Paylaş

KANADA’DA SON DURUM 31 MAYIS 2020
Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.634.277, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 91.190, tedavi edilen kişi sayısı 48,103 ve vefat eden kişi sayısı 7.073 olarak bildirildi.

Canada Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanlığı Sözcüsü Nancy Caron, uluslararası öğrencilerin Canada ekonomisine yıllık ortalama $22 milyon katkıda bulunduğunu ve yaklaşık 170.000 kişilik işgücü oluşturduklarını belirterek, 2020 Sonbahar döneminde birçok sınıfın online olarak verileceğini ve bu zamanın mezuniyet sonrası çalışma izni hakkını etkilemeyeceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Marc Garneau, 100 kişiden fazla yolcusu bulunan gezinti gemilerinin 31 Ekim, 500 kişiden fazla yolcu yaşıyanların ise Temmuz 2020 tarihine kadar Kanada limanlarına yanaşamayacağını söyledi. Karar, salgın süresince kuzeyde yaşayan Kanadalıların sağlık hizmetlerine erişimindeki hassasiyet göz önüne alınarak, Arktik Okyanusu için 15 kişiden yolcu taşıyan tüm deniz araçları için 31 Ekim tarihine kadar geçerli olacak. Tüm diğer deniz yolculukları için 1 Temmuz tarihinde karar alınacak.

Ontario’da üçüncü gün hedeflenen test sayısı aşılarak, 20.640 test yapıldı. Eyalette son 24 saat içerisinde rapor edilen 320 COVID 19 vakasının 123’ünün Toronto bölgesinde, 114’ünün ise Peel bölgesinde bulunduğu bildirildi.

COVID 19 bağlantılı vefat sayısının 4439, toplam vaka sayısının ise 50.651 olduğu Quebec’te eyalet parkları ve havuzların sağlık çalışanlarının onayıyla yaz için açılacağı bildirildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, eyalette elektrik kullanım bedelinin %3 artacak şekilde 5 ay daha sabit kurdan hesaplanacağını bildirdi. Buna göre 1 Haziran – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında elektril kuru saatte 12.8 cent olacak.

Ontario’da 1 Haziran itibariyle eyalet parkları günübirlik hizmete açılıyor. 1 kamp alanında aynı aileden en fazla 5 kişinin bulunma izni olduğu parklarda gecelik konaklamaya 14 Haziran’a kadar izin verilmeyecek. Kısıtlamaların hafifletilmesi sürecinde araba sinemaları ve kapalı beyzbol sahalarının da aynı zamanda hizmete girmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği seçimleri Haziran ayında yapılacak. Kanada, İrlanda ve Norveç’in aday olduğu seçimler 193 üye tarafından kapalı oylama sistemiyle yapılacak. New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin şehrin COVID 19 merkez üssü olması nedeniyle video konferans yoluyla oylama hakkında bilgilendirilecek olan seçmenler, farklı zamanlarda oylarını kullanacaklar.

ABD ve Kanada’da polis şiddetini ve ırkçılığı protesto eden binlerce kişi Toronto şehir meydanında eylem yaptı. ABD Minnesota’da George Floyd’un ölümüyle sonuçlanan trajedinin ardından Toronto’da 29 Mayıs tarihinde 911’i aradığı ve evinde polis bulunduğu sırada balkondan düşerek yaşamını yitiren Regis Korchinski-Paquet’in de polis şiddetine maruz kaldığını iddia eden grup, ‘Adalet olmadan barış olmaz’ sloganıyla yürüyüş yaptı. COVID 19 salgınının yayılmasını engellemek için ilan edilen Olağanüstü Hal şartlarında tüm protesto eylemlerinin ve 5 kişiden fazlasının toplanmasının yasak olmasına ragmen toplanan yaklaşık 4000 kişiye polis tarafından müdahele edilmedi. Protesto eylemleri bugün Montreal’de devam ediyor.

Google’ın sahibi olduğu sosyal media platformu Youtube kullanıcıları, COVID 19 salgınında Çin Komünist Parti aleyhine yapılan video yorumlarının silindiğini iddia ettiler. İddiayı doğrulayan YouTube yetkilileri, sorunun güvenlik sistemlerindeki bir hatadan kaynaklandığını açıkladılar. Google arama motoru güvenlik ve sansür sebepleriyle 2010 yılından buy ana Çin’de kullanılmıyor.

KANADA’DA SON DURUM 30 MAYIS 2020
Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.596.449, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 89.418, tedavi edilen kişi sayısı 47,518 ve vefat eden kişi sayısı 6.979 olarak bildirildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Barış Gücü gününde yaptığı açıklamada, dünyanın özellikle böyle bir zamanda barışa ihtiyacı olduğunu söyledi. Guterres Mali’de bulunan 2 barış gücü elçisinin COVID 19 salgını yüzünden yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümetin Indigenous halklarının sağlık, güvenlik ve ekonomik sorunlarına desteğini arttırmak amacıyla $650 milyon bütçe ayırdığını bildirdi. Buna göre $285 milyon sağlık hizmetleri için, $270 gelir desteği için ve $ 45 milyon önümüzdeki 5 yıl boyunca salgının sosyal etkilerinden arınmak için harcanacak.

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre, Kanada’nın 2020 mali yılının ilk çeyreğindeki Gayrisafi Milli Hasılası %8.2 oranında düşüş gösterdi.

Ontario’da bir gün daha hedeflenen test sayısı aşılarak, 18,525 test yapıldı. Eyalette son 24 saat içerisinde rapor edilen 380 COVID 19 vakasının 175’inin Toronto bölgesinde bulunduğu bildirildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, eyaletin 34 sağlık memurunun sunduğu bölgesel hareket stratejisinin uygulanabilecek an akıllıca plan olduğunu söyleyerek, planın bir an önce uygulamaya konulması için mümkün olduğunca çok test yapılması gerektiğini vurguladı.

Quebec’te Montreal dışındaki okulların açıldığı 11 Mayıs tarihinden bu yana 19 öğrenci ve 22 eğitim öğretmene COVID 19 pozitif teşhis konulduğu bildirildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, salgının yayılma hızını control altına alabilmek için büyük işletmelerden çalışanlarını en azından Eylül ayına kadar mümkün olduğunca evden çalışmaya teşvik etmelerini istedi.

TTC servislerinde Toronto Belediyesi tarafından koruyucu maske verilmesinin finansal olarak mümkün olmadığını söyleyen Tory, tüm yolculara koruyucu ekipman dağıtmanın lojistik bir sorun olabileceğini belirtti.

Toronto Belediyesi Baş Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa COVID 19 salgınından etkilenenlerin üçte ikisinin Toronto bölgesinde olduğunu belirterek; üretim, finans ve gıda sektörleri başta olmak üzere toplum hizmeti veren kuruluşların çalışanlarını test etmenin ekonominin yeniden açılması için öncelikli plan olması gerektiğini söyledi.

Bu hafta sonu itibariyle Toronto’da bulunan plajlar, yürüyüş parkurları, piknik alanları, açıkhava spor tesisleri ve benzeri tüm açık alan hizmetleri açılıyor. COVID 19 salgını sebebiyle kapalı kalmaya devam edecek belediye hizmetleri ise halka açık lavabolar, çocuk parkları, parklardaki jimnastik aletleri, çiftlik marketleri ve seralar olarak belirlendi. Toronto Adası’na giden feribotlar ise sadece ada halkı için hizmet vermeye devam edecek.


KANADA’DA SON DURUM 29 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.585.235, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 88.512, tedavi edilen kişi sayısı 46,840 ve vefat eden kişi sayısı 6.877 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau COVID 19 salgınının global düzeyde sebep olduğu ekonomik krizin konu edildiği Birleşmiş Milletler konferansında yaptığı açılış konuşmasında, salgının ülkelerin sosyal, ekonomik ve politik dayanıklılığını ölçtüğünü söyledi. Modern dünyanın maruz kaldığı öngörülemeyen bu tehdidin, aynı zamanda tüm dünya ülkelerini biraraya getirerek daha güvenli bir gelecek yaratmak adına bir fırsat olduğunu vurgulayan Trudeau, Kanada’nın bu birlikteliği sağlamak için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.  

Birleşmiş Milletler konferansında COVID 19 salgınının ekonomik ve politik hasarının yanısıra iklim değişikliğinin dünyaya verdiği hasar göz önüne alınarak, global olarak ekonomi ve doğa dengesinin korunması konuları konuşuldu. Dünyada 5.4 milyon kişiyi etkileyen ve 340.000 kişinin yaşamını kaybetmesine sebep olan salgının maddi zararının ise önümüzdeki iki yıl içinde $US 8.5 trilyon olacağı belirlendi.  

Kanada Uluslararası Ticaret Mahkemesi, Algoma Çelik tarafından yapılan şikayet üzerine aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, Çin, Almanya, Malezya ve Güney Kore hakkında ithal çelik levhaya ilişkin usulsüz damping soruşturması başlattı. Kanadalı üreticilerin pazar payı ve istihdam kaybına sebep olunduğu gerekçesiyle açılan soruşturmada ilk oturum 27 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşecek. Soruşturmaya devam edilmesi durumunda Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı tarafından 25 Ağustos 2020 tarihine kadar verilecek olan inceleme raporunun ardından nihai karar belirlenecek.

Quebec, eyaletteki 23 yaşlı bakımevine yeni çalışanlar alınıp gerekli mesleki eğitimleri tamamlanana kadar eyalette görev yapan Kanada Silahlı Kuvvetler mensubu sağlık görevlilerinin Eylül ayına kadar göreve devam etmelerini talep etti. Federal hükümet ise Silahlı Kuvvetlere alternatif olarak Kanada Kızıl Haç Kurumu’ndan yardım almayı gündeme getirdi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford tarafından yapılan açıklamaya göre, yaşlı bakımevlerini teftiş etmek için tayin edilen müfettişler salgının doruk noktasında görev yapmayı reddettiler. Ford’un beyanına tezat yaratacak şekilde bir açıklama yapan Ontario Kamu Hizmetleri Çalışanları Sendikası Başkanı Smokey Thomas ise, 60 müfettişin gönüllü olarak göreve başladığını, ayrıca  sorunun ilgili bakanlıktaki yetkililerin yetersizliği olduğunu ve Ford’un yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

Ontario’da 11 günden sonra hedeflenen 16.000 COVID 19 test rakamına ulaşıldı. Eyalet genelinde 17.625 test yapıldığı, salgının başlangıcından bu yana COVID 19 pozitif teşhis konulan vaka sayısının 28,153 ve yaşamını kaybeden kişi sayısının ise 2248 olduğu rapor edildi.

Ontario’da 34 bölgedeki sağlık memurları toplanarak kısıtlamaların hafifletilmesinde ilk aşamanın başarıyla tamamlanıp ikinci aşamaya güvenli bir şekilde geçilebilmesi amacıyla bir hareket tablosu hazırladılar. Salgının yayılma hızı, hastanelerin kapasitesi ve halk sağlığı kurumlarının müdahelesi çerçevesinde hazırlanan plana göre her aşamanın işleme geçmesi için 2 – 4 hafta gözlem süresi öngörülüyor.

Toronto Belediyesi açık alanlarda fiziksel mesafenin korunmasını sağlamak amacıyla pilot proje olarak Trinity Bellwoods Parkı’nda sınırları belirleyen halkalar çizdi. Yaklaşık 2.5 metre çapındaki her halkanın içinde 2 – 3 kişi bulunabilecek.


KANADA’DA SON DURUM 28 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.530.931, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 87.519, tedavi edilen kişi sayısı 46,164 ve vefat eden kişi sayısı 6.765 olarak bildirildi.

Kanada Çevre Bakanı Jonathan Wilkinson, 1 Haziran 2020 itibariyle 48 ulusal parkın 29’unun açılacağını duyurdu. Açılacak parkların arasında Alberta’da Banff, British Columbia’da Pacific Rim ve Nova Scotia’da Cape Breton Highlands parkları da bulunuyor.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, iklim şartlarının COVID 19 salgınında etkili olacağını söyledi. Kapalı alanlardaki havalandırma sisteminin güvenliği yönündeki endişelerini dile getiren Tam, aynı zamanda sıcak havada maske kullanımının nefes almayı güçleştirebileceğini belirterek, fiziksel mesafe ve hijyenin bu dönemde en etkili korunma yöntemleri olduğunu tekrarladı.

Kanada İşitme Engelliler Organizasyonu maske kullanımının iletişim problemine yol açtığını belirterek, özellikle sağlık kurumlarında işaret dili tercümanı yetersizliğinin problemi arttırdığına dikkat çekti.

Ontario yaşlı bakımevlerdeki insanlık dışı durumun belirlendiği raporun ardından harekete geçen eyalet başkanı Doug Ford, Temmuz ayı itibariyle kurulan bağımsız teftiş komisynunun çalışmalarına başlayacağını söyledi. Raporda adı geçen 5 bakımevinden 4’ünün yönetimini ise eyalet devraldı. Doug Ford tarafından yapılan açıklamaya göre Kanada Silahlı Kuvvetler mensubu sağlık görevlileri 12 Haziran’a kadar sözkonusu bakımevlerinde görev yapmaya devam edecekler.

Toronto Halk Sağlığı Kurumu COVID 19 salgınının coğrafi yayılımını gösteren bir harita hazırladı. Haritada COVID 19 pozitif teşhis konulan kişilerin büyük çoğunluğunun şehrin Kuzeydoğu ve Kuzeybatı kısımlarında yaşadıkları rapor edildi. Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr. Eileen de Villa, haritanın sadece enfekte olan kişilerin yaşadığı bölgeleri gösterdiğini fakat enfeksiyona nerede maruz kaldıklarını açıklamadığını belirterek, halkın sözkonusu bölgelere gitmekten korkmalarına gerek olmadığını söyledi.

Mississauga Belediyesi 1 Haziran 2020 itibariyle parklardaki tesislerin açılacağını duyurdu. Yeniden açılımın ikinci etabında parklardaki banklar, gölgelikler ve lavaboların yanısıra köpek parklarındaki tasmasız alanlar ve açık hava spor tesisleri de hizmet vermeye başlayacak.

Toronto Belediyesi Scarborough, 22’inci Bölge Encümeni Jim Karygiannis, 2018 seçim harcamaları dolayısıyla temyiz mahkemesine verildi. Geçtiğimiz yıl seçim harcama limitini aştığı için görevinden azledilen Karygiannis, mahkemeye başvurarak evrakta hata yapıldığı gerekçesiyle görevine iadesini istemiş ve talebi kabul edilmişti. Adil Seçim Platformu avukatlarından Adam Chaleff’in talebi üzerine açılan temyiz davasında 3 hakim belediye seçim kanununun ihlal edilme durumuna karar verecek.

Montreal’de bulunan yaklaşık 30 restoran sahibi tencere ve tavalarla belediye binası önünde biten bir protesto yürüyüşü yaptı. Quebec’te Montreal dışındaki birçok ticari işletmenin yeniden faaliyete geçtiğini belirten grubun sözcüleri, Montreal için de net bir tarih belirlenmesini talep ettiler.


KANADA’DA SON DURUM 27 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.502.990, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 86.647, tedavi edilen kişi sayısı 45,339 ve vefat eden kişi sayısı 6.639 olarak bildirildi.

Kanada COVID 19 salgınının global düzeyde sebep olduğu ekonomik krizin konu edileceği Birleşmiş Milletler konferansını, Jamaika’yla birlikte yönetecek. Kanada’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne adaylığını Norveç ve İrlanda’ya karşı güçlendirmesi beklenen konferans 28 Mayıs, Perşembe günü gerçekleşecek.

Başbakan Trudeau, GM firmasıyla yaklaşık 10 milyon maske üretimi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Trudeau aynı zamanda suni solunum cihazlarının da Kanada’da üretileceğini söyledi.

British Columbia’da son 24 saatte COVID 19 bağlantılı bir ölüm rapor edilmedi. Eyalette açılmaya başlayan dişçiler, restoranlar ve berberler önümüzdeki hafta tamamen hizmet vermeye başlayacak.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesinden bu yana en düşük COVID 19 vaka sayısı rapor edildi. Teşhis konulmuş ve sonuç bekleyen vaka sayısı toplam 320 olarak belirlendi.

Ontario yaşlı bakımevlerinde görev yapan Kanada Silahlı Kuvvetler mensubu tıp görevlileri bakımevleri hakkındaki raporlarını yayınladılar. 23 sayfalık raporda Ontario’nun yaşlı bakımevlerinde bulunan Kanadalıların beslenme ve hijyen başta olmak üzere, fiziksel ve sosyal anlamda insanlık dışı koşullarda yaşadıkları beyan edildi.

