi maruzat belirttiği için görevinde kalmaya devam edebilecek.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’ya yardım eden Afganlar hakkında önemli açıklamalar yaptı. Kanada’nın sığınma programı kriterlerine uyan Afgan’ların büyük çoğunluğunun kısa zamanda kurtarılmasının mümkün görünmediğini açıklayan Trudeau, Taliban’ın verilen çabaları zorlaştırdığını söyledi. Kabil havaalanına her gün iki askeri uçak seferi yapıldığını belirten Trudeau, havaalanına ulaşabilen kişilere yardım etmek için askeri personelin var gücüyle çalıştığını söyledi. An itibariyle 800’den fazla kişinin Kanada’ya sığınma talebiyle giriş yaptığı, 1500’den fazla Afgan tercümanın aileleriyle birlikte vize talebinde bulunduğu ve toplam kişi sayısının yaklaşık 5000 olduğu bildirildi.  


KANADA’DA SON DURUM 19 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2408, vefat eden kişi sayısı ise 42 olarak rapor edildi.

Ontario’da iki eyalet milletvekilinin parti genel kurulundan ihraç edilebilecekleri bildirildi. COVID 19 aşısı olmayı reddeden Scarborough Centre milletvekili Christina Mitas ve Chatham-Kent-Leamington bölgesinden Rick Nicholls’a bugün saat 17:00’ye kadar aşı olmaları ya da aşı olmalarını engelleyecek tıbbi bir rapor ibraz etmeleri için zaman tanındı. Konu hakkında bir açıklama yapan Ontario eyalet başkanı Doug Ford, halka örnek davranışlar sergilenmesi gerektiğinin altını önemle çizdi.

British Columbia’da vaka sayıları yükselmeye devam ediyor. Son 24 saatte 553 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği eyalette aktif vaka sayısının 5580 kişi; hastanede tedavi gören kişi sayısının ise 53’ü yoğun bakımda olmak üzere 107 kişi olduğu bildirildi.

Quebec sağlık çalışanlarını temsil eden sendika temsilcileri, aşı mecburiyeti kararının detaylarının halen netleşmediğini açıkladılar. Eyalet Başkanı François Legault tarafından, hastalarla 15 dakikadan fazla zaman geçiren tüm sağlık çalışanlarının aşı olmaya mecbur olduklarının açıklanmasının ardından tereddütlerini dile getiren sendika temsilcileri, söz konusu kararın olası negatif sonuçlarına değindiler. Quebec Hemşireler Sendikası Başkan Yardımcısı Jérôme Rousseau, sağlık çalışanlarının %90’ının ilk doz, %83.9’unun ise her iki doz aşıyı olduklarını belirtirken, tıbbi sebeplerle aşı olamayacak ya da aşı olmayı reddeden kişiler için olası sonuçların neler olabileceğinin bilinmediğini söyledi.

Kanada’da vakaların pozitif çıkma oranının en yüksek olduğu eyaletin Saskatchewan olduğu açıklandı. %3 olan ülke ortalamasına kıyasla Saskatchewan’da bu oranın %6.8 olduğunu açıklayan Health Canada, söz konusu durumun enfekte olmuş önemli sayıda kişinin test edilmediği anlamına geldiğini açıkladı. Konu hakkında detaylı bilgi veren Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bulaşıcı hastalıklar profesörlerinden Dr. William Haseltine, henüz aşı olma yaşına gelmemiş 12 yaş ve altı çocukların okula başlamalarıyla enfekte olma risklerinin büyük oranda artacağını söyledi. Saskatchewan eyalet hükümeti tarafından eyalette COVID 19 pozitif teşhis edilen her 4 kişiden 1’inin çocuk ya da genç olduğunun açıklanmasının ardından yorum yapan Haseltine, Delta varyasyonunun farklı bir virüs türü olduğuna ve daha geniş tedbirler gerektirdiğine dikkat çekti.

Kanada Seçim Kurulu Başkanı Stephane Perrault, 20 Eylül’de gerçekleşecek seçimlerde uygulanacak kamu sağlığı protokollerini açıkladı. Tıbbi sebepler haricinde seçim ofislerinde bulunacak herkesin maske kullanması gerekeceğini belirten Perrault, kişisel sebeplerle maske kullanmayı reddedenleri ise postayla oy kullanmaya davet etti. Diğer yandan seçim ofislerinde görev yapacak kişilerin aşı olma mecburiyetleri bulunmayacağını açıklayan Perrault, pandeminin gidişatının kötüleşmesi durumunda farklı tedbirler alınabileceğini de sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 18 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1786, vefat eden kişi sayısı ise 15 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşı mecburiyeti tartışmaları devam ediyor. Eyalet Başkanı Doug Ford, anayasal hakları ihlal edeceği ve toplumun ikiye bölünmesine yol açacağı gerekçeleriyle Ontario’da COVID 19 aşısının mecburi olmayacağını tekrarlarken, muhalefet parti liderleri ve birçok sendika başkanı ise aşının mecburi olması gerektiği yönünde fikir beyan ettiler.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore COVID 19 aşısı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Öğretmenler, doktorlar ve hemşireler başta olmak üzere birçok kamu çalışanının COVID 19 aşısı olmalarını şiddetle tavsiye eden Moore, aşı olmayı reddeden kamu çalışanlarına eğitici seminerler verileceğini ve haftada minimum iki kez test olmak zorunda kalacaklarını açıkladı. Delta varyasyonunun etkin olduğu dördüncü dalgada aşı olma oranının ise düşüş gösterdiğini belirten Moore, okulların açılmasıyla birlikte zorlu bir sonbahar-kış dönemine girileceğini söyledi.

