Paylaş

Harika bir yaz mevsimi yaşıyoruz. Hava sıcaklığının normallerin üzerinde olduğu bu günler, GTA içindeki yürüyüş parkurlarını keşfetmek için harika bir fırsat. Doğa yürüyüşlerinin hem beden hem ruh sağlığımız için çok yararlı olduğu bilinen bir gerçek. Bununla birlikte, doğada vakit geçirirken kendimizin ve yanımızdakilerin güvenliğini ilgilendiren bazı konuları hatırlamakta fayda var.
Hiking yapacak olan arkadaşların öncelikle doğru bir plan yapmaları gerekmektedir. Yürüyüş parkurlarının başlangıcında bulunan haritaları mutlaka inceleyiniz ve kaç kilometrelik bir parkuru seçtiğinize emin olunuz. Havanın kararma saatlerini de dikkate alarak parkuru tamamlama sürenizi hesaplayınız.
Hiking tek kişilik bir aktivite değildir! Yürüyüş grubunuzun en az iki kişiden oluşması gerekir. Tek başına hiking yapmamanız güvenliğiniz ve sağlığınız açısından çok önemlidir. Yapılacak grup yürüyüşlerinin de önceden planlanması diğer bir önemli konu. Grubu oluşturan kişilerin bu aktiviteyi ne amaçla yaptıkları konusunu önceden belirlemeleri gerekir. Örneğin; kuş izlemek isteyen, fotoğraf çekmek isteyen veya piknik yapmak isteyen grupların bir araya gelmemesi, aktiviteden ortak keyif alınması bakımından gereklidir. Ayrıca, gruptaki kişilerin yürüyüş performanslarının birbirine yakın olması da aktivitenin doğru planlanmasında göz önüne alınması gereken bir konudur.
Seçtiğiniz parkuru, yürüyüş planınızı ve grubunuzu içeren kısa bir bilgiyi mutlaka bir yakınınız ile paylaşınız. Acil bir durumda ne zaman, nerede, kiminle olduğunuz bilgisinin birisi tarafından biliniyor olması güvenliğiniz ve salığınız için iyidir.
Aktiviteye başlamadan önce mutlaka hava durumunu kontrol ediniz. Bir fırtına çıkması durumunda neler yapmanız gerektiğinde bilgi sahibi olun. Unutmayınız ki; Yaz mevsiminde bile olsak, Ontario’da her an fırtına çıkabilir. Böyle bir durumda, kendinizi korumaya alabileceğiniz noktaları tespit ediniz. Mesela; backcountry bölgelerinde çok miktarda kayalık alanlar bulunmaktadır ve bu kayaların aralarında fırtınadan korunabilirsiniz. Eğer, aracınızı park ettiğiniz noktaya geri dönme imkanınız varsa derhal aracınızın içine girip fırtınanın geçmesini bekleyin. Ayrıca grup halindeyseniz mutlaka aranızda konuşun ve birbirinizden bir ses mesafesinden daha fazla uzaklaşmayın.
Bir doğa aktivisi yaparken değişen koşullara hazırlıklı olmak çok önemlidir. Bu yüzden, yapacağınız her hareketten önce kendiinizin ve çevrenizin güvenliğini göz önünde bulundurun. Ne kadar iyi yüzme biliyor olursanız olun, kano yaparken can yeleğinizi mutlaka giyin. Can yeleği giymenizin yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlayınız.
Ontario Parks tarafından belirli noktalara yerleştirilmiş olan “fire pits” dışında hiçbir noktada ateş yakmayın. Yaktığınız ateşi su dökerek tamamen söndüğünden emin olmadan terk etmeyin. Herhangi bir yangın veya duman gördüğünüzde mutlaka 911 acil yardım numarasını arayarak rapor ediniz. Bu arada; “fire pit” lerin çöp kovası olmadığını ve çöp yakmak için kullanılmadığını aklınızdan çıkarmayınız.
Herhangi bir doğa aktivitesi yaparken doğaya saygı göstermemiz unutulmaması gereken en önemli konudur. Bu yüzden; bulunduğunuz ortamlarda doğal ortamı koruyunuz ve kendisine ait olmayan hiç bir şeyi doğada bırkmayınız. Aynı şekilde doğada bulduğunuzu doğaya bırakınız. Doğaya ait hiçbir şeyi yanınızda götürmeyiniz.
Güneşli ve uzun günlerin tadını, Ontario’nun harika doğasının içinde çıkarırken güneş yağınızı ve su mataranızı çantanızdan eksik etmeyin. Bildiğiniz gibi; Kanada’da güneş, diğer ülkelere göre çok yakın ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz, kış güneş yağı kullanmak durumundayız.
Sağlıklı, mutlu ve “perfect” bir Yaz mevsimi diliyorum.

20 Temmuz, Kıbrıs Barş Harekatı’nın 47. Yıldönümü dolayısıyla, yavru vatanın savunmasında emeği geçen tüm şehit, gazi ve devlet adamlarımızı saygıyla bir kez daha anıyorum.