Paylaş

Değerli Perfect Gazete okuyucuları, 

Umarım tahminimiz doğru çıkmaz, ama bu yazıyı büyük bir ihtimal Ontario’da olağanüstü hal devam ederken okuyor olacaksınız. Bu durumda haftalarca evde kendinizi izole etmeye çalışıyorsunuzdur. Pandeminin durumu günden güne değişebileceği için, güncel bilgileri Toronto Public Health web sitesinden, ya da doktorunuzla telefon randevüsü yaparak almanız en iyisi olacaktir. Eminim hepiniz evde sık sık el yıkamak gibi hijyenik hayat tarzı değişiklikleri yapıyorsunuzdur. Ama hastalanma riskinizi daha da düşürmek için bundan başka yapabileceğiniz bir çok şey olduğunu biliyor muydunuz?

Egsersiz

Birkaç ay önce egzersizin ne kadar faydalı olduğunu konuşmuştuk. Ama şu an evde izole olmuşken tabii ki bir eksersiz salonunda gitmemiz mümkün değil. Bir çok hastama www.glo.com adli siteyi öneriyorum. Bu site dünyaca ünlü yoga ve pilates hocalarını da çağırıp dersleri videoya çeken aynı Netflix gibi bir site. Dersleri televizyonunuzda, telefonunuzda, veya bilgisayarınızdan istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.  Eğer biraz daha fitness tarzı egzersiz seviyorsanız, telefonunuzda bir çok “bodyweight fitness” sürünümü indirebilirsiniz.  Her gün egsersizi bir rutin haline getirmenizin büyük bir faydası var.  Şu anki karantinada bunun tartışılır bir noktası egsersizi dışarda yapmanın iyi mi kötü mü olması. Benim kişisel görüşüm eğer mümkünse herkes dışarı çıkıp eksersiz yapmalı, fakat bunun birkaç tane koşulu var. Birincisi egsersiz yaptığınız yer boş mu? Herkesten her zaman en az 2 metre uzak kalabiliyor musunuz?  Hasta veya karantina altında mısınız? Ve son olarak Toronto Public Health yeni kuralları takip ettiniz mi? Bu koşullara uyabiliyorsanız, dışarda egsersiz doğru karar olabilir. 

Sigara ve vape kullanmayın

Buradaki yazdığım her şey arasında, en önemli şart sigarayı bırakmak. Özellikle koronavirüs için ölme riskini üç ila beş kat arttırdıği gözlemleniyor. E-sigaralar da bu katogoriye giriyor. Eğer şimdiye kadar bırakmayı deneyip başarısız olduysanız lütfen doktorunuzu arayın. Yardım edecek bir çok Wellbutrin ve Chantix gibi ilaç ve başka destek opsiyonları var.

C Vitamini

Bazı araştırmalara göre günde 200 mg C vitamini soğuk algınlığı kapma riskini yarıya indiriyor. Soğuk algınlığı yaşadığınızda da semptomlarımızın süresini %10 düşürdüğü görüldü. Kivi ve sarı biber C vitaminini doğal bir şekilde almanın en iyi yolu.

Sevdiklerinizle iletişim

Evde karantina altında iken birbirimizi yalnız hissediyor olabiliriz. Bunu azaltmak için aileniz ve arkadaşlarınızla telefonla Whatsapp yada Houseparty gibi sürünümler ile bedavaya çoklu görüşme yapabilirsiniz. Hatta en iyisi bunu da bir rutin haline getirmek olur.

Çinko

Çinko yaşamamızı sürdürmek için gerekli olan bir mineral. İdeal bir diyette bize yetecek kadar Çinko olsada özellikle grip olduğunuz zaman çinko ihtiyacınız yükselebilir. Bunun nedeni bazı savunma yapan hücreler çinko olmadan üretilemiyor. 

Meditasyon

Her gün yapılacak meditasyonun savunma sisteminiz için faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Bunun üzerine binlerce araştırma yapıldı ve meditasyonun birkaç farklı yoldan faydalı olduğu düşünülüyor. Birincisi, kanımızda dolaşan şişme/ inflammation yaratan proteinler meditasyon yaptığımız zaman azalmaktadır. İkincisi, DNA’larınızın hepsi aynı zamanda eşit bir şekilde kendilerini ortaya çıkarmiyor. Meditasyon sonrası kullandığınız DNA’lar değişiyor. Üçüncüsü, savunma hücrelerinizin sayısı ve kalitesi artiyor. Son olarak antikorlarınız bile daha güçlendiği düşünülüyor.  Eğer evinizde meditasyon yapmak istiyorsanız ve nasıl yapılır bilmiyorsanız ”Calm” diye bir sürünüm öneririm.

D Vitamini

British medical Journal Immunology dergisinin 2007 senesinde çıkan bir araştırmaya göre D vitamini vücudumuzun savunmasında kritik bir rol oynadığı gösterildi. Özellikle Kanada gibi kışları soğuk olan ülkelerde çoğu insanın D vitamini seviyesi düşmektedir. Bir çok tıp otoritesi günde 1000-2000 ünite ile bu D vitamini takviyesi yapılmasını tavsiye ediyor.

Umarım bu liste sizin için yararlı olmuştur. Bu koronavirüs durumu birkaç hafta mı sürer yoksa daha fazla mı devam eder bilmiyoruz şimdilik ama bu yukardaki hayat tarzı değişikliklerini şimdi başlatabilirsek hayatımız boyunca yazın ve kışın devam edebiliriz. Bir sonraki ayın daha rahat ve sağlıklı bir şekilde geçmesi ümidiyle hepinize sağlık ve şifalar diliyorum.