Paylaş

Türkiye’den Kanada’ya göç eden coğu kişinin hayali, bir gün emekli olup, Türkiye’ye dönmek ve güneyde küçük bir konut sahibi olup emekliliğin tadını çıkarmaktır.
Aramızdan bazıları ise Kanada’da istediklerini bulamayıp bir süre sonra geri dönmek durumunda kalırlar.


Belki Türkiye de en parlak dönemlerini yaşamıyor ama geri dönenler en azından akrabalarının orda olduğunu ve maddi olmasa da manevi desteği bulabileceklerini söylüyorlar. Haksız da sayılmazlar bir yerde.
Kanada’ya gelmenin ne kadar güç olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki gitmenin o kadar kolay olmadığını biliyor muyuz? Bu ayki konumuz o olacak. Kısaca neleri gözönünde bulundurmamız gerektiğini bir hatırlayalım.
Geri dönüşte ilk tesbit edilecek nokta, bu dönüşün kesin dönüş olup olmadığıdır. Yani dönüş, geri dönüşü olmayan bir yol olmalıdır. Gayet tabi vatandaşlık hakkını alan kişiler, birkaç yıl sonra tekrar gelmek isterlerse kimse onlara engel olmaz. Ancak burada geri dönüş kararının alındığı tarihteki niyet çok önemlidir.
Kesin dönüş yapmak isteyen bir kişi ne yapar? Öncelikle evini, arabasını, eşyalarını satar, banka hesaplarını kapatır, sürücü belgesini iptal ettirir; yani ilerde kendisinden yıllık aidat ödenmesini talep edilebilecek her türlü şeyi iptal eder. İşte bunları yapan kişinin niyeti kesin dönüş niyetidir. Bunlar yapılmadığında kişinin emin olmadığı ve hala burada vergi yükümlüsü olabileceği düşünülür.
Kesin dönüş yapan aileler bazı haklarını kaybederler.
Bunlar:
Canada Child Benefit (Çocuk maaşı)
Child Disability Benefit (Engelli çocuklara ödenen maaş)
GST/HST Benefit (3 aylık dönemlerde ödenen vergi iadeleri)
Ontario Trillium Tax Benefit (Ontario hükümetince ödenen aylıklar)

Bu ailelerin dönüş tarihlerini vergi dairesine bildirmeleri önemle üzerinde durulması gereken bir başka konudur.
Eğer geçmiş dönemlerde Home Buyers Plan (RRSP planından ev alımı için çekilen ve her yıl plana geri koyulması gereken fon) veya Lifelong Learning Plan (Eğitim giderlerini karşılamak için RRSP’den çekilen ve yine geri ödenmesi gereken fonlar) gibi vergi planlaması programlarına katılan kişiler ve hala ödenmesi gereken bakiyesi olanlar, bu bakiyeyi kanunda belirtilen 60 gün içinde ya yerine koymalı veya ilk beyanda gelir beyan edip vergisini ödemelidirler.

Geri dönüşten sonra Kanada’da vergi beyanında bulunma yükümlülüğü sona erer. Ancak Kanada‘da elde edilen:
Yatırımlardan elde edilen gelirler
Kira gelirleri
Emeklilik maaşları
RRSP veya RRIF’den elde edilecek gelirler

gibi gelirler “Non-Resident Tax” dediğimiz 25%’lik bir vergiye tabidir. Bu vergi Türkiye ile yapılan ve iki ülke tarafından da kabul edilen son vergilendirme anlaşması ile faiz gelirlerinde 15%’e indirilmiştir. Son değişikliklerle açılabilecek vergi dışı tasarruf hesaplarında biriken paralar için kazanılan faiz, vergi dışı kalmaya devam edecek; ancak bu hesaplara herhangi bir ekleme yapılamayacaktir.

Bunun dışında Kanada’yı terkeden kişiler, aşağıda listesini verdiklerimin dışında ve piyasa degeri $25,000.00’in üzerinde olan malvarlıklarını bir formla vergi dairesine bildirmek yükümlülüğündedir:
– Nakit para,
– Emeklilik planları, RRSP planları, RRIF planları, Özel emeklilik veya kar payı fonlarının bulunduğu planlar,
– Kanada’ya gçö ettiklerinde beyan ettikleri yurt dışında bulunan veya Kanada’da bulundukları sure içerisinde miras yoluyla elde ettikleri veya 60 ayla 10 yıl arasında Kanada’da vergi yükümlüsü olup da vergiye tabi olmayan taşınmazi bulunanlar,
– Kişisel eşya olarak tabir ettiğimiz ve piyasa değeri $10,000’in altında olan eşyalar.

Bu form, vergi dairesine gönderilen vergi bildirim formuyla birlikte gönderilecektir. Gönderilmediği takdirde gecikilen her gün için $25.00 olmak üzere, maksimum $2,500 cezası vardır.

Akla gelecek bir diğer soru ise kesin dönüş yapılmaması ve tüm bağların kesilmemesi durumunda ne olacağıdır. Bu durumda her vergi yükümlüsünün yapacağı gibi, her yıl bildirimde bulunulacak ve dünya üzerinde kazanılan bütün gelirler bu bildirimde vergilendirilecektir. Eğer halihazırda bu gelirler için dış ülkelerde vergi ödenmişse, bu vergi “Foreign Tax Credit” olarak bildirimde indirilecektir.
Son olarak üzerinde durmak istediğim konu, dönüşün kesin olup olmadığına karar veremeyecek kişilerin ne yapması gerektiğidir. Bu durumda yapılacak en doğru şey, vergi dairesine NR73 formunun doldurulup verilmesidir. Burada sorulara verilecek yanıtlara bağlı olarak, vergi dairesi bu kişilerin durumunu tesbit edecek, ve bunu yazılı olarak bildirecektir. Böylece ilerde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Yazıma son vermeden önce kesin dönüş yapanların konuya önem vermelerini ısrarla önermek isterim. Geçmişte kuralları uygulamayıp, daha sonra cezasını çeken çok kişiler tanıdım. Konu hassas olduğundan dönme kararı alındığında, bir danışmana danışmak, sizi ilerde birçok başağrısından kurtaracaktır.

Herkese bol kazançlı, az vergili günler dileklerimle.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı yazarın konuyla ilgili kişisel ve genel görüşleri/yorumları olup, tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan köşe yazısına aktif link verilerek kullanılabilir.