Paylaş

Bütün mevsimler sadece mevsimdir, fakat Sonbahar Sanattır!
Sonbaharın en güzel ayı Ekim’dir ve dünyada Ekim’in renklerinin en güzel olduğu ülke Kanada’dır!

Sarı, turuncu, kızıl, yeşil ağaçların arasından geçip masmavi göllere veya bu göllere kavuşmak için çağlayarak akan ırmaklarda balık tutmak için en mükemmel zamanlardan birindeyiz. Somon zamanı artık geçmiş olsa da diğer birçok çeşit balıkla oltanızın ucunda özçekim (selfie) yapmanız hala mümkün. Balık özçekim yapmak için tutulur mu demeyin! Unutmayın ki Kanada gibi çevreye ve vahşi doğaya (bana göre yeterli olmasa da) önem veren bir ülkede yaşıyorsunuz.

Kural 1: Ontario sınırları dahilinde her türlü balık avı için önce amatör balıkçılık ehliyeti (Outdoors Card) almanız gerekmektedir. Bu ehliyet cebinizde olmadan elinizde oltayla bir kıyıda, park görevlisine veya polise yakalanırsanız, önemli bir miktar maddi sıkıntı ve oltalarınızla vedalaşmanızı gerektiren durumlar yaşayabilirsiniz.

Outdoor Card almanız oldukça basit. Av ve balıkçılık malzemesi satan birçok mağazadan alışverişiniz sırasında kart çıkarabilirsiniz ya da Ontario.ca sitesinden “fishing licence” seçeneğinden çevrimiçi olarak veya Service Ontario ofislerinden ve hatta 1-800-288-1155 numaralı telefonu arayarak da balıkçılık ehliyetinizi almanız mümkündür. Ehliyet süreleri günlük, 8 günlük, 1 yıllık ve 3 yıllık olmak 4 farklı şeklide olmakla beraber fiyatları da Ontario’da yaşayanlar, Ontario dışından gelenler veya Kanada vatandaşı olmayanlar için farklılıklar arzediyor. Birkaç dakikalık işlem yapıp, kredi kartınızla çevrimiçi olarak gerekli ödemeyi yaptıktan sonra lisans dökümanınızın yazıcıdan çıktısını cebinize koyup balık tutmaya başlayabilirsiniz. Ontario’da oturanların gerçek kartları birkaç gün içinde ellerine ulaşacaktır.

Şimdi gelelim tuttuğunuz balıklarla özçekim mi yapacaksınız yoksa mangala mı atacaksınız konusuna…
Kural 2: Ontario yasaları gereği eğer sahip olduğunuz balıkçılık ehliyeti “Sport fishing licence” değilse, tuttuğunuz balıklardan sadece bir tanesini mangala atmak üzere yanınızda götürebilirsiniz. Tuttuğunuz diğer balıkları ise sosyal medyada bu önemli anıyı ölümsüzleştirmek üzere fotoğrafını çektikten sonra, hayvanın ağzına veya vücuduna zarar vermeden oltayı çıkarıp suya iade etmek zorundasınız. Bu şekilde, eğlence amaçlı balık tutmak isteyen arkadaşlarımızın “Conservation fishing licence” almaları yeterli olacaktır.

Eğer balık tutmak sizin için bir eğlence olmakta öteyse ve tuttuğunuz balıkları evinize götürmek istiyorsanız mutlaka “Sport fishing licence” almalısınız. Aksi halde, yakalamış olduğunuz her balık için oldukça yüksek birim fiyatlardan ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Ehliyetimizi aldıktan sonra işin keyifli tarafı başlıyor! Toronto ve çevresinde yaşayanlar için balık tutmak bahanesiyle, Doğa Ana’nın Ekim ayında bizlere cömertçe sunduğu masal gibi güzellikleri görmek için o kadar çok seçenek var ki! Mesela; Algonquın Park, Quentico Park, Temagami, Lake Simcoe ve Nestor Falls en popüler kamp ve balıkçılık alanları. Daha fazla macera arayanlar için ise Manitoulin adasından Thunder Bay’a kadar uzanan muhteşem bir yelpaze var. Bu arada; balık tutmanın yanısıra harika Sonbahar fotoğrafları çekmek isteyenlerin kesinlikle Thunder Bay’i ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Toronto’dan arabayla 14 saat uzaklıktaki bu cennet köşeye giderken karşılaşacağınız manzalar da bonus olacak sizlere.