Ontario Başsavcısı Sylvia Jones, hapishanelerde güvenliğin arttırılması için bir takım yenilikler yapılacağını duyurdu. Jones, mahkumların kriminal aktivitelerini önlemek ve çalışanların güvenliğini sağlamak amacıyla, eyalette bulunan 25 hapishaneye ion tarayıcılar yerleştirileceğini bildirdi. Söz konusu tarayıcıların özellikle uyuşturucu maddelerin hapishanelere girmesini engellemekte kullanılacağını belirten Jones, tarayıcıların bu sonbaharda kullanıma hazır olacaklarını da sözlerine ekledi.  

TDSB tarafından yapılan açıklamada öğrencilerin büyük çoğunluğunun sınıfta eğitim tercih ettiği belirtildi. Kanada’nın en büyük okul idaresine kayıt yaptıran öğrencilerin %86’sının yüzyüze eğitimi tercih ettiklerini açıklayan TDSB, öğrenim metodu değişikliğinin ise en erken Şubat döneminde yapılabileceğini bildirdi.  

Maple Leaf Sports and Entertainment, tüm tesislerinde sağlık ve güvenlik protokollerinin uygulanacağını açıkladı. Eylül ayı ortasından itibaren Scotiabank Arena, BMO Field ve Coca-Cola Coliseum binalarında aşı kartı ya da negatif COVID 19 test sonucu ibraz edilmesi gerekeceğini açıklayan şirket yetkilileri, söz konusu protokollerin tüm çalışanlar ve günlük organizasyon görevlilerinin yanısıra ziyaretçiler için de geçerli olacağını duyurdular.


KANADA’DA SON DURUM 17 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4758, vefat eden kişi sayısı ise 4 olarak rapor edildi.

Ontario eyalet başkanı Doug Ford, sağlık çalışanları için aşı mecburiyeti hakkında bazı açıklamalar yaptı. Hastalarla birebir çalışan tüm sağlık çalışanlarının aşı olması gerektiğini belirten Ford, ekonominin bir kere daha kilit altına alınmasının kimsenin istemeyeceği bir sonuç olduğunu söyledi. Resmi açıklamanın Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Kieran Moore tarafından gün içinde yapılacağını belirten Ford, aşı olmayı reddetseler de kimsenin işinden çıkarılmayacağı sözünü verdi.

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, okullarda aşı klinikleri açılacağını açıkladı. Söz konusu kliniklerin, Eylül ayında sınıfta eğitime geçilmeden önce hizmete gireceklerini belirten Lecce, birkaç hafta boyunca açık kalacaklarını söyledi. 12-17 yaş arası öğrencilerden %69’unun ilk doz, %56’sının ise her iki doz aşıyı olduğunu açıklayan Lecce, kliniklerde sadece öğrenciler ya da eğitimcilerin değil, ailelerin de aşı olabileceklerinin altını çizdi.

Ontario Bilim Kurulu, henüz aşı olmamış kişilerin bir an önce aşı yaptırmalarını tavsiye etti. Aşı olmamış kişilerin enfekte olma riskinin 20 kat daha fazla olduğunu belirten kurul yetkilileri, söz konusu kişilerin enfekte olmaları durumunda yoğun bakımda tedaviye ihtiyaç duyma oranlarının ise %70 olduğunu açıkladılar.

Quebec eyalet başkanı François Legault, eyalette vaka ve hastaneye kaldırılan kişi sayısında önemli oranda artış olduğunu açıkladı. Özellikle kuzey bölgelerinde yaşayan Inuit toplumları arasında vaka sayılarının yükselmesinden endişe duyduğunu belirten Legault, söz konusu toplumlarda aşı oranının düşük olmasının da önemli bir etken olduğunun altını çizdi.  

Başbakan Justin Trudeau, Afganistan’a kurtarma ekipleri gönderileceğini açıkladı. Askeri uçakların önümüzdeki haftalarda harekete geçeceğini belirten Trudeau, diğer yandan kurtarma operasyonunun ancak Kabil Havaalanı’nın güvenli olması durumunda gerçekleşeceğinin altını çizdi. Geçtiğimiz haftalarda 800 Afgan’ın Kanada’ya giriş yaptığını söyleyen Trudeau, yaklaşık 500 kişinin daha yakın zamanda gelmesinin planlandığını da sözlerine ekledi.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından ortak bir basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanı Marco Mendicino ve Savunma Bakanı Harjit Sajjan, önceliğin Afganistan’da bulunan Kanadalıların güvenliğini sağlamak ve ülkeye geri getirmek olduğunu açıkladılar. Büyükelçiliğin geçici bir süreliğine kapatıldığını ve Afganistan’la tüm diplomatik ilişkilerin sona erdiğini belirten bakanlar, Kanadalı birliklere yardımcı olan yaklaşık 20.000 sığınmacının üç yıla yayılacak şekilde ülkeye alınacağını açıkladılar.


KANADA’DA SON DURUM 15 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 706, vefat eden kişi sayısı ise 2 olarak rapor edildi.

Pandeminin dördüncü dalgasının resmen başlamasıyla birlikte bir açıklama yapan Başbakan Justin Trudeau, yeni aşı siparişlerinin verildiğini açıkladı. Moderna ile 40 milyon doz üzerinden anlaşma yapıldığını bildiren Trudeau, teslimatların önümüzdeki 2 yıla yayılacak şekilde planlandığını söyledi.

