Paylaş

Geçtiğimiz günlerde bu gazetedeki yazılarımı devamlı okuyan, okuyucularımdan biri, iş kuran bir girişimciye vereceğim “damıtılmış” tavsiyeler hakkında bir yazı yazmamı önerdi.
Önerisini çok beğendim ve bu ayki yazım da böylece doğdu. 35 yıllık gözlemlerime dayalı yorumlarım aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.
Kişisel ilişkiler
Bana göre, bir ilişki içinde olan veya evli olan herhangi bir girişimcinin karşılaştığı en önemli konu, diğer önemli kişilerdir. Bir işe başlamak, önemli bir zaman taahhüdü gerektirir ve büyük bir risk unsuruyla birlikte gelir. Eşiniz sizi hem maddi hem de manevi olarak desteklemek istemiyorsa ya işiniz ya da evliliğiniz/ilişkiniz başarısızlığa mahkumdur. Girişime başlamada direnç varsa veya diğer kişi aynı risk eşiğine sahip değilse, girişimcinin hevesini ve enerjisini tüketiyor gibi görünür. Bu nedenle, bence, eğer karşınızdakinden bir katkı yoksa, başlamadan önce başarı şansınız azalır.
Kendine karşı dürüst ol
Herhangi bir işe başlamadan önce kendinize sormanız gereken ilk şey; seçiminize veya duruma göre bir girişimci misiniz? İsteğe bağlıysa, bir sonraki paragrafa geçebilirsiniz. Sebebiniz, bir durgunluk nedeniyle işten çıkarılma gibi bir durumsa, müvekkillerinizin veya müşterilerinizin taşınabilirliğine sahip olduğunuz bir hizmet sektörü veya benzeri bir sektöre başlamadığınız sürece; yani kendi hukuk uygulamanızı başlattığınız ve ne zaman başladığınızı anlamalısınız. Ekonomi canlanır, hukuk firması tarafından işe alınırsanız, yeni firmaya müvekkillerinizi de götürebilirsiniz. Bu, potansiyel olarak ömür boyu sürecek bir taahhüt olacaktır. Uzun vadeli bir taahhütte bulunamıyorsanız, büyük olasılıkla başarısız olmaya mahkûm olacağından, işinize başlamayın.
İş planları ve nakit akış tabloları
İlk önerim koşmadan önce yürümektir. Yavaş başladığınızdan ve ihtiyacınız olan her şeyin yerinde olduğundan emin olun. Her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmak için bir iş planına ve nakit akışı tablosuna ihtiyacınız vardır. Bir iş planı geliştirmek, sizi yeni işlerinizin üretimden pazarlamaya ve maruz kalacağınız profesyonel ücretlere kadar tüm yönlerini dikkate almaya zorlar. Bir iş planı bir başlangıç yol haritası görevi görür ve değişse de ilk yönü sağlar. Hemen hemen her durumda, bankalar bir iş planı ve nakit akış tablosu isteyecektir. Herhangi bir yeni iş için, gelir çizgisi en iyi ihtimalle eğitimli bir tahmindir, ancak harcamalar ve nakit harcamalar oldukça tahmin edilebilir ve bu nedenle, bir miktar maliyet kesinliğine sahip olacaksınız. Maliyetlerinizi öğrendikten sonra, alacaklılarınıza ve borç verenlerinize ödemek için ihtiyaç duyacağınız minimum gelir miktarını da bilirsiniz.

Ortaklar ve çalışanlar – Yeteneklerinizi Bilin
Çoğu insan ya satış odaklıdır ya da iş odaklıdır. Her iki yönden de güçlüyseniz, her iki dünyanın da en iyisine sahipsiniz. İster bir ortakla başlayın ister daha sonra bir çalışanı işe alın, gücünüzü bilin. Bir satış elemanıysanız, size yardımcı olması için iyi bir muhasebeci veya mali müşavir tutun. İş insanıysanız, iyi bir pazarlamacı tutun veya ürün veya hizmetinizi nasıl pazarlayacağınız konusunda tavsiye alın.
İş türü
Bilgisayar yazılımı veya uygulamaları geliştiriyorsanız, giriş engellerinin çok az olduğu bir sektöre giriyorsunuz ve maliyetleriniz bodrumunuzdaki tesislerle sınırlı olabilir. Ancak, bir hizmet veya üretim işi kurmayı düşünüyorsanız, giriş ve finansman sorunları konusunda ciddi engellerle karşılaşabilirsiniz.