Dört özel ve bir vakıf yaşlı bakımevinin durumu hakkındaki raporun yayınlanmasının ardından şaşkınlık, öfke ve üzüntüsünü dile getirmekte zorlandığını söyleyen Başbakan Trudeau, ülke genelinde yaşlı bakımevlerindeki koşulların düzeltilmesi için çalışılması gerektiğini söylerken; Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, bakımevlerindeki durumun cezai kovuşturma gerektirdiğini beyan etti.

Ontario NDP Lideri Andrea Horwath, yaşlı bakımevlerinin durumunu öğrendikten sonra, sorumlu Bakan Merrilee Fullerton’ın istifa etmesini istedi.

Quebec Kamu Hakemi Marie Rinfret, eyalette COVID 19 sebebiyle yaşamını yitiren yaşlı sayısının fazla oluşuyla ilgili özel ve kamuya ait yaşlı bakımevlerinde bir inceleme başlatacağını söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, COVID 19 testi daha geniş kitlelere ulaşmaya başladıkça kendisinin de test olacağını söyledi. Salgının başlangıç döneminde eşine pozitif teşhis konduğu için ailesiyle birlikte karantinada kalan Trudeau, söz konusu dönemde tedarik sıkıntısı yaşandığı için test yaptırmadığını açıkladı.

Toronto Belediyesi pilot proje olarak Trinity Bellwoods Parkı’nda fiziksel mesafenin sağlanmasını güvence altına almak için parka sınırları belirleyecek halkalar çizileceğini ve halkın ancak bu halkaların içinde kalmak suretiyle parkı kullanabileceklerini bildirdi.

Kanada’nın en büyük gazetelerinden Toronto Star, NordStar Capital şirketine $52 milyona satıldı. 128 yıllık bir geçmişi olan gazetenin kapatılmayacağını açıklayan NordStar Capital ortakları Jordan Bitove ve Paul Rivett, adil ve doğru habercilik ilkesinin devam ettirileceğini söylediler. Gazetenin başında bulunan John Boynton görevinde kalırken başkan yardımcılığına Ontario eski başkanlarından David Peterson gelecek.

Scotiabank, mali yılın ilk çeyreğinde kazancının %41 azaldığını beyan etti. Verilen kredilerin COVID 19 salgını sebebiyle geri ödenmemesi sözkonusu kaybın en büyük sebepleri arasında gösteriliyor.

Porter Havayolları, COVID 19 salgını sebebiyle uçuşlarını 1 ay daha erteleyerek, 29 Temmuz 2020 tarihinde seferlerine başlayacağını açıkladı.

Leger tarafından 22 – 25 Mayıs tarihleri arasında yapılan ankete göre, Kanadalıların yarısı hükümetin bazı bilgileri gizlediğini düşünüyor. Bununla birlikte COVID 19 salgınında %68’i belediye hizmetlerinden, %78’i eylaet hükümetinden ve %74’ü federal hükümetin yönetiminden memnun.


KANADA’DA SON DURUM 26 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.482.468, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 85.711, tedavi edilen kişi sayısı 44,638 ve vefat eden kişi sayısı 6.545 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak Kanada Acil Ticari Kira Yardımı başvurularının başladığını duyurdu. İlk etapta, aynı mülk sahibinin en fazla 10 kiracıya kadar kira yardımı alabileceğini belirten Trudeau, federal hükümetin kiranın %50’lik kısmını karşılayacağını, %25’inin kiracı tarafından ödenmesi gerektiğini ve kalan %25’inin ise mülk sahibi tarafından hibe edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Başta iktidar partisi Liberal Parti olmak üzere, meclisteki 4 partinin de %75 maaş sübvansiyonu programına başvurdukları belirlendi. Başbakan Trudeau, COVID 19 salgını dolayısıyla  gelirinin %30’luk kısmını kaybeden işyerleri ya da kar amacı gütmeyen vakıflar için hazırlanan programa siyasi partilerin neden ihtiyaç duyduğu sorusuna yanıt vermedi.

NDP Lideri Jagmeet Singh, Liberal Parti’nin meclisin Yaz Dönemi planlarına destek vermelerinin karşılığında ücretli hastalık izninin en az 10 gün olmasını talep etti. Başbakan Justin Trudeau, Liberal Parti’nin konuya olumlu yaklaştığını belirterek, eyaletlerin de söz konusu zaman dilimini onaylamaları için gerekli çalışmaları yapacağını bildirdi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford’un, Toronto şehir merkezindeki Trinity Bellwoods Parkı’nda haftasonu toplanan yüzlerce kişinin bir an önce COVID 19 testi yaptırması tavsiyesine tezat yaratacak şekilde bir açıklama yapan eyalet ve belediye sağlık görevlileri, söz konusu kişilerin test yaptırmak için bir süre beklemeleri gerektiğini söylediler. Virüsün olgunlaşması için zamana ihtiyaç duyduğunu belirten sağlık görevlileri, bununla birlikte özellikle Cumartesi günü parkta bulunan kişilerin en az iki hafta kimseyle temas etmemeleri gerektiğini öğütlediler.

Doug Ford tarafından 26 Nisan tarihinde COVID 19 salgınında ön saflarda hizmet veren sosyal hizmet ve sağlık görevlilerinin maaşlarına saatlik $4 artış yapılacağı beyan edilmesine rağmen, verilen söz henüz yerine getirilmedi. 16 hafta boyunca yaklaşık 350.000 kişinin faydalanması beklenen maaş zammının, labaratuvar teknisyenleri, eczacılar, asistanlar ve sıhhi uzmanların yanısıra bakım, tamir, güvenlik, mutfak ve ofis görevlilerini kapsamıyor oluşu ise ön saflarda hizmet veren tüm görevlilerin etik görüş ayrılığına düşmesine sebep oluyor.

Ontario’da son 24 saat içinde teşhis konulan yeni vaka sayısının 417 olduğu bildirildi. Eyalet genelinde COVID 19 pozitif teşhis konulan vakaların yaklaşık %65’i Toronto’da bulunuyor.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, COVID 19 rakamlarının istenilen hedefe henüz düşmemesi sebebiyle 5 kişiyle sınırlı olan sosyal toplantıların bir süre daha bu şekilde devam edeceğini açıkladı.

Ontario Eyalet Hükümeti, meclisten geçirdiği Zorunlu İdare Emirleri kapsamında yaşlı bakımevlerinin yönetimini hastanelere devretti. 90 gün sürecek uygulamada her hastane 2 yaşlı bakımevinden sorumlu olacak.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, Toronto ve Hamilton belediyelerinin toplanarak COVID 19 salgınıyla mücadele planlarını gözden geçirdiklerini söyledi. Ortak yapılan yazılı basın açıklamasında federal ve eyalet hükümetlerinin söz verilen maddi yardımları bir an önce harekete geçirmelerinin kısıtlamaların hafifletilmesinin kontrolünde en kritik adım olacağı bildirildi.

Toronto Belediyesi 28 Mayıs 2020, Perşembe günü emlak vergisinin indirilmesi veya ertelenmesi konusuna karar verecek. Belediye meclisi tarafından ele alınacak olan emlak vergisi programına ticari ve meskun mülklerin sahipleri başvurabilecek.

Toronto Belediyesi 2 gün sürecek aşırı sıcaklardan kaynaklanan güneş çarpması ve ölüm riskinin yükseleceğini belirterek, Toronto Belediyesi’ne ait altı rekreasyon merkezinin 26 ve 27 Mayıs tarihlerinde, 11 – 19 saatleri arasında açılarak, havalandırma ve içecek servisinin yapılacağını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 25 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.459.288, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 84.699, tedavi edilen kişi sayısı 43,398 ve vefat eden kişi sayısı 6.424 olarak bildirildi.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesinin ardından 5 gün boyunca 400’ün üzerinde seyreden COVID 19 rakamları ilk kez olarak 400 barajının altına düştü. Cumartesi günü 460 olarak belirlenmesine rağmen son 24 saat içerisinde 339 olarak belirtilen yeni vaka sayısının 200’ü Toronto bölgesinden rapor edildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, Cumartesi günü Trinity Bellwoods Parkı’nı ziyaret ederek, durumu olay yerinde kontrol etmek amacıyla da olsa fiziksel mesafe kuralını ihlal ettiği için Toronto halkından özür diledi.

Halkın fiziksel mesafe kurallarını ihlal etmesi konusunda yorum yapan Ontario eyalet başkanı Doug Ford, salgının henüz atlatılmış bir tehlike olmadığını ve önlem alınmadığı takdirde çok daha geniş kitlelere hızla yayılabileceğini hatırlattı.

Doug Ford ayrıca, COVID 19 belirtileri göstermeseler de değerlendirme testinin yapılmasını tavsiye etti. Ontario COVID 19 testleri konusunda eyalet genelinde uygulanacak stratejinin detaylarını haftaiçi açıklayacak.

Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi ve Aile Mahkemesi’ne yeni yargıçlar atandı. Ontario Adalet Bakanı David Lametti tarafından açıklanan duyuruda, Ontario Yüksek Adalet Mahkemesi’ne 7, Aile Mahkemesi’ne 1 hakim atandığı bildirildi. Tamamı kadın olan yargı heyeti, Ontario’da uzun süredir atama bekleyen 18 pozisyonun 8’ini doldurdu.

Mississauga’da bulunan Kuzey Amerika İslam Cemaati’ne ait camide bayramın ilk günü yaklaşık 2000 aileye hediye dağıtıldı. Arabaya servis yoluyla dağıtılan hediyeleri almak için toplanan kalabalığın bayram ruhunu yansıttığını söyleyen cami vakfı başkanı Chihab Kaab, salgın döneminde insanların ihtiyaçları olan birliği yaşatmaktan mutlu olduklarını belirtti.

Air Canada 2020 yaz planını açıkladı. COVID 19 öncesinde 220 olan uluslararası destinasyon sayısı 97’ye düşürülecek. Kanada içinde ise Mayıs ayında 34 olan destinasyon sayısının Haziran ayında 58’e yükseltileceği ve Temmuz ve Ağustos aylarında ise göreceli olarak yükseltilmeye devam edileceği bildirildi.

Kanada’nın en büyük seyahat acentalarından olan Flight Centre basın sözcüsü Allison Wallace, seyahat kısıtlamaları hafifletildikçe rota ve sefer sayısının artacağını, bununla birlikte operasyonların COVID 19 öncesi döneme dönebilmesi için yaklaşık 2 yıla ihtiyaç olduğunu söyledi. Wallace ayrıca, uçuş ücretlerinin ve seyahat sigortası şartlarının da dikkate değer değişikliklere uğrayacağını öngördüklerini belirtti.


KANADA’DA SON DURUM 24 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.431.987, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 83.621, tedavi edilen kişi sayısı 43,305 ve vefat eden kişi sayısı 6.355 olarak bildirildi.

Ontario turizm otelcilik sektöründe salgın yüzünden işini kaybedenler ve çıraklık eğitimi alanların işlerine geri dönebilmeleri amacıyla Çalışma Destek Programı başlattı. Programda söz konusu sektörlerde çalışanların gerekli donanımı sağlayabilmeleri için 2020-21 dönemi için $2.5 milyon, 2021-22 dönemi içinse $7.5 milyon değerinde fon hibe edilecek.

Ontario Çalışma Bakanı Monte McNaughton, Virtual Action Centre ismiyle başlatılan rehberlik ve danışma hizmetleri için de $2 milyon bütçe ayrıldığını bildirdi.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte pozitif ve olası vaka sayısındaki artışın 400’ün üzerinde rapor edildiği beşinci günün ardından sağlık yetkilileri fiziksel mesafe kurallarına uyulması için önemle çağrı yaptılar.

Ontario Baş Sağlık Memurları Dr David Williams ve Dr Barbara Yaffe, eyalette en dikkat çekici artışın sırasıyla Toronto, Peel, York, Durham, Ottawa ve Windsor bölgelerinde gözlemlendiğini söylediler. Söz konusu bölgelerdeki sağlık ekipleriyle birlikte araştırmaların sürdüğünü belirten yetkililer, henüz göze batan bir hareket değişikliği tespit edilmediğini söylediler.

Toronto’da COVID 19 rakamlarının artış göstermesine rağmen fiziksel mesafe kurallarına uymayan yüzlerce kişinin başta şehir merkezindeki Trinity Bellwoods Park’ı olmak üzere, parklarda toplanmasının ardından bir açıklama yapan Toronto Beldeiye Başkanı John Tory, şehirde hala olağanüstü hal şartlarının geçerli olduğunu ve uymayanların daha ağır yaptırımlarla karşılaşacaklarını hatırlattı.

Kanada’da COVID 19 salgınında sağlık sektöründe çalışan ve kalıcı oturum hakkı kazanmayı bekleyen bir grup sığınmacı, Başbakan Justin Trudeau’nun Montreal’de bulunan seçim ofisinin önünde gösteri yaptı. Sağlık sektöründe çalışanlara özel bir statü kazandırılmasını talep eden ‘Guardian Angels’ isimli grubun başında olan Wilner Cayo isimli kişi, oturum hakkı başvurularının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

COVID 19 salgını boyunca özellikle aile içi şiddetin rekor oranlara ulaştığını belirten Federal Kamu Hakemi Heidi Illingworth, federal hükümetin salgın sonrası toparlanma planlarına şiddet mağdurlarına desteğin de eklenmesi gerektiğini söyledi. Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam’e hitaben yazdığı dilekçede kadın ve çocuklara karşı şiddetin engellenmesinin federal düzeyde atılması gereken bir adım olduğunu söyleyen Illingworth, kaynakların bu yönde kullanılmasını tavsiye etti.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford’un servis sektöründe çalışanların maske ya da siperlik takmayan müşterileri reddetme hakkı olduğunu söylemesinin ardından bir açıklama yapan Ontario Sivil Haklar Vakfı Başkanı Michael Bryant, böyle bir davranışın ayrımcılık içerdiğini ve Ontario İnsan Hakları Kanunu’na aykırı olduğunu söyledi. Ford’un yetkilerini aştığını belirten Bryant, engellilik, dini inançlar ya da başka bir sağlık sorunu sebebiyle herkesin maske takamayacağını söyledi.

Newmarket’te bir emekli evinde yaşayan İkinci Dünya Savaşı gazisi George Markow isimli kişi, tıbbi araştırmalara destek toplamak için yürüteçiyle 100 km’lik bir yürüyüşe başladı. Şu ana kadar Go Fund Me aracılığıyla yaklaşık $10.000 toplayan 99 yaşındaki Markow, hedefini 100’üncü yaşına kadar tamamlamayı ve topladığı bağışları SunnyBrook ve Southlake hastanelerine vermeyi planlıyor.


KANADA’DA SON DURUM 23 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.405.284, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 82.480, tedavi edilen kişi sayısı 42,594 ve vefat eden kişi sayısı 6.250 olarak bildirildi.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte COVID 19 vaka sayısında son 4 gündür ortalama 400 artış olduğu gözlemlenledi. Konu hakkında bir açıklama yapan Doug Ford, rakamların henüz alarm yaratacak düzeyde yükselmediğini belirtirken, Ontario halkının sağlığının her şeyden önce geldiğini ve gerekirse kısıtlamaların tam kapasiteyle yeniden uygulanacağını söyledi.

Toronto’da ise son 24 saat içerisinde belirlenen 258 vakanın ardından bir açıklama yapan Toronto Belediyesi Sağlık Görevlisi Dr Eileen DeVilla, vakaların Anneler Günü’nde gerçekleşen buluşmaların ardından arttığını belirtti. Salgın süresince ekonomi ve sosyal yaşam arasında bir denge kurulması gerektiğinin altını çizen DeVilla, tüm sosyal birlikteliklerin mümkün olduğunca açık alanda yapılması gerektiğini ve fiziksel mesafenin korunmasının salgının yayılmasını önlemekte en önemli etken olduğunu söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, daha fazla test yapılması için federal hükümetin eyalet hükümetlerine maddi destek sağlayacağını söyledi. Ontario’ya özel olmak üzere federal vaka takip görevlilerinin eyalete destek vereceğini açıklayan Trudeau, ekonominin yeniden rayına oturabilmesi için çok daha fazla sayıda test yapılması gerektiğini söyledi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, Toronto Halk Sağlığı Kurumu ve Ontario Devlet Hemşireleri Kurumu’nun ortaklaşa bir çalışma yürüterek, test merkeslerinde çalıştırılmak üzere hemşire alımı yaptığını duyurdu. Bununla birlikte COVID 19 salgını dolayısıyla şehrin mali yükünün yaklaşık $3 milyona dayandığını belirten Tory, eyalet temsilcilerinden bir takım sözler alındığını fakat sözlerin hizmet satın almada yeterli olmadığını söyledi.

