Paylaş

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ve Ontario’da büyük çalkalanmaya sebep olan şaibeli liseler listesi sadece yüksek eğitim veren kurumlardaki eğitimci ve yöneticileri değil, velileri ve öğrencileri de oldukça negatif etkiledi.

ONTARIO ÜNİVERSİTELERİ DÜZİNELERCE LİSEYİ VE BU LİSELERDEN MEZUN ÖĞRENCİLERİ TAKİBE ALDI.

Görünen o ki, birçok lise hem kendi kademelerini yükseltmek hem de Ontario üniversitelerinin gözünü boyamak için öğrencilerine hak ettiklerinin çok üstünde not vermiş. Not enflasyonunun sözkonusu olduğu düzinelerce lisenin isminin bulunduğu listenin açıklanmasıyla sadece sözkonusu liseler değil, bu liselerden mezun olan birçok öğrenci de şaibe altında kaldı.
Olayın açığa çıkması, Ontario’da Waterloo Üniversitesi gibi saygın yüksek öğretim kurumlarının sorun yaşayan öğrencilere yardım bulma arayışlarıyla başladı. Hem bu sorunu çözmek hem de gelecekteki öğrencilere daha iyi yardım edebilmek amacıyla öncelikle öğrencilerin başarısızlığı ya da akademik sıkıntılar yaşamalarının sebeplerini araştıran yüksek öğretim kurumları, öğrencilerin lise ve üniversite not ortalamaları arasında büyük çelişki olduğunu farkettiler.
Yapılan araştırmalar sonucunda liseden yüksek not ortalamasıyla üniversiteye kabul almış öğrenciler arasındaki en büyük benzerliğin belirli liselerden mezun olmuş oldukları ortaya çıktı.
2016, 2017 ve 2018 yıllarında Ontario’da 74 özel ve devlet okulu öğrencisinin oldukça yüksek bir ortalamayla üniversiteye kabul edilmelerine rağmen üniversitede not ortalamalarının yaklaşık %30 düştüğü gözlemlendi.
Ontario’da Toronto, Brampton, Kitchener, Hamilton, Oakville, Thornhill veya Scarborough gibi birçok şehrin belirli liselerinin dahil olduğu listede, Kanada’da New Brunswick eyaletinden bazı liseler; dünya genelinde ise Mısır, Suudi Arabistan veya Bangladeş gibi ülkeler de yer alıyor.
Listenin nihayet halka açıklanması ise üniversitelerin gizlilik şartlarına riayet etmek istemeleri gereği yaklaşık 2 yılı buldu. Sonuç olarak mahkemenin bilgiye erişimin sağlanması yönünde verdiği kararın ardından halka açıklanan liste düzinelerce liseyi ve bu liselerden mezun olmuş öğrenciyi şaibe altında bıraktı.
Listenin açıklanmasıyla birlikte, bu liseleri 2 yıldır izleyen Ontario üniversiteleri, öğrencilere bir açıklama yapmadan söz konusu liselerden öğrenci kabulünde gösterdikleri önyargıyı da itiraf etmek zorunda kaldılar. Bu önyargı sonucu geçen 2 yıl boyunca öğrencilerine hakettiklerinden çok daha yüksek notlar veren liselere de bu hatalarını düzeltme fırsatı tanınmamış oldu.
Diğer yandan aynı not ikilemini yaşayan Western Ontario Üniversitesi, not enflasyonunun yaşandığı liselerle temasa geçip durumdan haberdar ettiklerini, fakat liseler tarafından durumu düzeltmek için gözle görülür bir çaba harcanmadığını kaydetti.
Listede yer alan okullardan mezun olan öğrencilerin yaşadıkları sorunlara rağmen üniversite yaşamlarının daha arzu edilir hale gelmesi için çalışmalar sürerken, öğrencilik statülerinin korunacağı ümit ediliyor. Not enflasyonunun yaşandığı liselerin ise bundan böyle çok daha dikkatli olmaları bekleniyor.
Kaynak: Global News