Ontario’da son 24 saatte tespit edilen COVID 19 vaka sayısı 578, vefat eden kişi sayısı ise 2 olarak rapor edildi. Konu hakkında bir açıklama yapan eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot ise kısıtlamaların tekrar aktif olmasına yol açacak olan en önemli kıstasın hastanelerin kapasitelerinin yükselmesi olduğunu hatırlattı. Elliot, an itibariyle hastanede tedavi gören kişi sayısının 136 olduğunu ve 111 kişinin de yoğun bakımda bulunduğunu açıkladı. Elliot, söz konusu kişilerin yaklaşık %90’ını aşı olmamış kişilerin oluşturduğunu hatılatarak Ontario halkını aşı olmaya davet etti.

Quebec’te binlerce kişinin katıldığı protestoda aşı pasaportuna karşı çıkıldı. Eyalet Başkanı Francois Legault tarafından 1 Eylül itibariyle aşı pasaportu uygulamasına geçileceğinin açıklanması üzerine Montreal’de toplanan protestocular, kararın bir kere daha tartışılmasını ve uygulamaya konulmamasını istediler. Protestoların ardından bir açıklama yapan Legault ise aşı pasaportlarının bar, restoran, spor salonu ya da festival gibi enfekte olma riski yüksek olan alanlarda geçerli olacağını tekrarladı.

Sivil toplum kuruluşu ShelterBox Canada, Haiti’de meydana gelen deprem sonrası Panama’da bulunan destek birimlerini yola çıkardığını açıkladı. İlk belirlemelere göre 304 kişinin yaşamını yitirdiği 7.2 büyüklüğündeki depremde kayıp sayısının artmasından endişe duyduğunu belirten Haiti Başbakanı Ariel Henry, ülke genelinde 1 ay olağanüstü hal ilan edildiğini ve zararın boyutları net olarak belirlenene kadar uluslararası yardım talep edilmeyeceğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 14 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2405, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Federal hükümet bazı sektörlere aşı mecburiyeti getirildiğini açıkladı. Kara, hava ve demir yolları çalışanlarının aşı olmaya mecbur olduklarını belirten Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, ayrıca eyaletlerarası yolculuk yapacak kişilerin de aşı olmaya mecbur tutulacaklarını açıkladı.

Kanada kolej ve üniversiteleri toplu olarak yaptıkları açıklamada sınıfta eğitim için aşı gerekliliklerini belirlediler. Eğitmen, öğrenci ve tüm çalışanların sağlık güvenliğini sağlamak amacıyla kampüslerde sadece aşı olan kişilerin bulunabileceği yönünde ortak bir karar bildiren okullar, eyalet hükümetinden daha net rehberlik hizmeti sunulmasını da talep ettiler.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Kieran Moore önemli açıklamalar yaptı. Delta varyasyonunun hakim olduğu dördüncü dalgada vaka sayılarında önemli oranda artış olduğunu belirten Moore, COVID 19 pozitif teşhis edilen kişilerin çoğunluğunu aşı olmamış kişilerin oluşturduğunu önemle tekrarladı. Söz konusu durumda kısıtlamaların kaldırılmasında bir sonraki aşamaya geçilmesini doğru bulmadığını söyleyen Moore, bir sonraki aşamaya geçiş konusunda herhangi bir tarih belirlenmediğini de sözlerine ekledi. Moore ayrıca hastalarla birebir temasta bulunan tüm sağlık çalışanlarına aşı olma mecburiyeti getirilmesini şiddetle tavsiye ettiğini de açıkladı.

Alberta hükümeti, kısıtlamaların kaldırılması planında geri adım attı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, pandemiyle birlikte yaşanılmaya alışılması gerektiğini tekrarlarken, diğer yandan maske kullanma mecburiyetinin uzatılacağını ve ayrıca vaka takibinin de devam edeceğini söyledi. 16 Ağustos’ta kısıtlamaların kaldırılacağı açıklanan Alberta’da, yapılan yeni düzenlemelerle kısıtlamaların 6 hafta daha uzatılacağı bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 13 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 986, vefat eden kişi sayısı ise 12 olarak rapor edildi.

Son 24 saatte 510 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği Ontario’da 4 kişinin de yaşamını yitirdiği bildirildi. Vefat edenlerden 2 kişinin 2 ay önce vefat etmekle birlikte raporlara ancak yansıdığı açıklandı. Yükselen vaka sayıları hakkında bir açıklama yapan eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, vakaların 368’ini aşı olmamış kişilerin oluşturduğunu söyledi. Aşı seferberliğinin son haftalarda oldukça durağanlaştığı Ontario’da ilk doz aşı oranının %81.3, her iki dozun ise %72.8 olduğu bildirildi.

Organ nakli olan kişilere ek doz aşı yapılması önerildi. UHN tarafından yapılan araştırmaya göre her iki doz aşıyı olmalarına rağmen organ nakli olmuş kişilerin antikor oranının oldukça düşük olduğu gözlemlendi. Organ nakli hastalarının özellikle bulaşma oranı çok daha yüksek Delta varyasyonuna karşı korunmalarının öncelikli bir durum olduğunu belirten uzmanlar, üçüncü doz aşının bağışıklık oranını arttıracağını açıkladılar.

Moderna yönetim kurulu başkanı Stéphane Bancel, çocuklara uygulanacak aşıların klinik deneylerinin sonuçlarının sonbaharda hazır olacağını açıkladı. 6-11 yaş arası çocukların raporlarına öncelik verileceğini belirten Bancel, 6 yaş altı çocukların raporlarının ise yıl sonunda hazır olacağını söyledi. Bancel, çocuk COVID aşılarının önümüzdeki yılın ilk aylarında Health Canada tarafından onay alacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Federal Satın Alma Bakanı Anita Anand, Kanada’nın yaklaşık 22 milyon doz aşısı bulunduğunu açıkladı. Aşıların dondurucularda bekletildiğini belirten Anand, ihtiyaç fazlası dozların gelişmekte olan ülkelere dağıtımı konusunda ise henüz bir karara varılmadığını söyledi. Anand, çocuklara da aynı aşının enjekte edilmesi ve ek doza ihtiyaç duyulması ihtimaline karşın tedbirli davranıldığının altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 12 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1868, vefat eden kişi sayısı ise 5 olarak rapor edildi.