Kanada İstatistik Bürosu mecburi olmayan kategorisine giren ticari kurumların satışlarında %10 oranında düşüş gözlemlendiğini bildirdi. Bu oranın Mart ayının ortasından sonuna kadar geçerli olduğunu belirten yetkililer, tüm ay süren Nisan oranlarını ise %15.6 olarak öngördüklerini söylediler.

Air Canada bilet ertelemesi ve iptali konusuna gelen tepkiler üzerine iade politikalarını yeniden gözden geçirdiğini bildirdi. Buna göre önceden 24 ay içerisinde kullanılması zorunlu olan biletler açık tarihli olarak yeniden düzenlenecek. Diğer yandan yaklaşık 77.000 imza toplanılarak meclise sunulan dilekçede tüm bilet ücretlerinin iadesi isteniyor.

Mississauga’da bulunan Kuzey Amerika İslam Toplumu’na ait cami, Ramazan Bayramı için yaklaşık 1000 aileye hediye verileceğini açıkladı. Salgından dolayı toplu bayramlaşmanın yasak olduğu bir dönemde Ramazan’ın anlamının paylaşmak olduğunu vurgulayan kurum yetkilileri, hediyelerin Pazar sabahı arabaya servis yoluyla dağıtılacağını söylediler.

Windsor Üniversitesi Çevre Araştırmaları Direktörü Mike McKay, COVID 19 salgınında beklenen ikinci dalganın atık su testiyle tespit edilebileceğini söyledi. Bölgesel kanalizasyonlarda yapılacak testlerin ekfeksiyonun geliştiği yerleri saptamada önemli bir etken olacağını söyleyen McKay, söz konusu uygulamanın birçok ülkede başarılı sonuçlar verdiğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 22 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.379.655, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 81.324, tedavi edilen kişi sayısı 41,715 ve vefat eden kişi sayısı 6.152 olarak bildirildi.

Başbakan Trudeau, Birleşmiş Milletler Asya- Pasifik grubu daimi üyeleriyle yaptığı görüşmede Kanada’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne 2021-2022 dönemi için aday olduğunu bildirdi. Kanada’nın bölgedeki barış ve güvenliğin sağlanmasına önemli katkıları olduğunu vurgulayan Trudeau, uluslararası güvenlik, iklim değişikliği ve küresel tedarik zincirinin güvenliği konularında da Kanada’nın ciddi taahhütlerde bulunabileceğini söyledi.

Johns Hopkins Üniversitesi COVID 19 Merkezi tarafından küresel düzlemde takip edilen rakamlara göre, dünya genelindeki vaka sayısı 5 milyonun üzerine çıktı. Kanada’daki vaka sayısının 82.750 ve vefat sayısının 6267 olarak rapor edildiği tabloda, Rusya ve Brezilya’daki rekor artış da gözönüne alındığında, dünya genelinde her 2 haftada bir 1 milyon artış yaşandığı gözlemlendi.

Trudeau, First Nations, Inuit ve Métis halklarının sosyal ve ekonomik problemlerine destek olmak amacıyla federal hükümet tarafından $75 milyon ek bütçe ayrıldığını duyurdu. Daha önce tüm yerli halkın yarısından fazlasını teşkil etmelerine rağmen, toplam $305 milyon bütçeden sadece $15 milyonluk kısmın rezervlerin dışında yaşayanlara aktarılacağı açıklanmıştı.

Başbakan Justin Trudeau ve Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, eyalet temsilcileriyle yaptıkları 10’ncu olağan görüşmenin ardından tüm eyalet ve bölgelerin federal hükümetle ve kendi aralarında koordineli bir çalışma yürüttüklerini açıkladılar. Trudeau aynı zamanda Ontario ve Quebec’te test sayısının maddi ya da lojistik engelleri düşünülmeden test sayısının artması gerektiğini söyledi.

Ontario Başbakanı Doug Ford, eyalet genelinde yapılan test sayısının hedeflenenin çok altında kaldığını söyledi. Ford eyaletteki tüm üretim personelinin yanısıra, COVID 19 semptomları göstermeyen kişilerin de test edilmesini istedi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada yaklaşık 1700 tıbbi personelin Quebec ve Ontario eyaletlerinde görev yaptığı, 16’sı Quebec’te 12’si ise Ontario’da olmak üzere toplam 28 mensubunun ise COVID 19 pozitif teşhis edildiğini bildirildi.

Ekonominin işlemeye devam edebilmesi için kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte Toronto başta olmak üzere, eyalet genelinde COVID 19 bağlantılı vaka sayısında önemli ölçüde artış gözlemlendi. 265’i Toronto’da olmak üzere Ontario genelinde son 24 saat içerisinde 449 artış kaydedildi.

Ontario eyalet hükümeti COVID 19 aşısı üzerinde çalışan 15 ekibe destek olmak üzere ayrılan bütçeden $7 milyon ödeme yapıldığını duyurdu. COVID 19 salgını tehlikesinden tamamen uzaklaşarak gündelik yaşama dönemenin tek yolunun aşının bulunması olduğunu söyleyen Doug Ford, çalışmaların sadece Ontario için değil, tüm Kanada için yürütüldüğünü ve küresel liderlik yarışında söz sahibi olmak için sağlık alanında ilerlenmesi gerektiğini belirtti.

Via Rail, 3 Haziran 2020, Çarşamba günü itibariyle Toronto Union İstasyonu’ndan Montreal ve Ottawa yönlerine tren seferlerinin başlatılacağını duyurdu. Eyaletler arası seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte seferlerin kısıtlı ölçüde de olsa yapılacağını belirten yetkililer, fiziksel mesafenin sağlanabilmesi amacıyla normalden daha az yolcu taşınacağını açıkladılar.

Toronto Halk Kütüphanesi 25 Mayıs 2020 itibariyle bazı şubelerini açıyor. Kapıdan teslim ve iade yöntemiyle çalışacak olan kütüphanenin şu anda yaklaşık 1 milyon ürünü iade edilmeyi bekliyor. Kütüphane yetkilileri COVID 19 salgınından dolayı geciken iadelerden ücret talep edilmeyeceğini bildirdi.

Kadın iç giyim ve aksesuar devi Victoria’s Secret, Kanada ve ABD’deki yaklaşık 250 mağazasını tamamen kapatacağını açıkladı. Basın duyusunda L Brands altında bulunan 50 Bath & Body Works mağazasının da kapatılacağı bildirildi.

Nova Scotia’da Kanada tarihinin en büyük silahlı saldırısını gerçekleştiren Gabriel Wortman isimli şahsın RCMP içinde bağlantısı olduğu ortaya çıktı. RCMP yetkilileri davanın selahiyeti adına konu hakkında resmi bir açıklama yapmazken, Wortman’ın kız arkadaşı katilin bir RCMP subayıyla akraba olduğunu ve daha önce o kişinin üniformasını denediğini açıkladı. Wortman’ın RCMP memuru Heidi Stevenson’la ise polis tarafından aranırken karşı karşıya geldiği ve Stevenson’u öldürdüğü açıklandı. Wortman daha sonra bir benzincide Nova Scotia polisi tarafından ateş edilerek öldürüldü.


KANADA’DA SON DURUM 21 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.375.126, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 80.102, tedavi edilen kişi sayısı 40,776 ve vefat eden kişi sayısı 6.030 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlıı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, kısıtlamaların hafifletilmesi nedeniyle tüm Kanadalıların sağlık güvenliklerini sağlayabilmeleri için maske kullanmaları gerektiğini söyledi. Tam, kullanılan maskenin N95 gibi büyük ölçekli tıbbi koruma sağlamasa da özellikle market alışverişi ve toplu taşıma kullanımı gibi fiziksel mesafenin sağlanamadığı durumlarda yararlı olacağını belirtti.

Health Canada tarafından yapılan çalışmada 11 milyon Kanadalının COVID 19 bağlantılı sebeplerle aşırı stres altında oldukları, bunların yaklaşık 2 milyonunun ise travma belirtileri gösterdikleri tespit edildi.

Federal Göçmenlik ve Sığınmacılık Bakanı Marco Mendicino, 2020 yılı içinde ülkeye alınması planlanan göçmen rakamının pandemi öncesinde 341,000 olduğunu belirterek salgın tehlikesi geçtikten sonra planların uygulamaya devam edileceğini söyledi. Artan işsizlik sorununda Kanadalılara öncelik verilmesi konusunda da yorum yapan Bakan Mendicino, özellikle tarım sektöründe göçmenlere iş vermenin Kanadalılara ekonomik olarak daha büyük fayda sağlayacağını söyledi.

Kanada Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı ekonomik casusluğun ülkenin refahını tehdit eden bir unsur olduğuna dikkat çekti. Stratejik sektörlerde iş yapan yabancı yatırımcıların başka ülkelerin hükümetleri ve istihbarat teşkilatlarıyla sıkı bağları olduğunun altını çizen CSIS Direktörü David Vigneault, Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Komitesi’ne sunduğu 34 sayfalık raporda, ülke ismi vermemekle birlikte söz konusu aktivitelerin arttığını bildirdi.

Bloc Québécois Milletvekili Duval tarafından federal meclise verilen dilekçeye imza atan yaklaşık 10.000 Kanadalı, havayollarının iptal edilen biletlerin ücretlerini geri vermelerini talep etti. Sadece Air Canada’nın 31 Mart 2020 itibariyle ücreti önceden ödenmiş $2.6 milyarı elinde tuttuğu belirtilen dilekçede, havayollarının bilet sahiplerine 24 ay içinde kullanılmak üzere kredi sağlamasının yetersiz olduğu açıklanırken, problemi çözmesi beklenen Federal Ulaştırma Bakanı Marc Garneau henüz bir yorumda bulunmadı.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, COVID 19 semptomları gösteren herkesin değerlendirme merkezlerine gitmeleri gerektiğini söyledi. Kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasında sağlığın her şeyden önce geldiğini belirten Elliot, pandeminin tüm yurttaşları etkilecebileceğini ve COVID 19 pozitif teşhis edilmenin utanılacak bir durum olmadığını sözlerine ekledi.

Ontario Başbakanı Doug Ford ticari mesken sahiplerinin kira alacakları konusunda açgözlü davranmamalarını ve kiracılarına adil olmaları gerektiğini söyledi. Federal hükümetin küçük işletmelerin kira ödemelerine vereceği %50 desteğe ek olarak eyalet hükümetinin de $900 milyon katkıda bulunacağını söyleyen Ford, ekonominin hızlanabilmesi için küçük işletmelerin ticaret hayatında kalmalarının şart olduğunu belirtti.

Toronto Belediyesi’nin 2020 yazı boyunca gerçekleşmesi planlanan tüm festivalleri iptal etmesinin ardından bir açıklama yapan Beaches Uluslararası Jazz Festivali komitesi, bu yıl 32’nci kez gerçekleşecek olan festivalin online platformda düzenleneceğini açıkladı. Gelirinin Michael Garron Hastanesi sağlık çalışanlarına bağışlanacağı festival, 17 – 26 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sosyal medya platformu Facebook, Nisan ayında yaptığı araştırmada COVID 19 konusunda yaklaşık 50 milyon yanlış veya yanıltıcı içerik tespit edildiğini bildirdi. Facebook Canada sözcüsü Alex Kucharski, özellikle Kanada Halk Sağlığı Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütü kaynaklı haberlerin güvenilir olduğunu belirtirken, yoruma dayalı ya da kaynağı belirsiz paylaşımlara dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. Kucharski aynı zamanda güvenli görülmeyen paylaşımların Facebook tarafından kaldırıldığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 20 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.339.971, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 79,112, tedavi edilen kişi sayısı 40,050 ve vefat eden kişi sayısı 5,912 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada – ABD sınırının öngörüldüğü gibi 1 ay daha kapalı kalacağını duyurdu. Trudeau uygulamanın iki ülkenin ortak kararı olduğunu söyledi.

Trudeau ayrıca küçük çaplı işyerleri için oluşturulan Kanada Acil İşyeri Destek mali programının daha fazla işletmeyi kapsayacak şekilde genişletildiğini duyurdu. Başvuru detayları önümüzdeki günlerde paylaşılacak olan programa $20.000 altında bordro ödeyen işyerleri de katılabilecekler.

Ontario’da ilk ve orta dereceli okulların dönem sonuna kadar açılmayacağı kesinleşti. Kararı Ontario Eğitim Bakanı ile birlikte açıklayan Doug Ford, önceliğin çocukların güvenliği olduğunu belirterek, Eylül dönemine dair bilgilerin yazın paylaşılacağını söyledi. Yaklaşık 2 milyon öğrencinin etkileneceği karar, özel okullar ve lisanslı çocuk bakımevleri için de geçerli olacak. Ontario’da ayrıca öğrencilerin bir sonraki döneme hazırlanabilmeleri için 7 aşamalı bir Yaz Okulu devreye girecek.

Ontario’da olağanüstü hal şartları 29 Mayıs 2020, Cuma gününe kadar uzatıldı. Buna göre tüm restoranlar sadece kasadan teslim ve sipariş yoluyla hizmet verebilecekler ve sosyal toplantılarda 5 kişiden fazlası bulunamayacak.

Ontario, eyaletin yaşlı bakımevlerini incelemek üzere bağımsız bir çalışma grubu oluşturulduğunu bildirdi. Sorumlu Bakan Merrilee Fullerton tarafından yapılan açıklamaya göre partiler üstü statüye sahip olacak komisyon Eylül ayında çalışmaya başlayacak.

Ontario Başbakanı Doug Ford, eyalet parklarında Temmuz ve Ağustos aylarında günlük kamp yapılabileceğini söyledi. Kamp alanlarınn açılış tarihlerinin COVID 19 salgınının ilerleme hızına göre belirleneceğini belirten Ford, bu yıl gecelik kamp yapmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Quebec’te 11 Nisan’dan bu yana COVID 19 salgınına dair gözlemlenen en düşük rakamlar rapor edildi. Eyalet başkanı François Legault, eyalet hükümetinin oluşturduğu iş bulma platformu aracılığıyla yaklaşık 10.000 sağlık çalışanının görev aldığını ve birçok eski çalışanın görevine geri döndüğünü belirterek, sağlık sistemindeki yükün azaltıldığını söyledi.

Toronto Belediyesi ve belediyeyi evsiz ve yardıma muhtaç kişilere gerekli koruma sağlamayarak anayasa ve insan hakları ihlali yaptığı gerekçesiyle mahkemeye veren, aralarında AIDS’le Mücadele ve Ontario Kiracıları Savunma Merkezi’nin de bulunduğu 5 organizasyon arasında uzlaşma sağlandı. Anlaşma şartları arasında Toronto Belediyesi’nin tüm sığınma evlerinde 2 metrelik fiziksel mesafeyi sağlaması ve hijyen ürünlerini tedarik etmesi de bulunuyor. Toronto sığınma evlerinde şu ana kadar 352 kişi COVID 19 pozitif teşhis edildi, 2 kişi yaşamını kaybetti.

Toronto Hayvanat Bahçesi, 23 Mayıs 2020, Cumartesi günü tesisin kapılarını arabayla ziyarete açacak. Yaklaşık 4 km uzunluğunda planlanan hayvanat bahçesi turuna katılanlar, arabalarından çıkmadan 45 dakika- 1 saat süren sesli kılavuzlarla hayvanat bahçesinin 5 ayrı bölümünü ziyaret edebilecekler.

Kanada giyim devi Reitmans, alacaklılarına mahkeme aracılığıyla Ödeme Niyet Mektubu gönderdi. Ödeme planının alacaklılarca kabul edilmemesi durumunda iflas duyurusu yapacağını ve yaklaşık 6800 çalışanını işten çıkarmak zorunda kalacağını belirten Montreal merkezli firma, durumun, bünyesinde bulunan Penningtons, RW & Co., Thyme Maternity ve Addition Elle markaları için de geçerli olduğunu açıkladı.

Konservatif Parti Lideri Andrew Scheer, Çin’in bağımsızlığını kabul etmediği Tayvan’ın Dünya Sağlık Örgütü’nün toplantısına alınmamasının büyük bir utanç olduğunu söyledi. Liberal hükümetin Çin’e gereksiz bir taviz verdiğini belirten Scheer, Çin hükümetinin dışişleri politikasının küresel sağlığı negatif yönde etkilediğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 19 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.323.447, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 78,072, tedavi edilen kişi sayısı 39,228 ve vefat eden kişi sayısı 5,842 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, yazılı olarak yolladığı basın bildirisinde, Victoria Day sebebiyle Kraliçe Elizabeth’in kendisine telefonla ulaşarak kutlama mesajını paylaştığını duyurdu. Trudeau ayrıca, COVID 19 salgınının dünya üzerindeki etkilerini ve son gelişmeleri de değerlendirdiklerini bildirdi.