Windsor’dan Barrie’ye kadar uzanan geniş bir coğrafyada, balık tutmaya elverişli 100’e yakın göl olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki Lake Ontario, Lake Erie, Lake Huron ve Georgian Bay bu sayının dışında. Mesela, Bruce Peninsula Ulusal Parkı’nın Batı tarafında, kıyı balığına elverişli en az 20 adet göl ve ırmak mevcut. Bunlar arasında, kış aylarında “ice fishing” için uygun olan pekçok nokta var.

Ekim ayında balık tutmak için göl ve ırmak kıyılarına gidecek olanları özellikle kıyafetler konusunda bilgilendirmek isterim. Sabah evden çıktığınızda hava durumu nasıl olursa olsun, bu mevsimde yağmurun her an her yerde aniden bastırabileceğini unutmayın. Eğer su geçirmez balıkçı çizmeleriniz yoksa en azından hiking ayakkabılarınızı giymeyi tercih edin.Yağmurluk ve kapşonlu sweatshirt olmazsa olmaz giyecekler. Balıkçı tulumu veya kampçı pantolonunuz yoksa, yine hiking için giydiğiniz pantolonları tercih etmelisiniz. Bu mevsimde, sırt çantanızda bere ve eldiven olduğuna emin olmadan doğaya çıkmayın. Eğer çabuk üşüyen ve rüzgardan çok etkilenen bir bünyeye sahipseniz kamp pantolonunuzun altına içlik giymeniz çok faydalı olacaktır. Ekim ayında sivrisinek saldırılarına uğramadan en karanlık ormanların içine korkusuzca girebilirsiniz fakat ani bastırabilecek yağmura karşı da mutlaka hazırlıklı olmalısınız. Kıyıdan balık tutarken hem eşyalarınızı hem de sizi yağmurdan korumak amacıyla, yaz aylarında plajlarda kullandığınız türden bir “Cabana Tent” bile çok faydalı olabilir.

Sırt çantanızda mutlaka çikolata, fındık, kuru üzüm, enerji bar gibi atıştırmalıklarla birlikte enerji içeceği ve su bulundurun. Ayrıca; evinizden çıkmadan önce termosunuzda çay ve sıcak çikolata doldurursanız, oltanızın ucuna takılacak balığı beklerken hem içinizi ısıtacak hem de keyifli vakit geçirmenize katkısı olacaktır.

Balık tutmaya gittiğinizde illa ki balık yemek zorunda olmadığınızı bilin. Yanınızda götüreceğiniz piknik mangalınıza veya bulunduğunuz parkın özelliğine göre piknik alanında yakacağınız mangalınıza atmak üzere etlerinizi ve sucuklarınızı da yanınızda götürürseniz hem keyfinize keyif katarsınız hem de benim sevgili editörüme nispet yapmak fırsatı bulursunuz. (bu cümle ile yazarlık hayatımı sonlandırıyor olabilirim)

Eğer şansınız iyi gider ve hayatınızın balığını yakalayacak olursanız mutlaka onunla birlikte bir hatıra fotoğrafı çekin. Bu fotoğrafı sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz gibi Ontario Fishing and Hunting internet sitesine de gönderebilir ve bu hatıranızı, Ontario’daki diğer balıkçı dostlarınızın da görüp sizin tecrübenizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Sonbahar mevsimi Kanada’yı usta bir ressamın tablosu gibi doğanın renklerini gözümüzün önünde dans ettirip nefesimiz keserken, hayatınızın her mevsiminin “perfect” yaşamanızı dilerim.

Tarihimizin en kutsal günü, en büyük bayramımız, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun. Aziz Atamızın 96 yıl önce kurarak fikri hür vicdanı hür nesillere emanet ettiği Cumhuriyetimiz sonsuza dek yaşayacaktır.