Paylaş

Yapay döllenme yoluyla dünyaya gelen 226 çocuğun biyolojik babaları başkası çıktı.

Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi, kadın doğum uzmanı Dr Norman Barwin aleyhine açılan toplu davada uzlaşma kararı aldı.
Ottawa’da yapay döllenme ve infertilite üzerine çalışan Norman Barwin’in yanlış sperm kullandığını iddia eden 226 ailenin toplu olarak harekete geçmesi üzerine 2016 yılında açılan davada, yaklaşık $14 milyon tazminat ödenmesi yönünde karar verildi. Yapılan DNA testlerinde 226 çocuğun 17’sinin biyolojik babasının ise doktorun kendisi olduğu ortaya çıktı.
Norman Barwin ile ilgili şüpheler, ilk olarak 1989 yılında Davina ve Daniel Dixon çiftinin kızları Rebecca’nın doğumundan yaklaşık 20 yıl sonra gündeme geldi. Ebeveynlerinin her ikisinin de mavi gözlü olmasına rağmen kendisinin kahverengi gözlü olmasına anlam veremeyen Rebecca Dixon, aile hekimine danışmış ve doktorun tavsiyesi üzerine kan testi yaptırdı. Gelen test sonucu ise Daniel Dixon ve kızı Rebecca’nın baba-kız olmasının imkansız olduğunu ortaya koydu. Yaşadığı ilk şokun ardından internet üzerinden soyağacı bulma servisi sunan kurumlardan biriyle çalışmaya başlayan Rebecca Dixon’ın DNA örneği doktorun kızıyla eşleşti ve her iki kızın biyolojik babalarının aynı kişi olduğu raporu geldi.
Sosyal medya platformları üzerinden Dr Barwin ile çalışan diğer ailelerle temsa geçen Dixon ailesi, kısa zamanda başka birçok mağdurun bulunduğunu öğrendi ve yasal işlem başlattı.
Davacıların avukatı Peter Cronyn, doktorun 1973 – 2012 yılları arasında yaklaşık 500 çocuğun doğumuyla bağlantısı olduğunu belirterek davacı sayısının artabileceğini açıkladı.
Ottawa’da kadın doğum üzerine yaptığı çalışmalarla 1997 yılında ödüle layık görülen Norman Barwin, 2014 yılında emekliye ayrılmıştı. Ontario Cerrahlar ve Hekimler Odası tarafından 2019 yılında lisansı iptal edilen doktorun, mahkeme tarafından belirlenen tazminata ilaveten ayrıca kuruma $11.000 ve tıbbi işlemler içinse mahkemeye $75.000 ödeme yapacağı bildirildi.