Ontario’da COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2000’i bulurken, kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte enfeksiyona yakalanma riski artan yaklaşık 1.7 milyon 70 yaşın üzerindeki kişiye psikolojik destek sağlanması için İnsani İhtiyaçlar Görev Birimi kuruldu.

Ontario’da alışveriş merkezinde bulunmayan ve ayrı girişi olan işyerleri bugün itibariyle açılıyor. Fiziksel mesafe ve hijyene azami önem verilmesini isteyen sağlık yetkilileri, aynı zamanda çalışanların sağlığının korunmasının da salgının yayılma hızındaki önemine dikkat çektiler.

Ontario Başbakanı Doug Ford, alışveriş merkezlerinin bir süre daha kapalı kalacağını söyledi.

Quebec’te Montreal ve çevresinde ekfeksiyon rakamlarınında düşüş gözlemlesinin ardından bir açıklama yapan eyalet başkanı François Legault, şehirdeki işyerlerinin 25 Mayıs itibariyle açılacağını duyurdu. İlköğretim yılının sonlandığı Montreal’de çocuk bakımevleri ise 1 Haziran itibariyle açılacak.

İlham Opearsyonu ismiyle ülke çapında moral uçuşu yapan Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Snowbirds jet uçağının Pazar günü düşmesinin ardından bir açıklama yapan Yarbay Mike French, uçakta bulunan iki pilottan biri olan ve kazadan yaralı kurtulan pilot Mc Dougall’ın fırlatma düğmesine bastığını ve her iki pilotun da uçak düşmeden önce fırlatıldığını söyledi. French, pilot Jennifer Casey’in yaşamını yitirdiği kazanın sebeplerini araştırmaya devam ettiklerini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün karar organı COVID 19 salgının başlangıcından bu yana ilk kez toplanacak. Video konferans yoluyla yapılacak 2 günlük toplantıya Çin tarafından bağımsızlığı reddedilen Tayvan’ın da katılması için aralarında Kanada’nın da bulunduğu 8 ülkenin diplomatları bir dilekçe yazdılar. Tayvan’ın en azından gözlemci ülke sıfatıyla toplantıya katılması gerektiği belirtilen dilekçede, ülkenin pandemiyi kontrol altına almaktaki başarısı ve reddeilmesi durumun küresel sağlığın tehlikeye atılması olasılığı da dile getirildi.

Kanada emlak marketi, Nisan ayında 36 yıldan bu yana gözlemlenen en düşük aylık satış oranını gördü. Canadian Real Estate Association ekonomistlerinden Shaun Cathcart, rakamların Mart ayında geçtiğimiz yıllara kıyasla büyük bir fark göstermediğini, Nisan ayında ise ev satışlarında yaklaşık %60 oranında bir düşüş yaşandığını söyledi. Cartcart bununla birlikte üst sınıf kategorisindeki konut satışlarındaki düşüşün oranları büyük ölçüde belirlediğini, fakat market hareketlerini kafi derecede yansıtmadığını söyledi.

Mississauga, Brampton ve Caledon bölgelerinden sorumlu Peel İl Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Bakanı’nın verdiği 27 maddelik direktif ve belirlediği mühlet sonucu hazırladığı raporda bölge okullarında ayrımcılık ve ırkçılık yapıldığını belirledi. Konuyla ilgili olarak Eğitim müdürlüğünün ahlakı ve bütünlüğü sağlamakla sorumlu müdürü Sandhya Kohli’nin görevine temyiz yolu kapalı olmak üzere son verildi.

Woodbine Entertainment Başkanı Jim Lawson, Canadian Triple Crown isimli at yarışının planlandığı gibi, 12 Eylül’de Woodbine Hipodromu’nda yapılacağını duyurdu.


KANADA’DA SON DURUM 18 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.300.729, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 77,002, tedavi edilen kişi sayısı 38,550 ve vefat eden kişi sayısı 5,782 olarak bildirildi.

İlham Opearsyonu ismiyle ülke çapında moral uçuşu yapan Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Snowbirds uçağının British Columbia’da düşmesiyle bir pilot öldü, bir diğeri yaralandı. Savunma Bakanlığı ve Kanada Silahlı Kuvvetleri ortak yaptıkları basın açıklamasında kaptan pilot Jennifer Casey için üzüntülerini paylaşırken, operasyonun durdurulduğunu açıkladılar.

Başbakan Justin Trudeau, Victoria Day haftasonu boyunca ailesiyle birlikte kırsalda olan evine gideceği için ulusa sesleniş konuşmalarına Salı günü devam edeceğini duyurdu. 

17 Mayıs’ın Dünya Homofobi, Transofobi ve Bifobi’yele Mücadele günü olması nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yapan Trudeau, LGBTQ2 bireylerin haklarının korunmasına her zaman destek verdiğni ve vermeye devam edeceğini bildirdi. Tüm Kaadalıların toplumda kendilerini korkusuzca ifade edebilmeleri gerektiğini belirten Trudeau, söz konusu hakkı yasayla garanti altına almak için C8 Kanun Tasarısı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Nova Scotia’da bulunan Dalhousie Üniversitesi, Kanada Aşı Geliştirme Merkezi’nde yapılacak olan Kanada’nın ilk klinik testi 3 hafta içinde başlayacak. Merkezin yöneticisi Dr. Scott Halperin, Çin tarafından başlatılan araştırmaların genişletilerek çalışmaya hız kazadırıldığını söyledi. İlk aşamada 18 – 55 yaş arası tamamen sağlıklı 100 kişi üzerinde çalışmaların yürütüleceğini açıklayan Dr.Halperin, 6 ay sürecek bir gözlem döneminden sonra daha geniş bir grubu kapsayacak ikinci aşamaya geçilebileceğini bildirdi.

Teknoloji devi Apple, dünya genelinde yaklaşık 100 mağazasının tekrar hizmete gireceğini açıkladı. Tüm çalışanların ve müşterilerin maske kullanması gerektiğini belirten firma yetkilileri, alışverişlerin kapıdan teslim alınma yöntemiyle yapılacağını söylediler.

Google kardeş firmalarından Sidewalk Labs tarafından iptal edilen Quayside akıllı şehir projesinin Kanadalı girişimciler için önemli bir fırsat oluşturduğunu söyleyen MaRS Discovery District Başkan Yardımcısı Alex Ryan, projenin aynı zamanda ekonominin gelişmesi ve yeni yatırımlar için de önemli olduğunu açıkladı.

Kanada Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı ferderal hükümete Mahremiyet Yasası konusunda bir teklif sunarak, erişim haklarının genişletilmesini istedi. Teşkilatın Basın Sözcüsü John Townsend, özellikle sosyal medya platformlarında önemli kişisel bilgilerin paylaşıldığını belirterek, ulusal güvenlik perspektifinden bakıldığında kişisel bilgilere erişimin ve kullanılmasının Mahremiyet Yasası’nı ihlal etmek anlamına gelemeyeceğini söyledi.

Quebec yaşlı hakları temsilcileri, eyaleti yaşlı evlerinde yaşayanların insan haklarının ihlal edildiği gereşçesiyle Sağlık Bakanı ve Yaşlılar Bakanı’na bir mektup gönderdiler. COVID 19 nedeniyle başlatılan sınırlamaların hapsedilme manasına gelmemesi gerektiğini söyleyen organizasyon temsilcileri bakım evlerinde kalan yaşlıların insanlık onurunu zedeleyecek tutum ve davranışlara maruz kaldıklarını belirttiler. Eyalette COVID 19 salgını yüzünden yaşamını kaybeden 3,562 kişinin %70’i bakım evlerinde yaşayan yaşlılardan oluşuyor.

Nisan ayında Nova Scotia’da Kanada’nın en büyük silahlı saldırısını gerçekleştiren Gabriel Wortman’ın kadın düşmanı olduğu ve daha önce yasaklı ateşli silahlarla yakalandığı öğrenildi. Wortman’ın eski bir komşusu tarafından verilen bilgilere göre, katil öfkeli ve korkutucu kişiliğiyle tanınıyordu.


KANADA’DA SON DURUM 17 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.270.254, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 75,864, tedavi edilen kişi sayısı 37,819 ve vefat eden kişi sayısı 5,679 olarak bildirildi.

Kanada’da COVID 19 salgınıyla ilgili ilk klinik test Nova Scotia’da bulunan Dalhousie Üniversitesi, Kanada Aşı Geliştirme Merkezi’nde yapılacak. Deneyin başarılı olması durumunda Ulusal Etüt Konseyi aşının üretilmesi için çalışmalara başlayacak.

Başbakan Justin Trudeau, özellikle havayolları sektörünün COVID 19 salgınından büyük ölçüde etkilendiğini belirterek, Air Canada hakkında kurum yetkilileriyle görüşerek, federal hükümet tarafından sunulabilecek imkanların değerlendirileceğini söyledi.

Ontario’da Victoria Day haftasonu ve 19 Mayıs Salı günü birçok işyerinin açılmasıyla salgının yayılma hızında artış olabileceğini dile getiren Toronto Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar profesörlerinden Dr. Andrew Morris, en büyük riskin havalandırmanın az olduğu kapalı ortamlarda ya da kalabalık içinde bulunmak olduğunu söyledi.

Toronto Belediyesi evsizlere maddi yardım edilmesi ve evsizlerin kaldığı sığınma evlerinde test sayısının arttırılması konusunda eyalet hükümetinden yardım istedi. Belediye olarak iki yeni izolasyon alanı kurulmasına ve mümkün olduğu kadar çok evsizin otellere yerleştirilmesine $200 milyon harcandığını belirten Sağlık Departmanı yetkilileri, sorunun büyük kısmının hala çözülmediğini belirterek eyaletten maddi destek istediler.

Ontario’da il eğitim müdürlükleri Mart tatilinden beri kapalı bulunan okullarda, öğrencilerin dolaplarında kalan eşyalarını alabilmeleri amacıyla bir program oluşturalacağını açıkladılar. Toronto İl Eğitim Müdürlüğü Basın Sözcüsü Ryan Bird, fiziksel mesafenin sağlanması, içeride aynı anda bulunacak kişi sayısının belirlenmesi ve COVID 19 tanı tedbirlerinin oluşturulması gibi birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Quebec’te okulların açılmasıyla Cantley’de bir ilkokul öğrencisinin COVID 19 pozitif test edildiği bildirildi. Ailenin bir başka üyesinde daha enfeksiyon bulunduğunu bildiren bölge sağlık memurları, durumun okuldaki diğer çocuklar ya da çalışanlar için düşük risk oluşturduğunu söylediler.

Alberta Başkanı Jason Kenney, COVID 19 salgınında şeffaf davranmadığı gerekçesiyle Çin Halk Cumhuriyeti’ni suçladı. Konu hakkında yorum yapan Çin’in Calgary konsolosu ise ülkesini savunarak, tüm rakamların açıkça yayınlandığını ve bu tür suçlamaların önyargılı davranışlar olduğunu söyledi.

Çalışanlarını yeterince korumadığı iddia edilen online satış marketi Amazon, Mayıs sonu itibariyle COVID 19 salgını boyunca çalışanların saat ücretlerine yapılan $2 zam ve fazla mesailere verilen çift mesai ücretlerinin de durdurulacağını duyurdu.


KANADA’DA SON DURUM 16 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.236.746, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 74,613, tedavi edilen kişi sayısı 36,895 ve vefat eden kişi sayısı 5,562 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, federal hükümet tarafından sağlanan, özel işletmelerin çalışanlarına yönelik maaş sübvansiyonu programının en az Ağustos sonuna kadar süreceğini bildirdi.

Trudeau ayrıca sayıları yaklaşık 15.000 olan üniversite ve hastane araştırma görevlilerinin çalışmalarına devam edebilmeleri için $450 milyon bütçe oluşturulduğunu söyledi.

Kanada Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada yaklaşık 1700 tıbbi personelin Quebec ve Ontario eyaletlerinde görev yaptığı, 4’ü Quebec’te 1’i ise Ontario’da olmak üzere toplam 5 mensubunun ise COVID 19 pozitif teşhis edildiğini bildirildi.

Air Canada, federal hükümet tarafından kamu çalışanlarına sunulan maaş sübvansiyonunun Haziran ayının ilk haftasında sona ereceği gerekçesiyle 7 Haziran 2020 tarihi itibariyle yaklaşık 20.000 çalışanını işten çıkarmak zorunda kalacağını açıkladı. 225 uçağından sadece 12’sinin aktif durumda olduğunu bildiren Air Canada, seyahat engelinin kalkması durumunda bu yıl içerisinde %25 oranında yeniden işe alım yapabileceğini açıkladı.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, 15 Mayıs 2020 tarihinde salgının başlangıcından beri görülen en düşük rakam olarak anons ettiği vaka sayısının, toplama işleminden kaynaklanan bir hata sonucu 87 kişi eksik rapor edildiğini söyledi.

Ontario Sayıştayı, eyalette her 3 kişiden birinin COVID 19 salgını yüzünden maddi zorluk yaşadığını belirtirken, Kanada İstatistik Kurumu Ontario’da Nisan ayındaki işsizlik oranının %11.3 olduğunu rapor etti.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, bu yaz gerçekleşmesi planlanan tüm festival ve büyük etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu. Karar, 31 Temmuz 2020’ye kadar olan ve 250’den fazla kişinin katılacağı, 31 Ağustos 2020’ye kadar ise 25.000’den fazla kişinin katılacağı belediye tarafından düzenlenen ya da belediyeden izin alınan tüm etkinlikler için geçerli olacak.

Tory ayrıca tüm yaz kamplarının ve belediye tarafından sunulan rekreasyon aktivitelerinin de iptal edildiğini söyledi. Eyalet hükümetinin desteğiyle Temmuz ortasında 6 – 12 yaş arası toplam 5300 çocuk kapasiteli bir çocuk bakım servisinin hazırlıklarına başladıklarını belirten Tory, net açıklamaların yakın zamanda geleceğini duyurdu.

Toronto’da hizmetleri belediye tarafından sağlanan parklar aynı adreste yaşamaları koşuluyla halkın kullanıma açıldı. Bununla birlikte piknik masaları başta olmak üzere fiziksel mesafe ve hijyenin riskli olduğu üniteler kullanım dışı kalmaya devam edecek.

Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa, COVID 19 belirtilerinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini belirterek, test yapılmadıkça potansiyel vaka sayısını belirlemenin çok zor olduğunu söyledi. Salgının başlangıç dönemlerinde belirtilerin genellikle nefes almada zorluk, öksürük ve ateş olduğunu söyleyen De Villa, seyahat bağlantılı olmayan birçok vakada baş ağrısı, burun akıntısı, boğazda yanma, ishal, mide bulantısı ve karın ağrısının gözlemlendiğini söyledi.

Toronto İtfaiye Müdürü Matthew Pegg, özellikle şehir merkezinde evsizlerin kullandığı çadırlarda salgının başlangıcından bu yana 15 tanesi son iki haftada olmak üzere toplam 55 yangın çıktığını söyledi. Toronto İtfaiyesi’nin raporu sonrasında harekete geçen Toronto Belediyesi şu ana kadar yaklaşık 100 kişiyi devlet evlerine yerleştirdi. Toronto’da yaklaşık 9000 evsiz bulunuyor.

British Columbia’da Asya kökenli Kanadalılara yönelik fiziksel ve sözlü saldırı şeklinde gerçekleşen nefret suçlarını kınayan Bakan Anne Kang, sadece Nisan ayı içinde 11 nefret suçu işlendiğini, tüm 2019 yılı içinde bu rakamın toplam 12 olduğunu söyledi.

Konservatif Parti Lideri Andrew Scheer, ülkenin birçok bölgesinde kısıtlamaların hafifletildiği göz önüne alınarak meclisin artık fiili olarak toplanmasını istedi. Scheer, Liberal Parti’nin COVID 19 salgınının başından bu yana sunduğu tüm fonların ve bütçe planlarının takip edilmesi gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 15 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.203.588, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 74.401, tedavi edilen kişi sayısı 36,091 ve vefat eden kişi sayısı 5472 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Inuit and Metis öğrencilerin yanısıra Indigenous halkı tarafından işletilen ticari kuruluşlara daha fazla maddi destek sağlanacağını söyledi. Trudeau ayrıca aile içi şiddet gören kadın ve çocuklara, sığınma evlerine ve diğer Indigenous sosyal servislerine de daha fazla federal bütçe ayrılacağı sözünü verdi. Federal hükümet geçtiğimiz günlerde yerli halkı temsil eden Aborjin Halkı Konseyi tarafından insan haklarını ve anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye verilmişti.

