Paylaş

Aklı başında herkes sokaklarıncocugu2015@yahoo.ca ya da gecelerinkralicesi@hotmail.ca gibi bir email adresinin özgeçmiş formunda kullanılmaması gerektiğini bilir. Profesyonellikten oldukça uzak bu gibi bilgiler işverende haklı bir güvensizlik yaratır. İş ararken email adresinizi elektronik isminiz olarak düşünebilirsiniz. Başvurduğunuz işyerine kabul olma şansınızı azaltan bu bilgilere bir göz atın isterseniz.

  1. LinkedIn profilinizde profesyonel olmayan bir fotoğraf kullanmak.

Profil fotoğrafınızı seçerken yüzünüzün net bir şekilde göründüğüne emin olun. Çocuğunuzla ya da kedinizle oynarken çekilmiş fotoğrafınızı Facebook gibi platformlara saklayın. Bu arada, gülümsemenin her zaman pozitif imaj verdiği doğru. Ama teyzenizin kızının düğününde yarı sarhoşken olmamalı bu gülümseme.

  1. Mesajları zamanında cevaplamamak.

İş arayışınızla ilgili email, sesli mesaj ya da text mesajlarınıza iki günden fazla cevap vermediyseniz, tebrikler büyük ihtimalle bir süre daha işsizsiniz. İş başvurunuzu yaptıktan sonra birkaç gün size ulaşılamayacaksa kısa bir email yazarak durumu bildirmek sizi çok daha profesyonel gösterecektir.

  1. Hatalı CV kullanmak

Kötü basılmış, yazım hataları olan ya da uygun olmayan formatta düzenlediğiniz bir CV size yarardan çok zarar getirecektir.  Yazı dilinize güvenmiyorsanız iş başvurunuzu yapmadan önce CV’nizi düzenlemekte yardım alabilirsiniz.

  1. Haber vermeden mülakata geç kalmak.

Hepimiz hata yaparız. Fakat işverenler teknik yeteneğinizin yanısıra organizasyon yeteneğinize de önem verirler. İstediğiniz kadar alarm kurun ama asla geç kalmayın.

  1. Mülakata hazırlıksız gitmek.

Nasıl bir yerde çalışacağınız hakkında mülakata girmeden önce biraz araştırma yapın ve görüşme esnasında bu araştırmalarınıza değinen birkaç yerinde soru sorun.

  1. Mülakatın sonuna geldiğinizde referansınızın olmadığını belirtmek.

Duruma bağlı olarak en az 3 kişinin size referans olması gerekir. Bir anlamda size profesyonel olarak kefil olacak bu kişilerle isimlerini CV’nize yazmadan önce konuşup izin almanız gerektiğini söylemeye gerek yok tabi.

  1. İşi almak için önemli konuları gözardı etmek.

Mesai saatleri ya da maaş gibi konularda size sorulan sorulara mümkün olduğunca gerçeğe uygun cevap vermeli ve önceliklerinizi unutmamalısınız. Çocuğunuzu saat 5’te kreşten alacaksanız 5’e kadar çalışabileceğinizi vaat etmek anlamsızdir.

  1. Önerilen işi kabul edip sonrasında vazgeçmek.

Bunun iş etiğine ne kadar uyduğu sizin takdirinize kalmış.