Paylaş

MEZUNİYET SONRASI ÇALIŞMA İZNİ UYGULAMASINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni kanununda öğrenciler yönünden pozitif gelişmeler oldu.
Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (post-graduation work permit – PGWP) ile Kanada’da kalmayı düşünen uluslararası öğrenciler, mezuniyet bildirimlerini aldıklarından itibaren (ve artık geçerli bir öğrenim iznine [valid study permit] gereksinim kalmadığında) altı ay içinde başvuru yapabilirler.
Kanada Hükümeti bu değişikliği çok popüler olan PGWP programındaki diğer değişikliklerle birlikte 14 Şubat Perşembe günü ilan etti.
Böylece, okullar final notlarını ilan ettikten sonra yeni mezunlara PGWP’ye başvurmaları için verilen süre iki katına, 90 günden 180 güne çıkarılmış oldu.
Bir diğer ilgili değişiklik, uluslararası mezunların PGWP’ye başvururken geçerli bir öğrenim iznine sahip olma zorunluluğunun kaldırılması.
Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (Immigration, Refugees and Citizenship Canada – IRCC) mezunların öğrenim izinlerinin, PGWP başvurularını yapmaları gereken 180 gün boyunca, sadece “bir ara” geçerli bulunmuş olması gerektiğini belirtiyor.
Öğrenim izinleri genellikle öğrencinin akademik programı süresince veriliyor. Geçerli öğrenim izni gerekliliğinin kaldırılmasıyla, öğrenciler artık süresi dolmuş bir iznin stresi altında olmadan başvuru için gereken belgeleri almak için yeterli zamana sahip olacaklar.
Montreal’de bulunan Campbell Cohen Kanada göçmenlik hukuk bürosunda kıdemli ortak olan David Cohen, “bu, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni için başvurmak isteyen uluslararası mezunlar için çok büyük bir haber” dedi.
“Başvurmaları gereken süreyi iki katına çıkarmak ve başvuruların öğrenim vizeleri üzerindeki son geçerlilik tarihinden sonra yapılmasına izin vermek, değerli bir Kanada iş deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler için büyük bir fark yaratacak.”

Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Hakkında
Kanada devleti, uluslararası mezunlarının Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni hakkını kazanabildiği eğitim kurumlarını önceden belirliyor (“belirlenmiş uygun eğitim kurumları” – “eligible Canadian designated learning institutions”). Bu şekilde belirlenmiş eğitim kurumlarının uluslararası mezunları, eğitimin tamamlanmasından sonra üç yıla kadar bir süreyle Kanada’da kalıp çalışabilmelerini sağlayan bir “açık çalışma izni” almak için başvurabiliyorlar. Bir eğitim programının “uygun” sayılabilmesi için, en az sekiz ay sürmesi ve belirtilen diğer bazı kriterleri sağlaması gerekiyor. PGWP’nin bir avantajı, uluslararası mezunların başvuru sırasında Kanada’dan bir iş teklifi almış olması gerekmemesi.
Böyle bir açık çalışma izni alan PGWP’ye sahip uluslararası mezunlar, Kanada’nın herhangi bir bölgesinde herhangi bir işte çalışabilir ve işverenlerini istedikleri zaman değiştirebilirler.
Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (IRCC), Kanada’nın Ulusal Mesleki Sınıflandırma (National Occupational Classification – NOC) kapsamında beceri seviyesi A veya B, veya beceri tipi 0 olan mesleklerde kazanılan Kanada iş deneyiminin, Kanada Deneyimi Sınıfı (Canadian Experience Class) vasıtası ile uluslararası mezunların Kanada’da daimî ikamet hakkı kazanmalarına yardımcı olabileceğini belirtmektedir.
Kanada Deneyimi Sınıfı, Kanada’nın Hızlı Giriş Sistemi (Express Entry System) tarafından yönetilen ve uygun kalifiye yabancı çalışanlar için Kanada daimî ikametgâhı başvurularını hızlandıran üç Federal Yüksek Nitelikli programdan biridir.


1. Çalışma izni başvurusu
2. Ziyaretçi vizesi uzatma

Kanada içerisinden yaptığımız Open Work Permit ve TRV uzatma işlemleri yaz dönemi nedeni ile gecikmeli sonuçlanmaktadır.
Aşağıda Immigration sayfasından almış olduğum resmi işlem sürelerini sizlerle paylaşıyorum.

Check processing times

Work permit extension
Online 98 days
Working on applications received on April 20, 2019.
Paper 121 days
Working on applications received on March 28, 2019.
You may need to give biometrics with your application. This processing time doesn’t include the time you need to give your biometrics.

Visitor extension (Visitor record)
Online 91 days
Working on applications received on April 27, 2019.
Paper 113 days
Working on applications received on April 5, 2019.
Bilginiz çok, yolunuz açık olsun