Ontario 19 Mayıs 2020, Salı günü itibariyle ekonomiye yeniden hız kazandıracak açılışlara izin verdi. Buna göre ilk aşamada sosyal hizmet sunan kurumlar, perakende satış yapan bazı işyerleri, hayvan bakım servisleri, ev hizmeti sunan kurumlar, rekreasyon aktiviteleri ve tüm inşaat alanları hizmet sunmaya başlayacaklar. 3 hafta sürecek olan ilk aşamanın ardından gözlemlenecek enfeksiyon durumuna göre göre aşamaya geçilecek.

Ontario ekonomik açılım planı hakkında yorum yapan Toronto Belediye Başkanı John Tory, planın işlemesi için tüm halkın sorumlu davranması gerektiğini söyledi. GTA bölgesinin eyaletin diğer bölgelerinden farklı ilerleyeceğini belirten Tory, tüm büyükşehirlerde şartların farklı olduğunu, dolayısıyla ikinci kademede riskin daha büyük olduğunu söyledi.

Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr Eileen DeVilla büyük parkların çevresindeki ana caddelerin bir süre trafiğe kapatılacağını söyledi. De Villa, Toronto’da yaşamın normale dönebilmesi için rakamların düşmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.  

Kanada sınır görevlilerini temsil eden Gümrük ve Göç Sendikası Başkanı Jean-Pierre Fortin, özellikle Kanada – ABD sınırında görev yapan memurlara daha fazla destek olunması gerektiğini söyledi. Sınır kapalı olmasına rağmen, sınırı kullananların COVID 19 değerlendirilmelerinin yapılmasında Kanada Halk Sağlığı kurumu memurlarının telefonla müdahil olduğunu belirten Fortin, yeterli sayıda kalifiye sağlık görevlisi bulunmadığı için işlem süresinin uzadığını söyledi.

Çevre Bakanı Jonathan Wilkinson bazı ulusal parkların 1 Haziran 2020 itibariyle açılacağını duyurdu. Umumi ihtiyaç tesislerinin kısıtlı bir şekilde hizmet vereceğini söyleyen Wilkinson,  parkların kullanımında sorumlu davranılmasını istedi. Ulusal kamp alanları ise 21 Haziran’a kadar kapalı kalacak.

Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller hükümetin First Nations halkı için önemli törenlerini iptal etmeyeceğini söyledi. Miller, daha önceki uygulamaların Kanada tarihinde leke bıraktığını belirtirken, konu hakkında yorum yapan Başbakan Trudeau, kararın yerli halkın liderlerine ait olduğunu söyledi.

Kanada ıslahevlerinde toplam 343 tutuklunun COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi. Vakaların büyük çoğunluğunun Quebec ve British Columbia’da gözlemlendiği raporda 2 tutuklunun yaşamını yitirdiği ve 88 gardiyanın da pozitif teşhis edildiği bildirildi.

UBER tarafından yapılan açıklamada 18 Mayıs 2020, Pazartesi günü itibariyle şöförlerin yanısıra yolcuların da maske takmak zorunda oldukları bildirildi. Açıklamada ayrıca yolcuların ön koltukta oturmalarına da yasak getirildi.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin Montreal ve çevresine 30 gün daha tıbbi destek sağlayacağını söyledi. An itibariyle eyalette 1000’den fazla silahlı kuvvetler mensubu bulunuyor.

Quebec hükümeti salgının merkez üssü olan Montreal’de okulların açılmasını bir kere daha erteledi. Şehirde gerekli koşulların henüz sağlanmadığını belirten Francois Legault, bununla birlikte çocuk bakım servislerinin 1 Haziran 2020 tarihinde hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Nova Scotia eyalet genelinde okul yılının sonuna gelindiğini bildirdi. COVID 19 salgını dolayısıyla eğitimin büyük ölçüde kesintiye uğradığını bildiren eyalet eğitim bakanı 5 Haziran 2020 itibariyle okulların kapatılacağını söyledi.

New Brunswick eğitim bakanı yeniden açılımda tüm kademelerin risk taşıdığını söyleyerek eyaletteki çocuk bakım servislerinin tamamının açılmasına onay verdi. Çocukların maske takmak ya da fiziksel mesafe uygulamak zorunda olmadıkları sınıflarda en fazla 15’er kişi ve personel bulunacak.

Ontario’da ilk aşama için tam liste

COVID 19 KANADA – MAYIS 2020


KANADA’DA SON DURUM 14 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.172.872, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 72.278, tedavi edilen kişi sayısı 35,164 ve vefat eden kişi sayısı 5304 olarak bildirildi.

Kanada’da antikor testlerinin yapılmasına onay verildi. 27 Nisan’da kurulan Bağışıklık Görev Grubu tarafından yürütülecek çalışmada iyileşen hastalar için reenfeksiyon tehlikesine karşı korunma yöntemlerinin ve halkın COVID 19 virüsüne karşı mukavemetinin ölçüleceği açıklandı.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam fiziksel mesafenin sağlanmadığı durumlarda maske takılmasının mecburi tutulmaması gerektiğini söyledi. Tam, ücretsiz maske dağıtılmadığı takdirde maskeye erişimi olmayan kişilerin daha da dezavantajlı duruma düşeceklerini belirtti.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliott, COVID 19 ile bağlantısı teyit edilmese de çocuklarda görülen Kawasaki Sendromu için eyalet genelinde bir takip programının başlatıldığını duyurdu. Ailelerden çocuklarını gözlemlemelerini isteyen Elliot, semptomların ateş, karın ağrısı, mide ve bağırsak problemleri olduğunu söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada – ABD sınırının 1 hafta daha kapalı olduğunu, bu zaman dilimi içinde iki ülke arasında görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Trudeau 1 ay daha uzatılması söz konusu olan sınırın durumu hakkında bir açıklama yapmak için henüz erken olduğunu belirtti.

Kanada Acil Öğrenci Yardımı başvuruları bu Cuma günü başlıyor. Başvuru öncesinde bir hesap oluşturulmasını tavsiye eden federal yetkililer, her Kanadalının sadece 1 yardım fonuna başvuru hakkı olduğunu hatırlattı.

Ontario İlaç Yardımı Programı’ndan yararlananlar 1 Temmuz 2020 tarihine kadar 30 gün ve üstünde kullandıkları ilaçlar için reçete ücreti ödemeyecekler.

Federal hükümetten yapılan açıklamada Kuzey Ontario bölgesinde üretim, teknoloji ve turizm sektörlerinde hizmet veren işletmelere $49.5 milyon destek bütçesi oluşturulduğu bildirildi. Bir kerelik sunulan desteğe başvurular Federal Economic Development Initiative for Northern Ontario üzerinden yapılacak.

Federal hükümet, Kanada’nın yerli halkını temsil eden The Congress of Aboriginal Peoples tarafından kaynak yaratma ve fon dağıtımında adaletsizlik yaptığı gerekçesiyle mahkemeye verildi. Rezervlerin dışında yaşayanlar için düzgün hiçbir fonun olmadığını belirten organizasyon temsilcileri, bunun anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

NDP lideri Jagmeet Singh, salgın dolayısıyla tüm Kanadalıların iki haftalık hastalık izninin federal hükümet tarafından güvenceye alınması gerektiğini söyledi. Teklif yeterli çoğunluk sağlanamadığı için meclise sunulamadı.

Toronto Western Hastanesi’nde beşinci kez salgın alarmı verildi. University Health Network kurumlarından biri olan hastanenin acil servisinde çalışan 5 kişinin COVID 19 pozitif test edildiği ve salgının başlangıcından bu yanan ilk kez acil servis çalışanları arasında gözlemlendiği bildirildi.

Toronto’da evsizler sığınma evinde yaşayan 70 yaşlarında bir kişi daha COVID 19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Toronto sığınma evleri genel müdürü Mary-Anne Bédard, 2 gün içerisinde yaşanan 2 ölümün endişe verici olduğunu söylerken, Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa sığınma evinde COVID 19 pozitif teşhis edilen 28 kişinin sığınma evinden çıkarılarak karantinaya alındığını bildirdi.

Toronto Belediyesi online yemek servisi sunan Ritual ONE isimli platformla anlaşmaya vardı. 1 Haziran 2020 tarihinden önce söz konusu platforma kayıt olan restoranlar ömür boyu üyelik ücreti ya da komisyon ödemeyecekler.

Toronto Belediyesi’ne bağlı Toronto Parking Authority, park sayacı ve bisiklet paylaşımı servislerinin kullanılmaması sebebiyle haftada yaklaşık $1.5 milyon olan gelirini %90 oranında yitidiğini açıkladı.  

Toronto Belediye Başkanı John Tory, şehrin daha fazla maddi yükü kaldıramayacağını söyledi. Torontoluların bir an önce normal yaşamlarına dönme isteklerini de göz önünde tutarak King Street Pilot Projesi başlığıyla söz konusu caddede kaldırımlarda masa kurulmasını öneren Tory, projeyi hayata geçirmeden önce ulaşım servislerinden onay alınması gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 13 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.145.568, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 71.157, tedavi edilen kişi sayısı 34,042 ve vefat eden kişi sayısı 5169 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam COVID 19 hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için belirti vermeyen vakaların da test edilmesi gerektiğini söyledi. Tam, kalabalık toplantıların ya da mecburi olmayan seyahatlerin yakın gelecekte gerçekleşemeyeceğini belirterek, Kanada için ‘yeni normal’ olarak tabir ettiği düzende şeffaf cam ve fiziksel mesafenin yaşamın önemli bir parçası haline geleceğini söyledi.

Kanada – ABD sınırının ülke içinde salgının kontrol altına alıdığından emin olunmadan açılmaması gerektiğini söyleyen Tam, salgının uluslararası durumunun da seyahatlere izin verilmesinde belirleyici bir etken olduğunu hatırlattı.

Başbakan Justin Trudeau, COVID 19 salgınının uluslararası seyahat yoluyla Kanada’ya tekrar yayılmasını önlemenin, salgının ikinci dalgasından korunmak için en önemli adım olduğunun bilincinde olduğunu söyledi.

Trudeau, yaşlılık maaşı alanlara federal hükümet tarafından bir kereye mahsus olmak üzere vergiden muaf $300 verileceğini duyurdu. Yaşlı bakımevlerinin eyalet hükümetlerinin sorumluluğunda olduğunu belirten Trudeau, bununla birlikte gelinen noktada federal hükümetin desteğini esirgemeyeceğini söyledi.

Ontario Başbakanı Doug Ford, Ontario’da olağanüstü hal uygulamasının 2 Haziran 2020, Salı gününe kadar ertelendiğini duyurdu. Ford, kısıtlamaların hafifletilmesiyle ilgili bazı net tarihlerin ise Parşembe günü halka açıklanacağını söyledi.

Ontario Hastane Sendikaları Konseyi Doug Ford tarafından 26 Nisan tarihinde açıklanan ön saflarda hizmet veren sağlık görevlilerine yönelik maaş artışının birçok hastane çalışanını kapsamadığını duyurdu. Bakım, tamir, mutfak ve ofis görevlilerinin de ön saflarda hizmet verdiğini hatırlatan konsey, bu hizmetlerin de değerli katkılar olduğunu belirtti.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, düzenlediği basın toplantısında İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Kanada Ulusal Fuarı’nın (CNE) yapılmayacağını duyurdu. 1879 yılından beri düzenlenen fuar, her yıl ortalama 1.5 milyon kişiye evsahipliği yaparak, 5000 kişiye iş imkanı ve Toronto’ya ise yaklaşık $95 milyon gelir sağlıyordu. CNE Vakfı Başkanı John Kiru 18 gün sürecek fuarın 20 Ağustos – 6 Eylül 2021 tarihine ertelendiğini söyledi.

Tory tarafından açıklanan habere göre köpek parkları en kısa zamanda açılacak.  

Kanada Pediyatrik Gözetim Programı tarafından pediyatri uzmanlarına çocuklarda görülen iltahabi bir rahatsızlık olan Kawasaki Sendromu’nu gözlemlemeye dair halk sağlığı uyarısı gönderildi. COVID 19 ile kesin bir bağlantısı bulunmamakla birlikte söz konusu salgının Kawasaki Sendromu’nu tetiklediği öne sürüldü.

Kanada’da birçok üniversitenin Sonbahar döneminde uzaktan eğitim vereceği açıklandı. Şu ana kadar planlarını açıklayan üniversiteler McGill, British Columbia, Ottawa ve Montreal Üniversiteleri oldu. Diğer yandan öğrenciler arasında yapılan bir ankette ise finansal sıkıntılar, akademik tatminsizlik ve destek programlarının eksikliği nedeniyle öğrencilerin %30’u sonbahar döneminde kayıtlarını yenilemeyi düşünmüyorlar.

Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr Eileen De Villa, kısıtlamalar hafifletilirken fiziksel mesafenin korunmasının salgının yayılmasını önlemekte en önemli etken olduğunu ve kumaş maskeyle bile olsa ağzın ve burnun kapatılması gerektiğini söyledi.  

Woodbine Entertainment at yarışlarının 5 Haziran 2020, Cuma günü Mohawk Park’ta, ertesi gün ise kendi hipodromlarında başlayacağını duyurdu. Yarışlar sağlık yetkilileri tarafından onay gelene kadar seyircisiz düzenlenecek.

Better Business Bureau online köpek yavrusu satışı dolandırıcılığının Nisan ayı boyunca en çok şikayet aldıkları konu olduğunu bildirdi. BBB yetkilileri, söz konusu dolandırıcılığın safkan köpeklerin ücretsiz verileceği söylenerek alıcılardan aşı ve teslimat parası tahsil etmek yoluyla yapıldığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 12 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.121.629, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 69.981, tedavi edilen kişi sayısı 32,994 ve vefat eden kişi sayısı 4993 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada merkezli büyük kurumların ticari yaşamlarına devam edebilmeleri için ihtiyaç duydukları maddi desteğin Bank of Canada tarafından verilebileceğini söyledi. Federal hükümetin belirleyeceği çevre koruma ve çalışma standartlarına uyulması, yöneticilere ikramiye ya da kar hissesi verilmemesi ve finansal şeffaflık gibi şartların öne sürüleceğini belirten Trudeau, söz konusu büyük şirketlere hiçbir destek verilmemesinin ileriki zamanlarda Kanada ekonomisi daha kötü etkileyeceğini söyledi.

Maliye Bakanı Bill Morneau, büyük şirketlere sağlanacak kredinin aynı zamanda milyonlarca iş kaybının yaşanmasını engelleyeceğini söyledi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam yaklaşık bir düzine potansiyel aşı üzerinde çalışıldığını söyledi. Tam, aşının öncelikle Health Canada tarafından onaylanması gerektiğini belirtirken, üretimi, dağıtımı ve halka sunuş yöntemi hakkında bilgi vermedi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu tüm ülkede yaşlı bakımevlerinde yaşanan trajedilerin tekrarlanmaması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yeni bir sistem oluşturulması için federal hükümet başkanlığında yürütülecek müzakerelere açık olduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, 21 Mayıs tarihine kadar mecburi geçişler dışında kapalı kalacak Kanada – ABD sınırının kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte daha sık kullanılacağını tahmin ettiklerini ve duruma hazırlık yapmak için iki ülke arasında görüşmeler yapıldığını söyledi.

Trudeau, eyaletleri kısıtlamaların kaldırılması kılavuzları uygulamaya sokulurken daha fazla dikkatli olmaları ve önlem almaları konusunda uyardı.

Quebec’te Montreal dışındaki bölge okulları açıldı. Sınıf mevcudunun 15 kişiyle sınırlandırıldığı okullarda kütüphaneler, spor salonları ve yemek alanları kapalı kalacak. Öğretmenlerin ve personelin maske takmak zorunda oldukları, öğrencilerin ise fiziksel mesafe kuralına uymak zorunda oldukları bildirildi.

Federal ve eyalet sağlık görevlilerinin uyarılarının aksine Paskalya haftasonunda kırsalda bulunan evine giden Ontario Başbakanı Doug Ford, Anneler Günü’nde farklı evlerde ikamet eden iki kızının kendilerini ziyaret ettiklerini de açıkladı.

Ontario Sayıştay’ı eyaletin bütçe açığının $41 milyar olduğunu açıkladı. Ontario tarihinde bir rekor olan bütçe açığına COVID 19 sebebiyle yitirilen gelirlerin ve harcamaların yol açtığı, kısıtlamaların planlanan zaman diliminde hafifletilmesi durumunda ise 2021- 22 mali yılında $25.3 milyara düşürüleceğinin öngörüldüğü rapor edildi.

Toronto’da evsizler sığınma evinde yaşayan 50 yaşlarında bir kişi COVID 19 nedeniyle yaşamını yitirdi. 8 Mayıs’ta vefat eden kişinin yeni rapor edildiği ve aynı sığınma evinde yaşayan 8 kişinin ise hastanede tedavi altında olduğu öğrenildi.