Federal hükümet, aşı pasaportu uygulamasına sonbaharda geçileceğini açıkladı. Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanı Marco Mendicino, Hükümetlerarası İlişkiler Bakanı Dominic LeBlanc ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra tarafından yapılan açıklamada, söz konusu aşı pasaportunun şimdilik uluslararası seyahatler için geçerli olacağı bildirildi. Kanada vatandaşları, daimi oturum hakkı sahipleri ve Kanada’da yasal statüyle bulunan kişilerin yararlanabileceği aşı pasaportunun QR kodu sistemiyle uygulamaya alınacağı verilen bilgilere eklendi. Eyalet içi uygulamalarla da uyumlu olacak digital sistemin, henüz global düzeyde geçerli olmayabileceği de açıklamada ayrıca yer aldı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, aşı pasaportu teklifini bir kere daha geri çevirdi. Ford, 70’i suni solunum cihazına bağlı olmak üzere toplam 108 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğü eyalette, Liberal Parti Ontario lideri Steven Del Duca tarafından sunulan aşı pasaportu toplantısı davetini de reddetti.

Ontario’da bazı karantina kuralları yeniden düzenlendi. COVID 19 pozitif teşhis edilmiş kişilerin yakın temasta bulundukları kişilerin aşı olmuş olmaları ve semptomları göstermemeleri durumunda 14 gün karantinada kalma mecburiyetlerinin olmadığı bildirildi. Okullarda ise aşı olmuş ve COVID 19 semptomları gösteren kişilerin negatif test sonucu ibraz etmeleri durumunda sınıflara geri dönebilecekleri açıklandı.  

British Columbia’da son 24 saatte 536 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Rakamların Mayıs ayından bu yana kaydedilen en yüksek vakalar olduğunu belirten eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Bonnie Henry, vaka sayılarının yükselmesinden rahatsızlık duymakla birlikte, henüz Okanagan bölgesi dışındaki bir sağlık bölgesinde kısıtlamalara geri dönülmesinin planlanmadığını söyledi.

Alberta’da kaydedilen vaka sayılarının tüm ülkedeki en yüksek rakamlar olduğu bildirildi. Son 24 saatte 501 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği eyalette Mayıs ayından bu yana görülen en yüksek 1 günlük vaka sayısı kaydedildi. Hastanede tedavi gören kişi sayısının ise 31’I yoğun bakımda olmak üzere toplam 138 kişi olduğu açıklandı.


KANADA’DA SON DURUM 11 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1339, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Ontario Bilim Kurulu, pandeminin dördüncü dalgasında bulunulduğunu açıkladı. Dr. Peter Juni, önümüzdeki 1 ay içinde günlük vaka sayısının 1200 kişiyi bulacağını belirtirken, okulların açılmasının vaka sayısını daha da arttıracağını söyledi. Aşı olmayan kişileri uyaran Juni, bulaşma oranı daha fazla olan Delta varyasyonu başta olmak üzere, aşı olmayan kişilerin enfekte olma oranının önümüzdeki 6 ay içinde %90 olacağını açıkladı. Sağlık sisteminin bir kere daha çökmesinin önüne geçilmesinin tek yolunun hastanelerdeki aşı olmamış kişi oranını düşük tutmak olduğunu söyleyen Juni, söz konusu durumun ancak aşı olmamış kişilerin hareketlerinin kısıtlanmasıyla mümkün olacağını açıkladı. Aşı olmamış kişilerin restoran, bar, gece kulübü ve spor salonları gibi kapalı alanlarda enfekte olma riskinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Juni, hastanelerin kapasitesinin 400 kişiye erişmesi durumunda tüm eyaletin bir kere daha kapanmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Toronto’nun pandeminin dördüncü dalgasına girdiğini iddia eden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anna Banerji tarafından yapılan açıklamaya göre, vaka sayılarının son bir ay içinde beş katına yükseldiği belirtilirken, pandemiyle başa çıkmak için aşı mecburiyeti uygulamasına gidilmesi tavsiye edildi. Maske ve mesafe kurallarının etkili olmakla birlikte, aşının en önemli defans mekanizması olduğunu söyleyen Benarji, okulların ve işyerlerinin tekrar kapatılmaması için özellikle okullarda aşının mecburi olmasını tavsiye etti.

Çin’de alıkonulan Kanadalı diplomat Michael Spavor davası görüldü. Casuslukla suçlanan Spavor, 11 yıl cezaya çarptırıldı. Temyiz mahkemesine gitmek için 10 gün verilen Spavor, avukatı aracılığıyla moral durumunun iyi olduğunu ve Kanada’ya dönmek istediğini iletti. Kanada’da ev hapsinde olan Huawei telekomünikasyon şirketinin kurucusunun kızı ve finans müdürü olan Meng Wanzhou davasında misilleme amacıyla, Çin tarafından alıkonulan iki diplomattan diğeri Michael Kovrig ise halen tutuklu bulunuyor.


KANADA’DA SON DURUM 10 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3344, vefat eden kişi sayısı ise 9 olarak rapor edildi.

