Paylaş

Ford hükümeti kök hücre araştırmalarına ayırdığı fonu durduruyor.

Eyalet yetkilileri Ontario Yenilemeli Tıp Enstitüsü (OIRM)’nün çalışmaları için ayırdığı yıllık $5 milyonluk fonu Mart ayından itibaren durduracak.
Prematüre bebeklerin tedavisi, kök hücre çalışmaları ve kanser araştırmaları gibi hayati çalışmalara destek sağlayan kuruluşun mali desteğinin kesilmesi, tüm faaliyetlerinin kesilmesi anlamına geliyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ottawa Üniversitesi pediatri profesörlerinden araştırmacı Bernard Thébaud, prematüre doğumun önlenmesi üzerine çalışmalarının mali yetersizlik üzerine durdurulmasını öngörüsüzlük ve cahillik olarak yorumladı.
Queen’s Park’ta basına açıklama yapan Ontario Ekonomik Gelişme Bakanı Todd Smith ise araştırmacıların devlet fonuna ihtiyaçlarının olmadığını ve özel sektöre yönelmelerini tavsiye etti.
James Till ve Ernest McCulloch’ın kök hücreyi keşfetmeleri sonucu kök hücre çalışmalarının 1961 yılında Toronto’da bulunan Ontario Kanser Enstitüsü’nde başlatıldığının altını çizen bilim insanları, şu andaki Ontario Hükümeti’nin aldığı bu kararı ironik olarak değerlendirdiler.
Sözkonusu mali desteğin kesilmesine yaklaşık 1 yıl olduğunu ve bu zamanın büyük politik değişimler getirebileceğini vurgulayan OIRM başkanı Duncan Stewart, Ford hükümetinin bu kararından bir an evvel vazgeçmesini ümit ettiğini söyledi.