Paylaş
DUNEDIN, FLORIDA - MAY 16: Vladimir Guerrero Jr. #27 of the Toronto Blue Jays hits a solo home run in the eighth inning during a game against the Philadelphia Phillies at TD Ballpark on May 16, 2021 in Dunedin, Florida. (Photo by Mike Ehrmann/Getty Images)

Virüs salgınıyla mücade kapsamında yapılan kısıtlalamaların gevşetilmesiyle birlikte, nihayet Torontomuzun sevgili baseball takımı Blue Jays de maçlarını evinde oynamaya başladı. Rogers Center’da limitli seyirci kapasitesiyle başlayan oyunlara her zaman olduğu gibi ilgi çok büyük. Takımımız Blue Jays’in de bu sezon başarı grafiği oldukça iyi gidiyor.
Pek çoğumuz gibi, benim de gerçek anlamda baseball ile tanışmam Kanada’da yaşamaya başladıktan sonradır. Geçmiş yıllarda, sadece Amerikan filmlerinde seyrettiğim kadarıyla fikir sahibi olduğumdan, sıkıcı bir oyun olarak düşünürdüm. Bir baseball oyununu televizyondan canlı olarak seyretmek de oyunun kurallarını anlamak bakımından yeterli değil. Oyunu gerçekten anlamak ve sevmek için, Rogers Center’a bilet alarak iki veya üç oyun seyrermeniz yeterlidir. Daha sonra, koyu bir Blue Jays ve baseball taraftarı olacağınızı garanti ederim. Ayrıca, oyun izlerken geleneksel olarak mideye indirilen pizza ve biranın lezzeti de, aldığınız keyfin bonusu olacaktır.
Basketbol, ice hockey ve motor sporları gibi sürekli hareket halindeki sporları izlemekten keyif alan benim gibi spor izleyicilerinin, aksiyon oranı düşük olan baseball gibi bir spordan hoşlanabilmeleri için öncelikle oyunun kurallarını öğrenmeleri ve uygulanan taktikler konusunda fikir sahibi olmaları gerekiyor. Bunları da televizyondan maç izleyerek anlayabilmek maalesef mümkün değil.
Baseball, biri top atan ve diğeri raket tutan iki takım halinde oynanan bir oyundur. Hepimizin günlük konuşmalarımızda “baseball sopası” (baseball stick) olarak adlandırdığımız sopanın, resmi olarak ismi “baseball raketi” (baseball bat) olarak geçmektedir.
Oyun, 9’ar kişilik takımlar halinde oynanır ve genel anlamda atıcı (pitcher) ve vurucu (batter) arasındaki mücadeleden oluşur. Atıcı, elindeki topu, tam karşısında, elinde sopasıyla yerini almış olan vurucuya, topa vurdurtmadan tutucu (catcher) görevi yapan takım arkadaşına atmaya çalışır. Vurucu, atılan topa başarılı bir vuruş yapar ve top rakip takım oyuncuları tarafından havada yakalanmadan geçerli bir bölgeye düştüğü taktirde, vurucu saat yönünün tersinde yer alan 1’inci kaleye doğru koşar. Oyun süresince 4 kaleyi de geçerek “homebase” denilen vuruş noktasına gelen oyuncu, takımına 1 puan kazandırır.
Bu yazının amacı baseball oyun kurallarını anlatmak olmadığından, oyunun amacı konusunda bu kadarcık basit bir bilgi yeterlli diye düşünüyorum. Oyunun kurallarını detaylı olarak öğrenmek isteyen arkadaşlarımıza, National Association of Professional Baseball Leagues tarafından yayınlanan “Official Baseball Rules” kitabını edinmelerini tavsiye ederim.
İlk bakışta, İngilizlerin Cricket oyununa benzerliği nedeniyle, cricket’in Amerikan tarzı olduğu yanılgısı yaratan baseball, aslen cricket’ten tamamen bağımsız olarak icat edilmiş ve Büyük Britanya/ İrlanda kökenli bir oyundur. İlk olarak 18.yüzyılın ortalarında oynanmaya başlanan oyun, aynı yıllarda göçmenler tarafından Kuzey Amerika kıtasına getirilmiştir. 19.yüzyılın sonlarında ABD tarafından “ulusal spor” olarak ilan edilmesinden sonra, baseball yalnızca Kuzey Amerika’da değil, Orta ve Güney Amerika ülkelerinde, Karayipler’de, Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleriyle kısmen Japonya’da, Güney Kore, Singapur ve Taiwan gibi ülkelerde de popüler olmuştur.
Günümüzde ABD ve Kanada’nın profesyonel baseball takımları Ulusal Lig (NL) ve Amerikan Ligi (AL) olmak üzere ikiye ayrılmış ve her iki lig de Doğu, Orta ve Batı bölümleri olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Profesyonel Baseball Ligi’nde playoff başarısı gösteren takımlar Dünya Serisi’nde mücadele hakkı kazanır. Dünya Baseball ve Softball Federasyonu, dünyadaki tüm uluslararası turnuva ve ligleri organize eden kurumdur.
Kısıtlı imkanlarla yapabildiğim bir araştırmaya göre, şu anda Kanada üzerinde yer alan bir Türk baseball takımı bulunmuyor. Okul takımlarında oynayan çok az sayıda Türk gencimiz dışında, baseball Kanada’da yaşayan Türk toplumu arasında pek ilgi gören bir spor dalı olarak yer almıyor. Dilerim; Kanada’da yaşayan gençlerimiz, her spor dalında olduğu gibi kısa zamanda baseball’da da profesyonel düzeyde başarılara imzalarını atarak göğsümüzü kabartırlar.
Covid kısıtlamalarının gevşetilmesini ve sıcak bir yaz mevsimi yaşıyor olmamızın şansını kullanarak en kısa zamanda bir Blue Jays maçına bilet alarak ailenizle ve dostlarınızla birlikte harika vakit geçirebilirsiniz. Dikkat ediniz, baseball maçının bir kez stadyumda izlemenin alışkanlık yaratma riski vardır.
Sıcak yaz günlerinin ve gecelerinin tadını sağlıkla ve mutlulukla çıkarırken lütfen yerel işletmelerden alışveriş yapmaya özen gösterin. Dışarıda yemek programlarınız için de aile işletmelerini tercih etmeniz pandemi süresince güçlükle ayakta durmaya çalışan küçük işletme sahiplerine büyük destek sağlayacaktır.
30 Ağustos, Zafer Bayramımızı Kutlar, sağlıklı, mutlu, güvenli, “perfect” günler dilerim.