Paylaş

Kanada Danimarka kara sınırı resmen çizildi, Viski Savaşı sona erdi.

Kanada ve Danimarka arasında Kuzey Kutbu’ndaki Hans Adası üzerinde yaklaşık 50 yıldır süren anlaşmazlığın adanın bölüşülmesi ile sona ereceği açıklandı. Ada için yapılacak anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile Kanada ve Danimarka ilk kez kara sınırı paylaşacak.
Kuzey Kutbu’ndaki Hans Adası üzerinde 1973’ten bu yana süren anlaşmazlığın adanın iki ülke arasında bölüşülmesi ile sona ereceği açıklandı.
HER İKİ ÜLKE DE HAK İDDİA EDİYOR
Danimarka’ya bağlı Grönland ile Kanada arasındaki Nares Boğazı’nın Kennedy Kanalı’nda yer alan küçük bir ada olan Hans, iki ülke arasında on yıllardır samimi bir sürtüşmenin kaynağı olmuştu. Hans Adası, Kanada ile Grönland arasındaki sularda 180 metre yükseklikte dikey olarak yükseliyor. Her iki ülke de adadan tam olarak 18 kilometre uzakta olduklarından uluslararası hukuka göre kaya üzerinde hak iddia etmelerine izin veriyor.
İki ülke arasındaki ada anlaşmazlığı, 1984’te Kanada ve Danimarka’nın adaya kendi bayraklarını dikmesi ve bayrak direklerinin dibine kendi ülkelerine has olan içki şişelerini bırakması sonrası başlamış, olay basın tarafından “Viski Savaşı” olarak adlandırılmıştı. O yıllardan itibaren iki ülkeden yetkililer sıkça adayı ziyaret ederek, bayrak dikme savaşına devam etmişti.
İlk olarak 1978’de Danimarka’ya ait bir devriye gemisi adaya gelerek üzerinde Danimarka bayrağı olan bir höyük inşa etmişti.
1984 yılında Kanada, adaya bayrağını dikip bir şişe Kanada viskisi bırakarak Viski Savaşı olarak adlandırılan iki ülke arasındaki çatışmayı başlattı.
Danimarka Grönland İçişleri Bakanı, aynı yıl içerisinde adaya Danimarka bayrağını asıp bir şişe Snaps ve ‘Danimarka’nın Adasına Hoş Geldiniz’ yazılı bir mektup bıraktı.
2005 yılında Kanada Savunma Bakanı Bill Graham sembolik bir hareketle Hans Adası’nda yürüyüşe çıkmadan bir hafta önce ise Kanada Kuvvetleri, adaya Kanada bayrağı ve plaketi yerleştirmişti.
Bu gelişmeyi protesto eden Danimarka, Kanada Büyükelçisini geri çağırmıştı.
Kanada ve Danimarka, ada üzerindeki anlaşmazlığa son vermek üzere girişimde bulundular. Aynı yıl Kanada ve Danimarka tarafından yapılan açıklamalarda, bayrak savaşını durdurma zamanının geldiği ifade edilmiş ve ada üzerindeki anlaşmazlığı gidermek üzere müzakerelere yeniden başlatılmasına karar verilmişti. İki ülke ayrıca, bir anlaşmaya varılamaması durumunda çözüm için Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Adalet Divanı’na gitme konusunda uzlaşmıştı.