Ontario’da aşı pasaportu uygulamasına geçilmesi için baskılar devam ediyor. Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonu Ontario temsilcisi Ryan Mallough, eyalet hükümetinin ticari işletmelerin hak ve sorumluluklarını net bir şekilde belirtmesini talep ederek, akabinde özel sektör olarak kendilerinin bir aşı pasaportu uygulamasını başlatacaklarını söyledi. Mallough, bilim insanları, politikacılar ve işyeri sahiplerinin çağrısına, toplumun ikiye bölüneceği düşüncesiyle karşı çıkan Eyalet Başkanı Doug Ford’un eyaleti bir kere daha kilit altında kalmaya ittiğini beyan etti. Ontario Tabipler Odası, Hemşireler Odası, Toronto Ticaret Konseyi ve vatandaşlardan gelen resmi taleplere bir cevap veren Sağlk Bakanı Christine Elliot ise aşı olmanın mecburi tutulamayacağını tekrarlamakla yetindi. 

British Columbia’da aşı dozları arası bekleme süresi azaltıldı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, yeni vakaların patlak verdiği bölgeler başta olmak üzere, iki doz aşı arası bekleme süresinin 49 günden 28 güne çekildiğini açıkladı. Eyalette birçok bölgenin merkez üssü konumuna yükselmesi sebebiyle, yaklaşık 170.000 kişiye ikinci doz aşı için davetiye gönderildiğini belirten Henry, kamu sağlığının riske atılamayacağını söyledi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, kararının arkasında olduğunu söyledi. Federal Sağlık Bakanı başta olmak üzere, birçok hekimin bilimsel temellere dayanarak kısıtlamaların birden kaldırılmasına karşı çıkmalarına rağmen, Kenney, kararının değişmeyeceğini söyledi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw tarafından tavsiye edildiği şekilde pandemiyle birlikte yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini belirten Kenney, 16 Ağustos itibariyle mecburi karantina ve vaka takibi uygulamalarının kaldırılacağını tekrarladı.


KANADA’DA SON DURUM 8 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 517, vefat eden kişi sayısı ise 9 olarak rapor edildi.

Ontario’da vaka sayıları yükselmeye başladı. Son 24 saatte 378 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edilmesi, son 2 ayın en yüksek vaka sayısı olarak kaydedildi. Sağlık Bakanı Christine Elliot, vakaların çoğunluğunu bulaşma oranı çok daha yüksek olan Delta varyasyonunun oluşturduğunu belirterek, özellikle 20-40 yaş arası kişileri aşı olmaya daha ciddi yaklaşmaya davet etti.

Ontario’da aşı pasaportunun uygulanmasının kaçınılmaz olduğu iddia edildi. Ottawa Üniversitesi hukuk profesörlerinden Bryan Thomas, eyalette Quebec’te olduğu gibi aşı pasaportu uygulanmasının en akla yakın çözüm olduğunu ileri sürdü. Eyalet hükümetinin aşı pasaportunu aktif hale getirmemesi durumunda özel sektörün devreye gireceğini belirten Thomas, söz konusu durumda oluşacak ortamı kaos olarak niteledi. Vaka sayılarının artmasıyla birlikte yeniden kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak spor salonları ve kişisel bakım merkezlerine ilaveten restoran ve barların aşı pasaportu konusunda kendi versiyonlarını oluşturma ihtimallerine değinen Thomas, mahremiyet hakkının onarılamayacak bir şekilde tehdit altında olduğunun altını çizdi.

Haftasonu olması dolayısıyla vaka sayısı bildirilmeyen British Columbia’da kısıtlamaların artacağı açıklandı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, özellikle tatil bölgelerinde sosyal toplantıların temas zincirini arttırdığına dikkat çekti.

Kanada Sınır Hizmetleri Kurumu ve federal hükümet geçici olarak anlaştı. Çalışma koşulları ve sorumluluklarının gün geçtikçe zorlaşarak artmasına rağmen, son 3 yıldır kontratları yenilenmeyen kurum çalışanları greve gitme kararını geçici olarak durdurdular. Yaklaşık 9000 çalışanı temsil eden sendikalar ve federal hükümet temsilcileri arasında varılan anlaşmaya göre, kontrat sürelerinin 2018’den başlamak üzere 4 yıllığına uzatılacağı ve maaşlara her yıl için %2 oranında zam yapılacağı bildirildi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri eski Başkanı Amiral Art McDonald cinsel taciz suçlamasından aklandı. Askeri araştırma birimi tarafından yürütülen soruşturmada, tanıkların dinlendiği ve suç teşkil edecek bir durumunun oluşmaması sebebiyle amirale herhangi bir sabıka ya da disiplin cezası verilmesine gerek duyulmadığı açıklandı.


KANADA’DA SON DURUM 7 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1516, vefat eden kişi sayısı ise 17 olarak rapor edildi.

Ontario’da kısıtlamaların kaldırılmasında bir sonraki aşamaya geçiş için gerekli şartlar henüz yerine gelmedi. Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan kriterlere göre eyalet nüfusunun en az %80’inin ilk doz aşıyı ve %75’inin her iki doz aşıyı da olması gerekirken, ikinci doz aşıyı olanların oranının henüz %72 olduğu bildirildi.   

Quebec’te kamu çalışanları için aşı olma mecburiyeti gündeme geldi. Eyalet Başkanı François Legault, hükümetin sağlık sektörü çalışanları için aşı mecburiyeti getirmeyi planladığını bildirirken, diğer kamu çalışanları için henüz bir açıklama yapmadı.

