Paylaş

Şehir merkezinde olmasa da her gün şehirlerarası yolculuk yapmayı gerektirmeyen, mümkünse güneş gören, kendi kapısı olan ve sadece 1 odalı bir apartman dairesi arıyorsanız, şansınız açık olsun.

Toronto’da 1 odalı kiralık apartmanlar ortalama $2,220.
Belki de kelimenin tam anlamıyla Toronto’da ev kiralamak için olabilecek en kötü zamandayız. Kanada’daki tüm eyaletler ve büyük şehirler baz alındığında Toronto neredeyse her ay yeni bir rekor kırıyor. PadMapper isimli online kiralık ev arama motorunun yayınladığı yeni rakamlara göre, Toronto’da özellikle 1 ve 2 odalı apartman dairelerinin kiralarında geçtiğimiz yıla kıyasla devasa bir artış söz konusu.

Kira ücretleri 1 odalı apartmanlarda geçen yıla göre %14’lük bir artışla $2220 olurken, bu oran 2 odalı kiralık apartmanlarda çok daha yüksek bir eğri çizdi ve % 15.6’lık bir artış göstererek $2820 oldu.
2018 Kanada Kira Raporu baz alınarak oluşturulan bu tablo oldukça ürkütücü. Kanada’nın farklı bölgelerindeki kira gidişatını ve fiyatları takip edip değerlendiren rapor, kira durumlarını pahalılık ölçüsüne göre sıralandırıyor. Buna göre ise Toronto kazanmayı belki de hiç arzu etmeyeceği bir yarışta birinciliğe sahip durumda. Üstelik daha uzun yıllar bu birinciliği koruyacak gibi görünüyor.
Hazırlanan raporda Toronto’yu ikinci sırada takip eden şehir Vancouver. Her ne kadar ikinci sırada olsa da Vancouver ve Toronto arasında ciddi bir fiyat aralığı sözkonusu. Vancouver şehir merkezinde 1 odalı apartman daireleri ortalama $2,050.
Listenin ilk 5 sırasında Toronto ilk sırada, Vancouver BC ikinci sırada, Burnaby, BC üçüncü sırada, Montreal, QC dördüncü sırada ve bir diğer Ontario kenti Barrie beşinci sırada yer alıyor.
Kanada Kira Raporu’na göre en ucuz şehir ise Windsor, Ontario. 1 odalı apartman kiralarının en az pahalı olduğu şehir seçilen Windsor’da kira oratlaması sadece $750.