Toronto Belediyesi ve Digital Main Street ekibi ortaklığıyla, küçük işletmelerin online satış yapabilmeleri amacıyla Shop Here isimli bir platform kuruldu. 25 kişiden daha az çalışanı bulunan, bayisi olmayan ve Toronto Belediyesi’ne vergi ödeyen tüm küçük işletmelerin ücretsiz olarak yararlanabileeği platformda satışın yanısıra çeşitli kurslar ve teknik destek de sağlanacak.  

Alberta eyalet başkanı Jason Kenney, Alberta Eyalet Meclisi önünde kısıtlamaları protesto eden kişinin tutuklanmasını doğru bulmadığını söyledi. Seçilmiş liderlerin şehir polisini yönetmediğini açıklayan Kenney, halkın ifade özgürlüğünün temel haklar arasında yer aldığını, bu nedenle şiddet içermeyen söz konusu protestonun önlenmemesi gerektiğini söyledi.

Canadian Mental Health Association tarafından yapılan ankette, COVID 19 salgını nedeniyle Ontario halkının %53’ünün akıl ve ruh sağlıklarında bozulma yaşadıkları, %23’ünün bağımlılık yapan madde kullanımında artış olduğu, %79’unun geleğinden endişe ettiği ve %90’ının ise maddi problem yaşadığı belirlendi.

Sosyal medya platformları YouTube, Facebook ve Twitter ortaklaşa bir girişimle hatalı, yanlış yönlendirici ya da ihtilaflı paylaşımları belirleyecek uyarı notlarıyla birlikte teşhir edeceklerini açıkladılar.

Toronto Polisi, Toronto şehir merkezi, North York ve Scarborough’da bulunan evlere düzenlenen baskınlarda toplam $8 milyon değerinde 61 kg saf kokain ele geçirildiğini açıkladı. Aynı şebekeye ait olduğı belirlenen uyuşturucunun sınırdan kaçak yollarla geçirildiğini söyleyen Narkotik şube dedektiflerinden Don Belanger, aynı zamanda çeşitli lüks araç ve mücevhere el konulduğunu ve 4 kişinin tutuklandığını, iki kişinin ise arandığını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 11 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.097.520, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 68.848, tedavi edilen kişi sayısı 32.096 ve vefat eden kişi sayısı 4871 olarak bildirildi.

Ontario’da COVID 19 salgını nedeniyle yaklaşık 200.000 operasyon ve tıbbi müdahalenin ertelendiği bildirildi. Bu hafta tam kapasiteyle normal hizmetlerini vermeye başlayacak olan hastanelerde söz konusu işlemlerin yapılabilmesi için 1 yıl ila 1.5 yıl arasında  bekleme sırası olacağı öngörülüyor.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, High Park’ın araç trafiği dışında halka açıldığını söyledi. Olağanüstü hal şartlarında en yoğun şikayeti çocuk parklarının kullanımdan aldıklarını belirten Tory, fiziksel mesafeye uyulması gerektiğini tekrar hatırlattı.

Toronto Üniversitesi Salgın Hastalıklar Uzmanı Dr. Peter Juni, okulların kapatılması ve fiziksel mesafe uygulanmasının salgının yayılmasını %30 oranında engellediğini söyledi. Kanada Tıbbi Teşekküller Dergisi’nde yayımlanan çalışmada iklim şartlarının COVID 19 salgınıyla kayda değer bir ilgisinin olmadığı belirtildi.

Quebec salgının başlangıcından bu yana en yoğun ölümün yaşandığı ikinci günü gördü. COVID 19 pozitif teşhis konulan hasta sayısının 37,721 olduğu eyalette, 142’si Pazar günü olmak üzere toplam 2928 kişi yaşamını yitirdi. Eyalet Başkanı François Legault Montreal dışındaki bölgelerde okulların bugün açılacağını, Montreal’de ise okullar başta olmak üzere çocuk bakım servisleri ve işyerlerinin açılışının 25 Mayıs 2020 tarihine ertelendiğini söyledi.

Cargill et işleme şirketinin Quebec’te bulunan tesisinde 64 kişinin enfeksiyon kapmasıyla, tesisin geçici bir süre için kapatılacağı bildirildi. Çarşamba – Cuma günleri arasında kapalı kalacak olan tesiste tüm çalışanlar test edilecek.

Kanada Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore’ye yaptırımlarına destek olmak üzere savaş gemisi ve keşif uçaklarını bölgeye göndermeyi erteledi. Ertelemenin sebebinin COVID 19 salgını olduğu bildirildi.  

WestJet Uluslararası uçuşlarını 25 Haziran 2020, yurtiçi turizm uçuşlarını ise 4 Temmuz 2020 tarihine kadar iptal ettiğini duyurdu. COVID 19 salgını yüzünden rezervasyonların büyük ölçüde iptal edildiğini belirten firma yetkilileri, mecburi seyahat ve kargo uçuşlarının ise devam ettiğini söyledi.

Toronto’da Grocery Neighbour isimli mobil market uygulaması başlatıldı. Satın aldığı 3 tırla tüm Toronto’ya mobil market olarak hizmet sunmaya başlayan Frank Sinopoli, hedefinin tüm Kanada genelinde 1000 tırla devam olduğunu söyledi.

Ontario Eyalet Polisi Burlington’da saatte 308 km yapan 19 yaşında bir sürücüyü yakaladı. Gencin ailesine ait olduğu belirlenen araca el koyan polis, Ontario otobanlarının yarış pisti olmadığı mesajını verdi.  OPP yetkililerinin verdiği rapora göre 1 Mayıs 2020 tarihinden bu yanan 150 sürücüye aşırı hızdan dolayı ceza yazıldı. Ontario’da aşırı hız yapmanın $10.000 para cezası, 6 aya kadar hapis ve ehliyetin 2 yıla kadar iptal edilmesi cezası bulunuyor.

Toronto Futbol Kulübü, birebir antrenman için hazırlıklarına başladı. Top paslaşması dahil ekipman paylaşımının olmayacağı antrenmanlara katılım mecburiyeti getirilmedi.


KANADA’DA SON DURUM 10 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.071.455, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 67.702, tedavi edilen kişi sayısı 31.249 ve vefat eden kişi sayısı 4693 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’da COVID 19 salgınınnın merkez üssü olan Montreal hakkında endişelerini dile getirdi. Şehir genelinde kısıtlamaların hafifletilmesinin tekrar düşünülmesi gerektiğini söyleyen Trudeau, rakamların tekrar yükselmesi halinde bütün yaz boyunca daha zor koşullarda kalınabileceğini belirtti.

Çin’de üretilen ve Montreal’deki bir disrübütörden teslim alınan maskeler hakkında bilgi veren Trudeau, maskeler tıbbi standartlara uymadığı için tıbbi maske ücretinin ödenmeyeceğini söyledi.  

Federal hükümet tarafından sunulan ekonomik destek paketlerinin iş hayatını ve Kanadalıların güvenliğini destekleyecek şekilde sürekli bir düzenleme altında bulunacağını söyleyen Trudeau, sağlık ve güvenliğin önceliğine dikkat çekti.

Ontario’da okullarda çalışanların olağanüstü hal şartları gereğince yaşlı bakımevlerinde de çalışabilmelerine onay verildi. Ontario’da eğitimle ilgili tüm sendikalar yeterli eğitim ve gerekli ekipmanın sağlanması koşuluyla kararı desteklediklerini bildirdiler. Acil durum çalışanlarına verilen tüm maddi desteklerden faydalanabilecek olan çalışanlara görevi kabul etmeleri hakkında herhangi bir mecburiyet getirilmedi.

Ontario’da 11 Mayıs 2020 itibariyle park ve doğal yaşam alanları açılıyor. Oyun parklarının, plajların ve kamp alanlarının kullanılmayacağını belirten Doug Ford, fiziksel mesafe kuralına uyulmasını önemle rica etti.

Pickering Belediye Başkan Yardımcısı Kevin Ashe COVID 19 pozitif test edildiği için ailesiyle birlikte 2 hafta karantinada kalacak.

Uluslararası gezi gemilerinde mahsur kalan 100’den fazla Kanadalı gemi personelinin Kanada’ya döndükleri bildirildi. Söz konusu personel 2 hafta karantinada kalacak.

Fiziksel mesafeyi korumaları amacıyla Toronto Polisi tarafından Mayıs ayının başından bu yana yaklaşık 1800 kişinin sözlü uyarı, 41 kişininse para cezası aldığı bildirildi.

Havayolları endüstrisi uzmanları önümüzdeki yıllarda özellikle uluslararası uçuşların maliyetlerinin büyük ölçüde yükseleceğini öngördüklerini söylediler. COVID 19 ya da başka bir salgın tehlikesinin önüne geçmek için uyulması gereken fiziksel mesafenin daha az yolcu taşımak anlamına geldiğini söyleyen uzmanlar, halihazırda büyük kayıp yaşayan havayolu şirketlerinin ekonomik olarak direnmek için uçuş maliyetlerini arttırmak zorunda kalacaklarını belirttiler.


KANADA’DA SON DURUM 9 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.034.905, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 66.434, tedavi edilen kişi sayısı 30.406 ve vefat eden kişi sayısı 4569 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, Haziran ayına kadar geçerli olan maaş sübvansiyonu programının uzatılacağını söyledi. Programa şu ana kadar yaklaşık 2 milyon kişi başvurdu.  

Kanada’da COVID 19 salgını sebebiyle işsizlik oranının %13 olduğu belirlendi. COVID 19 salgını sebebiyle ülke genelinde yaklaşık 2 milyon kişinin işini kaybetti. Doug Ford tarafından açıklanan rakama göre 1 milyondan fazlasının ise Ontario’da yaşadığı bildirildi.  

Kanada İstatistik Bürosu verilerine göre 2019 yılında ortalama gelir $4383 iken, COVID 19 salgını sebebiyle işini kaybeden yaklaşık 10 milyon Kanadalı için bu rakam $2000’a düştü. Credit Canada tarafından yapılan ankette Kanadalıların %66’sı borçlarını ödemekte zorlandıklarını, %46’sı finansal krizde olduğunu ve %25’i salgın sonrasında kişisel iflas başvurusu yapmayı düşündüğünü belirtti.

Toronto Belediye Başkanı John Tory ticari mülk sahiplerinin kira ödemesini ertelemelerini ya da ödeme güçlüğü çeken kiracılarıyla karşılıklı anlaşmaya varmaları gerektiğini söyledi. Tory, Ford hükümetinin konutlarda uyguladığı COVID 19 tehlikesi geçene kadar evden çıkarılmama uygulamasının ticari mülkler için de geçerli olması konusunda bir yaptırıma gidebileceğini bildirdi.

Tory kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte işyeri sahiplerinden fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına özellikle dikkat etmelerini rica etti. Bunun sağlanamadığı durumlarda ise müşterilerin maske kullandıklarından emin olmalarını ve kalabalığın oluşmasını önlemek için promosyonlu satışların yapılmamasını istedi.

Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr Eileen de Villa Anneler Günü için fiziksel mesafeyi koruyacak şekilde alternatif planlar yapılması gerektiğini söyledi. Yaşlı bakımevlerinin ise ziyaret edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, Anneler Günü hediyesi için önerisinin maddi değeri olan bir hediye almak yerine evi temizlemek olduğunu söyledi.  

Kamusal Hizmetler ve Satın Alma Bakanı Anita Anand, Çin’de üretilen yaklaşık 8 milyon N95 maskesinin standartlara uymadığı gerekçesiyle geri çevrildiğini bildirdi. Montreal’de bulunan bir distrübütöreden temin edilen toplam 11 milyon maskeden sadece 1 milyonu adedin Kanada sandartlarına uygun olduğunu belirten Anand, kalan 2 milyon maskenin de test edileceğini söyledi.

Yaklaşık 12.000 TTC çalışanını temsil eden ATU Local 113 sendikası, tüm TTC yolcularına maske takma mecburiyeti getirilmesi için harekete geçti. Sendika Başkanı Carlos Santos, daha fazla işyeri açıldıkça daha fazla insanın dışarıda olacağını ve maske kullanılmazsa salgının yayılma hızını arttıracaklarını söyledi.

Vaughan bölgesinde bulunan Saputo süt ürünleri tesisinde COVID 19 salgını nedeniyle 1 kişinin öldüğü, 23 kişinin ise pozitif test edildiği öğrenildi. İlk raporun 29 Nisan 2020 tarihinde verildiği tesisin üretiminin durdurulduğu ve halk için bir tehlike oluşturmadığı bildirildi.

Toronto Raptors oyuncuları önümüzdeki hafta koçlarıyla birebir antrenman yapmaya başlayacaklar.


KANADA’DA SON DURUM 8 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 1.005.294, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 64.922, tedavi edilen kişi sayısı 29.247 ve vefat eden kişi sayısı 4408 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, 1 milyonun üzerinde Kanadalının test edildiğini ve yaklaşık %6’sının COVID 19 pozitif sonuç aldığını ve bu kişilerin yarısından fazlasının iyileştiğini söyledi.

Tam, kırsalda bulunan evlerine gitmek isteyenleri ise gerek fiziksel mesafenin sağlanamaması durumunda salgının yayılmasını arttıracakları, gerekse tıbbi yardımın yetersizliğini gözönüne almaları konusunda uyardı.

The National Institute on Aging raporuna göre COVID 19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin %82’sini yaşlı bakımevlerinde kalanlar oluşturuyor. 7 Mayıs 2020 tarihindeki COVID 19 rakamlarına göre toplam 4167 kaybın 3,436’sı 65 yaş ve üstü kişiler, 6’sı ise bakımevlerinde çalışanlar olarak tespit edildi.

Başbakan Justin Trudeau federal hükümetin eyalet ve bölgelere mecburi işlerde çalışanlara maaş artışı sunmaları için $3 milyar vereceğini açıkladı. Her eyaletin ‘mecburi işlerde çalışan’ kategorisini kendisinin belirleyeceğini söyleyen Trudeau, bu miktara eklenecek eyalet bütçeleriyle birlikte diğer tüm detayların eyaletler tarafından paylaşacağını açıkladı.

Konservatif Parti Lideri Andrew Sheer, federal hükümet tarafından sağlanan acil durum desteğinin Kanadalıları çalışmaktan kaçmaya ittiğini söyledi. Sheer, birçok işyerinin yeniden açılmasıyla çalışmak isteyenler için iş olanağının doğduğunu, fakat hükümetten aldığı maddi desteği kaybetmemek için binlerce kişinin evde kalmaya devam ettiğini iddia etti. Konu hakkında yorumda bulunan Başbakan Trudeau, yardımları kesmek için çok erken olduğunu söylerken, Dr Theresa Tam ise Kanada genelinde salgının sadece bazı bölgelerde kontrol altına alındığını hatırlattı.

Trudeau, federal hükümet tarafından sağlanan maddi desteğin ekonomik sonuçlarını tartmak ve ekonomiyi iyileştirmek için uzun vadede yeterli zaman olduğunu, an itibariyle önceliğin Kanadalıların sağlığı ve güvenliği olduğunu söyledi. Ekonomik iyileşme sağlanırken doğayı koruyacak tedbirlerin daha fazla ön plana alınacağını belirten Trudeau, fakirlik ve şiddete karşı mücadelenin ise devam edeceğini belirtti.

Ontario’da Doug Ford tarafından açıklanan habere göre tüm hastaneler normal aktivitelerini yerine getirmeye başlayacaklar. Planlanan ameliyatlarda önceliğin kanser gibi aciliyeti olanlara verileceğini söyleyen Ford, hastanelerin kendi çizelgelerini oluşturacaklarını belirtti.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, COVID 19 salgınından dolayı şehrin her hafta $65 milyon gelir kaybı yaşadığını belirterek, federal hükümetten ve eyaletten maddi yardım talep etti. Ulaşım ve emlak vergilerinin bu yıl her zamankinden fazla arttığını belirten Tory, vergi mükelleflerinden daha fazlasını istemenin mümkün olmadığını söyledi.

Toronto’da kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte TTC kullanımında önemli ölçüde artış gözlemlendi. Salgının yayılma hızını kontrol altında tutmak amacıyla yeni planlamalar yapan yetkililer, tüm yolcuların maske kullanması, durakların fiziksel mesafe sağlayacak şekilde yeniden dizayn edilmesi ve mecburi olmayan toplu taşıma kullanımının iş saatleri dışında yapılması gibi öneriler getirdiler. TTC kullanımıyla ilgili detayların haftasonu açıklanması bekleniyor.

Toronto’da COVID 19 dolayısıyla girişin yasak olduğu High Park’ta kiraz ağacına tırmanırken yakalanan kişiye $1,150’lık ceza verildi.

