Paylaş

Aşısı olmayan çocukların Kanada’ya girişinde test olma mecburiyetleri kaldırıldı.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu, ülkeye girişlerde uygulanan seyahat kısıtlamalarında bir takım kolaylıklar yapılacağını duyurdu.
Aşıları tam olan yetişkinlerle seyahat edecek olan 5 – 11 yaş arası COVID 19 aşısı olmamış çocukların PCR testi ibraz etme zorunluluğu kaldırıldı.
Uygulanacak olan bir başka kolaylık, aşıları tam olan yetişkinlerin ve beraberlerindeki çocukların ülkeye girişten sonraki 14 gün boyunca karantina planı ibraz etme mecburiyetlerinin kaldırılması oldu. Benzer şekilde, söz konusu kategoride bulunan kişilerin 14 gün boyunca temas ettikleri kişilerin listesini tutmaları ve olası COVID 19 belirtilerini ibraz etme mecburiyetlerine de son verildi.
Yapılan değişikliklere ilaveten, seyahat edilen grupta enfekte olmuş kişilerin bulunması durumunda bireysel karantinaya girme mecburiyetine de son verildi.
Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam tarafından yapılan açıklamaya göre, halen mecburiyeti devam eden rastgele COVID 19 testlerinde ise Vancouver, Calgary, Toronto ve Montreal uluslararası havaalanlarına yoğunlaşılacak.
Aşı olmamış ya da kısmen aşı olmuş 12 yaş üstü yetişkinlerin ülkeye girişten önce test olma mecburiyetlerinin devam edeceği belirtilen yeni yürütmelikte, aşı durumu farketmeksizin, ülkeye giriş yapacak olan tüm yolcuların ArriveCan uygulamasından aşı durumlarını belirtmeleri ya da güncellemeleri gerekiyor.
Yeni yönetmeliğin detaylarının paylaşıldığı basın toplantısına katılmayan Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos ise yaptığı yazılı basın açıklamasında, kısıtlamaların hafifletilmesinin salgının gidişatına göre sürekli olarak yeniden değerlendirildiğini belirtti. Hükümetin sağlık hizmetleri kapasitesini sürekli olarak genişlettiğini belirten Duclos, diğer yandan özellikle kapalı alanlarda maske kullanılmasını tavsiye ettiğini ve aşı olan kişi sayısının artmasının kısıtlamaların hafifletilmesini hızlandıracağının altını önemle çizdi.