British Columbia’da bazı kısıtlamalar yeniden aktif hale getirildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, Okanagan bölgesinde Delta varyasyonunun domine ettiği vaka sayısındaki önemli miktarda artış neticesinde bölgede kısıtlamaların yeniden aktif hale getirildiğini açıkladı. Gece kulüpleri ve barların Pazartesi gününden itibaren kapatılacağını belirten Henry, restoranlar dahil olmak üzere kapalı alanlarda toplanma sınırının ise kapasiteye bağlı olarak en fazla 50 kişiyle sınırlandığını duyurdu.

Alberta’da vaka sayılarının oldukça arttığı gözlemlendi. 1 Temmuz’dan bu yana görülen en yüksek vaka sayısının kaydedildiği eyalette 369 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 11 kişinin de hastanede tedavi altına alındığı açıklandı. Muhalefet partisi temsilcileri, eyalet başkanından tüm dünyada uygulanan kamu sağlığı protokollerine geri dönülmesini talep ettiler.


KANADA’DA SON DURUM 6 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1444, vefat eden kişi sayısı ise 19 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, aşı mecburiyetinin gündemde olduğunu açıkladı. Federal düzeyde kamu servisi sunan kurumlarda çalışanlara aşı mecburiyeti getirilmesinin görüşüldüğünü belirten Trudeau, ABD’de uygulanan planı desteklediğini söyledi. Federal hükümet çalışanlarına ilaveten federal hükümetle çalışanları da kapsayacak aşı mecburiyetinin yanısıra, maske kullanma ve haftalık test olma zorunluluğunun önem ve gerekliliğine değinen Trudeau, uygulamanın yürürlüğe gireceği sektör ve kategorilerin değerlendirmesinin ise henüz sonuçlanmadığını sözlerine ekledi.  

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, Alberta hükümetinin kamu sağlığı protokollerinde değişiklik kararından endişe duyduğunu açıkladı. Eyalet hükümetine yönelik bir görüş mektubu kaleme aldığını belirten Hajdu, kısıtlamaların kamu sağlığını korumak adına uygulandığını hatırlattı. Çeşitli uzman görüşlerini referans alarak, pandemiye karşı henüz bir zafer kazanılmamış olduğunu belirten Hajdu, Alberta hükümetinin kamu sağlığı protokollerinde yaptığı değişiklikleri riskli bir kumar olarak değerlendirdi. Hajdu, eyalet hükümetinden mantık ve bilimsel temellere dayanan bir açıklama da talep etti.

Ontario’da aşı mecburiyeti tartışmaları devam ediyor. Ontario hükümetine aşı mecburiyeti getirilmesi konusunda baskılar ise artıyor. NDP Ontario lideri Andrea Horwath, aşı mecburiyeti konusunda fikrini değiştirdiğini beyan etti. Kamu sağlığını güvence altına alma ihtiyacının anayasal hakların ihlali anlamına gelmemesi gerektiğini belirten Horwath, aynı zamanda amacını aşan bir beyanat verdiği için halktan özür diledi. Diğer yandan Liberal Parti Ontario lideri Steven Del Duca ise özellikle sağlık ve eğitim alanlarında hizmet verenlerin aşı olmaya mecbur tutulmalarını talep etti. NDP liderinin politik kaygılarla eyalet hükümetinden yana çıktığını söyleyen Del Duca, bir kez daha kapanma yaşanmaması için aşı mecburiyetine destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Aşı olmanın anayasal haklarla hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirten Del Duca, eyalet hükümetini hızla yaklaştığı aşikar olan dördüncü dalgaya karşı önlem almaya davet etti. Aşı mecburiyeti konusunda bir açıklama yapan Wilfrid Laurier Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Todd Coleman, okula başlayan her öğrencinin birçok bulaşıcı hastalığa karşı aşı olduğunu hatırlatarak içinde bulunulan durumun ciddi bir kamu sağlığı tehlikesi oluşturduğunun altını çizdi.

British Columbia’da vaka sayılarının tırmanmaya başladığı kaydedildi. Mayıs ayından bu yana düşmeye başlayan vaka sayılarının son 24 saat içinde 342 kişiye eriştiğini belirten eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, pozitif teşhis edilen vakaların çok büyük çoğunluğunu aşı olmamış kişilerin oluşturduğunu açıkladı. Yüksek risk grubundaki kişiler arasında vaka sayısının oldukça az olduğunu belirten Henry, söz konusu grubun aşılarının tamamlanmış olduğunun altını çizdi. Eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix ise henüz bir aşı mecburiyeti bulunmamakla birlikte, aşı olmamış kişilerin özellikle iş yaşamlarında bir takım sorunlarla karşılaşabileceklerini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 5 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 958, vefat eden kişi sayısı ise 11 olarak rapor edildi.

Kan incelticilerin COVID 19 virüsünün etkilerini azalttığı tespit edildi. Kanadalı hekimlerin liderliğinde 5 kıtada 300’ü aşkın hastanede yürütülen uluslararası araştırmaya göre Heparin kullanan COVID 19 hastalarının daha az organ desteği aldığı gözlemlendi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan UHN hekimlerinden Dr Ewan Goligher, terapi düzeyinde kan inceltici kullanılan hastalardan orta düzeyde belirti gösterenlerin organ desteğine gerek kalmadan taburcu olduklarını belirtirken, kan incelticilerin ileri düzeyde semptomları bulunan hastalarda ise aynı etkiyi yapmadığını söyledi. Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi ise raporların incelendiğini ve yakın zamanda bir açıklama yapılacağını bildirdi.  

