Paylaş

İçinde bulunduğumuz zor dönemde medyayı takip ederken veya birçok yeni hükümet programından haberdar olurken hepimizin gelecek hakkında endişelerimiz olduğu aşikârdır. Son 1,5 yılda neredeyse her sektör COVID-19’dan etkilenmiş olsa da işletme sahiplerinin görevleri bu dönemde daha da zordur. Bir yandan emeklilik hayallerinin gözlerinin önünde ertelenmesini veya azalmasını izlerken diğer yandan mümkün olduğunca da çok sayıda çalışanı bordroda tutmaları istendi ve işlerini (mümkünse) tipik veya ustaca yollarla ayakta tutmakla görevlendirildiler.
Girişimciler risk alan bir gruptur. Yaratıcı, yenilikçi ve hırslı olarak yatırım yaparlar, yeniden yatırım yaparlar ve işlerini ikiye katlamaya çalışırlar. Daha yüksek getiri karşılığında likiditeden vazgeçerler. Geçtiğimiz on yıl boyunca, özel ve aile şirketleri, eşi görülmemiş bir büyüme ve finansal başarı dönemi yaşadılar. Piyasalar yükselişteydi. Küresel ve Kanada ekonomileri büyüdü. İş değerlemeleri yükseldi. Sermaye ucuzdu ve genişleme, satın alma ve yenilik için uygundu. Tüketiciler mal biriktirdikçe ve hizmet kullandıkça yaşam tarzları genişledi. Evlerin değeri yükseldi. Ardından gelen COVID-19 ekonomiyi sarstı ve piyasaları hırpaladı.

COVID 19 endişeleri
İşletme sahiplerinin birçoğu içinde bulunduğumuz dönemi, sadece şimdi için değil, salgın sona erdikten sonra da almaları gereken kısıtlı, stratejik kararları değerlendirmek için kullanmaktadırlar. Bu kararlar ‘COVID endişesini’ temel almakta ve gerçek zamanlı olarak gerçekleşmektedir. Bu seçimler hayatı, aileyi ve geleceği etkileyecektir. COVID endişesini atlatabilmek için kendinize şu soruları sorun:
• Ailemi nasıl güvende, sağlıklı, mutlu, doyumlu ve bağımsız tutarım?
• Kendimi nasıl mutlu ve doyumlu tutarım?
• İşime yatırım yapmaya devam etmeli miyim yoksa satmalı mıyım?
• İşimin bir kısmından mı yoksa tamamından mı para kazanıyorum ve sermayeyi yeniden dağıtıyor muyum?
• Gelirleri varislerim ve haleflerim arasında satıyor ve bölüyor muyum?
• Daha iyi, daha değerli bir işi nasıl yaratır ve kurarım?
• Satın alma fırsatları arıyor ve büyümemi hızlandırıyor muyum?

BİR YATIRIM ZİHNİYETİ BENİMSEYİN

İleriye dönük olarak, özel şirket sahipleri servetlerini nasıl büyüteceklerini düşünürken bir yatırım zihniyeti kullanmalıdır.
Bu yatırım zihniyetini benimseyen işletme sahibi, yalnızca işini değil, tüm aile net değerini dikkate alır. Yatırım zihniyeti, her başarının doğrudan işin başarısına bağlı olduğu özel şirket sahiplerinin benzersiz zenginlik dinamiğini dikkate alır. Bu bağımlılık risk yaratır ve özel şirket sahipleri ve ailelerinin finansmanını, yaşam tarzını ve geçim kaynaklarını tehdit eder. Yatırım danışmanlarının çeşitlendirilmiş varlık portföyleri oluşturmaya çalışması gibi, işletme sahipleri de iş konsantrasyonuyla ilişkili risklerden kaçınmak amacıyla bu uygulamayı benimseyebilir. Nihai puan kartı, marjınız veya üst çizginiz ya da alt çizginiz değildir. Nihai puan kartı, işletmenizin değerindeki yıldan yıla değişimdir. Değerleme ve geleceğe yönelik bakış açısındaki bu eğilim, devam eden yatırımınızı haklı çıkarıyor mudur?
Riski kasıtlı olarak işletme işinden diğer ilgili olmayan yatırımlara kaydırmanın önemini ve etkisini takdir edin. Birçok girişimci için, likidite ve riski dengelemeye odaklanmak, stratejik bir zihniyet değişikliği olacaktır. Örneğin, kurumsal bilançodan değerin kilidini açmanın ve serbest bırakmanın ve ayrı bir servet akışı geliştirmek, işletme sermayesini optimize etmek ve işletme içinde ve dışında yatırım için nakit akışını sürekli olarak artırmak için bu sermayeyi işletme dışında kullanmanın yolları olabilir. Diğer yatırımlar gibi işinizin değerini düzenli olarak izleyin. Amaç, işiniz ve aileniz için daha güçlü, daha istikrarlı bilançolar oluşturmaktır.Ailenizin parası için en iyi yatırımın nerede olduğuna karar vermek için yatırım yaparken bu hedefi bir filtre olarak kullanın. Bu, şirketin toplam aile servet portföyüne entegre edilmesi anlamına gelir. Bu aile serveti portföyü tüm maddi varlıklardan oluşur, faaliyette bulunan işletmeyi (veya işletmeleri) ve ev, tatil amaçlı mülk, yatırım portföyü, hayat sigortası, tasarruflar ve hatta mücevher, sanat, arabalar gibi yüksek değerli koleksiyonlar gibi şeyleri içerir. Bu vurgu, dengeli servet yaratmayı yaşam tarzının önüne koyar; çeşitlendirilmiş, riskten arındırılmış aile şirketi serveti ve çoklu gelir akışları yaratır.
Sonuç olarak, siz ve aileniz ekonomik dalgalanmalardan ve işinize yönelik şoklardan daha iyi korunacaksınız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı yazarın konuyla ilgili kişisel ve genel görüşleri/yorumları olup, tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan köşe yazısına aktif link verilerek kullanılabilir.