Paylaş

Adınız, soyadınız.  Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 
Canadian Sufi Cultural Centre yönetim kurulu görevlilerinden Işıl Çelikel. İzmir’de doğmuş, üniversite mezuniyetinden sonra, evlenip Kanada’ya yerleşmiş, iki çocuk annesi bir gurbetçiyim.  Bir çok gurbetçinin yaşadığı gibi,  ilk yılllarım “ burada ne işim var, memleketim, memleketim…” sızlanmalarıyla geçtikten sonra, Kanada’ya gelişimin ve hatta diyebilirim ki, dünyaya gelişimin sanki kilit noktası olan bir şahsiyetle tanışmam bütun sorularıma cevap oldu.  Bu şahsiyet, ömrünün büyük bir kısmını, insanlığa hizmetle geçirmiş ve geçirmekte olan, herkesin hitap ettigi ve bildiği gibi baba olmanın bütün manasını zatında barındırmış Tevfik Baba’dır.
Tevfik Aydöner, 1951 yılında İstanbul’da başlayan hayatına, 1970 yılında, eğitim için gittiği Almanya ve İngiltere’den sonra, 1974 yılında, askerlik görevine kendi tercihi ile Kıbrıs, Magosa Ordu Evi’nde devam eder. Burada da boş durmayıp, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Orkestrası’nı kurar. Kendisi daha sonra 41 yıla yakın zamandır da, Kanada’da dolu dolu bir hayat geçimeye devam eden, toplumun yakından tanıdığı bir zattır. 
1980’lerde Kanada’daki ilk İslam derneğinin kurulmasına hizmet verip, 1983 yılında Muzaffer Özak Efendi ile tanışıp, hayal ettiği tasavvuf kurumuna dahil olup, Cerrahi Tasavvuf anlayışını Kanada’ya taşımış ve birazdan bahsedeceğimiz hizmetlere imza atmıştır. 
Hangi tarihten bu yana hizmet veriliyor?  
1984 yılından beri  Jerrahi Sufi Culturel Center adı altında bir hizmet sürecimiz bulunmaktadır. 
Amaçlarınız neler ?
  -Türk Tasavvuf musikisini ve felsefesini incelemek ve Kanada’da tanıtmak; bu vesile ile Kanada’da yaşayanların huzur, muhabbet ve paylaşım duygularını ziyadeleştirmek,
  – Bilhassa çocuklara ve gençlere yönelik, onların başarılı, barışsal, sevecen bireyler haline gelmeleri için gerekli duyguları ve eğitimi sunmak,
   – Öncelikli olarak Kanada içinde ve dahi ülke dışında, yiyecek ve giyecek sıkıntısı yaşayanlara, küçük çapta da olsa yardım eli uzatmak,
  – Toplumdaki, aile içinde, eşler arası, çocuklarla ilgi sıkıntıları olanlara, rehberlik edip, sıkıntılarına çare olmaya çalışmak, 
  – Üyeler arasında diyolog kurup, iş veya diğer ihtiyaçlarda toplumu birbirine yardıma yöneltmek olarak, öncelikli amaçlarımızı sıralayabiliriz.  Bunlar dışında gücümüzün yettiği ölçüde ve imkanlarimiz dahilinde, yardım eli uzatabilmek de amaçlarımız arasındadır. 
Yönetimde kaç kişi var? 
7 kişi olarak, yönetimimiz idare edilmektedir.
Kuruluştan bugüne devam eden kişiler var mı?
Evet , elbette var. 
Bugüne kadar neler yaptınız?
Etobicoke mahallesinde, küçük bir kilise binası satın alınıp, Tasavvuf Kültür merkezi haline dönüştürüldü. 
Her yıl yarım düzine ile bir düzine arası, çeşitli konser salonlarında, kilise salonlarında, camilerde,  Türk Tasavvuf musikisi konserleri ve sema gösterileri düzenlenmektedir. 
Türkiye’den tanınmış müzisyenler ile alanında ün yapmış akademik şahsiyetler, konusmacı olarak davet edilmiştir. 
Son 10 yıldır, Cumartesi akşamları, bu tasavvuf merkezinde, tüm Kanada’lılara açık, her türlü dini merasim, yemek, iftar, teravih, mevlud ve bayram namaz ve kutlamalarına devam edilmektedir. 
8 sene önceki Afrika’daki susuzluktan dolayı, ölüm sıkıntısında olan Burkino Faso’nun Irim köyünde, içme suyu ve diğer ihtiyaçları giderecek 5 kuyu açılmıştır.  Yaklaşık olarak 2400 kişinin açlıktan kurtulmasına vesile olunmuştur.  Yine son 8 senedir, her yıl, aynı köye Kurban bayramında, 250 civarında kurbanlık gönderilmeye devam ediliyor.
 
Yıllar boyunca karşılaştığınız zorluklar nelerdir? 
İlk 20 sene bir mekan satın alabilmek için para toplanıldı. Bu en zor aşamaydı sanırım. 
Bu dernekte görev yapmanın en mutluluk verici yanı nedir?
Bu soruyu Tevfik Babam adına cevaplamak isterim, çünkü bizler onun hizmetlerine bir nebze de olsa yardım edip, mutlu oluyoruz. 
Bir kaç kişi de olsa, açları doyurabilmeye vesile olmak, bir kaç kişi de olsa yaralı olanların, yaralarını sarmaya vesile olmak,
Dağılmakta olan ailelerin, kurtarılmasına vesile olmak,
Sayıları 100’ü aşkın bir çok genci ve dahi yaşlıyı, tasavvuf musikisi ile huzurlu bir yaşama dahil edebilmek,
Çocukları kötü alışkanlıklardan alıkoyup, musiki, edebiyat ve toplumda yararlı işlerde gönüllü olarak göreve sevk edebilmek, 
Tasavvuf musikisi, seması, felsefesi sayesinde, Türk İslam anlayışının, barışsal yönünü Kanada’lılara ulaştırabilmek,
Türkiye’yi ve Türklerin barışsal özünü Kanada’lılara sunabilmek,
Halkın her türlü kesiminden; sokak temizliği görevlisinden,  milletvekiline kadar üyelerimizin varlığı da ayrı bir mutluluk.
Hepsinin ortak paydası olan ise, herhangi bir beklentimiz olmaksızın, almadan verebilmenin mutluluğunu gönlümüzün taa derinlerinde hissedebilmek vesselam !
Bu yilki planlarınız neler?
Bugüne kadar yaptığımız hizmetler doğrultusunda devam etmeyi planlıyoruz. 
Yeni üye kabul ediyor musunuz? Katılım şartları nelerdir?  En çok hangi alanda desteğe ihtiyacınız var?
Yeni üyeler için kapimiz her zaman açık.  Herhangi bir şartımız yok; gönlünü ve yüreğini ortak edecek herkesle beraberiz.  
Kulağı musikiye aşina, tasavvuf müziğine gönül vermiş şahıslar, her zaman ihtiyacımız. 
Kurum olarak maddi alanda hiçbir desteğe ihtiyacımız yok.  Yapılan yardımlarda benim de bir katkım olsun diye gönlünden geçirenler varsa, bu konuda ihtiyacı olanlara yardım ulaştırmak için her zaman buradayız.  
AŞK OLSUN !!!
 
www.jerrahi.ca 
270 Birmingham Street, Toronto
M8V 2E4