Uluslararası Gelişim Bakanı Karina Gould, ihtiyaç fazlası AstraZeneca aşılarının Trinidad ve Tobago’ya gönderileceğini açıkladı. Geçtiğimiz ay yaklaşık 18 milyon aşının bağışlanacağını açıklayan federal hükümet, 82 bin doz aşının hemen gönderileceğini bildirdi. Bağış yapılacak ülke seçiminin nüfus ve teslimat zamanına göre ayarlandığını belirten Gould, üretim kılavuzları ve kamu sağlığı protokollerinin uygulanmasına özen gösterildiğini de sözlerine ekledi.

Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller, kısıtlamaların hızla kaldırıldığı bazı eyaletlerde Indigenous halklarının Delta varyasyonuna karşı savunmasız bırakılmasından endişe duyduğunu açıkladı. Pandeminin ikinci dalgasında benzer bir hatanın yapılmasının sözkonusu toplum üzerinde yıkıcı etkileri olduğunu belirten Miller, olası dördüncü dalgada aynı hatanın tekrarlanmaması gerektiğini ifade etti. Miller, en uygun kamu sağlığı stratejisinin aşı oranının arttırılması, farkınlalık yaratılması ve alınan tedbirlerin sürekli gözlenmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Ontario eyalet hükümeti, sahtecilikle suçlanan Madan Ailesi’nin malvarlığının tamamının dondurulmasını talep etti. Geçtiğimiz sonbaharda eyalet hükümeti tarafından çocuklu ailelere ödenmek üzere ayrılan $11 milyonluk fonu farklı isimlerle hesaplarına geçirmekle suçlanan aile, avukatları aracılığıyla suçlamaları bir kere daha reddetti. Kimlik hırsızlığı nedeniyle suçlandıklarını iddia eden aile, toplamda $28 milyonu bulan malvarlıklarına erişimin dondurulmasını ise adaletsizlik olarak niteledi.

Ontario’da geçici ehliyet test merkezleri açılıyor. Pandemi süresince iptal edilen testlerin yarattığı yoğunluk nedeniyle Guelph ve Oshawa bölgelerinde Pazartesi günü açılacak geçici test merkezlerine ilaveten, Toronto, Hamilton/Niagara, Mississauga/Brampton ve York/Durham bölgelerinde de önümüzdeki ay ortalarında yeni merkezlerin açılacağı bildirildi. Test edilecek ve edecek kişilerin maske ve dezenfektan kullanmaları, test sürüşü esnasında arabanın camlarının açık olması ve vaka takibi için iletişim bilgilerinin alınması gibi tedbirlere ilaveten pozitif test sonucu gibi sebeplerle ehliyet testinin iptal edilmesi durumunda ise yapılan ödemelerin bir sonraki test için kullanılabileceği bildirildi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamanın yanlış anlaşılması dolayısıyla özür diledi. COVID 19 pozitif teşhis edilmiş kişilerin karantina mecburiyetinin kaldırılmasının, eyalette pandeminin sona erdiği ya da kamu sağlığı protokollerinin tamamen kaldırıldığı yönünde anlaşılmasının hedeflenen bir durum olmadığını belirten Hinshaw, amaçlarının pandemiyle birlikte yaşamaya alışılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Edmonton bölgesindeki hekimler ise ortaklaşa kaleme aldıkları bir dilekçeyle, testlerin tekrar ciddiyetle ele alınmasını, vaka takibi yapılmasını ve karantina mecburiyetinin geri getirilmesini talep ettiler.


KANADA’DA SON DURUM 4 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2138, vefat eden kişi sayısı ise 6 olarak rapor edildi.

Ontario Eczacılar Odası Başkanı Justin Bates, Moderna aşılarının güvenliği konusunda güvence verdi. Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi tarafından geçtiğimiz haftalarda ideal koşullarda aşıların karıştırılmaması yönünde yapılan açıklamanın ardından Moderna aşılarına talebin ciddi oranda düştüğünü belirten Bates, binlerce doz aşının 1 hafta içinde son kullanma tarihinin dolacağını söyledi. Komitenin verdiği tavsiyenin, aşıların karıştırılmaması anlamında anlaşıldığını belirten Bates, ideal koşullarda bulunulmadığının ve pandeminin henüz altedilmediğinin altını çizdi.

Ontario’da okulların açılma planının detayları halkla paylaşıldı. Spor ve müzik derslerinde herhangi bir kısıtlama olmayacağını belirten eyalet Eğitim Bakanlığı, okul gezileri ve diğer açık hava aktivitelerinde ise fiziksel mesafenin korunmasının mümkün olmadığı durumlarda dahi maske kullanma mecburiyeti olmayacağını açıkladı. Diğer yandan, 1’inci sınıftan itibaren tüm öğrencilerin kapalı alanlarda maske kullanmaya mecbur oldukları belirtilirken, yemekhaneler ve kütüphaneler gibi toplu alanların kullanımının mümkün olacağının da altı çizildi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, kısıtlamaların kaldırılması kararının bilimsel veriler ışığında verildiğini söyledi. İfadesini destekleyecek herhangi bir kaynak belirtmeyen Kenney, asemptomatik vakaların test edilmesi ve vaka takibinin durdurulması gibi hayati kararların politik kaygılarla alındığı yönündeki suçlamaları ise reddetti.

Manitoba’da maske kullanma mecburiyeti son buldu. Eyalet Başkanı Brian Pallister, Manitoba halkının oldukça uzun zamandır büyük fedakarlıklarla pandeminin ilerlemesinin önüne geçtiğini belirtirken, bu Cumartesi itibariyle kapalı alanlarda maske kullanma mecburiyetinin kaldırılacağını söyledi.