Mississauga’da Ramazan ayı boyunca cami hoparlöründen akşam ezanının okunmasına karşı çıkan bir grup, yüksek sesten rahatsız oldukları gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. İslam karşıtı olmadıklarının altını çizen grup, Mississauga nüfusunun %12’sini oluşturan Müslümanların lehine ayrımcılık yapıldığını iddia ederken, Mississauga Belediye Konseyi söz konusu grup üyelerini hoşgörüye davet etti. Peel Bölgesi Dinler Arası Konseyi ise Ontario’da Ottawa başta olmak üzere, Brampton, Milton, Markham, Ajax ve Toronto’da Ramazan ayı boyunca akşam ezanının okunduğunu belirterek Mississauga Belediyesi’ne geri adım atılmaması için destek mektubu gönderdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, COVID 19 salgınının dünya genelinde ayrımcılık ve yabancı düşmanlığını tetiklediğini söyledi. Birçok ülkede özellikle göçmen ve sığınmacıların sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıldığını belirten Guterres, sağlık çalışanlarının da işlerini yaptıkları için tehlike altında bulunduklarını söyledi.

Google’ın kardeş şirketi Sidewalk Labs, Toronto şehir merkezinin Ontario Gölü’ne bakan kısmındaki Quayside projesinin iptal edildiğini duyurdu. Bölgeyi dünyanın en yenilikçi ve yaratıcı teknolojik yaşam alanına dönüştürmek amacıyla projesi 2017 yılında hazırlanan ve  2019 yılı Ağustos ayında Dan Doctoroff başkanlığında çalışmalara başlayan ekip, COVID 19 salgını dolayısıyla Toronto’nun emlak marketinin geleceğinin belirsiz olduğunu belirterek projeden çekildi. Şu ana $1.2 milyon yatırılan projede yaklaşık 44.000 kişilik işgücü oluşturulması ve ekonomiye $14.2 milyar katkıda bulunulması hedefleniyordu.

Ayakkabı ve aksesuar mağazası Aldo iflas duyurusunun resmileşmesi için mahkemeye başvurdu. Dünya genelinde 3000 mağazası bulunan firmanın yetkilileri, halihazırda düşüşte olan satışlarının  COVID 19 salgınıyla kendilerini iflasa götürdüğünü açıkladılar.

Fotoğrafçılık malzemeleri satan Henry’s, yaklaşık $24 milyon tutan borcu için aralarında Kanada Vergi Dairesi’nin de bulunduğu alacaklılarına Ödeme Niyet Mektubu gönderdi. Ödeme planının alacaklılarca kabul edilmemesi durumunda Toronto’da 1909 yılında kurulan ve mecburi işyeri kategorisinin dışında kaldığı için tüm şubeleri kapalı bulunan firma iflas duyurusunda bulunacak.

Greyhound Canada, 12 Mayıs 2020 itibariyle geçici olarak otobüs seferlerini ve servislerini durduracağını duyurdu. COVID 19 sebebiyle yolcuların %95 oranında azaldığını açıklayan firmada 400 kişi işsiz kalacak.


KANADA’DA SON DURUM 7 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 973.634, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 63.496, tedavi edilen kişi sayısı 28.171 ve vefat eden kişi sayısı 4232 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, ülke genelinde şu anda günde 20.000 ila 30.000 test yapıldığını ve salgın tehlikesini daha hızlı atlatmak için bu sayının minimum 60.000’e çıkması gerektiğini söyledi.

Ontario eyaleti elektrik faturalarında uyguladığı indirimli kullanım oranını 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatacağını açıkladı.

Ontario’da görüş netliği sağlamadığı için kanun temsilcileri ve halk tarafından şikayet edilen yeni plakaların iptal edildiği bildirildi. Yaklaşık 145.000 adet üretilen plakaların römork tarzı rekreasyon araçlarında kullanılma ihtimali olduğunu belirten yetkililer, eski plakaların dağıtımına devam edileceğini söylediler.   

Ontario Başbakanı Doug Ford tüm fidanlık, nalbur ve bahçe malzemeleri satan işyerlerinin Cumartesi günü itibariyle tamamen açılabileceğini duyurdu. Ford ayrıca ayrı girişi olan diğer işyerlerinin de Pazartesi günü itibariyle ürünleri kaldırımdan teslim alınacak şekilde hizmete başlayabileceklerini söyledi.

Diğer yandan çocuk parklarının kapatılması, mecburi olmayan işyerlerinin kapatılması ve 5 kişiden fazlasının toplanma yasağı gibi olağanüstü hal uygulamaları ise 2 hafta daha uzatılarak 19 Mayıs 2020 tarihine ertelendi.

COVID 19 salgınının yayılma hızının düşmesiyle iş saatlerini arttıracağını açıklayan LCBO, 14 Mayıs itibariyle 360 mağazasında akşam 9’a kadar hizmet vereceğini bildirdi.

Toronto Belediyesi tarafından işletilen olağanüstü hal çocuk yuvasında 4 çocuğa daha COVID 19 pozitif teşhis konulduğu bildirildi. 30 Nisan’da kapatılan yuvada daha önce aralarında 8 aylık bir bebeğin de bulunduğu 4 çocuk ve 11 çalışana da pozitif teşhis konulmuştu.

Toronto Belediyesi evsizler için ikinci COVID 19 acil sığınma evini açıyor. Yaklaşık 250 kişi kapasitesi bulunan sığınma evi şehir merkezinde hizmet verecek.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, salgın tehlikesi geçtikten sonra da Toronto’da uygulanan bazı yaptırımların devam edeceğini söyledi. Tory, park ve yeşil alanların çevrelerinde daha fazla yaya ve bisiklet yolu ayrılacağını, bazı caddelerin özellikle haftasonu tamamen trafiğe kapatılacağını ve tedbirli olmak amacıyla fiziksel mesafe kuralının uygulanmasına devam edileceğini belirtti.

Toronto Belediyesi Sağlık Memuru Dr. Eileen de Villa toplu taşıma araçlarında salgının yayılma riskini azaltmak için halktan yakın mesafelere yürüyerek ya da bisikletle gitmelerini istedi.

1 Temmuz Kanada Günü için bireysel havai fişek patlatmak Mississauga Belediyesi tarafından yasaklanırken Toronto Belediyesi fiziksel mesafenin korunması koşuluyla kabul edildi.

Başbakan Justin Trudeau Quebec’te bulunan 4 cep telefonu baz istasyonunun yakılmasına sert tepki gösterdi. Kanadalıların acil durumda iletişim kurmalarının engellendiğini belirten Trudeau, yapılanın bir suç olduğunu ve mutlaka cezalandırılacağını söyledi. Quebec polisi olaya COVID 19 ile 5G teknolojisinin bağlantısı teorisinin sebep olup olmadığını araştırıyor.

Kanada Eczacılar Odası yaklaşık 30 ilaçta tedarik sıkıntısı yaşandığını bildirdi. Söz konusu ilaçların çoğunun Çin’den alındığını belirten yetkililer, COVID 19 salgınıyla birlikte tedarik zincirinde de sorun yaşandığını söylediler.


KANADA’DA SON DURUM 6 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 942.602, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 62.046, tedavi edilen kişi sayısı 26.993 ve vefat eden kişi sayısı 4043 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau tarım ve gıda sektörlerine destek olmak amacıyla $252 milyon bütçe ayrıldığını bildirdi. Bütçenin $50 milyonu elde kalan ürünlerin ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı olarak aktarılması amacıyla kullanılacak.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, ülke genelinde salgının yayılma hızının %3’e düştüğünü açıkladı.

Tam, pediyatri uzmanlarıyla yaptığı görüşmeler neticesinde, çocuklarda görülen iltihabi rahatsızlıkların Kawasaki Sendromu belirtileri olduğunu, bununla birlikte COVID 19 ve söz konusu hastalık arasında henüz kesin bir bağlantı kurulmadığını söyledi.  

Ontario Başbakanı Doug Ford, Victoria Day haftasonu için kırsalda bulunan evlerine gidecek Kanadalıları tüm ihtiyaçlarını yanlarında götürmeleri ve kasabalarda alışverişe gitmemeleri konusunda uyardı.

Eyalette hizmet veren 34 sağlık memurunun bir kısmının COVID 19 testinin mümkün olduğunca çok kişiye yapılması konusunda görevini yapmadığını belirten Ford, herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Ontario kolej ve üniversiteleri eğitim görevlilerini sonbahar döneminde online ders vermeye hazır olmaları konusunda uyardı. Ontario Yüksek Öğretim Konfederasyonu Başkanı Michael Conlon, gelen uyarının henüz resmi bir nitelik kazanmadığını, bununla birlikte sonbaharda yaşanması olası ikinci dalgaya karşı sağlık ve güvenliğin her şeyden önce geleceğini söyledi.

Toronto Western Hastanesi’nde 19 hasta ve 46 sağlık görevlisinin COVID 19 pozitif test edilmesi sonucu hastanenin 2 Dahiliye Servisi ve 2 COVID 19 ünitesi kapatıldı.

Toronto Pearson Havaalanı’nda çalışan 700 taksi ve limuzin şöförünü temsil eden Airport Taxi Association tarafından paylaşılan bilgiye göre COVID 19 salgınında 10 kişinin yaşamını kaybettiği öğrenildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, COVID 19 salgınıyla mücadelede ilerleme kaydedildiğini belirterek, şehir halkına sorumlu davranışlarından dolayı teşekkür etti. Tory, kısıtlamaların hafifletilmesi için Ontario Eyalet temsilcileriyle sürekli iletişim halinde bulunduklarını söyledi.

Her yıl Mayıs ayında düzenlenen, ancak bu yıl COVID 19 salgını sebebiyle Eylül ayına ertelenmesi planlanan Canadian Music Week festivali, seyahat engeli yüzünden tamamen iptal edildi.

Bank of Montreal yaklaşık 45.000 çalışanının %95’in salgın sebebiyle evden çalıştığını, salgın sonrasında ise %80 oranında çalışanına çeşitli düzenlemelerle evden çalışmayı sürdürme imkanı sağlamayı planladığını açıkladı.

Leger tarafından yapılan ankete göre Kanadalıların %30’u karantina şartlarının bir süre daha uygulanmasını ve kısıtlamaların kaldırılması için henüz erken olduğunu düşünüyor.

Canadian Mortgage and Housing Corporation ekonomistlerinden Bob Dugan, emlak marketinin salgın öncesindeki seviyesine gelebilmesi için en erken tarihin 2022 yılı sonu olduğunu söyledi.

Toronto Regional Real Estate Board tarafından açıklanan rapora göre Nisan ayında emlak fiyatları %11.8 oranında düşüş gösterirken, bu oran GTA bölgesindeki 1 odalı kiralık emlak için %2.7 ve 2 odalı kiralık emlak için %4.1 olarak bildirildi. Diğer yandan Toronto ve çevre illerin sunduğu güvenli ve çok kültürlülüğü teşvik eden ortam sayesinde Asya ve ABD’den gelen yabancı yatırımcıların salgın tehlikesinin azalmasıyla birlikte emlak marketini hareketlendirmesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları haftasonu gelmesi beklenen kutup soğukları için halkı uyararak, özellikle bahçe ve bostan çalışmalarının ertelenmesini önerdi.


KANADA’DA SON DURUM 5 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 919.368, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 60.772, tedavi edilen kişi sayısı 26.017 ve vefat eden kişi sayısı 3854 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau COVID 19 salgınının neden olduğu belirsizlikten dolayı net bir federal bir bütçenin hazırlanamayacağını söyledi. Salgın tehlikesi geçer geçmez bir mali denetleme yapılacağını açıklayan Trudeau, bir başka salgın tehlikesine karşı da hazırlık yapılacağını söyledi.

COVID 19 salgınının küresel negatif etkilerini önlemek amacıyla çalışan Dünya Sağlık Örgütü’nün bütçe açığının kapatılması için düzenlenen kaynak yaratma konferansına Avrupa Birliği temsilcileri ve G20 ülkelerinin bir kısmıyla birlikte katılan Kanada, $850 milyon mali destek sağlayacağı sözünü verdi. Aşı bulunması ve küresel ölçüde dağıtılması için hedeflenen bütçe ise yaklaşık $12 milyar olarak belirlendi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, hizmet sunulmadan önce tedbir amaçlı ateş ölçmenin etkili bir korunma mekanizması olmadığını söyledi. COVID 19 semptomlarının bünyeye göre farklılık gösterdiğini hatırlatan Tam, salgın hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça ateşin belirleyiciliğinin ilk zamanlardaki yerini korumadığını söyledi.

Ontario başbakanı Doug Ford, Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland ile telefonda görüşerek vakaların takibi için ulusal bir strateji getirilmesini önerdi.

Hedeflenen günlük 16.000 test rakamına ulaşıldığını ve bu rakamın daha da artması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Ford, test önceliğinin yaşlı bakımevlerine verildiğini hatırlattı.

Ontario Adalet Mahkemesi bekleyen yıllık ortalama 590,000 ceza davasına rağmen en erken 6 Temmuz 2020, Pazartesi günü duruşmaların başlayabileceğini söyledi.

20 Nisan tarihinde duruşmalara COVID 19 salgını gerekçesiyle Eylül ayına kadar ara verildiğini bildiren Ontario Yüksek Mahkemesi ve Temyiz Mahkemesi salgının yayılma hızının azalmasına rağmen henüz daha erken bir açılış tarihi vermedi.

Ontario Aile Mahkemeleri COVID 19 salgını sebebiyle sadece acil davalara ve uzaktan bakıldığını bildirdi. Aile içi şiddet ve velayet ihlallerinin şu anda en yoğun davalar olduğunu belirten yetkililer, özellikle çocuk nafakası konularında işlerini kaybeden eski eşlere karşı sabırlı ve anlayışlı davranılmasını önerdiler.

Quebec’te kademeli açılışlar kapsamında Montreal’de bulunan ayrı girişi olan dükkanların açılması 11 Mayıs yerine bir hafta daha ertelenerek 18 Mayıs 2020 olarak güncellendi.

British Columbia’da Ağustos ayının ikinci haftasonu düzenlenmesi planlanan The Abbotsford International Airshow COVID 19 salgını sebebiyle iptal edildi.

Newfoundland ve Labrador’da son 3 gündür yeni bir vaka gözlemlenmedi.

Nunavut’ta görülen tek COVID 19 vakasına yanlış teşhis konulduğu ve kişinin sağlığında bir problem olmadığı bildirildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory bu hafta halk bostanlarının açılacağını duyurdu. Tory, Toronto’da bulunan 1,357 bostanda fiziksel mesafenin sağlanabilmesi için fazladan güvenlik önlemlerinin alınacağını söyledi.

TTC tarafından yapılan açıklamada, otobüslerde fiziksel mesafenin sağlanamayacağı kadar yolcu olması durumunda şöförlerin yolcuların inmek istedikleri duraklarda durma ve yeni yolcu almama haklarının olacağını bildirildi.

Toronto Harbourfront Centre 1 Temmuz Kanada Günü ve 7 Eylül İşçi Günü arasında yapılması planlanan yaz festivallerinin ve diğer etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.

Burlington Belediyesi, geçtiğimiz hafta uygulamaya başladığı arabayla yapılan aktivitelerin 5 arabayla sınırlandırılması kararından geri adım attı.

Kuzey Amerika başta olmak üzere dünya genelinde 500 mağazası ve fabrikası bulunan tekstil ve aksesuar şirketi J. Crew iflas ettiğini açıkladı. Yaklaşık 13.000 çalışanı bulunan firma, tüm zincir mağazalarını toplam 42 milyar borcundan dolayı kapatacağını bildirdi.

COVID 19 SALGINININ EKONOMİYE ETKİSİ


KANADA’DA SON DURUM 4 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 897.444, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 59.474, tedavi edilen kişi sayısı 24.908 ve vefat eden kişi sayısı 3682 olarak bildirildi.

Başbakan Justin Trudeau, COVID 19 salgınının önlenmesinde aşı üretiminin aciliyetine dikkat çekerek, kalıcı tedavi ve aşı üretimi konusundaki gelecek vaat eden antikor çalışmalarını daha hızlı yürütebilmesi için AbCellera Biologics şirketine $175 milyon maddi kaynak sağlanacağını söyledi.

Trudeau, 16 Nisan 2020 tarihinde federal hükümet bünyesinde oluşturulan Wellness Together Canada isimli akıl ve ruh sağlığı destek platformuna yaklaşık $ $241 milyon ek bütçe sağlanacağını duyurdu. Sağlanan ek bütçeyle bire bir servis vermesi amaçlanan platformda izolasyon problemlerinin yanısıra, iş kaybı, gelecek endişesi ve aile içi sorunlar da destek kapsamına alınacak. İngilizce ya da Fransızca hizmet veren platforma canada.ca adresinden veya COVID 19 Kanada uygulamasından ulaşılıp, canlı destek alınabiliyor.