Finansman
İster bir hizmet işi ister üretim işi kuruyor olun, büyük olasılıkla finansmana ihtiyacınız olacaktır. Bazı küçük işletme kredilerine erişebilmenize rağmen (yeni kurulan işletmeler için hangi kredilerin mevcut olduğunu araştırın), finansman genellikle yeni kurulan bir işletme için sorunludur ve finansman sağlasanız bile, neredeyse her zaman bazı kişisel ihtiyaçlar duyacaksınız. Bu nedenle, mümkünse, birkaç yıl çalıştıktan ve biraz sermaye oluşturduktan sonra kendi işinizi kurmaya çalışmalısınız. Risk sermayesini çekecek kadar şanslıysanız, finansman katılımcıları oyunda önemli bir “rolünüz” olduğunu görmek isteyecektir. Birçok genç girişimci, aile parasına ya kredi olarak ya da öz sermaye olarak erişir. Bununla birlikte, birçok yeni başlayan işletme başarısız olduğundan, işletmenizi ebeveynlerinizden borç alırsanız veya sermayenizi artırırsanız, emeklilik planlarını tehlikeye atmadığınızdan emin olmalısınız. Mümkünse, önceden düzenlenmiş bir kredi limiti veya sermaye “emniyet yastığı” bulundurun.
Pazarlama
Ürününüz veya hizmetiniz için bir pazarınız olduğundan emin olmak için bir pazarlama danışmanı tutamıyorsanız, araştırma için interneti kullanın ve daha da önemlisi sektördeki insanlarla konuşun. Bazı insanlar sizi rakip olarak görüp sizinle konuşmaktan kaçınsa da diğerleri başladıklarında bir mentordan yararlanmış olabilir ve sizinle konuşmaya istekli olabilir ve eğer şanslıysanız, yol boyunca bir miktar mentorluk sağlamaya istekli olabilirler. Her iki durumda da oraya çıkın ve kapılarını zorlayarak bu insanlarla konuşun.
Hizmetlerinizde veya ürününüzde değerinin altında indirim yapmayın
Girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biri, iş almak için hizmetlerini veya ürünlerini ıskonto etmektir. Bununla ilgili sorun, müşterilerinizin sizi arkadaşlarına ucuz bir sağlayıcı olarak yönlendirmesi ve yalnızca indirimli hizmetler arayan yönlendirilmiş müşteriler elde etmenizdir. Bu döngünün kırılması çok zordur. Adil bir fiyata satış yapın, ancak bu şekilde gerçekten para kazanamıyorsanız “ucuz fiyatlara” sahip kişi olarak tanınmayın.
Hesaplarınızı Kendiniz Tutun
Bu biraz alışılmadık bir öneri ama mümkünse ilk başta kendi defterlerinizi tutmalı ve muhasebeyi öğrenmelisiniz. Size yardımcı olması için bir muhasebeciye ihtiyacınız olabilir. Ancak kendi hesaplarınızı anlarsanız her zaman daha iyi bir karar verici olursunuz. Muhasebecinize bağımlı olmak istemezsiniz.
Alacak Hesaplarınızı İzleyin
Alacaklarınızı zamanında tahsil etmeyi alışkanlık haline getirmeniz zorunludur. Bu hem nakit akışı hem de müşterilerinizle ödemeleri uzatmalarına izin vermeyeceğinizi tesis etmek için önemlidir. Büyüdükçe, en az 30 günde bir alacak hesapları listenizi incelemeli ve gecikmiş alacaklarınızı derhal tahsil etmesi için ya kendiniz takip etmelisiniz ya da ofis asistanınızı bu alacakların tahsili için borçluları aramasını sağlamalısınız.
İşinizin Büyümesi için Zaman Verin
Çoğu işletmenin olgunlaşmaya ve sağlamlaşmaya başlaması için üç ila beş yıl gerekir. Bu nedenle, sabrınız ve birkaç yıl boyunca “para kazanmayacağınız” konusunda bir anlayışa ihtiyacınız olacak.
Fiziki veya Mental sağlığınız
Birçok girişimci, iş hayatlarının bir noktasında, tehlikeli bir şekilde iflasın eşiğine gelebilir ya da bir iş gerçekten iflas edebilir. Her zaman böyle olmasa da girişimcilerin sinirleri sağlam görünebilir ya da en azından bu izlenimi veriyor gibi görünür. Bu çelik gibi sinirler olmadan başarılı olabilirsiniz, ancak bir işe başlarsanız, bunlar bir nitelik olacaktır, böylece işinizin karşı karşıya kalacağı birçok zorlukla yüzleşebilirsiniz.
Son Söz
Tecrübelerime göre, girişimciler işleri üzerine düşündüklerinde, neredeyse hepsi, katlanabilecekleri fiziki ücret, uzun çalışma saatleri ve finansal stresi bilselerdi, işlerine başlamazlardı derler. Ama bu, çağın bilgeliği ya da yorgunluğudur. Yeni girişimciler yönlendirilir ve sınırsız enerjiye sahiptirler ve yukarıda belirtilen risklere ve streslere rağmen başarılı olurlar. Ancak, yolculuğu biraz daha az engebeli hale getirmek için yukarıda belirttiğim faktörlerin birçoğunu planlamak ve uygulamaya çalışmak veya dikkate almak hayati önem taşımaktadır.