Yazılım devi Microsoft, aşı mecburiyetine imza attı. ABD merkezli firma, tüm çalışanlarının herhangi bir Microsoft binasına girmeden evvel aşı olduğunu ispatlaması gerektiğini açıkladı. 4 Ekim itibariyle binalarının tamamiyle açılacağını duyuran kurum yetkilileri, özellikle son dönemlerde artan vaka sayıları da gözönüne alınarak aşı mecburiyeti getirildiğini açıkladılar.


KANADA’DA SON DURUM 3 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 533, vefat eden kişi sayısı ise 2 olarak rapor edildi.

Toronto’da bir apartman dairesinde çıkan yangında bir kişi yaşamını yitirdi. Çıkma sebebi henüz belli olmayan yangına müdahale eden Toronto İtfaiyesi yangının söndürüldüğünü fakat dumandan zehirlendiği tespit edilen kişinin tüm çabalara rağmen kurtarılamadığını açıkladı.

Niagara Nehri’nde yüzmeye çalışan bir kişi boğuldu, bir kişi ise kayboldu. Olay hakkında açıklama yapan bölge polisi sözcüsü Komiser Phil Gavin, 20’li yaşlardaki iki kişinin Niagara Glen bölgesinde yürüyüşe çıktıkları ve sonrasında beraber oldukları gruptan ayrıldıklarını bildirdi. Şiddetli akıntıya kapılan ismi açıklanmayan kadının kurtarılmasına rağmen hastaneye götürülürken yaşamını yitirdiği; onun zor durumda olduğunu farkederek yardım etmeye çalışan erkek arkadaşının ise sularda kaybolduğu açıklandı. Kanada ve ABD kıyı şeritlerinin halen araştırıldığını belirten Gavin henüz bir ize rastlanmadığını sözlerine ekledi.

Muskoka bölgesinde bir yaz kampı yeni vakaların patlak vermesi sebebiyle kapatıldı. Vaka sayısınnın net olarak belirtilmediği Muskoka Woods Camp müdürü John McAuley, ailelerden çocuklarını teslim almalarını isterken yapılan ödemelerin ise iade edileceğini açıkladı.

Afgan sığınmacılar, Kanada’nın aile bireylerine de sığınma hakkı vermesini talep ettiler. 2008- 2012 yılları arasında Kanada’ya sığınan 800 Afgan sığınmacı, yakın aile bireyleri ve akrabalarının Taliban tehdidi altında bulunduğunu söyleyerek, Afganistan’daki aileleri ve akrabaları adına sığınma talebinde bulundular. Aile bireylerinin can güvenliğini korumak amacıyla isimleri açıklanmayan iki Afgan sığınmacı, kendilerine erişemeyen Taliban’ın aile bireylerine işkence yapmasından korktuklarını açıkladılar. Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanı Marco Mendicino’ya basın yoluyla ulaşmaya çalışan iki eski tercüman, oluşturulan programın net bir kriterinin olmamasından şikayet ederken, ailelerinin Kanada’ya gelmeleri durumunda ise devlet desteği almaları gerektiğini söylediler.  


KANADA’DA SON DURUM 2 AĞUSTOS 2021

Federal hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 379, vefat eden kişi sayısı ise 4 olarak rapor edildi.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, Afgan gçöçmenlerin Kanada’ya kabulü hakkında bazı açıklamalar yaptı. Kanada ve ABD askeri güçlerinin bölgeden çekilmesiyle Taliban tehdidi altında kalan binlerce Afganın Kanada’ya kabul edilmelerinin ahlaki bir sorumluluk olduğunu söyledi. Afgan sığınmacılar ve ailelerinin en kısa zamanda Kanada’ya gelebilmeleri için çalıştıklarını belirten Freeland, ilgili diğer makamlarla sürekli işbirliği içinde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü, Delta varyasyonu hakkında yeni bulgular paylaştı. Kurumun acil durum programı yöenticilerinden Dr. Michael Ryan, Delta varyasyonunun Alfa varyasyonuna kıyasla %50 oranında daha hızlı yayıldığını açıkladı. Farklı hücre yapılarına daha hızlı adapte olan varyasyonun bağışıklık sistemi uyarılarından da daha hızlı hareket ettiğini belirten Ryan, denekler üzerinde yapılan çalışmalarda ise 1000 kat fazla virüse rastlandığını söyledi. Sürü bağışıklığının kazanılması içinse nüfusun en az %90’ının aşı olması gerektiğini belirten Ryan, diğer yandan aşıların Delta varyasyonu üzerinde %88 oranında etkili olmasını iyiye işaret olarak yorumladı.

Quebec’te kısıtlamalar büyük ölçüde hafifletildi. Restoran ve barların kapanış saatlerinin gece 1:00’e uzatıldığı eyalette kapalı alanlarda toplanma sınırı 7500, açık alanlarda ise 15.000 kişi olarak belirlendi. Diğer yandan toplu taşıma araçları başta olmak üzere kapalı alanlarda 2 metre fiziksel mesafe sınırı ve maske kullanma zorunluluğunun ise devam edeceği bildirildi.

Kanada Gıda Güvenliği Kurumu (CFIA), dondurulmuş mangolarda Hepatit A bulgularına rastlandığını açıkladı. Nature’s Touch Frozen Food Inc. tarafından üretilen ve son kullanma tarihleri Kasım ve Aralık 2022 olarak belirtilen dondurulmuş mangoların Nature’s Touch, Compliments, Irresistibles ve President’s Choice markaları altında satıldığı bildirildi. Manitoba, New Brunswick, Nova Scotia, Ontario, Quebec ve Saskatchewan eyaletlerinde satılan ürünlerden yiyen ve hasta hissedenlerin bir an önce aile hekimlerine başvurmaları istendi.