COVID 19 salgınının aileler üzerindeki sosyal ve ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla federal hükümetten Çocuk Yardımı alan ailelere Mayıs ayı için $300 daha destekte bulunulacağını açıklayan Başbakan Trudeau, ödeneğin ailelerin banka hesaplarına otomatik olarak yatırılacağını ve vergiden muaf olduğunu söyledi.

Kanada Çalışma Bakanı Carla Qualtrough yaklaşık 7 milyon Kanadalının Acil Yardım Planı’na başvurduğunu ve bazı başvuruların kapsama alanı dışında olmasına rağmen $2000 yardım çekinin adreslere postalandığını söyledi. Acil Yardım Planı’nın sadece COVID 19 salgını yüzünden işini kaybedenler için hazırladığını ve Kanadalıların dürüstlüğüne olan inancının tam olduğunu söyleyen Bakan Qualtrough sistemi suistimal edenlerin ise Kanada Vergi Dairesi tarafından sosyal sigorta numaraları aracılığıyla takip edilerek önümüzdeki vergi döneminde cezalandırılacaklarını bildirdi.

Health Canada kullanılan çubukların tescili sorunundan dolayı Spartan Bioscience isimli kurumun geliştirdiği Spartan Cube isimli COVID 19 test kitinin kullanılmasını erteledi. 1 saatten daha kısa sürede sonuç veren test kitinin güvenilirliği ya da kesinliği konusunda bir sorun yaşanmamasına rağmen, Health Canada yetkililerinin test kitlerinin şimdilik sadece bilimsel araştırma amaçlı kullanılabileceğini açıklaması üzerine Spartan Bioscience kurumu yaklaşık 5500 test kitini gönüllü olarak geri çekti.

Kanada Kamusal Hizmetler ve Satın Alma Bakanı Anita Anand tedarik zincirinin daha faydalı ve hızlı çalışabilmesi amacıyla farklı grup ve sektörlerden 17 temsilcinin dahil olduğu COVID 19 Tedarik Konseyi’nin kurulduğunu bildirdi. Konsey, koruyucu ekipman ve dezenfektanların üretilmesi, farklı kaynaklardan satın alınması ve salgının değişimine göre dağıtımı konularından sorumlu olacak.

Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla UNESCO tarafından bugün düzenlenecek olan sanal toplantının konusu basın mensuplarının COVID 19 salgınında gerekli donanıma sahip olmalarının yanısıra, yanlış ve taraflı haberciliğin üstesinden gelinmesi konusunda strateji üretmek olacak. Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne’in de katılacağı toplantı tüm sosyal medya platformlarından da takip edilebilecek.

Kanada Küresel İlişkiler Kurumu, tüm yolcularını tahliye eden toplam 98 gezi gemisinde 300’den fazla Kanadalı gemi personelinin halen mahsur bulunduğunu bildirdi. Demir attıkları kıyılarda COVID 19 salgınının yayılmasını arttıracakları endişesiyle karaya çıkmalarına izin verilmediği için evlerine dönemeyen Kanadalı mağdurlar kendileri için özel bir ulaşım yolu planlanmasını bekliyorlar.  

Kanada British Columbia’da bir aktivist grup hapishanelerdeki tutukluların sağlık koşullarının iyileştirilmesi için bir protesto gösterisi düzenledi. Genellikle arabalarında bulunan ve fiziksel mesafelerini koruyan protestocular, karantina önlemlerinin arttırılmasını istediler. Kanada genelindeki hapishanelerde toplam 290 tutuklu COVID 19 pozitif test edilirken, bunların 133’ünün tedavi edildiği bildirildi.

Ontario’da mevsimlik hizmet veren fdanlıklar ve bahçe malzemesi satan yerler bugün hizmet vermeye başladı. Sunulan hizmetlerin sadece internet üzerinden alışveriş ve mağazaların önünden teslim alınmasıyla sınırlı olması konusunda yorum yapan sektör çalışanları, kısıtlamalar yüzünden mevsimin en önemli bölümü olan Mayıs ayında aktif ticaret yapamamaları durumunda birçok şirketin iflas tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirttiler.  

Longo’s süpermarketlerinden alışveriş yapmak için yüzün kapatılması ya da maske takılması zorunluluğu getirildi. Bugünden itibaren geçerli olan kuraldan 2 yaşın altındaki çocuklar etkilenmeyecek.


 

KANADA’DA SON DURUM 3 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 866.235, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 56.714, tedavi edilen kişi sayısı 23.801 ve vefat eden kişi sayısı 3566 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam enfeksiyonun yayılma hızının gözle görülür şekilde yavaşladığını ve uygulanan kısıtlamaların işe yaradığını söyledi.

Doug Ford, COVID 19 virüsünün etkilerinin yaşlı bakımevlerinde ve halk arasında çok farklı şekilde yaşandığını söyledi. Kamusal alanlarda virüsün yayılma hızının büyük ölçüde yavaşladığını ve buna güvenerek ekonominin yeniden işler hale gelmesi konusunda kısıtlamaların hafifletilmeye başlandığını belirten Ford, diğer yandan yaşlı bakımevlerinde bambaşka bir hayatın hüküm sürdüğünü söyledi.

Ateşli silahların yasaklanması konusunda yorumda bulunan Doug Ford, harcanması planlanan yaklaşık $600 milyonun silah kontrol düzenlemeleri ve yasakları uygulamak yerine, şiddet suçlularını takip etmek veya ülke sınırlardaki yasadışı silah ticaretini önlemekte değerlendirilmesinin çok daha akıllıca olacağını söyledi.

Ontario Eyalet Meclisi önünde bir kere daha kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik bir protesto gösterisi yapıldı. Konu hakkında bir açıklama yapan Doug Ford, özgür bir toplumda insanların protesto hakkı olduğunu ve buna saygı duyduğunu belirtirken; kendisini rahatsız eden şeyin öncelikle protestocuların salgın döneminde hayatlarını riske atmaları, ikinci olaraksa Kanada bayrağını başaşağı tutacak kadar ülkelerine saygısızlık göstermeleri olduğunu söyledi. Ontario’da olağanüstü hal kuralları gereğince 5 kişiden fazla insanın toplanması yasak olmasına rağmen, protestoculara ceza verilmedi.

Kanada yayıncıları federal hükümete bir mektup yazarak dijital medya platformlarının reklam gelirlerinden pay talep ettiler. Kanada’da gazeteler başta olmak üzere birçok basın yayın kuruluşu ortaklaşa kaleme aldıkları mektupta COVID 19 sebebiyle basım, yayın ve dağıtımda büyük kayıplar yaşandığını ve dijital medya platformlarının reklam gelirini paylaşması gerektiğini belirttiler. Avustralya’da benzer bir uygulamanın geçerli olduğunun altını çizen kuruluşlar, Kasım ayında uygulanmaya başlanacak düzenlemelerin öne çekilerek hemen başlatılmasını istediler.

Kanada Merkez Bankası başkanlığına Tiff Macklem getirildi. Görevini gururla yapacağını söyleyen Macklem, COVID 19 krizi geçer geçmez, iklim değişikliğinin ekonomi, verimlilik ve fiyatlara etkisi konularına odaklanacağını belirtti.

Tim Hortons, Popeyes ve Burger King restoran zincirlerinin sahibi olan Restaurant Brands International, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık $224 milyon Amerikan Dolarına denk gelecek şekilde %48 değer kaybı yaşadığını bildirdi.

Online satış firması Amazon’un sahibi Jeff Bezos, $4 milyar kayıp yaşandığını bildirdi. Bezos, sözkonusu kaybın satışların azalmasının değil, COVID 19 salgını nedeniyle lojistik ve çalışanların korunmasına yönelik masrafların sebep olduğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 2 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 836.921, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 55.061, tedavi edilen kişi sayısı 22.751 ve vefat eden kişi sayısı 3391 olarak bildirildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, labaratuvar tarafından onaylanan vaka sayısının COVID 19 salgınında buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu ve virüsün etkilediği kişi sayısının çok daha fazla olduğunu söyledi. Tam ancak antikor testleri yapıldığında salgının gerçek boyutlarının anlaşılacağını belirtti.

Dr Tam, her ne kadar virüsün çocuklara bulaşma oranı az olsa da okulların yeniden açılmasının okul binalarında çalışan tüm yetişkinleri de kapsayacağını hatırlatarak, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına azami dikkat gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Ontario’da ekonominin yeniden aktif hale gelmesinin ilk adımı olarak, bahçe malzemeleri satan açıkhava işletmeleri, fidanlıklar, peyzaj şirketleri, araba galerileri, araba yıkamacıları ve bazı şantiyeler 4 Mayıs 2020, Pazartesi günü online hizmet vermeye başlayacak. Doug Ford tarafından anons edilen duyuruya göre marinalar ve golf sahaları da yeniden açılmaya hazırlanabilecekler.

Ontario’da günde 16.000 test yapılmaya başlandı. Hedefin günde 19.000 test olduğunu söyleyen Doug Ford, sağlık çalışanlarına üstün çabaları için teşekkür etti.

Quebec kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasını hızlandırmak için her hafta 100.000 test yapılacağını açıkladı. Şu anda günde 7000 test yapılan eyalette yeni stratejiler geliştirerek test sayısının arttırılacağını söyleyen yetkililer, eyaletin %3’lük bir kısmının COVID 19 salgınından enfekte olduğunu belirttiler.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, 1 Temmuz Kanada Günü’nde havai fişek gösterileri dahil olmak üzere tüm aktiviteleri iptal etmekten büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Toronto Belediyesi 1 Temmuz’da federal hükümetin düzenleyeceği görsel kutlamalarda yer alacak.

Burlington Belediyesi 1 Temmuz Kanada Günü geçit töreni de dahil olmak üzere, arabayla yapılacak tüm kutlama ve anma aktivitelerini 5 arabayla sınırladı. Burlington Belediye Başkanı Marianne Meed Ward, toplanan kişi sayısı arttıkça fiziksel mesafenin korunmasına gösterilen özenin azaldığına dikkat çekerek bu kararı aldıklarını söyledi.

Toronto Belediyesi Sağlık Görevlisi Dr. Eileen de Villa, COVID 19 salgınında sadece Toronto’da 5,687 vaka bulunduğunu ve 369 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak,  havaların ısınmasıyla birlikte haftasonu boyunca planlanan açıkhava aktivitelerinde fiziksel mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toronto’da yılın başından bu yana 33’ncü kez evsizlerin kaldığı çadırlarda yangın çıktı. Çadırlardaki tüm propan tüpleri ve diğer yanıcı ekipmanları toplatan belediye ekipleri evsizlerin yerleşmesi için 125 devlet evini rezerve etti.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, COVID 19 salgınından dolayı gelirini kaybedip kira ya da mortgage ödemelerini yapamayan kişilere evsahiplerinin ve bankaların anlayışlı davranmaları gerektiğini ve bunun bir anlamda Kanada’ya hizmet edilmesi olduğunu söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, 9 kategoride yaklaşık 1500 farklı model ateşli silahın Kanada’da bugünden itibaren geçerli olmak üzere kullanılmasının, satılmasının ve satın alınmasının yasaklandıını bildirdi. Ellerinde yasak kategorisine giren lisanslı silah bulunduranların, silahı teslim etmek ya da devredışı bırakmak için 30 Nisan 2022 tarihine kadar süreleri olacak. Kanundan antlaşma hakları gereğince av amaçlı silah kullanan Aboriginal toplumu etkilenmeyecek.

Adalet Bakanı David Lametti, COVID 19 salgını dolayısıyla silahları polise teslim ederken ya da devredışı bırakırken fiziksel mesafenin korunmasına özen gösterilmesini istedi. Yaklaşık 72.000 lisanslı kullanıcının olduğu Kanada’da silah sektörü $300 milyar bir tedarik zinciri ağına sahip bulunuyor


KANADA’DA SON DURUM 1 MAYIS 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 806.449, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 53.236, tedavi edilen kişi sayısı 21.423 ve vefat eden kişi sayısı 3184 olarak bildirildi.

COVID 19 salgını dolayısıyla federal hükümetin şu andaki bütçe açığının $252.1 milyar olduğu belirlendi. Salgının yayılma hızının planlanandan daha uzun sürmesi durumunda açığın da artacağını kaydeden yetkililer, yerli üretim ve petrole olan talebin azalmasının durumda büyük rol oynadığını belirttiler. Federal hükümetin sunduğu mali destek planları İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana sunulan en geniş ekonomik destek olarak rapor edildi.

Kanada havalanlarının bu yılki zararının yaklaşık $2 milyar olacağı rapor edildi. Raporda, COVID 19 salgınının getirdiği seyahat kısıtlamaları dolayısıyla sadece havayolu şirketlerinin değil, yer hizmetleri, teknik destek sağlayıcılar ve diğer havalanı servislerinin de negatif etkilendiği belirtildi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Dr Theresa Tam COVID 19 salgınının yayılma hızının sabitleştiğini ve bunun umut verici olduğunu söyledi. Tam bununla birlikte özellikle yaşlı bakımevlerinde durumun ciddiyetini koruduğunu sözlerine ekledi.

Ontario Çalışma Bakanlığı ekonominin işlemeye devam etmesine gayret gösterirken salgının yayılmasını önlemek amacıyla eyalet genelinde 58 yeni müfettişin atandığını ve işletmelerin yeniden hizmet vermeye başlaması için plastik cam ve el dezenfektanı dispanseri yerleştirmeleri, havalandırma sistemlerini gözden geçirmeleri ve fiziksel mesafenin sağlandığından emin olmaları gerektiğini bildirdi.

Ontario Başbakanı Doug Ford, yakında yeşil alanların açılacağını ve bunun ruh sağlığına da iyi geleceğini söyledi.

Ottawa Belediyesi’nin yaşlı bakımevelerine her türlü ziyareti durdurmasına yönelik düşüncelerini beyan eden Ford, sevilen aile büyüklerini camdan görmenin zararı olamayacağını söyledi.

Ontario’da son 24 saat içinde COVID 19 salgını nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 80 kişi olarak bildirildi. Ontario Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada eyalet genelinde farklı alanlarda hizmet veren kurumların raporlarının tek bir merkezde toplanıp rapor edilmesinin üstünden birkaç gün geçebileceği doğrulandı.

Toronto Belediye Meclisi yaptığı sanal toplantıda oy çokluğuyla Toronto’da olağanüstü halin uzatılmasına karar verdi. Olağanüstü halin bitiş süresinin şehirdeki COVID 19 salgınının acil durum kodunun kaldırılmasına kadar olacağı bildirildi. COVID 19 pozitif teşhis konulan vaka sayısının 5360, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 347 kişi olduğu Toronto’da olağanüstü hal durumunun uzatılmasıyla birlikte, fiziksel mesafe ve halka açık alanların kullanılmasına yönelik genişletilmiş kısıtlayıcı önlemler de uygulanmaya başlanacak. Belediye Başkanı John Tory bazı halka açık alanlarda koruyucu maske kullanmanın mecburi olabileceğini duyurdu.

Toronto Belediyesi St Lawrence Antika Marketi’ni salgın dolayısıyla kapatma kararı aldı.

AIRBNB Toronto’da ön saflarda hizmet veren sağlık görevlilerinin kullanması için bazı sendikalarla birlikte çalışacağını açıkladı. AIRBNB Başkanı Brian Chesky kendi kazancından $500.000’ı AIRBNB ile çalışan evlerin kiralarının ödenmesi için ayırdığını söyledi.

Alberta kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik ilk adımını 4 Mayıs 2020 tarihinde atacak. Buna göre diş ve göz klinikleri, günlük ameliyatlar, bazı sosyal hizmet servisleri ve fizik tedavi merkezleri yeniden hizmet vermeye başlayacaklar.

Nunavut’ta ilk COVID 19 vakası tespit edildi.Yaklaşık 1600 kişilik nüfusa sahip bir bölgede yaşayan kişi sağlık görevlileri tarafından karantinaya alındı.

29 Nisan 2020, Çarşamba günü İyon Denizi’nde Kanada’ya ait askeri helikopterin düşmesi hakkında bir açıklama yapan Başbakan Justin Trudeau, 1 askerin öldüğünü ve 5 askerin de kayıp olduğunu bildirdi. Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Genelkurmay Başkanı General Jonathan Vance’ın da katıldığı basın toplantısında kayıp helikoptere ait bilgileri paylaşan Trudeau, bölgedeki deniz derinliğinin enkaza ulaşmayı zorlaştırdığını kaydetti.