Paylaş

1. Adınız, soyadınız? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Murat Küsmez, 2013 yılından beri Kanada`da yaşıyorum. Mesleğim ; Muhasebe & Finans. Kanada Alevi Kültür Merkezi’nde Dernek Başkanı olarak görev yapıyorum.

2. Dernek hangi tarihten bu yana aktif hizmet veriyor?
Derneğimiz, 1996 yılından bu yana aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

3. Dernek olarak amaçlarınız
neler?
Kanada’da yaşayan Alevi kitlesinin, Alevi gençlerinin, özellikle de Kanada’da doğan yeni neslin, büyük düşünür Hacı Bektaş-i Veli başta olmak üzere tüm Alevi yol önderlerinin felsefesini, kültürlerini, yerleştirdikleri ve geliştirdikleri Alevi hoşgörüsünü, Alevi yol kurallarını ve öğretilerini öğretmek, yaşatmak ve yaymak, bu değerleri korumak ve geliştirmek.

Bununla birlikte, toplumumuzun bu öz değerlerden kopmadan, kültür karmaşası yaşamadan Kanada kültürü ve sosyal yaşam şartlarına sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olmak.

4. Yönetimde kaç kişi var?
Yönetim kadromuz, Dernek Tüzüğümüze göre 9 Asil ve 3 Yedek üyeden oluşmaktadır.

5. Kuruluştan bugüne devam eden kişiler var mı?
Elbette var. Derneğimizin kuruluşundan bu günlere gelmesinde tartışmasız emekleri olan çok sayıda büyüklerimiz ve kurucu üyelerimiz var.

6. Kanada Alevi Kültür Merkezi olarak bugüne kadar neler yaptınız?
Geleneksel olarak her yıl “Cem” ibadetlerimizi Türkiye ve Avrupa`dan gelen birbirinden kıymetli dedelerimiz eşliğinde gerçekleştirdik. Bununla birlikte yine her yıl Yas-ı Matem ayı içerisinde her akşam dedemiz eşliğinde öğreti ve sohbetler, zakirlerimiz eşliğinde muhabbetler, Aşure Günlerimiz, Hıdır Ellez etkinliklerimiz gerçekleşmiştir.

Tarihin kara sayfalarına yazılmış, Alevi toplumunun yaşadığı unutulması imkansız ve tarifsiz acılarının yaşandığı, hakka yürüyen canlarının ardından sene-i devriyelerinde çeşitli anma günleri düzenlenmiştir.

Ayrıca, bağlama kursları, semah kursları, Türkçe ve İngilizce dil kursları, futbol turnuvaları, folklor çalışmaları, tiyatro çalışmaları, konserleri, piknikleri geçmişte yaptığımız etkinlik ve aktiviteler olarak sayabiliriz.

7. Yıllar boyunca çektiğiniz zorluklar neler?
Derneğimiz, Kanada`ya ilk gelenlerimiz içinden  Alevilik felsefesine, kültürüne, öz değerlerine sahip çıkan duyarlı yirmi kişi tarafından kurulmuştur. İlk yıllarında üye bulma sorunu yaşamasından dolayı maddi sıkıntılar yaşamış. Ancak, bugün yüzlerce üyeye sahip ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Bununla birlikte, artık kendi yerine sahip olmuş ve hem Dernek, hem de 2015 yılından itibaren Vakıf olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

8. Bu dernekte aktif görev almanın en mutluluk verici yanı nedir?

Alevilik inancımızın kültürü, felsefesi ve yolun gerektirdiği kuralların dışına çıkmadan bu yolda hizmet etmek, görev almak bizlere onur ve gurur vermektedir. Aynı inanç sahibi Can’larla aynı ortamları paylaşıyor olmak, geçmişten gelen acılarlarımızda da günlük sevinçlerimizde de aynı çatı altında hep birlikte Can Can’a, Cem-al Cem-al’e olmak da ayrıca mutluluk kaynağımızdır.

Tabii ki bir de yapılan etkinliklerin ve çeşitli aktivitelerin başarılı olmasından sonra aldığımız olumlu tepkiler, duyduğumuz güzel sözler, verilen destekler ve teşekkürler.

9. Dernek olarak bu yılki planlarınız neler?
Bu yıl yapmayı planladığımız “Cem” İbadetimizi 24.12.2017 Pazar günü, değerli dedemiz Dertli Divani yönetiminde gerçekleştireceğiz.

Ayrıca, değerli dedemiz Dertli Divani, kıymetli sanatçılarımız Gülcihan Koç ve Demali Çelik’in sahne alacağı konserimiz 23.12.2017 Cumartesi günü, 1811 Albion Road, Etobicoke, ON adresinde bulunan Edessa Banquet Hall’de yapılacaktir. Tüm kıymetli Can’larımızı ve türkü severleri bekliyoruz.

10. Derneğe yeni üye kabul ediyor musunuz? Katılım şartları neler? En çok hangi alanda desteğe ihtiyacınız var?

Üyelik şartlarımız tüzüğümüzle belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, günümüz koşullarına göre de  Yönetim Kurulu’nun almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda üyelik kabulumuz olmaktadır. 

Taktir edersiniz ki inanç merkezli bir dernekseniz eğer, konu biraz daha hassas olmakta ve yeni üye başvuruları çok ciddi bir inceleme ve araştırmadan geçmektedir.