Paylaş

Alberta’da Jason Kenney yönetimindeki hükümetin, eyalet yönetimi için yeterli donanımda olmadığı iddia edildi.

Alberta’da Jason Kenney yönetimindeki Konservatif Parti hükümetinin eyalet yönetimi için yeterli donanımda olmadığı iddia edildi.
Alberta NDP lideri Rachel Notley, eyalet meclisinin yeni yasama yılında yaptığı konuşmasında, eyalet Başkanı Jason Kenney ve kabinesini sorumsuzlukla suçladı. Tatile giden Kenney başta olmak üzere başkan yardımcısı ve maliye bakanı hakkında da salgının dördüncü dalgası süresince kifayetsiz liderler ifadesini kullanan Notley, sağlık sisteminin kırılma noktasına gelmesinin eyalet hükümeti liderlerinin suçu olduğunu söyledi.
Suçlamalara cevap veren Kenney ise Avustralya’dakine benzer bir yasaklama ve kısıtlama sisteminin polis devleti anlamına geldiğini belirterek, Alberta halkının özgürlüğüne müdahale etmenin bir sınırı olması gerektiğini söylemekle yetindi.
Diğer yandan yapılan araştırma sonuçlarına göre kısıtlamaların tekrar aktif olmasının eyaletin sağlık sistemini kırılma noktasından döndürdüğü kesinleşti.
Pandemiyle mücadele etmekte yetersiz kalan hükümetin bir diğer sorunu ise üst düzey yetkililer oldu. Alberta’da eyalet hükümeti eski personel şefi Ariella Kimmel eyalet hükümetini mahkemeye verdi. Kimmel, Alberta eyalet hükümeti bakanlarının hükümet binasında aşırı alkol tüketimi, cinsel taciz ve huzursuz çalışma ortamı yaratılması gibi problemlere dikkat çektiği için işten çıkarıldığını iddia etti.